Dagblad mor Schiedam en 28ste Jaargang. Donderdag 16 Februari 1905. No. 8132. v Ee ülliclcde Berichten. Kennisgeving. Kennisgeving. afgesloten. FEUILLETON. AVONTUREN. Algemeen Overzicht. l)e oorlog in Oost-Azië. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en F eestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 1—6 regels 0.77 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 12l/a cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteereu worden uiterst_,oil lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. 'JPostbus no. 39. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van J. Hoek, om vergunning tot uitbreiding zijner branderij, staande aan de Westvest no. 35, kadaster sectie L no. 449, met een stoomwaterketel met een verwarmingsopper vlak van 9.5 M2; Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Doen te weten: dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd dat op Donderdag den 2den Maart a.s., des middags ten 12 ure, ten Raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten en dat gedurende drie dagen, vóór het tijdstip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, yan de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 16den Februari 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris. v V. S1CKENGA. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter algemeene kennis, dat tot nadere aankondiging de Mariastraat, voor het verkeer met rij- en voertuigen zal zijn Schiedam, 16 Februari 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Mr. W. H. JANSEN W.B. De Secretaris, V. SICKENGA. Dat er in dit district flink gewerkt is, bewijst de voorloopige kiezerslijst, die eene vermeerdering aangeeft van 795 nieuwe kiezers, tegen 138 in het Vorige jaar, dus ongeveer Vs meer. Dat dit van grooten invloed kan zijn bjj de a.s. verkiezing, behoeft zeker niet betoogd te worden. Van de 266 loonkiezers, die 1.1. jaar op de kiezerslijst stonden, hebben er 226 hun biljet terugbezorgd17 belastingkiezers van buiten de stad hebben aangifte gedaan, tegen 5 in liet vorige jaar. Vervolgens bevat de nieuwe kiezerslijst nog 164 woningkiezers tegen 18 in het vorige jaar. 545 loon 102 i> 41 spaarb. 4 k 28 examen 9 In 't geheel bestaat thans de kiezerslijst uit 2964 kiezers. Een Oost-Aziatische vertelling. 37) De keizer was in staat het te verdedigen zeide hij, tegen de vereenigde machten van de geheele wereld. Hij nam afscheid met zijn gevolg, en ik be gaf mij naar den heer Hems ter. Mijn plan om hem alleen te spreken mis lukte echter, want Gertrude wist reeds iets vai/ het door den minister medegedeelde en brandde natuurlijk v*an nieuwsgierigheid om alles te hoo- ren. Ze geloofde mijn verhaal evenwel niet en meende, dat ik dubbel spel speelde en de woor den van den eersten minister niet naar behoo- ren Vertaalde. Ze weigerde het gevaar te loo- pem van een gewelddadigen uitval uit het pa leis en was zeker, dat de keizer ons vrijen aftocht, zou toestaan, indien men maar op de rechte wijze tot hem sprak. Als ik geen bloodaard was, zou ik zelf een middel vinden om naar buiten te komen, naar het Amerikaansche Consulaat te gaan en van daar een beëedigden tolk mede te brengen, misschien wel den Consul zelf. Ze liet zich niet bang maken voor een zwarten heiden 46 Februari. Aan de Sjaho. Aan de Sjaho is men in den laatsten tijd weer wat roeriger: dit kan wel samenhangen met het zachtere weer, nu ingetreden na een paar we ken van vinnige koude. Maar het is niet mo gelijk, uit te maken of deze geringe herleving de voorbode i;s van een hervatting der krijgs verrichtingen op grooter schaal. Heeft een van heide partijen iets, dergelijks in den zin, dan moet men er op rekenen dat getracht zal wor den, het eigenlijke doel zooveel mogelijk te ver schuilen achter schijnbewegingen. De beschie ting der Russisch© stellingen in het midden .(thans met belegeringsgeschut, dat wel van Port Ar thur aangevoerd zal zijn) en de schermutselingen bij Beniapoetse, d. w. z. in de bergpassen aan den oostelijken hoek der liniën, behoeven dus nog geenszins te beteekenen dat maarschalk Ojama ©en nieuwe voorwaartsche beweging van zijn geheele troepenmacht op touw gaat zetten. Op één punt kloppen de anders vaak tegen strijdige berichten uit het Russische en het Ja- pansche kamp vrij goed met elkaar in de vlakte ten westen van den spoorweg versterken zoo wel de Russen als de Japanners zooveel moge lijk hun stellingen. Dat is ook natuurlijk, want in de bergachtige streek, die zich tenn oosten van den spoorweg uitstrekt, zijn de moeilijkhe den van het terrein zoo groot, en bovendien de wederzijdsche stellingen in de afgeloopen maanden zoo geducht versterkt, dat daar naar alle waarschijnlijkheid geen beslissende gevech ten geleverd kunnen worden. De mislukte tocht, dien Misjtsjenko in October langs den oostelijken Japanschen vleugel gedaan heeft, bewijst dat vol doende. De kozakken-generaal rukte toen met een zeer sterke macht zuidoostwaarts op en slaagde er zelfs in, de Tai-tse pver te trekken, en voor een korten tijd hier de Japaiische ver bindingslijn ,af te snijden. Dat^succes had ech ter niets te beteekenen, de Japanners herstel den zich spoedig, en Misjtsjenko, mocht blij zijn, zich een week later met het gros zijner troe pen ongedeerd weer bij de Russische hoofdmacht te kunnen voegen. En sedert dien tijd hebben de Japanners ongetwijfeld hun voorposten in die streek nog versterkt, en zijn zij waakzamer ge worden. In het gebergte zijn, naar 't schijnt, de beide stellingenreeksen onneembaar, tenzij, een der twee partijen een overweldigende overmacht tot haar beschikking krijgt, maar daarop bestaat voors hands geen kans. De twee legers zitten liier zoo Vast als een muur. Het is daarom begrijpelijk dat men elkaar tracht te overvleugelen aan den westelijken hoek van het front. Daar liggen de kwetsbare plekken, en de partij: die op een gegeven oogenblik daar1 een flinke overmacht tegen de vijandelijke stellingen en als wij hem maar behandeld hadden, ge lijk zij gedaan had, zou alles goed zijn afge loopen. Ik was het met haar eens dat de hulp van den consul ons zeer te pas zou komen en verklaarde mij: bereid, mij een doortocht te ba nen naar het kleine plekje Amerikaanschen grond, dat er te Seoul bestond. Doch haar vader kantte zich daar beslist tegen. Vreemd genoeg scheen mijnheer Hemster meer Vrees te koesteren voor de gele pers van Amerika. Juffrouw Hemster was hang voor geen van beide, maar toch moest ze zich neerleggen bij het plan. Van haar vader om met geweld te trachten onze vrijheid te heroveren. Ik nam een paar pistolen en de noodige am munitie en ging de twee Japanners opzoeken, die tot ons geleide behoorden. Ik bevond, dat beiden in het leger hadden gediend en goed met Vuurwapenen wisten om te gaan. Ik beval hun niets aan hunne Koreaan- sche metgezellen te zeggen, doch zoodra de poorten open waren in den ochtend, de pon- neys voor onze deur te brengen. De manier, waarop ze dit bevel uitvoerden, getuigde van hunne betrouwbaarheid in de omstandig heden. Toen we des morgens de deur uitgingen wij, vier blanken, de Ghineesche kok en de Ja- pansche jongen, stonden er tien ponney's gereed, twee ervan beladen met zwaxe strengen van kan werpen, zou hier een beslissend voordeel kunnen behalen. De Russen hebben dat nog on langs beproefd maar tevergeefs. Inderdaad is eigenlijk ook hier, zoolang de te genwoordige toestand voortduurt, een beslissende strijd bijna niet te verwachten. De vlakte, door rivieren doorkruist, biedt geen gelegenheid aan voor verrassingen. Beiderzijds worden voortdu rend verkenningen ondernomen, en men houdt elkaar nauwkeurig in het oog. Zoowel Japan ners als Russen zijn er dan ook in de laatste weken Vooral op uit, zich liier sterker te ver schansen, ten einde een overval te verijdelen. Zoo draagt alles er toe hij, de zaken in Mantsjoe- rije op het doode punt te brengen. En hoellang kan dat nog duren? Schepen aangehouden. De Engelsche stoomschepen Apollo en Scots man, voor Wladiwostok bestemd, zijn eergisteren hij Jezo aangehouden. De Apollo was met kolen, de Scotsman met leeftocht geladen. Beide sche pen worden naar Jokosoeko gebracht. Voor de Japanners weer een flinke aanwinst! De krijgsverrichtingen op groote schaal hervat. Een telegram van 15 dezer uit Tokio meldt: De Russen hebben de krijgsverrichtingen met hun ruiterij op groote schaal hervat. Omstreeks 50 K.M. ten westen van Liaojang zijn gisteren avond 9000 kozakken, met artillerie, gezien. Hun doel schijnt, den Japanschen westelijken vleugel om te trekken. De Oostzee-vloot op weg naar de Oost- Aziatische Wateren. Volgens ©en telegram uit Libau is het derde smaldeel der Oostzee-vloot gister-middag om 12 uur vandaar vertrokken. RUSLAND. Do correspondenten Van de Petersburgscho bla den melden, dat de dictator Trepof dezer da gen zijn ontslag zal krijgen, om adjunct-minister van BinnenJundsche Zaken te worden. Een aan de pers gerichte aanschrijving ver biedt de bladen te Petersburg berichten op te nemen over stakingen in de provincie of melding te maken van geschillen tusschen officieren en het publiek. Dit laatste naar aanleiding van een standje in een apotheek, waarbij een officier een apotheker met zijn sabel aanviel, omdat de man weigerde den officier van zijn telefoon gebruik te laten maken. De man van de Daily Chronicle meldt dat de ministers zich gezamenlijk verzetten tegen bet bijeenroepen van een volksparlement. Het zal nog wel maanden aanloopen, voor het par lement bijeenkomt, al zet de Tsaar het plan door. De minister van Marine, Tirpitz, hechtte wei nig waarde aan het uitgesproken oordeel van Van Lee, den lord der Engelsche admiraliteit, betreffende marine-aangelegenheden, als zijnde Van Lee geen deskundige, daarenboven ver klaarde Tirpitz, dat er dringender zaken wach ten, dan de aanleg van een Eems-Jahde-kanaal, wat echter werd bestreden door den afgevaardigde Arendtz, die weer werd gesteund door den nat.- lib. Selmer. Over de a. s. nieuwe aanvragen voor de vloot zeide Tirpitz het volgende: Waarschijnlijk zullen 10 nieuwe linieschepen en bovendien 7 torpedo-divisies door de regee ring worden aangevraagd. Opmerkelijk is het dat Tirpitz, die in den beginne een groot voorstan der was van torpedo-booten geheel van opinie is veranderd en aan andere schepen, vooral linie schepen, de voorkeur geeft. Een en ander uit ervaring van den Russisch-Japanschen zee-oorlog. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De verbonden oppositie-partijen, die in de Ka mer de meerderheid vormen, hebben voor het voorzitterschap aangewezen graaf Albert Apponyi, lid van Kossuth's partij. BELGIë. Uit Brussel wordt geseinu Overal verbetering in den tuesianu. in Heel het Luikerland ligt nog siecins één eiiheie mijn stil. Iu het Centrum waren gisteren nog 2o 0 taa kenden en iu den Bonnage wordt ook >uiaan overal de arbeid hernomen. Twee dynamieiaausiagen iieooen gisteren m het Centrum piaais geuaa. Op aen vensteruorpel van den ploegbaas Bioudiaux te iloudeug ooug- niets, die aan den arbeid gebleven was, ontplofte een bom, die slechts stoileiijk schade aanrichtte. Hetzelfde gebeurde te Carnières voor de woning van den mijnwerker Buxain. Hier ook bepaalde alles zich bij eenige gebroken ruiten. De daders dezer aanslagen zijn nog niet gevonden. Met blijdschap werd gisteren door onze sta- kingscomité's vernomen, dat de bond der Schot- sche mijnwerkers te Glasgow besloten heeft, we kelijks 200 pond sterling aan de Belgische sta kers te zenden. ROEMENIë. Gisteren zijn de verkiezingen geweest voor het eerste kiezerskorps tot benoeming van de afge vaardigden. Er werden 57 conservatieven en 10 leden van de oppositiegekozen. DUITSCHLAND. Van de hegroiotingscommissie van den Rijksdag zijn hij de behandeling van de Marinebegrooting eenige zaakrijke opmerkingen gemaakt a a. het bovenbeschreven kleingeld, dat we nog niet gebruikt hadden, daar we in onze onderhande lingen met de lieden uit den hoogeren stand zil ver en goud hadden moeten uitgeven. Er was echter slechts één Japanner en op onze vraag, waar de andere bleef, kregen wij ten antwoord, dat die met een revolver in de hand de Koreanen in bedwang hield, zoodat ze geen alarm zouden maken. Zoodra we opgezeten waren zou hij zijn ka meraad roepen, zeide de man, en deze zou dadelijk komen. Dat was een wijze voorzorgsmaatregel en gaf ons eenige kostbare minuten, vóór het ge heele paleis in rep en roer zoude zijn. We waren aan de poorten, nog eer de slaperige wachten goed begrepen, wat er gebeurde en de eerste waarschuwing, welke het paleis ontving van onze poging om uit te breken, was een afvuren in het wild van de waardelooze gewe ren, welke de soldaten in bezit hadden. We hadden besloten niet te schieten, ho pende, dat de bewakers ons door zouden la ten, wanneer ze zagen dat het ons ernst was. Doch het knallen hunner geweren, die ge lukkig geen schade aanrichtten, maakten het onnoodig, verder in stilte te werk te gaan en het was maar goed ook, dat we thans vuren konden, want de heer Hemster trok zijn revol ver en verbrijzelde de hand van een man, die de poort wilde sluiten. De gewonde schreeuwde zoo erbarmelijk, dat ZUID-AFREKA. Het staat thans, volgens den Kaapstadschen correspondent van de Daily Telegraph, vast dat Milner einde Maart heen zal gaan. Onlangs meldden wij, dat in de Premier mijn te Johannesburg een diamant was gevonden van totnogtoe ongekende grootte. Volgens een te legram uit Johannesburg is gister in dezelfde mijn een diamant van 334 karaat ge- de anderen plotseling hunne wapens wegwierpen en vluchtten, ons den doortocht vrij latende. Thans bevonden we ons in de voornaamste straat van Seoul en ik voor mij zou dadelijk getracht hebben, het consulaat te bereiken van een der vertegenwoordigende natiën. Mijnheer Hemster echter beval, ons naar een der zuidelijke poorten te wenden, vóór de ge heele stad op de been zou zijn. Zoodra we buiten den omtrek van het paleis waren gekomen, schenen de wachten de ge weren weer té hebben opgenomen, terwijl ze klaarblijkelijk den keizer den indruk wilden ge ven, ctai ze ..ion dapper hadden gekweten, want een hagelbui van kogels volgde ons bij ons vertrek, m de aangewezen richting. Die losbarsting Had ten gevolge, dat duizen den inwoners te voorschijn kwapien uit de nauwe stegen, die uitliepen op de groote straat en het was te vreezen, dat alteen reeds het ge drang der menigte ons zou belemmeren in onze vlucht. Op een woord van mij zweepten we onze paarden voort en galoppeerden vooruit, alles onderste boven werpende wat ons in den weg trad. Wordt vsrvolgdA

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 1