Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. dr. De Visser. door de Kretenser vlag te vervangen. Anders zullen de internationale troepen er aan te pas komen. De Engelsche kruiser Venus is eergisteren met 70 man troepen afgevaren, die te PyrgopSilonero, in de provincie Kissamo, aan wal gezet zullen worden, om de invrijheidstelling van de bij Voe- kohis gevangen genomen gendarmes te bewerken. AMERIKA. Bowen, de teruggeroepen gezant te Caracas, de voornaamste getuige a charge in de tegen Loomis uitgesproken beschuldiging over het aan nemen van steekpenningen, heelt reeds een op volger gekregen. Hussel, totdusver gezant te Bo gota, is benoemd tot Amerikaansch gezant bij de Venezolaansche regeering. Barrett, gezant te Panama, neemt diens plaats te Bogota in. Officiëele berichten. Bij Kon. Besl. is pater B. van Meurs, S. J., kapelaan te Rotterdam, bevorderd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Bij Kon. Besl. is de eere-medaille der orde van Oranje-Nassau toegekenda. in zilver aanJurre Bruinsma, werkzaam bij de firma W. van der Meulen Rzn., mandenmakerij, te BolswardA. Strijbos, in «de Nieuwe Hollandsche grutterij" by A. Sonneveld te Maassluis; Henriette A. A. Zee- gers, werkzaam in de Koninklijke Nederlandsche fabriek van suikerwerken, chocolade en likeuren, vroeger de Bont en Leyten, te Amsterdamb. in brons aanP. Grisel Sr., koperslager, werkzaam bij de firma Daalderop en Zonen, te Tiel. Bij Kon. Besl. is benoemd tot vertegenwoor diger van de Nederlandsche regeering bij het in 19u5 te Boeda Pest te houden Vilde Internatio nale Pénitentiaire Congresmr. J. Simon van der Aa, hoofddirecteur van het gevangeniswezen en van het Rijkstucht- en opvoedingswezen, verte genwoordiger der Nederlandsche Regeering in de Commission penitentiaire internationale. Bij Kon. Besl. zijn benoemd: a. tot groot- oificier in de orde Oranje-Nassau, mr. C. Pijn- acker Hordijk lid en voorzitter Staatscommissie, ingesteld by Koninklijk Besluit van 31 Juli 1902 b. tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw dr. J. H. Schuurmans Stekhoven, inspecteur voor het Staatstoezicht op krankzinnigen en krank zinnigengestichten, lid en secretaris der boven genoemde Staatscommissie. Bij Kon. Bel. is R. W. P. de Vries, boek- en kunsthandelaar te Amsterdam, benoemd tot ridder u de orde van Oranje-Nassau. De Stct. (no. 102) bevat een Kon. Besl. waar bij de Staatscommissie, aan welke bij Kon. Besl. van 31 Juli 1902 is (Opgedragen lo. een onderzoek in te stellen naar de wijze, waarop de verpleging dient geregeld te worden: a. van gedetineerden die krankzinnig zijn be vonden volgens geneeskundige verklaring of lij dende zijn aan gekrenkte of achterlijke geest vermogens, i j I'l/ b. van hen wier plaatsing jn een krankzinni gengesticht door den strafrechter is gelast; o. van de krankzinnigen die iïïet de onder a en b genoemde personen, wat hun ziektetoe stand betreft, zijn gelijk te stellen; 2o. aan de regeering, zoo spoedig als het vter- eischte onderzoek dit toelaat, de noodige voor stellen dienaangaande .te doen; eervol van hare functiën wordt ontheven en! ontbonden, met dankbetuiging voor den gewichti- gen dienst, in de volbrenging hunner taak be wezen, aan de heeren die tot nu toe deel hebben uitgemaakt van voormelde Staatscommissie. dere gemeenten zijn nog niet .in het werk ge dreven. Wel meldden zich personen uit Zeist eh Amersfoort pan, maar dezen zijn, na bespre king met de stakenden, onmiddellijk terugge keerd. Er gaven geen nieuwe patroons toe. Het aantal timmerlieden, dat nog op de oude voor waarden werkt, is gering. Reeds moet er Veel metselwerk st.il liggen en zijn verscheidene met selaars bedankt. Volksbadhuis. In de week van 2430 April 1905 werden ge nomen 196 baden lste kl. 2de kl. kuipbaden 18 kuipbaden 35 regen 11 regen 128 school kinder a 5ct 4 Gedurende de maand April 1905 werden genomen 1054 baden. lste kl. 2de kl. kuipbaden 92 kuipbaden 152 regen 50 regen 648 school 87 kinder 5 ct 25 De centr. antirev. kiesver. in't dis- trict Schiedam besloot definitief tot candidaat voor de Tweede Kamer over te nemen den can didaat der chr.-hist. in dat district mr. O. J. H. graaf van Limburg Stirum, aftredend lid. (Ned.) Rij den nationalenwedstrijd, uitge- geschreven door de tooneelvereeniging «Kunst en Genoegen", te Maastricht, werd door den heer J. Voorhuyzen, lid van de vereeniging «Vrienden- kring, alhier, den vierden prijs behaald met de voordracht »De Bibliothecaris" van Abr. de Winter. De vierde prijs bestond uit een zilveren kruis, met een prachtig milieu als kunstvoorwerp. In de gister-ochtend te Rotterdam gehouden terechtzitting is als advocaat en procu reur bij de rechtbank beëedigdmr. K. J. van Erpecum, uit Schiedam. Voor de verkiezing van twee led en patroons tot aanvulling van de Kamer van Arbeid voor de Voeding* en genotmiddelen alhier, welke op Woensdag 10 Mei a.s. zal plaats hebben, zijn door eenige kiezers tot candidaat gesteld de hee ren A. van den Brink en H. Stooker, die zich een eventueel# benoeming zullen laten welgevallen. Gistermorgen is het paard, gespan- nen voor een wagen, van de firma Wolf, te Delft, geladen met een vracht haver voor de remise van de Schied. Tramweg. Mij., op het terrein aldaar gevallen. Welke moeite men ook deed, het beest wilde niet opstaan. Een ontboden vee arts constateerde, dat het paard door lendenvuur was aangetast, waarna het naar een nabij zijnden stal is overgebracht om onder behandeling gesteld te worden. Idem. missive, houdende mededeeling dat de heeren A. J. J. de Groot, J. van der Hout, P. C. M. Jansen, C. M. Knoop, Th. Kudders, P. C. van der Pant, D. Ris, G. W. Snel en G. Montfoort, door hen zijn benoemd tot leden der Commissie, bedoeld bij art. 18 der verordening op de heffing van een plaatselij Ire directe belasting naar het UIT ROTTERDAM. Het R o o m s c h-K a t h o 1 i e k e armen- en Weeshuis op de West-Kruiskade, alhier, zal, naar wij vernemen, Donderdag door H. M. de Koningin-Moeder bezocht worden. Het lid van de Tweede Kamer, dr. de Visser, is lydende aan eene niet-onbeteekenende keelaan doening. Hoewel er reeds teekenen van beterschap zyn, zal de patiënt minstens 14 dagen aan huis gebonden zijn. De openbare vergadering der christëlyk-histo- rische kiesvereeniging te 's-Gravenhage, bepaald op o dezer, waar dr. de Visser het woord zou voeren, is voorioopig uitgesteld tot Donderdag 18 dezer. Consulaten. De tijdelijke waarneming van het consulaat-ge neraal der Nederlanden te Tandzjer is opgedra gen aan graaf von Tattenbach, waarnemend Duitsch gezant aldaar. De staking te Hilversum. Omtrent de staking der timmerlieden te Hil versum meldt men: Aan het besluit der Patroonsvereeniging, om gisteren-ochtend vóór 9 uur aan het werk te g an op de oude voorwaarden, hebben slechts a g-n voldaan. Er legden ook gisteren nog timmerlieden het werk neder, zoodat het aan tal stakenden vrijwel stationnair gebleven is pi. m. 160. Hoewel als uiterlijk tijdstip tot hervatting van den arbeid 9 uur genoemd was, werden toch gisteren-middag nog een paar werklieden, die staakten, weder aangenomen. Er wordt nu Aauwkeufig jgegost. Tijnmerlieden uit an- Vergadering van den Raad der Gemeente Schiedam op Dinsdag 2 Mei 1905, des namiddags ten 2 ure. Aanwezig 13 leden. Afwezig met kennisgeving de heeren v. Wes tendorp, v. d. Drift, v. d. Poel en Loopuyt. De notulen der vergaderingen van 7 en 22 Maart worden goedgekeurd. De Voorzitter doet mededeeling van de volgende ingekomen stukken. Van B. en W. mededeeling dat bij hun college zijn ingekomen van Ged. Staten missive ten ge leide van het door hen goedgekeurde Raadsbesluit dd. 7 Maart jl. tot af- en overschrijvingen op de begrooting van uitgaven, dienst 1904, van een bedrag van f3778. Idem. missive ten geleide van het door hen goedgekeurde Raadsbesluit dd. 7 Maart jl. tot betaling uit den post voor onvoorziene uitgaven, dienst 1905, van een bedrag van f 400. Idem. missive, ten geleide van de door hen goedgekeurde Raadsbesluiten dd. 22 Maart jl. tot aankoop van grond van B. Huiskens en J. Houtman. Idem. missive, ten geleide van het door hen goedgekeurde Raadsbesluit dd. 22 Maart jl. rege lende eenige gevolgen van ongesteldheid of ziekte van personeel bij openbaar Lager Onderwijs in deze gemeente. Idem. missive, ten geleide van het door hen goedgekeurde Raadsbesluit, dd. 22 Maart jl. tot afstand in eigendom van een stuk grond aan de Nassaustraat aan A. Timmermans. Idem. missive, ten geleide van hunne beschikking op de adressen van jhr. A. von Pulow, A. M. Ziedes des Plantes en W. F. van der Heiden, houdende bezwaren tegen hun aanslag in de plaat selijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1904. Idem. missive, ten geleide van een uittreksel uit het kon. besluit van den30sten Maart jl. no. 10 en uit den daarbij behoorenden staat, houdende goedkeuring van het Raadsbesluit, dd 7 Febru ari jl. tot wyziging van de verordening tot heffing van een recht onder den naam van havengeld. Van B. en W. Proces-verbaal van de door hen den 27 Maart jl. gedane opneming der boeken en kas bij den gemeente-ontvanger. Idem. Afschrift van hun besluit, dd. 30 Maart jl. waarbij aan den op wachtgeld gestelden toren wachter dezer gemeente W. Baanvinger, met in gang van 1 Juli a.s., een pensioen is toegekend van f 128 per jaar. inkomen Alle voor kennisgeving aangenomen. Idem. missive, houdende voorstel tot wijziging van art. 13 en 27 van het reglement voor de Openbare Middelbare school, betreffende de va- canties. Ter visie gelegd, ter behandeling in een volgende vergadering. Van de Commissie van Administratie voor bet Stads-Ziekenhuis, missive ten geleide van het verslag van het Stads-Ziekenhuis over het jaar 19J4 Aangenomen voor kennisgeving. Het verslag zal als bijlage worden opgenomen in het verslag van den toestand der gemeente over 1904. Van de Gezondheids-commissie missive ten ge leide van het verslag dier Commissie over 1904. Voor kennisgeving aangenomen. Van Curatoren van het Gymnasium missive, houdende het verzoek tot goedkeuring der tijdelijke benoeming van Mej. Deurvorst te Terborg tot tij delijk leerares in de Engelsche taai aan het Gymnasium. Op voorstel van B. en W. wordt deze benoeming goedgekeurd. Idem. missive, ten geleide van het uitvoerig en beredeneerd verslag van den toestand der gemeente over het jaar 1904. Aangenomen voor kennisgeving. Het verslag zal worden gedrukt, aan de leden rondgedeeld en alge meen verkrijgbaar worden gesteld. Van de financieele commissie, missive, houdende hare beschouwingen op de in hare handen ge stelde ontwerp-verordening tot regeling van de financieele verhouding der gemeente bedryven. In handen van B. en W. om advies. Van Regenten van het St. Jacobs Gasthuis, mis sive, houdende verzoek tot goedkeuring van een staat tot wyziging van de begrooting voor 1905 van die instelling, met de daarbij behoorende be wijsstukken. In haeden gesteld van de financieele commissie. Van J. Kunst, missive, houdende bericht dat hij, tengevolge zijner benoeming tot leeraar aan de machinistenschool, voor eene herbenoeming van tijdelijk leeraar niet meer in aanmerking wenscht te komen. Kennisgeving. Van Herman Jansen, adres, houdende eenige bedenking tegen het bij den Raad ingediende plan van uitbreiding der gemeente. In handen gesteld van B. en W. om advies. De heer Wittkampf vraagt of het Plan- Paul bij den Raad reeds is ingediend. De Voorzitter antwoordt, dat dit officieel bij den Raad is ingediend. Van Regenten van de Hofjes van Belois, missive, ten geleide van de rekening en verantwoording over 1904, met de daarbij behoorende bewijsstukken en den staat van begrooting van inkomsten en uitgaven voor het jaar 1906. Ia handen gesteld van de Financieelen commis sie om advies. Van J. M. Wirxel adres, houdende bezwaar tegen de schatting van zijn vergunningsrecht. Ter visie gelegd, ter behandeling in een vol gende vergadering. Van A. Piatteel en J. F. de Silva te 's-Graven hage, adres, waarbij zij te kennen geven dat zij zich ter zake van geleden schade bij den bouw in de Vriendschapstraat, waarvoor, naar hunne meening, de gemeente aansprakelijk is, tot den rechter zullen wenden, tenzij deze aangelegenheid als nog in der minne kan worden geregeld, wes halve zij den Raad vragen, binnen veertien dagen na den datum van hun adres te willen berichten of een minnelijke oplossing dezer aangelegenheid in de bedoeling van den Raad ligt. In handen van Burgemeester en Wethouders gesteld om advies. Van de Vereeniging van Agenten van Politie «Onderling Vertrouwen" alhier, adres, houdende verzoek om, zooals doer den heer Commissaris was voorgesteld, een billijke schadeloosstelling te willen verleenen voor het gemis van vrije dagen gedurende de jongste werkstaking der glasblazers. In handen gesteld van Burgemeester en Wet houders om advies. Van C. A. M. Jansen adres, verzoekende, wegens vertrek uit de gemeente, ontslag als lid van de Commissie voor Schoolverzuim en als lid van het Burg. Armbestuur De Raad verleent den heer Jansen eervol ontslag, onder dankbetuiging voor de bewezen diensten. Benoemingen. Aan de orde is thans Benoeming van het stembureau voor de verkie zing van 2 leden patroons der Kamer van Arbeid voor de voeding en genotmiddelen en voor de stembureaux voor de dit jaar te houden verkie zingen. De Raad benoemt voor het stembureau voor de verkiezing van de Kamer van Arbeid, tot Voor zitter, den heer C. Visser Bz., tot Leden de hee ren C. Klein en A. Dirkzwager. Plaatsverv. Leden de heeren P. M. J. A. Lagerweij, A. Gouka, B. A. J. Wittkampf en A. J. van de Poel. De Raad benoemt voor het stembureau voor de eventueel te houden stemming en herstemming voor een lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal (respectievelijk op 16 en 28 Juni a. s.) in district Itot voorzitter'den Burgemeester, tot leden de heeren J. O Bender en A. Gouka, tot plaatsverv. leden, de heeren B. A. J. Witt kampf, J. H. van Westendorp JDz., A. Dirkzwager en H. de Vringer Hzn. Voor het district II: tot voorzitter den heer M. L. Honnerlage Grete, tot leden de heeren J. M. van der Schalk en P. C. M. Jansen, tot plaatsverv. leden, de heeren W, A. Beukers, P. M. J. A. Lagerweij, M. C. M. de Groot en J. F. Schop. Voor het district III: tot voorzitter den heer Mr. W. H. Jansen, tot leden de heeren P. Loopuyt en F. J. Smit, tot plaatsvervangende leden de heeren N. van der Velden, H. van der Drift, C. Klein en A. H. W. van Luik. Ter vervanging van den Burgemeester, in de gevallen bedoeld bij art. 62, le en 2e lid der Kieswet, wordt benoemd de heer M. Kranen. Voor het stembureau voor de eventueel te houden stemming en herstemming voor 7 leden van den gemeenteraad op nader door B. en W. te bepalen dagen. (Verkiezing 27 Juni a.s.) d i s- t r i c t Itot voorzitter den Burgemeester, tot leden de heerenJ. O. Bender, A. Gouka, B. A. J. Wittkampf, 4e lid, tot plaatsvervangende leden J. H. van WestendorpJ.Dz., A.Dirkzwager, D. Ris Jz.district IItot voorzitter den Wethouder M. L. Honnerlage Grete, tot leden de heeren J. M. van der Schalk, P. C. M. Jansen, W. A. Beukers, 4e Lid, tot plaatsvervangende leden, C. Klein, M. C. M. de Groot, J. F. Schop; district III: tot voorzitter den Wethouder, Mr. W. H. Jansen, tot leden de heerenP. Loo puyt. F. J. Smit, N. van der Velden, 4e lid, tot plaatsvervangende leden, H. van der Drift P. M- J. A. Lagerweij en A. H. W. van Luik. Ter vervanging van den Burgemeester, in de gevallen bedoeld bij art. 62, le en 2e lid der Kieswet wordt benoemd de heer M. Kranen. De Raad benoemt voorts de leden en plaatsver vangende leden der Stembureaux, voor den tijd van 12 maanden, ingaande 15 Mei a.s. (art. 61, alinea 2 der Kieswet). Voor district I, de heeren W. A. van Dolder Dz., P. C. van der Pant Jr., Mr. H. M. C. Poortmanen J. Vormer. Voordis- t r i c t II de heeren E. M. Beukers, T. E. J. Kra mers, D. Ris EHz. en A. A. J. Zoetmulder en voor district III de heeren H. B. E. Blaisse, A. Cool Mz.. J. van der Most, (L. Nieuwstraat 65)enJ.A. J. Nolet. Verder is aan de orde Benoemingen van vak-onderwijzeressen in nut tige handwerken, voorgedragen zijn voor de scholen C en D. Mej. J. F. van Wamelen, W. H. Ris, A. Timmermans; B. Pigeaud voor de school D en F en Mej. C. van der Tempel voor school E. Allen worden als zoodanig benoemd. Alsnu komt in behandeling Verzoek van den heer J. Hage, om overplaatsing als hoofd naar school D, met advies van Burge meester en Wethouders. Daar ook bij den districtschoolopziener geen bezwaar bestaat tegen die overplaatsing, stellen B. en W. voor dit verzoek toe te staan en deze over plaatsing door B. en W. te doen bepalen. Vervolgens is aan de orde Adres van Mevr. Beukersvan Erven Dorens om eervol ontslag als regentes van het St. Jaeobs- Gasthuis. Het gevraagde ontslag wordt eervol verleend, on der dankbetuiging voor de in die betrekking be wezen diensten. Aan de orde komen thans Adressen van Mej. E. van Bienen, G. H. Schuur man en N. Visser verzoekend verlof om buiten de gemeente te mogen blijven wonen, met advies van B. en W. Het gevraagde verlof wordt verleend. In behandeling komt hierna: Voorstel van B. en W. tot goedkeuring der be looning van den Secretaris Penningmeester van het pakhuis «De Nederlanden". Tengevolge van de wijziging der verordening voor die Commissie moet deze jaarwedde door den Baad worden goedgekeurd, het is dezelfde, welke de titularis sedert de instelling dier Commissie genoot, n.l. f75.— per jaar. Goedgekeurd. Hierna wordt behandeld Adres van J. Groeneveld om nog een jaar als timmerman bij de Gemeentewerken in dienst te mogen blijven, met advies van B. en W. Cvereenkomstig dit advies wordt besloten op dit verzoek afwijzend te beschikken, aangezien adressant naar het oordeel der Commissie voor Gemeente-werken, wier advies door hun college was gevraagd, niet meer geschikt is tot werken. Aan de orde is nu Adres van A. Kruis om zijn tijdelijken dienst als onderwyzer in aanmerking te mogen brengen bij de tractementsverhooging, met advies van B. en W. De heer De Groot bepleit op grond van bil lijkheid en omdat de moeilijkheden niet groot zyn, gunstige beslissing op dit verzoek. De heer Honnerlage Grete en de Voor zitter verklaren, dat het in de praktijk niet mogelyk is dien tijd mee te tellen. De heer mr. Jansen meent, dat men zich op een verkeerden weg zou begeven, indien men gunstig op het adres zou beslissen. De wet op vfrijk' sPreekt niet van tijdelijke diensten. Wilde men hier tijdelijken dienst in aanmer king laten komen, dan had men dit in de veror dening moeten regelen. De heer Gouka betoogt, dat het niet meer dan billijk is, dat ook tijdelijke dienst meetelt. De heer De Groot, handhaaft zijn meening, daar de heer Jansen geen enkel feit heeft genoemd waaruit blijkt, dat de wet op het L. O. niet van tijdelijken dienst spreekt. Nadat de Voorzitter nog had opgemerkt, dat, indien men in het algemeen tijdelijken dienst ging meetellen, ook den diensttyd als kweekeling in aanmerking zou moeten komen en de opwer pingen van den heer De Groot had bestreden, werd het voorstel van B. en W. om afwijzend op het adres te beschikken, met II5 stemmen aange nomen. Vóór stemmen de heeren v. d. Velden, Witt kampf, Bender, mr. Jansen, P. C. M. Jansen, Visser, Honnerlage Grete, Klein, Lagerwey, Beu kers en Smit. Tegen stemmen de heeren Dirkzwager, v. d. Schalk, Gouka, Kranen en De Groot. Voorts is aan de orde: Adres van J. W. Scheflers om herziening van zijn pensioen, met advies van B. en W. In hun advies stellen B. en W. voor afwijzend op het adres te beschikken. Overeenkomstig het advies van B, en W. wordt besloten. In behandeling komt nu Voorstel van B. en W. tot vaststelling der bezol diging van de schatters van het Vergunningsrecht. Besloten werd deze bezoldiging vast te stellen op f75.per jaar. Vervolgens is aan de orde Voorstel van B. en W. tot het vervreemden van inschrijvingen op het Grootboek der 2.4 en 3'i Nat. Werk. Schuld. De bedoeling is om met dit geld een gedeelte te betalen van den koopprijs der gronden, aange kocht van de Bouwgrond-Maatschappij, «Keilen van Nieuw Mathenesse". De heer Gouka vraagt of thans het tijdstip niet ongunstig is om die waarden te verkoopen. De heer mr. Jansen antwoordt, dat de tijd thans niet buitengewoon ongunstig is. Het doet er trouwens niet toe of de tijd al dan niet ongun stig is, omdat de waarden toch moeten verkocht worden. De heer De Groot vraagt of het alle waarden zijn, die thans verkocht zullen worden en welken prijs vroeger voor die inschrijvingen is betaald. De heer mr. Jansen zegt, dat dit alle waar-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2