Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Geen acht dagen geleden had de minister-pre sident nog verklaard, dat de kwestie der schei ding van Kerk en Slaat eerst na de afdoening der begrootingen van 1905 en 1906 en de wet der belasting op het inkomen, van den twee jarigen dienst in het leger, aan de orde zou zijn, doch de socialisten dachten er anders over! Bij de interpellatie in de Kamerzitting van Vrijdag 10 Februari 1.1. door den heer Morlot over de door den Pairs afgezette bisschoppen van Dy on en Laval en het beheer hunner dioce sen gehouden, vertoonde zich dadelijk eene vij andelijke houding tegen den Paus en de Katho lieken en wel op een zeer merkbare wijze. Zon der dat er in de buitenlandsche bladen zelfs over gerept werd, begon hier een ware revo lutie tegen bestaande overeenkomsten, rechten en vrijheden, waarvan de gevolgen zeer ernstig kunnen worden en ofschoon in beginsel verschil lend met de revolutie van 1789, evenwel ein- delooze rampen met zich zal brengen, daar het thans (©en nieuwe strijd van blinden haat ge worden is tegen het geweten, den godsdienst en de persoonlijke vrijheid. Laten wij tot staving van het bovenstaande zoo kort mogelijk mededeeling doen, van wat er in die zitting van 10 dezer, na de inter pellatie van Morlot, gezegd is en voorviel. De afgevaardigde Gauthier (van Clagny) beant woordde het eerst den interpellant en zeide op kranige wijze waar het eigenlijk om te doen was. „In werkelijkheid is deze godsdienstige kwestie „slechts de ellendige afleiding waarmede men „zich zoo goed en kwaad als dit mogelijk is „uit ©enen parlementairen toestand wil redden, „waar anders geen kans meer bestaat uit te „komen. Hoelang Teeds is het de gewoonte het „clerical© spook erbij te halen telkens wanneer „er zich vraagstukken voordoen, welke men niet „kan oplossen. Het is een versleten taktiek om „aan het volk, dat om brood roept, dien naam „toe te werpen." En verder over de scheiding zelve sprekende, zeide hij zoo juist: „Veron derstelt gij, dat de Katholieken na de schei ding zich van Rome zullen losmaken? Dan „bedriegt ge u zekerIndien de regeering dit „vraagstuk op praktische en liberale wijze wil „beëindigen, dan zal zij zich met de Katholieke „kerk en Rome moeten verstaan." Hier maakte de minister-president een ont kennend gebaar. „Ik dacht, dat de president van den minister raad hierop een categorische verklaring zoude „doen. Veertien dagen geleden beloofde de heer „Rouvier zijn reformprogramma, wat wij kennen, „te zullen uitvoeren. Indien gij vrij waart, dan „zoudt gij deze kwestie niet aan de orde ge bracht hebben, doch wel de wet op arbeiders- pensioenen, waarop het volk reeds twintig ja pen wacht, zooals de heer Marcel Sembat on- „langs constateerde." Deze socialist kon niet anders dan deze ver klaring beamen. „Doch, zoo besloot de heer Gauthier, gij „wilt, aan de dissenden ten, van veertien dagen „geleden, de kans geven weder ministrieelen te „worden en deze handelwijze wil ik in het klare „daglicht stellen. Gij wilt eene meerderheid links „hebben, doch morgen, bij eene sociale of in- „temationale kwestie, roept gij de hulp in van „hen, die de eenige ware beginselen voorstaan." Luide toejuichingen rechts en in 't centrum. De abbé Gayrand nam hierop het woord en beweerde dat het conflict met het diocees van Dyon zeer gemakkelijk te regelen zou zijn en voor Frankrijk van groot gewicht is. Met Rome en den H. Stoel breken is het land een ern stig nadeel doen vooral met zijn belangen tegen over de andere katholieke natiën. Het Concor daat kon gewijzigd worden en zoo men loyaal wilde handelen, dan moest men onderhandelin gen met het Vaticaan openen en de diploma tieke relatien weder hervatten. Zijn persoonlijk gevoelen is, dat ;hjj de scheiding niet vraagt, doch ook niet vreest. „Zoo men ons, zoo sprak hij, eene scheiding „bracht, in de conditiën zooals zij door de Ge- „reformeerde kerken van Frankrijk is voorgesteld, „dan nemen wjj ze ook aan, dat wil zeggen: „de gebouwen voor den eeredienst en inrichtin- „gen van weldadigheid, in billijke verhoudingen en „de geheele vrijheid van godsdienst. Ik vraag „alleen vrijheid en recht en ik zou er bij kun- „nen voegen dat, wat ik gezegd heb, uitslui tend mjjn persoonlijk gevoelen is." (Deze ver klaring verwekte eenige verbazing.) De nieuwe minister van Eeredienst, de hu genoot-socialist Bienvenu Martin, begon met bru taal weg te verklaren, dat de regeering niet de minste onzekerheid over hare bedoeling wil la ten bestaan. Er zjjn thans tien bisschopszetels onbezet. Men weet waarom. De diplomatieke relatien met Rome zijn verbroken en wij zul len ze niet meer hervatten. De Kamer heeft deze maatregelen goedgekeurd. Er blijft dus nog slechts een weg over om uit dezen toestand te geraken en dat is de scheiding. Deze scheiding is niet alleen een politieke doch tevens eene regeeringskwestie. De regeering mocht er haar gevoelen over zeggen en de wijze aangeven, waarop zij zal geschieden. Daarom hebben wij zelf pen wetsontwerp voorgedragen, waarin wij ons toeleggen de gewetensvrijheid te eerbiedigen, terwijl wij tegelijk de rechten van den Staat verdedigen. Het gouvernement stelt het zich tot plicht, dat ontwerp ten spoedigst te doen aan nemen. (Bravo's van de uiterste linkerzijde.) Het is opgevallen, dat Rouvier een voorzich tig (Stilzwijgen bewaarde, terwijl het belangrijk ste problema wat in een parlement behandeld kan worden, aan de orde was en hij het aan Bien venu Martin overliet de onbeschaamde en on ware beschuldigingen en verklaringen te doen welke men gelezen heeft. Met den heer Denys Cochin, die nu aan het woord (kwam, verandert den tot nu toe gevoer- den toon en hooren wij eene waardige en tege lijk krachtige taal, welke bij deze ernstige zaak alleen past. „Hij (dacht niet, zoo ving hij aan, dat het „oogenblik :reeds gekomen was om een groote „rede te houden over het zoo belangrijke vraag- „stuk der scheiding van Kerk en Staat, doch „de bravo's van die banken links hebben ons „overtuigd, dat er iets hersteld is wat verbro „ken scheen. Hier herinnert hij aan den heer Roüvier zijn frontverandering en zegt dan verder. „Het Con- „cordaat heeft op godsdienstig terrein, aan de „Republiek een leven van vrede geschonken en „ik .zal het Concordaat altijd verdedigen, zoo- pel yoor de zekerheid der Katholieken als in „het belang van den Staat. Wij weten nu, wat „vrijheidswetten waard zijn en de vrije school „leert ons, wat de vrije kerk zal zijn. Wij heb „ben alle rechte te vreezen, dat de Kerk in den tyrannieken (Staat gekneveld zal worden. „Gij durft zeggen, dat de Katholieken de breuk „hebben veroorzaakt. Moeten wij u dan al de „wetten, welke tegen ons gemaakt zijn in het „geheugen terugroepen? Hebben wij niet met een „te .groot geduld al uw dwangwetten ondergaan „Gij .beklaagt u dat men te Rome aarzelt uw „keuzen goed te keuren en is dit niet een recht „en een plicht van het Pausdom? Verder klaagt „gij nog, dat Rome niet correct in de diploma tieke (Onderhandelingen geweest is. Ik sla het „Livre jaune" open en zie daar, dat gij aan Rome, betreffende de vrije school, beloften gedaan hebt, „welke nooit zijn nagekomen. En gij durft zeg- „gen, dat de breuk van Rome is gekomen. De „breuk komt alleen door den oorlog, welke gij „aan de katholieken verklaard hebt. De katho- „liek durft gij zeggen, kan met de Republiek „niet leven, 't Schijnt echter, dat dit in de Ver enigde Staten wel kan. Die beruchte „fiches" „door u zelf veroordeeld, maken er den burgers „en officieren een misdaad van, „dat zij naar „de Mis gaan", en den verklikkers, met Vade- „card als hun chef, verwijt gij alleen dit, dat „zij .zich lieten vangen. Gij verliest alle koel bloedigheid, wanneer het er op aankomt de „vraagstukken te beoordeelen welke de katholie ken aangaan. Mijnheer de president van den ministerraad, zegt mij, dat ik overdrijf. Doch „hij weet het wel beter. In die kwestie van „Dyon beweert hij, dat het een groot principe „geldt. Neen, het geldt alleen een gemeene streek „welke uw voorganger gespeeld heeft. (Hevig Ie pen links.) Het bewijst juist dat Rome niet „den bisschop en zijn diocees van Dyon in zijn „recht en gelijk was. Mijnheer Combes heeft deze „zaak kleingeestig, ja kwajongensachtig behan deld, zijne positie onwaardig. (Levendige kreten „links.) „Nogmaals herhaal ik, dat de breuk niet van „onze (kant komt. Gij zoekt ze uit haat tegen „de katholieken." (Luide bijval rechts en in het centrum.) Hiermede was de discussie gesloten en werd de volgende geheel met de historische waar heid in strijd, en een .voor de Kamer ont- eerende „orde van den dag-Sarrien" met 343 tegen 189 stemmen aangenomen„De Kamer con- „stateerende dat de houding van het Vaticaan „de scheiding der Kerken en Staat onvermijde lijk heeft gemaakt", en op voorstel van den socialist Sembat werd hieraan voor de gale rij nog toegevoegd„Besluit in den loop der ge- „wone kamerzittingen de arbeiderspensioenen in „behandeling .te nemen, zonder dat deze zittin gen langer dan tien dagen zullen geschorst mogen worden, enz." De schandelijke motie werd nu in haar geheel met 386 stemmen tegen 115 goed gekeurd en de poets was gespeeld. Fidelius. recht stelt hierop een hechtenis van hoogstens zes jaar. Volgens dit orgaan zoekt men de schuldige, die Oudegeest de stukken ten inzage verstrekte» niet in den Haag, maar te Utrecht. Scheidsgerechten en eervol ontslag bij de spoorwegen. Een der medewerkers van de Limb. Koerier schrijft aan dat blad Naar het zich laat aanzien zal de instelling van het scheidsgerecht op den duur voor niet weinige spoorwegmannen ten gevolge hebben, dat zij te eeniger tijd eervol worden ontslagen volgens de bepaling. Immers voorheen werd zon der veel onderzoek een overtreding door den eerstaanwezenden ambtenaar gestraft en slechts in zeer ernstige gevallen werd het hoofdbestuur met het gebeurde in kennis gesteld. Nu moet (met het oog op de nieuwe bepalingen) elke overtreding, alvorens gestraft te worden, aan het hoofdbestuur gesignaleerd worden. Het ligt voor de hand, dat aldaar in den loop der jaren voor verschillende personen nog al een dik dossier kan ontstaan. Wat voorheen vergeten en vergeven werd, blijft voortaan bewaard om bij elke nieuwe klacht te dienen. Voor den chef van dienst is het uit den aard der zaak zeer onaangenaam telkens voorstellen tot straf te moeten ontvangen en bij toepassing van een zijns inziensjallesins rechtvaar dige straf de kans te loopen, dat die door het scheidsgerecht wordt vernietigd. Doordien op vroeger voorgevallen zaken nu ook veel meer dan voorheen het licht valt, zal men er veeleer toe komen iemand als ongeschikt te beschouwen. Het is onder deze omstandigheden voor de machthebbers al te verleidelijk, om niet een ander systeem te gaan volgen namelijk om af te zien van het vele straffen, doch in de eerste plaats eenige ernstige waarschuwingen te geven, dan een verplaatsing of zoo, en ten slotte, als dit niet helpt, eenvoudig opzegging van den dienst met eervol onslag. Deze vrees is niet denkbeeldig zooals door feiten is aan te toonen. Het recht van beroep wordt op deze wijze illusoir gemaakt. Door den Minister is bij de indiening der sta- kingswetten een vaste positie aan het personeel beloofd. Daarentegen is, door de nieuwe regeling, de positie van het personeel ten gevolge van de omstandigheden veel losser geworden. De noodzakelijkheid, dat ook bij eervol ontslag en dienstopzegging tegen willekeur wordt gewaakt en beroep op een scheidsgerecht worde toegestaan, springt in het oog. Ook voor geschillen, waarin niet bij reglement is voorzien, moest door den Minister of den Raad van Toezicht een scheidsgerecht kunnen worden opgelegd. Zoo is het voorgekomen, dat men iemand, die men wel kwijt wilde wezen, ver plaatste naar een plaats, waar hij geen woning kon krijgen, zoodat hij, daar hij zijn gezin niet in den steek wilde laten, verplicht was zijn ont slag te nemen. en de afd. Gelderland van den algemeenen Ne- derlandschen Politiebond, waren heden op audiën tie bij den minister van Binnenlandsche Zaken, om de belangen der gemeentepolitie voor te staan. !>e Normaalschietschool. De Normaalschietschool in Den Haag opende gisteren-morgen in de gymnastiekschool de fees telijkheden bij gelegenheid van het 50-jarig bestaan. De directeur, luit.-kol. J. C. Vervooren, hield een redevoering, waarin hij de geschiedenis dei- school, o.a. de oprichting, de oefeningen enz. schet ste en er op wees hoe de vereeniging steeds de bijzondere bescherming van het Vorstenhuis mocht ondervinden. In de commissiekamer was tevens eene verza meling zeldzame vuurwapenen tentoongesteld, deels afkomstig van Koning Willem III, deels van Lombok. Daarna hadden de schietoefeningen plaats, welke werden bijgewoond door de min. van Marine en Koloniën en den luit.-kol. Jhr. van den Brandeler, als vertegenwoordiger van den min. v. Oorlog. Uit Nijmegen. Naar wij vernemen, heeft het bestuur van de Verfraaiings-vereeniging te Nijmegen het plan opgevat om gedurende den aanstaanden zomer een wedstrijd te organiseeren in het aanleggen en on derhouden van bloembedden, Ook vernamen wij, dat genoemde vereeniging reeds sinds eenigen tijd het plan heeft om een der parken aldaar met een hertenkamp te ver rijken. {Wjm. Crt.) De Dubbele Moord te Amsterdam. Gistermorgen om half twaalf zijn te Amsterdam de slachtoffers van den moord in de Tweede Jan van der Heijdestraat, de vrouw en het kindje van Van der Merk begraven, en zoowel voor de woning van een familielid in de Buitenbrouwerstraat, van waaruit de begralenis plaats vond, als op de Oosterbegraafplaats, verdrongen zich reeds sedert negen uur honderden belangstellenden. Met groote meewarigheid zagen ze toe, hoe de groote en de kleine kist eerst tezamen werden uitgedragen en weggereden en later in één grafkuil werden bijgezet. Ds. Karssen sprak aan het graf een woord van troost en berusting tot de familie. Hij maande aan alle wraakgevoel uit het hart te bannen, de dader heeft zich met eigen hand aan den aardschen rechter onttrokken. Ons past het niet, aldus spr., hem nu te oordeelen. Dat zij overgelaten aan den Hemelschen rechterVooral de talrijke vrouwen waren na deze toespraak zeer onder den indruk. ENGELAND. Het verluidt, dat Lord Onslow als minister van Landbouw zal aftreden en Fellowes, junior-lord van de schatkist, hem zal opvolgen. AUSTRALIë. De Australische ministers hebben in vergadering besloten, dat het wenschelijk was, dat de regee ring van het moederland de gouverneur der Ko loniën zou blijven benoemen, maar met vermin derde jaarwedden. De kwestie van het overnemen van de schulden der verschillende staten door het Gemeenebest, bleef onbeslist, maar men verwacht dat het daartoe komen zal, omdat de invloedrijke burgers van alle partijen verlangen, dat het ge - meenebest voortaan strikt toezicht zal houden op het nagaan van schulden door de verschillen de staten. Rapport over den Zuid- tfrikaiinsclien oorlog. In de bladen kwam dezer dagen een verhaal voor van hetgeen er met het «Rapport over den Zuid-Afrikaanschen oorlog" zou gebeurd zijn, nadat het door den minister van Oorlog aan het oordeel van den generalen staf werd onderworpen. Van goederhand wordt dit verhaal, als in strijd met de waarheid, tegengesproken, onder verzeke ring dat de eenvoudige waarheid in deze is na dat de generale staf het publiceeren a 1 s o f f i cieel stuk van hetgeen als uittreksel uit ge noemd verslag voor dergelijke publicatie in aan merking werd gebracht, heelt gemeend te moeten ontraden, omdat men de daarin vervatte beschou wingen en conclusiën voor een groot deel óf on juist óf te apodictisch gesteld óf niet goed gefor muleerd vond. Blijkbaar heeft de minister van Oorlog zich met dit oordeel vereenigd nu van eene officieele publicatie, althans voor zooveel bekend is, verder geen sprake is geweest. In hoever het oordeel van den generalen staf op zich zeil als juist is te beschouwen zal aan deskundigen kunnen blijken zoodra vergunning wordt verleend tot eene publicatie van het ver slag, waarbij de regeering de daarin geleverde beschouwingen en conclusiën geheel voor reke ning van den verslaggever laat. Ongelukken. De treincontroleur der II. IJ. S. M., die eer gisteren te Hoorn werd overreden en ernstig ge wond, is aan de gevolgen overleden. Na gevraagde assistentie heelt een agent van politie de gesloten kamerdeur geopend van een perceel op den O. Z, Achterburgwal te Am sterdam, alwaar een 26-jarige vrouw in bewuste- loozen toestand lag. De agent heeft haar door mid del van kunstmatige ademhaling bijgebracht, zij verklaarde den vorigen avond beschonken te zijn thuis gekomen en vermoedelijk vergeten te heb ben de gaskraan dicht te doen. Eergisteren-middag kwam op de Haarlem merdijk te Amsterdam een vrouw met haar klee- ren in aanraking met een brandend petroleum- toestel. Haar kieeren vatten vlam. In dezen be nauwden toestand vloog zij de trap af en de straat op. Een toevallig voorbijkomend koetsier sloeg haar zijn paardendeken om 't lichaam; hierdoor werd de vlam gedoofd. Maar toch kon niet voor komen worden, dat de ongelukkige met brand wonden overdekt was. Z(j werd per brancard naar het gasthuis gebracht. Strafvervolging. Vooruit deelt mede, dat er een strafvervolging dreigt voor Oudegeest, wegens het publiceeren van geheime staatsstukken. Art. 98 van het Straf- ïechnicum en Rijksverzekeringsbank. De Haarlemsche correspondent van H. blad schrijft Nu blijkens het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp in zake de stich ting eener centrale middelbare technische school de kans groot is dat het ontwerp in de Kamer geen meerderheid vindt, en dus ook de vestiging te Haarlem komt te vervallen, zijn eenige raads leden voornemens in overweging te geven om ook voor de vestiging van de Rijksverzekeringsbank te Haarlem gronden aan te bieden. De gemeente beschikt over terreinen, uitge breid genoeg om desnoods beide instellingen plaats te verleenen. Waarschijnlijk zullen we er in de eerstvolgende raadszitting wel wat naders van vernemen. Veldwachters. fwee bestuurleden van elk der vereenigingen de Bond van geweenteveldwachters in Gelderland, St Cecilia. Had de Afdeeling Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond voor korten tijd het voorrecht, het feit van haar 12j-jarig bestaan te herdenken, thans is de beurt aan een harer onderafdeelingen. Reeds spoedig toch na de oprichting der Afdee ling werd als eerste onderafdeeling de Zangver- eeniging St. Cecilia gesticht. Klein in den beginne, maar spoedig aangroeiend in getalsterkte schaarden zij zich onder de leiding van den toen reeds gun stig op muzikaal gebied bekenden dirigent A. M. den Draak. En de taak die h(j op zich nam, was voorzeker geen lichte. Dat hij er voor berekend was, wie zal het ontkennen De behaalde onder scheidingen op vele wedstrijden, de zeer gewilde uitvoeringen bewijzen het. Dat het bij het vol brengen van zulk eene taak bekwaamheid alleen niet genoeg is, ligt voor de hand. Hiertoe behoort ook toewijding en die heeft hij getoond in al die jaren, bij voor- en tegenwind, bij ebbe en vloed en dat heeft hem de standvastige genegenheidjzijner zangers verworven. De Zangvereeniging St. Cecilia heeft aan hem hare opvoeding te danken, om het zoo eens uit te drukken. Hij vinde dan ook zijn loon in den steeds toe- nemenden bloei der vereeniging. „Gemengd Koor." Woensdag a.s. zal bovengenoemde zangvereeni ging in de Groote Zaal der Officieren-Vereeniging opvoeren De eerste Walpurgisnacht van Mendels sohn en Die Kreuzfahrer van N. W. Gade. Zijn de namen Mendelssohn en Gade reeds een waarborg dat wij een avond van lyrische muziek zulle n

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2