Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 28ste Jaargang. Maandag 13 Februari 1905. No. 8129. Katholieke Mannen AVONTUREN. Algemeen Overzicht. FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauROTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 1—6 regels 0.77 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven BB/a cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uitent bil lijke overeenkomsten aangegaan. denkt aan nw kiezerspliclit Zorgt dat uw naam op de nieuwe kiezerslijst komt te staan. Wij brengen nogmaals het volgende in her innering Algemeene eischen: Alle kiezers moeten zijn Nederlanders, Mannen, Ingezetenen, 25 jaar oud (voor 15 Mei moet dien leeftijd zijn bereikt). B e 1 a s t i n g k i e z e r s. Eigen aangifte is niet noodig. Ieder moet maar zorgen, dat hij voor of op 1 Maart al het dan verschuldigde heeft voldaan. Zij die uit andere gemeenten komen, moeten voor 15 Februari aan het stadhuis hunne voldane belastingbiljetten toonen. Loonkiezers. Hier is eigen aangifte noodig en wel voor 15 Februari. Huurki ezers. Hieronder vallen ook de bewoners van vaar tuigen. Ook hier is eigen aangifte noodig, even als bij de loonkiezers. Kosten zijn daaraan niet verbonden. Grootboek- en Spaarbankkiezers. Het bedrag op de Spaarbank moet op, 1 Fe bruari minstens f50.dat op het Grootboek minstens 1100.—, nominaal, zijn. Eigen aangifte is noodig. Capaciteitskiezers. Eigen aangifte is noodig. Wie twijfelt of zijn examen of diploma hem recht op kiesrecht geeft, kan bij een der bestuursleden van de R. K. Kies- vereeniging inlichtingen bekomen. Eigen aangifte is dus noodig voor Huurkiezers, Loonkiezers, Grootboekkiezers, Spaarbankkiezers, en Capaciteitskiezers. De aangifte moet voor 15 Februari geschied zijn. Heden-avond van 810 uur kan men in het gebouw van den Ned. R. K. Volksbond, Lange Haven, alle gewenschte inlichtingen be komen. 12 Februari. De oorlog in Oost-Azië. Vredesgeruchten. Een. medewerker van Renter's bureau heeft het noodig geacht, den Japanschen gezant te Londen, den bekenden burggraaf Hajasji, te gaan vragen wat zijn meening was over de vredes geruchten, die in den laatsten tijd weer z,oo kwis tig worden uitgestrooid. Hajasji heeft tot dusver altijd op zeer diplomatieke wijze dergelijke vragen beantwoord, en dat deed hij ook nu. Een Oost-Aziatische vertelling. Al wat ik weet, antwoordde hij, is in strijd met die geruchten. Er is alle reden o,m aan te nemen dat de oorlog zal voortduren. Ik kan mij zulke geruchten niet anders verklaren dan door de omstandigheid dat de oorlog nu reeds een jaar geduurd heeft. Ik weet volstrekt niet of er eenige beweging, gunstig voor den vrede, heeft plaats gegrepen; maar te oordeelen naar de aan zienlijke versterking van de Japanscho troepen aan de Sja-ho, wordt het eind van den oorlog nog ver geacht in Japan. Hoewel er nu een jaar verloopen is sedert do oorlog begon, is de toestand ten aanzien van het voortduren van den oorlog of het sluiten van den vrede, nog precies dezelfde als bij den aan vang. Of men geloof kan hechten aan het ge rucht dat de binnenlandsche toestand van Rus land op de regeeringspersonen een druk uitge oefend heeft, kan ik niet zeggen. Het lijkt vrij waarschijnlijk dat 't zoo is. Maar in alle geval heeft de toestand in Rusland geen invloed op Japan's plannen en doeleinden. M ij' hebben er nooit op gerekend, van zulk een toestand voor deel te trekkendat is buiten onze beschouwingen gebleven. Japan is op dit oogenblik evenzeer bereid, vrede te sluiten, als toen de oorlog pas aan den gang was. Japan wil Rusland's voorstellen tot het beëindigen van den strijd overwegen. Maar on der deze voorwaarden dat zulke voorstellen van Rusland uitgaan, en dat het. geen vredesverdrag zou worden, inderhaast in elkaar gezet. De voor waarden moeten zóó opgemaakt worden, dat zij een duurzamen. vrede en het behoud der vriend schappelijke betrekkingen tusschen Rusland en Japan waarborgen. In Mantsjoerije. De Japanners hebben Donderdag-ochtend een verhevenheid ten Z. van Tsang-tsji-tsjai vermees- terd. Zij1 verdreven twee compagnieën Russische infanterie. De Russen zijn voortgegaan met het beschieten van Ojama's centrum en linkervleugel met kanonvuur. De Russische dooden, die na den slag bij Heikoetai begraven zijn, waren 2000 in getal. Tot Donderdag hebben de Japanners 2000 geweren buit gemaakt. De Oostzee-vloot op weg naar de Oost- Aziatische Wateren. Vijf Russische kruisers, die te Dar-es-Salaam hadden gelegen, vertrokken Zaterdag-morgen van daar, en gingen weer voor anker liggen in Duitsch territoraal water. Daar werden de schepen ont dekt door den gouverneur van Duitsch Oost- Afrika, die op een jacht op weg was naar Zan zibar. Hij verzocht de kruisers, heen te gaan. De kruisers voldeden aan dat verzoek, de gou verneur volgde de schepen. Uit Port Louis (Mauritius) wordt gemeld: Men meent te- weten dat admiraal Rozjes- twenski geen hevelen ontvangen heeft van het marinebes tuur te Petersburg. Hoewel de admiraal over een genoegzamen voorraad steenkolen be schikt, wil hij dat de Duitsche kolenschepen hem een kille huivering op het lijf joeg. Middeler wijl had de jonge dame plaats genomen in een der vier stoeten, welke er waren klaar gezet, met een uitdagendon blik op den troon ge richt. 34) «Laat mij gaan", riep ze eensklaps en gaf ge lijktijdig den keizer een slag in het gelaat. De eerste minister wierp zich met een schreeuw van schrik plat op zijn gelaat en bleef zoo liggen onder het erbarmelijk voor wendsel, van niets te hebben gezien van de gruwelijke beleediging, welke de westersche vrouw den Ooisterschen potentaat had aange daan. Vlug sprong de jonge vrouw een paar schreden terug en indien een blik had kunnen dooden, zou het leven van den Koreaanschen monarch niet veel waard zijn geweest. Wat den keizer betreft, hij zat daar, ietwat voorover ge bogen, den terugstootenden glimlach nog steeds op zijn gezicht, hoewel zijn oor zeker moest sui zen, van den slag dien hij gekregen had. De keizerin bleef bewegenloos, also) ei mets was voorgevallen en geen trilling in hare oog leden gaf cenig teeken van leven. Op eens trok de keizer met een blik van verachting op het samengevallen hoopje kleeren, dat eten eersten minister voorstelde, het hoofd terug en barste uit in een kakelend gelach dat iemand op zijn verderen tocht vergezellen, maar de gezag voerders van de Duitsche schepen weigeren om dat zij vreezen dat de Japanners reeds in de buurt zijn. De Dacia, den 28en te Tamatave aange komen, had de bemanning aan boord van de Beng alia, welk kolenschip ter hoogte van Saante- Luee schipbreuk geleden heeft, en met. 12.000 ton koten naar den kelder is gegaan. Het Russische smaldeel heeft 17 transport schepen bij zich, waaronder het Fransche stoom- Espéranee, met 1000 ton bevroren vleesch ge laden. Do berichtgever beweert nog, dat het bericht der overgaaf van Port Arthur de bemanning der Russische oorlogsschepen diep ontmoedigd heeft, en dat de vloot pas tegen het einde dezer maand van Nossi-Bé zal vertrekken. Het gerucht loopt dat zestien schepen met pro viand, bestemd voor het derde eskader, uit Li- bau zijn vertrokken. Generaal Stössel. Wij lezen in Le Petit Journal'. De held van Port Arthur is Vrijdag-morgen om half negen te Aden aangekomen, met zijn echt- genoote en staf. Mevrouw Stössel heeft zes kin deren bij zich, kinderen van officieren, die bij het beleg gesneu,veld zijn, en die zij geadop teerd heeft. In een interview zei generaal Stössel Ik heb de voldoening mijn plicht te hebben gedaan, niets heb ik verzuimd om de vlag te redden uit 'svijands hand." Sprekende van de laatste dagen van het beleg zei de generaal„De stad had het hoogstens nog vier dagen kunnen houden. Ammunitie en mondvoorraad waren geheel en al uitgeput. Het is waar, dat er nog zesduizend geladen projec tielen waren, maar wij waren onmachtig om ons te verzetten tegen den vijand, die overvloed had van strijdmiddelen." „Wat de manschappen betreft, er waren er nauwelijks drieduizend over, uitgeput door ge brek, en gedwongen om in de loopgraven te Vechten, waar men de lijken zelfs niet kon weg dragen. Achttienduizend lagen in het hospitaal, de .anderen in het graf." Generaal Grippanberg. Een officier heeft aan den correspondent van de Echo de Paris te Petersburg verteld dat ge neraal Gripenberg te Irkoetsk zwaar ziek ligt. De Keizer heeft een adjudant en den staatssecre taris Bezobrazof naar Irkoetsk gezonden, om een stuk in ontvangst te nemen dat Gripenberg niet uit handen wil geven, andei's dan aan een bood schapper van den Keizer. Verspreide berichten. De volgende oorlogsberichten worden aan de Daily Telegraph gemeld: Japan neemt de uiter ste voorzorgen in verband met de nadering van de Baltische vloot.. In de Talienwanbaai zijn mijnen gelegd, en met den herbouw van de Port Arthur forten gaat men haastig voort. Vier nieuwe slagschepen en voor een bedrag van 500.060 aan kanonnen zijn in Engeland besteld. In verhand met de voortdurende activiteit an de legers aan de Sja-ho zal generaal Nogi op de uiterste rechterflank der Russen gaan agee- ren. Zoodra het tot een beslissenden slag komt, zal generaal Kamimoera, wiens leger met een aantal stukken licht veldgeschut is toegerust, trachten de Russische communicaties ten noor den van Wladiwostok af 1e snijden. De Japanners schijnen nu zeer verlangend een nieuw deel van het Russisch gebied te veroveren. De strenge koude verhindert echter, dat zij thans reeds een beleg van Wladiwostok aanvangen. De Japansche soldaten lijden hevig van de koude en in veel gevallen hebben amputaties plaats ge had van afgevroren ledematen. In een regiment kwamen 80 van deze operaties voor. Ko.eropa.tkin meldt dat zijn manschappen juist zeer goed de ernstige koude verdragen. De Rus sen in Noord-Korea hebben echter dringend ge brek aan winterkleeding. Uit Seoul wordt melding gemaakt van een ge vecht nabij Hongwong, waarbij een troep Japan ners een Russische afdeeling op de vlucht joeg. ENGELAND. De Daily News zegt dat het algemeen geloof in de mogelijkheid van een spoedige ontbinding van het Engelsche parlement toeneemt. Het is van beteekenis dat Herbert Gladstone, de opperste „whip" van de liberalen, aan alle liberale agenten in het land een brief heeft gericht, verklarende da,t de toebereidselen voor de algemeene ver kiezingen tegen half Februari, dus komende week, klaar- moeten zijn, aangezien daarna de ontbin ding elk oogenblik te verwachten is. Verder zegt hij clat er in elk district van het land een libe raal candidaat gesteld zal worden. RUSLAND. Alhoewel verschillende berichtgevers van Fran sche bladen te St. Petersburg beweerden, dat Zondag in Rusland weder nieuwe troebelen zouden plaats vinden, is het overal kalm gebleven. Een verklaring van den Tsaar. Naar gemeld wordt, heeft Leo Tolstoi, zoon van graaf Tolstoï, bij een audiëntie den Tsaar een ontwerp van een volksvertegenwoordiging, door zijn vader vervaardigd, aangeboden. De Tsaar zou toen gezegd hebbenSedert eenige maanden werk ik aan een plan en kan u thans ver klaren, dat een besluit tot bijeenroeping van een volksvertegenwoordiging deze week zal worden aangekondigd. De minister van Binnenl. Zaken. De Daily Mail verneemt uit St. Petersburg dat Boeligin, de nieuwe minister van Binnen landsche Zaken, daar is aangekomen cn zijn ambt heeft aanvaard. Uit Charkoi. In de locomotieveniabriek te Charkof, die 4000 arbeiders in dienst heeft, is het werk gestaakt. „Daar", zeide ze, „ik geloof, dat ik dien nikker ten minste een lesje heb gegeven in de goede richting. Hij zal zeker voor een paar uur het teeken van mijne vingers op zijn wang dragen." „Mejuffrouw", zeide ik op ernstigen toon. „Houd u kalm. Dat teeken zal hoogstwaar- lijk eer een doodvonnis zjjn, dan eene les in de beleefheid." „Houd gij uw mond", riep ze me driftig toe, terwijl ze naar mij een gelaat wendde, hoog gekleurd van opgewondenheid. „Indien er nie mand is, om mij voor beleedigingen te vrij waren, moet ik hetzelve doen en ge kunt er uw laatste dollar op verwedden, dat ik het. niet laten zal. Denkt ge, dat ik bang ben voor zoo'n aap?" „Mejuffrouw", hervatte ik, „het is geen kwes tie van bang zijn of niet, maar alleen van gezond verstand. We zijn geheel in de macht van dien man." „Hij durft ons niets doen", snauwde zij. En dat weet hij en gij evengoed." „Vraag verschooning, juffrouw Hemster. Ik ken dit voik beter dan gij. Geen Westersche kan vooruit zeggen, wat gebeuren kan aan een Ooistersch hof. Op een enkel woord kan deze keizer ons hoofd laten afhakken, voor we deze kamer verlaten." „Ge zijt, e ene kakelende oude vrouw", wierp ze me toe, „en wilt alleen mijn vader bang maken. „De keizer weet heel goed, dat, de Vereenigde Staten zijn rijkje in veertien dagen zojuden vernietigen, als hij de hand aan ons sloeg." 1 J j,Mét uw verlof juffrouw, de Keizer is bijna even onwetend als gij. Indien hij besloten was ons te doen ombrengen, zou geheel Amerika met Europa erbij, niets kunnen doen om ons te redden. Hij behoeft slechts een bevel te geven en het zal letterlijk worden uitgevoerd, al zou dadelijk daarop de hemel ook vallen. Als gij er op staat den keizer uwe meening Avan hem te zeggen wacht dan tot we uit dit hol zijn en zend hem dan een paar regeltjes op een prentbriefkaart. W at de mogendheden later ook mochten doen, het zal ons weinig ba ten, zoo we reeds ter dood zijn gebracht. Gedurende dit gesprek was de eerste minis ter gedeeltelijk opgestaan en zat nu op handen en knieën, doch het hoofd nog zoo ver voor over hangende, dat het bijna der grond raakte. De langzaam oprijzende gestalte van den eer sten minister trok de opmerkzaamheid van den keizer en hij sprak iets tegen dezen, wat mq ten zeerste bezorgd maakte voor de vedighei der personen, die zich onder mijne hoede had den gesteld. Zijne majesteit scheen voor het oogenblik vergeten te hebben, dat ik de taal an zijn land verstond. Hun Woe stond op zijne beenen, hield den rug gebogen met een hoek van vijl' en veertig graden en begon, zonder zich om te wenden de Keizerlijke tegenwoordigheid te verlaten. Jk trad hem in den weg en zei tot den keizer, dat het bevel, hetwelk hij had gegeven, niet over gebracht mocht worden, waarop de beheerscher. van Korea zoo goed was te lachen. „Waar spreekt ge over?" vroeg juffrouw Hem ster. „Ge moet alles voor mij vertalen en hem te kennen geven, dat hij verschooning moet vragen." Alles op zijn tijd juffrouw Hemster. „Alles op zijn tijd", riep ze opspringende. Als ge het hem niet dadelijk zegt, ga ik naar hem toe en sla hem nog eens in zijn ge- zicht." Geloof mij, mejuffrouw, dal hebt ge al een maal te veel gedaan. Ik verzeker u, dat de toe stand ernstig is en dat gij liet gevaar nog ver groot, door uwe ontijdige tusschenkomst." „Zijne Majesteit, zeide ik haar, „heeft bevel gegeven aan den eersten minister om de wach ten aan de poorten van liet paleis te verdub belen en te zorgen, dat we ons niet in verbin ding kunnen stellen met de buitenwereld. Dat beteekent, dat wij gevangen zijn." Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 1