Staten-Generaal. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. dolk in zijn keel. Op het lijk lag een kaartje met het opschrift Nummer 1. Een ander telegram uit Warschau meldt De treinen komen hier ledig aan en veel bur gers verlaten de stad. De spoorwegbeambten ver wachten binnenkort een algeheele ontreddering van het verkeer. In de buurt der scholen komen voortdurend relletjes voor, en men heeft zelfs kinderen opgesloten in de ge vang e- n i s. Gister-ochtend eischten de beambten van den spoorweg van Warschau naar Weenen van de directie stellig antwoord op hun eischen. Daar dit niet bevredigend uitviel, hebben alle atdeelingen het werk gestaakt. De telegrafen en teletonen langs den spoor werken niet, de treinendienst is gestaakt. Het station wordt door troepen bewaakt. In de districten Sosnowice en Dombrova duurt de groote werkstaking voort. De kwaaddoeners hebben nu vrij spel, kleeden de menschen uit op straat en plunderen de huizen. Een telefonisch bericht uit Lodz meldt dat daar de toestand dreigender wordt. Drie mannen hebben eergisteren op straat een revolverschot gelost op zekeren Steigert; diens vrouw werd licht gewond. Steigert had op 9 Fe bruari geweigerd de werkstakers uit te betalen en moest later toegeven, op bevel van de directie van de fabriek. Tengevolge van de staking zit men in al de stations van Polen zonder petroleumde reserve- voorraad is bijna uitgeput. De bloedige botsingen te Bakoe duren voort. De straten liggen vol lijken. De Armeniërs en Perzen hebben, volgens een later telegram, zich gister-middag verzoend. Het is nu rustig in de stad. De orde wordt overal gehandhaafd. Verscheidene metaalfabrieken in den omtrek van Jekaterinoslaf zijn stilgezet, de winkels zyn gesloten. Gisteren zijn je Charkof tengevolge van de staking der typografen geen kranten verschenen. De Tsesaréwitsj. Volgens een Berlijnsch blad is de kleine Tsesa réwitsj niet gezond, en is dr. Korowin, een kin derdokter, naar Tsarskoje Selo ontboden. Grootvorst Paul. Uit Peterburg wordt gemeld dat Grootvorst Paul denkelijk binnenkort zal benoemd worden tot bevelhebber van de troepen in het militaire dis trict Moskou. De studenten. De studenten die niet te Petersburg wonen, wor den in menigte naar hunne woonplaatsen terugge zonden. G a p o n. Het Russische ministerie van Binnenlandsche Zaken heeft aan de heilige Synode medegedeeld dat priester Gapon in het buitenland vertoeft. heden nog doende zijn om een nieuw Oosten- rijksch-Russisch financieel program te overwegen. FRANKRIJK. In antwoord op de interpellatie over de vloot, antwoordt de minister van Marine dat hij gelooft aan de noodzakelijkheid van een nieuw vlootpro- gram dat het op stapel zetten van 24 groote schepen van nu af aan tot in 1907 mee zal brengen. Voor 1906 zal hij den aanbouw voor stellen van een complete divisie en zal hij ver meerdering van het aantal torpedojagers vragen. Voor dit alles zal het parlement jaarlijks 121 millioen frs. tot 1907 moeten toestaan. Wat Indochina betreft, wraakt de minister het voorste] om een commissie van onderzoek naar Saigon te zenden, erbij voegende dat het beter is nu dadelijk besluiten te nemen aangaande de verdediging van die kolonie. DUITSCHL AND Het plan js dat keizer Wilhelm met de Hohen zollern, den kruiser Friedrich Karl en een tor pedojager van Malta uit den uit Oost-Azië ko menden kruiser Hertha tegemoet zal varen, om prins Adalbert op volle zee te verwelkomen. De prins komt aan boord van de Hohenzollern en zet daarmee de thuisreis voort. De Hohenzollern Friedrich Karl en Sleipner stoomen samen uit de Middellandsche Zee naar Brun'sbüttel en wach ten daar op de Hertha, die langzamer loopt. In de Elbemonding gaat prins Adalbert weer aan boord van de Hertha. Alle schepen gaan dan door het Noord-Oostzee-kanaal naar Kiel, waar de rpins na ruim 18 maanden weg geweest te zijn, opnieuw den voet op Duitschen bodem zet. Dan krijgt hij verlof tot einde September, om .op zijn verhaal te komen. ENGELAND. Na een opgewekte beraadslaging over het voor stel van Redmond om de vergadering van het La gerhuis te verdagen, teneinde de aandacht te vestigen op de positie van Sir Anthony Mac Don- nell, den ondersecretaris van Ierland, werd het verworpen met 265 tegen 223 stemmen. De nationalisten juichten luide over het slin ken Van de meerderheid der regeering. De beraadslaging liep voornamelijk over de houding van Wyndham, den secretaris voor Ier land, en van Mac Donnell ten aanzien van het hervormingsplan, dat door Lord Dunraven ont worpen was. In het Lagerhuis vroeg gisteren een lid van de werkliedenpartij, of de regeering van plan was vertoogen tot de Russische regeering te rich ten aangaande de wijze waarop de Russische over heid handelt tegenover de aanspraken van de werklui. Balfour antwoordde dat het duidelijk onmogelijk was voor de Engelsche regeering, om zich te moeien in de binnenlandsche aangelegenheden van Rusland of met betrekking daartoe een oor deel kenbaar te maken. Men verneemt dat Lansdowne een plan heeft uitgewerkt tot regeling van den toestand in Macedonië en daarover met enkele mogend heden van gedachten heeft gewisseld. De bij zonderheden ervan zijn niet bekend, maar men verneemt dat er in is opgenomen de benoeming van een Europeesche commissie van bestuur voor Macedonië, die het land moet hei-vormen en reor- ganiseeren en een door de Porte voorgedragen gouverneur-generaal benoemen. Het plan is voor het oogenblik aangehouden, zoolang de mogend- ZUID-AFRIKA. Te oordeelen naar wat minister Lyttelton eer gisteren in het Lagerhuis gezegd heeft, zal de nieuwe grondwet voor Transvaal niet, voor zij ingesteld wordt, in het Lagerhuis ter sprake komen. De regeering zou den koning raden, de groote lijnen van de grondwet in een konink lijk besluit aan j.e geven, waarna zij in bizon- derheden ter plaatse uitgewerkt zal worden. AMERIKA. De wetgevende macht van den staat New-York verwierp eergisteren Roosevelt's voorstel tot on derhandeling met Engeland, om den waterval van de Niagara te beschermen tegen de toenemende exploitatie voor industrieele doeleinden. Eenige sprekers zeiden dat de nijverheid reeds een vierde deel van de watermassa afleidt. Dit werd niet ontkend door de bestrijders Van het voorstel, maar dezen hielden vol dat het beter was, de Niagara aan te wenden ten bate van de industrie dan haai' ten bate van de toeristen te laten zoo als ze jis. Roosevelt is gister tegenwoordig geweest bij de viering van Washington's verjaardag in de hoogeschool van Pennsylvanië, om den graad van doctor in de rechten in ontvangst te nemen, die hem tegelijk met keizer Wilhelm verleend werd. In een toespraak drong Roosevtelt aan op de nakoming van Washington's beginselen aan gaande goede trouw en rechtvaardigheid jegens alle volken en voorbereidheid ten oorlog. Op nieuw legde hij nadruk pp de noodzakelijkheid van een sterke vloot, die vereischt werd in het belang van de bezittingen op de Filippijnen, voor Amerika's handelsbelangen in de Levant, voor den aanleg van het kanaal door de Landengte en tot opdringing van de Monroe-leer. TWEEDE KAMER. Vtrgadering van Woensdag 22 Februari. Hooger Onderwijswet. Bij den aanvang van de beraadslaging over de artikelen, met name over die betreffende de gym nasia, wijst de heer Goeman Borgesiusop het gebeurde te Doetinchem, daarmee het toe kennen van grootere bevoegdheid aan de gecom mitteerden bij de eindexamina bepleitende. De minister vanBinnenl. Zaken herin nert aan zijn desbetreffende verklaring in de Eer ste Kamereen wijziging van het kon. besluit, dit examen regelende, is in voorbereiding. De heer Bos waarschuwt er tegen dat de ge committeerden, bjj te groote uitbreiding van hun bevoegdheid, in de plaats van de examinatoren zouden treden. De heer Van Kol verdedigt bij de artikelen nopens de Technische Hoogeschool zyn elders in dit No. vermelde amendementen. De heer T r e u b heeft sympathie met de strekking van het amendement in het alge meen. De heer Bos zou de voorkeur geven aan een amendement, waarby wordt mogelijk gemaakt, dat een kon. besluit meerdere afdeelingen toevoegt aan de in de wet genoemde. De minister van Binnen 1. Zaken be toogt, dat het inspectoraat voor de uitvoering van sociale wetten inderdaad zoo omvangrijk wordt, (lat een speciale opleiding niet ongewenscht is. Spr. acht evenwel voor deze personen de opleiding aan een Technische Hoogeschool niet de meest aangewezene. Trouwens alle vakken, waarin de heer van Kol onderwys wenscht in de nieuwe af- deeling worden reeds onderwezen. De heer Van Kol neemt het door den heer Bos aanbevolene over, trekt dus zijn eerste amende ment in en stelt er voor in de plaats«bij kon. besluit kunnen nieuwe afdeelingen aan de Tech nische Hoogeschool toegevoegd worden, of de be staande afdeelingen gesplitst". Het tweede amen dement (invoering van nieuwe vakken) handhaaft de heer Van Kol. De minister is tegen het gewijzigde amende ment, immers er is hier een delegatie van macht aan de Kroon, waarvan deze toch geen gebruik zou kunnen makenzoo zou bv. de bezoldiging van de noodige nieuwe professoren, niet kunnen geschieden zonder toestemming van de Staten- Generaal. Het eerste amendement wordt met 62 tegen 12 stemmen aangenomen, het tweede met 46 tegen 30 verworpen. (De heer van Kol trekt na de stemming over zijn tweede amendement het derde in). Bij het artikel nopens de vrijstelling die kan worden verleend van het afleggen van examens aan hen, die soortgelijke examens in het buiten land hebben afgelegd, steunt de heer van der V lugt het verzoek van de Leidsche studenten-» afdeeling van het Alg. Ned. Verbond, welke groo tere elasticiteit vraagt bij het gebruik maken va n de bevoegdheid tot vrijstelling. Adressante en spr. wenschen, dat in geval van minderwaardigheid van het betreffende buitenlandsche examen, met eea suppletoir examen worde volstaan. De minister zegt een uitvoering van het atrikel in dien geest toe. Bij de verdere beraadslaging stellen de heeren Lobman en Heemskerk een amendement voor, strekkende om de bizondere gymnasia, die voor subsidie enz. iu aanmerking willen komen omtrent het aantal uren, waarin les moet worden gegeven in de verschillende vakken, ook die niet tot het eindexamen belmoren, te binden aan voorschriften, die te groote afwijking van liet leerplan van openbare gymnasia voorkomen. De heer Bos steunt het amendement, en de minister neemt het amendement over. De heer Goeman Borgesius vraagt, te bepalen, dat voor de berekening van het subsidie die uren, welke besteed worden aan vakken niet tot het hooger onderwijs behoorende (behalve godsdienstonderwijs) niet meerekenen, tenzij het geven van die lessen uitdrukkelijk door den mi nister is goedgekeurd. Het artikel wordt aangehouden, opdat de heer Borgesius een amendement in dien zin kunne formuleeren. De minister verklaarde zich reeds niet tegen het denkbeeld. De heer van Kar nebeek herhaalt zijn betoog van verleden jaar, dat het artikel nopens de onmogelijkheid van het geven van subsidie voor bijzondere hooger-onderwijs-instellingen niet in een wet op bet hooger onderwijs tehuis be hoort. De minister zegt, dat bij de eerste behan deling van het ontwerp van eenigen lust tot toe nadering en onderhandeling noch van het doen van «tegenvoorstellen" bij de linkerzijde is ge bleken. De heer de Savornin Lohman zou met den heer van Karnebeek mesgaan, wanneer een algeheele herziening van de wet op het Hooger Onderwijs binnen afzienbaren tijd te wachten was, maar nu moet wel voorloopig het bizonder hooger onderwijs in staat stellen zich te ontwik kelen. De heer D r u c k e r zegt, dat hij het systeem, dat de heer Lohman volgt voor het bepalen van zijn stem, zeer zonderling acht in zijn consequen tie. Tegen de bewering (door een der sprekers gedurende het debat geuit), dat de leden der linkerzijde met de verkiezingen in het gezicht hun kalmte verliezen, voert hij aan, dat het ook na de wijze, waarop leden aan de rechter zijde als onlangs in den Haag geschiedde, in mee tings optreden, uiterst moeilijk is, zijn kalmte te bewaren. Bravos De heer de Visser, hoe zeer gekant tegen het heele wetsontwerp, acht het volkomen logisch, dat in het stelsel van de wet dit artikel is opge nomen en zal er dus voor stemmen. Het artikel nopens de subsidiën wordt aange nomen met 47 tegen 21 stemmen. Tegen stemde de heele linkerzijde en de heer van Idsinga. De verdere beraadslaging wordt daarna ver daagd tot heden. Van de Koninklijke familie. H. M. de Koningin en Z. K. H de Prins woon den gister-avond in den schouwburg te 's-Graven- hage een gedeelte van de voorstelling bij van lndes Sandra, waarin mevrouw Marazzi—Diligenti optrad. Het Vredespaleis. Zijn wij wel ingelicht, schrijft het Vad., dan zou er de meeste kans bestaan, dat het paleis op Zorgvliet komt. Dat reeds niet eerder daartoe besloten is, moet toe te schrijven zijn aan den wensch, voornamelijk van het corps diplomatique, om het Paleis een plaats te geven niet te ver van de groote hotels en de meeste ambassadege bouwen in de residentie. Vandaar dat steeds een plaats is gezocht in de omgeving van het Voorhout en telkens een voorstel opdaagde om een gedeelte van Bosch of Maliebaan er voor af te staan. Uit Indië. De correspondent te Batavia van de N. R. Ct. seint De heer O. W. J. Immink, secretaris van het departement der Marine, en zijn echtgenoote zijn plotseling overleden. De Rijksverzekeringsbank. Naar men aan het Vaderl. mededeelt, heeft het bestuur der Rijksverzekeringsbank dezer dagen het voorschot van 3 ton, dat door den Staat ter bestrijding der kosten in de eerste jaren is ver strekt en dat binnen 5 jaren moest zijn terugge geven, ten volle afbetaald. Psychiatrie en Neurologie. De voorjaarsvergadering der Nederlandsche Ve r- eeniging voor Psychiatrie en Neurologie zal 28 April a.s. te Arnhem worden gehouden. De Vereeniging zal daarbij echter niet als voor heen zelfstandig optreden, maar worden omgezet in eene subsectia van het Natuur- en Geeskun- dig Congres. Deze subsectie zal ook toegankelijk zijn voor alle natuurkundigen en geneeskundigen, leden van het congres. llnagsche Beurs. Van bevoegde zijde verneemt de N. C. dat in de eergisteravond gehouden vergadering van leden de r Haagsche Vereeniging voor den Effectenhandel wel in beginsel besloten werd voorbereiding te maken tot het zoeken eener geschikte gelegen heid waar de leden elkander kunnen ontmoeten en tot het ontwerpen van een daarop betrekkelijk reglement, maar met de bepaalde bedoeling hier van niet te maken een gelegenheid waar officieel effecten worden verhandeld en noteeringen ge maakt, doch uitsluitend een besloten kring ter bespreking van de belangen der leden onderling. Het gerucht dat in beginsel besloten zou zijn tot oprichting van een Beurs, zegt de N. Cis ten eenenmale onjuist. Moord Op den «Duivelsberg" bij Berg-en-Dal, juist even over de Duitsche grenzen, is Dinsdag-morgen het lijk van een tol dusver onbekend gebleven circa 25-jarig meisje, dat blijkbaar verdronken is jn een kleinen en ondiepen vijver, gevonden. Bij het lijk werd een wandelstok gevonden, terwijl verschillende personen gezi&n hebben, dat het meisje zich met een jongmensch in de richting van den Duivelsberg heeft begevenbovendien hebben zij later bedoelden jongen man alleen zien terugkomen. De veronderstelling ligt dan ook voor de hand, dat hier een moord gepleegd is, waarvoor temeer reden bestaat daar de overledene in ge zegende omstandigheden verkeerde. Door de Duitsche justitie en politie wordt een streng onderzoek ingesteld. Ongelukken. Twee kindertjes te Gendringen speelden in een smederij met een bijl. Zij wilden een stok door hakken; de een zou den stok vasthouden en de ander slaan. De slag kwam juist op de hand zoo- dat twee vingertjes werden afgekapt, die dr. Van Hengel geheel moest wegnemen. Op het Ilollandsch diep, ter hoogte van de Kil, is gister-ochtend de visscher v. d. A. door een windvlaag over boord geslagen en verdronken. Eenige uren later is zijn lijk opgehaald. Men meldt uit Grafhorst aan de Zw. Ct. Gisteren-morgen is door de buren de 64-jarige K.S., veehouder, wonende in het dorp, dood op den vloer van zijn woonvertrek gevonden, bedekt met brandwonden. De man woonde na het over lijden zijner vrouw in Januari, geheel alleen. De buren vonden de lampen in het woonvertrek en in den stal nog brandende, doch het vuur op de vuurplaat uitgebrandmet dit vuur is de man vermoedelijk des avonds te dicht in aanraking ge weest, want zijn bed was nog opgemaakt. Mis bruik van sterken drank is waarschijnlijk de oor zaak van het ongeval. V. P. N. Gis.ter-avond werd in het «Verkooplokaal", aan de Lange Haven, de jaarvergadering gehouden van de «Vereeniging tot bevordering van pluimvee houderij in Nederland, afd. Schiedam en Omstre ken." De V o o r z i 11 e r, de heer mr. D. Lodder, opende de vergadering en wees er op, dat op deze eerste vergadering in het nieuwe jaar geconstateerd kan worden, dat de afdeeling in het afgeloopen jaar in bloei is toegenomen. Daar de afd. een te groot gebied besloeg, werd door haar den stoot gegeven tot splitsing en is dientengevolge een afdeeling te Botterdam gevormd. Spr. hoopte, dat dit spoedig ook voor andere plaatsen zal plaats hebben. Nadat door den Secretaris, den heer J. H. Scheuerman, voorlezing was gedaan der notulen van de vorige vergadering, die ongewijzigd wer den goedgekeurd, werd door hem het jaarverslag over 1904 uitgebracht. Daaruit bleek, dat de ver eeniging goed vooruitgaat. In 1904 bestond zij uit 171 leden, tegen 110 in 1903. Op het oogen blik zijn er 169 leden verdeeld als volgt Schiedam 143, Vlaardingen 7, Overschie 7, Maassluis 2, Maasland 1, Kethel en Spaland 7, Vlaardinger-Ambacht 1 en 's-Gravenhage 1. Er zijn in het afgeloopen jaar aan 25 leden 164 kuikens geleverd, waarvan 23 hanen 141 hen nen, verdeeld als volgt34 wit leghorn-kuikens (waaronder 5 hanen) 24 wit wyandotte-kuikens (waaronder 3 hanen) 46 patrijs-leghorn-kuikens (waaronder 7 hanen) en 60 minorca-kuikens (waaronder 8 hanen.) Verder zijn in 1904 1495 broedeieren verstrekt. De toestand van de kas isgunstig De Voorzitter dankt den heer Scheuerman voor zijn verslag en hoopt, dat hij nog vele jaren met denzelfden ijver en toewijding aan de afdeeling werkzaam zal blijven. Toen de rekening en verantwoording, van den secr.-pen., sluitende met een batig saldo van f 16.60 was nagezien en accoord bevonden, werd hem dé charge verleend en was het woord aan den heer Des Bouvries tot het uitbrengen van het verslag der Tentoonstellingscommissie. De rekening en verantwoording der tentoon stellingscommissie sluit in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van f 1725.41^. Men heeft 60% van het waarborgfonds moeten nemen om het te kort te dekken. Een woord van dank werd, nadat hij eenige bizonderheden over het resultaat der tentoonstel ling had medegedeeld, door hem gebracht aan den heer Scheuerman, zonder wiens^bemoeiingen men zeker niet zulk 'n groot succes had verkregen. {applaus.) De Voorzitter dankt alsnu de Tentoonstel lingscommissie voor haar werkzaamheden en zegt, dat haar juiste doorzicht bij de organisatie veel tot het welslagen der tentoonstelling heeft bijgedragen {applaus.) De begrooting over 1905, sluitende in ontvangst en uitgaven tot een bedrag van f274.50, werd vervolgens goedgekeurd. Tot bestuursleden werden voorts gekozen de heeren Mazel en Des Bouvries. Tot afgevaardigden voor de Algemeene verga dering te Rotterdam werden benoemd de heeren Des Bouvries en J. Jonker Roelants, plaatsv. de heeren De Lange en v. d. Zee. Tot afgev. voor het Prov. bestuur werd gekozen de heer Scheuer man, plaatsv. de heer Des Bouvries. Besloten werd tot aankoop van den rammelaar

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2