Binnenland. Gemengd Nieuws. Stads- en Gewestelijk Nieuws. den om zijn agitatie ten gunste van fiscale her vormingen voort te zetten. Hij' had achter zich de groote meerderheid van een groote partij. Het amendement-Asquith is verworpen met 311 tegen 248 stemmen. Balfour herhaalde zijn vroe gere argumenten ten gunste van een handels politiek van retaliatie en legde nadruk op de belangrijkheid van het vraagstuk der nauwere aaneensluiting met de koloniën. De uitslag der stemming werd met luide toejuichingen der re- geeringsgezinden begroet.- OOSTENRIJK-HONGARIJE. Het Staatsblad bevat het koninklijk besluit, waarbij het ontslag van het ministerie Tisza aan genomen en deze tijdelijk met het bewind be last wordt. ITALIë. Uit Rome. Van 7 tot 14 April zal te Athene een inter nationaal archeologisch congres gehouden worden onder presidium van den kroonprins van Grieken land. De H. Stoel is officieel uitgenoodigd en tot zijnen vertegenwoordiger heeft de H. Vader aan gewezen den heer Marucchi, directeur van het Egyptisch museum van het Vaticaan. Na het congres zullen wetenschappelijke excur- cies gedaan worden naar Corinthe, Delphus, den Olympus enz. AMERIKA. De Amerikaansche gezant te Caracas heeft ge seind, dat het Hooggerechtshof aldaar de vroe gere beslissing betreffende de sequestratie van de Venezolaansche eigendommen der Amerikaan sche Asfalt Maatschappij heeft bevestigd. Dit brengt het geschil op een kritiek punt. President Roosevelt heeft den Commissaris voor Maatschappijen gelast onmiddellijk een on derzoek in te stellen in zake de petroleumkwestie van het Kansasveld, overeenkomstig de met al- gemeene stemmen door het Huis van Afgevaar digden aangenomen motie. Campbell, de voorsteller der motie, vertelde den President, hoe hij geloofde, dat het on derzoek zich zou uitstrekken tot de verrichtin gen van de Standard Oil Company op an dere velden. der wet van '25 Juli 1871, betreffende de consu laire ambtenaren van den burgerlijken stand aanvulling van de wet tot regeling der brieven- posterij. en naturalisatie van P. Fein e. a.en 3o. de heeren Van de Velde, van Heemstra, Brummelkamp, Verhey en Alphen, over de wets ontwerpen tot regeling der pensioenen van het Loodspersoneel voor zeeschepen en van de wedu wen en weezen van dat personeelen verstrek king van rijkspaarden aan officieren, tot liet hou den van dienstpaarden verplicht. Officiëele berichten. Bij Kon. besl. i3 benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau, het lid van het Hoog Militair Gerechtshof in Ned.-Indië, de kolonel titulair der inf. van het leger daar te lande A. M. van der Meer. Bij Kon. Besl. zijn, met ingang van 2 Maart 1905, benoemd lo. tot inspecteur voor het toezicht op de naleving van de Drankwet, J. A. Franken, oud hoofdcommissaris van politie, te Teteringen 2o. tot adjunct-inspecteur voor het toezicht op de naleving van de Drankweta. J. Bakenstein, inspecteur van politie te Haarlem b. A. J. de Jong, te Amsterdam. Consul-generaal Willekes Macdonald. Uit Berlijn wordt geseind Gister-ochtend is op het oude Matthaeus-kerk- hof, in het Westen van Berlijn, het stoffelijk overschot van den Nederlandschen consul-generaal Willekes Macdonald, bij mistig weêr, ter aarde besteld. Er waren veel heeren van het gezantschap en van de Nederlandsche kolonie bijeen, om den doode de laatste eer te bewijzen. Nederlandsch in Australië. De Nederlandsche Kamer van Koophandel voor Australië te Melbourne deelt in Neerlandia mede, dat het bestuur van de afdeeling Victoria dier kamer geld bijeen wil brengen om uit de rente jaarlijks bij de handelsexamens aan de universiteit van Melbourne een prijs beschikbaar te stellen voor de kennis van Nederlandsch. «De uitloving van bedoelden prijs zou stellig de beoefening van de Nederlandsche taal in de hand werken en daardoor de vriendschappelijke handelsbetrekkin gen van Australië met Nederland en koloniën kunnen bevorderen", meent de Kamer. De regee ring van Victoria zal evenveel geven als de Kamer weet bijeen te brengen. Deze hoopt nu ook op steun uit Nederland. sprekend gelijkend portret (Peinture-Bogaerts) aangeboden, welk portret door zijn keurige afwerking den roem van voornoemd atelier hand haaft. Met welgemeende woorden dankte de heer Honnerlage Grete voor dit stoffelijk bewijs van sympathie. Verdronken. Aan de Schie leerde gister-avond de 23 jarige A. Lelieveld, wonende Prinsensteeg, in gezelschap van zijn broertje, fietsen. Omstreeks 9r/g uur reed hij met zijn rijwiel, ter hoogte van de lijstenfabriek, in de Schie. Door de sterke strooming werd hij medegevoerd in de sluis. Voor hem hulp kon worden geboden, ofschoon men spoedig kwam opdagen,zonk hij daar in de diepte weg. Dadelijk werd een aanvang gemaakt met dreggen en ongeveer 123/4 werd het lijk opgehaald en naar de ouderlijke woning over gebracht. De vordering van John Gadden. Naar door Reuter uit Londen geseind wordt vroeg Ernest Flower in de zitting van het Engel- sche Lagerhuis van gisteren welke de resultaten waren van de vertoogen gericht tot de Nederland sche regeering betreffende de vordering van John Gadden op de Nederlandsch-Indische regeering. Onder-staatssecretaris Percy zeide, dat het ant woord van de Nederlandsche regeering ontvangen, ongunstig is ten opzichte van de vordering van Gadden. Het zou de Engelsche regeering aange naam zjjn geweest, indien de Nederlandsche re geering er iets op had kunnen vinden om de zaak in quaestie te onderwerpen aan een arbitraire uitspraak. Jos. Tijssen Jr. Naar men verneemt, zal de heer Jos Tijssen Jr., de gevierde tenorzanger, den 22en Februari de hooge eer te beurt vallen, te zingen voor H. M. Koningin Wilhelmina. Statistiek Drankwet. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft, ter voldoening aan artikel 31 der Drankwet voor de daar bedoelde opgaven het formulier vastge steld, dat met minder dan 40 kolommen bevat. De minister heeft de Gedeputeerde Staten in de onderscheidene provinciën verzocht dat formu lier ter kennis van de gemeentebesturen te bren gen, met uitnoodiging voortaan, te beginnen over 1905, de opgaven, in genoemd artikel bedoeld, volgens dat formulier aan Ged. Staten te zenden. De minister heeft voorts verzocht die opgaven telkens vóór 1 Mei te ontvangen. Tweede Kamer. Aanstaande Dinsdag 21 Febr., 11 ure, beginnen de openbare vergaderingen der Tweede Kamer. De afdeelingen van de Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteurs lo. de heeren Van Vliet, Van Sasse van Ysselt, Bolsius, De Klerk en Arts, over de wetsontwerpen tot verhooging der waterstaatsbegrooting voor 1905 betreffende de positie van het personeel van de lagere rangen der posterijen en telegrafieaanleg van een scheepvaartkanaal ter verbinding van de Zuid-Willemsvaart en de rivier de Mark onder ling en met de rivier de Ameroverbrenging van een gedeelte rijksweg Amsterdam—Haarlem in beheer en onderhoud bij de gemeente Amsterdam enz.onteigening voor den bouw van een nieuwe spoorwegbrug over de Gouwe bij Gouda enz. wijziging van artikel 22 der Beroepswet (termijns verlenging)bekrachtiging van provinciale hef fingen in Friesland, en onteigening voor de uit breiding ven de veemarkt te Leiden 2o. de hee ren Van Karnebeek, Van Bylandt, De Ridder, Van Raalte en Van den Heuvel, over de wetsontwer pen tot goedkeuring van het op 6 April 1904 tusschen Nederland en Frankrijk gesloten arbitra geverdrag enz.; nadere wijziging en aanvulling Nation aal-Historische Partij. In Zuid-Holland heeft zich een Provinciaal Comité der Nationaal-Historische Partij gevormd, voorloopig bestaande uit de heeren N. Mac.-Leod, GepensVice admiraal te Rijs wijk, VoorzitterMr. F. J. Lisman, advocaat en procureur te Brielle, Secret.-Penningm H. van Bergen Henegouwen, bouwkundige te 's-Graven- hageMr. J. JE. A. Lisman, lid van den Gemeen teraad, Voorzitter der Kiervereen. «Vaderland en Koning" te 's-GravenhageH. Meinesz, Rent meester van Rijnland, te Leiden W. C. Scyl, Arrondissement-Schoolopziener te Oud-Beierland H. W. J. E. Baron Taets van Amerongen, gep. Majoor der Cavallerie, Kamerheer-Ceremonie meester van H. M. de Koningin te 's-Gravenhage. Openbare leeszaal bibliotheek. s-Gravenhage krijgt thans ook een openbare leeszaal en bibliotheek. Op uitnoodiging van de redactie van liet Vaderland had daar terstede een vergadering plaats van belangstellenden in de oprichting van een openbare leeszaal en biblio theek. Besloten werd een commissie te benoemen, welke zal trachten tot deze oprichting te komen. Daartoe werden aangewezen de heeren mr. W. Dolk, dr. T. J. de Boer, E. Deen, mr. A. Mey5 i'oos, mr. L. N. Roodenburg en J. G. van de Vij ver, welke commissie zich verder zal aanvullen naar gebleken noodzakelijkheid. De voortvluchtige burgemeester. De voortvluchtige burgemeester-secretaris van Gouderak en Bergambacht, F. S. W. Gautier, was tevens penningmeester van verschillende polderbesturen. Hij is reeds Zondag heimelijk naar het buitenland vertrokken, zonder orde op zijn zaken te stellen Zijn particuliere schulden moeten vele zjjn. Voor het gisteren te 's-Gravenage gehouden examen in nuttige handwerken is o. m. geslaagd Mej. Th. P. v. Rijn alhier. H e d e n-m orgen werd bijeenuitdra- ger een juk in beslag genomen, dat van het kip penhok voor de woning van vrouw G. in de Ko nijnen buurt, ontvreemd was. Het moet verkocht zijn door een meisje, dat zal worden opgespoord. De Afdeeling Sc hied am v/d Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden hield gister-avond in het «Volkshuis" een vergadering, onder voorzitterschap van den heer K. Rovers. Van den heer Rijneke, die tot secretaris was gekozen, was bericht ingekomen, dat door hem het lidmaatschap van het Bestuur niet kon wor den aangenomen, bijzondere omstandigheden be letten hem zulks. In zijn pUati werd gekozen de heer L. van Rhijn, die zich de benoeming liet welgevallen. Het concept-reglement werd na eenige bespre king goedgekeurd. De Voorzitter herinnerde na deze vast stelling de leden er aan, dat, wil de Afdeeling in ledental sterker worden er daardoor de ge- wenschte kracht van haar uitgaan, het noodig zal zijn, dat ieder zooveel mogelijk propaganda maakt. Zij kunnen dit des te beter doen, waar deze ver eeniging geen ander doel heeft dan de bevorde ring van de intellectueele en materieele belangen der leden en zij buiten alle vraagstukken staat die godsdienst of partijpolitiek raken. Door de Commissie voor Gemeen tewerken is, heden-morgen in haar vergadering ontboden de gemeente-verver H. van der Most, die gisteren den dag herdacht, waarop hij vóór 25 jaren als zoodanig in dienst der gemeente trad, en werd bij monde van den voorzitter, den heer G. Visser Bzn., toegesproken, die hein namens de gemeente, als bewijs van waardeering van zijn trouwen dienst een geschenk in enveloppe aanbood De eerste electrische trams te Rotterdam zullen eerst 1 Augustus in dienst worden gesteld. de graat was. In die dagen was men «burger" en «burgeres", precies als tijdens de Fransche revo lutie. Het woord «heer" werd niet alleen niet gebruikt, doch het gold letterlijk als een scheld woord. Met die malligheid moest het nu maar uit zijn vindt hij. Brief vermist. In den avond van 1 Febr. 11. is in de brievenbus, geplaatst bij het hulp postkantoor in de Weistraat te Utrecht, gestoken een brief, geadresseerd aan iemand te 's-Graven- lmge, inhoudende een kilometerboekje van de Staatsspoor lie klasse van 500 kilometer A no. 8474, ingaande 28 Jan. 1905. van welk boekje 244 kilometer verbruikt waren, alsmede een be geleidend briefje bedoelde brief is niet aan het adres bezorgd. Mi s h an d el d. De heer Tijdens, directeur der cartonfabriek te Nieuweschans, is door zijn ar beiders mishandeld. De daders zijn ontslagen. Op den trein g e s c h o t en Woensdag-mid dag is er ter hoogte van Larenstein, te Velp, geschoten op den trein die ongeveer half zes van Arnhem aldaar aankomt. De kogel doorboorde een raampje van een le klasse rijtuig en vloog rakelings langs het hoold van een heer, die ech ter geen letsel bekwam. Inbraak. Men meldt uit Haarlem dat de personen, die diefstal met braak pleegden in de bureaux van het Haarlem's Dagblad, aldaar gevat zijn en dat een reeds heeft bekend. Ongelukken. Te Lunteren is, terwjjl de ouders even afwezig waren, een twee-jarig kind te dicht bij het vuur gekomen, waardoor de kleertjes vlam vatten. Reeds den volgenden dag is de kleine aan de bekomen brandwonden overleden. Aan het station te Hoorn zijn gisteren-avond den controleur Van H. door een trein beide beenen afgereden. Zijn toestand is hopeloos. Jubilé „In Honorem Dei". In aansluiting met het verslag van bovenstaand Jubilé in ons nummer van 13 Febr. kunnen we nog het volgende mededeelen Gisteren-morgen werd in de kerk van O. L. Vrouw van den H. Rozenkrans een H. Mis gelezen voor de overleden leden. Des avonds werd het feest in de pastorie in intiemen kring gevierd en droeg een zeer gezellig en huiselijk karakter. Aan het einde van den feest-avond werd onder toepasse lijke woorden aan den heer Honnerlage Grete zijn Diefstal. Woensdag is van Zandvoort ge vankelijk naar Haarlem gebracht A. T., die ten nadeel© van P. de Wid, aldaar, een taschje ge stolen had, waarin f 260 aan geld, benevens pen gouden horloge en een aandeel in een geldlee- ning ad f 100 waren. Het taschje, in het duin begraven, is met ongerepten inhoud, terugge vonden. Poppen tentoonstelling. Naar men ver neemt is de Vereeniging tot bevordering voor het vreemdelingenverkeer, te Amsterdam, voor nemens eerlang een tentoonstelling te houden van poppen in de nationale kleederdrachten, waar bij ook geëxposeerd zal worden een Hindelooper kamer, waarvoor reeds verschillende oudheden verzameld zijn. S a c c o. Volgens Het Volk heeft de «Amerikaan" Sacco, in wien men een bekend Amsterdammer meende te herkennen, alvorens de hongercel in te gaan, voor drie man voedsel, anderhalve flesch Malagawijn en drie potten bier verschalkt. Mijne Heeren! Sommige der door den Algem. Diamantbewerkersbond, tot een bijeen komst genoodigde vakvereenigingen, hebben zich gegriefd gevoeld, doordat zij in de oproepings circulaire tot die bijeeenkomst zijn aangesproken met«Mijne Heeren De heer Henri Polak tracht nu in zijn Week blad, aan de in hun proletariërs-eer beleedigden voldoening te verschaffen en houdt hen voor, dat in de door hem gebezigde titulatuur «heel niets kleineerends" ligt en dat er allerminst uit blijkt, dat hij de aldus toegesprokenen beschouwt als staande «beneden de leden van het bondsbestuur". De tegezin om «heer" genoemd te worden schrjjft hij stamt uit den tijd, toen men ge vaar liep in de arbeidersbeweging voor een ver rader te worden aangezien, als men een fantasie- hoed droeg, en de afwezigheid van een Lavallière- das gold als een teeken dat men niet zuiver op Goede recommandatie. Dinsdagavond stapte te Roermond uit den sneltrein van Maastricht een Haagsche dame die zoozeer aan Bacchus geofferd had, dat ze geen beenen meer kende en de hulp der politie noodig had om aan de Hamstraat onder dak te komen. Onder een grooten toeloop van volk arriveerde ze daar en kreeg er een nacht logies, waarvoor ze zich zeker niet onbetuigd wilde laten, want ze vergastte de wachthebbende agenten op een aantal dronkemans liederen. Het doel van de reis dezer Haagsche juffer was werkelijk Roermond, waar ze zich als keukenmeid in een deftig gezin verhuurd had. Men begrijpt echter, dat ze daar direct de bons kreeg. Herbergen op Zondagen gesloten. De gemeenteraad van Mijnsheerenland heeft be sloten alle berbergen op de Zondagen te doen sluiten. Paardevleesch. Zooals het gebruik van paarden als trekdieren afneemt door trams, mo torwagens, rijwielen, enz., het gebruik van paar den voor de consumptie neemt aanhoudend toe, vooral in de groote steden. le Berlijn is een straat vol paardeslagerswinkels, welke onder streng toezicht van veeartsen en inspecteurs staan, en in diezelfde wijk is een abattoir, waar alleen paarden worden geslacht. Het verbruik van paardevleesch vermeerdert te Berlijn van jaar tot jaar. In 1894 werden er 7627 paarden geslacht; in 1900 10,135; in 1903 12,000 en in 1904 13,000 welk laatste aantal ongeveer li/j millioen kilogram vleesch vertegenwoordigt. Te Breslau, in Silezië, een stad van 332,000 inwoners, wordt tweemaal zooveel paardevleesch verbruikt als te Berlijn en in sommige gedeelten van Saksen het driedubbele. Te Berlijn kosten de beste stukken paarde vleesch 20 a 25 cents per pondde mindere 7jj a 10 cent. Ook te Parijs eet men veel paardevleesch. Daar zijn in de arbeiderswijken en de voorsteden onge veer 200 slagers, die niets dan paardevleesch ver- koopen, en men vindt er twee paardenslacht- plaatsenin het Quartier des Gobelins" en te Vaugirard. De inspecteurs zien daar veel strenger toe op paardevleesch dan op osse- en schape- vleesch. Men slacht te Parijs per maand 1000 a 1500 paarden voor het verbruik. De paarden voor de consumptie komen voornamelijk uit het Noorden. Aan stadspaarden, die haver eten, geven de slachters de voorkeur boven paarden van het platteland wier vleesch minder blank is. Witte paarden zijn niet gewild, omdat hun vleesch op sommige plaatsen zwart en onbruikbaar is Het toenemend verbruik van paardevleesch is in de eerste plaats daaraan toe te schrijven, dat het zooveel goedkooper is dan rund- of schapenvleesch, maar ook daaraan dat vele geneeskundigen het gebriuk van paardenbouil- lon aanbevelen voor zieken en vooral voor tuber- culeuse kinderen. Een ontploffing. Gister-ochtend is er te Queenstown aan boord van de onderzee sche boot A. 5 een ontploffing van gasoline geweest, gevolgd door een tweede ontploffing. Een officier en twee minderen werden gedood en vijftien gewond Een feest van New-Yorker milli- onairs. Heel New-York is vol van het sprook jesachtig feest, dat mevrouw Stillman, de vrouw; van een oer-rijken bankier, heeft gegeven.- Na tuurlijk trachten de geldkoninginnen elkaar de loef af te steken. Ditmaal was het een tro pisch feest. De vloer was met glas en mos be dekt, daarop stonden bloeiende boomen en strui ken, waarin zangvogels verscholen zaten. Een beek liep door de zaal, aan het eind uitloopend in een waterval. In een hoek stond een groote rotsgroep. Over de beek was een klein brug getje, dat naar de eetzaal voerde. In de bal-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2