Binnenland. Staten-Generaal. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Te New-York hadden laatstgenoemden een lichte taak, wijl de staking op onredelijke gronden be gonnen was en het publiek tegen de stakers partij koos. Deze laatsten zijn weder allen in dienst genomen, doch hebben hunne ancienniteitsrechten verloren. VENEZUELA. de thans gerechtigden) overgenomen door den minister van Financiën en aangenomen. De heer R e 11 vraagt de behandeling van de Lager-Onderwijswet eerst Woensdag aan te vangen. De president is er niet tegen en bepaalt de in-behandeling-neming op Woensdag 11 uur. deeling van besluit dd. 18 Juni, door den heer Commissaris der Koningin herkozen en liet zich deze hernoeming welgevallen. De deskundigen door de Commissie geraadpleegd waren de heer Dr. II. J. van 't Hoff te Rotterdam, voor eenige bacteriogische onderzoekingen van melk en pompwater tijdens de epidemie van Febris Typhoïdea. De heer J. P. C. v. d. Bergh, Apotheker te Utrecht, die welwillend het glazuur van een mon ster vaatwerk op de aanwezigheid, in schadelijke hoeveelheid van lood onderzocht. Overigens hebben wij ons mogen verheugen in de medewerking van den medischen inspecteur de heer Dr. Th. G. den Houter, die in een onzer vergaderingen, tijdens de epidemie van Febris Typhoïdea van advies diende den woninginpecteur, den heer W. van Boven, die ons bij de behandeling van de ontworpen bouwverordening ter zijde stond en den woning inspecteur den heer Jhr. G. de Graeff, die met ons op Uwe aanwijzing een onderzoek instelde naar de riolen op het terrein der Waterleiding. Hoewel in den loop van het jaar de idee aan de hand werd gedaan om ter bevoegder plaatse te verzoeken het aantal leden der Commissie uit te breiden, omdat de verschillende onderzoekingen telkens door ongeveer dezelfde personen moeten geschieden, is een definitief besluit in deze nog niet genomen, en zijn geen pogingen gedaan, om tot de verwezelijking van deze idee te geraken. b. Huishoudelijke Zaken. In de vergadering van 24 Maart werd de, door eene subcommissie nageziene en accoord bevon den, rekening van den penningmeester behandeld, goedgekeurd en tot verzending besloten. De rekening sloot in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van f693.255. Het kasboek van den penningmeester sloot in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van f 809.68, zijmle nog ontvangen twee posten die niet op de raming waren ver meld, als: f69.77£ als toelage van het Rijk voor salaris van den secretaris voor het jaar 1902 en een batig saldo in kas van het jaar 1902 ten be drage van f46.65. uok werd in deze vergadering nog besloten eene af- en overschrijving aan te vragen bij het Ge meentebestuur van f 100 van den post «Onvoorzien' op den post«Kosten voor onderzoekingen." Het bacteriologisch onderzoek, dat de Commissie noo- dig had geacht voor eenige monsters melk en pompwater bij een paar veehouders, had den post«Kosten voor onderzoekingen" een te kort doen aanwijzen. Onder datum 28 April ontvingen wij van Burgemeester en Wethouders bericht dat de Gemeenteraad, in zijne zitting van 26 April, de rekening had goedgekeurd en de af- en overschrijving had bewilligd. In dato 30 April (A. 615) zonden wij U af schrift van de goedgekeurde rekening. In de vergadering van 26 Mei werd de raming voor 1905 vastgesteld, sluitende in ontvangst en uitgaaf met f1600. De Commissie had het noodig gevonden de raming met f500.te verhoogen voor een post: «Systematisch woningonderzoek en beschrijving". In dato 30 Mei zonden wij U en den Gemeente raad deze raming toe (A. 644). Bericht van goed keuring ontvingen wij onder datum 2 November. Vaste sub-commissies werden ook dit jaar niet ingesteld, om voor elke zaak die in onderzoek kwam steeds de meest geschikten te kunnen kiezen. Het jaarverslag werd vastgesteld in de openbare vergadering van 27 Februari. Door de buitenge wone drukte die de in het laatst van Januari aangevangen epidemie van Febris Typhoïdea met zich medebracht voor de Commissie (zij hield toen toch niet minder dan 7 buitengewone vergade ringen) kon de openbare vergadering nog maar juist in de maand Februari worden gehouden en was het derhalve half Maart toen het gedrukte verslag U kon worden toegezonden. Ook dit jaar verzonden wij een exemplaar aan verschillende autoriteiten van Rijk, Provincie en Gemeente, aan alle Hoofd-Inspecteurs en Inspec teurs van de Volksgezondheid, aan de verschilende Gezondheidscommissies en aan eenige plaatselijke nieuwsbladen. Hoofdstuk II. Algemeene beschouwingen. Met groote zelfvoldoening kunnen wij vermel den dat door het publiek de pogingen van de Commissie, om tot betere toestanden op hygië nisch gebied te geraken, meer en meer op prijs worden gesteld. De aanvragen om bemiddeling nemen toe en meestal was onze bemoeing instaat een voldoende oplossing te vinden. Eene hoogst ongewensehte toestand binnen onze gemeente, nl. het bestaan vah vele openbare stra ten aan particulieren toebehoorende, gaf tot her haalde besprekingen aanleiding. Wel is het Gemeen tebestuur bereid deze straten in beheer over te nemen, doch daarvoor moeten zij bestraat en ge- rioleerd opgeleverd worden. In den regel echter heeft de eigenaar van de straat, die soms niet eens in de gemeente woont, zoo weinig belang bij den toestand dat hij daartoe niet wil overgaan, of met de eigenaren der aanliggende panden een deel der kosten dragen Wanneer wij mededeelen dat bij verkoop van een aantal huizen aan een particuliere straat, aan één huis het eigendom van de straat werd gehecht, en de koogsom daardoor niet belangrijk werd ge drukt, dan zal het wel duidelijk zijn dat de staat van onderhoud tot de allerlaagste eischen wordt beperkt. Moet de verbetering van de eigenaren van de straat komen, dan zal de toestand wel voortdurend slecht blijven. Aangezien ook onder de eigenaren van aanlig gende panden er wel steeds zullen blijven die weigeren om mede de kosten van eene behoorlijke bestrating te dragen, zal ook van dien kant wel geen verbetering te wachten zijn. Waarschijnlijk om de bewoners der particuliere straten een weinig aan te sporen hun invloed bij de eigenaren der straat en de bezitters der pan den aan te wenden om tot een beteren toestand te geraken, is dezen zomer de besproeiing der particuliere straten op last van Burgemeester en Wethouders gestaakt. Aangezien wij echter van oordeel waren dat de volksgezondheid met dit middel slecht was gediend en, door de zich in de zen drooge zomer zoo sterk ontwikkelenden stof wolken, erger dan de kwaal, adviseerden wij Bur gemeester en Wethouders bij schrijven van 20 Juli (A. 674) juist de niet bestraatte particuliere straten het meest te besproeiien. Bij schrijven van 30 Juli (A. 692) deelden Bur gemeester en Wethouders ons mede dat den be woners op verzoek vergunning zoude worden ver leend zelf' tot besproeiing over te gaan. Ter loops zij hier medegedeeld, dat straatschrobben en straat besproeiing, door particulieren, hier ter stede ver boden is, omdat de capaciteit van de Drinkwater leiding zulks niet toelaat. De vraag is bij ons gesteld of het Gemeente bestuur gerechtigd zoude zijn van de eigenaren van panden aan de particuliere straten een spe ciale belasting te heffen, voor amortisatie van het kapitaal, besteed om de straten in een behoorlijken toestand te brengen. Het schijnt echter dat dit recht voor de Ge meente moet worden in twijfel getrokken. Op welke wijze aan dezen gewraakten en slechten toestand een einde moeten komen is onze Com missie nog niet duidelijk. De toestand dateert uit den tijd dat de gezaghebbenden hier ter stede van oordeel waren dat men iemand op eigen terrein bouwende geen wetten kon stellen. Aange zien hieruit volgt dat derhalve het Gemeente bestuur den toestand heeft laten ontstaan, zal van dien kant ook wel de stoot dienen komen tot verbetering. Volgens ingewonnen bericht van de Secretarie hebben in 1904 464 sterfgevallen in deze ge meente plaats gehad, waarvan 236 mannen en 228 vrouwen. De bevolking bedroeg op 31 Decem ber 1903 27993 en op 31 December 1904 28289, gemiddeld derhalve 28il6 personen, zoodat de sterfte heeft bedragen 16.5 per mille. Als factoren die, behalve de nog steeds be staande slechte toestanden van woningenfaeca- liënafvoer enz. op de volksgezondheid een slechten invloed konden uitoefenen, verwijzen wjj naar de beschrijving der epidemi van Febris Typhoïdea in Hoofdstuk VII. Van invloeden van buiten ons ambtsgebied uitgeoefende bedrijven werd hier niets vernomen. Wordt vervolgd). P. N. Door de Commisie van de afdeeling Schiedam en Omstreken van de vereeniging V. P. N., benoemd in zake de eierenproductie, wordt ter kennis gebracht dat zij binnenkort in de te houden vergadering hare voorstellen aan het oordeel van de leden zal onderwerpen. Het voornemen bestaat o.a. de eieren bij een der leden verkrijgbaar te stellen, terwijl de Com missie toezicht blyft houden op de naleving van het reglement, dat voornamelijk in deze den leden voorschrijft het leveren van le kwaliteit en melk- versche eieren. Deze eieren ontvangen het stempel der vereeni ging, zoodat de verbruikers ten alle tijden gewaar borgd zijn een best soort en versch product te hebben. Neemt men in aanmerking, dat nog massa's buitenlandsche eieren in deze gemeente worden aangevoerd, dan wil het ons voorkomen, dat de Commissie zich voorloopig niet zal behoeven te wenden tot afnemers buiten de gemeente. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het Commissariaat van politie eenige sleutels, een lederen zakje, een portemonnaie met eenig geld, een ceintuur van een bont schort, een stuk ijzeren afvoerpijp. Terug te bevragen aan de volgende adressen Een kip, bij C. J. Kluijtmans, Gedempte Broers- vest 34; een glacé handschoen, bij L. Groeneweg, Proveniershuis 32een kinderbaret bij J. Kooren gevel, Raam 30; een vrouwenzak, bjj G. M. Rijke, Maasstraat 14een sleutel, bij J. Putters, Slop van Makkers 6; een rozenkrans bij de Wed. Voogd) Breedstraat 15een kinderbaret, bij G. de Hoog, Gedempte Baansloot 1612een zwarte kip bij T. M. Meijer, Noordmolenstraat 64. B ij het te 's-G ravenhage gehouden examen in nuttige handwerken zijn o.m. geslaagd de dames, J. Schram, G. W. Kruyer en F. E. K. ter Voorde, alhier. Gisteren is aangifte gedaan van diefstal van 2 zilveren horloges en een gouden ketting uit een jas ten nadeele van iemand, die op het terrein van het Hoofdplein aan het voet ballen was, en daar zijn jas had opgehangen. Gister-avond zijn de horloges in beslag genomen en de daders opgespoord, zijnde de 14-jarige J. L-, en d« 14 jarige J. P., beiden wonende te Schiedam. Proces-verbaal wordt opgemaakt. Frankrijk heeft den Vereenigden Staten officieel bericht, dat zij als willekeurig beschouwt de maat regelen, door Venezuela genomen tegen de Com pagnie Télégraphique Frangaise Frankrijk heeft ook te verstaan gegeven, dat het geduld spoedig uitgeput raakt tengevolge van het gedrag van Venezuela. De Fransche gezant zal waarschijnlijk in de volgende week een onderhoudmet Roosevelt hebben, om te vernemen, welke politiek de Veree- nigde Staten ten opzichte van Venezuela denken te volgen, opdat Frankrijk zoo mogelijk eenzelfde staatkunde kunne volgen. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 17 Maart. Pensioenwetten. Bij de verdere afhandeling van het eerste der drie pensioenwetten wordt het amendement van den heer Ketelaar tot het in rekening brengen van den tijd, die thans in functie zijnde onderwijzers aan «tijdelijke diensten" hebben besteed bij de vaststelling van het pensioenbedrag, door de Re geering overgenomen, nadat de minister van Binnenlandsche Zaken uitdrukkelijk verklaard heeft, dal hij dit alleen doet omdat het hier een overgangsbepaling geldtin het vervolg moeten B. en W. natuurlijk vrij blijven in het doen «waarnemen" van tijdelijk open functies. Over het wetsontwerp zal later worden gestemd. In het tweede wetsontwerp worden eenige wij zigingen gebracht van redactioneele naard, waarna het amendementKetelaar, strekkende tot het verleenen van terugwerkende kracht aan de wet tot op den dag van haar indiening in behandeling komt. De minister handhaaft zijn bezwaar, bij de al gemeene beschouwingen reeds geopperd, namelijk, dat sedert dien tijd toch niet is gestort door de belanghebbenden. De heer Smeenge, het amendement verde digende, wijst er op, dat oorspronkelijk het we duwen- en weezenfonds ontstaan is uit het over schot van het burgerlijk pensioenfonds. De heer Ter Laan Er zijn nu eenmaal ver wachtingen opgewekt. De betrokkenen die zich gedurende die jaren niet hebben verzekerd, ver trouwend op de Regeering, mogen niet worden gestraft voor dat vertrouwen. De heer B ij 1 e v e 1 d Het amendement beoogt een daad van clementie. De Regeering late het aan de Kamer over. De heer De Waal Malefijt (president rapporteur) acht het onaannemelijk. De heer Ketelaar Als wij de terugwerking dan slechts voorstellen tot aan 1 Januari 1905, gaat de Regeering dan mee De minister van Binnenlandsche Zaken zegt, dat het financieeie bezwaar daar door tot op een derde zou verminderen maar het beginsel, dat men geen barmhartigheid mag oefe nen op andermans kosten, evenzeer worden aan getast. De heer Ketelaar handhaaft dan maar liever zijn oorspronkelijk amendement. Het amendement wordt verworpen met 40 tegen 18 stemmen. Over het wetsontwerp in zijn geheel zal later worden gestemd. Op het wetsontwerp C (leeraarspensioenen) is een amendement ingediend door de heeren Bos en Smeenge, tot het opnemen ook van de bijzon dere middelbare scholen. De Voorzitter maakt bezwaar een dergelijke bepaling op te nemen in een wet van zóó beperkte strekking als dit ontwerp. De heer De Waal M a 1 e f ij tDan zou ook de considerans moeten worden veranderd. De heer Bos: Dat is herhaaldelijk gebeurd. De voorzitter: Alleen redactiewijzigingen zijn aangebracht, geen uitbreiding van de geheele wet. De prealabele kwestie wordt aan stemming onderworpen. De Kamer beslist met 34 tegen 22 stemmen dat het amendement niet in behandeling kan komen. De heer Ter Laan wenscht alsnog opneming in de pensioensregeling van de amanuenses en concierges, die juist het laagst bezoldigd zijn. De Minister zegt, dat deze personen geen onderwijzers of leeraren zijn en dus buiten deze wet vallen. Het artikel wordt goedgekeurd. De heer Ter Laan verdedigt een amendement ten behoeve der leeraren in Fransch, Duitsch en Engelsch, die als missende de akte B. Middelbaar Onderwijs niet vast kunnen worden aangesteld. Hij wil dezen ook de pensionneering doen genieten. Het zijn slechts weinig personen. Daardoor zou men, volgens den minister het peil van het onderwijs naar beneden halen. Het amendement wordt verworpen met 42 tegen 11 stemmen. De heer Roodhuyze'n verdedigt zijn amen dement, strekkende tot het scheiden van de eigen en de weduwenpensionneering voor meer dan 20 jaren dienst hebbende directeuren, onderwijzers en leeraren aan kweekscholen, gymnasia enz., zoo dat zij hetzij enkel voor eigen pensioen, hetzij enkel voor weduwenpensioen zullen kunnen toe treden. De minister bestrijdt het amendement, op grond daarvan, dat in beginsel de pensioenen reeds gescheiden zijn. Het amendement wordt na verdere discussie in getrokken. Ook over dit ontwerp zal later worden ge stemd. Agehandeld maar nog niet aangenomen om dezelfde reden wordt het wetsontwerp tot in koop en amortisatie van Nationale Schuld, in ver band der hier behandelde wets ontwerpen. Bij de behandeling van het wetsontwerp tot verhooging van de pensioenen ten laste van het weduwen- en weezenfonds (1899) wordt het amen- dement-Smeenge (tot vrijwaring van schade voor Officiëele berichten. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot vertegen woordiger der regeering op het internationaal congres voor den middenstand, dat op 16, 17 en 18 Augustus 1905 te Luik zal worden gehouden van wege de Vereeniging «Internationaler Ver band zum Studium der Verhaltnisse des Mittel- standes", R. P. J. Tutein Nolthenius te Amster dam, voorzitter der staatscommissie voor den han- deldrijvenden en industrieelen middenstand. Van de Koninklijke familie. Naar wij vernemen, is bij den Burgemeester van Amsterdam bericht ingekomen dat de Koningin en de Prins der Nederlanden in Mei het jaarlijksch bezoek aan de hoofdstad hopen te kunnen bren gen. Het Asser Luitenants Dispuut-gezelschap. Maandag 13 dezer vergaderden de luitenants der ontbonden debatingclub ter behandeling van een schrijven van den regimentscommandant, kolonel Van Tricht, Daarin wordt betoogd, dat de club door Z.H.E.G. ontbonden is omdat woor den door den generaal Prins gesproken (de ver gelijking met den Miliciensbond enz.) bekend waren geworden en in het Handelsblad van 3 Jan. de correspondentie van hoofd-officieren met de club was gepubliceerd. «Nu het courantengeschrijf verstomt, zou ik termen kunnen vinden tot wederoprichting van de club als vóór 4 Jan., mits statutenwijziging in overweging werd genomen. Evenwel moet de club zich op 3 punten schriftelijk verbinden le. moet zij haar afkeuring te kennen geven over het ge schrijf in de couranten2e. haar leedwezen be tuigen, dat dit geschied is3e. zich verbinden mede te werken dat dit in de toekomst niet weer plaats vindt." De kolonel wil geen gemotiveerd antwoord, doch slechts een mondeling ja of neen Met algemeene stemmen werd besloten op deze voorwaarden niet in te gaan, terwijl de luitenants deputatie blijft bij haar verzoek .om den generaal te spreken. De moord te Amsterdam. De justitie is thans in het bezit van een bij zonderheid, welke de schuld van de verdachten, de beide Wagenaars en De Haan, zoo goed als zeker maakt. Onder de honderden valsche sleutels, welke bij de huiszoeking in hunne woning in de Drie hoekstraat zijn voor den dag gekomen, is er een, die precies past op het slot van het huis der ver moorde. Dit is, zegt het N. v. d. D., een hoogst belangrijke vondst, want men heeft hier te doen met een buitengewoon soort sleutel en de sporen dat hij door bijvijlen was pasklaar ge maakt voor het slot waren nog duidelijk zicht baar. Vermoedelijk zijn dus de moordenaars met be hulp van dezen sleutel in het huis gekomen, Vrij dag-avond, toen zij wisten dat de wed. Oerlijn niet in huis was. Toen zij op de bovenverdieping bezig waren met het openbreken van het kabinet moet de be woonster zijn thuisgekomen. Zij heeft alleen den tijd gehad haar mantel af te doendeze is gevonden in de zijkamer. Toen zij zich van haar hoed zou ontdoen, schijnen de moordenaars haar te hebben overvallen en heeft de ongelukkige nog een poging tot ontvluchten in de richting van de deur gedaande hoed is in de gang ge vonden. De moord bij den Duivelsberg. De vrouw en de kellner van den hotelhouder Mulder te Nijmegen en vijf ingezetenen van Beek en Groesheek hebben gisteren te Luik bij con frontatie met Jules Cherpion in hem herkend den persoon, die zich te Beek en te Groes- beek met het op den Duivelsberg vermoord meisje opgehouden heeft. Gezondheidscommissie. I. Heden is verschenen het Verslag over het jaar 1904 van de Gezondheidscommissie 'voor de ge meente Schiedam. Wij ontleenen hieraan het volgende: Hoofdstuk I. a. Personalia. De samenstelling der Commissie bg het begin van het jaar was als volgt Voorzitter: A. Gouka, Apotheker, lid van den Gemeenteraad. Leden Willem Beukers, Technoloog en Brander, Th. E. J. Kramers, Bouwkundige, Mr. D. Lodder> Advocaat en Procureur, W. v. d. Most Phzn Assuradeur en Mejuffrouw M. v. d. Ven, Directrice der Huishoudschool. Lid en Secretaris: Dr. J. Endtz, Arts. In deze samenstelling kwam geen verandering Mejuffrouw v. d. Ven die, volgens den opgemaak- ^en rooster, moost aftreden word, blijkens mede-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2