Staten-Generaal. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. gepantserde kruisers en 1 beschermde kruiser, welke te Wladiwostok vertoeven. Voorts dienen hierbij nog gevoegd te worden een twaalftal krui sers van de vrijwillige vloot. De Japansche vloot bestaat uit 4 slagschepen 4e klasse1 slagschip 2e klasse8 gepantserde kruisers14 beschermde kruisers en een vijf tigtal torpedojagers. Nog beschikken de Japan ners over een groot aantal kleine kruisers, kan- nonneerbooten en torpedoboten die met de kust bewaking belast zijn. De Russische vloot is dus sterker in aantal groote schepen, maar de Japanners winnen het van de Russen wat de torpedojagers betreft. Verspreide berichten. Een telegram uit Tokio maakt melding van het gerucht, dat de Russen te Wladiwostok bezig zijn oefeningen te houden met zes onderzeesche booten die alle in het buitenland gebouwd zijn. Er zijn buoten onder van een Fransch, een En- gelsch en een Amerikaansch type. Een rapport van de commissie, belast met het bijeenbrengen van particuliere bijdragen ten be hoeve van de vloot, is te Petersburg openbaar gemaakt. In het eerste jaar heeft de commissie onge veer 14 millioen roebels verzameld. De commis sie is dadelijk begonnen met 18 torpedojagers Van zeer groote snelheid, tusschen 500 en 615 ton, te laten bou,wen. Daarvan zijn er reeds twee gereed: de Oékraina en de Woiskowoj, die 25 mijl loopen, terwijl nog vijf een heel eind ge vorderd zijn. Bovendien zijn drie onderzeesche booten nagenoeg voltooid; deze laatste hebben 738.000 roebels gekost. RUSLAND. Het telegrammenbureau. meldt: Een keizerlijk rescript, gericht tot den gewezen minister van Binnenlandsche Zaken, Goremkin, geeft last tot het in het leven roepen van een bijzondere com missie onder voorzitterschap van genoemden staatsman. Deze commissie zal zich hebben be zig te houden met het ontwerpen van de wet telijke bepalingen, die moeten gelden voor de regeling van het grondbezit der boeren, wat de voornaamste grondslag is van 's lands welva ren. Er moeten maatregelen getroffen worden om de boeren betere middelen aan de hand te doen om partij te trekken van hun landerijen, om degenen, die weinig bezitten, in de mogelijk heid te stellen, naar andere streken te verhui zen of met behulp van een boerenbank hun bezit uit te breiden. Zoo moeten ook de bezit tingen van andere grondbezitters van andere grondbezitters nau,wkeurig afgebakend worden om het vertrouwen van het volk in de onschend baarheid van het privaat eigendom van ieder te Versterken. ENGELAND. In het Hoogerhuis heeft Reay de aandacht gevraagd voor de onderhandelingen, gevoerd met Rusiand over contrabande. Hij vroeg, of de (re geering de uitnoodiging van Roosevelt had aan genomen voor een tweede conferentie in Den, Haag en of allerlei kwesties betreffende contra bande en den toestand der onzijdige staten jnj die conferentie ter sprake zouden komen. Lansdowne zeide, dat die onderhandelingen met Rusland duidelijk aan het licht brengen, in wel ken uiterst ongunstigen toestand wij ons bevin den ten aanzien van zoo menige belangrijke kwes tie van internationaal recht. Het protest van de Engelsche regeering is niet geheel zondeii uitwerking geweest. De Russische regeering heeft onze bewering toegegeven dat voedingsmiddelen en een aantal andere waren slechts onder zekere voorwaarden contrabande zijn en niet volstrekt contrabande, maar de Engelsche bewering, dat steenkool slechts voorwaardelijk contrabande is, aanvaardt zij niet. De uitnoodiging van Roosevelt was zonder aarzeling aangenomen door de Engelsche regee ring, die het voorstel van de Vereenigde Staten met hartelijke instemming begroet en gaarne mee wil werken om deze belangrijke kwesties tot een oplossing te brengen. Ik hoop, dat de tijd niet ver meer is, dat wij in staat mogen zijn ons te wijden aan die zeer menschlievende en eer volle taak. FRANKRIJK. De Koning van Spanje zal, volgens de Matin, tijdens zqn verblijf in Frankrjjk met den President der Republiek naar Cherbourg gaan, om het daar ter reede liggende noordelijke eskader in oogen- schouw te nemen. Een Spaansch smaldeel, uit drie pantserschepen en twee torpedobooten be staande, zal daar dan ook komen. De Matin meldt verder, dat een Amerikaansch smaldeel in den loop van den zomer, op reis naar Kiel, Cherbourg zal bezoeken. OOST1NRIJK-HONGARIJE. In de Kamer van Afgevaardigden is gisteren het ontwerp voorgelezen van het adres der ge- coaliseerde partijen van links. Het ontwerp legt den nadruk op het ernstige nadeel, dat het land op economisch gebied bedreigt, indien wij, ten gevolge van den ex-lex toestand, waarin wij thans verkeeren, niet in staat zijn onze belan gen met kracht te steunen. Het ontwerp fioo- digt de kroon uit, terstond een regeering te be noemen, die za,l kunnen rekenen op den steun der Kamer van Afgevaardigden. Het uit den weusch, da,t men moge overgaan tot heivorming in de volksvertegenwoordiging, vooral tot uit breiding van het kiesrecht, tot bescherming van de openbare vrijheid, tot hervorming van be lastingen. Ten slotte vraagt het ontworpen adres, dat men de onafhankelijkheid grondveste van het land op economisch gebied, en dat ,meii het nationale karakter van het Hongaarsche le ger duidelijk bevestige door de nationale taal en de nationale herkenningsteekenen bij het le ger in te voeren. Het adres verzoekt den vorst, een einde te maken aan de verplichtingen .wel ke in het leven worden geroepen door de grond wet, die niet aan den tegenwoordigen toestand beantwoordt, en een regeering te benoemen die het vertrouwen heeft van de Kamer. In de Kamer heeft Eötv'ös een motie inge diend, strekkende om afkeuring uit te spreken over graaf Tisza en Perczel. Tisza antwoordt, dat zoolang als zijn opvolger niet zal zijn be noemd, hij voort zal gaan met het waarnemen van het ministerambt en zich kwijten zal ,van den alleronaangenaamsten plicht op zijn post te blijven. i Heden voortzetting van het debat. ITALIë. Vorst Ferdinand van Bulgarije vertoeft op 't oogenblik te Rome. Koning Victor Emmanuel heeft hem een officieel bezoek gebracht, waarna Tittoni, de minister van Buitenlandsche Zaken, een lang onderhoud met den vorst had. De ministerraad heeft besloten de Kamer een crediet te vragen van 60 millioen lire ter versterking der vloot. GRIEKENLAND. Woensdag-avond heeft op Korfoe het galadiner ter eere van den Duitschen keizer plaats gehad. Nadat koning George zijn gast had bedankt voor zijn benoeming tot eere-admiraal der Duitsche vloot, dronk de Keizer een toost op zijn gastheer en diens land. De Keizer verklaarde verheugd te zijn in Griekenland te vertoeven op een tijdstip, dat daar het archaeologisch congres plaats had. Ieder wist wat de Duitschers te danken hadden aan het Hellenisme, bron van kennis, en hoe zij de Helleensche litteratuur bewonderen. Vervolgens bedankte de Keizer op zijn beurt den Koning voor zijn verheffing tot eere-admiraal der Griek- sche vloot, die op zulk een roemrijk verleden kon wijzen. Hij hoopte dat de zeemacht van het moderne Griekenland die groote tradities waar dig zou blijven. De muziek speelde een door den Keizer gecom- poneerden marsch De prins-zeeman. Des avonds waren de stad Korfoe en de sche pen in de haven weer prachtig verlicht ter eere van het bezoek van den Koning en den Duitschen keizer. De admiraal van het Engelsche smaldeel dat voor Korfoe ligt, gaf een groot feestmaal aan boord van zijn schip, de Bulwark. Voordat keizer Wilhelm naar Messina vertrok, uitte hij zijn te vredenheid over de ontvangst en zijn bewondering van de schoonheden van het eiland. AMERIKA. Het antwoord van president Castro op het voorstel van de Amerikaansche regeering om de geschillen tusschen Venezuela en de Vereenigde Staten aan een scheidsrechter te onderwerpen is nog altijd niet openbaar gemaakt, maar het schijnt hierop neer te komen, dat Venezuela het voorstel moet afwijzen, aangezien het zijn rechtbanken voldoende vindt om over alle geschillen te beslis sen. De Amerikaanschen belanghebbenden, zegt Castro, zijn van de hulp der Venezolaansche rech ters al dan niet gediend, naarmate de rechters die eischen steunen of afwijzen. De zaakgelastigde van Venezuela te Washington zegt, dat president Castro's besluit vast staat en daaraan niets ver anderen zou, ook al zond Amerika zijn heele vloot en zijne heele leger. De Amerikaansche Panamakanaal-commissie heeft besloten onverwijld met het graven van het kanaal te beginnen, waartoe zij tweeduizend Ja panners en evenveel Chineezen in dienst zal nemen, aangezien ander werkvolk niet te krijgen is. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 13 April. Arbitrage-verdrag. Aan de orde is het op 12 Februari 4904 te Kopenhagen tusschen Nederland en Denemarken gesloten arbitrage-verdrag, waarbij niet de bekende uitzondering wordt gemaakt voor geschillen, ra kende, de eer, de onafhankelijkheid of levensbelan gen van een der beide naties. Vooral daarom verklaarde de heer van Aschvan W ij c k er zich in een uitvoerige rede zeer voor, ook omdat andere naties er zich bij kunnen dan- sluiten. De heer Van Bylandt is eveneens zeer in genomen met het verdrag. Tegen de bepaling, dat ook andere mogendheden zich er bij kunnen aansluiten zou hij bezwaar hebben, wanneer niet tevens er bij was bepaald, dat men die aansluiting niet steeds behoeft te aanvaarden. Ten-slotte zegt spr., dat de oorlogen toch, in weerwil van alle verdragen, niet zullen verdwijnen, en dat wij dus ons land en onze koloniën moeten blijven ver dedigen. De heer Van Karnebeek oordeelt, dat dit verdrag een model moet zijn. Spr. acht artikel I, dat spreekt van alle geschillen, onverschillig welke, wel wat al te algemeen en onjuridisch gedacht. Uitgezonderd hadden moeten zijn alle belangen kwesties op eigen grondgebied. Aan den anderen kant acht hij de uitzondering, die gemaakt wordt in het verdrag voor zaken, die tot de competentie behooren van de rechtbank in een der beide lan- pen, weer te vergaand. Niet geregeld is in het traktaat het gevolg, dat de uitvoering van een arbritrale uitspraak kan hebben voor een derden Staat. Daardoor zou zulk een uitspraak ons in conflict kunnen bren gen met een derde. De heer Van Raai te wil de uitzondering voor belangenkwesties, die de heer van Karnebeek wenscht, niet. Hij acht onze belangen ook veilig onder de hoede van het recht. Hem trekt het aan, dat ons land door zijn voorbeeld propaganda gaat maken voor het beginsel des rechts. Is hier delegatie van macht door de Staten- Generaal aan de Regeering slechts schijnbaar? Goedkeuring door de Staten-Generaal wordt thans vooraf gegeven. De heer Pompe van Meerder voort verdedigt eveneens het traktaat. De heer van Kol verklaart, dat dit traktaat den socialisten onverschillig is. Tochin het traktaat had hij aan een duidelijker omschrijving de voorkeur gegeven. Naar aanleiding van de hulde, gebracht aan de scherpzinnigheid van den afgetreden minister van Buitenlandsche Zaken, vraagt spr., waarom dan maar steeds in het duister blijft, waarom die verdienstelijke man op onaangename wijze uit zijn departement is verdrongen. Spr. begeeft zich ver volgens in een afkeurende beschouwing omtrent de Vredesconferentie, en het karakter van den Tsaar van Rusland. De Voorzitter verzoekt een en andermaal matiging. De heer Goeman Borgesius mist fn de zoo zeer genoemde memorie van antwoord juist het antwoord op een hoofdpunt, dat in het voor- loopig verslag werd ter sprake gebracht, nl. de vraag, of nu werkelijk met «différends et litiges" alle mogelijke twisten, die kunnen voorkomen, bedoeld zijn. De waarnemende minister vanBui- t e n 1. Zaken, de minister Ellis, zegt dat de woorden »difïérends et litiges" niet bedoelen onderscheid te maken tusschen geschillen over belangen en die over rechten. Spr. ziet niet in, hoe er twisten over belangen kunnen ontstaan, waarbij geen rechtsgeschil gemoeid is, doch de minister van Justitie zal daarop nader ingaan. De minister van Justitie betoogt, dat ook arbitrage een rechtspraak is, en dat de na tuurlijke grens van rechtspraak is, dat deze nóóit kan loopen zuiver over belangen, waarbij geen rechtskwestie is betrokken. De bepaling (uitslui ting van zaken, die tot de competentie der recht banken behooren), acht spr. overbodig, doch zij is op verzoek van Denemarken er in gebracht. Na repliek en dubliek wordt de beraadslaging verdaagd tot heden (Vrijdag). OffLciëele berichten. Bij Kon. Besl. is bevorderd tot officier in de orde van Oranje-Nassau, P. M. Keller van Hoorn, predikant bij de Nederduitsche Hervormde Gemeente te Dordrecht. Bij Kon. Besl. zijn benoemd tot gedelegeerden der Nederlandsche regeering vóór na te noemen in 1905 te Lujk te houden congressen: voor het „congrès international des Chambres de commerce et des Associations commerciales et induptrielles", jhr. C. F. van de Poll, voor zitter der Maatschappij van Nijverheid te Haarlem; Voor het „congrès international des Mines, de la Metallurgie, de la Mécanique et de la Géo- logie appliquées," H. J. E. Wenckebach, direc teur-generaal der Staatsmijnen in Limburg en C. Blankevoort, ingenieur der mijnen, beiden te Heerlen. Minister van Buitenlandsche Zaken. Te Weenen loopt het gerucht, dat de Neder landsche gezant aldaar, jhr. mr. W.M. van Weede de Berencamp, benoemd zou zijn tot minister van Buitenlandsche Zaken. Ouderdomspensionneering Het wetsontwerp voor de ouderdomspensionnee ring zal vermoedelijk nog vóór Paschen bij de Tweede Kamer inkomen. Dit zal ook het geval zijn met het wetsontwerp, strekkende om den landbouw onder de Ongeval lenwet te brengen. Hgzn Plakzegels. Naar wij vernemen, zal het plakzegel van 5 cent, voor handelspapier en quitantiën, met ingang van 4 Mei a.s. verkrijgbaar worden gesteld aan alle post en bijkantoren der posterijen. Tot heden zijn die zegels, behalve bij de depot houders van postzegels en enkele particulieren, alleen verkrijgbaar bij de post- en hulpkantoren in plaatsen waar geen ontvanger der registratie, met zegeldebiet belast, gevestigd is. NC Anti.-rev. deputaten-vergadering. Gister werd te Utrecht de deputaten vergadering der Anti-rev. partij gehouden. De groote zaal van Tivoli waar de bijeenkomst was, was stampvol. Honderden konden wegens gebrek aan plaatsruim te geen toegang krijgen. In 't gebouw voor Kun sten en Wetenschappen spraken 's morgens de heeren Heemskerk en Talma. De vergaderingen ware niet voor de pers toegankelijk. Prof. dr. H. Bavinck hield een schitterende rede over: «Christelijke en neutrale staatkunde", die warm werd toegejuicht. In de namiddagvergadering stelde de voorzitter, prof. Bavinck, het voorstel-Den Helder, met be trekking tot het kiesrecht-vraagstuk, aan de orde. Op verschillende gronden, vroeger reeds aan de kiesvereenigingen medegedeeld, kon er op het oogenblik b(j deze verkiezingen niet aan oplossing van dat vraagstuk worden gedacht. Eerst moest het program van urgentie worden afgewerkt en was die arbeid voltooid, dan zou het niet onmo gelijk zijn, nog vóór het einde dezer vier-jarige periode een [aparte deputatenvergadering bijeen te roepen ten einde het kiesrecht-vraagstuk *e bespreken en op wat wijze men tot eene oplossi08 daarvan komen kon. Na uiteenzetting van deze verschilende bezwaren, vroeg de heer Staalman; als voorzitter van de Heldersche kiesvereenig>06 «Nederland en Oranje", het woord om het mede door hem onderteekend voorstel betreffende hef kiesrecht vraagstuk te verdedigen. Met verschillende citaten uit Kuyper's geschrif' ten toonde hij aan, dat niemand minder dan de tegenwoordige minister van Binnenlandsche Zake" voortdurend op uitbreiding van het kiesrecht bad aangedrongen. Ook de mannen van Patrimoni001 hadden daar steeds op gewezen en waren warme voorstanders van het Huismanskiesrecht. Zelfs de heer Talma had, toen hij lid der Tweede Kamer was geworden, in «Patrimonium" een reeks art1* kelen geschreven, waarin hij het ongerijmde va0 het tegenwoordige kiesrechtstelsel aan^scherpe cfl' tiek onderwierp. Zelf invloedrijke roomsche Kamer* leden had spreker naar hun oordeel gevraagd e0 allen hadden zich vóór uitbreiding verklaard. De coalitie kreeg de schuld van alles en deze was oorzaak, dat men niet aan uitbreiding denke0 kon. Moeten we dan, vraagt spreker ten slotte, steeds als anti-revolutionnaire partij aan de0 leiband van den heer Lohman loopen Na deze vraag werd de vergadering zeer rumoerig en belette den heer Staalman voort te gaan. Na nog enkele minuten, ondanks het lawaai, gesproken te hebben, zag hij dan ook onder protest van het woord af en moest tot zijn spij1 constateeren, dat de vergadering hem het spreke0 onmogelijk maakte. Hierna voerde de heer Van der Molen uit Leeu warden het woord om namens de kiesvereeniging aldaar het centraal comité te verzoeken wat voortgang te maken met het kiesrecht-vraagstuk. De heer Talma, die daarna het woord verkreeg, trachtte op verschillende gronden het door de0 heer Staalman aangevoerde te weerleggen door aan te toonen, dat het volstrekt de bedoeling dezer regeering niet was, het kiesrechtvraagstuk van de baan te schuiven om de eenvoudige reden, dat het niet op de baan was. Het kon nu niet aan de orde worden gebracht bij deze verkiezingen. Andere meer gewichtige0 vraagstukken moeten eerst worden opgelost. De vergadering vereenigde zich ten slotte met het door het centraal comité gegeven advies en het voorstel-Den Helder was daarmede verworpen. Nadat de heer Talma gekozen was als ascessor in de plaats van den heer Bavinck, die als zoo danig was afgetreden, werd de vergadering na een opwekkend slotwoord van den voorzitter en dankgebed van prof. dr. H. Visscher te Utrecht gesloten. Uit Utrecht. De voorloopige uitslag van de stemming voor een lid van den gemeenteraad in kiesdistrict A te Utrecht is herstemming tusschen de heeren Du- four (lib met 908 en Zoetmulder (kath.) met 685 stemmen. Ongelukken. Op het werk bij het in aanbauw zijnd fort te Marken-Binnen, gemeente Uitgeest, zijn door eene verzakking een paar volgeladen kipkarren aan het rollen gegaan en uit de rails geraakt, waardoor een viertal arbeiders meer of minder ernstig ge kneusd werden. Van een der werklieden is een been verbrijzeld en een tweede is zoodanig in wendig gekneusd, dat hij niet vervoerd mocht worden. - Weer is een Italiaan, korist van de Itali- aansche Opera te 's-Gravenhage, 63 jaar oud, ge naamd Oresie Stempanoni, gister-morgen dood in zijn bed gevonden op zijn kamer in een huis op den Nieuwen Uitleg, verstikt door gas, dat ont snapt was doordien de schuifinrichtig te veel naar beneden was getrokken. Bij ministerieele resolutie isinge- trokken de verplaatsing van den Rjjksklerk A. H. Theunissen van Weert naar Schiedam. Eergister-avond werd alhier etn ledenvergadering gehouden van «Schiedam Voor uit." Uit een mededeeling van den secretaris bleek, dat het ledenaantal thans 259 bedraagt, tegen 476 op medio December 4900. Als bestuurslid werd herkozen de heer D. Ris E. Hzn. Bij de rondvraag ontspon zich eenige discussie over de vraag waarom hier ter stede, niettegen staande de behoefte aan woningen, zoo weinig wordt gebouwd. Verschillende leden waren van oerdeel, dat de oorzaak hiervan gevonden moet worden in de talrijke bezwarende bepalingen, die door het gemeentebestuur aan bouwers worden opgelegd. De voorzitter verklaarde zich bereid een vergadering te beleggen, teneinde de nieuwe bouwverordening te bespreken. Aan het einde der vergadering werd de rekening en verantwoording goedgekeurd Gisteravond had in hetSlöjdlokaal boven de Beurs, de openbare les plaats van den cursus in handenarbeid der Mij. tot Nut van Algemeen. Op verschillende tafels waren de voorwerpen uitge stald, welke door de leerlingen waren vervaardigd- Twee luxe-doosjes en een spiegeltje[trokken daar onze aandacht door het keurige houtsnijwerk, dat op het deksel en het lijstje was aangebracht, 't Was een interessant gezicht om te zien, hoe handig

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2