Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. allen Delcassé terugroepen, is niettemin, naar blijkt, oorzaak der ontslagneming geweest. De intrekking hiervan is dan ook, meent men, slechts van tijdelijke beteekenils. President Loubeten de Piet Hein. Reuter seinde gister uit Bordeaux President Loubet kwam hier omstreeks 12 uur aan, begroet door den burgemeester en de civiele en militaire autoriteiten. Op de prefectuur werd een officieele receptie gehouden. Het publiek, om de prefectuur verzameld, begroette den president met veel enthusiasme. De minister van Marine stelde den Hollandschen consul voor, benevens den kolonel Eydeman en den kapitein ter zee De Ranitz, beiden van den Hollandschen kruiser Piet Hem, die hier was gekomen om den presi dent der republiek te begroeten. President Lou bet onderhield zich enkele oogenblikken met de Hollandsche zeeofficieren en dankte hen zeer wel willend. ITALIë. Minister Tittoni zal 29 April te Venetië een bezoek ontvangen van den Oostenrijksch-Hongaar- schen minister van Buitenlandsclhe Zaken Golu- chowski. Tusscthen de beide regeeringen is over alle kwesties volkomen overeenstemming ver kregen. De werkstaking der „ferrovieri" in Italië is geëindigd. Op alle spoorwegen is de arbeid hervat. KRETA en GRIEKENLAND. In antwoord op een interpellatie over de ge beurtenissen op Kreta antwoordde minister De- lyannis, president van den ministerraad, dat po litieke personen uit Kreta den steun der regeering hebben ingeroepen voor de instandhouding der vereeniging met Griekenland en tot verandering van de tegenwoordige wijze van binnenlandsch bestuur. Hij had hun geantwoord dat die vereeniging een pan-Helleensche wensdh was, die door alle Grieken werd gekoesterd, maar dat hij nieuwe betoogingen nutteloos achtte en beslist weigerde steun te verleenen aan eenige actie, die ten doel had wijziging te brengen in het binnenlandsch bestuur, daar een dergelijke wijze van doen zou leiden tot omverwerping van de besluiten der mogendheden. De prins deelde aan de afgevaardigden het antwoord der mogendheden mede, waarin zij blij ven volharden bij hunne besluiten. De afgevaar digden besloten overleg te plegen met het volk ter vaststelling van hun gedragslijn. Offlciëele berichten. Bij Kon. Besluit is benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, jhr. rar. J. J. Rochussen, referendaris, chef der eerste afdeeling van het Departement van Buitenlandsche Zaken. Audiënties. De gewone audiënties van de ministers van Justitie, Financiën, Oorlog en Koloniën, zullen deze week niet plaats hebben. De minister van Buitenl. Zaken. Na zjjn terugkeer van 't Loo heeft de heer Van Weede Zaterdag het beheer van het departement van Buitenlandsche Zaken van den minister ad interim, vice-admiraal Ellis, overgenomen. Mr. Tydeman. Naar men verneemt, is de toestand van mr. M. Tydeman Sr. te Tiel, sinds langen tjjd ongesteld, in de laatste dagen zeer verergerd. Drankwet. Onder de oude drankwet kon door Ged. Staten ontheffing worden verleend van het toenmalig verbod van art. 3 no. 8 en 9 dier wet, zoodat gemeenschap mocht bestaan binnenshuis van een vergunnmgslokaal met een winkelnering, alsmede dat een wethouder tevens vergunninghouder mocht zijn. Bjj de behandeling der nieuwe drankwet heeft de regeenng ten aanzien van voormelde vrijstel lingen verklaard, dat zij onder de werking der nieuwe drankwet zouden blijven voortduren, blijkbaar daarbjj doelende op vrijstellingen verleend zonder tijdsbepaling, terwijl de vrijstelling boven bedoeld, door Ged. Staten verleend, voor één jaar golden. Of laatstbedoelde vrijstellingen, in de provincie Noordbrabant verleend, onder de nieuwe drankwet van kracht zouden blijven, was niet wat men noemt eene uitgemaakte zaak. De Administratieve Vereeniging voor Veghel en omstreken heeft zich daarom tot den minister van Binnenlandsche Zaken gewend om inlichtingen aangaande deze kwestie en tot antwoord gekregendat de bedoelde dispensatiëu verkregen rechten zijn, «met dien verstande evenwel, dat voor zoover dispensatiëu slechts voor een bepaalden termijn zijn verleend, de door haar verkregen rechten vervallen met het eindigen van dien termijn.Met 1 Mei a. s. zullen dus heel wat personen in Noordbrabant hebben te kiezen tusschen de vergunning en den winkel of het wethouderschap. Hulde aan Mgr. Callier. In den tot den nok gevujden Stadsschouwburg te Amsterdam ontving gister-middag de Nederland- sche Roomsch Katholieke Volksbond voor de eerste maal het bezoek van zijn beschermheer mgr. A. J. Calliier. Bij deze plechtigheid, die door de medewerking van de zangvereeniging „St. Caecilia", onder den dirigent A. J. de Jong, en van het muziekkorps „Orpheus", werd opgeluis terd, waren behalve tal van R.K. geestelijken, on der wie men o. a. de hoogeerw. heer mgr. Klönne, mgr. G. W, Konings en de zeereerw. heer pastoor Janssen opmerkte, aanwezig de afdeelingsbestu- ren van den Bond, de leden van den centralen raad, de besturen der vakvereenigingen en ver dere onderaideelingen. Voor zoover de plaats ruimte strekte, hadden ook de gewone leden van den Bond toegang. Toen mgr. Callier onder algemeen gejuich op het tooneel verschenen was, waarvan het décor het inwendige van een kerkgebouw voorstelde, en omringd door de leden van het centraal be stuur in den voor hem bestemden eerezetel had plaats genomen, nam de Centraal-President mr. W. C. J. Passtoors het woord, om voor den Bond het welkom aan den beschermheer uit te spreken. „Van onze organisatie zal ik niet veel zeggen", zoo zeide spr. daarna, „want reeds lang verheugen wij ons in Uwe belangstelling en sympathie." Slechts hierop wilde spr. wijzen, dat de R. K. Volksbond verbetering der maat schappelijke toestanden wil zonder verscherping van haat en klassenstrijd, door samenwerking van patroons en arbeiders, en dat ze trouw is aan den levenden God en aan het huis van Oranje. „Onze organisatie moet staan onder het hoofd onzer kerk", en, besloot hij, „en daarom onderwerpen wij haar geheel aan U. Daardoor slechts kan onze bond bloeien tot glorie der kerk en tot heil van het Vaderland." Nadat vervolgens door „St. Caecilia" het wel komstlied was toegezongen en nog een ander zangnummer, Les matyrs aux Arènes, was uit gevoerd, kwam het woord aan den geestelijk advi seur van den bond, mgr. G. W. Konings, Het is een moeilijke tijd zoo zeide deze ongeveer, en velen falen bij hunne pogingen daarin verbetering te brengen. Ons schrikt dat echter niet af; wij scharen ons onder de Kerk en weten dat daardoor alleen de overwinning kan komen. Daarom f hoorzamen wij: aan hem die door den H. Geest tot onzen leider is aangewezen, den bisschop van het diocees. Vele overwinningen hebben wij reeds behaald, maar de grootste overwinning is onderwerping aan bisschop en Paus, zelfs wan neer daarvoor een offer gebracht moet worden aan eigen oordeel. Daarom is Uwe komst ons zoo zoet, omdat ze ons in staat stelt de belofte Van trouwe gehoorzaamheid en onderwerping af te leggen. Spr. dankte Vervolgens voor de be langstelling die mgr. Callier steeds in het werk Van den Volksbond had getoond en sprak de hoop uit dat zijn steun hun steeds zou mogen verzekerd blyven. i j j I j j Hierop antwoordde mgr. Callier dat hij diep getroffen was door deze hulde, die hem reeds meer dan een jaar lang was toegedacht, immers hij wist dat die niet betrof zijn persoon, maar den vader van het diocees. Steeds heeft in den R. K. Volksbond geheerscht die goede geest, waardoor men blijft opzien naar boven en zich laat leiden door wie God daartoe heeft aange steld. Hebben de bisschoppen in Nederland over 't algemeen niet te klagen over gebrek aan volg zaamheid, af en toe moet toch nog wel eens ge zegd worden da,t men gehoorzamen en volgen moet. Iets dergelijks is echter bij den Volksbond nooit noodig geweest, en evenmin kwam er voor het nemen van besluiten met de formule „behou dens de goedkeuring van het Doorluchtig Episco paat." De Volksbond komt eerst vragen wat de Vader wil, en daarop was spr. trotsch. Als hij binnenkort aan den troon zal staan van den op- per-priester, Z. H. den Paus, dan zal hij niet na laten den Volksbond te Vermelden als oorzaak Van yeel goeds dat is uitgericht. Aan het altaar bidt opr. iederen dag voor dien Bonddat gebed zal God verhoeren, en zoo zij hetl" Nadat thans „Orpheus" zich nog eens had doen hooren en door alle aanwezigen het Bonds lied (Was aangeheven, sprak den heer Passtoors nog een kort slotwoord. Hij zeide dat dit be zoek pllen had opgewekt voor den komenden strijd jn het belang van Kerk en Vaderland, en dat hij nu voor den Bond 's bisschops zegen afsmeekte, ten einde allen opnieuw te sterken. Mgr. Callier Verleende daarop alle aanwezigen den zegen. Hiermee was de openbare plechtigheid afgeloo- pen, daar het voorgestelde vaandeldéfilé door de brandweer verboden was. De leden der afdeelings- besturen werden daarna nog in particuliere au diëntie aan mgr. Callier voorgesteld. Anti-Rev. Propaganda-clubs. Tweeden Paaschdag werd te Utrecht de derde jaarvergadering gehouden van den «Bond van Anti-revolutionaire Propaganda-clubs in Nederland". De vergadering werd geleid door den heer mr. G. J. Sybrandy. De heeren E. J. Beumer van Utrecht, J. de Bruyn van Rotterdam en W. de Vries van Kam pen werden als bestuursleden herkozen, in de vacature-G. Wolzak werd als bestuurslid benoemd de heer J. J. de Waal Malefijt van Utrecht. Telegrammen van sympathiebetuiging werden gezonden aan H. M. de Koningin en den Minis ter van Binnenl. Zaken. Christen- Democraten. Afgevaardigden van vereenigingen van Chris ten-Democraten uit verschillende deelen des lands hielden op tweeden Paaschdag in het lokaal «De Roode Leeuw" te Amsterdam eene vergadering onder leiding van den heer A. P. Staalman, lid der Tweede Kamer. De bijeenkomst duurde bijna onafgebroken van 's morgens 11 tot 's avonds 8 uur. Na afloop der vergadering, die voor de pers niet toegankelijk was, deelde men mede, dat de afgevaardigden eenstemmig tot partij-formatie hadden besloten. De beginselverklaring en het pogram van actie werden verder vastgesteld en zullen eerlang publiek worden gemaakt. Waai de partij in den lande bij de a. s. verkiezingen met- eigen candidaten zal optreden, zal nader worden bepaald. De S. D. A. P. en de verkiezingen. Op het congres der S. D. A. P. werd een motie aangenomen van den volgenden inhoud »Het congres, overwegende, dat de arbeiders klasse voor haar maatschappelijk belang den klas senstrijd voert en daarbij eendrachtig moet op treden, overwegende, dat daarom tegenover de antithese door Christelijke partijen van alle gading aanvaard, die van kapitaal en arbeid moet worden gesteld, verklaart zich niet bij een anti-clericale parijgroepeering te laten indeelen, maar haar eigen standpunt van den klassenstrijd onverzwakt te willen handhaven en den strijd tegen alle burger lijke partijen te zullen aanvaarden, en overwe gende, dat het blanco artikel geen voldoenden waarborg biedt voor de democratische gezindheid der candidaten, verklaart bij herstemmingen alleen die candidaten te zullen steunen, die zich verkla ren vóór de urgentie van algemeen kiesrecht. De staking te Hilversum. Men deelt mede, dat ook de heer G. Kloppers, exploitatie-bouwer, de eischen der timmerlieden- vereeniging heeft ingewilligd. Wat betreft het bemiddelingsvoorstel, dat door het bestuur van den Chr. Besturenbond ook ge daan is aan de timmerliedenvereenigingen «Pro test. Christ." en «Door Eendracht Verbetering", verneemt men dat het hoofdbestuur en het plaat selijk bestuur van den Algemeenen Timmerlieden bond geadviseerd hebben op dit voorstel niet in te gaan. De hoofdbesturen van den Christ. Timmerlieden en van den Algemeenen Ned. Timmerliedenbond zullen met de plaatselijke besturen der betrokken organisaties alsnog over het bemiddelingsvoorstel vergaderen en daarna de timmerlieden laten be slissen. Nog was tot de timmerlieden de oproep gedaan heden (Dinsdag)morgen te 8 uur in «Ons Huis" bijeen te komen, waar de besturen de voorstellen zullen behandelen en aan hun oordeel onderwerpen. Men verneemt nog. dat van de zijde der patroons een voorstel gedaan is, dat de Vereeniging in overweging zal nemen dit voorstel zou, als het aangenomen werd, de staking nog kunnen voor komen. Uit Hilversum wordt nog gemeld Met het oog op de werkstaking der timmerlieden is alhier een detachement rijksveldwacht aange komen en zijn alle verloven der gemeentepolitie voor onbepaalden tijd ingetrokken. Het monument te Breda. Uit Breda wordt geschreven, dat de gemeente raad Zaterdag besloot, op advies van den opzich ter der beplantingen aldaar en van dr. Cuypers, te Amsterdam, het indertijd genomen raadsb e- sluit betreffende de plaatsing van het monument ter herdenking van het 500-jarig bestaan van het Huis van Nassau-Oranje, als heeren en baronnen van Breda te wijzigen. Het monument zal nu geplaatst worden vóór het veelbesproken Gazon, zoodat de fundamenten kunnen worden behouden. Naar alle waarschijnlijkheid zal de plechtige onthulling einde Mei plaats hebben. Ongelukken. Op den overweg aan den Amsterdamschen straatweg te Utrecht is een met een paard be spannen melkwagen door een van het Centraal station komenden locaaltrein aangereden. Het voer tuig werd geheel verbrijzeld en het paard gedood. De voerman bleef gespaard door ijlings van den bok te springen. Een en ander is waarschijnlijk een gevolg van nalatigheid. De boomen van den overweg waren althans geopend. Proces-verbaal is opgemaakt. (U. D.) Men schrijft uit Aalburg d.d. 21 April Gisteravond omstreeks 6 uur overkwam den 74-jarigen J. v. Kuijk een noodlottig ongeval. Met hit en kar haalde hij zijn zoon van de boot en nam op de met groenten beladen kar plaats. De zoon zou den hit van den halster ontdoen, om een touw op de kar te hebben. Het dier werd schichtig en wilde op hol gaan. De oude man sprong van de kar en werd zoo ernstig overreden, dat ribben in de longen drongen. Enkele uren later is hij overleden. Volksbadliuis. In de week van 17—23 April 1905 werden ge' nomen 181 baden lste kl. 2de kl. kuipbaden 19 kuipbaden 28 regen 9 regen 123 school kinder a 5ct2 Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het Commissariaat van politie notitieboekje met potlood, -jongenskraag, koperen horlogeketting, jongensjas, kaartjes instituut Bij" sterveld, sleutels. Terug te bekomen aan de volgende adressen Een kinderzak met zakdoek enz., G. A. Kok, Doelehotje 34; een parapluie. J. A. de Heer, Dam 16portemonnaie met geld, B. v. d. Zee, Broers- veld 184; een zilveren oorknop, wed. Zonneveld) Broersveld 483een zilveren rozenkrans in étui) J. A. Stegman, Hoogstraat 176 een bruine rok (gemerkt), N. de Raaf, Noorderlaan 18 een vrou wenzak met zakdoek enz, bij J. v. d. Hoek, Pro; veniershuis 5. Den lOen Mei 1906 zal het 25jaren geleden zijn, dat de Kerk van O. L. VrouW Visitatie (Singelkerk) werd geconsacreerd. Het plan bestaat dien dag plechtig op een der Zondagen na den lOen Mei te gedenken. Blijkens een thans verzonden circulaire, lig* het in het voornemen om «de groene ruitjes boven het hoofd-altaar te vervangen door fraai gekleur de vensters". Achter in de Kerk zal gedurende eenigen tijd de teekening, waarnaar wordt voorgesteld de ramen te doen vervaardigen, worden uitgestald. Hoewel voor de vervaardiging en het inzetten dier vensters een aanzienlijk bedrag wordt ge vorderd, meende het Kerkbestuur, overtuigd als het was, dat velen volgaarne een offertje willen bijdragen tot opluistering van Gods huis, dat dit evenwel het beste en schoonste geschenk voor de Kerk zal wezen. Het geschenk moet zijn van het algemeen. Daarom zullen, behalve voor de groote giften in eens, ook inteekenljjsten den parochianen en vrienden worden aangeboden voor maandelijksche en wekelijksche bijdragen. Naar mate die giften bedragen, zal er worden besloten tot het inzetten van twee of al de ven sters. Voor de betrekking van hoofd aas een openbare school alhier, hebben zich 82 sol licitanten aangemeld. De g e m e e n t e r a a d z a 1 o p D i n s d a g 2 Mei, des namiddags ten 2 ure, vergaderen. De vereeniging «Vriendenkring" alhier zal Zondag 30 April deelnemen aan den te Maastricht te houden wedstrijd van komische voordrachten. De heer J. M. Voorhuijzen zal daar optreden met de voordracht «De Bibliothecaris" van Abr. de Winter. Op dezen wedstrijd mogen alleen voordrachten van Abr. de Winter worden vo.orgedragen. Bij de herstemming is tot hoofdin- geland-plaatsvervanger van het hoogheemraad schap Schieland te Rotterdam gekozen de heer J. M. van der Schalk te Schiedam. Gister-avond, omstreeks 6£ uur, kwam een 5j-jarig kind zonder geleide met de stoomtram alhier aan. Het kind werd ondervraagd, doch zijn naam en woonplaats kon men niet te weten komen. Nog denzelfden avond kwam de vader van Delfshaven het kind terughalen. Het bleek nu, dat het onopgemerkt in de tram was geklauterd. Staking. Sedert enkele dagen is aan de sigarenfabriek van den heer C. N. Smit te Delft eene staking uitgebroken. De zaak heeft zich als Volgt toegedragen: De arbeiders hadden vermeende of werkelijke grieven en, om deze uit den weg te ruimen, vaar digden zij uit hun midden drie mannen af, om met den patroon te confereeren. Enkele dagenj later werden deze drie mannen aan werk gezet, minder van aard dan dat, waaraan zij gewoonlijk werkten, zoodat Voor hen de kans groot was, dat zij minder zouden verdienen. Toen het nu bleek, dat deze maatregel het gevolg was van hun optreden, legden zij den arbeid neer, en met het nog vier andere mannen.; Een arbeider werkt nu nog, aangezien deze vast weekloon geniet, en derhalve buiten het geschil staat. Ook aan de sigarenfabriek van de firma J. H.; Drayer staken sedert eenigen tijd drie handwer kers om een loongeschil. ..u L a ft ge Hendrik. In verband met de be trapping op heeterdaad Zondag-aVond in de Zout mansstraat te 's-Gravenhage van Hubërtus Ver hoeven, wordt door de commissaris van politie in do 4e afdeeling te 's-Gravenhage de aan- ding Verzocht .van zekeren Van Wijk, bijgenaamd „Lango Hendrik", 30 a 40 jaar oud, gestalte flink St v..

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2