Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. J ITALIë De eerste stap door den koning van Italië ge daan voor de oprichting van een Internationaal Instituut voor den Landbouw wordt algemeen toegejuicht. President Loubet heeft, behalve de officieele opdracht aan den gezant, nog een zeer waardce- nend telegram aan den koning zeiven gezonden. Uit Rome. Ter gelegenheid van het Eucharistisch Congres dat 4, 5 en 6 Juni gehouden zal worden, zal in de tuinen van het Vaticaan een plechtige processie met het H. Sacrament plaats hebben, waar de H. Vader zelf zal tegenwoordig zijn. De procurator der Redemptoristen van Gerar- dus Majella heeft Donderdag in zake de heiligver klaring de H. Vader het schilderstuk aangeboden dat een gebruikelijke gift is uit dankbaarheid voor het afgeloopen proces. Het schilderij stelt den Heilige voor in extase ge rakend, terwijl hij den arme eten verstrekt aan de poort van zijn klooster. De H. Vader heeft te kennen gegeven dat hij dit schilderstuk in zijn eigen vertrekken zal doen plaatsen. Dom Pothier is te Rome aangekomen om persoonlijk de pauselijke commissie voor te zitten, die gehouden wordt voor de uitgave der Grego- riaansche zangboeken. HACEDONlë. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat de Porte, door de laatste berichten uit Macedonië bezorgd geworden, er troepen heen zendt en de troepen daar mobiliseert. Vier extra-treinen met snelvuurgeschut, paar den en munitie zijn uit Konstantinopel vertrok ken. Men spreekt er ook van, dat er binnen kort honderdduizend man troepen komen, die tusschen 'Smyrna en Beiroet samengetrokken worden. AMERIKA. Alle leden van het Amerikaansche kabinet hebben ter wille van den vorm hun aanvrage om ontslag ingediend, nu president Roosevelt herkozen is. Zij zullen den 6den Maart herbenoemd worden, met uitzondering van den postmeester-generaal Wynne, die consul-generaal te Londen wordt, Cortelyou volgt hem op. De Daily Chronicle verneemt uitWashington Het Amerikaansche volk veroordeelt algemeen het optreden van den Senaat in zake de scheids- rechtelijke verdragen, niet uit liefde voor Roo sevelt, maar omdat de Senaat door zijn hou ding de vreemde mogendheden van de Unie ver vreemdt en het scheidsrechterlijk beginsel ach terin tziet. Roosevelt zal de scheidsrechterlijke tractaten gelijk de Senaat die gewijzigd heeft, niet voor stellen aan de regeeringen met welke over die tractaten onderhandeld is. De Senaat heett de ontwerpen ervan gewijzigd, door in het tweede artikel het woord traetaat in de plaats te stellen van het woord overeenkomst, met het doel om zelf de beslissing in handen te houden over de aangelegenheden die aan een scheidsrechter voorgelegd zullen worden. Officiëele berichten. By Koninklijk besluit is de heer J. K. Feyl- brief, eerste-klerk bij het departement van Bui- tenlandsche Zaken, benoemd tot tweeda-kanselier bij Hr. Ms. gezantschap te Berlijn, en de heer mr. P. A. Jansma van der Ploeg, kanselier by dat gezantschap, tot directeur der kanselarij van dat gezantschap. By Koninklijk besluit is bepaald, dat ter zake van zyn gedrag bij de krijgsverrichtingen in Djambi gedurende het eerste halfjaar 1904, bij afzonder lijke dagorders, zoo in Indië als in Nederland, eervol zal worden vermeld de sergeant der infan terie van het leger in Nederlandsch-Indië, J. de Groot (algemeene stamboek no. 56180/2157 kolo niale reserve). Audiënties. De gewone audiënties van de ministers van Marine en Koloniën zullen deze week niet plaats hebben. J. W. Willekes Macdonald. f Uit Berlijn wordt geseind De Nederlandsche consul-generaal Macdonald is gisterochtend plotseling overleden. Hy had eenige dagen aan influenza geleden. [Jan Willem Willekes Macdonald, geb. 1843 te Haarlem, werd opgeleid voor werktuigkundige en was leerling aan de werkplaatsen der Holl. IJze ren Spoorwegmy. te Haarlem en later bij de fir ma Doedens Jacobs aldaar; vertrok in 1864 naar Engeland en bleef tot 1872 werkzaam op de locomotievenfabriek van Beyer Peacock te Man chester na een kort verblijf in Nederland vestigde hij zich in 1880 te Warschau als vertegenwoor diger van buitenlandsche fabrieken; werd in 1880 benoemd tot Nederlandsch consul voor Polen en enkele jaren later tot ambtenaar van den Burger lijken Stand voor Polen en de vier Lithausche provinciën van westelijk Rusland. Verleden jaar volgde zijne benoeming tot consul-generaal voor Pruisen te Berlijn. De Nederlandsche regeering erkende zyne ver diensten door zijne benoeming tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Verder was de heer Macdonald officier in de orde van de Eikenkroon en commandeur 2de klasse der orde van St. Sta nislaus van Rusland. Opmerking verdient dat consul Macdonald in 1881 de eerste en eenige poging deed om den handel met een vreemd land met een consulair monsterlokaal van regeeringswege te steunen]. Duitsche steenkolenschepen in Indië. De correspondent van de Tel. te Batavia seint De stoomschepen Bulgaria en Sandy ford, met steenkolen geladen en gecharterd door de Ham burg—Amerikalijn, zijn in de Lampongbaai aan gekomen en op last der regeering krachtens de neutraliteitsbepalingen naar Tandjong Priok ver haald. De inspecteur van de HamburgAmerika lijn is 12 Februari met de Duitsche mail te Ba tavia aangekomen en heeft toegestaan dat de lading, die geconsigneerd -was aan Erdmann en Sielcken, gelost werd en ten verkoop werd aan geboden. Celebes. De correspondent te Batavia van de N. R. Crt. seint De resident Brugman arresteerde zonder bloed vergieten den Bonischen prins Pa-Tanla en retour neerde naar Makassar. Gouverneur West-Sumatra. De correspondent van de N. R Crt. te Batavia seint Benoemd is tot gouverneur van West-Sumatra de heer Heckler, resident van Timor. Het geheime rapport. In Het Volk van gisteravond geeft de heer J. Oudegeest een vervolg op zijn onthullingen van het nader advies der spoorweg-enquêtecommissie. Daaruit blijkt, dat de commissie voor personeel, dat onafgebroken inspannenden arbeid te verrich ten heeft, een tienurigen diensttijd vraagt met twee uur rust dat de commissie voor personeel, dat zwaren arbeid te verrichten heeft, vraagt 12 urigen diensttijd met twee uur rust en berekening van ieder uur tusschen 10 uur 's avonds en 6 uur 's-morgens voor 1 '/4 dat de commissie voor locomotief-personeel een 10-urigen arbeidsdag vraagt (men herinnere zich het debat tusschen den minister en Melchers over het verschil tusschen dienst en arbeidstijd bij het spoorwegpersoneel) met dien verstande, dat in vier achtereenvolgende etmalen de arbeidstijd nier meer mag bedragen dan 36 uur. De diensttijd zou dan niet meer mogen bedra gen dan 16 uur per dag en in 14 dagen niet meer dan 168 uur; dat de commissie voor treinpersoneel een twaalf- urigen diensttijd vraagt met li/a uur rust, dat voor bijna al het overige personeel een tien-urige arbeidsdag wordt gevraagd. Alles met vergoeding van overuren. Een streng onderzoek. Naar aan de Tel. gemeld wordt, wordt vanwege de regeering een onderzoek ingesteld naar den per soon, die zich aan misbruik van vertrouwen schul dig maakte, door het ongepubliceerde (nader) ad vies van de Enquête-commissie in zake de toe standen onder het spoorwegpersoneel in handen te spelen van de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel. De spoorwegdirec ties zijn reeds aangeschreven en ook ter drukkerij en aan het ministerie van Waterstaat wordt streng gezocht. Posterijen en Telegrafie. Naar men uit goede bron verzekert, kan tegen 1 Mei een groote promotie bij posterijen en tele grafie worden tegemoet gezien. Koatelooze geneeskuudige behandeling. Men deelt ons dat wordt overwogen om op meer afdoende wijze dan thans het geval is te voorzien in het verleenen van geneeskundige behandeling voor de huisgezinnen van de gehuwde onderofficieren en minderen van de landmacht en wel door in ziektegevallen, waarbij de behandelende geneesheer het noodig acht, een verpleegster ter besehikking te stellen. Rijksverzekeringsbank. Ook door het gemeentebestuur van Dordrecht is, naar gemeld wordt, de aandacht der regeering gevestigd op die gemeente voor de vestiging der Rijksverzekeringsbank. Spoorwegaanleg. Door den heer B. Berends, te Delemsvaart, is eene concessie aangevraagd voor den aanleg van een spoorweg KoevordenMeppen (Pruisen.) De dubbele moord te Amsterdam. Van der Merk was, zooals medegedeeld, brood- ombrenger, en wel verbonden aan de Meel en Broodfabriek „De Vereeniging", De directeur was zeer tevreden over hem en steeds deed hij goed zijn werk en de afrekening klopte geregeld. Toch had Van der Merk vóór dien tijd in een dusda nige betrekking bij een ander minder goed op gepast en geld verduisterd, waarvoor hij gevange nisstraf heeft ondergaan. Eenigen tijd geleden viel het op, dat Van der Merk er minder goed uitzag en ook zijn vrouw, die wel eens kwam verbellen, dat haar man ziek was, zag er allesbehalve goed uit. Zaterdag; vóór een week had hij zich opnieuw ziek gemeld en sedert had men hem niet meer gezien. Waar hij nog van een paar weken moest afrekenen, vermoedt men nu, dat het daarmede niet in den haak is geweest en dat de man er tegen op heeft gezien zijn vrouw met zijne schande bekend te maken. Dit zijn echter alle slechts gissingen. Na ontvangen telegrafisch bericht uit Dordrecht is gister-avond omstreeks 9 Uren op het station Beurs te Rotterdam aangehouden een man, die volgens aanwijzingen in dat telegram, de voort vluchtige D. J. van der Merk uit Amsterdam zou zijn, die van moord op zijne wouw en zijn kind wordt verdacht, komende hij in kleeding en in de persoonsbeschrijving volmaakt met dezen verdachte overeen. Na zijne arrestatie aldaar bleek men echter met iemand te doen te heb ben, in het Noordeinde aldaar woonachtig, waar heen de rechercheurs die hem aanhielden, den man dan ook geleidden en waar hij: zich volko men kon legimiteeren. Geen moord te Tilburg. P. v. G., die Donderdag-morgen werd gearres teerd, verdacht van zijne vrouwzoodanig te hebben mishandeld, dat de dood er het gevolg van was, is op vrije voeten gesteld. Het rechterlijk onderzoek op het lijk, dat te Udenhoüt door den burgemeester was in beslag genomen, heeft uitgewezen, dat de dood niet het gevolg was van het toebrengen van een paar slagen. Nbr Ongelukken. Een meisje van 3 jaar slikte in de ouderlijke woning, op den Goudschenrijweg te Rotterdam, een erwt in, die in haar keel bleef steken. Zoo spoedig mogelijk liep men met het kindje naar dr. Wagemakers in liet Boschje, doch ook diens hulp kwam te laathet kind stikte. Door onachtzaamheid bij het afsluiten van een gaskraantje op zijn slaapkamer, is eergisteren in de Javastraat te Arnhem een ongehuwd tim mermansknecht dood gevonden, vergiftigd door het gas. Volksbadhuis. In de week van 6 12 Febr. 1905 werden geno men 232 baden lste kl. 2de kl. kuipbaden 23 kuipbaden 36 regen 6 regen 120 school 30 kinder» a 3 ct 17 Een koe losgebroken. Gister-avond liepen twee Vlaardingsc.he slachters met een koe op den Vlaardingerdijk. Ter hoogte van de R. K. Begraafplaats schrikte1* het dier. rukte zich los en rende in woeste vaart den Vlaardinger dijk op. Om 8 uur werd het beest op de Hoogstraat aangetroffen, waar het door een agent van politie en eenige burgers werd gegre pen. Vervolgens werd de koe naar den stal gebracht van A. van Velzen, waar het dier later door de eige naars werd afgehaald. Heden herdacht H. J. Vermünicht den dag waarop hij vóór 35 jaren bij de firma M, J. Wouterlood als metselaar in functie trad. Staatscourant no. 38 bevat de gewijzig- de statuten der naamlooze vennootschap »Maat- schappij Oxygenium" te Schiedam. Brand te Rotterdam. Gister-avond omstreeks half acht brak brand uit op de eerste verdieping vóór van pand no. 21 aan de Molensteeg te Rotterdam, bewoond door den voerman W. C. Wikaart, die afwezig was. De vrouw was alleen thuis, toen de peer van de lamp sprong en de kamer in een oogenblik in brand stond, terwijl de vlammen door het trap portaal opstegen naar de tweede verdieping, waar drie bejaarde vrouwen woonden, waaronder een van 86 jaar. De bewoners der tweede verdieping verkeerden daardoor in levensgevaar, doch ge lukkig kwam spoedig de brandweer en de reddings brigade. De mannen der brigade, benevens twee gasfitters drongen naar boven en vonden daar de vrouwen in doodsangst bij het trapportaal. Door rook en vlammen heen droegen zij de vrouwen naar buiten, terwijl de stukken vuur hun aan de kleederen hingen. Met groote spanning werd de moeilijke redding gadegeslagen daar een der vrouwen reeds op het punt stond, om twee hoog achter, het raam uit te springen. Ue brand was door middel van twee spuiten in een half uur tijds gebluscht. De woning van Wikaart, de gang en het trappenhuis waren uit gebrand. Wikaart was voor f 1000 verzekerd. In het benedenhuis, waarin het magazijn van kleermakersfournituren der firma Michel v. d. Huls is gevestigd, werd veel waterschade aan gericht. Bedoelde firma was voor f 10.000 geassureerd. Valsch bankpapier. De directeur-gene raal van de Posteryen en Telegrafie heeft het noodig geacht de onder zijne bevelen dienende ambtenaren opmerkzaam te maken op bet wederom in omloop zijn van valsche muntbiljet ten van tien gulden. Hij teekent daarbij aan, dat bij een aan hem overgelegd exemplaar het ken merkend verschil van het echte is, dat de rand te weinig kleur heeft en het watermerk er in ont breekt. De Matrozenbond. Nu de marine-autori teiten Het Anker op alle schepen verboden hebben en ten einde de organisatie niet in noodelooze moeilijkheden te brengen, de band tusschen den bond en het blad verbroken is, zoodat ook geen officieele mededeelingen van den bond daarin ge plaatst werden, heeft de algemeene vergadering van den bond besloten tot uitgave van een correspondentieblaadje. Het eerste nommer is verschenen. liet bevat in hoofdzaak een uitvoerig verslag van de algemeene vergadering. {Het F.) Een handig inbreker gevat. Men be richt uit Katwijk aan Zee aan het Vaderland: Reeds sedprt lang was het der politie aldaar bekend, dat er voortdurend bij een familie, die hier aan het strand een villa bewoont, geld ont vreemd werd, dan f60, 40, 25, enz. enz. Het was echter niet gemakkelijk den dief te ontdek ken totdat de bankbiljetten gemerkt en de num mers aangeteekend werden. Wel viel de aan dacht op een huisbewaarder, die een villa moest bewonen naast de bovengen, gelegen, doch ze kerheid was niet te bekomen. Eindelijk was jl. Donderdag-nacht en een paar nachten tevoren weder een bankbiljet van f 10 en een van f 25 uit een gesloten bureau verdwenen. Na overleg werd onmiddellijk een huiszoeking gedaan in de woning van den huisbewaarder. Hoewel veel verdachts werd in beslag genomen, vond men de gemerkte biljetten niet, evenwel werd de verdachte naar het gemeentehuis over gebracht, terwijl hij toen vooraf te kennen gaf den laatsten diefstal gepleegd te hebben, en het bankbiljet te Leiden te hebben gewisseld. Dit bleek onwaar te zijn; toen deelde hij mede dat hij het in het RijnJands-uitwateringskanaal had geworpen, wat niet geloofd werd. Den volgenden morgen, bij een nieuw verhoor, bekende hij een portemonnaie, inhoudende de begeerde gemerkte bankbiljetten, in den tuin achter de villa door hem bewoond, te hebben begraven. Na twee malen onderzoekingen en ingravingen gedaan te hebben, vond men de portemonnai waarin gen. biljetten en andere tot een bedrag van f 180 de portemon naie was netjes in een doek en vervolgens in een oude kous gewikkeld, zeker om tegen 't vergaan en vocht bestand te zijn. Op een bij hem gevonden spaarbankboekje bleek pl.m. f400 te zijn ingelegd, terwijl den laatsten tijd was aangekochteen nieuwe fiets, een gouden horloge, een gouden ketting, een ge weer enz. Dat alles werd in beslag genomen en met den verdachte ter beschikking van den offi cier van justitie gesteld. Het is een groote ge rustheid dat zoo'n handige inbreker uit de buurt verhuisd. Een zeldzame vogel. De bekende jager G. Arpink te Eemnes, die onlangs een zeldzamen watervogel levend wist te bemachtigen, zond dezen op naar Artis. Van het bestuur ontving hij daar voor een belooning van f 10. Fraude. Dezer dagen zou bij een boer te Zelhem wegens huurschuld beslag worden gelegd. Toen de deurwaarder kwam bleek het, dat een paard, vier koeien en eenige varkens aan de« boedel onttrokken waren. Hierna werd een ijverig onderzoek ingesteld, met het gevolg, dat de koeien bij een familielid te Hummelo werden opgespoord, alwaar dadelijk beslag op werd gelegd. Het paard en de varkens zijn nog niet gevon den. Ongeluk en armoede. Een verschrikke- lijk ongeluk had Zondag-namiddag te Stadskanaal (Gron.) plaats. Een jongetje van den armen ar beider Jan Norder gooide een bus met petroleum om. Een stoof viel daardoer onderstboven, de petroleum ontplofte door aanraking met vuur en de moeder en twee kindertjes bekwamen ernstige brandwon den. De heeren Sluis en Mees, artsen, verleenden de eerste hulp. Met den zes-uurtrein vertrok de vader met het jongste kind, oud 4" jaar, dat onkenbaar was door de brandwonden, naar het ziekenhuis te Gronin gen. De moeder kreeg brandwonden aan de borst het andere jongetje aan zijn beenen. En 'tbleek toen de moeder verbonden werd, dat ze geen hemd droeg, dat er geen hemd in huis was. Armoede en nog eens armoede. En toch zoo werd ons verzekerd niet door slecht gedrag. De man 'n jonge man kan niet werken. Reeds een paar malen had hij een erge bloed spuwing. De kostbaarste lading, welke tot dus- ver te Delfzyl is binnengekomen, ligt thans daar in de haven. Het is de lading van het ijzeren barkschip Quilpue, komende van Faltal (Chili), met 24,398 balen chili-salpeter, een waarde van circa f300.000 vertegenwoordigende. Vermelding verdient dat dit de eerste lading salpeter is, die van uit Chili, voor Nederlandsche rekening in ons land wordt inge voerd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2