Staten-Generaal. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ingezonden. Gemengd Nieuws. Kerknieuws. Rechtzaken. ITALIë. De Osservatore Romano meldt, dat Z. H. de Paus aan de keizerin-moeder van China ter ge legenheid van haren geboortedag een geschenk van groote waarde heeft gezonden. Deze hoffelijk heid heeft de keizer beantwoord met een schrif telijke dankbetuiging, in den vorm zooals die bij het Chineesche Hof gebruikelijk is tegenover een souverein. In dat schrijven geeft de keizer uiting aan de gevoelens van hoogachting, welke hij en zijn pleegmoeder jegens den Paus koesteren. Te gelijkertijd zond Z. M. namens de keizerin een tegengeschenk. Te Venetië loopt het gerucht, dat koning Edu- ard daar zal komen en een ontmoeting hebben met koning Victor Emmanuel. KRETA. De Engelsche kruiser Juno is gister-avond om zes uur te Chania aangekomen. Hij bracht inter nationale troepen en gendarmes, benevens twaalf gevangenen uit Kandamos aan. Het volk op de kade juichte de gevangenen, die tot de opstande lingen van Therisso hooren, toe en volgde hen, toen zij naar den politiepost werden gebracht. De Italiaansche officier, die het bevel voerde pver karabiniers, moest zijn sabel trekken en last geven de geweren te laden voor de menigte uiteenging. De kerkklokken luiden nu om de bevolking tot een samenkomst op te roepen. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 11 April. Lager Onderwijs. De heer Smeenge repliceert, en richt zich daarbij tot den heer de Vries, naar aanleiding van diens verklaring in-zake het ontslag van den onderwijzer Barendregt. De heer de Vries was tegen het ontslag, alhoewel er reeds voldoende reden voor was in de gepleegde insubordinatie, en van Barendregt als anarchist bezwaarlijk het inprenten van christelijke en maatschappelijke deugden kon worden verwacht. Er was dus geen reden, den heer Barendregt bij preferentie voor het openbaar onderwijs te willen behouden, wanneer men aan de rechterzijde het even nauw nam met het openbaar onderwijs als aan de lin kerzijde. De heer Schokking komt op tegen het steeds afbreken van de openbare school, en zelfs tegen gelijkstelling van bijzonder en openbaar onderwijs. Het stelsel van den heer de Visser (curisteiijke openbare school) heeft veel aantrek kelijks voor spreker, maar evenveel nadeel. Het blijtt de vraag, of boven een dergelijke school niet een naar gezindheden gesplitste, openbare school te verkiezen ware. In elk geval moest een anar chist bij het openbaar onderwijs niet geduld kunnen woiüen. De heer T alma verdedigt het grondwettige van het ontwerp, en komt verder in zijn repliek terug op het verwijt, hem door den heer Schaper gemaakt, dat hij liet oordeel van J. W. Gerhard ointient het onderwijs niet als socialistisch gezag- heoüenu nad mogen aanhalen. De redenaar zegt, dat net olficieel orgaan het Volk zich wèl in de schoolkwestie solidair verklaarde met den heer Gerhard Het denkbeeld van den heer de Visser topneming van godsdienstonderwijs in het leer plan), zal nooit kunnen leiden tot het doel, dat de heer de V. zeil zich stelt. Immers: het leer plan beslaat slechts uit een opsomming van de materie van het onderwijs. Niets zegt het omtrent den aard daarvan, en het is nu niet te doen in de eerste plaats om godsdienst-onderwijs maar om godsdienstig onderwijs. De heer ter Laan bestrijdt in zijn repliek o.a., dat de redactie van het Volk. het van het algemeen socialistisch standpunt afwijkend oordeel van den heer Gerhard medevoorstaat. De minister van Binnenlandsche Zaken verklaart, niet te zullen ingaan op dat deel der replieken, dat op speciale zaken betrek king heeft, die bij de artikelen nog ter sprake komen. De socialisten, die het bijzonder onderwijs zeggen gunstig gezind te zijn, omdat daardoor veel christelijke arbeiders geen reden meer zullen hebben het ministerie te steunen, dankt spr. voor hun waarschuwing, maar hij acht zich niet ge roepen, hen te helpen. De betwiste cijfers omtrent den aanwas van de bevolking op de bijzondere scholen, zijn officieel en door de departementsambtenaren opgemaakt. Men doet verkeerd, daaraan in het algemeen vertrouwen te ontzeggen. Niet dit ministerie maar het heele landbestuur wordt daardoor geschaad. Op vele christelijke scholen bestaat geen school geld, maar geven de ouders naar hun vermogen verschillende bijdragen, die gewoonlijk verre het ge middelde overtreffen, dat op de openbare scholen als schoolgeld wordt geheven. De cijfers, die de heer Ketelaar noemde, ten betooge dat in Zwitserland het maximum aantal kinderen voor één onderwijzer kleiner is, berust op de fout, dat hij eenvoudig het totaal aantal kinderen deelde door het totaal aantal onderwij zers, welke uitkomst natuurlijk ter zake niet dien stig is. Ter beantwoording van de vraag, of de school strijd doorgaat, en zoo ja, wie dezen opnieuw heeft doen ontbranden, zegt hij, dat de schoolstrijd, voor zoover die bestaat in het door overreding anderen tot zijn inzicht in onderwijszaken trach ten te brengen, steeds doorgaat, maar die andere schoolstrijd, waarbij ieder te wapen loopt en de stormbal uithangt, eerst sedert kort weer wakker is geworden. De heer K e t e 1 a ar roept, dat hij in Juli van het vorig jaar het ontwerp al aanviel. De m i n i s t er antwoordt, dat de heer Kete laar niet denken moet, dat, wanneer hjj iets zegt, direct het heele land 't weet. Wat de verhouding tusschen den omvang van het openbaar en van het bijzonder onderwijs aan gaat vroeger werden die kringen alleen bepaald door het geld, dat voor het bijzonder onderwijs beschikbaar was, terwijl de openbare school geheel door rijk en gemeenten werd bekostigd. Thans is de grens van den werkkring geheel bepaald door de behoefte, die aan bijzonder onderwijs bestaat het andere blijft voor de openbare school. Wordt nu die behoefte grooter gaandeweg, dan zal zelfs het bij dit ontwerp gevraagde niet voldoende blij ven. Het kan best 100 pCt, worden. Thans is slechts l/3 van de kinderen op scholen, waar de naam van Christus wordt gehoord. Van spreker's geestverwanten moet het ideaal zijn, dat V3 tot 2/3 uit te breiden en ten-slotte het heele land op te eischen voor da eere van Christus. Vruchteloos zal de linkerzijde daarbij trachten, ver deeldheid te zaaien tusschen Roomschen en Pro testanten. De vergadering wordt de rede des ministers hiermee geëindigd zijnde geschorst tot heden (Woensdag). Inspecteur der infanterie. Meer en meer vestigt zich in regeerings- zoo wel als in hooge militaire kringen de overtuiging, dat de generaal-majoor F. H. A. Sabron eerlang als inspecteur aan het hoofd van het wapen der infanterie zal komen te staan. Winkeliers. Naar men uit den Haag meldt, worden er daar ter stede pogingen aangewend om tot de oprichting te geraken van een groote winkeliers- vereeniging, bestemd om later een afdeeling te worden van den Middenstandsbond, op het voet spoor van een dergelijke thans te Amsterdam bestaande vereeniging van handelaren, welke reeds circa 1000 leden telt. Ongelukken. Toen de vrouw van den landbouwer S., te Veen- huizen (gem. Dalen) gister bezig was op de balken naar kipeieren te zoeken, viel ze naar beneden en werd zwaar gekneusd opgenomen. Gister-morgen is ze aan de gevolgen overleden. De nieuwe Bouwverordening. (Slot.) Daarom behoeft de zaak echter niet stil te staan. De gemeente kan op grond van het bij de Woningwet aan de onteigeningswet toegevoegd art. 77 sub 4e op gunstige voorwaarden de straat onteigenen allicht tegen een vergoeding van de waarde als straat, die beneden nul is, en de eigenaar van het aangrenzend gebouw zal dan ook de kosten die daaruit mochten voortvloeien, moeten restitueeren. Overigens is op te merken, dat waar de straat het tegenovergestelde van een productief bezit is, het belang van de eigenaars der straten, zich geenszins tegen de kostelooze overdracht aan de Gemeente verzet. Maar in gevallen van onwil, kan de onteige ning door de Gemeente de gewenschte oplossing geven. Geldt eenmaal de bovenbedoelde verplichting voor de bestaande gebouwen ligging aan een door de Gemeente aangelegde of in orde gebrachte gemeentestraat, dan kan de Gemeente in ieder geval overwegen, of en in hoeverre er voor de Gemeente termen bestaan de belanghebbenden te steunen en te gemoet te komen. Doch het springt in het oog, dat, waar degenen die bouwden, zoo schromelijk te kort schoten, en waar de eigenaars van een beteren toestand de vruchten zouden plukken, de gestelde eiseh geens zins onbillijk is. Onbesproken bleven nog de artt. 14 en 15, 99 en 100 en 29 die van algemeenen aard zijn. De bepalingen van de artt. 14, 99 en 29 han gen onderling samen en evenzoo die van de artt. 15 en 29. De artt. 14 en 99 geven in de eerste plaats de bevoegdheid tot het verleenen van vrijstellingen. Art. 14 geeft die bevoegdheid aan Burgemeester en Wethouders bij gedeeltelijke en geheele ver nieuwing, en wel om vrijstelling te verleenen van alle eischen in het 2e Hoofdstuk betreffende nieuwe gebouwen gesteld, behalve ten aanzien van de bepalingen die voorschrijven dat de gebouwen moeten gelegen zijn aan een door de Gemeente aangelegde Gemeentestraat. Dat deze moeten wor den uitgezonderd valt in het oog, als men be denkt, dat dit voorschrift ook voor bestaande ge bouwen geldt. Art. 99 geeft in het eerste lid aan Burgemee ster en Wethouders de bevoegdheid vrijstelling te verleenen ten aanzien van bestaande gebouwen van alle voor die gebouwen geldende bepalingen, eveneens behalve die welke voorschrijven dat de gebouwen moeten gelegen zijn aan een door de Gemeente aangelegde Gemeentestraat. In het tweede lid van art. 99 is bepaald dat voor de bestaande gebouwen blijven gelden de rooilijnen en het peil, bepaald volgens de thans bestaande verordening of bij gebreke daarvan de bestaande straatgevellijnen en als peil de hoogte van de kruin van de straat vanwege Burgemee ster en Wethouders aangegevenevenwel met deze restrictie, dat dit ophoudt, wanneer het gebouw in eens of nagenoeg geheel wordt ver nieuwd. Dan gelden rooilijnen en peil krachtens de nieuwe verordening bepaald. Echter kunnen de oude rooilijnen en peil ook daarna gedurende een bepaalden t(jd of tot wederopzeggens door den Gemeenteraad geldend verklaard worden. In art. 29 is een regeling getroffen, die bepaalt, dat wanneer aanwijzingen als bedoeld in art. 21 dat gebouwen op een afstand van den rooilijn moeten worden gebouwd of een afstand onderling moeten bewaren, of dat op bepaalde plaatsen al leen gebouwen, tot bewoning bestemd, mogen worden gesticht voor het eerst zijn geschied) deze niet gelden voor dan bestaande gebouwen, en evenmin wijzigingen van aanwijzingen, voor dan bestaande gebouwen. Evenwel met gelijke restrictie als boven werd vermeld ten aanzien van rooilijnen en peil van vernieuwde gebouwen, dat n.l. die aanwijzingen wel gelden, wanneer het gebouw daarna in eens geheel of nagenoeg geheel wordt vernieuwd. De Gemeenteraad kan echter ook hier voor bepaalden tijd of tot wederopzeg gens vrijstelling verleenen. Verder is in dat art. een regeling getroffen die bepaalt dat wanneer rooilijnen en pijl wijziging ondergaan de oude rooilijnen en peil blijven gel den, weder met gelijke restrictie, n.l. totdat het gebouw in eens, geheel of nagenoeg geheel wordt vernieuwd. Ook hier kunnen de oude rooilijnen en peil daarna door den Gemeenteraad voor bepaalden tijd of tot wederopzeggens geldend verklaard worden. De artt. 15 en 100 geven de bevoegdheid vrij stelling te verleenen van de onderscheidene voor schriften voor nieuwe en bestaande gebouwen, ten aanzien van ter tijdelijke bewoning bestemde loodsen, keeten, tenten en andere soortgelijke in richtingen, waarvan de bewoning niet, zij het door verschillende bewoners, langer dan 5 jaren aan houdt. Volgens art. 49 der Woningwet zijn hare artt. 125 en 27 op deze inrichtingen niet toe passelijk. De Woningwet gebiedt, gelijk in den aanvang reeds werd opgemerkt, dat voorschriften worden vastgesteld nopens behoorlijke bewoning. Het meest belangrijke artikel is art. 122, dat handelt over de vertrekken, dienende tot slaap plaats of voor andere doeleinden en de slaapge legenheid in een woning. Als beginsel is daarbij aangenomen dat enkel wordt gezorgd dat er in verband met de samen stelling van het gezin voldoende ruimte en slaap gelegenheid aanwezig is, zonder dat de verordening zich bemoeit met het gebruik dat daarvan wordt gemaakt. In den aanhef van art. 122 wordt te kennen gegeven, dat tegelijk aan de onderscheidene voor schriften, die onder m-e volgen, moet zijn vol daan. Daarmede is dit bedoeld. Het toezicht hield bijv. een inspectie, dan zou althans bij éenzelfde onderstelling omtrent het gebruik dat, mogelijk is, gegeven de samenstelling van het gezin en de gevonden toestand, tegelijk aan alle eischen in den onderscheidene letters gesteld, moeten zijn vol daan en was het niet voldoende, dat bij de eene onderstelling aan het eene bij weer een andere onderstelling aan een andere eisch werd voldaan. De Cartonnage-fabriek «Neerlan- dia" zal een geheel nieuwe fabriek doen bouwen en wel in de Kortlandstraat, achter de huizen van de Vriendschapsstraat. Van een man, die gister-avond door het Broersveld liep met zijn hoed in z n hand, daar hij een nieuwe pet had gekocht, werd door eenige jongens dien hoed afgenomen, waarmede zij op den loop gingen. Een onderzoek is ingesteld. .Hedenmorgen ontstond in de Steen- straat plotseling een gat, waarin een handwagen reed met het gevolg, dat de as van den wagen brak. UIT DELFT. Door de katholieken is tot definitief candidaat voor een der twee vacante raads-zetels gesteld de heer C. J. M. A. Straman. Mr. W. C. I. A. van Everdingen trok zich terug. De candidaat der antirev., de heer H. A. Diamant, bedankte. De antirev. zullen trachten alsnog een candidaat te vinden, waarna zij en de kath. elkanders can didaat zullen overnemen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Van ingezonden stukken wordt de kopy niet teruggegeven Een politiepost aan de Rotterd. Poort. Mijnheer de Redacteur, Verzoeke beleefd plaatsing van het onderstaande. Eergister-avond omstreeks half elf had voor mijn deur een vechtpartij tusschen twee personen plaats. Hoewel de heer Mr. V. Sickenga, gem.-secr., de twistenden nog trachtte te scheiden, gaf Z.Ed. het ten slotte op, om nog langer als kurkenzak, tusschen deze vechtlustigen dienst te doen. Het resultaat dezer vechtpartij was, dat er een op den loop ging en de andere bloedend verwond op de straat bleef liggen. Na verloop van eenige minuten verscheen de politie, die trachtte den verslagene op te beuren, wat dan ook na eenige moeite gelukte. Eerst werd mij om water gevraagd en daarna vriendelijk verzocht of men met den patient even in mijn slijterij mocht komen, teneinde hem wat af te wasschen en op te knappen. Ik stemde toe en daarmede was de straatscéne afgeloopen. Ech ter kreeg ik in mijn winkel wat vuilen boel na tuurlijk. Misschien een half jaar geleden werd mijne wel willendheid eveneens door de politie ingeroepen, om eene ook voor mijn deur onwel wordende vrouw (toeval) eenige oogenblikken rustig te kunnen behandelen. Mij dunkt, Mijnheer de Redacteur, dat met zulke feiten voor oogen de vraag, of er wel een Politieposthuis aan de Rott. Poort noodig is, niet meer behoeft te worden gesteld. Alles heeft een grens. Ook de welwillendheid om patiënten, die bij de Politie moeten verzorgd worden, bij zich aan huis te laten behandelen. Dankend voor de plaatsruimte, teekent met achting, Uw abonné C. H. SCHEFFERS. Hoogstraat, bij de v/m Rott. Poort. Verduisteringen. Uit Haarlem meldt men, dat daar wegens tal van verduisteringen de gefailleerde makelaar A. C. gearresteerd is. Aangehouden. De politie te Zaandam heeft aangehouden en gevankelijk naar Haarlem gebracht den Duitscher Höhr, waarvan door de Duitsche justitie de uitlevering is gevraagd. is te Haarlem vuorloopig in het huis van bewa ring opgesloten. I Moordenaar gearresteerd. D. G., vermoedelijke dader van den te Stadskanaal ge" pleegden moord, is gister-morgen te Winschoten gevankelijk binnengebracht. Een Aprilgrap. Twee ambtenaren aan de Rijksverzekèringsbank hebben minder aangename gevolgen van een Aprilgrap ondervonden. Wetende, dat een collega vrij geregeld op den len van iedere maand een postwissel van elders ontving, hebben zij voor den len April een post wissel ingevuld op geheel dezelfde wijze als d« afzender het gewoonlijk pleegde te doen, het af schrift voortreffelijk nabootsende, en voor het overige den wissel zóó handig vervalschende, dat de bewuste collega, den len dezer maand op z'n lessenaar het exemplaar vindende, oogenblikkelijk in den val liep en den wissel voor echt aanzag- Hij werd aangeboden en werd aan het post kantoor, waar inmiddels de ware wissel was aan gekomen, uitbetaald. Toen een dag later door de postambtenaar het geval werd ontdekt, dacht men natuurlijk terstond aan een opzettelijke verval- sching en werd de justitie hiermede in kennis gesteld. Deze deed onderzoek en kwam als poedig tot de ervaring, dat van moedwil geen sprake was geweest, lutusschen was deze vervalsching, waar tegen een zeer zware straf geëischt wordt, aan hangig gemaakt en ondervonden de twee ambte naren die haar pleegden, heel wat moeilijkheden van hun «Aprilgrap", (Hbl.) Oude spinnewielen. In Friesland worden tegenwoordig oude spinnewielen opgekocht. Z\j worden wat opgemaakt en dan naar Holland ge zonden, waar het spinnen weer in eere schjjnt t« komen. Een gehoorzame echtgenoot. Zak in den grond, zei eene gade te Breda tot haar echt vriend en hij voldeed onmiddellijk, hoewel onvrij willig, aan die uitnoodiging. De vloer zakte na melijk plotseling in, medenemende den man en een bed, welke beide in den kelder werden op gevangen. De vloer en het bed waren aan stuk ken de man was, behalve zijn huid gaaf gebleven- Mij n o n g e 1 u k. Gistermiddag is er in «en steen kolenmijn te Noirchin een ontploffing van steen- koolgas geweest. Zeven mijnwerkers zijn gestikt een is er gewond. Z. D. II. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot kapelaan te Schalkwijk den weleer waarden heer J. J. Schaars. Uit Dongen meldt men het plotseling overlijden van den weleerw. heer A. P. Verheijen, sedert 1895 pastoor aldaar, in den ouderdom van 61 jaar. Op Paaschdag-Zaterdag zullen de weleerw. hee- ren E. H. de Rooij uit Den Bosch en G. Petit uit Tilburg, van de missionarissen van het H. Hart, te Leuven de H. Priesterwijding ontvangen. Maandag herdacht da parochie van Oerle (N^ Br.) den dag, waarop voor 50 jaren de oprichting plaats had van het. Liefdegesticht der Eerwaar de Zusters van O. L. Vrouw. Moeder van Barm hartigheid van Tilburg. Wegens den Vastentijd droeg het feest slechts een kerkelijk karakter. Mgr. Strossmayer. f In hoogen ouderdom is mgr. Strossmayer, bis schop van Diakovar (Croatie) overleden. Hij was een kerkvoogd, die indertijd veel van zich deed spreken en vooral als vriend der Slaven groote vermaardheid verkreeg. Het ideaal van Leo XIIIde hereeniging der Oostersche Kerken met Rome, vond in hem een warm bewonderaar en vurig strijder. De Arrondissementsrechtbank te Rotterdam be krachtigde gisteren haar bij verstek gewezen von nis tegen P. H., 19 jaar, zeeman te Vlaardingen, waarbij hij wegens wederspan nigheid werd ver oordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. Voorts werden veroordeeld; H. C. E. J., huis vrouw J. B., 24 jaar, zonder beroep, te Schiedam, wegens eenvoudige beleediging en mishandeling, tot f 10 boete, subs. 10 dagen hechtenis R. W., 16 jaar, speetster, te Vlaardingen, wegens ver duistering van 4 corsetten, tot 3 maanden gevan genisstraf, met in mindering brenging der preven tieve hechtenis, van af 23 Februari J. T., 41 jaar, brandersknecht, te Schiedam, wegens diefstal van eene hoeveelheid moutwijn, tot een maand gevangenisstraf: W. W., 19 jaar, huisschilder, te Vlaardingen, wegens mishandeling, tot f 10 boete, subs. 10 dagen hechtenis. Vrijgesproken werd: J. G. 33 jaar, boekhouder, te Vlaardingen, beklaagd geweest van het iemand in dienst nemen, wetende dat hij gedeserteerd was. HAVRE, 12 April. Mei Juli Sept. Dec. Koffie: 43b/4 44 44'/» 45 K. Mei Aug. Oct./Dec. Jan./Apr Suiker: kalm. 28.95 29.35 23.20 23.25

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2