DE oom Algemeen Overzicht. De komende zeeslag. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Land- en Tuinbouw. gewezen werd, dat het voortaan in Neder land zóó zou gaanniets zal er meer gedaan worden voor het openbaar onderwijs of het zelfde moet ook voor het bizonder onderwijs geschieden, deze regel ook al weer geen in troductie nopdig heeft van dezen minister van Binnenlandsche Zaken (dr. Kuyper), daar deze hiermede niets anders zou doen dan in de lijn loopen van zijn ambtsvoorganger. Want deze zeide toch aan het ,slot van paragraaf 3 der Memorie Van Toelichting: „Tevens moet hierbij in de gedachte worden gehouden, dat elke wijziging van art. 45 terugwerkt op de regeling met betrekking tot het bizonder on derwijs wat zooals hierna zal worden aan getoond, niet wel anders mogelijk is." Wanneer het nu zoo staat, geloof ik, dat een betoog van ongrondwettigheid in kracht verliest, zoolang wij niet merken, dat ook voor de heeren onderling het verschil van gevoelen eenige wezenlijke beteekenis heeft. Het blijkt ons echter, dat dezelfde heeren, die vlak tegen elkaar inspreken, in staat zijn tot de natie te zeggen: in hetgeen ten opzichte van het onderwijs moet en behoort gedaan te worden, zijn wij volkomen homogeen. En dan blijkt, dat degene, die enkele jaren geleden het voorgelezene ^als minister van Binnen landsche Zaken pnderteekend heeft wat dan toch wel :als aanwijzing van gedragslijn zal zijn te beschouwen, tenzij hij verklaart op dit punt bekeerd te zijn |ais geachte afgevaar digde zonder eenigen schijn of schaduw van moeilijkheden of bezwaren te toonen, rond uit, in vereeniging met heeren die zijn theorie ongrondwettig achten, een onderwijs-paragraaf in het verkiezingsprogram aan de patie voor legt." In de derde plaats kwam aan de beurt de heer V. Foreest, die was opgekomen voor de „eenheid der natie", welke door de aanneming der wet zou lijden. Tot hem zei de heer Talma: „Wanneer de geachte afgevaardigde het boekje van den heer van Nierop raadpleegt, dan zal hij zien dat bijvoorbeeld in Amster dam door den liberalen gemeenteraad 4 klas sen van (scholen ingericht zijn; men kan niet zeggen dat het een toevallige splitsing is neen, het kind kost op ,de eene school f30, op de andere f35; op jde scholen der derde en vierde klasse f52 en f88. Als het op stand aankomt, schijnen de liberalen geen bezwaar te hebben tegen split sing van het volk in verschillende deelen en zelfs tot zeer verschillende verzorging dier kinderen. Is het te doen pm te zorgen dat een jongen uit den hoogeren stand op tijd op het gymnasium kan komen, dan is er geen bezwaar om hem reeds op zijn zesde jaaraf te scheiden van de andere kinderen van het Ne- derlandsche volk. Zoodra het er op aankomt de intellectueele vorming te prikkelen, blijkt al het redeneeren over die eenheid van het Nederlandsche volk eenvoudig „Luft" te zijn; maar komt het aan op de geestelijke belangen vap het kind, dan zeggen de heeren: denk om de eenheid van het volk. Ik geloof dat een betoog als van den heer Van Foreest, zoolang het niet met den fei telijken toestand in overeenstemming is, wei nig waarde heeft, en dat wij daartegenover kunnen stellen, da,t een poging om de geestelijke eenheid van ons volk, dat wezenlijk pp dit punt verdeeld is, te verkrijgen, nooit anders kan beproefd worden dan door dwangmiddelen, welke nooit leiden tot eenheid, maar juist tot verdeeldheid." 11 April. Met spanning wordt overal de botsing te gemoet gezien tusschen Togo's vloot en het eskader van Rozjestwenski. Volgens een telegram, dat gister-middag 3 uur uit Batavia werd verzonden, ankerde de Oostzee- vloot westelijk van de Anambas-eilanden. Vier Japansche schepen waren toen gesignaleerd bjj Kaap St. James. De Anambas-eilanden zijn Nederlandsch grond gebied en liggen in de Chineesche Zuid-zee tus schen Malakka en Borneo. Zij behooren tot Riouw en onderhoorigheden. Kaap St. James (St. Jaques), waar de Japansche schepen gezien zijn, is in Cochinchina, dicht b(j Saigon. De situatie was gistermiddag aldus Fr. Saigon OG KaaP St' James' Ned. Nd. Natoena-eil. EqS" Singapore. Ned. P Anambas-eil. Ned. Muntok (Banka). Japansche vloot. Russische vloot. vriende haven, de laatste hand wil leggen aan zijn eskader. Maar natuurlijk zal Togo zijn best doen om de Russen te beletten, die haven te bereiken, en de Japanner zal de vijandelijke sche pen liever willen vernielen dan ze te laten ont wapenen. Slaagt Rozjestwenski er echter in, te Saigon binnen te loopen, dan zal hij er nog slech ter aan toe zijn. Die stad ligt vrij diep in het binnenland, aan een kronkelende rivierzijn de Russische schepen daarbinnen en komt de Japan sche admiraal er spoedig achter, dan staat Roz jestwenski voor de keus, zijn schepen te ontman telen, of een uitval te wagen, waarbij zijn vloot stuksgewijs zee zou moeten kiezen en dus stuks gewijs gemakkelijk verslagen zou worden. Volgens een nader telegram wordt het bericht bevestigd, dat Russische oorlogsschepen gezien zijn bij Muntok (eiland Banka). Een Nederlandsch smaldeel heeft onmiddellijk na ontvangst van het bericht Priok verlaten en is met geheime bevelen in noordelijke richting gestoomd. Het zal vermoe delijk in den omtrek van Banka een oogje in 't zeil houden. Zooals men weet, zijn eenige van de beste Russische schepen Singapore niet gepasseerd. Het blijken thans te zijn de pantserschepen Knjas, Soeworof, Imperator Alexander 111Borodino en Arjol met de daarbij behoorende kruisers en torpedojagers. Het is zeer goed mogelijk, dat deze schepen bij Muntok gezien zijn. De meeste groote bladen in Amerika wijden reeds artikelen aan den naderenden zeeslag en de deskundigen verwachten niet anders dan de zege praal van Japan. Algemeen it men het er over eens, dat het de belangrijkste zeeslag zal worden, sedert dien van Trafalgar. De New York Times zegt»De afwachtende menschheid staat met ontblooten hoofde om hulde te bewijzen aan de ten doode opgeschreven helden van een reeds verloren slag", enz. Volgens de Matin, is men aan den Russischen marinestaf overtuigd, dat de slag geleverd zal worden bij de Pescadores, omdat de Japanners daar een steunpunt voor hun vloot hebben. De taktiek van Togo zal wel zijn, om Rozjestwenski daarheen te lokken. SPANJE. De Spaansche ministerraad heeft besloten, dat een commissie van genie-officieren en civiele ingenieurs een rapport over de ramp met het waterreservoir zal uitbrengen, dat den grondslag zal vormen voor een rechterlijke instructie ver der dat de minister van openbare werken zal zor gen voor de stipte naleving van de ongevallenwet. Daarmee z(jn de gemoederen echter niet tot rust gebracht. De arbeiders willen betoogingen van protest houden, omdat zij beweren dat de aannemer slecht materiaal heeft gebruikt. Velen dragen een rouwband om den arm. De schouwburgen bleven Zaterdag gesloten. ENGELSCH INDIË. De Standard verneemt uit LucknowHet aan tal menschen die in Noord-Indië bij de aardbe ving omgekomen zijn, wordt tot dusverre op 4500 geraamd, de levend bedolvenen vermoedelijk er onder begrepen. Talloozen moeten doodgehongerd zijn. Levensmiddelen kunnen Dharmsala niet be reiken alvorens de verwoeste straatweg daarheen hersteld is en daarmee zijn twee weken gemoeid. De hongersnood te Dharmsala veroorzaakte allerlei Pijnlijke tooneelen. De overlevende Goorkha-soldaten moesten gewapenderhand plunderingen beletten en onderdrukken. Geheele dorpen rondom Dharmsala zijn weggevaagd. De berichten uit Noord-Kasjmir duiden op het ontstaan van een nieuwen vulkaan ergens in Midden-Azië, want zware aschregens gingen aan de aardbeving gepaard. Van de Koninklijke familie. H. M. de Koningin-Moeder bracht gister-middag een bezoek aan het St. Nicolaas-gasthuis, Amster- damsche Veerkade, te 's-Gravenhage. H. M. werd ontvangen en rondgeleid door den waarnemenden voorzitter, jhr. O. J. A. Repriaer van Driel en mevr. Repelaer; door mevrouw de Marez Oyens, regentes, en door den secretaris rentmeester den heer G. B. van Aken. Met de grootste belangstelling nam H. M. alle zalen in oogenschouw en deed zich over verschillende aan gelegenheden betreffende het gesticht inlichtingen verschaffen. Voor Haar vertrek schonk H. M. een gitt, ten einde de verpleegden te kunnen doen onthalen. Wettelijke bescherming der arbeiders. Bij Koninklijk besluit zijn aangewezen als gede legeerden voor Nederland bij de in Mei 1905 te Bern te houden internatiale conferentie over de volgende onderwerpen, betreffende de wettelijke bescherming der arbeiders lo. verbod van het gebruik vanjwitten phosphor in de lucifersindustrie2o. verbod van nachtarbeid voor vrouwen, mr. L. H. W. Regout, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, te Maastricht, en dr. H. F. Kuyper, inspecteur van den arbeid in de 3de in spectie, te 's-Gravenhage, Rozjestwenki heeft koers gezet in de richting van Saigon; men denkt dat hij daar in een be- Ingenieurs. Aan het op 25 dezer te Rome bijeenkomend con gres van het Internationale Koloniaal Instituut zullen voor Nederland deelnemen de leden dier instelling, de heeren mr. C. Pijnacker Hordijk, mr. C. T. van Deventer, R. A. van Sandick, allen in den Haag, en IJzermans uit Amsterdam. De heeren Pijnacker Hordijk en van Sandick zijn rapporteurs over eenige onderwerpen, laatst genoemde over de irrigatie in de koloniën en nieuwe landen. Rijksverzekeringsbank. De rijksbouwmeester, de heer van Lockhorst, en de secretaris-generaal der rijksverzekerings bank, de heer P. J. Raaymaker, begaven zich gister in opdracht van de regeering op reis naar verschillende steden in Duitschland, België, Frank rijk en Engeland, tot het bezoeken van bank gebouwen en andere inrichtingen met uitgebreid ambtenaren-personeel en groote archieven, een en ander in verband met de aanstaande stichting van een gebouw voor de rijksverzekeringsbank. Postzaken. De Haagsche Courant schrijft Naar aanleiding van 't feit dat al in het vorige jaar aan den heer Havelaar definitief ontslag is verleend als directeur-generaal der Post en Tele graaf, maar nu, ruim vier maanden later, de heer Pop nog altijd niet tot die betrekking is benoemd, loopt zoo meldt men ons met toenemende beslistheid in ambtelijke kringen het gerucht, dat de Minister van Waterstaat dezen oud-officier niet voor een definitieve benoeming verlangt voor te dragen. In verband daarmee wordt gezegd, dat de heer Pop in aanmerking zou komen ter vervanging van den heer Lely, als gouverneur van Suriname, waarna dan een man van het vak aan 't hoofd der afdeeling Post en Telegraaf zou worden ge steld. Audiëntie bij den Paus. De mederedacteur-tweede directeur van De Tijd, de heer Ferd. Wierdels, genoot Vrijdag jl. met zijn broeder, pastoor te Rotterdam en zuster, en nog enkele Nederlanders, onder welke baron Brandtsen van de Zype, oud-kamerlid voor Lochem, en oud-lid van Gedeputeerde Staten van Gelder land, het voorrecht door Z. IJ. den Paus te wor den ontvangen in private audiëntie. Ongelukken. Zaterdag-avond viel iemand te Arnhem, die een vriend, lichtelijk aangeschoten, de trap van zijn huis wilde opbrengen, bijna van boven af achter over van de trap, kwam met het hoofd in hel portaal op den vloer terecht en is aan hersen schudding overleden. Te 's-Hertogenbosch is gister-nacht de werkman C. in de Dommel, nabij het St. Jans Singel, verdronken. De man was enkele weken gehuwd. Te Maasstricht is Maandagmorgen de werk man S. P., van de aardewerkfabriek Céramique, tusschen de buffers van het treintje dier fabriek geraakt en dood gebleven. Kath. Sociale Actie. De zeereerw. heer pastoor H. J. A. Coppens is door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem benoemd tot secretaris van het «Plaatselijk comité der Kath. Sociale Actie" te dezer stede. Volksbadhuis. In de week van 39 April 1905 werden ge nomen 197 baden lste kl. 2de kl. kuipbaden 15 kuipbaden 25 regen 7 regen 116 school 30 kinder a 5ct4 De commies 2e klasse P. J. Stoutjes- dijk is met 1 Mei verplaatst van Bruinisse naar Schiedam. UIT ROTTERDAM. Valsche cognossementen. Aangaande het stoomschip Keramiai, waarvan onlangs gemeld werd, dat het, in verband met het uitschrijven van valsche cognossementen, die te zamen een kwantum vertegenwoordigen van circa 11000 tons,te Rotterdam,aan den ketting wasgelegd, Wordt thans gemeld, dat de echte connossementen over deze lading, bestaande uit ca. 7200 ton gerst, tarwe en rogge, in het bezit zijn gekomen van de firma M. Engers, (Boompjes 70), die ze bij de cargadoors Iludig en Veder aldaar heeft vertoond, waarbij de kapitein in persoon die cognossementen als echt erkend heeft. De belanghebbende partijen zijn bij compromis overeengekomen, de op de lading rustende arres ten op te heffen, met dien verstande, dat de pro cedure, onverminderd de rechten van iedere partij, voortgang zal hebben en middelerwijl hebben de partijen de firma M. Engers gezamenlijk gemach tigd en opgedragen de lading in ontvangst te nemen. Het beslag op het stoomschip zelf is nog niet opgeheven. Veetentoonstelling te Rotterdam. Hoewel heden in de vroegte het weder zich niet bijzonder gunstig liet aanzien, bleef het van daag toch droog, zoodat de jaarljjksche tentoon stelling der Hollandsche Maatschappij van Land bouw, afdeeling Rotterdam, Schiedam en Omstre ken, zich in een druk bezoek mocht verheugen. Er waren totaal 419 inzendingen, tegen 402 in '1904. De uitslag der bekroningen is als volgt A. Gemest Vee. No. 1. Voor den fijnsten en zwaarsten Os, uit sluitend met hard voeder gemest, onverschillig van welken leeftijd. Eerste prijs f60, No. 10, N- L. den Oude, Noordwelle Tweede prijs f 40, N°- 9, W. O. Brooijmans, DinteloordDerde prijs f20, No. 11, G. Bax Azn., Zevenbergsclienhoek en Vierde prijs f10, No. 2, J. Flohil, Eikerzee. No. 2. Voor den fijnsten en zwaarsten O s, uit sluitend met hard voeder gemest, niet ouder dau 3 jaar. Eerste prijs f40, No. 22, J. Flohil, Eiker zee; Tweede prijs f20, No. 41, G. van Tilburg en Derde prijs f10, No. 24, P. Vos, Mookhoek (Strijen). No. 3. Voor den fijnsten en zwaarsten Os, met spoeling in het Zuid-Hollandsche spoolingdistrict gemest, onverschillig van welken leeftijd. Eerste prijs f60, No. 44, G. J. Wittkampf, Schiedam; Tweede prijs f40, No. 46, J. Schiltman, Delfsha- ven en Derde prijs f20, No. 43, G. J. Wittkampf, Schiedam. No. 4. Voor den fijnsten en zwaarsten O s, met spoeling in het Zuid-Hollandsche spoelingdistrict gemest, niet ouder dan 3 jaar. Eerste prijs f40, No. 49, J. Schiltman, DelfshavenTweede prijs f20, No. 54, Wouter Poot, Rotterdam en Derde prijs f10, No. 58, Jacob Tak, Schiedam. No. 5. Voor de fijnste en zwaarste Koe, uit sluitend met hard voeder gemest. Eerste prijs f50. No. 78, H. Knoop, Strijen; Tweede prijs f30. No. 61, K. van Twisk, Schermeer (Ursem)Derde prijs f20. No. 66, Geb. Dorrepaal, Koudekerk a/d Rijn en Vierde prijs tlO. No. 63, G. van Nieu- wenhuizen, Steenbergen. No. 6. Voor de fijnste en zwaarste Schot, uitsluitend met hard voeder gemest, (geboren in 1902). Eerste prijs f40. No. 93, K. de Moor, Moerbeek (N. Niedorp); Tweede prijs f20. No. 94, Geb. Dorrepaal, Koudekerk a/d Rijn en Derde prijs f10. No. 97, D. Op 't landt, Rietveld bij Woerden. No. 7. Voor de fjjnste en zwaarste Koe, met spoeling in het Zuid-Hollandsche spoelingdistrict gemest. Eerste prijs f50. No. 122, Wouter Poot, Rotterdam; Tweede prijs f30. No. 112, G. I. Wittkampf, Schiedam; Derde prijs f20. No. 107i .1. Rodenburg, Overschie en Vierde prijs f10. No. 105, A. Poot, Rotterdam. No. 7bis. Voor de fijnste en zwaarste S c h o t, met spoeling in het Zuid-Hollandsche spoelingdir strict gemest, (geboren in 1902). Eerste prijs f40, No. 124, G. J. Witkamff, Schiedam; Tweede prijs 120, No. 125, J. Gagestein, Delfshaven en Derde prijs f10, niet toegekend. No. 8. Voor het fijnste en zwaarste Kal f. Eerste prijs f20, No. 137, A. van der Heijden fleijmans, 's-Hertogenbosch; Tweede prijs f10, No. 134, Bierman Co Rotterdam en Derde prijs f5, No. 136, W. A. Schakenraad, Den Dungen. No. 9. Voor de vier fijnste en zwaarste Vette Schapen, onverschillig van welk ras. Eerste prijs f20, No. 142, Meijer Pool, Rotterdam Tweede prijs f 10, No. 143, denzelfde en Derde prijs f 5, No. 141, D, van Creveld, Rotterdam. No. 10. Voor het fijnste en zwaarste Varken, onverschillig van welk ras. Eerste prijs f20, No. 153. A de Boom, Rotterdam Tweede prijs f 10, No. 152, denzelfde en Derde prijs f 5, No. 151, denzelfde. No. lObis. Voor de vier fijnste Varkens, ieder niet zwaarder dan 60 kilo. Eerste prijs f 15, No. 158, T. de Vos Zn., Rotterdam Tweede prijs f 5, no. 164, A. de Boom, Rotterdam en Derde prijs f 2.50, No. 157, T. de Vos Zn., Rotterdam. B. Niet Gemest Vee. No. 11. Voor den besten Os, (geboren in 1902). Eerste prijs f25, No. 168, G. L. Warnaer Jr. Dirks- land en Tweede prijs f 15, No. 166, Weduwe A. Korteweg, Zevenbergen. No. 12. Voor den besten O s, (geboren in 1903)J Eerste prijs f25, No. 173, Weduwe A. Korteweg, Zevenbergen; Tweede prijs f 15, No. 178, J. C. Crezée, Moerdijk en Derde prijs f5, No. 176, den zelfde. No. 13.* Voor de beste V a a r k o e. Eerste prijs f20, No. 181, C. F. Timmers, Klundert en Tweede prijs 110, No. 180, W. Velthoen, IJsselmonde. No. 14. Voor de beste Guiste Schot,gebo ren in 1902.) Eerste prijs f20, niet toegekend en Tweede prijs f10, No. 186 J. W. Clant, Alfen a/d Rijn. C. Melk- en Drachtig Vee. No. 15. Voor de beste Melkkoe, gekalfd heb bende in 1905. Eerste prijs f60, No. 190, M. No- teboom, KlundertTweede prijs f40, No. 196, II. Knook, Oudemolen en Derde prijs, f 20, No. 191, C. C. Breukink, Voorschoten. No. 16. Voor de beste Melkschot, gekalt hebbende in 1905, (geboren in 1902). Eerste prijs f45, No. 197, C. F. Timmers, Klundert; Tweede prijs f30 en Derde prijs f 15, werden niet toegekend. No. 17. Voor de beste Melkvaars, gekalfd hebbende in 1905, (geboren in 1903). Eerste prijs f30, No. 203, M. Olieman, Rijswqk Tweede prijs prijs f20, No. 201, J. W. Clant, Alfen a/d. Rijn en Derde prijs f10, No. 200, denzelfde. No. 18. Voor de beste Kalfdragende Koe, minstens 7 maanden drachtig. Eerste prijs f60, No. 208, II. Timmers, KruislandTweede prqs f40, No. 211, S. Herweijer, Maasdam en Derde prijs f 20, No. 205, J. v. d. Linde, Zuid-Beijerland. No. 19. Voor de beste Kalfdragende

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2