Staten-Generaal. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Uit Londen wordt gemeld, dat een hoog geplaatst marine-officier, die goed bekend is met de Russische en Japansche marine, aan een correspondent van de- Daily Telegraph te Kopenhagen mededeelde, dat de Russen, na fle vereeniging der eskaders van Nebogatof en Rozejstwenski, de eilanden Lioe-Kioe waar schijnlijk als basis zullen uitkiezen. De Lioe- Kioe eilanden liggen tussehen Japan en For mosa. Volgens dezen officier, zal het groote zee gevecht in de buurt dezer eilanden plaats heb ben. De Nowoje Wremjo maakte gister een tele gram bekend Van haar oorlogs-correspondent te Goendchoeline, waarin gemeld wordt, dat in 't Russische leger 'n gerucht loopt, als zoude Roz- je.s twenski er in geslaagd zijn, door de linie van het Japansche eskader te breken, maar dat hij acht stdhepen er bij verloren heeft en hij nu koers zet naar Wladiwostok. Een bericht aan de Temps meldt, dat de krui sers jte Wladiwostok deze haven hebben ver laten. Volgens de correspondenten van de Ilous- ~koje Slavo en de Rouss, zullen de vijandelijk heden weldra worden herVat. In welingelichte militaire kringen is men van meening, dat ge neraal Ojama de belegering van Wladiwostok spoedig zal beginnen, ten einde de. eenige basis yan admiraal Rozjestwenski af te snijden. Stössel voor den krijgsraad. De Standard verneemt uit PetersburgDe krijgs raad, die de omstandigheden onderzoekt waaronder Port Arthur is overgegeven, heeft getuigen gehoord, die opzienbarende en meerendeels voor Stössel nadee- lige dingen vertelden. Zoo zeiden er, dat Stössel zelden in de gevechtslinie gezien werd. Hij scheen zich meer met handelen in eigen voordeel bezig te houden, waaraan zijn echtgenoote deelnam. Mevrouw Stóssel, zoo heet het, hield veertig koeien, waarvan zij de melk verkocht tegen f 1.20 de flesch. Een officier vertelde, dat Stössel hem een kalkoen had verkocht voor f 42. Vele getuigen, die in Japan krijgsgevangenen zijn, worden schriftelijk gehoord door tusschenkomst van den Franschen gezant. De krijgsraad wacht hun getuigenis af. Rusland laat nieuwe oorlogsschepen bouweu. Het nieuwe vlootprogramma, waarvan het eerste deel nu wordt uitgevoerd, vertoont, volgens Russische deskundigen, dit zwakke punt, dat er niet genoeg aandacht is geschonken aan slagschepen, terwijl de oorlog nog pas heeft geleerd welk een voor name rol deze spelen in een zeeslag. In aanbouw zijn op het oogenblik twintig groote oorlogs schepen, 31 torpedojagers en 10 kustverdedigings vaartuigen. In plaats van de in of bij Port Arthur verloren gegane schepen worden nieu we gebouwd, die dezelfde namen krijgen. Zoo komen er een nieuwe Bajan en een nieuwe Pal- lada als gepantserde kruisersvier kanonneerboo- ten van het Giljak-type, de Giljak, Bobr, Siwoetsj en Kor jetsde menschepen Wsadnik en Haidamak, elk van 670 ton; de torpedebooten Luitenant Boerakof, BoerniSilni, enz. Gevallen helden uit dezen oorlog worden herdacht in den naam van een nieuwen kruiserAdmiraal Marakof, en in dien van twee torpedobootenLuitenant Malejef en Machinist Anastasof. Voorts vier grootere tor pedobooten Luitenant Sergejef, Kapitein Joeras- sofski, Machinist Dmitrijefen Machinist Swcrjef. De deskundige voor marinezaken van de Roess roemt het nieuwe vlootplan. Terecht is, zegt hij, vastgehouden aan het Bajan-type, in plaats van aan pantserdekschepen de voorkeur te geven, die door alle mogendheden verworpen zijnalleen is het maar jammer, dat drie in plaats van 6 schepen van dit type gebouwd worden. Het Bajan-type heeft een waterverplaatsing van 7800 ton bij een snelheid van 21 knoopen, die nog kan worden vergroot. De in de haven van Port Arthur gezon ken Bajan heeft zich herhaaldelijk zeer goed gehouden en zelfs by ernstige beschadiging zijn groote levenskracht getoond. De artillerie zal mo gelijk verbeterd kunnen worden. De 31 nieuwe torpedobooten meten, op twee na, 350 ton. Die twee 297 ton. Hun snelheid zal zijn 29 knoopen. Naar het oordeel der Russischs des kundigen heeft de oorlog de beteekenis der torpe dovaartuigen niet verhoogd, maar men kan ze toch geenszins missen. Het nut der kanonneer- booten is gebleken op de Jaloe en bij Kintsjau. De tien nieuwe kanonneerbooten, elk van 183 ton, zijn kennelijk bestemd voor gebruik op de Amoer, die waarschijnlijk Ruslands uiterste grens in het Verre Ooosten zal worden en als zoodanig en belangrijke plaats innemen. Al deze schepen, die nu in aanbouw zjjn wer den bij oekas van 10 April jl. op de lijst der oorlogsschepen geplaatst. RUSLAND. Te Warschau heeft de overheid de maatregelen genomen, om onlusten bjj de begrafenis der slachtoffers van de troebelen van Maandag te voorkomen. Dertig lijken zijn gisteren door de politie naar het kerkhof gebracht, en men ver wachtte dat ze daar 's avonds in alle stilte begraven zouden worden. Tengevolge van de door de socialisten genomen maatregelen om het werk te staken, hield gister middag alle verkeer op straat op. Kantoren en winkels werden gesloten, eenige zijn gebarrica deerd. Kooplieden, die hunne zaken wilden openhouden, kregen een bezoek van groepjes werk lieden, die eischten dat zij onmiddellijk zouden sluiten. Verscheidene rijtuigen werden tot staan gebracht door troepjes jongens, die de inzittenden dwongen uit te stappen en in enkele gevallen hen met geweld uit de rijtuigen haalden. De moordenaar van grootvorst Sergius heeft aan het Hooggerechtshof om een nieuwe behan deling zijner zaak gevraagd op grond, dat hij niet is verdedigd door den advocaat zijner keuze, zooals zijn recht was. ENGELAND. Koning Edward. Reuter seint uit Londen Minister Balfour bereidde een samenkomst voor met den koning aan het Victoriastation bij diens terugkeer uit Parijs. Naar men verneemt, verlangde de koning den premier zoo spoedig mogelijk te spreken. Een onderhoud tussehen den koning en den premier, zoo spoedig na de terugkomst van den vorst uit het buitenland, is iets zeer buitengewoons. Een later telegram meldt Koning Eduard arriveerde aan het Victoria station om 6 uur 20. Hij werd ontvangen door de ministers Balfour, Lansdowne en Akersdouglas. Na een onderhoud van eenige minuten met de ministers reed de koning naar Buckingham-paleis- KRETA. Een proclamatie wordt door »het volk van Kreta" aan de pers gezonden. Zij luidt: Het volk van Kreta, gekwetst in zijn heiligste gevoelens door het neerhalen der Grieksche vlag door de internationale troepen, doet plechtig een beroep op de vrijzinnige natiën en de vrijzinnige pers van Europa, om zijn zaak te bepleiten bij de groote mogendheden, opdat het in zijn eeuwenoude rechten hersteld worde." Het stuk is gedagteekend van eergisteren, uit Chania. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 4 Mei. Lage r-0 n d e r w ij s. De heer Treub komt er tegen op, dat de minister onverhoeds met zijn gansch nieuwjstelsel van grondkosten en surpluskosten te berde is gekomen. Waar het financieele regelingen geldt, moet de Kamer den minister behoorlijk kunnen narekenen. Voorts bestrijdt spr. de argumenten, door den minister aangevoerd ter verdediging van zijn stelsel. Men kan bij deze wet niet terug komen op het heele beginsel, waarvan de wet van 1897 uitging, en kan zich niet afvragen, wat toen zou zijn geschied, indien de financieele toe stand der gemeenten of haar verhouding tot het rijk een andere zou zijn geweest. Het geheele stelsel van den minister kan de heer Treub niet ernstig noemen. De tentoongespreide welspre kendheid is in financieele zaken eerder een zwak heid dan een kracht. De heer de Savornin Lohman klaagt, dat de oppositie de beteekenis van de wet van 1889 geweld aandoet. In dat jaar is beslist, dat de overheid ook heeft te zorgen voor het bijzonder onderwijs. Gaat men meerdere uitkeeringen doen voor de gemeente, dan komen deze waarschijnlijk niet het onderwijs, doch den algemeenen kassen van de gemeenten ten goede. Dit nu juist ligt niet op den weg van het ontwerp. De minister van Binnen 1. Zaken zegt omtrent het gister ingediende amendement Talma, dat hij daar tegen is, zooals het daar ligt den administratieven omslag, dien het meebrengen zou, acht hij te groot. Hij geeft den heer Talma in overweging, het amendement te wijzigen. Den heer Treub vraagt hij. waar hjj dan toch eenige allegorie heeft gebezigdhij argumenteerde slechts met cijfers. De stelling, dat de wet van 1889 zou meebren gen, dat men verplicht is, telkens wanneer iets wordt gegeven aan het bijzonder onderwijs, dit ook te geven aan het openbaar onderwjjs, be strijdt spr. nog eens. Het onderscheid tussehen grond- en surpluskosten is niet zooals de heer Treub spreker verweet door den minister nil eerst gemaakt, doch het staat in het ontwerp zelf. Geen inhaligheid, maar slechts de conscientie- vrijheid van den arme heeft de Regeering geleid. De heeren van Raait e, Treub en Röell repliceeren. Met den heer Treub klaagt ook de heer Bos over het gemis aan oprechtheid van dit ontwerp, dat ook de Pensioenwet kenmerkte. De heer Talma wil zijn amendement in den door den minister aanbevolen zin wel wijzigen. De Commissie van Rapporteurs echter bljjkt er tegen, waarop de minister de wijziging terug neemt. Repliceerende op het overig deel van het debat, blijft de minister zijn standpunt handhaven de gemeenten krijgen niet meer lasten te dagen, behoeven dus ook geen hoogeren steun te erlangen. Het artikel wordt (met de wijziging tengevolge van het inmiddels door den minister overgenomen amendementTalma) aangenomen met 47 tegen 30 stemmen (rechts tegen links). Door den heer Dolk wordt een amendement verdedigd, strekkende tot het toekennen van de zelfde rechten in zake pensioen, als de onderwijzers aan het lager onderwijs genieten, aan die onder wijzers die van een lagere school overgaan naar een school voor zwakzinnigen. De commissie van rapporteurs meent, dat de zaak, bij dit amendement gemoveerd, eigenlijk thuis hoort bij de Pensioenwet. Zij adviseert tot aanhouding tot tweede lezing van deze wet. De minister verzet zich evenwel tegen het amendement zelf. De heer Ter Laan vraagt de overgangsbepa ling, die ook de Regeering wil voor de onderwij zers, die op dit oogenblik al onderwijs geven in inrichtingen voor zwakzinnigen, terug te doen werken tot 1901. De minister zegt, dat het eenvoudiger is, een afzonderlijke regeling te treffen. Overigens wil hij wel de bepaling uitstrekken ook tot de bijzondere onderwijzers aan inrichtingen voor zwakzinnigen. De zaak wordt aangehouden. Bij de verdere overgangsbepalingen verdedigt de heer Goeman Borgesius zijn amendement»deze wet treedt in werking op een door Ons te bepalen tijdstip"' - De minister van Binnenlandsche Zaken beroept zich op de wetten van 1897 en 1901, die ook zijn ingevoerd op in die wetten zelf genoemde data, zonder dat de Regeering des tijds de middelen aanwees. Het amendement wordt verworpen met 45 tegen 29 stemmen (rechts tegen links). De vergadering wordt verdaagd tot heden. Ofüciëele berichten. Bij Kon. Besl. is de heer H. J. Knottenbelt Azn. erkend en toegelaten als consul van Chili te Rot terdam. Audiënties. De gewone audiëntie van den minister van Bin nenlandsche Zaken zal Zaterdag niet plaats hebben. Nederlanders te Rome. De algemeene Rijks-archivaris, jhr. mr. Th. A. van Riemsdijk, bevindt zich thans in de Eeuwige Stad. De staking te Hilversum. Gisteren legden een 7tal timmerlieden van den aannemer Brom, den arbeid neder. Dezen hadden Maandag jl. naar aanleiding van het besluit der patroons, het werk weder hervat. De groep bak kersgezellen van de kolonie te Walden stelde 500 brooden voor de stakenden beschikbaar, waarvan gister-middag een gedeelte werd uitgereikt. De stakers gaan voort, in groote menigte hen, die aan den arbeid bleven, van en naar het werk te vergezellen. Timmerlieden uit andere gemeenten gingen tot heden niet aan het werk. De kalk-en steenbewerkers vergaderden en werd o. m. hunna houding ten opzichte der timmerlieden besproken. Het gevolg was, dat de afdeeling der metselaars met ruim 50 leden toenam. De F a n c y-f air, ten bate derveree- niging van Schiedamsche Gezondheidskolonies, zal hier gehouden worden in de groote zaal der S. O. V. op Woensdag 10, Donderdag 11, Vrijdag 12, Zaterdag 13 en Zondag 14 Mei. De groote zaal zal alsdan in een Spaansche markt herschapen zijn In het Spaansch café zullen voordrachten, dansen enz. worden uitge voerd. De officieele opening is bepaald op Woensdag den lOen Mei. De tentoonstelling zal die dagen geopend zijn van 25 en van 7 10 uur. Door de Rijkspolitie is heden al hier gearresteerd zekeren J. V., die door het Kantongerecht te Schiedam was veroordeeld tot 3 dagen hechtenis en 1 jaar opzending naar een Rijkswerkinrichting. Hij is heden naar het Huis van Bewaring te Rotterdam overgebracht. Als spreker bij het Encycliekfeest der afd. Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond zal niet optreden de weleerw. pater J. G. v. d. Veer, O.P., doch de weleerw. pater W. de Veer, S. J., kapelaan in de kerk aan de Wijnhaven te Rotterdam. Tot agent van politie 2e klasse te Dordrecht is benoemd met ingang van 15 Mei a.s. B. v. d. Bout, alhier. Gister-avond is eentramwagen van den Schiedamsche Tramweg Mij. ontspoord, door dat eenige jongens uit baldadigheid zand in de rails hadden gestrooid. De dienst ondervond echter weinig vertraging, daar de wagen weer spoedig in het spoor kon worden gebracht. H e d e n-m orgen omstreeks 10 uren is de 19-jarige S. D. in de Hoofdstraat door een toeval getroffen. Hy werd naar de politiewacht in de genoemde straat getransporteerd, vanwaar hjj, na bijgekomen te zjjn, naar zjjn woning is over gebracht. UIT ROTTERDAM. Bij het bezoek aan het Gemeente-Archief aan de Mathenesserlaan, was ter ontvangst van H. M. aanwezig de archief-commissie, alsmede de wet houders der gemeente. De heer jhr. F. van Citters heette H. M. wel kom, waarna de verschillende leden der com missie aan H. M. werden voorgesteld, alsmede de archivaris, de heer dr. E. Wiersum. In de archivaris-kamer binnengeleid, werden daar aan H. M. een aantal prachtige platen voor gelegd in zoodanige volgorde, dat daaruit de ge leidelijke ontwikkeling der stad duidelijk bleek, terwijl door den archivaris daarbij de noodige verklaring gegeven werd. Vervolgens werd een oogenblik gepauseerd en een afternoon tea gebruikt. Eerst werd nu, een wandeling door de ver schillende zalen van het voorgebouw gemaakt en daarna een bezoek gebracht aan het achter gebouw, aar H. M. in de charterkamer de oud ste charters, betrekking hebbende op de geschie denis van Rotterdam, vertoond werden. De oud ste charter is eene van Jan, graaf van Holland en Zeeland, dateerende uit de 13e eeuw. H. M. toonde zoowel in de inrichting yan het archiefgebouw als in het vele merkaardige, dat Zij daar aanschouwd had, de grootste belang stelling en het was reeds 5 uur geworden eer het gebouw verlaten werd om daarna nog een bezoek te brengen aan de R. K. Wees- en Arm huizen aan de West Kruiskade, welke instelling langs Mathenesserlaan, Claes de Vrieselaan, Schietbaanlaan, 's-Gravendijkwal, Middelland straat en West Kruiskade bereikt werd. Door (twee. kleine weeskinderen, een jongen, en een meisje, werden H. M. bloemen aange boden. In de regentenkamer waren ter Harer ont vangst aanwezig de leden van het bestuur, ter wijl de president, mr. L. C. Driebeek, H. M. verwelkomde, waarna, behalve de bestuursleden, ook |dc moeder-overste, priorin Alberts, aan H. M. werden voorgesteld. Op hare wandeling door de zalen werd H. M. door de priorin over alles ingelicht. Het eerst werd de naaizaal der meisjes be zichtigd, waar de kinderen ijverig aan den ar beid waren. H. M., die zich allerliefst met de kinderen onderhield, aanvaardde tevens gaarne een fraai door de kinderen bewerkt zakdoekje, als souvenir aan dit bezoek. Vervolgens werden nog de jongens- en meis jeszalen en daarna de mannen- en vrouwenzalen in oogenschouw genomen en voorts ook een fre- :®ek aan Se kapel gebracht, waar de rector, de eerw. 'heer IJzermans, aan H. M. werd voorge steld. Ten 5.45 uur werd het gebouw verlaten, en daar H. M. H. Dr. verlangen had te kennen gegeven ook nog een oogenblik te genieten yan den aanblik der schoone rivier, werd vervolgens een rijtoer naar Feijenoord gemaakt, waarna de terugtocht naar het station D. P. werd pan- vaard. Deze rijtoer moest in snellen draf gemaakt worden, daar de afgelegde weg niet minder dan 71/2 kilometer lang was en H. M. om 6.12 weder naar 's-Gravenhage wensohte te vertrekken. Aan het station waren, ten einde H. M- uitge leide te doen, aanwezig de burgemeester, de se cretaris en de wethouders, alsmede de archief commissie. Precies op tijd Vertrok de Koningin-Moeder, zeker den aangenaamsten indruk van Rotter dam, hare tentoonstelling en nuttige instellin gen, medenemend. Een moordaanslag. De Pr. Gr. Crt. meldt: Er is hier gister-avond een moordaanslag gepleegd op den postiljon van den postkar GroningenLeek, Swaak. De zaak moet zich, naar wij vernemen, aldus hebben toegedragen. In de herberg van Bakker in de Zuiderkerkstraat, ten wiens huize het paard en de postkar waar mee Swaak van hier naar Leek rydt en omgekeerd, gestald zijn, bevonden zich onder anderen behalve de kastelein en Swaak, vier smidsgezellen. Zeker ten gevolge van onbehoorlijk gebruik van sterken drank is er eene woordenwisseling ontstaan tus sehen Bakker en de vier smidsgezellen, waarmede Swaak zich bemoeid heeft door den gezellen in krachtige bewoordingen toe te voegen de herberg te verlaten. Toen Swaak nu ruim elf uur op de postkar gezeten, langs het Nieuwe Kerkhof reed, werd hij achtervolgt door twee van het viertal. Ter hoogte van het zomerhuisje van mevrouw Biegel ging er een schot, gevofgd door drie andere. Swaak, verschrikt, keerde zich niet om, doch z ette zijn paard aan. Hij was niet geraakt. Gelukkig, want achterna bleek, dat met revolverkogels was geschoten. De revolver is gevonden voor het kost huis van een van het viertal den 20-jarigen Hen drik K., die dan ook bekend heeft te hebben ge schoten. Hij heeft evenwel verklaard, niet het opzet te hebben gehad op Swaak te willen schie ten. Afgaande evenwel op de door K. gebezigde uitlatingen en op de manier, waarop hij schoot, is er reden, om aan de laatste verklaring te twij felen. K. is aangehouden. Weer een geval van vergiftiging. Nadat de politie van dr. Van IJsendijk kennis had gekregen dat het gezin van J. D. M., koperslager, wonende aan de Vechtstraat, te Zwolle, bestaande uit zes personen, alsmede een schoonzoon van M. en diens vrouw, ernstig ongesteld waren geworden, vermoedelijk door het gebruik van een door Juf frouw M. op Zaterdag jl. gekochte lever bij den slager G. v. d. B. aan de Vechtstraat, hebben de inspecteurs van politie Derksema en Broekema met den hoofdagent van politie W. J. Vos daar omtrent een onderzoek ingesteld. Een drietal stuk jes van die lever is in beslag genomen om schei kundig te worden onderzocht. Bjj de huiszoeking Woensdag-avond laat is ten huize van dien slager gevonden een pot met ge zouten vleesch en in den winkel een tobbe met gehakt, vermoedelijk bestemd om daarvan worst te maken. Aangezien zoowel het gezouten vleesch als het gehakt in ondeugdelijken toestand ver keerde, hebben zjj een en ander afgekeurd en in beslag genomen en van bovenstaande proces-ver baal opgemaakt. De moord bij Duivelsberg. Nog zoekt de Belgische justitie naar Voldoende bewijsma teriaal in zake den in Februari jl. vermoede lijk gepleegden moord op een Belgisch dienst meisje, die dood gevonden is in het meertje genaamd „Hexentans" nabij Bergendal en Wijier. Gelijk bekend is, wordt in dezen Van jnoord verdacht, J. Oherpion, onderwijzer te Luik, die .1 li 4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2