Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Audiënties. De gewone audiënties van de ministers van Jnstitie, Financiën en Koloniën zullen deze week niet plaats hebben. Gezanten. Reuter seint ons uit Washington, dat de heer David Jone Hill, Amerikaansch gezant in Zwitser land, is benoemd tot gezant by ons hof. Het ontslag van den heer Newel, op grond van den slechten gezondheidstoestand van zijn echtgenoote, is aangenomen. Consuls. De heer Sieburgh, consul-generaal van Bel gië te Amsterdam, is eervol van die functie ont heven. Het Vredespaleis. Volgens het Vad., zijn de onderhandelingen van de Carnegie-stichting met de Bouwgrond Mij. Duinoord over het afstand doen van haar rechten, voortvloeiende uit haar servituut op Zorgvliet, nog steeds hangende. Het bestuur van Duinoord moet niet eenstemmig zijn in de te stellen voorwaarden, maar er be staat toch groote kans dat een bevredigende oplos sing wordt verkregen. Jacht. De minister van .Waterstaat heeft aan de com missarissen der Koningin in de onderscheidene provinciën een schrijven gezonden, waarbij hij mededeelt, dat hem isi gebleken, dat in den laat- sten tijd, ondanks de eenige jaren geleden door de regeering genomen maatregelen, wederom jacht wordt gemaakt op waterwild door middel van het kanongeweer, en wel door een Engelsch- man, Gould geheeten. De minister verzoekt daarom, den commissa rissen der Koningin om, ingeval er bij hen aanvra gen tot het uitreiken eener jachtakte mochten worden ingediend door personen, waarvan zij weten of stellig vermoeden, dat die personen voornemens zijn te jagen met genoemd schiet werktuig, die aanvragen buiten beschikking te laten. Westrumiet. De hoofdinspecteur van de volksgezondheid heeft een onderzoek ingesteld naar de toepas sing van het westrumiet op de wegen en op de openbare speelplaatsen der scholen in Zuid- Holland en Zeeland en hierover het advies in gewonnen van verschillende gemeentebesturen. Het onderzoek breidt zich ook uit over de toe passing van andere stpfbindende middelen. Huldebetoon aan Mgr. A. J. Callier. Het Centraal-Restuur heeft thans aan de afdee- lingen van den Ned. R. K. Volksbond mede gedeeld, dat, ter gelegenheid van het bezoek van Z. D. H. den bisschop van Haarlem aan den Bond, een buitengewone feestvergadering onder presidium van het Centraal-Bestuur zal plaats hebben op Maandag 24 April e. k., des namid dags 1 uur, in den Stadsschouwburg te Am sterdam. Tot deze bijeenkomst, die het Centraal-Bestuur zoo luisterrijk mogelijk wenscht te doen zijn, heb ben toegang: lo. de afdeelingsbesturen; 2o. de centrale raads-leden en 3o. de besturen der vak- yereenigingen en verdere onderafdeelingenoveri gens zullen, voor zoover de ruimte zulks toelaat, ook de gewone bondsleden toegang hebben. Schulden. Aan het bericht van de Bred. Ct., (door ons overgenomen), dat de gouverneur der Militaire Academie zich genoodzaakt heeft gezien een order aan de cadetten uit te geven, waarin hij hen ernstig waarschuwt tegen het maken van schulden bij leveranciers, maar vooral ook tegen de prac- tijken van die leveranciers, enz., kan het Hbld. toevoegen dat zulke misbruiken door de leveran ciers ook bestaan ten opzichte der leerlingen van den hoofdcursus te Kampen. «Wij weten dat tal van jongelui daarvan gebruik maken en met schulden bezwaard zijn als ze de sterren verkregen hebben. Als een bewijs hoe groot het vertrouwen der leveranciers is, diene het volgende. Het is den leerlingen van den hoofdcursus verboden zich een rywiel aan te schaffen, indien dit niet contant door hen kan worden betaald. De leveranciers verschaffen het toch op krediet en geven den jongelui een quitantie, zoodat hun chef in de meening wordt gebracht dat het rywiel betaald is. Het aanmoedigen van leveranciers om schulden te maken, komt menigvuldig voor." De moord bij den Duivelsberg. De dader gearresteerd. Te Leerdam is Zaterdag-avond aangehouden en naar Tiel getransporteerd een persoon, wiens uitlatingen in den trein het Vermoeden wekten, dat hij niet vreemd zou zijn aan den moord, bij den Duivelsberg gepleegd, althans daarvan meer wist. Nader seint men pit Tiel: De aangehoudene sprak in een logement te Asperen Duitsch en gaf daar op Jansen te hee- ten. Daar zijn signalement beantwoordde aan dat van den vermoedelijken dader van den moord, werd rijkspolitie ontboden, tot wie hij zeide geen Duitsch te kennen. Hij vertelde eerst van zijn gaeisjfe, dat jdotselipg uyjerleden was, ep later zeide hij dat hij met zijn vrouw in onmin leefde. Ook zeide hij dat de baas Van de gasfabriek te Leerdam hem werk had beloofd, wat bleek ge logen te zijn. Te Leerdam gaf hij op te hee- ten P. J. Cuypers en te Venlo woonachtig te zijn. Gisteren-ochtend is hij ter confrontatie naar Nijmegen Vervoerd. De iV. Arnh. Ct. Verneemt nog: Door den brigade-commandant der marechaus see te Maastricht was de aandacht gevestigd op een zekeren Jean Cleve, een Hollander uit Heerle in Limburg, die in verschillende opzichten over eenkwam met het signalement Van den vermoede- lijken dader. Men denke ook aan de initialen in den stok, die in de nabijheid van het lijk is gevonden „J. C." Door den brigadier der marechaussee te Groesbeek is daarna Zaterdag in gezelschap Van den hotelhouder Mulder uit Nijmegen, bij wien de vermoedelijke dader en het vermoorde meisje hadden gelogeerd, een onderzoek te Heerle ingesteld. Het bleek toen, da,t CleVe een bakkers knecht thans verbleef te Visé, een Belgisch grensplaatsje. De hotelhouder kon echter den man niet pertinent terugkennen. Daar hij hem slechts weinig gezien had, is gisteren-morgen hetzelfde geprobeerd met den kellner van Mul der, die hem eenige dagen had bediend. Deze heeft den man pertinent herkend als den per soon die eenige dagen Voor den moord met het vermoorde meisje in het hotel Mulder had gelo geerd. Ook alle andere omstandigheden kwamen met de gegevens overeen. De man sprak Limburgsch dialect, dit is een mengelmoes van gebroken Duitsch en Vlaamsch. Gebleken is ook, dat hij eenige dagen en ook den dag van den moord afwezig is geweest, en zijn alibi niet kan bewij zen. Ook is op den dag Van den moord te Nij megen aan het station een kaartje afgegeven naar Visé. Zeer waarschijnlijk is hier dus de hand gelegd op den waren schuldige. Ongelukken. In de Lauwerecht te Utrecht, naby" de remise aldaar is een 5-jarig meisje door de tram over reden en bijna onmiddellijk gedood. De raderen gingen midden over het teere lijfje heen, waardoor de ingewanden werden verscheurd. Het was een dochtertje van zekeren V. in die buurt. De koetsier moet geen schuld aan het ongeval hebben. Volksbadhuis. In de week van 27 Febr.—5 Mrt. 1905 werden genomen 243 baden 1ste kl. 2de kl. kuipbaden 19 kuipbaden 33 regen 8 regen 137 school 30 kinder »k3ct 16 Gedurende de maand Februari 1905 werden genomen 858 baden. lste kl. 2de kl. kuipbaden 71 kuipbaden 124 regen 27 regen 492 school90 kinder k 3 ct 54 Voor het op 6 Maart te 's-Graven- hage gehouden examen in de nuttige handwer ken is o.m. geslaagd Mej. L. van Eyck alhier. Thans is reeds een viaductgemaakt ter verbinding van den aangelegden spoordijk tusschen Delftshaven en Schiedam, met den Rotter- damschen dijk, waarover een locomotief eerstdaags de zandtreinen zal brengen om die te brengen aan de andere zijde van dien dyk, tot verderen aanleg van den spoorweg. De ledenvergadering der officie ren Vereeniging zal a.s. Woensdag 8 Maart, des avonds te 8 u., in het gebouw der vereeniging plaats hebben. B o e f j e s. De politie te Haarlem heeft de hand gelegd op een viertal jongens van 11-16 jaar, die uitsluitend van roof leefden. Vergiftiging. Betreffende de te Ritthem voorgekomen vermoedelijke vergiftiging meldt men nog, dat de vrouw des huizes, die het meest van het brood gegeten had, ook het ergste ongesteld is geweest. Alle huisgenooten echter waren vier dagen na het gebeurde weer geheel hersteld. Wij konden niet te weten komen wat het scheikundig onderzoek heeft opgeleverd, doch naar ons ter oore kwam, moet arsenicum in het brood zijn gevonden. Brands tichting. Naar het huis van bewaring te Middelburg is overgebracht een boe renknecht uit Zuidzande, verdacht van opzettelijke brandstichting, in September 11. aldaar gepleegd, toen twee schuren en verschillende graanstapels aldaar verbrandden. Verborgen schat. Bij het graven van grond op den steenoven der heeren van de Poll en de Jongh heeft men eene belangrijke verzame ling van munten opgegraven, deniers van Floris van Holland, voogd van Floris V en sterlingen van Hertog Jan I van Brabant, Bovendien bevin den er zich enkele onder van Guy de Dampièrre van Vlaanderen en eenige Henegouwensche. De muntjes, die zeer gaaf zijn, zijn geslagen te Brus sel, Leuven en Maastricht. Wat het vorstel ij k e voorbeeld nog vermag. De prins en prinses van Wales heb ben onlangs een aantal kostbare schilderijen be schikbaar gesteld voor het museum van moderne kunst, dat men te Dublin wil oprichten. Daardoor heeft Lady Pirbright zich aangespoord gevoeld, om een groot aantal schilderijen van Engelsche kunstenaars voor hetzelfde doel af te staan. Daar onder zijn eenige Turners, een paar Morlands, een David Wilkie, een Romney enz. Een «staking en de gevolgen daar van. Een staking, die door bijkomende omstan digheden amusant Werd, was die van 'de kell- ners Van het groote café „Goloniale" te Madrid. Tengevolge van moeilijkheden met den patroon zeiden de kellners allen tegelijk den dienst op en vertrokken op staanden voet. Maar de patroon had, wat zij; nooit hadden kunnen denken, denzelfden middag al ander per soneel. Dat was een tegenvaller. Woedend zon nen de kelners op wraak en stookten allerlei werklooze arbeiders en arme drommels van de straat op, om naar „Coloniale" te gaan en daar iets te gebruiken, voor lagen prijs natuurlijk; de kellners zouden het betalen. Het nieuw soort klanten had tot consigne zich niet te haasten, zoo; lang mogelijk op één glas te blijven zitten en bij het weggaan geen fooi te geven. Een paar dagen werd dit spelletje herhaald. De nieuwe klanten namen de beste plaatsen in en deden, alleen al door hun houding, de oude wegblijven. Eindelijk begon 'tden eigenaar te Vervelen, hij diende een klacht in bij den gouverneur van Madrid, die niet van dergelijke grappen hield en de gasten door de politie liet uitnoodigen, na betaling van hun consumptie op het stadhuis te komen. Dat ging nog zoo gemakkelijk niet, want de gasten verklaarden, dat zij recht hadden elk café, als zij1 wilden, binnen te gaan en er zoo lang, als zij wilden, te blijven. De politieagenten echter lieten niet met zich spotten. Zij legden de hand op negentien van de gasten wegens het veroorzaken van een publiek schandaal en 't bie den van tegenstand aan de overheid. Daarna werd op bevel van den gouverneur een kennisgeving aangeplakt aan de muren van het café, waarin de tijd, dien ieder persoon op één bestelling achtereen in het café mocht door brengen bepaald werd op één uur, terwijl de consumptie een waarde moest hebben van min stens 20 cent. Wilde men langer blijven, dan was een nieuwe bestelling verplicht. De kellners intusschen trokken aan het kort ste eindje; zij waren hun geld kwijt, zonder iets te hebben bereikt. Californische reuzenboomen. De al tijd praktische en vaak «materialistische" Ameri- kaansche overheid heeft een besluit genomen, dat niets met de belangen van den dollar te maken heeft, en niemands stoffelijke welvaart verhoogt ten kosten van hoogere belangen van het algemeen. De Senaat heeft een voorstel van "den staat Cali- fornië aangenomen, om de wereldberoemde Yose- mite-vallei te beschouwen als nationaal park- Dat beteekent o.m. dat de Californische reuzen boomen (sequoia's) voortaan gespaard zullen blijven. Treinbotsing. Op de lijn ClevelandPitts burg zijn twee extratreinen op elkaar geloopen. Van de zeer talrijke passagiers, die op weg waren naar Washington om daar de installatie van president Roosevelt bij te wonen, werden er 9 gedood en 18 gewond. Een locomotief en drie wagens raakten in brand. "Vergadering van den Raad der Gemeente Schiedam op Dinsdag 7 Maart 1905, des namiddags ten 2 ure. Voorzitter; de Burgemeester, de heer H. J. Versteeg. Tegenwoordig zijn 14 leden. Afwezig zijn de heeren: Ris, P. C. M. Jansen, Witkampf, v. d. Poel en v. d. Drift. De notulen van de vergadering van 7 Februari worden ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen stukken. De Voorzitter doet mededeeling van de volgende ingekomen stukken Van den minister van Binnenlandsche Zaken, missive, houdende mededeeling, dat bij Kon. Be sluit van 31 Januari 1905, de Kamer van Arbeid voor de Alcoholindustrie is opgeheven. Aangenomen voor kennisgeving. Van Gedeputeerde Staten dezer provincie mis sive, tengeleide van het door hen goedgekeurde suppletoire kohier der plaatselijke belasting naar het inkomen, dienst 1904/5. Voor kennisgeving aangenomen. Idem. missive, ten geleide van het door hen goedgekeurde besluit van den Raad van 7 Februari, tot wijziging van de begrooting van inkomsten en uitgaven, dienst 1904, met een bedrag van f 182. Eveneens aangenomen voor kennisgeving. Idem. missive, tan geleide van de door hen goedgekeurde Raadsbesluiten d.d: 7 Februari. a. tot verkoop aan A. van der Meer en D. Vink van een stuk grond, gelegen ten oosten van de verlenging der Dirkje Meesterstraat b. tot verkoop aan de firma W. Hazekamp Go van een gedeelte sloot, liggende tusschen de per- ceelen Sectie M. nrs. 436 en 789 c. tot verkoop aan J. Maan van een strook gemeentegrond,^ tusschen de rooilijnen het pereeel Sectie L. no. 1709 van de Groenelaan. Voor kennisgeving aangenomen. - Idem. missive, tengeleide van een uittreksel uit het Kon. Besluit van den 4 Februari 1905 no. 25 en uit den daarbij behoorenden staat, houdende goedkeuring van het Raadsbesluit d.d. 20December 1.1. tot heffing van vergunningsrecht voor de uit oefening van den kleinhandel in sterken drank. Aangenomen voor kennisgeving. an Burgemeester en Wethouders missive, hou dende mededeeling dat de uitgave van de oude keuren der Stad Schiedam van de hand van den Archivaris den heer Dr. K. Heeringa, thans het licht heeft gezien en voorstel den heer Heeringa ingenomenheid met de uitgave en dank voor het present-exemplaar van het werk te betuigen. Aldus wordt besloten. Idem. missive d.d. 7 Maart, ten geleide van de ontwerp-verordening, regelende de financieele verhouding van de gemeente tot haar bedrijven. In handen gesteld van de Financieele commis sie, om advies.— De heer Witkampf komt ter vergadering. Idem. Ontwerp-besluit (model C.) tot wijziging der begrooting van inkomsten en uitgaven der gemeente voor 1904 met een bedrag van f 27.000. Om advies gesteld in handen van de Finan cieele commissie. Idem. missive d.d. 7 Maart, ten geleide van de door de commissie voor de strafverordeningen ont worpen bouwverordening. In handen gesteld van de gezondheidscommis sie om advies. De Voorzitter zegt, dat het uitbreidingsplan in de volgende vergadering aan de orde zal komen. Van de Directie van het Algemeen Handels En- trepót, missive, houdende voorstel tot herziening der reglementen van het vrij-Entrepót. In handen gesteld van Burgemeester en Wet houders om advies. Van^ Curatoren van het Gymnasium, missive, ten geteide van het verslag van den toestand van het Gymnasium over 1904. Van den gemeente-archivaris, missive, bevat tende het verslag van den toestand van het Archief over 1904. Van de schoolartsen verslag van hun toezicht en bemoeingen over het afgeloopen jaar. Deze mededeelingen worden aangenomen voor kennisgevingde verslagen zullen worden opgeno men bij het verslag van den toestand der gemeente over het jaar 1904. Van A. M. Ziedes des Plantes, missive, houden de dankbetuiging voor de hem toegekende ver hooging zijner jaarwedde. Kennisgeving. Van A. Kooijman. Adres, houdende verzoek om benoemd te worden tot Marktmeester. Op dit adres zal gelet worden, wanneer de be noeming aan de ordes zal worden gesteld. "Van J. VV. Scheffers. Adres, houdende verzoek tot herziening van het hem toegekende pensioen, omdat de grondslag, waarop hem dit werd ver leend, naar zijne meening niet juist is. In handen gesteld van Burgemeester en Wet houders om advies. Van de Afdeeling Schiedam van den Bond van Ned. Onderwijzers. Adres, houdende eenige be zwaren tegen de ontwerp-verordening, regelende eenige gevolgen van ongesteldheid enz. bij het Openbaar Lager Onderwijs, vergezeld van een me morie van toelichting. Hier op te letten wanneer het onderwerp, waar op het betrekking heeft, aan de orde zal worden gesteld. Schrijven van de Bouwgrondmaatschappij «Kort land houdende bezwaren tegen het uitbreidings plan dezer gemeente. In handen van B. en W. om advies. Adres van mevr. Hoppe-Jansen, houdende be zwaren tegen het uitbreidingsplan dezer gemeente. Wordt in handen gesteld van B. en W. om advies. Schrijven van mej. N. A. Jansen, houdende bezwaren tegen de ontworpen rooilijn aan den Vlaardinger dijk. In handen van B. en W. om advies. De heer P. C. M. J a n s e n komt ter vergadering. Benoemingen. Aan de orde is Benoeming van een onderwijzeres aan school C. (hoofd den heer C. Kerdel). Voorgedragen zijn 1. Mej. J. C. E. van Bemmel te 's-Gravenhage. 2. A. Vaandrager te Schiedam. 3. J. M. Wesseling te Delft. De Raad benoemt met 14 stemmen mejuff. J. C. E. van Bemmel, terwijl op mej. A. Vaandrager werden uitgebracht 3 en op mej. Wesseling. stemmen. Benoeming van een marktmeester. Aanbevolen wordt den heer A. Kooijman, gemeentebode alhier. De heer Smit vraagt, waarom geen oproeping voor deze- betrekking is geschied. De Voorzitter antwoordt, dat in het col lege van B. en W. deze aangelegenheid is ter sprake gebracht, maar aangezien B. en W. het om verschillende redenen wenschelijk achtten een ambtenaar der gemeente-secretarie hiervoor uit sluitend in aanmerking te laten komen, werd geen oproeping gedaan. De Raad benoemt den heer A. Kooijman. A d r e sF e t e r i s. In behandeling komt Adres van J. Feteris, verzoekend om, na het bereiken van den 71-jarigen leeftijd, nog een jaar in functie te mogen blijven als schouwer van de stutten en rollagen van distilleerketels in de branderijen, met advies van Burgemeester en Wethouders. In dit advies stellen B. en W. voor het verzoek toe te staan. Aldus wordt besloten. Pensioenen. Daarna is aan de orde Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van den grondslag voor pensioen van enkele gemeente-ambtenaren. Goedgekeurd. Comptabiliteit. Aan de orde zijn Ontwerp-besluit (model B) tot af- en over schrijving op de begrooting van uitgaven, dienst 1904, van een bedrag van f3778. Ontwerp-besluit (model A) tot belating uit den post voor onvoorziene uitgaven, dienst 1905, van een bedrag van f400.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2