Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ingezonden Mededeelingen. Gemengd Nieuws. niet wegnemen van hen, die meenen dat de open bare school anders moet worden ingericht. Heden 10 uur voortzetting. Dan komt de heer Lohman aan het woord. Naar aanleiding van het rapport omtrent een adres, verzocht de heer D r u c k e r den minister van Waterstaat, bij de wijziging der Postwet te overwegen vrijdom van port voor de Arbeids beurzen. Offlciëele berichten. Bij Koninklijk besluit is de eere-medaille der orde van Oranje-Nassau, toegekend in zilver aan W. Jaski, hellebaardier bij het gemeentelijk handels-entrepot, te Amsterdam en aan H. Jesse, werkman bij den dienst der publieke werken van de gemeente Amsterdam in brons aan J. Schaap, arbeider in dienst bij mr. J. H. Fransen van de Putte, op den Huize sSchaerweide", onder Zeist. Audiënties. De gewone audiëntiën van den minister van Buitenlandsche Zaken, ad interim zullen op Vrij dag 31 Maart en 7 April, en die van den mi nister van Marine zal op Vrijdag 31 Maart niet plaats hebben. Drankwet. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de Gedeputeerde Staten in de onderscheidene provinciën het volgend schrijven gericht. Art. 57 van de Drankwet Stbl1904, no. 235) stelt van het vereischte van vergunning voor den kleinhandel in sterken drank vrij wijnhandelaren, welke ingevolge art. 13 der wet van 20 Juli 1870 {Stbl- no. 127) op 1 Mei 1904 een verlengbaar crediet hadden, zoolang zij dat onafgebroken behouden. Ter bevordering van de naleving der bepaling heeft de minister van Financiën den ontvangers der accijnzen opgedragen aan de gemeentebesturen eenige opgaven te verstrekken. Een afschrift van de betrekkelijke resolutie wordt overgelegd. Ik heb de eer uw college uit te noodigen deze resolutie ter "kennis van de gemeentebesturen in uw gewest te brengen, met verzoek van de op gaven van voormelde ontvangers nota te nemen. Aan bedoelde resolutie wordt ontleend, dat met het oog op voormelde bepaling den ontvangers der accijnzen is opgedragen om, zoodra mogelijk, aan de gemeentebesturen eene opgaaf te doen toekomen van de wijnhandelaren in de gemeente, die sedert 1 Mei 1904 of eenig vroeger tijdstip het genot van verlengbaar krediet hebben, met vermelding van straat of wijk en kadastrale sectie en nummer van de daarvoor in gebruik zijnde bergplaatsen. Nadere opgaaf aan het gemeentebestuur wordt gedaan a. Wanneer een der bedoelde handelaren op houdt verlengbaar krediet te genieten b. Wanneer door een dier handelaren eene nieuwe bergplaats in gebruik wordt genomen of eene bestaande bergplaats wordt opgeheven. Bij de opgavens volgens letter b wordt de lig ging der bergplaats op de bovenomschreven wijze aangeduid. Hinderwet. Naar wjj vernemen, heeft de minister van Wa terstaat het gevoelen van de Gedeputeerde Staten der onderscheiden provinciën gevraagd omtrent een wijziging der Hinderwet om te komen tot de aanstelling van inspecteurs, ter ondersteuning van de gemeentebesturen voor het toezicht op de be hoorlijke naleving dier wet. Tariefvereeniging. Een nieuw blaadje van de Tariefvereeniging draagt tot opschriftDe Nederlandsche nijverheid en de buitenlandsche mededinging. Het bevat uittreksels uit redevoeringen van den minister van Waterstaat. Onderwijs in Zuid-lfrika. Een in berichtgever van de N. R. Ct. schrijft Ik verneem uit de meest gezaghebbende bron, dat in verband met een telegrafische mededeeling uit Zuid-Afrika, onmiddellijk de uitbetaling der wissels aan ds. van Heerden medegegeven, is ge stopt en dat ook de toezeggingen van 500 's maands uit het schoolfonds en de 25 's maands van het Chr. Nat. Boeren-comité voor de kerke lijke scholen in Transoranje zijn teruggetrokken. Generaal Kritzinger is onmiddellijk van deze be slissingen in kennis gesteld. Hoewel de genoemde mededeeling uit Zuid- Afrika de reeds bestaande vrees meer voedsel heeft gegeven, is zij toch nog niet van zoo be slisten aard, dat zij alle hoop uitsluit. Het nemen van besliste maatregelen maakte deze mededee ling in verband met het Tïmes-bericht echter noodig. S. D. A. P. Uit Utrecht meldt men De door het partijbestuur geschorste afdeeling II der S. D. A. P. alhier, hield eergisteren-avond een ledenvergadering, waarin besloten werd de door het partijbestuur opgevorderde boeken en be scheiden der afdeeling niet te geven. Als afgevaardigden naar het congres der S. D. A. P. zijn benoemd de heeren Mulder, Kuipers en Beckers. Besloten werd o.m. nog, dat er zal worden uitgegeven een vlugschrift tegen de candi- datuur Oudegeest, waarvoor de medewerking zal verzocht werden van oud- en tegenwoordige leden der afdeeling II. De brochure zal worden toege zonden aan alle afgevaardigden naar het congres. De contributie zal verlaagd worden van 10 op 7 cent, waardoor het abonnement op De stem des Volks vervalt. Naar aanleiding van de kwestie-Oudegeest sprak de eergisteren-avond gehouden vergadering van de afdeeling I der S. D. A. P. als haar meening uit, dat èn de motie zelf (de bekende motie van de afd. II der S. D. A. P., tegen de candida- tuur-Oudegeest) èn de openbaarmaking daarvan, benevens het planmatige ageeren van hen, die de leiding van afd. II hebben desorganiseeren en in 't weren anarchistisch is en voorts als haar be sluit, dat alle aanvallen in den vorm van ge schriften over de candidatuur-Oudegeest, absoluut onbeantwoord zullen blijven. Dat zal het meest waardige optreden der afdeeling zijn. Moord. Te Keent, gemeente Balgoy, is gister-morgen B. Frank gevonden, door messteken vermoord. Als vermoedelijke dader is B. aangehouden. Ongelukken. Een der rijkscommiezen, belast met de keuring van vee, die gister-middag te Hillegom wilde stap pen op de in beweging zijnde stoomtram, stapte mis, raakte onder de tram, kreeg drie wagens over het lichaam en was dadelijk dood. Eene dienstbode van den heer Geerlings te De Steeg, die gister-morgen jl. bezig was de rui ten aan den buitenkant van zijn huis af te was- schen en daarvoor op de veranda stond, is door een ongelukkig toeval met het hoofd door het glas op den steenenvloer van de veranda gevallen en wel zoodanig dat zij spoedig daarna aan de beko men ernstige verwondingen is overleden. Holl. Alg. Yerz. Bank. De Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam had op 31 December 1904, verzekerd Aan levensverzekering, na aftrek van royementenf 543.960. Aan ongelukkenverzekering, mede na aftrek van royementen. Afd. A. -1213.800. Afd. B. -2264.850.- Afd. C. - 1.517.97 Totaal f3.480.167.97 Afdeeling Wettelijke aansprake lijkheid aan jaarloonf 185.500.— ook reeds hadden uitgehaald in andere plaatsen, zijn aan het politiebureau in bewaring genomen. Oudheden. Uit Hogebeintum wordt aan de Dokk. Ct. gemeld Van 17 tol 27 Maart zijn alhier in de beroemde terp weer belangrijke opgravingen gedaan; op een diepte, van 3 meter van af de terpkruin zijn ten eerste gevonden een houten nap, bevattende een menschenhoofd en eenige koralen, onder scheidene haarkammen, waaronder een fijn be werkte, o. m. een halfrond zitbankje, voorzien van 2 pootjes. Ten tweede is een lijk gevonden van het vrou welijk geslacht, waarvan de armen waren voor zien van bronzen armbanden en onder den hals een doekspeld. Ter zelfde hoogte werd in een uitgeholden boomstam geVonden een lijk, 'twelk terstond ge kist is, en naar het Museum is gebracht. Thans is nog gevonden een kist van 1 meter in 't vierkant, waarin zich ook een lijk bevond, 't welk ook gekist is en naar het Museum te Leeu warden is gebracht. Naar men verneemt zal hier eerstdaags iemand zich vestigen, die steeds fotografiën van het gevondene zal nemen. Brandstichting. Te Gemert is de boer derij, tevens café, van den heer P. met inboedel en al, waaronder een paard en twee koeien, door brand vernield. Alleen het huis was ver zekerd. De bewoners moesten overhaast vluch ten. Een landloopster is gearresteerd, als ver dacht den brand te hebben gesticht. Een doodgeschoten, opgegraven en v r ij losloopende hond. Deze merkwaardigheid schijnt te vinden te zijn in Limburg. Een der bladen aldaar bevat ten minste de volgende merkwaardige correspondentie »Wij ontvingen uit Ohé en Laak een ingezonden stuk, waarin melding wordt gemaakt van een gevaarlijken, steeds losloopenden hond, welke voor eenigen tijd begraven werd en later door de politie weer werd opgegraven, op grond van het ver moeden, dat hij moedwillig zou zijn doodgeschoten. De schrijver drukt den wensch uit, dat vootaan door de politie voorkomen worde, dat gevaarlijke honden als deze zoo lang vrij losloopen." Geen kleinigheid! Dezer dagen failleerde te Parijs de heer B. de Jong, koopman in ge slepen diamant, wiens vader jaren lang te Am sterdam als koopman in geslepen diamant geves tigd was. In Le Journal van 27 Maart j.l. leest het Weekblad van den A. iV. D. B. het vol gende bericht, da,t vermoedelijk hiermede in ver band staat: „In de groote financieele en han delswereld spreekt men van het verdwijnen van een grooten diamanthandelaar, die vertrokken zou zijn uit' zijn bij 'de Dauphine-poort gelegen woning, naar men zegt, medenemende den in houd van een brandkast uit een safe-deposit, en achterlatende een passief van twee millioen. De vlucht van dezen koopman, die van Holland sche afkomst is, zou veroorzaakt 'zijn door het afspringen van het huwelijk van een bloedver want, die met den bruidschat zijner toekom stige vrouw het tekort der firma had willen dekken. Een klacht is nog niet ingediend." Slechts één Amsterdamsch juwelier, zegt het weekblad, is bij het faillissment-De Jong betrok ken, en wel voor een bedrag van 72.000 francs. De crediteuren zijn grootendeels Antwerpsche ju weliers en Paxijsche kooplieden. Men zegt dat het actief voldoende is om 50 pet. van de vor deringen te voldoen. Spoorwegongeluk. Een trein van Sce- aux naar Limoges is gisteren-ochtend tusschen, de stations Arcueil-Cachon en Bourg-la-reine ont spoord. Verscheidene rijtuigen werden omgeworpen. Er ontstond brand door de lampen en verscheidene rijtuigen geraakten in brand. Er zijn 3 dooden: de machinist, de stoker en een reiziger, en 6 zwaar gewonden, die ver voerd werden naar een hospitaal. De oorzaak der ontsporing, die aan eene zeer scherpe bocht plaats had, is niet bekend. Dij een repetitie in een paardenspel te Parijs is een jonge dierentemmer deerlijk toegetakeld door een leeuw. Zijn linkerarm en zijn beenen waren bijna geheel ontvleescht en zijn ribben lagen bloot. De man werd naar een ziekenhuis gebrachtde dokters dachten, dat hij er het leven bij zal inboeten. Een dief in een schoorsteen. Te Wolverhampton, in Engeland, is een dief bekneld geraakt in een schoorsteen. Zijn beenen bungelden er uit. Er moesten eenige steenen worden losge broken om hem uit zijn netelige positie te bevrijden. Natuurlijk ging hij regelrecht uit den schoorsteen naar een politie-bureau. Een stad van vrouwen. De eenige plaats van de wereld waar de vrouwen meer verdienen dan de mannen is de stad Troy, in den staat New-York. De voornaamste tak van industrie is hier het maken van boorden en manchetten en het wasschen van dezulke kleedingstukken voor den halven staat. In de fabrieken en wassche rijen werken meer dan 10.000 meisjesze verd ienen wekelijks van 15 tot 25 dollars. Staan ze aan het hoofd van een afdeeling dan komen ze wel tot 10 dollars per dag. De mannen werken ook wel in deze twee vak ken, maar daar ze alleen grof werk doen, zoo»!8 stoken, gaan hun loonen niet hooger dan 15 dol lar in de week. fn het algemeen zijn de vrouwen van Troy nis' zeer belust op het huwelijk, omdat zij niet graag haar hoog loon voor een man opgeven. Maar als er een trouwt, dan -wordt er ook een groot feest gegeven, waarbij alle oude eigenaardige gebruiken van het stadje tot hun recht komen. Honderd bruidsmeisjes zijn niets ongewoons in Troy van dertig tot veertig zijn er minstens. De bruidegom geeft den bruidsmeisjes geen geschenken, wel kom t ieder meisje met een geschenk. Kort voor het huwelijk wordt een »keukenfuif" gegeven- Alle genoodigden komen dan aandragen met ee» stuk huisraad, zoodat het jonge paar niets daar van behoeft te koopen en heelemaal in z'n huis houden gezet wordt. De loonen in Troy zijn zoo goed, dat er ge makkelijk van over te leggen is en vele meisjes hebben dan ook een klein vermogen op de spaar bank. De werkgevers zorgen voor gezonde wonin gen, de meisjes hebben haar clubs en vereenigin- gen en leiden een aangenaam en ingetogen leven. Zij zjjn de best betaalde en meest tevreden fa brieksarbeidsters van de heele wereld. Duiven en valken in den Russisch- Japanse hen oorlog. Overal waar de telegraaf lijn gestoord was hebben de Russen een postdui- vendienst ingesteld en de duiven deden als boden goeden dienst. De Japanners waren daarmede niets ingenomen en zij besloten er een einde aan te maken. Zij richtten valken af, om de postdui ven aan te vallen. Te Tokio werden eerst proeven genomen, die geheel gelukten. De proeven bestonden daarin, dat men valken liet opstijgen en duiven uitvliegen. Eerst liet men een valk los, nam hem den doek, die over hem was uitgespreid af, en wierp hem omhoog. Onmiddellijk breide hij zijn vleugels uit, steeg 'n honderd meter en begon te krijschen boven de hoofden der toeschouwers. Toen werd er een duif uit de mand gehaald en eveneens in de lucht gegooid. Het dier bemerkte onmiddellijk z(jn vijand en trachtte aan den grond te blijven en zich te ver schuilen. Zij vloog in een rijtuig, dat in de nabij heid stond. Toen zij uit den wagen weggejaagd werd, vluchte zij onder de paarden en men kon haar bijna niet tusschen de hoeven der onrustige dieren weg krijgen. Ten slotte greep men haar en wierp haar op een andere plaats uit, daarmee was haar lot be slist. De valk zag aanstonds zijn buit, hij vloog naderbij, viel op het diertje aan, sleepte het mee naar den grond en verslond het. Met twintig an dere dieren en evenzoovele valken werden de proeven voortgezet. Meestal eindigde het gevecht met den dood van de duif. Slechts drie dieren konden zich redden, door zich te verschuilen tusschen het bouwwerk van een kazerne. 25 cent per regel. Eenvoudige en verwikkelde verkoudheden. Het is eene eenvoudige verkoudheid, hoort men tot de lieden zeggen en zij voegen er bij het is niets". Maar bestaan er dan eenvoudige verkoud heden, die niets te beteekenen hebben en verwik kelde verkoudheden, die wel iets te beteekenen hebben Voor velen inderdaad, is eene verkoud heid een* noodlottige ziekte. Zoo wij dus de een voudige verkoudheid konden onderscheiden van die, die het niet is, zouden wij zeer rustig kun nen zijn. Ongelukkiger wijze, erkent men dat de verkoudheid niet eenvoudig is, als de longen reeds zijn aangetast en als de eerste verschijnselen der tering zich hebben voorgedaan. Met het bloed te hernieuwen, zijne zenuwen en zijn lichaam-gestel te versterken, door eene behandeling met de Pink Pillen, bestaat er kans dat men geene ver koudheid zal oploopen. Als gij niet verkouden zijt, neemt de Pink Pillen, zij zullen U verhinderen het te worden. Als gij verkouden zijt, neemt de Pink Pillen, zij zullen U voor de gevolgen der verkoudheid behoeden n. 1. bronchitus en long ontsteking. Juffrouw Carolina, Frederika, Schijf, 40 jaren oud, wonende te Oost en West Souburg bij Mid delburg had ook eene verkoudheid veronacht zaamd, welke haar van lieverlede ondermijnde en verzwakte. Zulks werd van dag tot dag erger en van tijd tot tijd had zij bloedspuwingen. Juffrouw Schijf volgens portret. Op aanraden ben ik tot het gebruik der Pink Pillen overgegaan, na verloop van acht dagen, gevoelde ik mij sterker, de eetlust kwam terug en van bloedspuwingen is hoegenaamd geen sprake meer geweest. Mijne verklaring kunt U in alle couranten en dagbladen bekend maken. Prijs f 1.75 d.e doos, f 9,ger 6 doozen, vei- Prijsvraag. Directeuren van Teyler's Stichting en de leden van Teyler's Tweede Genootschap hadden voor het jaar 1902 uitgeschreven de volgende prijs vraag »Eene geschiedenis van Nederland tijdens de inlyving bij Frankrijk (1810Nov. 1813), waarbij gebruik gemaakt is van de voor dat tijdvak in het Rijksarchief te 's-Gravenhage aanwezige pa pieren tin de eerste plaats de verzameling van Maanen) en van die in de Archives Nationales te Parijs." Op deze prijsvraag waren twee antwoorden ingekomen: De prijs is toegekend aan het ant woord onder het motto»Met eerbiedigen schroom." »Eenmaal uitgegeven, zoo zegt het verslag, zal het zonder twyfel een verrijking vormen onzer historische letterkunde, een boek dat niet alleen veel zal worden gebruikt, wegens de duidelijke aanwijzing der gebruikte bouwstoffen, maar ook veel zal worden gelezen door de mannen van het vak zoowel als door het publiek. Den schrijver daarvan wordt deswege de bekroning met de gou den medaille en de daarbij toegezegde buitenge wone toelage van f300 ten volle waardig gekeurd." Bij de opening van het naambriefje, bleek de schrijfster te zijn: mej. Johanna W. A. Naber, te Amsterdam. Blijkens een kennisgeving van den Directeur der Waterleiding alhier zal de toevoer naar de stad a.s. Zondag-middag vanaf 1 uur onderbroken zijn, Tengevolge van de opspuiting van grond op het terrein van de Keilen van N. Mathenesse is het noodzakelijk geworden een gedeelte der hoofdbuis te verleggen. Uit een pakhuis in Het Kamp is ten nadeele van den heer N. v. d. Velden onge veer 40 KG. lood ontvreemd. Een onderzoek wordt ingesteld. H e de n-m orgen is alhier wegens bedelarij aangehouden J. C. de V. Hij is naar het Huis van Bewaring te Rotterdam overgebracht. UIT VLAARDINGEN. Tot onderwijzer aan de openbare lagere school te Oosterland (op Wieringen) is be noemd de heer L. Bergwerff, alhier. Gratis logies. Men meldt uit Haarlem: Twee dames, eene oude en eene jonge, die eenige dagen gelogeerd hebben in een hotel eerste klasse, doch niet konden betalen en blijkbaar dit kunstje

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2