Ingezonden Mededeelingen. Laatste Berichten. Kennisgeving. TELEGRAMMEN. duurde het echter tot 29 Augustus, voordat weder een geval werd aangegeven. Ook werden 19 September, 24 September en 13 October weder telkens één geval aangeven en op 21 October twee, en op 14 November het laatste. Over de eerste gevallen loopende van 27 Juli tot 1 October bracht ons medisch lid een rapport uit. Hieruit bleek dat hem 12 gevallen bekend geworden. Eenig verband met bepaalde melkleveranciers was weder niet geheel uit te sluiten. In de eerste plaats werden met uitzondering van 2, alle gevallen waargenomen in een bepaald gedeelte van de gemeente. Ook de melkleveranciers woon den daar. Van een der leveranciers was bekend dat hij niet aangesloten is aan de Waterleiding en was het ook bekend dat hij voor reiniging veelvuldig gebruik maakt van water uit een haven, waarvan een verdacht geval was voorgekomen. Bij een nader onderzoek, door den Voorzitter ingesteld, bleek dat voor reiniging van het vaat werk steeds water uit de branderij, dus op hoogen temperatuur verhit, wordt gebruikt, doch dat°er tevens een pomp aanwezig was, onmiddellijk bij een mestvaalt. Üe maatregelen als tijdelijk tonnenstelsel enz., tijdens de epidemie in het voorjaar ingesteld, werden weder door de Gemeente Reiniging op ons verzoek toegepast. Gevallen van pokken zijn ter Secretarie in dit jaar niet aangegeven. Roodvonk 3 gevallen. Dyphteritus 6 gevallen. b. Van de andere ziekten. Mochten we in ons vorig raadsverslag de hoop uitspreken dat de intredende Kerstvacantie aan de mazelen-epidemie een einde zoude maken, die hoop is niet verwezenlijkt. In Januari toch overleden niet minder dan 6 kinderen aan de mazelen of aan de gevolgen van dien. In Februari 2, in Maart 1, April 1. Het morbiditeitscijfer was volgens ons medisch lid in den beginne ook nog vrij groot en daalde slechts langzaam. Nadat de zomermaanden zonder bekende geval len van mazelen waren voorbijgegaan, begonnen in September zich weder meerdere gevallen te ver- toonen. Een bron, zooals by mazelen zoo dikwijls een bepaalde school kan zijn, kon niet worden aangetoond. De gevallen betroffen over het alge meen zeer jonge individuen cn enkele bewaarschool leerlingen. De sterfte was October 1, November 1 en in December 3. Ook van kinkhoest bleef de gemeente niet ver schoond en hieraan werden in Januari 3, Februar i Maart i, 3, April 3, Mei 1, Juni 1, Augustus 1, October 1 en December 1 sterfgevallen, volgens deaangifte aan het bevolkingsbureau, toegeschreven. Hoofdstuk IX. Drinkwatervoor ziening. Geregeld ontvingen wij de rapporten van het bacteriologisch onderzoek van liet water der Gemeente-Drinkwaterleiding, ten getale van 38 stuks. In de maand Januari kregen medededeehng van 6 rapporten, in de maanden Februari 4, Maar t 4, April 4, in Mei en Juni 2, Juli 3, in Augustus en September 2, October 4, November 2 en De cember 3, zoodat derhalve gedurende de eerste 4 maanden wekelijks onderzoek heeft plaats gehad. Aanleiding hiertoe was de toen heerschende epi demie van Febris Typhoïdea. Tot 20 Februari ontvingen wij de mededeeling dat steeds dubbel was gefiltereerd. Dat onze Waterleiding, door de hooge eischen aan haar productie-vermogen gesteld, ons echter veel zorgen heeft gebaard en nog steeds baart, kunnen wij niet ontkennen. Wij slaan onze Waterleiding dan ook nauw lettend gade en betreuren het, dat wij nog te vele malen abnormaal hooge cijfers moesten consta- teeren. Den 28sten Mei, werd een bacteriologisch onder zoek gedaan van het water, zooals het op een drietal plaatsen in de stad uit de leiding komt. De resultaten waren successief 390, 344 en 184, met een aantal soorten 3, 3, 2 en een aantal ver vloeiende koloniën 108, 72 en 44. Het verschil tusschen de beide eerste opnamen en de derde is veroorzaakt, doordat de leiding in het laatste geval kort te voren was doorgespoeld. Door U werden wij in dato 2 Maart, er op ge wezen, dat een riool van de bewoonde panden op het terrein der waterleiding uitmondde in de rivier op geringen afstand van de prise d'eau en dat een afvoerkanaal voor menagewater voerde naar het haventje nabij de winter-prise d'eau, bij ijsgang gebruikt, en werd door U voor ons in uit zicht gesteld overleg met den heer Ingenieur Inspecteur van de Volkgezondheid Jhr. de Graeff. Onmiddellijk na ontvangst van Uw schrijven ontvingen wij, op verzoek, van den heer Direc teur der Waterleiding, gedateerd 7 Maart, bericht, dat het vloeibaar vuil. ook faecaliën en urine, afkomstig van de gezinnen die wonen op het terrein der Waterleiding, wordt afgevoerd naar een sloot van een buitengors. Oostwaarts er van, circa 60 Meter verder de rivier in, en aan de andere zijde van een krib, die nog verder de rivier insteekt, ligt de prise d'eau onzer Waterleiding. Dat er geen afvoerkanaal van menagewater uit mondt in het haventje der Waterleiding, maar dat men bezig was een buis te leggen voor den afvoer van hemelwater. Wel zou daarin ook de gootsteen-afloop van een der woningen uitgemond zijn, maar ingevolge Uwe mondelinge opmerking was deze verlegd naar het riool. In dato 5 Maart verzochten wij het advies van den Woning-Inspecteur Jhr. de Graeff en deelden mede, dat de Voorzitter zich bereid had verklaard hem persoonlijk te vergezellen bij het in te stel len onderzoek. Het onderzoek van den Woning-Inspecteur en onzen Voorzitter op het terrein der Waterleiding had plaats 9 Maart. In dato 23 Maart ontvingen wij van den heer Directeur der Waterleiding een nader rapport, waarin werd medegedeeld dat een onderzoek was ingesteld naar de rioolafloopen uit de woningen op het terrein en dat gebleken was dat de buizen waren van gietijzer en de loodverbindingen in goeden staat, dat de buizen uitkwamen in een gemetseld verzinkputje, dat nergens eenigen scheur vertoonde, en dat de uitloop van dit putje wederom van gietijzer was in stijgende richting gelegd naar het riool, zoodat het putje vol blijtt staan. In de vergadering der Commissie van 24 Maart bracht de Voorzitter verslag uit van het met den Heer Woning-Inspecteur gehouden onderzoek en werd in verband met het bovengenoemd rap port van den heer Directeur der Waterleiding d d. 23 Maart, besloten dat er geen termen waren, voorstellen ter zaken aan Burgemeester en Wethou ders te doen. Hiervan deden wij U mededeeling in dato 28 Maart, waarop wij in dato 6 April van U mochten vernemen, dat Gij U met onze zienswijze kondet vereenigen. Onder datum 28 April ontvingen wij van U de vragenlijst ter invulling over het voorkomen van lood in het water der Waterleiding, ten behoeve van het onderzoek van den Gentralen Gozondheids- raad. De belangrijkheid van het onderwerp en de moeilijkheid voor onze Commissie om over de bestaande gegevens te beschikken, noopten ons de welwillende medewerking in te roepen^van den Voorzitter van de Commissie voor de Gemeente Gas- en Drinkwaterleiding- Op dit schrijven, in dato 3ö April verzonden, mochten wij reeds onder datum 4 Mei een volle dig antwoord ontvangen. Onze Voorzitter nam evenwel op zich, als schei kundig lid nog eens zelf een onderzoek in te stellen en wel van het water, dat door buizen van verschillende samenstelling had gestroomd, terwijl ons geneeskundig lid bij zijne Collega's zou infor- meeren of in hunne praktijk wel eens een geval van loodvergifting was voorgekomen, waarvan zij met eenigen grond de waterleiding als oorzaak konden beschouwen. Het resultaat was, dat wij U konden melden: lo. Dat de scheikundige samenstelling van het rivierwater hier ter stede niet wordt onderzocht. 2o. Dat aan de Commissie voor de Gemeente Gasfabriek en Drinkwaterleiding nooit iets is ter oore gekomen van het in oplossing overgaan van lood door de inwerking van gefiltreerd Maaswater, dat noch door ons medisch lid, noch door de andere medici, hier ter stede gevallen van lood- vergiftiging zijn waargenomen, waarbij de water leiding als verdacht van de oorzaak te zijn kon worden beschouwd en dat door ons scheikundig lid, bij zyn onderzoek van water uit verschillende buizen en op verschil lende tijdstippen genomen, nooit een spoor lood is kunnen worden aangetoond. 3o. Dat geen voorzorgen zijn genomen tegen verontreiniging van het water door lood, dan dat voor buitenleidingen van binnen vertinde looden buizen worden gebruikt. Over de vakkennis der particuliere fitters kon de Voorzitter der Gas- en Drinkwaterleiding niet gunstig uitlaten. 4o. Dat er geen geregelde controle op het voor komen van lood plaats heeft. 5o. Dat aangezien lood in het water nooit is aangewezen ook geen maatregelen zijn of overdacht of genomen. 6o. Dat de gemeente geen verantwoordelijkheid tegenover de verbruikers op zich neemt voor finan- cieele schade. Met een exemplaar van de Verordening op de Drinkwaterleiding, zonden wij U deze gegevens onder datum 20 Augustus toe. Wordt vervolgd). Nederlandsche Boerenbond. Afdeeling „Schiedam en Omstreken" Vergadering- op 23 Maart jl. in de Harmonie te Schiedam. Te 7V4 uur opende mr. von Briel Sasse als voorzitter deze vergadering van de voorloopig toegetreden leden tot het onderlinge veefonds. Na lezing en goedkeuring der notulen van de vorige bijeenkomst, deelt de voorzitter mede, dat heden middag door het bestuur ten kantore van notaris H. Blaisse alhier bij notariëele acte de vereeniging ïbet Schiedamsche Veefonds" is opgericht, om het vee der leden tegen verborgen, koopvernietigende gebreken te verzekeren. Daar niemand meer de voorlezing der Statuten verlangde, werd overgegaan tot het teekenen van het Leden-Register, waardoor de voorloopige toetreding overgaat in een definitieve, bindende overeenkomst volgens de wet. Deze ledenlijst prijkt met 33 goedklinkende namen. Het bestuur deed mededeelingen van vormelyken en ook van technischen aard inzake het veefonds. Besloten werd a.s. Dinsdag op de veemarkt te Rotterdam met de verzekering te beginnen, dat de administrateur der vereeniging aldaar in café van Heiningen zitting heeft, en dat het merkteeken van het veefonds op goedgekeurd vee zal zijn een S in cirkel. Ten slotte draagt de voorzitter de jonge veree niging, alweer een schepping van den Boerenbond, over aan het gekozen bestuur. Allen wenscht liij Gods onmisbaren zegen op het pasbegonnen werk, aan den Directeur L. Hoogerbrugge Wz. in het bijzonder dat hij de vereeniging steeds in het rechte spoor moge leiden. Hier past voorzeker een hartelijk woord van dankbare hulde aan mr. von Briel Sasse, die ondanks drukke werkzaamheden met zijn bekende ijver alles heeft gedaan om deze nuttige zaak in het leven te roepen en daarbij zijn moreelen en juridischen steun heeft verleend. Na de regeling van verschillende kleinere aangelegenheden, alle ter zake dienende, wordt de vergadering te kwart voor 9 uur gesloten. DeheerJoh. Beukers W.Azn. isgister te 's-Gravenhage geslaagd voor het examen van militie luitenant. Naar men ons mededeel d, zullende dragers van het R. K. begrafenis-contract »Eens- gezindheid" voortaan by begrafenissen in uniform gekleed zijn. Gisteren viel de vijfjarigeJ. Pil, wonende Lange Nieuwstraat, spelende in dePlan- tagesloot. Hij werd er uitgehaald door S. Boele, wonende Ploegstraat. H e d e n-n acht werdopheterfvande firma v. d. Valk aan den Rotterdamschen dijk een koe onbeheerd aangetroffen. Voorloopig werd het beest daar gestald. Heden-morgen kwam de eigenaar zijn koe, die uit een weiland was weg- geloopen, afhalen. Toen hedenmorgen schipper W. Bijlo met zijn Motorboot in de Schie wilde uit wijken voor een motorboot, kwam hij in aanva ring met een ander schip. Een achttal kisten ge raakte daarbij van eerstgenoemd schip te water zij werden echter spoedig opgehaald, waarna schip per Bijlo de reis voortzette. Tot de b e 1 a n gr ij k s t e v 0 0 r s t e 11 e n, welke gister in den Rotterdamschen gemeenteraad aan de orde waren, behoorde het voorstel tot het dempen van het water bij de Groote Markt tot even voorbij de spoorwegviaduct en in aansluiting daaraan van de Steigergracht tot de Hoofdsteeg waarvan de kosten geraamd zijn op f 181.000, alsmede dat tot vernieuwing van de Schiebrug waarvan de kosten geraamd zijn op f62.500, doch waarin de Rotterd. Electr. Tramwegmaatschappij f30.000 zal bijdragen Beide voorstellen werden aangenomen. De Koningin en de Prins te Rotterdam. De rijtoer van H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins der Nederlanden, op Dinsdag 28 Maart te Rotterdam, is als volgt geregeld Aankomst te 12 u. 13 stadstijd aan het Perron 5 van het station D. P. Rijtoer van station D. P. langs Kruistraat, Kruis kade, Westersingel, Scheepstimmermanslaan, Wes terstraat, huis Burgemeester. Vertrek 2 uur langs Willemsplein, Leuvehaven W. Z., Zeevischmarkt, Noord-Blaak, Beursplein, Kolkkade, Sleepersvest, Nieuwe Haven N. Z., Oost poort, Oostzeedijk langs de gasfabriek naar de fabriek van Stevens aankomst 2.15 uur. Vertrek 2.45 uur langs beneden Oost-Zeedijk opgang bij de gasfabriek, boven Oost-Zeedijk, Admiraliteitsstraat, Admiraliteitskade, Oostbrug langs het Stadstimmerliuis, Oosterkade, Maas- Station aan boord sColumbus". Vertrek 5.5 uur van de Wilhelminakade langs de Stieltjesstraat, Koninginnebrug, Van der Tak- straat, Willemsbrug, Boompjes,# Reederijst raat, Glashaven, Regentessebrug, Zeevischmarkt, Boij- mansstraat, Boijmansplein, Coolsingel, Slagveld Stationsweg naar perron 5 D. P. J. C. van Marken. Uit Delft meldt men van gister-middag, dat de heer J. C. van Marken, die oim gezondheidsrede nen naar Boppard was vertrokken, daar weder is teruggekeerd. 25 cont per regel. TE ROTTERDAM. Men heeft veel gesproken over het geval van een onzer buren mejuffrouw Koopman te Rot terdam. Het deed zich zoo kort in onze nabij heid voor, dat wij denken dat het U belang zal inboezemen. Mejuffrouw J. Koopman, Oudaenstraat 32 te Rotterdam, meldt onsSedert drie jaren leed ik aan hevige pijnen in de nieren, die niettegen staande alle zorgen aanhielden. Ik was den ge- heelen dag lam en afgemat en het min ste werk in mijn huishouden viel mij reeds zwaar. Mijn water was troebel en 's avonds waren mijn voeten en enkels op gezwollen. Ik was ten einde raad, want alle in genomen geneesmiddelen waren zonder baat ge bleven. Men maakte mij toen opmerkzaam op Foster's Rugpijn Nieren Pillen die een uitstekend middel voor mijn kwaal zouden zijn. Ik gebruikte ze dadelijk en de uitslag was buiten alle ver wachting. Na ze zorgvuldig gedurende acht da gen te hebben ingenomen, was mijn toestand enorm veel beter. Mijn pijnen waren bijna ge heel verdwenen en de urine nam weer een nor male kleur aanik gevoelde me weer opgewekt en kon me beter bewegen. Ik ga nog eenigen tijd voort Uw pillen in te nemen en ben er van overtuigd dat ik in een paar dagen totaal genezen ben. Gaarne zal ik eventueele lijders omtrent de goede hoedanigheden van Uw uitste kende pillen inlichten. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wijze die U goed dunkt. De kritieke periode. Dit tijdperk in het leven eener vrouw brengt immer onaangename en dik wijls gecompliceerde omstandigheden met zich mede. De natuurlijke krachten verminderen en de afscheiding geschiedt niet zoo goed als voor heen, daar een gedeelte der af te voeren stoffen thans in het lichaam blijft. Het is dan dat Fos ter's Rugpijn Nieren pillen eene bijzondere ge nezende waarde hebben en dat zij de natuur behulpzaam zijn om de doorgangen schoon te houden, terwijl zij het gestel verlichten van de onreinheden, welke zich daarin opgehoopt hebben. Verzeker U dat men U de échte Foster's Rug pijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die Mejuffrouw Koopman gehad heeft. Zij zijn te Schiedam ver krijgbaar bij de heeren KAPPELHOF HOVINGH, voorheen Frans Visser. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f1.75 voor één of f 10.voor zes doozen. DRINKWATERLEIDING. Heden-avond zal de watertoevoer naar de stad onderbroken zyn, wegens drin gende werkzaamheden aan de hoofdbuis. De Directeur der Drinkwaterleiding. Extra loon. Uit Rotterdam meldt men ons De werklieden der 3 fabrieken van de firma Van den Bergh Lim. alhier zullen morgen, Za terdag een extra-weekloon ontvangen als blijk van tevredenheid naar hunne bewezen diensten bij de drukte in het begin dezes jaars. Ongeluk. Uit Rotterdam meldt men ons Heden-ochtend is uit de Maas voor de Leuven haven het lijk opgehaald van een onbekend man, in staat van ontbinding verkeerend en verminkt, vermoedelijk veroorzaakt door de schroef van een stoomboot. Het lijk is vermoedelijk van den Duit- schen schippersknecht H. Frenkel, die sedert 9 Februari vermist werd van het Rijnschip Carolina Sophia. HAMBURG, 24 Maart Maart Mei Sept. Dec. Koffie: prijsh. 35s/4 36 36'/4 37 Maart Mei Aug. Oct./Dec. Suiker: loom. 28.70 28.90 29.15 22.95 HAVRE, 24 Maart Maart Mei Juli Sept. 433/4 44 K. 44'/2 443/4 W. Koffie: Beurs van Londen. (Open. Koers.) 24 Maart. Atchisons 917/s, Steels 36, Ontario's 60. Unions 133 biedende. DE OORLOG IN 00ST-AZIË. ST. PETERSBURG, 24 Maart. Het Telegraaf- agentschap maakt het volgend telegram uit Sipin- gai van Woensdag openbaar: De terugtocht der Russen naar het noordein heeft onder de vreed zame bevolking, die op een overwinning van het Russische leger had gehoopt en nu met vrouwen en kinderen in de bergen Vlucht, een paniek verwekt. Bij den doortocht der Russen door Chi neesche steden sluiten de bewoners hun deuren, maar zij trekken met hun feestelijk getooide vrou wen en kinderen de Japanners tegemoet. De Ja panners gaan door met hun harde behandeling der Chi neezen, en passen straffen toe zooals vroe ger in Feng-wamg-tsjeng, Liao-jang en Jinkou. Zelfs de Chineezen, die enkel Verdacht worden, dat de Russen in eenige vriendschappelijke be trekking tot hen staan, worden gemarteld. Naar het noorden gevluchte Chineezen zijn gefolterd. Een tolk is terechtgesteld; kooplieden, die Rus sisch geld bezitten, worden de handen afgehakt. Zelfs ambtenaren, die tot de Russen voor dienst zaken in betrekking stonden, worden niet ont zien. De eerste gouverneur van Liao-jang, Sjan, wordt te Hai-tsjeng gevangen gehouden; de tweede, Tsjeng, is gefolterd en naar Port Arthur verbannen. Zijn familie is eveneens gemarteld, en zijn bediende terechtgesteld. DeChineesche kolonel Dsjao is te Jinkou ter dood gebracht, omdat hij vroeger met de Russen omging. De Chineesche officier Sjoe is op het bloote Ver moeden, dat hij met de Russen betrekkingen heeft onderhouden, zonder vorm van proces met den dood gestraft. De Chineezen durven uit vrees

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2