Gemengd Nieuws. Ingezonden Mededeelingen. Laatste Berichten. TELEGRAMMEN. Kerknieuws. Posterijen en Telegrafie. Kunst en Letteren. Burgerlijke Stand. Agenda Beursbericht van Amsterdam. Faillissementen. Handelsberichten. South. Rail. Union Canadian Prolongatie 827, 471/4 Waarom toch niet toegestaan, dat particulieren hun eigen straat boenen, mits zij het maar niet tnet water uit de leiding doen 113 kinderen en klein kinder en. Te Strijen (Z.-H.) is overleden de heer B. Huizer» nalatende 113 kinderen en kleinkinderen. Het mes. In het gesticht Calvarienberg te Maastricht is overleden P., van Ophoven, wien voor eenige weken een messteek in den arm werd toegebracht,tengevolge waarvan dit lichaamsdeel moest worden geamputeerd. De vermoedelijke dader is in voorarrest. Zich verstopt. Het stoomschip Manhattan, °P reis van Antwerpen naar Nieuw-Orleans, heeft Zaterdag-avond op de reede van Vlissingen vijf Russische jongens ontscheept, die zich te Ant werpen hadden verstopt in eenkolenruim van het *ehip. Als zijnde zonder middel van bestaan zullen ZU door de politie over onze grenzen worden gezet. Interessante uitvinding. Het D. v. N. meldt Zondag, op de vergadering der Metaalbewer kers St. Eloy, te Breda, kwam de voorzitter, de heer Paulussen, met een interessante en practi- sche uitvinding voor den dag, die hij zelf heeft uitgevonden. Het is geen groote machine of iets dergelijkshet is 'n eenvoudige waterleiding kraan. Maar eene, die vele practische voordee- len biedt. Ieder weet, dat hij, als 't vriest de hoofdkraan van z(jn waterleiding moet afsluiten. Maar de buizen in huis loopen niet leeg, als men de ver schillende kranen niet openzet. Dat is dikwijls een heele last. Vooral wanneer er in één huis verschil lende gezinnen wonen, De onderbuur, in wiens kelder de hoofdkraan zit, heeft dan veelal zwaar werk om de bovenburen te bewegen op het juiste oogenblik hun kranen open te zetten. En uls de menschen onderling ruzie hebben, is zoo'n afsluiting der waterleiding soms aanleiding tot groote herrie. De bovenburen verdraaien dan soms om de kranen open te zetten of de onderbuur ontsluit des ochtends heel vroeg de waterleiding weer, in de hoop dat de bovenburen vergeten hebben de kranen te sluiten, zoodat dan bij dezen heel de boel onderloopt. Aan al deze misères maakt de kraan-Paulus- sen een eind. In een huis, waar dergelijke kranen aanwezig zijn, behoeft men slechts de hoofdkraan af te sluiten en al de andere kranen laten direct het water los. Zet men daarentegen de hoofd kraan af te sluiten al de andere kranen zich weer van zelf. De werking dezer nieuwe kraan werd door den uitvinder klaar en duidelijk toegelicht. De bondsvoorzitter wenschte uit aller naam de heer Paulissen geluk met zijn uitvinding en hoopte, dat hij een goed figuur zal maken op de a.s. vaktentoonstelling. Wij denken, dat als een ondernemend man zich van deze kraan meester maakt, de tot nu toe bekende Van Duijlkraan spoedig zal hebben afgedaan. Zwarte bruiloft Een bruiloft kwam Zater dagnamiddag uit de St, Servaaskerk te Schaarbeek. Aan de poort ontvingen dejonggehuwden de geluk- wenschen hunner vrienden, toen een man, die achter den rug een klak vol met roet had verbor gen, op het gelukkige paar afkwam en de vuilig heid over het witte toilet der bruid goot Onwillekeurig trokken alle bruiloftsgasten zich eenige stappen terug, om de zwarte wolk te ver mijden, waarin de bruid gehuld was; maar na het eerste oogenblik van ontzetting en terwijl de vrouwen jammerden, achtervolgde men den dader. Deze was niemand anders dan de broeder der hruid, die zich wreekte, omdat hij op de bruiloft niet was uitgenoodigd. Men kon den plichtige vatten, maar de genoo- digden dachten er niet aan dat hij nog de klak in de hand had, waarin het roet was geweest. En zich tegen zijne vervolgens verwerend, sloeg hij links en rechts met het hoofddeksel I Men ziet van hier het effect, daar o, noodlot de wraakzuchtige bijna altijd de aangezichten trof Politieagenten kwamen toegeloopen,maar de orde kon maar worden hersteld toen deze ook zoo zwart als schouwvegers waren, daar zij eveneens van de klak hun deel kregen. Inmiddels was de bruid in bezwijming gevallen en degenen, die haar tot het bewustzijn wilden terugbrengen, maakten zich kon het wel anders t ook al zoo zwart als moorkens. Kortom het was als een groep schouwvegers in groot toilet. (tl. v. A.) 25 cent per regel. ZIEKTEN TE SCHIEDAM. Er is niets wat iemand meer uit zijn humeur brengt, niets wat Uw geduld meer op de proef stelt dan jeuking der huid. Aambeien maken U bijna krankzinnig ze houden U den geheelen nacht wakker. Prikkelende huiduitslag is even slecht, en even moeilijk te genezen. Dergelijke kwalen worden met den dag erger. Dank zij Verklaringen, gelijk de volgende, beginnen de menschen in te zien dat zij een geneesmiddel onder hun bereik hebben tegen deze ziekte. Mejuffrouw F. F. Christiaansè, Generaal de Wetstraat 67 te Haarlem deelt ons medeAls een gevolg van de mazelen had mijn kindje, dat vijf jaar oujd is, het geheele lichaam vol uitslag. Hierbij kwam brand en het was verschrikkelijk om aan te zien, hoe het arme kind leed. De jeuking was onuithoudbaar en wat wij ook aan wenden, niets hielp. Ik ben zeer tevreden dat Uw middel het ware was, want nog voordat ik een doosje geheel geledigd had, was het kind totaal van zijn kwaal genezen en met veel genoegen wil ik iedereen hierover inlichten. Verzeker U dat het de échte Forster's Zalf is, die men U aanbiedt, dezelfde die Mejuffrouw Christiaansè gehad heeft. Ze is te Schiedam verkrijgbaar bij de Heer en Kappelhof Ho- vingh, voorheen Frans Visser. Toezending ge schiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één, of f 10.- voor zes doozen. (31) De staking te Enschedé. De uitgave van het Nieuw Enschede's Adver tentieblad, waarvoor de stakende, later ontslagen typografen der firma J. ten Cate Bzn. abonne's hebben geworven, is verzekerd nu 2500 ingezete nen een abonnement namen. De firma F. Rosen- boom en Zoon aldaar zal 4 Maart a.s. met de ver spreiding beginnen. Zij neemt voorloopig twee der knechts van de firma ten Cate vast in dienst en houdt drie andere voor loopwerk aan de cou rant verbonden. Eenige ontslagenen hadden zich reeds van een nieuwe betrekking voorzien. Door vier weken lang het blad in grooten ge tale ook bij niet abonne's te bezorgen, wil men trachten een nog grootere oplage te verkrijgen hetgeen zeer waarschijnlijk zal gelukken, nu voor deze zaak, van den Bestuurdersbond uitgaande, de arbeiders hand aan hand gaan. De nieuwe torpedobooten. De torpedobooten G I en G II voor het De partement van Marine bij de Kon. Maatschappij De Schelde te Vlissingen gebouwd, hebben op de reede reeds een voorloopigen proeftocht gehou den, welke goed geslaagd mag heeten. De torpedo's zullen nu binnenkort officieel gaan proefstoomen. Brand- Heden-nacht is uitgebrand een broeikas in den tuin van de villa toebehoorende aan den heer Van Houtum, Emmastraat te Hilversum. Vele kostbare planten gingen verloren. De politie bluschte met twee slangen op de waterleiding het vuur. Oorzaak onbekend. RIJNHOOGTE. Caub .15 Februari: 1.47 M; 0.13 M. val. Iluningen. 15 Februari: 0.89 M; 0.03 M. was. Kehl .15Februari: 1.28 M; 0.03 M. val. Keulen. .15Februari: 2.04 M; 0.21 M. Mannheim 15Februari: 2.01 M; 0.07 M. Ruhrort .15Februari: 1.54 M; 0.23 M. Sinds 24 uur gevallen of gewassen. afloop dezer operatie zullen de catalogen langs den zelfden weg weer aan de eigenaars worden terug zonden, onder bepaling, die wij nu reeds geven, dat de afgekeurde stukken op de kerkkoren niet meer mogen gezongen worden. DE OORLOG IN OOST-AZIË. BERLIJN, 15 Februari. Ondanks de tegenspraak houdt zich in diplomatieke kringen, die er van weten kunnen, de meening staande, dat er wer kelijk pogingen aan den gang zijn om de opening van vredesonderhandelingen tusschen Rusland en Japan mogelijk te maken. Van welken aard deze pogingen zijn en of er uitzicht op slagen is ver zwijgt men of wordt met schouderophaléh beant woord. De Petersburgsche correspondent van het Berliner Tageblatt beweert, dat de Tsaar reeds geruimen tijd geleden brieven van den Duitschen Keizer heeft gekregen, waarin deze hem verzeker de, dat Duitschland alles zou doen om Rusland aan een eervollen vrede te helpen. BERLIJN, 15 Februari. Volgens het Berl. Tagebl. wordt in bankiershuizen te Petersburg gesproken van een op handen zijnde nieuwe Russische lee ning, die te Parijs zal worden ondergebracht. Het bedrag dezer leening zou p. 1 milliard zijn. De leening zou 5 rente dragen en vrijgesteld zijn van belasting. De crédit Lyonnais en de Banque de Paris zouden met de plaatsing worden belast. De correspondent voegt nog aan zijn telegram toe dat ter beurze te Petersburg vredesgeruchten te ronde doen. Uit Rusland. PETERSBURG, 15 Februari. Naar het Tele- graafagentschap verneemt, hebben de beambten van den spoorweg Moskou—Kiëf—Woronesj het werk gestaakt. Kerkmuziek. Z. D. II. mgr. v. d. Ven heeft de volgende circulaire gezonden aan de Zeereerw. heeren pas toors en rectoren van zijn bisdom In verband met de circulaire van het Neder- landsch epispocaat van den Hen Juli 1904, heb ben Wij noodig geacht te verordenen, als volgt: Alle Weleerw. heeren pastoors en rectoren van ons bisdom zullen een catalogus laten opmaken van de op hunne koren aanwezige kerkmuziek en dezen catalogus voor 1 Februari aan Ons opzenden. Deze cataloges zal door een bevoegd persoon wor den nagezien en de stukken, die volgens het »Motu Proprio" van Z. H. Pius X niet kunnen geduld worden, zullen worden aangeduid. Na Naar wij vernemen, zal de zeereerw. pater Re demptorist Smits, geboortig van Roosendaal en thans in het Klooster in 't Zand te Roermond, de volgende maand als Missionnaris naar Brazilië vertrekken. Men meldt ons: De eerw. overste van het Liefde-gesticht te Groesbeek (in de wereld mej. Brom uit Utrecht) is, na een korte ongesteldheid, overleden. Lijst van brieven, over de le helft der maand Februari, geadresseerd aan onbekenden, verzonden door het postkantoor Schiedam. Schipper S. Meijer, Amsterdam. Selderij, W. Warnaar, Zaandam. Mevr. Cochius, Zierikzee. Mevr. G. Hoogendijk—Jongens, Buitenland. Th. Verachtert, Glasgow. De Wonderdokter. In de S. O. Y. gaf gister-avond de Nederland- sche Tooneelvereeniging van Amsterdam De Won derdokter, blijspel in 4 bedrijven van H. Heineman. Hoewel met veel reclame was aangekondigd, dat dit stuk in tal van plaatsen in ons land met het meeste succes is opgevoerd, was de opkomst van het Schiedamsche publiek niet bijster groot. Het stuk heeft trouwens weinig artistieke waarde en van een enorm succes, waarop men hier misschien had gerekend, viel niet veel waarte- nemen. De Wonderdokter is een stuk zonder samen hang, vol van allerlei onmogelijke combinaties en heeft daardoor misschien voor sommigen iets aantrekkelijks. Door een gezelschap als de gunstig bekende Nederlandsche Tooneelvereeniging is van stukken als De Wonderdokter altijd wel iets goeds te maken. Zoo imponeerden de Amsterdamsche acteurs en actrices ook hier gister-avond door hun voor treffelijk spel het publiek, dat door hun leuke gezegden verscheidene malen in onbedaarlijk lachen losbarstte. De heer M. van Nieuwland, die de rol van VVonderdokter Mattenklodt vervulde, leverde uit stekend spel, evenals de heer B. Barendse (Rit meester von Reding) een echt militair type, Chris de la Mar (Dr. Mises) en C. v. d. Lulgt Melsert (Lothar Flügge) hadden mede veel succes, terwijl de heer P. Bron in zijn rol van Dr. Weiss minder goed voldeed. Mooi was vooral het spel der dames N. de Heer (Olga) Marie Post (Josephine), S. de Boer (Else) en Tilly Lus (Alice). Mej. S. de Boer en Tilly Lus kweeten zich uitmuntend van hun moeielijke taak. Oudheden. Be heer G. M. Kam, te Nijmegen, heeft bij akte van 4 Februari 1905 aan den Staat der Ne derlanden geschonken zijne hoogst belangrijke ver zameling oudheden, doch zóó, dat deze schenking eerst na zijn dood door de regeering worde in bezit genomen. Deze verzameling bestaat in hoofdzaak uit eenige voorhistorische vaten, steenen en bron zen beitels, wapenen, Romeinsche grafurnen, legioensteenen, kannen, vazen, lampen, terra ni gra en terra sigillata, zoogenaamde Belgische wa ren, borden, vazen, kommen, enz. bronzen vazen, spiegels, beelden, fibula's, enz. Romeinsch glaswerk, gesneden steenen, pastes, kralen, Romeinsche en Frankische wapenen, eenige Frankische vaten en voorts Romeinsche munten, gouden-, zilveren- en bronzen-, uit den tijd der republiek en den Keizertijd een zilveren medailon van Constantijn den Groote. De verzameling Romeinsch is voor het over- groote deel uit den Augusteïschen tijd eindelijk een aantal middeleeuwsche oudheden als vazen, tegels, enz. Inzonderheid de Romeinsche en voorhistorische oudheden zijn voor het overgroote deel in Nijme gen en omgeving gevonden. Aan den schenker is de bijzondere dankbetui ging der regeering aangeboden. Gehuwd: 15 Febr. M. de Ronde, oud 26 jaar, en C. G. Oosterman, oud 22 jaar. Geboren: 14 Febr. Anna Margaretha Hui- berdina, dochter van F. H. Meijer en T. P. Vis ser, Hoogstraat. Overleden: 14 Febr, Anna Houtbraken, oud 62 jaar en 7 maanden, Broersvest. Hendrik van der Kruk, oud 76 jaar en 6 maanden, Broers- vest. Catharina Agatha van Veggel, oud 69 jaar en 8 maanden, weduwe van Willem de LeeuWj Rotterdamsche dijk. Uit de Staatscourant~l ZZ Uitgesproken: Breda, 10 Februari. N. A. Sprangers, schoenfa brikant, te Dongen. Mr. G. T. M. Pathuis Cremers rechter-commissaris; curator mr. F. E. Pels Rijcken. Alkmaar, 9 Februari. D. Purmer, broodbakker en winkelier' te Alkmaar. Mr. W. van Woudenberg Hamstra rechter-commissaris; curator mr. J, Verdam. Almelo, 13 Februari. W. A. Schulkes, fabrieks arbeider en winkelier, te Hengelo (Overijsel). Mr. J. Slingenberg rechter-commissaris; curator mr. G. ten Cate. Geëindigd: D. Huyser, te 's-Gravenhage. Opgeheven: J. B. G. Mader, caféhouder te Bussum. der publieke vermakelijkheden, concerten, ten toonstellingen, vergaderingen enz. SCHIEDAM: V o 1 k s h u i s. Donderdag 16 Febr. 9 uur. Vergadering Afd. Schiedam van »Mercurius". Musis Sacrum. Zaterdag 18 Feb. 7£ u. Vereeniging jVolks- onderwijs" Openb. Vergadering. Verkooplokaal. Maandag 20 Feb. 8^ u. Vergadering Winke- liersvereeniging. S. O. V. Woensdag 22 Feb. 8 uur. Uitvoering »Gemengd Koor." ROTTERDAM: Groote Schouwburg. 15 Febr. 8. u. Opera Italiana II. Barbiere di Siviglia. 17 Febr. 8 u. Het Rotterd. Tooneelgezelsch. De Referendaris titulair. 19 Febr. Nederl. Operette Gezelschap. De doch ter van den Tamboer-majoor. Groote Doelezaal. 15 Febr. 8 u. Liefdadigheidsconcert. Tivoli Schouwburg. 16 Febr. 8 u. Concert door Arthur Hartman en Myrtle Elvyn. Nutzaal. 18 Febr. 8 u. Concert door mevrouw A. Olden- boomLütkeman en Mevr. P. de HaanMani- farges. RECHTBANK TE ROTTERDAM. Geëindigd: j Li J John M. Maury, koopmam aldaar. Per Telefoon, *21/2 o/o Nederland Zilver Metalliek 3 0/0 Portugal 4Va °J<L Turkije C 7 0/0 China 4 o/o Japan 5 o/0 Binn. Mexico Venezuela Cultuur der Vorstenlanden Asahan Plantage Medan Tabak jN. Asahan labak Rotterdam Deli Konink. Petrol Mij. Moeaxa Enim Common Sc.hiba.iff. 6 0/0 Peruvian 5 0/0 Trans Afrika Common Atchison Shares Erie Common Missouri 2e Missouri Common Mexican Shares. 4 o/o Mexican Norfolk Shares 15 Febr. 791/2 100%, 6011/u 44 911/j 137 250 565 116 878/4 42y, 31"/» 83 341/2 1223/4 Wisselkoersen te Rotterdam( 15 Februari. Per Telegraaf. Londen kort f 12.08 i Disc. 3 pCt. Parjjs - 47.97J 3 Antwerpen - 47.99 3 Duitsche Rijksbankpl. -58.92^ 4 BEURS VAN oUilhUAM, 15 Feb. 19Uo. Ufiicieeie noteering van de Commissie uit on- Kamer van Koophandel voor de Beurs. Woensüag 15 Februari. Mout w ga f 91/2. per Hectoliter cont. zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering D. F„ W, PRINS. Stemming) stil. Bond van Distillateurs i Moutwijn: f 10. Jenever: f 14. Amst. proef f 15.50. Prima Graanspiritus f 20 20^. Spoeling: f 1.60 AMSTERDAM, 14 Februari. Rogge op lev. zonder noteering. ANTWERPEN, 14 Februari. Petroleum Amerik. kalm, in loco fr.18 tyii P«r Feb. fr. I81/2, Mrt. tr. 18%, Apr. f 19, Sept. 191/,. BERLIJN, 15 Februari. Spiritus in loco PARIJS, 14 Februari. Spiritus (op. koers) prijsh per Febr. 45.75, Maart fr. 45.4 md. van Mei 43.50,4 laatste md. fr. 39 50. HAMBURG, 14 Februari. Spiritus vast; per Feb. mk. 26%; Mrt April 26% (z.f.) NEW-YORK, 14 Februari. Ma is, Western in loco 14 Feb. 53Va- 11 Febr. 52.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 3