Proviaciale Boni van R.-K. Kiesvereenipp in Znii-Hollani. verzocht Z. H. hen op zetels, rondom zijn bureau geschaard, plaats te nemen. Vervolgens knoopte hij met hen een zeer min zaam gesprek aan. Met bijzondere warmte weidde Z. H. uit over de taak en de roeping van de jour nalistiek. Den arbeid van den katholieken journa list noemde hij »een apostolisch werk." In Italië zóó zeide de Paus had de ka tholieke pers met groote bezwaren van moreelen en materieelen aard te kampen. Hij veronderstelde, dat dit in Nederland óók wel zóó zou wezen. Waren de moeilijkheden en teleurstellingen van den katholieken journalist groot, hij zou die echter gemakkelijk dragen als hij dacht aan de verhe venheid van zijn roeping en aan het groote nut, door hem gesticht. Gaarne en van gansclier harte verleende de Paus den zegen, om welken hem verzocht was, aan de geheele redactie van De Tijd en aan allen, die aan ons blad verbonden waren. Hij wenschte het een steeds aangroeiend getal lezers en spoorde de redactie aan, om met kracht de goede zaak te bljjven verdedigen. Met levendige belangstelling ook besprak de H. Vader onze grootsche onderwijsinrichting Rolduc. Tot driemaal toe drukte hij den Rolducschen professoren op het hart»Zegt aan uwe leerlin gen dat Ik van hen houd en in de toekomst op hen reken 1" De H. Vader, schrijft ons onze hoofdredacteur, zag er gezond en blozend uit. Over zjjn gelaat lagen echter, behalve een waas van goedheid, een diepe ernst en onmiskenbare weemoed verspreid. Celebes. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seinde Zaterdag Gisteren-ochtend was er een paniek te Makas ser. De gouverneur had de burgerij aangeschreven hoe zij een onderkomen kon vinden in en bij het fort Rotterdam, ingeval van een onverhoedschen inval van den radja van Goa. Het plaatselijk be stuur had vernomen, dat er een gezantschap met groot gewapend gevolg te wachten was tot opzeg ging van het contract met de regeering. Er wer den atdeelingen troepen uitgezet en de schutterij kreeg bevel zich gereed te houden. Het gezant schap heeft inderdaad een brief voor den gouver neur gebracht, maar is weer zonder stoornis vertrokken. De inhoud van den brief is onbekend. Een nader telegram luidt De brief van den radja van Goa bevatte een beklag aan den landvoogd over de behandeling van de Djampoea-zaak. Ter verklaring van dit telegram het volgende Het is zeer goed te verklaren na al hetgeen den laatsten tijd omtrent de houding van Goa is ge schreven, dat er te Makasser een paniek heerschte toen het gerucht liep dat een gezantschap met een groot aantal gewapende volgelingen een briefzou ko men overhandigen. Dat een man als de heer Kroesen, gouverneur van Celebes, het noodig vond maat regelen in het belang van de veiligheid der bur gerij te nemen, bewijst afdoende, dat daar reden voor bestond, al bleek later, dat de Goareezen niets vijandigs wilden uithalen. Het fort Rotter dam is te Makasser gelegen, en is een ouderwet- sche steenen versterking, waar het garnizoen is - gelegerd. Het garnizoen bestaat op die plaats uit vaste bezetting en mobiele colonne, te ramen een goede tweehonderd man, terwijl d« schutterij een detachement van een honderd man is. Hiermede is dat fort zeer goed tegen een inlandschen vijand te verdedigen. De Djampoea-zaak, waarover de vorst van Goa zich beklaagt, heeft zich als volgt toegedragen. Eenigen tijd geleden werd een vertrouweling van Aroe Djampoe, een vazal van Sawietto door een volgeling van Daeng Mongontang, van Sawietto vermoord. Het volgens gebruik aangeboden bloed geld werd door de beleedigde partij geweigerd en deze partij eischte, dat Daeng Mongontan met zijne volgelingen het land zouden verlaten, hetgeen dezen niet wilden. Zij werden nu door Kraeng Alloe, prins van Goa, tevens zoon van den eerste rijksbestierder van dat rijkje en schoonzoon van Aroe Djampoe aangevallen, maar aangezien de volgelingen van Daeng Mongontang de overheid behielden, moest Kraeng Alloe vluchten. Daar deze de hulp van zijn vader inriep gingen twee zoons van den rijksbestierder en twee zonen van den Radja van Goa met 126 gewapende volgelingen naar Djampoea, voornaamste plaats van Sawietto, om te helpen. Verder bleek ons bestuur nog, dat een aantal van vuurwapenen voor ziene Goareezen zich naar Djampoea op reis had den begeven, waardoor het contract formeel werd geschonden, en de vorst van Goa werd daarover door aen gouverneur ernstig onderhouden. Daar ons bestuur vermoedde, dat de Goareezen zouden trachten over zee Djampoea te bereiken, kreeg de resident-ter-beschikking J. G. A. Brug man den last om met een detachement infanterie, sterk 45 man, waarbij de luitenants W. D. Davids en J. N. Broesse en de officier van gezondheid dr. W. J. van Gulik, per stoomschip Zwaan te trach ten die Goareesche prauwen op te brengen. Den 28en Februari uitgestoomd gelukte het werkelijk den volgenden dag, vijf gewapende Goareesche prau wen te ontdekken en naar Makasser op te brengen. Daar de vorst van Goa de hoofdschuldige was immers de opgevatten lieden waren slechts uit voerders van een door hem gegeven last ging de genoemde resident onmiddellijk naar Goa om den vorst aan te zeggen, dat hij ter zake van de omschreven contractbreuk, met f 10,800 beboet was. Die boete moest nog dienzelfden dag betaald zijn (de hoofdplaats Goa ligt slechts 7.5 K.M. van Makasser), anders zouden de gearresteerde prinsen en volgelingen in hechtenis worden gesteld. Den avond van dien dag kwam de vorst van Goa zelt de boete betalen en werden alle gearresteerden op vrije voeten gesteld. Over deze behandeling van zaken voelt de vorst van Goa zich bezwaard en heeft hij blijkbaar zijne grieven aan het oordeel van den gouverneur-generaal onderworpen. Sumatra. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seint Den 15en Mei vertrekt een brigade geologische opnemers van het mijnwezen naar Benkoelen om dat gewest te verkennen. Zij beginnen in de na bijheid van Redjang Lebong, waar een groote goudrijkdom vermoed wordt. Luitenant Reitema. De overplaatsing van den le-luit. S. A. Reits- ma van Assen naar Doesburg, is thans definitief bepaald op 1 Juni a. s. R. K. Volksbond. Gister-middag te één uur is door de afdeeling Haarlem van den Ned. Roomsch-katholieken Volks bond het nieuwe vereenigingslokaal in de Smede- straat aldaar plechtig ingewijd. Beneden zijn in dit gebouw behalve bestuurs- en koffiekamers, kleine zalen voor vergaderingen en bovendien is daar een concertzaal met tooneel, die ruimte heeft voor goed 500 personen. Boven zijn de cursuszalen voor de vereenigingen. De staking te Hilversum. De Kamer van Arbeid te Hilversum heeft ha re bemiddeling aangeboden in het geschil tusschen de patroons en de timmerlieden. Men verneemt, dat de patroonsvereeniging en de betrokken timmerlieden-vereenigingen Dinsdag zullen vergaderen, ten einde te beslissen of deze bemiddeling al of niet zal worden aangenomen. De timmerlieden zullen deze bemiddeling ver moedelijk aannemen. Wat de patroonsvereeniging zal doen, moet worden afgewacht. Waar zij de bemiddeling van den Burgemees ter afwees, verkeert zij natuurlijk in een moei lijk geval. Hetgeen de Kamer van Arbeid trouwens ge daan heeft, betreft voorloopig noch slecht een pogen om de partijen tot eene gezamelijke bijeen komst te brengen. Van een belichaamd voorstel is vooralsnog geen sprake. De staking te Maastricht. De R. K. Limburgsche Patroonsbond heeft »De Maastrichtsche Aannemersbond" voorgesteld, om als bemiddelaar op te treden in het hangend ge schil tusschen patroons en werklieden. Hierop is door »De Maastrichtsche Aannemersbond" geant woord, dat in het vermeend geschil geen bemid deling noodig is. I 's-Gravenhage, 30 April. Heden-middag werd in het Zuid-Hollandsch Kof fiehuis te 's-Gravenhage, de algemeene jaarver gadering gehóuden van den Prov. Bond van R. K. Kiesvereenigingen in Zuid-Holland. Aanwezig waren de afgevaardigden van 40 kies vereenigingen. De Voorzitter, de heer jhr. mr. L. Von Fisenne, heette de aanwezigen hartelijk wel kom en zeide met genoegen te kunnen consta- teeren, dat tot den Bond zijn toegetreden: Rot terdam, centrale kiesvereeniging, met de distric ten I, II, III, IV en V en de plaatselijke kies vereenigingen te Nootdorp en Moordrecht. Kon verleden jaar worden gemeld, dat de groote kies vereeniging te Leiden tot den Bond was toegetre den, thans is zeker weer een verblijdend feit, dat ook de kiesVereelnigingen te Rotterdam zich bij den Bond hébben aangesloten, zoodat nu bijna alle R. K. kiesvereenigingen in deze provincie tot den Bond zijn toegetreden. Spr. heette dan ook de afgevaardigden van Rotterdam in het bizonder hartelijk welkom en hoopte, dat Rotter dam geen berouw van zijn toetreding zal ge voelen. I i Vervolgens had Spr. nog de treurige taak te vervullen, mededeeling te doen van het overlijden van het bestuurslid, den heer Wi. B. Wilkens te Delft. Ieder, die het voorrecht heeft gehad, hem van nabij te kennen, zal overtuigd zijn, dat zijn heengaan een zeer groot verlies is geweest, zoo wel voor Delft en de talrijke katholieke instel lingen, die hem als raadsman beschouwden, als voor de katholieke partij in Zuid-Holland. Wij vertrouwen, dat de heer Wilkens thans reeds het loon heeft Voor het vele goede, dat hij voor de katholieke zaak heeft Verricht. Zijn persoon lijkheid zal bij ons steeds in de meest dankbare herinnering blijVen voortbestaan. (Applaus). Hierna gaf de Voorzitter het woord aan den secretaris, den heer H. W. Spendel, voor het uitbrengen van het jaarverslag over 1904. De Secretaris deed alsnu vóorlezing van het uitgebreide verslag van hetgeen in het afge- loopen jaar in den Bond voorviel. Allereerst wijst hij in het Verslag op den guns ti gen uitslag van. de Provinciale Statenverkiezingen en de actie, die bij die gelegenheid door de kiesver eenigingen aan den dag is gelegd. Vervolgens wordt melding gemaakt van de toetreding der kiesvereenigingen te Rotterdam, Nootdorp en en Moordrecht, waardoor het ledenaantal Van den Bond wederom aanzienlijk is vermeerderd, zóodat de Bond thans 17306 leden telt. Hierna: worden eenige woorden Van waardee ring gewijd aan de nagedachtenis van het be stuurslid, den heer Wilkens. Verder bevat het jaarverslag een verslag van het verhandelde op de vorige jaarvergadering en eindigt met een krachtige opwekking voor den strijd bij de aan staande verkiezingen. Toen de secretaris zijn verslag had voorge lezen, volgde er een langdurig applaus. De Voorzitter dankte den secretaris voor zijn uitmuntend verslag. Hij stelde nu aan de orde het Voorstel van de Parochiale Kiesvereeniging „Plicht en Eens gezindheid" te Katwijk, luidende „De R. K. Paroch. KiesV. „Plicht en Eens gezindheid" te Katwijk, overwegende dat het met den besten wil onmogelijk is, da,t de aangeslo ten KiesVereenigingen en hare respectieve af gevaardigden eensluidende en alleszins juiste ver slagen ontvangen, en deze eensluidendheid en juistheid onontbeerlijk achtende ter voorkoming van verwarring en moeielijkheden, ontstaan door mogelijke Vergissingen, verkeerde opvatting en het gemis Van stenografische bekwaamheid, stelt Voor: - Dat vanwege het Bestuur van den Prov. Bond Van zijne jaarverslagen, in de algemeene jaarlijk- sche vergadering uitgebracht, zoo tijdig mogelijk aan de aangesloten Kiesvereenigingen afdruk wor de vérstrekt." i Alvorens den afgevaardigde van Katwijk het woord te geven, deelde de Voorzitter merle, dat. door het bestuur was besloten om op kosten Van den Bond het jaarverslag over 1904 te laten drukken en aan de kiesvereenigingen te zenden. i De afgevaardigde van Katwjjk dankte het bestuur voor dit besluit. Bij acclamatie werd het voorstel van het be stuur goedgekeurd. De Voorzitter stelde hierna der vergade ring voor over te ig'aan tot het benoemen van twee commissies, één voor de rekening en ver antwoording van den penningmeester na te zien en één Voor Stemopneming voor de bestuurs verkiezing. De heeren Everding, van Douveren en van Vel zen worden benoemd in eerst genoemde com missie, de heeren Bulten, Ham en Andreoli in de andere. De Voorzitter zeide, dat voor de vaca ture Voor de aftreding in 1906 alleen was can- didaat gesteld de heer J. B. Bes, centr. voor zitter, Bodegraven en gaf de vergadering in over weging den heer Bes bij acclamatie tot bestuurs lid te benoemen. De heer Bes werd ajsnu gekozen. De Voorzitter schorste Voor een wijl de vergadering, ten einde over te gaan tot het kiezen van 3 bestuursleden en de commissie Voor de verificatie van de rekening en ver antwoording van den penningmeester in de ge legenheid te stellen de bescheiden na te zien. Na heropening der vergadering werd mede gedeeld, dat er 196 geldige stemmen waren uit gebracht en de heeren H. W. D. Hellebrekers, centr. voorzitter, te Rotterdam, F. A. Moerel, pl. voorzitter, te Oudewater en H. W. Spendel als bestuursleden waren gekozen. De heer van Douveren deelde mede, dat door de Commissie voor de verificatie der beschei den van den penningmeester alles in orde was be vonden en er batig saldo in kas is van f 175.20. De vergadering verleende op voorstel der com missie den penningmeester décharge van zjjn beheer. De Voorzitter wenschte de nieuwe bestuurs leden, ajsmede den herkozen secretaris, geluk met hun benoeming. Nu er in het bestuur af gevaardigden uit verschillende deelen der pro vincie zitting hebben gekregen, kan het niet pn- deris, zeide spr., dan da,t dit een gunstige in vloed zal hebben op de te houden bespre kingen. |j i i j 'j Hij stelde voorts apn de orde het volgende ontwerpadvies „De Provinciale Bond van H. K. Kiesvereeni gingen in Zuid-Holland, Overwegende, dat de Regeering, zoowel we gens de door haar beleden beginselen als we gens hare houding in zake wetgeving en be stuur, recht heeft op den steun der partijen van de rechterzijde; Overwegende, daf tegenover de aaneensluiting van de groepen der linkerzijde, eene krachtige coalitie der Christelijke partijen gebiedend nood zakelijk is, teneinde bij de algemeene verkie zingen eene gewenschto meerderheid in de Twee de Kamer der Staten-Generaal te behouden; Adviseert den aangesloten Kiesvereenigingen het daarheen te ledden, dat tusschen de partijen der rechterzijde ovéreenstemming worde verkre gen in dien zin, dat overal bij, eerste stem ming een gemeenschappelijk kandidaat worde gesteld." Door de R. K. Kiesvereeniging te Leiden was hierop! (hlet Volgende ajnendement voorgesteld: tusschen ^dat" en „overal" in te voegen: lo. nergens, tegenover een aftredend Lid der Rech terzijde een kandidaat gesteld worde en 2o. „ove rigens." De kiesvereeniging le Delft had nog een sub amendement ingediend, strekkende om tusschen de woorden „dat" en „tusschen" in te lassen „dat bij de eerstvolgende verkiezingen". De heer Bul te verdedigde het amendement- Leiden, terwijl de afgevaardigde van Delft in zijn toelichting van het sub amendement ver klaarde, dat de kiesver. te Delft van meening was, dat men zich niet moest binden voor al tijd, maar slechts voor deze verkiezing. Uit het bestuursvoorstel kan worden afgeleid, dat het advies ook voor volgende verkiezingen zou gelden. De Voorzitter zeide, da,t het bestuur niet principieel tegen het amendement-Leiden was, maar het toch ontried, omdat het z.i. een over bodige toevoeging was. Wat het sub-amendement Delft betrof, verklaarde hij, dat het advies al leen geldend was vóór dit jaar en geenszins als voor altijd geldend kon worden beschouwd. Nadat nog door eenige afgevaardigden het woord was gevoerd, werd tot stemming over het amendement-Leiden overgegaan. Het amendement-Leiden werd Verworpen met 17116 stemmen. Het pntwerp-advies werd ongewijzigd goedge keurd en zal aan alle kiesvereenigingen in de provincie worden toege'zonden. In behandeling kwam thans de volgende, door de centrale kiesvereeniging te Rotterdam voor gestelde motie „De Prov. Bond vain R. K. Kiesvereenigingen, in hare gewone Vergadering op 30 April bijeen gekomen, Van ooTdeel, dat in het regieimént enkele bepa lingen voorkomen, welke eene onregelmatigheid in het uitbrengen van stemmen veroorzaken en eene dubbele of driedubbele Vertegenwoordiging mogelijk maken, Verizoekt het Bestuur een com missie Van vijf leden te benoemen, welke het reglement aan een nauwkeurig onderzoek on derwerpt en desgewenscht aan het Bestuur Voor stellen doet tot reglementsherziening." De heer Hellebrekers, afgevaardigde van Rotterdam, lichtte deze motie toe. Hij zeide, dat de reden waarom de kiesvèreenigingen te Rotterdam totnogtoe niet tot den Bond waren toegetreden deze was, dat zij zich niet konden vereenigen met de wijze, waarop in art. 11 van het reglement het stemrecht is geregeld. Even als bij andere dingen kan ook van het reglement Van den Bond gezegd worden dat het niet vol maakt is. Nu beoogt de kiesvereeniging met deze motie tot de benoeming eener commissie te geraken, welke zal onderzoeken of het al dan niet mogelijk is het stemrecht anders te re gelen. Spr. (twijfelde er niet aan of de vergadering zal zich met de motie-Rotterdam kunnen yer- eenigen, daar Rotterdam niets anders wenscht dan te doen onderzoeken of een verbetering mo gelijk is. De Voorzitter vérklaarde, dat de motie ook in de bestuursvergadering is besproken. Het bestuur kan er wel met medegaan, indien, ten einde de correspondentie te vergemakkelijken en Spoedige afdoening te bevorderen met het be stuur of een delegatie daarVan wordt samen- werkt. Nog wordt door spr. opgemerkt dat de tegen woordige regeling van het stemrecht een uit vloeisel is geweest van een compromis, dat bij de oprichting Van den Bond werd verkregen, toen de eene partij zich vóór stemrecht der plaat selijke en de andere zich voor de centrale kies vereenigingen verklaarde. Hij gaf in overweging in de motie de vol gende wijziging pan te brengen, in plaats van „verzoekt het Bestuur een commissie van 5 le den te benoemen, welke het reglement aan eenj nauwkeurig onderzoek onderwerpt": „verzoekt het bestuur een cpmmissie Van 6 leden te be noemen, die met het bestuur het regle ment aan een nauwkeurig onderzoek onder werpt." De heer H e 11 e b r e k e r s verklaarde hiertegen géén bezwaar te hebben. De afgevaardigde van Delft diende Vervolgens een voorstel in, strekkende om ook door de commissie te doen onderzoeken of wij ziging in de wijze, waarop de bestuursverkiezing thans plaats heeft, niet dient veranderd te worden. De Voorzitter deelde mede, dat hiertegen geen bezwaar bestond. De heer F o k k e s stelde nog een andere re geling voor de samenstelling der commissie voor, doch trok dit Voorstel in, toen de Voorzitter zijn bezwaren hiertegen. in het midden had ge bracht. De motie-Rotterdam werd ten slotte met al gemeene stemmen aangenomen. Bij de rondvraag werden nog eenige vragen aan het bestuur, gesteld, p. a. in yèrband met geruchten als zou de heer Kooien in het dis- tript Grave, in strijd met het advies van den Ned. Bond van R. K. KiesVerv tegenover den heer Friezen worden candidaat gésteld en van een gerucht als zou in Haarlemmermeer van Cihrist.-hist. zijde met een dominé uit Muider- berg worden uitgekomen. Ook werd het optre den van den heer Harte van Tecjklenburg in het district GraVe besproken. Nadat de verschillende vragen waren beant-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2