Getómzimie moord te Amsterdam. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Russische troepen op de flank in 't nauw sedert het doorbreken der Japanners bij Kioesan. RUSLAND. Over de ontploffing te Petersburg wordt nog gemeld Zaterdag-ochtend om half vijf heeft een ontplof fing plaats gehad in het huis bekend onder den naam Bristol, gelegen op den hoek van het Woznesensky Prospect en de Groote Morskaïa. Een persoon, die als Engelsch onderdaan inge schreven en bezig was bommen te vervaardigen in zijne kamer, liet er een vallen, welke ontplofte. De bommenvervaardiger, en een vrouw die met hem was, werden beiden in stukken geslagen en gedood. Verscheidene bewoners van het huis, onder andere de vrouw van een generaal en hare doch ter, werden zwaar gewond. BELGIë. De Parijsche Matin meldt dat de verloving van prinses Clémentine van België met prins Victor Napoleon af is gesprongen. De prinses zal niet tegen den wil van haren vader handelen en is voornemens einde April te Brussel terug te komen ten einde zich met hem te verzoenen. ZWITSERLAND. Twaalfhonderd arbeiders aan de Simplontunnel hebben te Iselle (Italiaansche zjjde) het werk neergelegd omdat zij slechts zes uur per dag wen- schen te werken in plaats van de door de Maat schappij vastgestelde acht. Zij beweren, dat het wegens de warmte, die er na de voltooing der doorboring heerscht, onmogelijk is het langer dan zes uur vol tehouden. Die hooge temperatuur wordt veroorzaakt doordat het 50° graden heete water van de noordzijde op Italiaansch gebied wordt geloost. In de zuidelijke galerijen is dientengevol ge enkel met behulp der tegenwoordige ventilatie- inrichtingen niet meer te harden. De Maatschap pij stelt harerzijds alles in het werk om dezen toestand ten spoedigste te verbeteren en heeft daartoe een uit ingenieurs en werklieden gevorm de commissie van onderzoek benoemd om haar van advies te dienen. Een intiem feestje, dat de maatschappij voor het werkvolk had op touw gezet en dat reeds van 21 Maart tot den 28sten was uitgesteld, is inmiddels nogmaals op een an- ren datum bepaald, hangende deze moeilijkheden. Het 14de internationale vredes-congres zal in September te Luzern plaats hebben. PORTUGAL. De koningin van Engeland en hare dochter prinses Victoria zullen 15 Maart te Lissabon aan komen en gedurende v(jf dagen de gasten zijn van het vorstelijk huis. Den 26sten van deze maand wordt Keizer Wil helm aldaar verwacht. Bjj deze gelegenheid zullen er groote feestelijkheden plaats vinden, waaronder ook een stierengevecht. Het keizerlijk bezoek zal vermoedelijk drie dagen duren. Het keizerlijk jacht Hohenzollern was reeds op 28 Febr. te Lissabon en vervolgde na een oponthoud van twee dagen de reis naar Genua; de commandant werd door den minister van Marine, den minister van Bui- teniandsche Zaken en den Koning in buitengewone audiëntie ontvangen. wen en wezen van ambtenaren, behoord hebbende tot de deelgerechtigden in het fonds van de geëm ployeerden tot het algemeen bestuur behoorende, in het weduwenfonds van het korps ingenieurs bij den waterstaat, en in dat van de opzichters van den waterstaat alsmede op die ten laste van het weduwen en weezenfonds voor burgerlijke ambtenaren, van toepassing is de onder andere in de Burgerlijke Pensioenwet onder art. 31 opge nomen bepaling, dat zij onvervreemdbaar zijn en de gepensionneerde er op geenerlei wijze over kan beschikken, ook niet door verpanding of beleening. Door overtreding van deze verbodsbepalingstel len èn hij die verpandt of beleent èn hij die in pand of beleening neemt, zich bloot aan schade. {St. Ct.) De colonne-Colijn. De correspondent te Batavia van de IS. C. seint De colonne-Colijn is te Kota Radja teruggekeerd. Zij ondervond in de Gajoe Loëos geen daadwerkelijk verzet. De hoofden van het Padang- en Pasir- complex kwamen in onderwerping. Hugenholtz. Blijkens mededeeling in Hel Volk moet het Tweede Kamerlid Hugenholtz voor vier weken buitenslands gaan, daar hij lijdt aan een nerveuze hartaandoening. Dienstweigering. Te Hoorn heeft zich, in het garnizoen een geval voorgedaan van dienstweigering van een milicien uit Amsterdam, een christen-anarchist, die weigert de wapenen te dragen. Hij is in arrest gesteld. Uit Hoorn meldt men ons nader Heden is de milicien Roozenboom, die als christen-anarchist den dienst weigert, naar Haar lem getransporteerd om voor den krijgsraad terecht te staan. ITALIë. De Romeinsche correspondent van Cent. schrift Door de invloedrijkste katholieken van Piëmont wordt thans, na overleg met de kerkelijke over heid, een groote politieke organisatie op touw gezet, die ten doel heeft de vorming eener Cen trumspartij in Italië en voorloopig den naam draagt van Piëmonteeschen Bond (»Unione Pië- montese Deze Bond wil de katholieke kiezers organiseeren en voorbereiden op willicht nabij- zijnde actie, om ook, waar dit mogelijk en raad zaam is; met eigen candidaten op te treden, en anders met de ordelievende partijen samen te gaan aan de stembus. Het program der nieuwe partjj is opgesteld door den markies Fiiippo Crispolti. Men hoopt langs dezen weg te geraken tot de vorming van een katholiek Centrum voor geheel Italië. Reeds worden in andere groote steden, als Milaan, Bo logna en Genua, van bevoegde zjjde dergelijke pogingen in het werk gesteld. Binnen een paar jaar kan over het geheele land de politieke organisatie der Italiaansche katholieken gereed zijn. Uit Rome. Op initiatief van Mgr. de Waal heeft de Ro meinsche vereeniging van artisten besloten een bijzonder museum in te richten waarin zal worden bijeengebracht alles wat betrekking heeft op de basiliek van St. Pieter, op haar stichting, op haar geschiedenis. Op dit plan is reeds de hooge goedkeuring des Pausen verkregen. Het museum zal waarschijnlijk worden ingericht in de zalen boven de sacristie en de »Canonica" van St. Pieter gelegen. Men moet ook plan hebben soortgelijke musea voor de basilieken van St. Jan van Lateranen en Maria Maggiore op te richten. Een eigenaardige toestand. Men meldt aan Het Centr.: »In de gemeente Z. (N. Br.) heerscht een toe stand, waardoor het den raadsleden onmegelijk is, de hun b(j de wet opgelegde verplichtingen na te komen. Reeds eenige maanden is er de betrekking van secretaris vacant en men behelpt zich met een waarnemende (een vreemdeling). Alle gemeente naren (een paar uitgezonderd) zijn het er over eens, dat dit niet in het belang der gemeente is en verlangen een oplossing. De raadsleden maken gebruik van het recht, hun bij art. 40 der ge meentewet verleend en verzoeken eene benoeming. De gevraagde vergadering bljjft evenwel uit. De burgemeester is gestoord en zegtik ben de baas en hoe meer ge u inspant om eene benoeming te bespoedigen des te langer wacht ik. Eindelijk een raadsvergadering. De aanbeveling volgens art. 95 der Gemw. ontbreekt. De raad neemt daarom het besluit over acht dagen weer te vergaderen en dan te benoemen. »Reeds eenige weken zijn verloopen, sinds dit gebeurde. Raadsvergadering is er niet meer gehouden. De gemeentenaren morren, de sollici tanten zuchten, maar de burgemeester...- wacht". Onvervreemdbaarheid van pensioenen. De min. van fin. herinnert er belanghebbenden met nadruk aan, dat op alle pensioenen ten laste van den Ned. btaat, op die toegekend aan wedu- In de Driekoningenstraat te Amsterdam heeft vermoedelijk Vrijdag-nacht eene vreese- lijke misdaad plaats gehad. In perceel no. 1 woonde mejuffrouw de weduwe D. Cerlijn, 55 a 60 jaren oud- Dit was eéne zonderlinge oude dame, want, behalve in de Driekoningenstraat, had zij een soortgelijk perceel in de Barndes- steeg, eveneens haar eigendom. Overdag ver toefde zij meestal in de Bamdessteeg, doch s nachts sliep zij geregeld in de Driekoningen- straat. Het huis in de Driekoningenstraat 'was eerst Verhuurd geworden, doch nu, bijna twee jaar geleden, was de huurder vertrokken en be sloot zij het zelf te gaan bewonen. Zij liet het in- en uitwendig geheel opknap pen, schilderen en behangen, maar betrok het nadat deze werkzaamheden waren afgeloopen eerst een jaar later. In dat jaar was er niets aan de woning gedaan. Door een kruier liet zij, nu ongevteer negen maanden geleden, eenige meubelen uit de Bajndess teeg overbrengen, die echter nooit, zooals thans is gebleken, ordelijk zijn geplaatst. Nooit kwam er iemand bij haar in huis. Een meisje in de buurt deed wel eens boodschap pen, doch deze werden steeds aangenomen door een kiertje van de deur van het onderhuis. Zeer zelden deed zij de hoofddeur, die men langs de steenen stoep bereikt, open. Een werkster had zij nooit en de buren verklaarden, dat zij, zoo lang de juffrouw er woonden, nog nooit ge zien hadden, dat er buiten iets was gedaan. In de wandeling spraken zij van de geheimzinnige juffrouw en het geheimzinnige huis. Zaterdag-morgen kreeg de melkboer noch de bakker, die anders geregeld de melk en het brood door een kiertje van de onderdeur schoven, ge hoor en toen den geheelen dag de buren verder niets van de juffrouw bemerkten, begonnen zij over het geval te spreken. Eerst gister-morgen besloot echter een buurman de politie te waar schuwen en om twee uur verschenen een paar agenten, die de voordeur poogden te openen. Deze was gesloten en toen een smid, die in middels er bij gehaald was, de deur evenmin kon openkrijgen, besloot men nu te trachten langs het dak binnen te komen. Men ging bij den naasten buurman op zolder, klom Vandaar over en werkelijk konden de mannen door een dakvenster op den zolder van de woning van de weduwe Oerlijn komen. De trap afgaande kwam den agenten een vree selijke stank tegemoet, die, toen zij lager kwa men, hoe langer hoe meer toenam. Twee meter van de voordeur zagen zij in de gang eene vrouw liggen in een groote pla,s geronnen bloed. Het hoofd was door een diepe snede van den hals bijna half van den romp gescheiden. Door den buurman werd het lijk herkend als dat van de bewoonster, de weduwe Cerlijn. Terstond werd de commissaris van de sectie, de heer W. L. H. Koster Henke, gewaarschuwd, die op zijn beurt den officier Van justitie en den rechter-commissaris met het gebeurde in kennis stelde. Een uitgebreid onderzoek volgde. Op de meubelen beneden lagen zonder uitzon dering couranten en zij gaven den indruk nooit gebruikt te zijn. Die op de eerste verdieping echter schenen wel gebruikt te zijn en deze wa ren da(n ook opengebroken. Het Vermoeden ligt dan ook voor de hand, dat men hier te doen heeft met wa,t onze Duitsche naburen een „Raub- mord" noemen. Algemeen toch ging het praatje, dat juffrouw Cerlijn er warmpjes in zat, en het is zeer goed mogelijk, da,t iemand van hare zonderlinge ge woonten partij getrokken heeft om zoo mogelijk zijn slag te slaan. En dit is in deze eenzame straat tusschen het Singel en de Heerengracht zeker niet moeilijk geweest, daar in gewone om standigheden reeds om, 9 uur zoo goed als geen sterveling meer is te bekennen. Een bewoner Van de straat meent omstreeks 9 uur een gil te hebben gehoord, maar overi gens is er niets gehoord of gezien. Nooit kwam eri emand bij juffrouw Cerlijn, zoodat de jus titie hier at voor een zeer moeilijke en duistere zaak staat. Waar het lijk bij de deur is ge vonden, wordt verondersteld, dat is aangescheld en dat de vrouw, toen zij de deur opende, on verhoeds is aangevallen. Is deze veronderstel ling juist, dan zou daaruit vrij zeker volgen, dat we hier te doen hebben met meer dan een per soon. Langs het Singel gaande valt toch het huis tamelijk in het oog en zonder medeplichtigen moet het voor den da,der al zeer gevaarlijk zijn geweest, daar hij dan de kans liep op heeter daad te worden betrapt. Wanneer echter aan beide zijden van de straat op de gracht mede plichtigen hebben gestaan was de zaak veel een voudiger. De wijze waarop is omgesprongen met de meubelen boven, doet bovendien denken aan mapnen van het. vak. Den geheelen nacht is het hm's bewaakt door rechercheurs. Moord te Oude Burgschesluis. In verband met de gemelde arrestatie van drie personen, verdacht van den moord op de ruim zeventigjarige Nelle P., schrijft men uit Zuiddorpe aan de M. Ct. Reeds vroeg in den morgen van Vrijdag werden op de Oude Burgsche Sluis, gemeente Wachtebeke, drie personen, 2 van 20 en 1 van nog geen 17 jaar, naar de herberg van E. Verdurme gebracht, waar in den morgen het parket van Gent zitting hield. Nadat zij en verschillende getuigen waren gehoord, werden zij geboeid, en in den namiddag naar Gent gevoerd. Naar men zegt, had de verslagene veel van hen te lijden. Uit louter baldadigheid sleurden zij de vrouw met de haren over de straat. Haar huis werd soms bevuild. Emmers water werden in haar bed gestort. Nog onlangs lokten zij 's avonds de vrouw aan het sleutelgat, en staken haar met een breipriem in de oogen. Ze moeten er om gedobbeld hebben, wie de vrouw zou vermoorden. Ook beweert men, dat de moord uit wraak zou geschied zjjn. De moeder van een der verdaehten zou door de verslagene uit den nood geholpen zijn, doch wilde haar schuld niet betalen. Om van het hinderlijk manen bevrijd te zjjn, zou de zoon tot den moord besloten hebben. Aan de justitie om uit te maken in hoeverre al die geruchten waar heid bevatten. Bij de gehouden tentoonstelling van Pluimvee en konijnen te Haarlem verwierf de C. van der Biesen hier ter stede, een eerste prijs met een vlaamsch reuzen rammelaar. Men is thans begonnen de v o 1-g e- spoten terreinen nabij de kaarsenfabriek en het terrein van de firma Smulders gelijk te maken. De kaarsenfabriek en haar gebouwen, die niet op verhoogd of opgespoten terrein staan, gelijken nu of zij in een diepte staan. Heden-nacht zijn uit baldadigheid van eenige panden in de Laan een aantal ruiten verbrijzeld, ook heeft men daar een kippenhok omgeworpen. De daders gingen onmiddellijk aan den loop, doch werden opgespoord. Gedurende de afgeloopen week zij» den Nieuwen Waterweg ingekomen 137 sche pen, waarvan 2 zeilschepen en 5 zeelichters. Hier van waren bestemd voor Rotterdam 127, voor Schiedam 1 en voor Hoek van Holland 9. In hetzelfde tijdperk van 1904 kwamen binnen 141 schepen, waarvan 1 zeilschip en 2 zeelich ters. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 137 en voor Hoek van Holland 4. Sedert 1 Januari zijn den Nieuwen Waterweg binnengekomen 1521 schepen, metende 1,408,533 netto reg. ton, tegen 1286 schepen, met. 1,241,163 netto reg. ton in 1904. Alzoo een vermeerdering van 235 schepen en 167,370 netto reg. ton. Ongelukken. In den laten avond van Vrijdag had v. d. H., vrachtrijder te Middelrode, gem. Heeswijk (N.-B.), vader van 7 kinderen, het ongeluk om onder zijn kar te geraken. Hjj werd dood opgenomen. In de gisteren door de Rotterdam- sche Athletiekcluk Hercules" gegeven nationalen wedstrijd in het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen te Rotterdam behaalde de heer W. van der Vlies, K. d. O., alhier in de 2e afd. gewicht heffen den 2den prijs, de heer Leenderts, K. d. O., alhier in de 3e afdeeling gewichtheffen den len prijs, de heer J. Jansen, K. d. O., alhier in de 4e afd. gewichtheffen den 2den prijs en de heer Clerq, oude Garde, alhier den eereprijs. De Beiersche kapel gaf heden hier ter stede hare eerste uitvoeringen. Met den elevator van de Nieuwe- haven naar de gasfabriek schiet men al op. De groote trechter waarin de steenkolen van uit de schuit geworpen worden, staat er reeds op. Vergiftiging. Vier slachtoffers. Het stoomschip Bezoeki van de Rotterdamsche Lloyd, dat aan de Wilhelmanakade te Rotterdam is aangekomen, heeft onder zijn lading verschil lende soorten van boonen medegebracht. Daarvan nam de bootweker S. v. B., die aan boord werk zaam was, een partijtje bruineboonen mede naar zijne woning in de Gouwstraat. Zaterdag-middag deelde hij hiervan aan zijn buurman, den boot werker J. v. O., voor eigen gebruik mede, waarop in het gezin van v. O. de boonen door de vrouw gekookt en nog Zaterdag-middag, behalve door den man en een kind, genuttigd werden. De vrouw en zes kinderen aten er met smaak van. Zoo ging het ook in het gezin van den bootwerker v. B., die de boonen van boord medenam. Een paar uur later vertoonden zich bij allen, die van de boonen aten, verschijnselen van vergiftiging, met braken gepaard gaande. Die lieden, vooral de kinderen werden zoo ernstig ongesteld, dat onmiddellijk geneeskundige hulp noodzakelijk was en men thans nog voor het leven van sommige kinderen vreest. De commissaris van politie, de heer B. van der Veen, heeft onmiddellijk een onderzoek gelast, zoowel aan boord van de Bezoeki als in de gezinnen van de genoemde bootwerkers, waar restanten van de boonen in beslag zijn genomen. Nader wordt gemeld Trots alle op last van den ter hulp geroepen geneesheer genomen maatregelen, zijn de gevolgen van het eten der van het stoomschip Bezoekian de Rotterdamsche Lloyd meegenomen boonen een ramp geworden voor het gezin van den boot werker J. v. Oostende, uit de Gouwstraat. Reeds deelden wij mede, dat de bootwerker S. Baris, wonende in de Gouwstraat no. 433, van genoemd stoomschip een partijtje boonen mede naar huis nam en hiervan aan zijn buurman van Oostende mededeelde. Deze boonen waren, zooge naamd opveegsel, uit het ruim herkomstig, waar de lading boonen, een aantal balen uit Indië aan gevoerd, opgeslagen was geweest. Deze balen waren reeds gelost en verscheept aan het bestemde adres. Het zoogenaamde opveegsel was een mengsel van boonen van allerlei vorm en kleurmen vermoedt dat er daaronder olieboonen en vergift bevattende boonen zijn geweest, allemaal bestemd om daaruit casterolie te persen. Zoodra het gezin van den bootwerker J. van Oostende in het bezit van het geschenk gekomen was, zetten zich dadelijk een paar zoons van dien bootwerker aan het werk om het vuil er uit tezoeken en in het vooruitzicht van een goed middagmaal, werden de boonen door de huisvrouw zoodra mogelijk opgezet. Nadat zich, gelijk ge meld, enkele uren later de verschijnselen van ver giftiging geopenbaard hadden, zou het gezin gister nacht in diepen rouw gedompeld worden. Allereerst, kort na middernacht, bezweek de bootwerker S. Baris, die de boonen van het stoom schip Bezoeki medebracht en ten geschenke gaf, na een verschrikkelijk lijden. Hij laat een vrouw en eenige kinderen na. Daarna stierven na eenige uren van ontzettend lijden in het gezin van den bootwerker J. van Oostende, die zelf van dit maal niets nuttigde, zijn drie zoontjes Johannes Cornelis, oud 10 jaar, Hendrik Pieter, oud 4 jaar, en Jacob, oud 3 jaar. De vrouw en nog drie andere kinderen uit dit zwaar beproefde gezin, waren gister nog niet alle gevaar te boven. Terwijl de commissaris van politie de heer B. van der Veen, ijlings de uitgebreidst mogelijke maatregelen heeft genomen, om verdere onheilen te voorkomen, zijn door den inspecteur van poli tie, den heer J. O. H. Paré, in beslag genomen een restant van deze dood en verderf aanbrengende boonen, braaksei, vet, azijn enz. Een en ander zal ter beschikking van den gemeente-scheikundige, dr. A. Lam, gesteld worden om nauwkeurig onder zocht te worden. Voorts tracht men van wege de i i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2