Staten-Generaal. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. geen verlof om naar Moskou te gaan om den ©eredienst voor grootvorst Sergius bij te wonen. inplaats daarvan riep hij hen op binnen de veilige omgeving van Tsarkoje Selo, waar zulke strenge voorzorgsmaatregelen genomen waren, dat geen muis in of uit kon zonder opgemerkt te worden. DUITSCHL AND Bij het Huis van afgevaardigden is een wets ontwerp ingediend tot wijziging der mijnwet. Bij dat ontwerp worden o. a. geregeld de geschilpun ten betreffende het »nullen" der wagen, betreffende werktijd, overwerk, berekening van het opstijgen en afdalen bij den werktijd, instelling eener per manente commissie uit de mijnwerkers. ENGELAND. Winston Churchill heeft in het Lagerhuis een motie voorgesteld, waarin verklaard werd, dat de duurzame eenheid van het rijk niet verzekerd zou worden door voorkeurstarieven, gevestigd op be schermende rechten op voedingsmiddelen. Daarop verlangde de regeering dat over deze motie niet gestemd zou worden. Balfour herhaalde dat hij niet voor een beschermend recht was, maar de motie zou vooruitloopen op de beraadslagingen der koloniale conferentie, in 1906 te houden. Na een opgewekt debat werd het voorstel der regee ring aangenomen met 302 tegen 260 stemmen. De regeeringspartij juichte, want de meerder heid was grooter dan men had verwacht. Ook in Londen dreigt een staking in het lo cale spoorwegverkeer. De directie Underground heeft namelijk tegelijk met de electrificatie van haar bedrijf de loonen der beambten verlaagd en de werkuren vermeerderd. De werklieden ho pen echter door tijdig overleg en zoo noodig door het inroepen van arbitrage, een conflict te voor komen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De correspondent van de Kölnische Zeitung te Boedapest seint, dat de ontvangst van Ap- ponyi, Hodossy en Toth door den Koning niets veranderd heeft in den algemeenen toestand, noch ook in de stemming der politici. Men vreest nog altijd dat de crisis lang zal duren. PORTUGAL. In den loop dezer maand, vermoedelijk 15 Maart, zullen de koningin van Engeland en prins Georges van Denemarken met zijn gemalin te Lissabon komen. De drie vorstelijke personen zullen 5 da gen in de Portugeesche hoofdstad vertoeven en logeeren in het paleis van de Necessidades. ITALIë. Uit Rome. Binnenkort zal eene pauselijke Breve verschijnen waarbij aan de katholieke universiteit van Bonn het recht verleend wordt om theologische graden te verleenen. MACEDONlë. Reuter meldt op goed gezag uit Parijs enkele bijzonderheden omtrent Engelands jongste bemoei ingen inzake de hervormingen in Macedoniën. Vol gens deze mededeelingen heeft lord Lansdowne den Hen Januari een nota naar Parijs gezonden, waarin hij ten vervolge op een onderhoud met den Spaanschen gezant aldaar, hij mr. Cam- bon aandrong op maatregelen ter verzekering van een goede uitvoering van Miirzstege-program. Onder deze maatregelen werd genoemd de in stelling eener Europeesche commissie tot het houden van toezicht op het bestuur der drie Macedonische wilajets. Minister Delcassé besloot eerst, dat Italië de Engelsche voorstellen bij Oos tenrijk, en Frankrijk die bij Rusland zou intro- duceeren. Doch wijl inmiddels het Russisch- Oos- tennjksche financieele hervormingsschema bij de Porte was ingediend, besloot men a£ te wachten hoe de Ottomaansche regeering zich daartegen over stellen zou. De Porte heeft intusschen van de Engelsche voorstellen zijdelings iets vernomen en daaraan schrijft men thans har© meegaande houding te- genovei^ de voorgestelde Russische-Oostenrijksche financieele hervormingsplannen toe. Het lijdt intusschen geen twijfel of ook het bezoek thans door vorst Ferdinand van Bulga rije in Londen aan Koning Edward gebracht, staat met de aangelegenheden op het balkanschier eiland in verband. Het is bekend dat de aan stelling van een nieuwen gouverneur over Ma cedonië tot de krachtigste wenschen van vorst Ferdinand behoort en waarschijnlijk tracht hij thans door zijn reis Duitschland en Engeland voor zijn denkbeeld te winnen. Duitschland interesseert zich echter, gelijk men weet, niet voor Macedonië, en Engeland trekt ©en lijn met Rusland en Oostenrijk die geen van beide de benoeming van een Christen-gou verneur voor het oogenblik wenschelijk achten. Het half officieele bezoek van vorst Ferdinand trekt in Londen zoo goed als niet de aan dacht. CANADA. Naar aanleiding van het geschil over de scholen in Canada, hebben de minister van Financiën en de postmeester-generaal ontslag genomen. Laurier zegt dat hij ook zal aftreden, als ook de anderen heengaan. Laurier stelt voor het geschil te rege len, door een conferentie tusschen de slaatsregee- ring en de provinciale besturen. AMERIKA. Zesduizend beambten van den luchtspoorweg en de electrische Twopenny tubes te New-York heb ben het werk gestaakt hetgeen algeheele desor ganisatie van het verkeer in de Amerikaansche hoofdstad ten gevolge heeft, hetgeen verklaarbaar is wanneer men bedenkt dat dagelijks 1,300,000 personen van de tremen gebruik maken. De maatschappijen trachten met behulp van los per soneel in den dienst te voorzien, doch dat gaat zeer gebrekkig en is bovendien hoogst gevaarlijk. Reeds zijn er ongelukken met doodelijken afloop voorgevallen. Politie bewaakt overal de stations en de locomotieven zijn gepantserd. De ambtenaren, die verbetering van hunne arbeidsvoorwaarden wenschen, zeggen, dat zij den strijd tot het uiterste zullen drijven. Zij pogen de werklieden der electrische centrale tot de staking over te halen. Ongeregeldheden tusschen stakers en onderkruipers vielen reeds voor. De bekende «strike breaker" Jim Dearley voert laatst genoemden aan, die op een stoomboot in de haven overnachten. De Bovengrondsche electrische trams worden den ganschen dag bestormd. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag 8 Maart. Pensioenwetten. De heer T r e u b vangt zijn repliek aan met een enkele opmerking omtrent het incident tusschen hem en den minister, nopens het al dan niet «waarschuwen" voor de werkstaking. Hij weet den minister thans beter op de hoogte stellen omtrent hetgeen spreker heeft gezegd en hoopt, dat de mi nister zijn beschuldiging van verkeerde strijdwijze nu zal intrekken. Ongeveer alle gehoorde redevoeringen van spre- ker's tegenstanders behandelend, weerspreekt hij vooral, dat in 1889 rechtsgelijkheid tusschen open baar en bijzonder onderwijs zou zijn aangenomen. Tot de rede van den minister komende en den rechtsgrond, dien deze aanvoerde voor de pension- neering. betoogt hij, dat de minister, heeft hij werkelijk bedoeld, wat hij zeide, voorstander is van Staatsalmacht, m. a. w. van sociaal-demo- kratie. Aan het slot herinnert de heer T r e u b aan een bewering, dat men inzake onderwijs aan de rechterzijde de beginselen stelde boven het geld hij meent, dat men juist omgekeerd handelt, wan neer men begint met het geld voor de bijzondere onderwijzers maar te accepteeren, om dan later naar den rechtsgrond te zoeken. De heer Bos wijst op de verspreid wordende dwaling dat het hier een zoo groote gunst zou gelden van den Staat jegens een groep burgers, het is hier integendeel verzekeringsdwang met geringe Staatshulp. Over de evolutie in de beginselen van den heer Lobman ten deze verheugt spreker zich hij ziet daarin een verblijdende lenigheid van geest bij een staatsman van den leeftijd en de ervaring van den heer Lohman. De heer van Bijleveld ontkent die evolutie in den geest van den heer Lohmanwat deze heeft gezegd was niets nieuws, maar steeds de meening van de antirevolutionnairen. De heer Rood hu ij zen bepleit nog eens decentralisatie in de regeling nopens de leeraren aan middelbaar en gymnasiaal onderwijs. Hij zegt een amendement toe ten deze. De heer De Waal Malefijt verklaart, on juist begrepen te zijn door den heer Treub. Na de pauze komt de minister van B i n- nenlandsche Zaken aan het woord voor de dubliek. Allereerst sprékende over het incident-Treub erkent hij, dat de heer Treub niet heeft gezegd, dat spreker de staking had kunnen voorzien, maar wèl heeft de heer T. de uitdrukking «gouverner c'est prévoir" gebruikt, en voorts heeft hij wel degelijk gezegd, dat spreker «gewaarschuwd" was door de lieden, die de heer T. op hem had afge zonden, terwijl bedoelde personen slechts geklaagd hadden over het «posten" wat niets met de zaak te maken had. De minister hoopt, dat de heer Treub zoo loyaal zal zijn, in het vervolg die voor stelling te laten varen en gaat over tot de beant woording van de afzonderlijke ter sprake gebrachte punten. Op de felle kritiek van den heer Goeman Bor- gasius op de technische inrichting van het ontwerp, antwoordt hij o.a., dat al het door hem genoemde zeer eenvoudig kan worden verbeterd zonder dat de techniek als geheel daardoor aangetast wordt. Dat de linkerzijde dit wetsontwerp niet op dezelfde gronden kan accepteeren als de Regeering het verdedigt, spreekt van zelf, aangezien hier zoo zeer de beginselen in de zaak zjjn betrokken, die Regeering en oppositie van elkaar scheiden. Hier aan is natuurlijk niet tegemoet te komen. De minister van Financiën verdedigt het ontwerp, wat de financieele gevolgen betreft, met name weerspreekt hij de bewering van den heer Borgesius, dat door de opneming van de onderwijzers aan niet gesubsidieerde scholen, alle oorspronkelijke berekeningen in de war zijn ge stuurd. Bij de behandeling van de artikelen komt aller eerst het amendementTer Laan aan de orde, waarbij bepaald zou worden, dat onderwijzers op 65-jarigen leeftijd worden ontslagen. De voorzitter maakt bezwaar, dit amendement te accepteeren. De heer Ter Laan verdedigt evenwel de toe laatbaarheid en wordt daarin gesteund door den heer Ketelaar. De prealabele kwestie wordt aan stemming onderworpen en de Kamer verklaart met 51 tegen 17 stemmen de behandeling van het amendement niet toelaatbaar. De heer Ter Laan verdedigt nu zijn tweede amendement, strekkende tot terugbrenging van den pensioensleeftijd van 65 tot 60 jaar. De bedoeling is, 40 jaren dienst te blijven eisclien. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft geen bezwaar tegen het amende ment, wanneer de premie dan ook wordt verhoogd. Anders toch zouden de onderwijzers onbillijk wor den bevoordeeld boven de burgerlijke ambtenaren. De heer Ter Laan betoogt, dat zijn amende ment slechts werd voorgesteld in hét belang van het onderwijs, niet in dat van den onderwijzer. De heer De Waal Malefijt verklaart zich namens de commissie van rapporteurs, tegen het amendement: reeds nu kan een onderwijzer, die niet meer geschikt is voor de waarneming van zijn lunctie, worden gepensionneerd met eiken leeftijd. Het amendement wordt verworpen met 59 tegen 8 stemmen. Heden voortzetting. Ontslag van den minister van Buiten- landsche Zaken. De Stat van gister avond (no 58) meldt Het heeft Hare Majesteit de Koningin behaagd, bij besluit van 7 Maart 1905 no. 2, met ingang van 9 Maart 1905 lo. op het daartoe door hem gedaan verzoek, den heer mr. R. Melvil baron van Lynden eervol ontslag te verleenen als minister van Buitenland- sche Zaken, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem aan Hare Majes teit en aan den lande bewezen 2o. het beheer van het Departement van Bui- tenlandsche Zaken ad interim op te dragen aan den minister van Marine, den vice-admiraal A. G. Ellis. De reden dezer ontslagname meent men te moeten zoeken in de minder aangename samen werking, die in den laatsten tijd aan het Dep. van Buitenlandsche Zaken bestond. Er moet een conflict zijn ontstaan naar aanleiding der benoe ming van den oud-g-zant te Constantinopel, Von Weckerlin, aan het betrokken ministerie. Bovendien moet de verhouding nog verergerd zijn bij een verschil van meening over de uitlegging van een door Japan aan de Nederl. Regeering gezonden nota, inzake neutraliteitsbepalingen in Ned.-Indië. Van de Koninklijke familie. Het Koninklijk Echtpaar is gister-middagjl uur op het Loo aangekomen. Er waren geen autori teiten aanwezig. Een vrij talrijk publiek was bij de aankomst aanwezig. Te voet begaven H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden zich naar het Paleis. Een Koninklijke gift. H. M. de Koningin-Moeder heeft aan het be stuur van het Nederlandseh centraal comité tot bestrijding van de tuberculose f '100 doen toeko- m egi. De moord bij den Duivelsberg. Te Nijmegen is gisteren-middag een onderzoek ingesteld, of het bij den Duivelsberg vermoorde meisje ook kan zijn eene sinds eenigen tijd te Charleroi vermiste vrouw. De moord te 's-lieerenbcrgh. Gister-morgen vervoegde .zich aan het parket van den officier van justitie te Arnhem de vrouw van B. K., den tweeden verdachte van den moord op H. Weijers te 's-Heerenbergh, die uit het arrestanten lokaal aldaar had weten te ontvluchten en vroeg om uitstel van gevangenneming van haar man. Men vermoedde dat haar man wel in de nabijheid zou staan wachten en gaf de vrouw te kennen dat haar man daarvoor persoonlijk moest komen. Men achtervolgde nu de vrouw en wer kelijk stond B. K. in den omtrek te wachten. Hij was nu spoedig geknipt en naar het paleis van Justitie overgebracht. Moord te Oudeburgscho Sluis. Men schrijft uit Zuiddorpe aan de VI. Ct. Het parket van Gent zet het onderzoek over den moord te Oudeburgsche Sluis steeds ijverig voort, zonder echter voldoende bewjjzen te vinden om de door de publieke opinie verdachte personen te kunnen aanhouden. Algemeen is men thans van oordeel, dat diefstal niet de drijfveer van den wreeden moord geweest is, maar dat de daders zelf geen afdoend antwoord zouden kunnen geven op de vraag: «Waarom hebt ge de arme vrouw vermoord Overdreven zucht tot baldadigheid, overslaande tot dierlijke kwelzucht en wreedheid, door drankmisbruik in alle onmenschelijke bar- baarschheid aan den dag komende en eindigende in bloeddorst en moordzucht, ziedaar tot welke gevolgtrekking men komt, als men alles wat er thans van het gebeurde in en aan de schamele woning der vermoorde vrouw aan het licht komt, in verband brengt met de allerdroevigste ont knooping van dit treurspel, afgespeeld in. de be schaafde 20ste eeuw. De verklaringen van een twaalfjarig jongske, dat Zondag (26 Februari) een zestal ongunstig bekend staande personen de oude vrouw gesard en mishandeld hebben, o.a. haar bij de haren over het erf en over de vloer harer woning ge sleurd hebben, zijn een van de vele bewijzen voor bovenstaande meening van het weldenkend publiek. Naar ooggetuigen vertellen, waren op het voor hoofd der doode vrouw indrukken eener groote hand merkbaar en droegen drie vingers der lin kerhand de duidelijkste sporen dat er op getrapt of op gestampt was. De smokkelhandel, die op de aan Nederland grenzende Oudeburgsche Sluis nog al bloeit, brengt sommige bewoners wel eens in moeilijke omstan digheden. Bekeurd wegens smokkelen, een paar honderd franken boete, eenige maanden gevangenisstraf, maar geen nood, ze blijven maar eenige jaren uit België en in gewone tijden loopen ze toch vrij heen en weer, maar thans opgepast dagelijks een sterke politie macht in hun buurt, ja zelfs de heeren van het gerecht. Nu met uitgerekten hals op het Neder landseh grondgebied de dingen, die gebeuren zul len, maar gade geslagen en er voor gezorgd, dat de nieuwsgierigheid hen geen parten speelt. En zoo geschiedde het ook, maar een van dezen wist bijzonderheden, die het zoo zeer ge* wenschte licht in deze treurige zaak konden brengen en werd daarom door de Belgische gen darmen geroepen, om voor het parket te ver schijnen, maar in spijt van de stellige verzekering der politie, dat men hem niet inrekenen zou, was zijn antwoord Dank je wel, heeren, ik kom niet en eerst toen de heeren der justitie zelf hem vragen kwamen en hem gedurende 12 uur vrij verblijf in Belgie verzekerden, voldeed hij aan hun dringend verzoek en verscheen ten verhoore. Weer een moord. 't Is inderdaad opvallend, zoo dikwijls als we in de laatste dagen melding hebben moeten maken, dat er in den omtrek en in Maastricht zelve, zoowel uit de Maas als uit 't Kanaal, lijken zijn opgevischt. Nu eens is't meisje, van wier lichaam de armen zijn afgerukt, dan weer is 't een pasgeboren kind eindelijk is 't een onbekend gebleven manspersoon, Dinsdag nog een machinist van een der op Maas tricht varende stoombooten. Voor ditmaal hebben we weer een geval te con- stateeren, dat bovendien op een groote misdaad schijnt te wijzen. In de nabijheid immers van 't naburige Reck- heim is uit 't kanaal opgevischt het lijk van zekeren H., welke sedert drie weken uit zijn woning verdwenen was. Men ontdekte op 't lijk zware wonden, veroorzaakt door messteken. De schouwing heeft aan 't licht gebracht dat de ongelukkige vermoord is en daarna in 't water is gesmeten. Een scherp onderzoek is onmiddellijk ingesteld. {L. K.) Ongelukken. Men meldt uit Amsterdam Op den Sloter straatweg is een 9-jarig knaapje door een bespannen kalkwagen overredenhet is aan de bekomen kneuzingen overleden. S. O. V. In de S. O. V. wordt heden-avond om 8 uur een ledenvergadering gehouden, waarin o. m. zal worden behandeld Rekening en verantwoording van den penning meester; voorstel tot uitbreiding van het aantal bestuursleden vaststelling der contributie. Mej. S. deLange heeft te 's-Grave n- hage met gunstig gevolg het examen nuttige handwerken afgelegd. Heden herdacht A. v. Dijkdendag, waarop hij vóór 2"> jaren in dienst trad by den heer Th. H. Putters, alhier. De jubilaris ontving talrijke blijken van belangstelling. Heden-morgen werd tenRaadhuize herverpacht een standplaats voor een stoom ca- roussel, ter gelegenheid der aanstaande kermis, op het terrein «De dubbele Arend." Een inschrijvingsbiljet was ingekomen van L. van Bergen te Roermond, die inschreef voor de som van f1203—, waarvoor de plaats werd gegund. Griezelige vondst. Het verminkte lichaam van een drenkeling, (hoofd, romp met één been er aan) is Dinsdag uit de Bierkade te 's-G raven - hage opgehaald en door de politie in bewaring genomen. Het ontbrekende been was een 10-tal dagen geleden aan het Laak kanaal opgevischt. Naar Amerika. Onlangs verloor de bloe mist de Nijs te Haarlem naar zijn zeggen een portefeuille met een belangrijk bedrag. Sedert werd zijn firma failliet verklaard. Zijn broeder en compagnon O. de Nijs zijn thans naar Amerika vertrokken, niet alleen zonder ver lof van den curator, maar zelfs tegen zijn uit drukkelijk verbod in. Sedert eenigen tijd is de justitie in deze zaak gemoeid en stelt een nauwkeurig onderzoek in. (H. D.) Vergiftiging? Naar men verneemt, zal de instructie tegen den koopman te Amsterdam, die verdacht wordt van zijn boekhouder door vergif tiging om het leven te hebben willen brengen eerstdaags worden gesloten. Een nieuw beroep. De heer C. W. Mel- chers, lid van de Tweede Kamer en vóór dien tjjd predikant bij de Ned. herv. gemeente te Zuid- Scharwoude, heeft zich thans te Alkmaar gevestigd alshandelaar in kunstmeststoffen. Een oplichter. Een zekere A. N., reiziger in sigaren en woonachtig te Groningen, heeft te Veendam een paar kassiers op zeer sluwe wijze opgelicht. Hjj bestelde voor hem effecten te koo- pen, doch wist steeds zoo te handelen, dat hij buiten de vereischte storting bleef. Rezen da pa - pieaen, dan gaf hij order tot verkoopen en beurde

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2