Dagblad voor Schiedam en Omstreken. DE 00U 28ste Jaargang Dinsdag 2 Mei 1905 No. 8194. feuilleton. Mijnwerkersleven. |P Algemeen Overzicht. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en Kost voor Schiedam per 3 maanden 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per,kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 1—6 regels ƒ0.77 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 12i/j cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor her h aaldel ij k adverteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. 2 Mei. Wladiwostok. Verscheidene leden van den generalen staf zijn Van "lening, dat de Japanners zullen trachten e ang Wladiwostok in te nemen, ten einde Ros- Xwen*ky zijn een'8e oorlogshaven te ontnemen. ■000 man onder Hasegawa zouden daartoe oprukken van Gensan en de Toemen overtrekken 111 W ladiwostok te belegeren. De Russen zullen We m°eite doen, de Japanners het overtrekken Toemen fe beletten, maar vermoedelijk zullen zij hierin niet slagen. Wladiwostok beschikt slechts over een bezetting u 45.000 man. Aan den anderen kant heeft mevitsch op het oogenblik ten hoogste 335.000 rnan te stellen tegenover het halve millioen van yama, zoodat de Russen waarschijnlijk naar harbine teruggedrongen zullen worden, al slaagde inewitsj er ook in om tegen het einde van Mei zyn strijdkrachten tot 370.000 man op te voeren. De Russische vloot. De correspondent van de Daily Telegraph meldde Zondag uit Tokio Men verklaart hier dat de tweede en derde eskaders van de Russen zich in den ochtend van 2 Mei zullen vereenigen Het tweede eskader heeft, terwijl het tusschen de Kam-Ranhbaai en Kaap Varela kruiste, een schuil plaats gezocht bij twee eilanden, genaamd Lon m yi amide. De Russen houden nu toezicht op e overbrenging van groote hoeveelheden steenko en en proviand, die sedert verleden jaar uit Hon- Kong naar de Nhatrang-baai waren vervoerd. Een telegram dd. gisteren uit Saigon meldt Het Russisch eskader ligt te Port Dayot' op 0 mijlen ten N. van de Kam-Ranhbaai en in de aai van Binkh koï, buiten de territoriale wate ren. Russische, Duitsche en Engelsche transport- Schepen liggen voor anker bij kaap St. Jacques en 'ln de rivier van Saigon. Fransche divisie voor Cochincliina is ge mobiliseerd, om de onzijdigheid van de Fransche Wateren te beschermen. RUSLAND. Ei den binnenlandschen toestand in het Rus sische Rijk is nog geen verandering gekomen. Er zijn in Warschau gister zeer ernstige on geregeldheden voorgevallen. Een uitvoerig telegram van heden-nacht meldt Eet volgende aangaande een yerachrikkelijk bloedbad, at in Warschau's straten is aangericht: Disteren-middag om kwart over eenen trok een menigte, bestaande uit 5000 arbeiders met hunne gezinnen, die vijf roode vlaggen meevoerden, on der het zingen vpm oproerig© liederen naar het Itküwsky-plein. Men liet de menigte zich daar epste]hm. Later kwain een patrouille lansiers de garde, welke de menigte voorbij liet Uit het Engelsch. 23) »Wat een heerlijke dag!" riep Sheila uit, toen Grainger hen, zoodra ze den heuvel afge daald waren en zich op het groote, wijde strand ■bevonden, haar een klomp zwart-blinfen.de ro-t- ®en 'Voerde. »Ik wou, dat ik nog een kind van een jaar Ju twaalf was, dan kon ik eens even in het wa ter plassen. »Er is niemahd die u belet dit in Minerva Downs te doen, miss Carolan", zei Grainger ghmlatehend. «Er is daiar heerlijk frisch en ondiep water, met 'een helderen, zandigen bodem, en de Far- row-kinderen groote en kleine baden pn tusschen daiar heel© dagen." Toen de beide meisjes gingen zitten, viel hij mlalar 'meteen met de deur in huis, pn begon te spreken over walt hem reeds vete uren }iad be ziggehouden. „Myra, bef nieuws, dat gisteren-nacht zoo on verwachts bekend werd, heeft me in onzeker heid 'gebracht, het betreft jou zoowel als miss Ehwlan. Zeg me eens, vindt je bet heel naar gaan. De lansiers hielden bij de huizen halt. Toen daarna de infanterie oprukte uit de Maar- sehalk-Rowska-straat,, vielen de lansiers op de menigte aan. Ook de infanterie pchoot. De me nigte keerde om, maar de infanterie ging door met vuren. In het geheel werden 2 salvo's en 40 enkele schoten gelost. De hospitaalsoldaten telden 31 dooden en 15 gewonden. De politie bracht bovendien .60 dooden en gewonden weg en nam 50 menschen in hechtenis. Verder werden twee vlaggen in beslag genomen. In de Jeruzalemstraat is er pok een botsing tusschen de tampen en het y'olk geweest. Het volk vuurde, maar werd door patrouilles, ver strooid. Een politiebeambte werd gewond, .20 arbeiders werden gedood en 25 gewond. Ook hiier nam de politie verscheidene roode vlag gen af. Gislter-avjond leek de ,stad uitgestorven. Alle winkels zijn gesloten. Een lafer telegram uit Warschau meldt nog Gisteren-avond om kwart voor tienen is er een bom geslingerd in een patrouille kozakken bij het WeensCh© station. Drie kozakken en een agent werden gedood, twee dames die van het station kwamen, zijn zwaar gekwetst. De kozakken en de infanterie josten daarna verscheidene sailvo's recht in de straat. Er moe ten vtele dooden en gekwetsten zijn. Uit St. Petersburg. Evenals de feestdag van eergisteren, is ook die van gister hier volmaakt kalm afgeloopen. Met het mooie weer waren er tal van wandelaars op de been. Nergens behoelde de in reserve gehou den politie tusschen beide te komen. Uit L o d z. Eergisteren kwam het tot een botsing van de menigte met patrouilles. Daarbij zijn verscheidene menschen gewond, twee zijn aan hun wonden bezweken. Gister-ochtend verlieten de arbeiders de fabrie ken. Vele fabrieken zijn daarop gesloten. Het tramverkeer is gister-ochtend gestaakt. De bevol king is zeer opgewonden. De arbeiders zijn van plan monsterbetoogingen te houden. FRANKRIJK. PARIJSCHE KRONIEK. Van onzen Parijschen correspondent.) Parijs, 26 April/1 Mei 1905. De scheiding van Kerk eu Staat in de Kamer. VII. Wij waren Zaterdag-aVond aan paragraaf 2 Van art. III gebleven, wat van den volgenden in houd is„Onmiddellijk na afkondiging dezer „wet zal een© inventaris worden opgemaakt: lo. „der 'losse en Vast© goederen van alle godsdien stige instellingen, 2o. der goederen aan den „Staat, 'aan de departementen en gemeenten be hoorende en door deze instellingen in gebruik „zijndq." De heer de Castelnau vraagt deze paragraaf geheel weig te laten. De Rapporteur Briand merkt aan, dat het hier wanneer ik vandaag nog vertrek en naar ,Chin- kie's Flat terugkeer?" „Neen, hcusch niet, Ted, Zoo zelfzuchtig ben ik niet, dat je door mij je zaken zou moeten laten!" „Je bent een goed meisje. Ik wilde pog voor een week of twee in Towmsville blijven, nadat jij vertrokken wafe, dan had ik miss Carolan kupnen meenemen tot Chinkie's Flat, op haar weg naar Minerva Downs. Maar ik kan n°ë iets beters doen. Jij1 blijft hier maar een week en je kuint het voor dien korten tijd wel uit houden met de Trappèmes. Mallard" en /hij glimlachte zal ongetwijfeld trachten, je het hier zoo aangenaam mogelijk maken." „Wees niet zoo flauw, Ted. Ga verder pver „Vandaag no.(* als u, wilt, miss Carolan miss Carolan. Wanneer moet zij weg?" met mij. De hoofdman met zijn ruiters gaan Vanmiddag weg, en Charteris, wien ik alles Vertelde (ik ontmoette hem gisteren-avond in Mallard's kantoor) zei, dat hij1 het heel prettig zal vinden, als we met hem mee willen gaan. Maar het is u misschien wat te gauw?" „Oh, neen, mr. Grainger! Alleen ik heb geen paard", en toen, denkend aan haar pas gevon den vriendin, die zij nu, reeds moest verlaten, Keek ze heel treurig en haar hand gleed in die van Myra.. „Oh, dat hindert niets," zei Grainger vRoo- lijk, „ik heb er twe© voor u, Myra's en een dat Qharteris mij voor a wil keuen. Kunt u hard een eigendom van een speciale soort betreft. De openbare machten kunnen zich de controle daanovter, op het oogenblik, dat deze goederen zullen worden toegewezen, zeker niet geheel ont trekken en paragraaf 2 van art. III werd met 380 (tegen 129 stemmen aangenomen. De heer Lasies vraagt, dat in oorlogstijden aan de vereenigingen van eeredienst, door den Staat gelden zullen worden toegestaan voor den dienst van aalmoezeniers bij1 de legenkorpsen. Men kan aan hen, die voor het vaderland gaan sterven de troostmiddelen van den godsdienst niet wei geren. De Commissie en de regeering bestrijden deze motie, welke met 90 stemmen meerderheid ver worpen 'werd. Eene 'motie Van den heer Thierry geeft tot een levtendiig debat aanleiding. Hiji zegt, dat er kerkbesturen zijn, welke een grooter passief dan actief hebben en schulden hebben aangegaan en Verbintenissen gesloten, welke niet door vaste goederen gewaarborgd worden. Wat zal nu, den toestand der vereenigingen van eeredienst wor den, die de plaats der kerkbesturen gaan inne men. Het is onder het stempel van den Staat, dat die kerkbesturen leeningen gesloten hebben. De sehuldeischers worden voor eene gerechte lijke liquidatie gesteld, welke niet kan voorzien worden en vraagt art. III naar de Commissie terug te zenden. De rapporteur Vraagt aan de Kamer art. III aan te nemen en 'de. minister Bienvenu Martin voegt hier aan toe, dat zij, die de goederen zullen gaan beleenen ook de lasten moeten dragen. Doch de waarborg van den Staat was' evenmin zedelijk als werkelijk. Een machtiging is geen waarborg. De heer Bibot wil een beslist antwoord heb ben. De Staat, zegt hij, is niet borg voor de leeningen op het punt van de geldelijke waarde, doch hij verbindt zich door zijn zedelijken waar borg, dat de toestand niet zoo zal veranderen, dat degenen die leenden insolvent moeten wor den. Ook hij dringt op terugzending aan. De kolonel du Halgouët zegt, dat het niet billijk is op eene Vereeniging, welke niet alle baten ontvangt, al de lasten te laten dragen. Het is noodig dat art. III naar de Commissie terug gaat. De rapporteur spreekt van een manoeuvre der tegenstanders, die de wet willen doen misluk ken en roept de republikeinsche meerderheid te wapen. De heer Ribot: „Eene kwestie vian nationale eerlijkheid moet niet in een partijkwestie Ver anderd worden. De vraag is wat zullen de sehuld eischers worden, die met openbare instellingen zaken deden?" Het antwoord kwam niet en de opzending werd met 341 tegen 222 stemmen verworpen en art. III aangenomen. Men is nu aan art. IV gekomen, waarvan de' eerste paragraaf van den volgenden inhoud is „Een jaar na de afkondiging dezer wet, zullen „de losse en vaste goederen, aan de sacristiën, en stevig rijden? Want Charteris is in dat op zicht een woestaard?" „Ik zal hem niet boos maken, dat Verzeker ik u, mr. Grainger." „Dan is het goed". (Sheila wist wel, dat, of zij beslist had of niet, hij het gedaan had; ofschoon een vage droefheid gevoelend, was zë toch heel tevreden, toen ze in zijn kalme grijze oogen keek). „Ziet u, miss Carolan, het kan best zijn, dat ik den heelen weg, ,tot aan Minerva Downs toe, met u kan reizen, en daarom mogen we niet verzuimen met den „Commissioner" mee te gaan, zoover die gaat. De sub-inspector Lamington, van de Native Police, gaat ook met on!s mee. Hij is op een wilde ganzen- of liever wilde neger-jacht, Sandy en Daylight, met hun zwarte vrienden achterna. Wanneer ik, als we naar Chinkie's Flat gaan, zie, dat ik met Char teris mee moet naar de nieuwe „rush", dan zal ujw vriend Dick Scott en mijn trouwe, zwarte knaap, Jacky, u meenemen naar Minerva Downs. U kan een gedeelte van den weg met Lamington reizen, nadat u Chinkie's I'lat ver laat. Neemt u niet Veel bagage mee, dan kan ui (h et op een pakpaard laden de rest, het spijt me, dat ik het zeggen moet zal van hier door middel van trekossen moeten ko men. Maar, zooals ik zei, is het wel moge lijk, dat ik u den heden weg meeneem." „Ik ben u heel, heel dankbaar, mr. Grain ger", zei Sheila. „Ik geloof, dat ik u heel wat „kerkbesturen, pastoriën, consistoriekamers enz., „behoorende met al hunne lasten ,en verplichtin gen, door de wettige vertegenwoordigers dier „instellingen aan de op wettige wijze, tot de „uitoefening van den eeredienst gevormde ,ver- „eenigingen, binnen de oude grenzen der boven genoemde instellingen gelegen, worden overge daan." Een amendement van den rasenden Allard, waarin gewoon weg werd voorgesteld, dat de Staat zich van al de ^bisschoppelijke goederen zou meester maken om deze aan de kas voor de arbeiderspensioenen te schenken, werd piet 381 tegen 51 stemmen verworpen. De socialist Augagneur verdedigt zijn amen dement waarin hij vraagt, dat jde kapitalen aan de kerkbesturen behoorende onder beslag wor den gelegd, wat veel van eene verbeurtverkla- ring heeft, hetgeen dan ook |de minister Bien- venu-.Martin zelf schijnt te gevoelen en na eenige verwarde opgaven die kapitalen betreffende, het .amendement, in overeenstemming met de Com missie weigert aan t© nemen, waarmede de Ka mer met 498 tegen 90 stemmen mede ging. In de namiddagzitting der Kamer van 20 April bood de Commissie eene nieuwe redactie van geheel het apt. IV aan, waardoor de duidelijke bedoeling veel beter in 't licht kwam en ver keerde uitleggingen werden voorkomen. De heer Ribot vroeg nog meerdere verklaringen, hoe wel het hem nn voorkwam, dat deze nieuwe tekst hem en zijn vrienden voldoening gaf. In het eerste art. IV werd ©en' arbitraire macht bij de toewijzing der goederen, aan de recht banken gegeven. Thans schijnt het deze toe wijzing voor de katholieken aan die vereenigin gen zal moeten geschieden, welke in gemeen schap met den bisschop staan en door hem er kend worden. Is dit de bedoeling, vroeg hij De rapporteur Briand antwoordde, dat er geen valstrikken mogen blijven bestaan. Er zijn thans drie kerkelijke richtingen, de Commissie heeft niet het doel om hare (Organisatie te hinderen. Bij de kwestie der toewijzing der goederen bepaalt zij zich den tcgenwoordigen toestand als basis te nemen. Zoo de Commissie in dit nieuw artikel geen duidelijke formule heeft voorge steld dan is het om pan de Katholieke Kerk hare vrije beweging te laten. Indien zich zulk eene nieuwe katholieke organisatie naast de oude mocht vormen, dan moet haar eerste plicht zijn zich, een bepaald eigendom of inkomen te ver zekeren. De Commissie heeft er nooit aan ge dacht de goederen der katholieken pis premie aan het chisma te geven. Het was een gevaar in de wet bepaald over de autorisatie van den bisschop te spreken. Dat was goed met het Concordaat. Na de scheiding is dit niet in eer het zelfde. KRETA en GRIEKENLAND. De consuls te Ca.nea hebben aan de regee- ring op Kreta gevraagd, de Grieksehe vlag van alle openbare gebouwen neer te willen halen en moeite bezorg." „Oh, Ted is een goede, oude broer," zei Myra, zijn bruine, zon-vferbrande hand hartelijk drukkend. Na een wandeling langs het strand, tot het rotspupt, keerden ze, naai „Villa Magnetic" terug, en groot was mr. Trappème's verwonde ring, toen Grainger mededeelde, dat hij' na eeni ge uren zou vertrekken. „Toch niet voor langen tijd, hoop ik?" zei ze lief, zich herinnerend, dat hij had gezegd, dat hij nog een week of twee blijven zou, als Myra vertrokken zou zijn. „Ik denk niet, dat ik vóór over eenige maan den weer in Townsville zal zijn", antwoordde hij, haar veertien guineas ter hand stellend. „Dit is voor de week van mijn zuster en mij." „Dank u zei mrs. Trappème met een waar dige buiging want ze gevoelde zich een beetje spijtig, dat hij haar niet meer yertelde. Daarop zei ze met een zoeten glimlach „we zullen goed voor miss Grainger zorgen. Mijn dochters of ik zullen haar aan boord bren gen van de stoomboot." „Dank u, maar mr. Mallard zal dat doen." „Oh, werkelijk 1" zei ze, met groote teleur stelling in haar stem, en toen ging Grainger, zonder een woord over Sheila te zeggen, naar zijn kamer om te pakken en met Mallard te spreken, die nog niet op was. Wordt vervolgd.^ i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 1