Dagblad voor Schiedam en 28ste Jaargang. Dinsdag 14 Februari 1905. No. 8130. r-\ FE UILLETON. AVONTUREN. Algemeen Overzicht. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen,**en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 1—6 regels ƒ0.77 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 12 i/a cent- Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk ad ver tee ren worden uiterstj bil lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 30. DeXhristelijke Historische Partij in het rechtsche partijverband. De Tijd wekt die christelijke kiezers op, het oog niet te sluiten voor het zwakke punt .in de linie der christelijke partijen. Er is in die linie een vleugel, die maar zwak verband houdt met het gros der strijdmacht. „Men kent de gebeurtenissen, die zich in dc christelijk-historische partij hebben voorgedaan, schrijft De Tijd. „Van zeer onbetrouwbaar in 1897, is zij; in 1901 omgeslagen tot betere ver standhouding met de verbonden anti-revolution- naare en christelijke partijen; en sedert dien had eene nog nauwere aaneensluiting plaats, waarbij eene fractie dier partij, onder leiding van de he eren dr. De Visser en mr. Verkouteren, zich min of meer samensmolt met de vrij-antirevo- lutionnaire groep van jhr. De Savomin Lohman. Bij deze laatste beweging is in onze kringen wel wat veel uit het oog verloren, dat het hier slechts gold de toenadering, niet van de Chris telijk-historische partij, maar van een deel daar van, de zgn. Hollandsche fractie. Do Friesche groep, van het type Schokking, bleef eene meer- zelfstandige, ietwat wantrouwige houding aan nemen; en de Utrechtsche, van dc kleur Brons veld, toonde zich meer dan ooit vijandelijk ge zind tegen de samenwerking der christelijke par tijen. Nu is het een verblijdend feit, dat de Utrecht sche fractie, al laat haar aanvoerder ook luide stemme weerklinken, weinig volgelingen telt; en Vooral sinds de opzienbarende staatkundige be keering van zijn vriend, ds. Simon Buytendijk, mag met meer recht dan ooit op ds. Bronsveld het meer Hollandsch dan hoffelijk gezegde worden toegepast: dat hij „in zijn hemd" staat. Anders is 't evenwel met de Friesche Christe lijk-historischen gesteld. Dezen zijn nog niet van zienswijze veranderd. Evenwel de z.g. Friesche" Christelijk-historischen vormen huiten Friesland slechts de minderheid hunner partij. Zij mogen als enkelingen hunne stemmen in de bussen der verschillende districten kunnen doen gelden, op het beleid der Christelijk historische kiesvereeni- gingen buiten Friesland oefenen zij geen over wegenden invloed uit. Anders staat het echter in Friesland zelf. De Bond van Christelijk-historische kiesverenigin gen in Friesland beschikt over een groot le dental en vooral over veel invloed op de tal rijke kiezers van Hervormde belijdenis in dat ge west. Deze partij, zegl De Tijd, is niet geestdrif tig Vóór het beleid van het huidig ministerie. Vooral de Hooger-Onderwijs-wet, waarbij de Gereformeerde universiteit gunsten, den Her- Vormden theologiie-professoraten aan de openbare hoogescholen eene minbeduidonde rol was toe bedacht, hoeft haar geprikkeld. Nu weigert deze partij wel is waar geen, samenwerking, maar zij biedt ze slechts aan voorloopig en voor waardelijk. Een Oost-Aziatische vertelling. Voorloopig wil hier zeggen: gedurende het eerst volgende vierjarig tijdvak; voorwaardelijk heelt dezen zin: dat de christelijke meerderheid reke ning houde met hare wenschen. Intusschen is De Tijd van oordeel, dat in dezen vorm het aanbod van nieuwe samenwerking aan te nemen is. Ten slotte meent dit blad, dat de ïriesche Christelijk-historische partij, ook al wilde ze, nog niet zoo heel veel kwaad kan uitrichten en de redactie beredeneert dit aldus „Van de zeven Friesche Kamerzetels zijn er drie: Franeker, Schoteriand en Weststellingwerf, tamelijk vast in linkscbe handen. Snoek, waar Christelijk-historischen een onbeduidende minder heid uitmaken, is ook zonder hen, door de aiiti- revolutionnajren, met behulp der katholieken, te behouden. Onmisbaar daarentegen is hunne mede werking in Harlingen, Dokkum en Tietjerkstera- deel. Welnu, voor Harlingen zit hun eigen lei der, mr. Schokking; een loslaten, door hen, van de beide andere districten zou den zetel van hun eigen vertegenwoordiger in groot gevaar bren gen. Hierbij komt, dat er voor hen al zeei wei nig reden is, om niet in Dokkum de lieikiezing te bevorderen van mr. Van Veen, die, al moge hij dan ook bij de groèp Lohman zijn aangesloten, de Friesche Christelijk-historischen zeer nauw in gevoelens verwant is. En wat betreft Tietjerk- steradeel, waarvoor ds. Talma thans zitting heeft, -de omstandigheid, dat deze anti-revolution- naire voorman zelf een predikant is van de Herv. kerk, wiens belangen de bond zoo ijverig voorstaat, zou het bemoeilijken zijner hernieuw de candidatuur van Christelijk-historische zijde zeer bezwarend maken. We kunnen ons dus de door den Bond voorgenomen houding ten volle verklaren. Er is dus voor de rechterzijde grond, om de houding van den Frieseben Bond niet somber der aan te zien, dan, noodig is. 35) Gedurende al dien tijd had ik met de min ste medewerking gehad van dén ouden leer, die in neerslachtige houding op een der stoe len zat. Thans keek hij op met een mistroos tig gezicht en ik kende hem genoeg om e weten, dat zijne vrees niet hem zeiven, toe zijne dochter gold. t „Wilt ge den keizer zeggen", zoo wendde hij: zich tot mij, „dat we gewapend zijn en eischen, deze plaats te Verlaten zoo vrij als we er gekomen zijn?" „Ik denk, mijnheer Hems ter, dat we beter doen niet te spreken van onze wapenen, ten minste niet vóór de minister terug kom y kunnen dat feit bewaren als onze laatste 10e - „Wilt ge zoo, goed zijn, juist te doen wat mijn vajder u vraagt?" snauwde de jonge i an Hemster mij toe. „Stil Gertrude", zoo viel de oude ïfian hierop in. „Mijnheer", voegde hij erbij, handel genj gij denkt dat het best is. Nu weidde: ik mij tot den keizer en sprak. 14 Februari. De oorlog in Oost-Azië. Eeu nieuw Russisch eskader. Er komt geen einde aan de Russische eskaders die naar Ooist-Azië gaan. Na het vertrek van de eerste afdeeling van het derde smaldeel, (lat elk O,ogenblik te verwachten is, zal men over gaan to,t de uitrusting van de tweede afdeeling van dat eskader. Bet zal bestaan uit de linie schepen Slawa en Imperator Alexander II, de kruisers Pamjat-Azowa en Admiral Kornilof, het mijnenóchip Wolga en 15 nieuwe torpedobooten. Een zonderling mengelmoes. Want terwijl de Slawa een splinternieuw slagschip is dat in 1903 Van stapel is geloopen, dagteekent het andere linieschip uit 1887. De kruiser Pamjat-Azowa is van 1888 en de Kornilof uit 1887. De nieuwe afdeeling zal onder bevel staan van admiraal Birilef, thans havencommandant te Kroonstad. hem aan. Ik begon uiteen te zetten, dat Korea reeds dikwijls in netelige toestanden was ge weest sedert bet begin van zijn bestaan, maar dat het gevaar, hetwelk zich thans opdeed, groo- ter was dan alle vorige. Mijnheer Hemster was behalve koning in zijn eigen rijk, onder de han delaars te Chicago een der meest geziene bur gers van de Vereenigde Staten en dat land zou zijn laatste cent en zijn laatste soldaat gebruiken om wraak te nemen over elke be- leediging mijnheer Hemster of der prinses, zijne dochter aangedaan. Ik verzekerde, dat de Ver eenigde Staten machtiger waren dan Rusland, Dat zou al erg genoeg zijn, doch het ern stige van den toestand werd nog vergroot, door mijne aanwezigheid. Zijne Majesteit, zou zich misschien gelieven te herinneren, dat. de laatste maal, toen ik de eer had hem te ontmoeten, zulks was in mijne hoedanigheid van vertegenwoordiger van een rijk, hetwelk meer gelukkige oorlogen liad ge voerd, dan elke andere natie ter wereld. Groot- Brittannie bleef nooit in gebreke, de beleedi- giingen te Wreken, éen harer onderdanen aan gedaan. Doch indien de keizer ongelukkig ge noeg was, om zich bet misnoegen op den hals halen van deze machtige rijken, zou hij oor zaak zijn van zijn eigen ondergang en dien van zijn volk. Tot mijn spijt moet ik erkennen, dat al mijne welsprekendheid nutteloos was en van geen ha,at. De keizer ploeg maar weinig acht op Intusschen is aan boord van bet. derde eskader, volgens hetzelfde Reutex-telegram, muiterij ont staan. Een officier is door een matroos doodge stoken. Er zijn onder de bemanning tal van op roerige geschriften verspreid. De chaos. In een telegram over den chaos in Rusland, hongersnood en ziekte in de provincies, den ern- stigen toestajul van Koeropatkin's leger enz., zegt de correspondent van de Daily Telegraph wat dit laatste betreft: Van alle kanten worden onthullingen gedaan die iemand stom van verbazing en de vaderlanders wanhopig maken. Want zelfs de censoren kun nen honderdduizend lippen niet doen zwijgen, en er lekken |thans geheimen uit die, als men ze met elkaar in verband brengt, niet alleen een neerlaag, maar een ramp voor het Russisch le ger voorspellen. Kikilorf, een van de oorlogs correspondenten, meldt dat de opperbevelhebber manschappen tot een zekeren dood heeft gedoemd, zonder de flauwste hoop van den vijand een klap toe te kunnen brengen. De generale staf bezit en maakt gebruik van „fantastische kaar ten waarop bergen noch passen noch dalen zijn aangegeven, en alles verward is. Overal aan het ffont wordt men door dezelfde karakteristieke eigenschappen getroffen'; zorgeloosheid, achteloos heid, die op haast misdadige wjjze tot gewoonte geworden zijn. Er is geen liefde voor het werk, geen levenwekkende geest, geen toewijding voor de zaak, maar slechts droog; dor formalisme, ambtelijke betrekkingen, persoonlijke aspiraties en kuiperijen, en heimelijke machinaties tegen el kaar. Daarvan zijn wij in Mantsjoerije allen oog getuigen. Ons leger wordt bestierd door een amb- ienaarsbent, en dat is de voornaamste oorzaak van onze nederlagen." De overmacht die Koeropatkin zelf erkende in October 11. te bezitten, doet niet langer haren invloed gelden. De bevelhebbers liggen overhoop, de manschappen zijn terneergeslagen, de voor raden zijn sohaarsch ien de natie verlangt naar een nieuwe bladzijdeSommige regeerings- mannen dringen aan op vrede met Japan, anderen viermanen de regeering tot een uiterste poging ten einde de overwinning aan de troepen van den Mikadoi te ontworstelen. Enkelen raden aan te zoeken naar een nieuwen Plehwe, en mee- nen hem te zullen vinden in generaal Kleighels te Kiëf. In Mantsjoerije. De Russen beschoten ook Zaterdag gedeelten Van Ojama's centrum en rechtervleugel met ge schut. Zij strekken hun verdedigingswerken op hun rechtervleugel uit, zonder op te houden met het oprichten van een stelling voor 24 kanon nen te Mentapan. De Japanners hebben bij Hsi- ëntsjang een afdeeling Russische ruiterij om singeld, van wie zij er drie doodden en elf wondden. mijne bedreigingen. Toen ik ophield met spreken, antwoordde de keizer met een paai' zinnen. Ik wilde ook nog wat zeggen, toen het meisje er ongeduldig tusschen viel. „Waar praat gij over? Gij moet mij alles uitleggen. Ik wilde, dat ge uwe positie in het oog hieklt, welke die is van vertaler. Ik wensch niet langer op deze manier in het donker te worden gelaten." „Gertie, Gertie," vermaande haar vader „meng U er toch niet tusschen. Mijnheer Fremorne zal ons alles wel vertellen op zijn tijd-'; En nu vroeg de keizer zelf, alsof hij half begreep, waar wij het over hadden, dat ik aan de anderen zou meedeelen, wat hij ge zegd had. ik zal trachten mijne positie niet te verge ten, mejuffrouw, zeide ik, „en daar de wen schen van Zijne Majesteit met den uwen over eenkomt, zal ik trachten, u in het kort mee te doelen, wat er verhandeld is. Toen herhaalde ik, wat ik tot den keizer gezegd had, hetwelk de goedkeuring scheen weg te dr,agen van den heer Hemster, want nij knikte herhaaldelijk gedurende mijne uiteenzet- ting. .'Hi „De keizer", zoo besloot ik, „heeft weinig ge antwoord, op hetgeen ik hem heh voorgehou den. Hij zegt, dat wij vrij zijn, heen te gaan, uw vader en ik namelijk. „Wel heb ik ooit —1" nep juffrouw Hem- RUSLAND. De Petersburgsche correspondent van de Daily Chronicle seint weder, dat het bijeenkomen van een volksparlement binnen twee weken vaststaat. Ongeveer duizend afgevaardigden zullen bijeen komen, om in de eerste plaats de noodzakelijkheid van vrede met Japan en daarna van binnenland- sche hervormingen te behandelen. De Standard Verneemt uit PetersburgDe libe ralen hopen, dat de algevaardigden voor de meer derheid door het volk gekozen worden. Wanneer de regeering haar eigen creaturen er heen zendt, zal het parlement stellig een mislukking wezen. De drang naar een grondwet dringt meer. en meer in alle standen door. Zelfs de juristen doen mee. Te Petersburg hebben driehonderd priesters op een vergadering over binnenlandsche hervormin gen gesproken. Er werd eên heftige rede tegen Pobjedoiiostsef gehouden, gevolgd door een leven dige beraadslaging. Ook de toonéelspelers nemen aan de beweging deel. De hoogescholen staken over het geheele rijk, kraentens een overeenkomst tusschen professoren en studenten om de lessen niet te hervatten voor du Tsaar een grondwet heeft gegeven. i De Petersburgsche correspondent van de Daily Telegraph hangt een treurig tafreel op van den toestand in het binnenland, en oVer dien in Man tsjoerije. Epidemieën dreigen binnenslands en de zemstvo's zijn onmachtig er maatregelen tegen te nemen. De Siberische spoor gebleken is niet genoeg leeftocht voor het leger daar te kunnen aanvoeren. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Over het gehoor dat Trans Kossuth bij den Koning heeft gehad, werdt nog nader gemeld dat Z. M. hem aansprak in hel tlongaarsch en het Fransclr. Kossuth aanvaardde met den middagtrein de terugreis. Onderweg kwam te Pressburg graaf Aponyi in de coupé en beiden hielden een samen- spreking. Kóssuth zal graal' Andrassy verslag doen van het gehoor, en deze zal vandaag naar Weenen gaan, óm de onderhandelingen voort te zetten. Over hetgeen hij met hij met den Koning bespro - ken heeft, vertelt Kossuth dat Z. M. een uiteen zetting heeft gegeven van het standpunt der oppo sitie ten aanzien van scheiding van tolgebied,hervor ming van het kiesrecht en de eischen voor het Hon- gaarsche leger. Terwijl de oeconomische afscheiding van Oostenrijk en de uitbreiding van het kiesrecht bij de kroon op geen bijzonder verzet stuiten, moet de monarch bezwaar maken tegen de militaire concessies. Hofkringen vertellen nog dat Kossuth op den Koning een zeer gunstigen indruk heeft gemaakt. PORTUGAL. De nieuwe Kamer van Afgevaardigden bestaat uit 113 ininisterieelen, 33 conservatieven, 3 libe ralen, 2 onafhankelijken en 2 nationalisten. De telling van de stemmen is nog niet afgeloopen te Lissabon en Oporto. ster ujt, terwijl ze de handen in, de hoogte hief en ze niet een gebaar van hulpeloosheid in' haar schoot liet vallen. Op dat oogenblik keerde de minister terug en deelde, na de noodige huigingen en plicht plegingen te hebben gemaakt, aan Zijne Alajes- tieit mede, dat de wachten verdubbeld waren en maatregelen genomen om niemand in oi uit den, omtrek van bet paleis te laten gaan. Ik herhaalde aan Hun Woe de waarschu wing, welke ik aan zijn meester had gegeven; doen ze scheen weinig indruk op hein te ma ken. Hij. zei alleen, dat de. audiëntie thans was geëindigd en dat hij het genoegen zou hebben, ons naar onze vertrokken terug te ge- '"hu"' scheen vreemd 'hij onze terugkomst juf frouw Stret.ton rustig te zien zitten lezen in een hoek dat Ze van het jacht had medege bracht, terwijl de Japansohe jongen de kopjes gereed zette voor de thee op een kleine tafel bij haar. Ze keek op met een vriendelijke glimlach toen wij binnentraden en zeide: „Wat zijt, gijlieden lang weg geweest. De audiëntie was zeker naar uw zin?" (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 1