Staten-Generaal. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ingezonden. Gemengd Nieuws. Ingezonden Mededeelingen. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag 28 Februari. Als te kwartier voor 12 geen voldoend aantal leden aanwezig is, wordt de bijeenkomst verdaagd tot '1 uur. De stemming over de conclusie nopens het adres-Vreede wordt dan uitgesteld tot heden vóór de pauze. De heer van Kol krijgt daarna het woord tot toelichting van zijn motie in zake beperking van arbeidsduur in de mijnen. De heer van Kol erkent, dat zijn onderzoek kort en oppervlakkig was, en niet anders in een geterrorizeerde omgeving kon zijn, maar de Regeering deed in deze zelve niets. De 8-urige arbeidsdag moet in de mijnen ingevoerd, en wel een van «daglicht tot daglicht", niet een van «houweel tot houweel". De ongevallen-statistieken nagegaan zijnde komt spr. tot de slotsom, dat in ons land het aantal doodelijke gevallen naar verhouding driemaal hoo- ger is dan in Engeland, en het is te verwacnten, dat de ongelukken zullen vermeerderen, als men op de ongunstige en onverantwoordelijke omstan digheden let, waaronder men in onze mijnen werkt. Daarbij hebben de loonen een neiging tot dalen. Het best lijkt hem de wettelijke weg, om in deze tot verbetering te komen. Tenslotte zegt de heer van Kol, dat de indie ning van de motie de laatste poging is, die in de Kamer zal worden gedaan om in deze langs vredelievenaen weg tot verbetering te komen (met 't oop op een werkstaking als anderszins). De heer Nolens zegt het met den heer van Kol eens te zijn, dat het wenschelijk is, dat bin nen enkele jaren de 8-urige werkdag in de wet zelf zal zijn voorgeschreven. Inmiddels stelt hij tegenover de motievan Kol een andere waarbij de wenschelijkheid wordt uitgesproken, den maxi mum-arbeidstijd zooveel mogelijk 8 uren te doen zijn per tijdvak van 24 uur, en in geen geval meer dan 9 uur, terwijl voor buitengewone ge vallen uitzonderingen worden toegestaan, doch het maximum op bv. natte of zeer heete plaatsen worde verlaagd. Voorts wordt in de motie ge zegd, dat onder den «tijd" verstaan wordt die, welke verloopt tusschen het afdalen in de mijn en het weer daaruit komen. De minister van Waterstaat zegt te hopen, dat men weldra in alle landen van Europa den mijnmerkers-arbeidstijd wettelijk zal vast stellen. Spr. kan zich met de motie—van Kol, uitgesproken in den vorm van een wensch, inge nomen verklaren. Evenzoo met die, door den heer Nolens voorgesteld, doch de Regeering geeft de voorkeur aan de eerste, omdat die minder, wat betreft de uitvoering, bindt. De heer Schaper verklaart, een zonderlingen indruk te hebben onvangen van de redevoering van den heer Nolens. Hij begrijpt die zoo, dat Nolens en de katholieken eenvoudig deze motie niet willen, omdat zij van de socialisten komt. De heer van Bylandt acht geen van beide moties noodig, en stelt een motie van orde voor. De moties Nolens en van Bylandt zullen worden gedrukt, de beraadslaging wordt heden voortgezet. Casinobal. In de schitterend verlichte zalen van Hotel den Ouden Doelen te 's-Gravenhage werd gister-avond het tweede Casinobal gehouden. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins kwamen even over tien uur op het bal, nadat een oogen- blik te voren H. M. de Koningin-Moeder was verschenen. De eerste quadrille werd gedanst door H. M. de Koningin met Haren grootmeester, baron Sirtema van GrovestinsZ. K. H. den Prins met mevrouw de baronesse Sirtema van Grovestins terwijl de beide overige paren in deze quadrille d'honneur gevormd werden door graaf Van Randwyck met de gemalin van den Italiaanschen gezant, mevrouw Tugini en door vice-admiraal jhr. Roëll met mevrouw Von Schlözer, echtgeneote van den Duitschen gezant. Een honderdvijftigtal personen uit de hoogste kringen der residentie namen aan dit bal deel. Omstreeks half twaalf verlieten de Vorstelijke personen het bal. Minister Bergausius. Generaal Bergansius is gister-middag voor het eerst sedert eene afwezigheid van bijna twee maanden, voor een paar uur op bet ministerie van Oorlog geweest. Consul-generaal van Duitschland. Met de voorloopige waarneming van het con sulaat-generaal der Nederlanden te Berlijn de bankier Jean George belast. Wijlen zijn vader is vóór Mac Donald vele jaren consul-generaal geweest. Nederland en Engeland. Reuter seint uit Londen: In het Lagerhuis vroeg gisteren de afgevaar digde Ernest Flower waarom het ministerie van Buitenlandsche Zaken, na zijn protest en eisch van 1887, in het geval van den Engelschen on derdaan John Godden de meening van den Né- dierlandschen advocaat de Brauw als beslissend heeft aanvaard, ofschoon de rechtsgeleerde raads lieden van de Engelsche regeering in 1887 ver klaarden, met mr. de Brauw van meening te verschillen. Graaf Percy, de ondersecretaris van Buiten landsche Zaken, antwoordde, dat de. rechtsgeleerde raadslieden van de regeering, bij nadere overwe ging van de medegedeelde feiten, reden zagen hun aanvankelijk uitgesproken meening te wij zigen. Voor Lupuslijders. De Nederlandsche Vereeniging voor Lupuslijders ontving van de Koningin-Moeder f200 als bewijs van belangstelling in het streven der vereeniging. Postnachttreinen. Naar wij vernemen, is thans door de regee ring een definitieve overeenkomst gesloten om trent. de instelling van postnachttreinen tus schen Amsterdam en Rotterdam. Nadat de on derhandelingen aanvankelijk waren afgebroken, is door krachtig optreden zijdens het hoofdbestuur der posterijen, ten slotte overeenstemming ver kregen. De nachttrein zal met Mei a.s. geopend wor den. Eiken nacht zal een posttrein Rotterdam Amsterdam en AmsterdamRotterdam loopen. De hiermee aangebrachte brievenmails zullen door een specialen nachtdienst aan de postkan toren nog voor de eerste bestelling worden be werkt. (Vod.) Onderwijzers. Het hooofdbestuur van den Bond van Neder landsche Onderwijzers heeft een adres gericht aan de Tweede Kamer naar aanleiding van de wets ontwerpen tot regeling van de pensioenen voor onderwijzers en hunne weduwen en weezen. Adressant verzoekt, dat de Kamer hare mede werking verleene tot het opnemen van eene be paling, waarbij onderwijzers op 65-jarigen leeftijd verplicht worden tot pensioenaanvraag, en eene, waarbij de gelegenheid geopend wordt tot het verkrijgen van vol pensioen op jongeren leeftijd dan den 65-jarigen. Het eerste verzoek grondt adressant hierop, dat over 't algemeen moet wor den aangenomen, dat een onderwijzer op 65- jarigen leeftijd niet meer geschikt is voor zijn werk het tweede verzoek doet adressant op grond, dat er bij de oudere onderwijzers zeker zijn, die, zonder voor een invaliditeitspensioen in aanmer king te komen, niet meer met opgewektheid hun taak kunnen vervullen, zoodat vervanging door jongere krachten wenschelijk ware. Uitbetaling in kroegen. In het aanhangige wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de bepalingen in het Burgerlijk Wetboek omtrent huur van dienstboden en werk lieden wordt verboden het loon uit te betalen in een localiteit, waarin sterke drank wordt verkocht en evenzoo in een localiteit, waarin een andere winkelnering wordt uitgeoefend, door welk laatstgenoemde voorschrift het uitbetalen van arbeidsloonen in koffiehuizen van den Volksbond, zooals dit op tal van plaatsen, vooral in Amster dam, op groote sehaal gebeurt, onmogelijk zou worden gemaakt. Het hoofdbestuur van den Volksbond. Vereeni ging tegen drankmisbruik, heeft zich tot de Tweede Kamer gewend met het verzoek, een uitzonderingsbepaling te willen maken voor inrich tingen als de koffiehuizen van den Volksbond. Diamantbewerkers. De Brusselsche correspondent van het Hblad. schrijft Het dagblad Le Nouveau Précurseur meldt, dat 350 Nederlandsche diamantbewerkers, die in de Antwerpsche slijperijen waren komen werken, Antwerpen verlaten hebben en naar Amsterdam zijn vertrokken, waar weer overvloedig werk is. Dat vertrek maakt, dat te Antwerpen gebrek aan arbeidskrachten zal ontstaan, wat invloed op stij ging van den loonstandaard moet hebben. Radiografie. Naar Het Vad. verneemt, wordt thans gewerkt aan een uitbreiding van 's rijks radiografisch sta tion te Scheveningen, waardoor over een afstand van 350 K.M., dus met de meeste Engelsche kustplaatsen, geseind zal kunnen worden. Vervroegde winkelsluiting. Het comité ter verkrijging van een wettelijk vastgesteld sluitingsuur voor winkels en maga zijnen te Amsterdam heeft «een ernstig woord tot de Amsterdam gevestigde winkeliers en maga zijnhouders" gericht. Daarin wordt medegedeeld, dat een der leden van het comité hen zal bezoe ken om hen het verzoek te doen te teekenen op het volgende adres Ondergeteekende, allen winkel- of magazijn houders te Amsterdam, dringen er bij de Tweede Kamer der Staten-generaal op aan, in het ont- werp-Arbeidswet zoodanige wijzigingen aan te brengen, zoodat de gemeenteraden worden ver plicht het sluitingsuur van winkels en magazijnen overeenkomstig de wenschen en behoeften der belanghebbenden te regelen en als maximum geldend sluitingsuur op des avonds 9 uur te bepalen, De moord bij den Duivelsberg. Men meldt uit Nijmegen Omtrent den op den Duivelsberg (bij Berg-en Dal) vermoedelijk gepleegden moord, vernemen wij nader, dat de Duitsche justitie in alle richtingen het onderzoek voortzet. Gisteren heeft zij te Kleef gehoord den hotelhouder M., uit Nijmegen, bij wien het verdronken meisje en de persoon, die nu gezocht wordt, overnacht moeten hebben. De hotelhouder kon de te Kleef aanwezige klee ding van het slachtoffer niet herkennen, waarom te Kleef zullen worden gehoord zijn vrouw en keliner, die zich nog zouden herinneren hoe be doeld meisje gekleed was. Ongelukken. - Bij het met licht verrichten van werkzaam- aeden in een strooppan der Gastelsche beet wortelsuikerfabriek heeft er een waterstofgas ontploffing plaats gehad, waarbij de werkman C. V. over het geheele lichaam brandwonden kreeg. Zijn toestand is wel ernstig, doch niet levensgevaarlijk. Schied. Tramweg Maatschappij. De Schiedamsche tramweg-maatschappij ver voerde gedurende de maand Februari 21372 passa giers. Arbeidsbeurs. (Opgaaf 1 Maart 1905.) Gevraagde Arbeidskrachten. Smidsknechts. (bekwame vuurwerkers). Meubelmakers (haltwas.) Jongen bekend met kleedennaaien. Mandenmaker. Behanger (halfwas.) Leerling-behanger. Timmerman. Electricien, of bekwaam instrumentmaker, bekend met electriciteitswerk. Blikslagers. Dienstmeisje. Aangeboden Arbeidskrachten. Timmerman. Timmermansjongen. Slagers knecht. Drukkers. Kistenmakers. Kisten makersjongen. Winkelbediende. Kantoorbe dienden. Reiziger. Depóthouder. Houtkoo- persknecht. Bakker. Boerenknechts. Boe renjongens. Koetsiers. Vrachtrijder. Smids knechts. Smidsjongen. Kuiper. Portier Stokers. Machinist-bankwerker-stoker. Machinist- bankwerker. Mouter. Branders knecht. Distillateursknechts. Gistbewerker. Pakhuisknecht. Loodgieter, (halfwas). Ververs. Stucadoor. Metselaars. Tuin mansknechts. Schoenmaker. Boekbinders- werk aan huis gevraagd. Personen voor lichte werkzaamheden. id. schrijfwerk. id. voor loopwerk. Gelegenheid gezocht voor jongens ter opleiding in kuipersvak. timmervak. manufacturenvak. Dagmeisjes. Schoon maakster. Wasschen aan huis gevraagd De ooievaar is op zijn nest in de Vijgesteeg alhier gearriveerd. Heden-morgen is een 15-jarige jongen uit Rotterdam door de politie alhier aangehou den, die zich met 2 andere jongens heeft schuldig gemaakt aan het afrukken van zinken en looden afvoerpijpen van een perceel aan den Rotterdam- schendijk. Giste r-m organ viel te Delft de 49- jarige schipper Ph. Klapwijk wonende te Naald wijk, van zijn schuit te water. Op den kant ge bracht bleek hij reeds overleden. De bekende kunstbewerking toegepast door twee doctoren baatte niet meer. Mijnheer de Redacteur Als ik mocht, zou ik de heeren winkeliers, die zich beijveren voor de Spaarzegel-zaak, een goeden raad willen geven, waardoor zij m. i. beter tot hun doel zullen komen. Vooreerst moesten zij de mogelijkheid scheppen, dat men bij alle aange sloten winkeliers met die zegels betalen kon, on verschillig waar zij genomen zijn zij konden het bedrag dan onder elkaar verrekenen. Hierdoor zou de deelname ongetwijfeld bevorderd worden, want men behoefde dan niet bij alle winkeliers zegels te koopen, op avontuur dat men dit of dat bij gelegenheid eens noodig heeften menigeen komt b.v. dikwijls bij een winkelier-kennis, waarbij hij dan gemakkelijker zijne zegels koopt, inplaats van overal rond te moeten loopen. Verder moest men toch eenige korting toestaan op de gekochte winkelwaren, die men om zoo te zeggen al vooruit betaald heeft. Bij kontante be taling krijgt men zoo vaak een klein rabat, hoeveel te eer dan hier, waar men zijn geld reeds vooraf heeft gedeponeerdDit zou mede helpen, dunkt mij, om de op zich zelve goede zaak nog meer ingang te doen vinden. En 'waarom sluiten niet alle winkeliers zich aan 28 Febr. '05. Y. Z. Bloembollen. Door het zachte weer zijn reeds verscheidene bloembollenvelden in de streek tusschen Haarlem en Leiden van de bedekking ontdaan. Komt er geen vorst meer, dan verwacht men een zeer vroegen bloei, zeker drie weken eerder dan verleden jaar. Onderzoek naar zeestroomingen. Door visschers zijn te Scheveningen aangebracht een tweetal schollen, voorzien van metalen ringen met merkteeken, n.l. de een met de letter H 971, de ander E 1628. Deze merkteekenen moeten in verband staan met wetenschappelijke onderzoekingen naar de zeestroomingen enz., waartoe het noodzakelijk is de plaats van herkomst der visschen te kunnen vaststellen, Beide visschen zijn naar het station voor die onderzoekingen te Helder opgezonden. Ernstige mishandeling. Een zekere Pettinga, wonende Commelinstraat 51, te Am sterdam, kreeg eergisteren twist met zijn buur man, een schoenmaker, welke twist zoo hoog liep, dat zij op het trapportaal handgemeen wer den. Plotseling zakte Pettinga in een en riep «Hij heeft me gestoken." Het bleek maar al te waar. Uit een diepe wonde in de linkerzijde gutste het bloed. De vrouw van Pettinga waar schuwde dadelijk een agent, die een brancard liet komen, waarop Pettinga naar het O. L. rouwegasthuis werd vervoerd. Daar bleek dat de wonde was toegebracht met een scherp voorwerp, vermoedelijk een schoenmakersmes. De toestand van den man is niet zonder gevaar. W e r k s t a k i n g. Het personeel van de firma van Dam en Zoon, confectiemagazijn te Groningen, uit ongeveer 50 man bestaande, heeft gisterochtend het werk gestaakt, tengevolge van een tariefver- laging, voor enkele kleedingstukken door de firma ingevoerd. Bezoek van een deurwaarder. De deur waarder de Vries had drie exploiten te beteekenen bij de familie N. te Haulerwijk. Deze familie staat zeer ongunstig bekend de deurwaarder was daar om zoo verstandig zich bij zijn bezoek te laten vergezellen door den rijksveldwachter Merk. Pas was men de woning binnen of de twee zoons van N. zeiden «Merk, jij er uit" en toen deze niet gauw ging, pakten zij hem aan. De deurwaarder duwde nu een der broers een revolver onder den neus, dat in zooverre kalmeerend werkte, dat men den veldwachter losliet, maar nu beide per sonen in de kamer opgesloten hield. De deur waarder wilde een raam intrappen, om zoo naar buiten te komen, doch de kalme veldwachter ontried dit. De veldwachter kreeg eerst zijne vrij heid terugde deurwaarder werd nog ongeveer nog een uurtje langer gehouden. De familie N. beweerde dat door het bezoek van het tweetal een bankbiljet van 10 gulden uit het kabinet miste. Van het gebeurde werd aangifte gedaan bij de justitie te Heerenveen de deurwaarder, veld wachter en de gebroeders N. werden voor den rechter van instructie gedagvaard, de twee eersten verschenen, de twee laatsten niet. Gisteren was het viertal weer gedagvaardweer bleven de broeders absent. De justitie zal nu maatregelen nemen, dat de verdachten wèl voor den rechter-commissaris verschijnen. Een dievenbende. De marechaussee te Pioosendaal is een uitgebreide dievenbende op het spoor, gekomen. Reeds geruimen tijd werden in de stoom broodfabriek van C. A. Busch met aan verwante grossierderij in koloniale waren groote hoeveelheden goederen en geld vermist. De dief stal is uitgekomen door een meisje, waarmede een der daders verkeering had. Gister werden reeds een vijftal personen van het personeel in verzekerde bewaring genomen. Ernstige mishandeling. Onderwijl eergister-avond Rosmalen's burgerij opgewekt het 25-jarig ambtsfeest van haren burgemeester Nieuwenhuijsen vierde, is E. v. P. aldaar levens- ge marlijk mishandeld. Verdacht van deze misda dige handelwijze is V., echtgenoot en vader, in voorloopige hechtenis gesteld. Oesters. De mode gebiedt zelfs over de oesters. De Colne Fishery Company, een groot maatschappij voor de oesterteelt in Engeland, maakt slechte zaken. Vooreerst is men tegenwoor dig in Engeland bang voor besmetting door oe sters, en nu, sedert Kerstmis, de verkoop buitens land toeneemt, heeft de maatschappij er mee te kampen, dat men haar oesters te klein vindt. De mode verlangt tegenwoordig groote oesters, twee maal zoo groot als de standaard oesters, die de maatschappij levert. Verschrikkelijke koude. Klein-Azië wordt door een verschrikkelijke koude geteisterd. Zware sneeuwval, een lawine zelfs hier en daar, brengen bittere ellende onder de bevolking en een aantal sterfgevallen zijn het gevolg ervan. 25 cent per regel. WELSPREKENDE GETUIGENIS. Indien deze verklaring U nog mocht doen twij felen en gij wilt zekerheid hebben, dan is het niet noodig voor U om Uw land te verlaten, zelfs niet Uw stad. Het is geen langdradige ge schiedenis van iemand die ergens op een ver afgelegen, onbekende plaats woont. Het is de eerlijke Verklaring van een inwoner van Schiedam ten voordeele van de bevolking dezer stad. Mejuffrouw G. van Os, wonende Singel 144, te Schiedam, zegt ons: Onophoudelijk heb ik ge durende de laatste zes jaren aan de nieren ge leden, wat zich openbaarde in een voortdurende, onuitstaanbare pijn in het smalle gedeelte van den rug en hevige steken in de zij. Ik had er drie maanden mee te bed gelegen en sedert geruimen tijd kon ik niet meer het minste werk verrichten, 's Nachts kon ik menigmaal niet sla pen van de pijn en was ik steeds gedwongen op één zij te liggen. Mijn urine was troebel en liet neerslag achter en ik had veel last van opgezwollen voeten en enkels. Dikwijls had ik duizelingen en schemeringen voor de oogen. Ik was zeer mismoedig, want alles tot nog toe tegen mijn ziekte aangewend, was zonder re sultaat gebleven. Men maakte mij toen opmerk zaam op Foster's Rugpijn Nieren Pillen waar mede zooveel menschen beter geworden waren. Ik begon ze te gebruiken en het resultaat was even vlug als krachtig, want ik heb nu pas één doosje ingenomen en toch heb ik reeds een groote (Buiten verantwóórdelijkheid der Redactie.) Van ingezonden stukken wordt de kopy niet teruggegeven. ■IWUH'M'JIiii.i..

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2