Binnenland. Stads- en Grewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Staten-Generaal. Verbindt de Paus zich de in het bezit gekomenen der nationale goederen niet te verontrusten, in het andere belooft de regeering eene behoorlijke bezol diging aan de bisschoppen en pastoors. Door de begrooting van eeredienst af te schaffen gaat men <een waren diefstal, eene berooving plegen. (Toejuichingen rechte en in het centrum). De Rapporteur Briand antwoordt: „Het Con cordaat is een werk van list geweest. De Staat „heeft het recht zijn vrijheid zonder voorwaarden „terug te nemen. De Kamer zal weigeren jeene „nieuwe begrooting vain eeredienst samen te „stellen. De heer Paul Beauregard: „Dat men de Kerk „van den Staat scheidt, het zij zoo, doch dat „men ten minste afrekent en wanneer men ,een „staatkundige daad gaat Vervullen, dat men het „dan op eerlijke wijze doet." De rapporteur had den steek gevoeld en (ant woordde met heftigheid, da:t de republikeinen niet kunnen toelaten, dat de daden, door de Con stituante [Uitgevoerd en door de Conventie voort gezet, een berooving en een diefstal daarstelden. Het was eene pijnlijke verrassing voor hem, ,dat een lid uit het Centrum zulk een beschuldiging in de Kamer durfde uitspreken. Zich van de Kerk (scheidende is de Staat geen dief, doch maakt gebruik van zijn recht. De heer Paul Beauregard: „Ik waarschuw al- „leen de meerderheid nu het nog tijd is, om „van den Staat geen dief te maken. Ik vraag „de loyale uitvoering van het Concordaat." De heer Jaurès bestijgt flo tribune. „De heer „Beauregard heeft hier de Jeer der tegen-revo lutie (verkondigd. Hij durft te zeggen, dat jn- „dien de overeenkomst door het Concordaat aan gegaan, piet gehouden wordt, het eigendom der „nationale goederen ook niet meer zeker is in „de handen der tegenwoordige bezitters." De heer Beauregard: „Hij .verdraait den zin mijner woorden." De heer Jaurès antwoordde„Uw protest heeft „wel dien zin. Dat de goederen der Kerk aan „de jnatie zijn overgegaan, was de onvermijde lijke daad der Revolutie en het is de Revo lutie in haar principe aanvallen met de minste „verdenking op haar te werpen." De heer Beauregard protesteert tegen den aan matigenden toon van Jaurès. De particulieren, die de goederen bezitten zijn natuurlijk tegen elke opeisching gewaarborgd. De Staat zelf dekt hen. i 1 f Het amendement werd met 350 tegen 230 ptem- men verworpen en een gelijk amendement van den heer Gailhard Bancel, die de begrooting yan eeredienst zoo lang van kracht wilde laten, tot tot een regeling van het Concordaat betreffen de de kerkelijke goederen tusschen de contrac tanten getroffen is. Na een kort antwoord van den heer Fr. Arago werd dit amendement met 345 tegen 124 stem men verworpen. Over paragraaf I van art. II vraagt de heer Groussau aan den minuster wat er van zekere gelden moet komen, welke door het Sardiniesche gouvernement bij het Fransche ten voordeele der geestelijken van dat land zijn gestort. De rapporteur antwoordt, dat dit verplichtin gen zijn, welke ten laste der gemeenten moeten blijven. j De abbé Gayrand vraagt aan de Commissie de woorden: „Erkent geen enkelen eeredienst", in het ontwerp te schrappen. De eerste paragraaf van art. II werd pu niet 337 tegen 233 stemmen aangenomen. Na nog een paar voorstellen der heeren Pan- sette en Ed. Lepelletier, welke verworpen wer den, kwam de heer Sibille met een amendement, dat van meer belang was en luidde: „Zullen „kunnen worden ingeschreven bij de hiervoor „genoemde begrootingen de uitgaven betrekking „hebbende op den dienst van aalmoezeniers en „bestemd om de vrije uitoefening der ©eredien sten in <de openbare instellingen, als lyceums, „colleges, scholen, hospitalen, gasthuizen en ge vangenissen, te verzekeren." Hij dringt met alle kracht aan, om de aalmoezeniers in de genoem de instellingen te kunnein betalen. „Zoo deze „beschikking niet wordt aangenomen, zegt hij, „dan zal de vrijheid van geweten voor pen ze- „kere categorie van medeburgers niet bestaan." Wordt vervolgd). OOSTENRIJK-HONGARIJE. De Paaschvacantie heeft niet de minste veran dering in den politieken toestand in Hongarije gebracht. Het gerucht, dat de Koning deze week weer verschillende politici zou ontvangen, onder welke Szell en Kossuth, wordt door de Magyar Nemzet tegengesproken. Wel gaat Tisza den 2 Mei naar Weenen, maar enkel om Hongarije te vertegenwoordigen bij de ontvangst van den ko- nisg van Saksen. Frans Jozef gaat na afloop van dat bezoek weer naar Boedapest, waar dan de Kamer bijeen komt en de troonrede in bespreking komt. Dan eerst zullen de pogingen om tot oplossing der crisis te geraken hervat worden. ITALI5. Uit Rome. Kardinaal Ajuti •}-. Z.Em. Kardinaal Ajuti, die dezer dagen wegens longwater de derde punctie moest ondergaan, is te Rome overleden. Kardinaal Andreas Ajuti werd den 17en Juni 1849 geboren en 22 September 1871 tot priester gewijd. Ilij is bekend door zijne studies in het Kerkelijke recht en de vreemde talen. In het laatste consistorie, dat Leo XIII hield, den 22en Juni 1903, werd mgr Ajucti tot kardi naal benoemd. Paus Pius X gaf hem de kerk San Girolama degli Schiavoni als titelkerk. ZUID-AFRIKA. De correspondent van de Times te Johannesburg beweert, dat de meerderheid der Engelschen in Zuid-Afrika als ook de meeste verlichte Boeren de Transvaalsche grondwet goedkeuren. De voor naamste aanmerking is, dat de Internationale Raad behouden is. Daarentegen seint de corres pondent der Daily Cronicle, dat de meeste men- schen de grondwet koeltjes opvatten. Behalve het handhaven van den Internationalen Raad keurt men, volgens hen, ook het voorbehoud af dat Lyttelton voor wetten betreffende de niet-blanke bevolking maakt. VENEZUELA. De correspondent der New-York Herald te Car- racas warmt de beschuldigingen op van president Castro tegen Loomis, vroeger onder-minister van Buitenlandsche Zaken te Washington. Loomis zou zich voor groote sommen gelds hebben laten om- koopen. Bowen, de tegenwoordigen gezant, heeft alles aan president Roosevelt gemeld, erbij voe gende dat Castro de beschuldiging aan de Euro- peesche hoven heeft medegedeeld. Door een verslaggever er naar gevraagd heeft Loomis gewei gerd er zich over uit te laten. Hij zou dat te zijner tijd doen. AUSTRALIë. Een statistiek van landverhuizing in 1904, te Melbourne uitgegeven, toont dat Australië gesta dig als immigratieveld voor Engeland achteruit gaat. In het vorig jaar kwamen er slechts 1389 meer in Australië dan er uittrokken. Kleurlingen, Chineezen enz. gingen er 586 meer weg dan er kwamen. dat kinderen onder de 6 jaar niet mogen mee rekenen voor de berekening van het subsidie, maar wèl voor het aantal benoodigde onderwijzers. Alleen als dat wordt bepaald, zal spr. zijn amen dement intrekken. Ook wordt gerepliceerd door de heeren Troel stra, Bos en B ij 1 e v e 1 d. Deze laatste trekt zijn amendement in. De heer Troels tra geeft in overweging, om het toezicht te splitsen in een voor het openbare, en een voor het bijzonder onderwijs, ten-einde beide te vrijwaren tegen het gevaar van partijdig heid. De heer Ter Laan verklaart, namens de voorstellers, het amendement-Helsdingen voor ingetrokken, nu de heer Bos zijn amendement wijzigt in dier voege, dat het niet meer wezenlijk verschilt van dat der socialisten. Namens de commissie van rapporteurs geeft de heer Talma de Regeering in overweging, de kinderen onder de 6 jaar, niet voor de kosten van den schoolbouw, doch wèl voor de onderwij zers-pensioenen in rekening te brengen. Overigens adviseert de commissie tegen de aan haar oordeel onderworpen amendementen. De minister repliceert, waarna op voorstel des voorzitters wordt besloten, het amendement nopens den leeftijd der kinderen aan te houden tot aan het einde van de beraadslaging over artikel I. Het amendement Bos c. (leerplan) wordt verworpen met 42 tegen 17 stemmen, het amendement-Bos c. s. (intrekking subsidie bij af wijking van het meegedeelde leerplan) wordt ver worpen rret dezelfde stemmenverhouding. De vergadering wordt verdaagd tot heden (Vrijdag). Offlciëele berichten. Bij Kon. Besl. is aan de generaal-majoors A. J. Prins, commandant der 2e divisie infanterie, en A. R. Kraijenhoff van de Leur, van den grooten staf, commandant der stelling van Amsterdam en bevelhebber in de 1ste militaire afdeeling, op hunne aanvrage, met ingang van 1 Juni, onder toekenning van pensioen, eervol ontslag uit den militairen dienst verleend aan voornoemde opperofficieren Harer Majesteits dank betuigd voor de veeljarige en belangrijke diensten, door hen aan den lande bewezen. zal heden-middag eene vergadering houden, waar in ©en voorstel zal behandeld worden van verre strekking. De patroons bij deze vereeniging aan gesloten, willigden de eischen niet in en zijn 'vast besloten het eens genomen besluit te hand haven. Zij moeten reeds een groot aantal tim merlieden aangenomen hebben uit verschillende gemeenten ,en dezen staan klaar bij den persten oproep over te komen. Ook heden worden Reeds werklieden ,uit Amsterdam verwacht. Met het oog daarop zal de poli tie-he waking aanmerke lijk worden uitgebreid. Wij vernemen nog, dat ook de Kamer van Arbeid zal bijeenkomen paar aanleiding der staking. Een tweetal kleinere pa troons pebben sedert gister-middag de eischen nog .ingewilligd, zoodat dit aantal nu 26 is. Giste r-m iddag was een 13-j a r i g dochtertje van den heer Putters, wonende aan den Rotterdamschedijk, op genoemden dijk aan het spelen. Bij het stappen over een touw had het meisje, dat een steenen kan in haar handen droeg, het ongeluk te vallen, met het gevolg, dat zij zich ernstig aan den rechter onderarm bezeerde. De wonden, die veroorzaakt waren door de scherven van de kan, werden door een dokter verbonden. Door de Holl. IJ z. Spoorweg Maat schappij worden thans, ter gelegenheid van de tentoonstelling te Luik, goedkoope reisbiljetten uitgegeven. De prijs bedraagt van Schiedam naar Luik voor biljetten, die 2 dagen geldig zijn en recht geven op onderbreking der reis te Brussel en Antwer pen(enkele reis) le klas f 10.10; 2e klas f7.25 en 3e klas f4.35; voor biljetten, die 5 dagen geldig zijn(heen en terug) le klas f 10.10, 2e klas f7.90 en 3e klas f4.35; voor biljetten, gel dig voor 10 dagen(been en terug) le klas f 14.90, 2e klas f 10.45 en 3e klas 16.45. De biljetten, die 5 dagen geldig zijn, worden alleen Woensdags en Zaterdags uitgegeven. Ook worden gezelschapsbiljetten voor heen en terug tegen enkelen reisprijs, geldig voor tien dagen, uitgegeven, voor gezelschappen van min stens 20 personen. Ergerlijke diefstal. Het was den veld wachter Knipper te Beverwijk opgevallen dat bij opkoopers daar stukken kabel werden verkocht van electrische geleidingen en toen hij Zaterdag, een diefstal nasporende, dit weer ontdekte, vroeg bij den opkooper wie de verkooper was. Volgens den opkooper zou dat zijn zekere Jan Bruinenberg uit Velsen, een volgens zijn optreden beschaafd persoon. Knipper ging toen naar den directeur der pa pierfabriek van den firma Schmidt en Van Gelder te Velzen, en vroeg dezen of het koper van de fabriek afkomstig kon zijn doch deze meende van niet, doch deze meende van niet, daar niemand anders dan de electricien der fabriek daarover ging en deze tot diefstal niet in staat zou wezen, daar hij een hoog salaris had en het volle vertrouwen genoot. De electricien, Dinsdag zelf geroepen, zei dat het kabeldraad niet van de fabriek afkomstig was, leidde Knipper rond en liet dezen zien, dat aan de fabriek zulk draad niet werd gebruikt. Maar de ervaren politieman liet zich niet beet nemen en verzocht daarom dien electricien gister avond even te Beverwijk te komen. Hij liet toen de opkoopers in de politiewachtkamer en ze even met de oogen te knippen als zij in den persoon, die hij zou laten vertoonen, den verkooper herken den, en allen, vijf in getal, deden dat. Knipper nam toen den electricien apart en deze viel door de mand. Het was waar, hij, die Krom wijk heet, had onder den naam Bruinenberg het koperdraad verkocht en dit aan de fabriek ont vreemd. Tot nu toe 74 K.G. bijeengegaard. De electricien is gehuwd en heeft twee kinderen. Daarom en ook omdat hij van de fabriek nie1 dadelijk kon gemist worden, is hij op vrije voeten gelaten. Wat den man, die zooals gezegd een uitmuntende positie had, tot de daad heeft ge bracht, is een raadsel. Ontduiking van accijnsen. Uit Lo- bith schrijft menSuiker, wijn en gedistilleerd schijnen voor de hier passeerende schippers nog maar altijd verleidelijke artikelen te zijn om ze op ongeoorloofde wijze in te voeren. Niettegen staande in de laatste maanden te dier zake her haaldelijk bekeuringen zijn ingesteld, komt het toch nog alhier dagelijks voor, dat gemelde ac cijnsgoederen, als zonder aangifte ingevoerd op schepen worden aangehaald. Het spreekt wel van zelf, dat dit aan de met de inklaring belaste amb tenaren aanleiding geeft tegenwoordig zoo scherp mogelijk toe te zien. Het drama te Vollen hove. Ten vervolge op het bericht uit Vollenhove over den dubbelen moordaanslag aldaar, kan de Z. C. nog mededee- len, dat de hh. mrs. Van Outeren, offic. van jus titie, Hupkens v. d. Eist, rechter-commissaris, en de beëedigde klerk ter griffie, mr. Gerlings, Dins dag naar Ambt-Vollenhove zijn gegaan, ten einde een onderzoek in loco in te stellen. Het lijk van den verslagene Harm de Vries is door de justitie overgebracht naar het Sophia Ziekenhuis te Zwolle, waar het eergisteren ge- TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 21 April. Lage r-0 n d e r w ij s. De heer Bos licht zijn amendement toe nopens het verplicht goedkeuren van het leerplan van bijzondere scholen, die aanspraak op subsidie wil len hebben. Hij beroept zich daarbij op de his torie van het onderwijs. Eerst was er geheele vrijheid en geen toezicht op de deugdelijkheid. Naar gelang de Staat echter het onderwijs steunde, ging hij eischen stellen ten opzichte van het gehalte. De vrijheid omtrent het godsdienstige van het onderwijs, of de godsdienstige richting, wordt door zulk een contróle in het minst niet gedeerd. Het amendement vraagt alleen d regelmatig voortschrij dend onderwijs" in de vakken a—i en k,ont trekt dus zelfs de richting van het onderwijs, den geest der leesboeken enz,, gehéél aan het Staatstoezicht. Een amendementHelsdingen (dat niet alleen goedkeuring eischt van het leerplan, maar ook van de regeling der schooltijden, óe leerboeken enz., en dat bepaalt, dat de goedkeuring niet mag worden geweigerd om de richting van het onder wijs) wordt verdedigd door den heer Troelstra, die hierbij het standpunt uiteenzet, dat hij en zijn partij jegens het subsidieeren van bijzondere scho len innemen. De voorzitter verzet zich echter daartegenin de algemeene beschouwingen mag niet worden teruggetreden. Na eenige woorden wisseling verklaart de redenaar zich bereid, te trachten, het algemeene zooveel mogelijk te laten rusten. Hij betoogt dat zoolang nog iets toebe hoort aan hem, die het bekostigt, het bijzonder onderwijs wel degelijk grootendeels aan den Staat behoort, die het immers grootendeels bekostigt. Dit beginsel nu komt meer tot zijn recht in het amendementHelsdingen, dan in het amende mentBos. De heer B ij 1 e v e 1 d stelt bij amendement voor, zelfs de verplichting tot meedeeling van het leerplan aan den schoolopziener, uit het wetsont werp te lichten. Een waarborg voor deugdelijk onderwijs is die mededeeling z. i. toch niet. Spr. heeft buitendien nog een amendement ingediend, om aan scholen, die behalve in de vakken van het gewoon lager onderwijs, nog les geven in een of meer vakken van het meer uitgebreid lager onderwijs, niet den eisch te stellen, dat zij 20 uren per week besteden aan eerstgenoemde vakken, doch hun toe te staan, dat zij 23 uren per week les geven in alle vakken te-zamen. De heer Borgesius verdedigt zijn amende ment om den leeftijd, waarop kinderen in de scholen worden toegelaten, te doen bepalen onder goedkeuring van den districtsschoolopziener. De prikkel bestaat anders, zéér jonge kinderen op de school toe te laten om maar het, voor een Rijks bijdrage vereischte minimum te bereiken. Het geen zeer schadelijk is voor de kinderen en het onderwijs. De minister van Binnenlandsche Zaken zegt ten opzichte van het amendement- Borgesius, dat het ongelijkheid zou doen ontstaan daar de verschillende schoolopzieners niet dezelfde leeftijdsgrens zullen aannemen. De minister ver klaart zich om redenen van eenheid ook tegen het tweede amendement-Bijleveld. Het nut van de vrije oefeningen, zoo antwoordt spr. aan den heer Ter Laan, acht hij twijfelachtig, wan neer men geen goede lokalen heeft. Ten opzichte van de twee amendementen, die contróle op de leerplannen enz. vragen, meent spr., dat die con trole eerstens vrijwel onmogelijk, en voorts zoo goed als altijd zou worden uitgeoefend door on- deskundigen. In de verplichte meedeeling van het leerplan ziet spr. voordeel. De heer Ketelaar bestrijdt uitvoerig de rede des ministers. O. a. zegt hij - is het als voorbeeld genoemde leerplan op een openbare school een zeer dwaas, ja eigenlijk heelemaal geen leerplan. De heer Goeman Borgesius persisteert, Van de Koninklijke familie. H. M. de Koningin-Moeder bracht gister middag te 2 uur een bezoek aan het wijkgebouw van den Ned. Herv. gemeente-diaconessenarbeid in wijk 8, Tollensstraat, te 's-Gravenhage. Russisch gezant. De nieuwbenoemde Russische gezant bij ons hof, de heer Tsjarykol', wordt Donderdag 4 Mei e.k. in het Hotel den Ouden Doelen in den Haag verwacht. Hof van Arbitrage. Naar wij vernemen zal de voortzetting der be handeling voor het Hof van Arbitrage, van het geschil over eene belastingquaestie tusschen Japan en drie Europeesche mogendheden, op 15 Mei a. s. plaats hebben. Douane-rechten. De Nederlandsch-Fransche commissie ter be spreking en regeling van eenige douane-rechten aan de Marowijne-rivier in West-Indië, is te 's-Hage in het departement van Koloniën bijeengekomen. Na te zijn geïnstalleerd door den secretaris generaal van het departement, mr. A. E. Elias, heeft de commissie hare werkzaamheden aange vangen. Zij bestaat voor Frankrijk uit de heeren Lucien Hubert, afgevaardigde voor de Ardennen in de Fransche Kamer van afgevaardigdenWeber, van de universiteit te Parijs, en J. van Vollenhoven, onder-bureauchef bij het Kabinet van den Fran- schen minister van Koloniën, en voor Nederland uit de heeren mr. A. L. Qastmann, waarnemend chef der afdeeling West-Indische zaken aan het departement van Koloniën, mr. C. F. Schoch, directeur der Surinaamsche Bank en jhr. L. C. van Panhuys, adjunct-commies aan de afdeeling West-Indische zaken bij ons departement van Koloniën. Automobielen in het leger. De minister van Oorlog heeft machtiging ge geven, om bij de aanstaande najaarsmanoeuvres een ruim gebruik van automobielen te maken zoowel voor het vervoer van bevelvoerende offi cieren als van verplegingsbehoeften. Naar verluidt, ligt het in het voornemen om, als de uitslag meevalt, geleidelijk dergelijke ver voermiddelen voor 's rijks rekening aan te schaffen. Chr. Hist. Partij. De algem. vergadering van de Christelijk-H is- tonsche partij zal gehouden worden morgen Z a- terdag 29 April te 11 uur in 't Gebouw v. Kun sten en Wetenschappen te Utrecht. Op de agenda komen de volgende punten voor o. a. 1. Openingswoord van den voorzitter. 2. Voor bereiding voor de a. s. verkiezing. 3. Ben teming van leden voor de commissie van advies. Aftre denden zijn: a. (periodiek) mr. J. J. Tilanus, dr. S. D. van Veen en mr. R. van Veen. b. (Tus- schentijds) jhr. mr. J. H. J. Quarles van Ufford, dr. D. G. Postma en E. Visch Hz, 4. Strijdkas en finantieele maatregelen. De staking te Hilversum De. .patroonsyjereeniging voor de bouwvakken

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2