Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. de wenschelijkheid, dat de kantoren van de 7e kl. worden opengesteld voor klerken. De heer Schokking vraagt een grooter aantal kantoren 8e kl. dan die nu openstaan voor de klerken. De minister zal het denkbeeld van den heer Schokking gaarne overwegen. De motie moest maar tijdelijk worden teruggenomen. We hopen elkaar immers in September terug te zien. (Gelach.) De motie wordt ingetrokken. (Gelach.) Het wetsontwerp wordt aangenomen. Na de pauze komen de pensioenwetten en de Lager Onderwijswet in tweede lezing aan de orde. Een aantal redactiewijzigingen worden goedgekeurd, waarna de pensioenwetten achtereenvolgens worden aange nomen z. h. s. Ook bij het ontwerp-Lager Onderwijs worden daarop eenige redactiewijzingen door den minister ingediend, vermeerderd door nog een tweetal, dat resp. door de heeren van Raalte en Drucker in overweging wordt gegeven. Zij worden goedgekeurd, en de wet wordt aangenomen met 56 tegen 38 stemmen (rechts tegen links), terwijl de heeren Lohman, de Visser, Mees, Troel stra, Melchers en van Styrum afwezig waren. Aan de orde is het ontwerp nopens het graven van het verbindingskanaal-Zuid-Willemsvaart MarkAmer. In een zeer uitvoerige rede zet de heer van den Heuvel het nut van het kanaal uiteen. De heer van G ij n heeft er bezwaar tegen, dat over het kanaal wordt gestemd voordat er het noodige geld voor is. Hij vraagt voorloopige in trekking 'van het ontwerp. De heer Roessingh koestert hetzelfde be zwaar. Desgelijks de heer Sasse van Ysselt. De heer Arts beveelt daarentegen het ontwerp ten zeerste aan, daar het een begin van uitvoering geelt aan wat reeds meer dan een eeuw door de bewoners der streek werd gewenscht. De heer Michiels van Verduynenis eveneens voor het ontwerp. De minister van Waterstaat herin nert aan de vele pogingen, die reeds zijn gedaan tot het doen tot stand komen van dit kanaalhij bepleit ook het nut er van voor de verbetering der verkeerswegen. De subsidie is gerechtvaardigd als voor elk groot werk van algemeen belang. Op de rechtmatige aanspraken van Eindhoven zal de minister het oog houden. De vergadering wordt verdaagd tot heden. Officiëele berichten. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau, Harer Majesteit» ordonnans-officier, de kapitein bij den grooten staf jhr. A. G. Sickinghe. ÜBij Koninklijk besluit is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau, de kapitein bij den generalen staf J. Burger, werkzaam bij het depar tement van Oorlog. Li_i iJ_j i1i i Audiënties. De gewone audiënties van de ministers van Justitie, .Binnenlandsche Zaken, Oorlog, Koloniën en Financiën zullen deze week niet plaats hebben. Begroeting. H. M. de Koningin heeft aan Jhr. mr. G. Ruys de Beerenbrouck, commissaris der Koningin in de provincie Limburg, opgedragen, Z. M. den Koning der Belgen b(j zijn komst a.s. Donderdag 11 Mei te Luik te begroeten. De Shah van Perzië in Holland. Reuter seint uit Parijs, d.d. 9 Mei De Figaro maakt bekend, dat de Shah van Perzië de uitnoodiging van Hare Majesteit de Koningin om Nederland te bezoeken heeft aange nomen. Nederland en Marokko. Naar van welingelichte zijde wordt mede gedeeld, wordt aan het feit dat de waarneming van het Nederlandsch Consulaat-Generaal te Tan- ger aan den Duitschen zaakgelastigde aldaar werd opgedragen, ten onrechte eenige bijzondere be- teekenis gehecht. De bedoelde post nl. wordt sedert 1891 waar genomen door de gezanten van Duitschland in Marokko, laatstelijk door baron von Mentzingen. Toen nu deze laatste onlangs om gezondheids redenen zijne standplaats verliet, werd het beheer van onzen post door den tegenwoordigen titularis overgenomen. Men heeft hier dus slechts te doen met de bestendiging van eenen bestaanden toe stand. Deze toestand vindt zijn grond hierin dat de Marokkaansche Regeering de aanstelling van ho noraire consuls te Tanger niet gaarne ziet en de omvang der Nederlandsche belangen in Marokko de uitzending van een diplomatiek of bezoldigd consulair ambtenaar daarheen vooralsnog niet wettigt. Ook Zweden en Noorwegen wordt te Tanger door den Duitschen gezant vertegenwoor digd, evenals Denemarken door den Britschen gezant. Kon. Institunt voor de Marine. Naar w(j vernemen ligt het in het voornemen van den minister van Marine, om den 4-jarigen cursus bij het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord, terug te brengen tot een 3 jarige. Vee- en vleeschkeuring door officieren. Aan het departement van Oorlog wordt over wogen om de luitenants-kwartiermeesters der landmacht, die in vredes- en oorlogstijd als ver- plegingsofficieren moeten optreden, te laten profi- teeren van den binnenkort van Rijkswege te Rotterdam aanvangenden cursus in de theorie en de praktijk der vee- en vleeschkeuring. Zoodanige maatregel zou, naar het gevoelen van de autoriteiten, die het onderwerp aanhangig maakten, zeer ten goede van de voeding van den soldaat komen. R. K. Vereeniging tot bescherming van meisjes. Gister hield in het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen, te 's-Gravenhage, de »R. K. Cen trale Vereeniging ter bescherming van meisjes" haar algemeene vergadering, onder voorzitterschap van mevrouw Reekers-Barge, die de aanwezigen, bestaande uit vele dames en eenige heeren geeste lijken, welkom heette. Uit de voorlezing van het jaarverslag bleek, o.a., dat de vereeniging thans uit 6 afdeelingen en 50 correspondentschappen bestaatBehalve met het liefdewerk op de stations, trekt de vereeni ging zich ook het lot der gevallen vrouwen aan, doch bij gemis van een doorgangshuis, kost haar dit groote offers. Mr. P. J. J. van den Biesen zou een toelichting houden over het voorstel Amsterdam, dat legaten, testament en giften, gemaakt aan de vereeniging, zonder juiste aanduiding, welke vereeniging wordt bedoeld, aan de centrale vereeniging zou ten goede komen, doch genoemde heer had onver wachts verhindering gekregen. Besloten werd het voorstel-Amsterdam| aan te nemen, met dien verstande, dat de centrale ver eeniging de gift weder zal uitkeeren aan de afd. zoo mocht blijken, dat zulks de wil was van den erflater. Op een voorstel om toe te treden tot den Nat. Vrouwenraad, aangesloten bij de internat- Vrouwenraad werd niet ingegaan wegens hunne geprononceerde kleur. Nog was een voorstel van Breda ingekomen) dat leden en correspondenten elkander zooveel mogelijk op de hoogte zouden houden van 't ver trek van R. K. meisjes uit de plaats harer inwo ning naar andere plaatsen. Door pater Bergmann O. D. werd een rede ge houden, waarin hij wees op de schaduwzijde van het liefdewerk, bestaande in de tegenwerkende en ontmoedigende resultaten, doch Z.Eerw. spoorde aan tot volharding van dit hoogst nuttige liefde werk. Nog werd het woord gevoerd door Mgr. Konings? die het liefdewerk ook aan kleine stations opge richt wilde zien, daar deze, nu aan de groote stations een bewakingsdienst is ingesteld, voor de meisjes-exploitatie worden uitgeko zen. Dioceaan Comité voor de Kath. Sociale Aetie in het Aartsbisdom Utrecht. In een Zaterdag namiddag te Arnhem gehouden vergadering met leden, voorzitters en secretarissen van plaatselijke comités der K. S. A. werd be sloten tot oprichting van het Dioceaan-comité. Erfgooiers-kwestie. Men meldt uit Hilversum Krachtens verlof van den president der recht bank te Amsterdam zijn de zes koeien, toebehoo- rende aan 5 verschillende erfgooiers, die in de schutbank op de Naarder Meent waren geplaatst, ten behoeve van de eigenaars, gister door den deurwaarder L. C. V. D. Duys Jr., in tegenwoor digheid van mr. Hartzfeld, in revindicatoir beslag genomen en is over de koeien een gerechtelijke bewaarder aangesteld. Men meldt uit Hilversum Het hoofdbestuur van de gerechtigden tot de gemeene heiden en weiden van Gooiland, heden vergaderd te Hilversum, heeft besloten, dat de bij dit hoofdbestuur aangesloten erfgooiers hun vee op de Meent zullen brengen onder de navolgende verklaring sOndergeteekenden, erfgooiers, verklaren door de politie gedwongen en uit gebrek aan voedsel v«or hun vee, dit aan te geven om te laten branden en te betalen aan de zich noemende Meentmees- ters, zulks onder protest en alle voorbehoud van rechten." De werkstaking te Hilversum. Zooals 'wij reeds meldden, deed de Kamer Van Arbeid voor de Bouwvakken aan de Pa- troonsvereeniging en aan de betrokken Timmer lieden-organisaties, een bemiddelingsvoorstel. Het bemiddelingsvoorstel van de meerderheid luidt als volgt: „Het minimum-loon voor de timmer lieden, gedurende de miaanden Mei, Juni, Juli en Augustus te stellen op 22 cent per uur, bij een maximalen arbeidsdag van 11 uren of 63 werkuren per week; vanaf September a.s., den maximalen arbeidsdag van 67 uren per week in te voeren en deze regeling tot 1 Mei 1906 va(st te stellen. Verder eene commissie te be noemen uit patroons en werklieden, om vóór 1 April 1906 loon en arbeidstijd te regelen. Het bemiddelingsvoorstel van de minderheid is als Volgt: „Geeft partijen in overweging over te gaan tot het vastleggen van eene regeling van een minimum-loon en een maximum arbeidsdag en meer dingen, het Vak betreffende, geldende Voor korteren of langeren tijd, telkens te her zien of te wijzigen, naar den toestand in het Vak, door een commissie te kiezen uit vertegen woordigers Van timmerlieden en patroons. Als grondslag voor dit contract te nemen een minimum-loon van 22 cent per uur met een, werkweek Van 63 uren tot 1 Augustus 1905; van af dien datum hierin op te nemen het gevraagd minimum-loon Van 23 et. per uur, met een werk week van 60 uren. Wanneer het noodzakelijk blijkt, dat in het bedrijf langer gewerkt moet worden, dan den vAstgestelden tijd, hiervoor eene percentsgewijze verhooging van het loon te bepalen, b.v. beginnende met 10 o/0 voor de eerste 2 uren 'per dag; 25 o/o voor nachtwerk en 50 o/o voor arbeid op Zon- en feestdagen. Fancy-fair. Heden-avond wordt in de S. O. V. de fancy-fair geopend ten bate van de vereeniging voor Schie- damsche Gezondheidskolonies. We hebben heden in de groote zaal van de S. O. V. eens een kijkje genomen. Men was er nog druk bezig met het arrangeeren van de tal rijke voorwerpen, die voor deze fancy-fair waren ingekomen, alsmede met het in gereedheid bren gen van het decoratief enz. Het ziet er alleraardigst uit. De zaal is geheel herschapen in een Spaansch marktplein, welke door het fraaie, kleurrijke decoratief een zeer vroolijken indruk maakt. Links van de hoofdingang is een kraampje, waarin chocolade en eau de cologne wordt ver kocht en daarnaast een manutacturentent. Ter rechterzijde van de hoofdingang treft men een tentje aan, waarin kinderspeelgoed en een waarin huishoudelijke artikelen te koop worden aange boden. Vervolgens heeft men aan dezen kant zeer smaakvol een thee-tentje ingericht, dat zeker wel «en druk bezoek zal hebben. Aan de overzijde van de ingang staat ook een rij tentjes. Allereerst is daar een museum te be zichtigen, dat een bizondere attractie belooft te worden. Hiernaast bevinden zich twee winkeltjes, waarin handwerken en sigaren worden verkocht. Tusschen deze winkeltjes en twee tentjes, waar comestibles en galanteriën verkrijgbaar zijn, is een tentje geheel ingericht voor de expositie der aan de verloting verbonden prijzen. Onder deze prijzen zijn tal van fraaie voorwerpen van kunst en smaak. De hoofdprijs bestaat uit een sierlijk eetservies, terwijl als een der voornaamste prijzen zeker wel een fraaie schets van den bekenden kunstenaar de Josselin de Jong genoemd mag worden. Aan het einde van deze rij tentjes staat de biertent van de firma v. d. Schalk Co., welke ongetwijfeld veel bezoekers zal trekken. Verder zijn er nog tal van eigenaardigheden, welke men gewoonlijk op fancy-fairs aantreft, als een rad van avontuur, een weegtoestel, een note- boompje met surprises enz. Een andere origineele aantrekkelijkheid is bo vendien een woonwagen, die tegen den muur aan de rechterzijde van de zaal staat. Hierin zal een kaartlegster voor het fancy-fair bezoekend publiek d« geheimen der toekomst onthullen Het tooneel van de groote zaal is gemetamor- phoseerd in een typisch Spaansch café. De firma Gebr. Hesseling te Arnhem stond hiervoor een aantal Spaansche voorwerpen af. In dit café be vindt zich een klein tooneel, waar een mandoline gezelschap uitvoeringen zal geven en voordrachten, dansen enz. ten beste zullen worden gegeven. Het geheele decoratief is streng in den vroo lijken Spaansch-Moorschen stijl gehouden. De heer Evertsen, decorateur te Rotterdam, en de heeren J. A. Hingman en J. Vormer alhier, die met veel ijver gedurende geruimen tijd druk in de weer zijn geweest om alles zoo smaakvol mogelijk in te richten, hebben alle eer van hun werk. Ook de dames, die bereidwillig voor het goede doel hun medewerking hebben verleend, hebben hunne onderscheiden tentjes zeer aardig aan weten te kleeden en zich veel moeite getroost om de fancy-fair zoo gezellig mogelijk te doen zijn. Wij wenschen hun dan ook wanneer zij heden avond en volgende dagen in hun Spaansch toilet den bezoekers hunne waren zullen aanprijzen, veel succes. Vermelding verdient nog, dat er tijdens de fancy- fair zeven poppen, o.a. een Zeeuwsche boer en boerin, een Brabantsche en Friesche boerin, op Amerikaansche wijze worden verloot. Men ziet dus, dat er heel wat interressants bijeen is gebracht. Niemand behoeft zich tot een bezoek te laten afschrikkenalles wordt tegen winkelprijzen be rekend, terwijl, evenals in iederen winkel, geld wordt teruggegeven, wanneer men geen gepast geld heeft. Moge het resultaat de verwachtingen verre overtreffen, opdat er een groot aantal kinderen van hier door bemiddeling van de Schiedamsche Gezondheidskolonies van de heerlijke, frissche buitenlucht kunnen gaan genieten. De fancy-fair wordt heden-avond 8 uur voor het publiek geopend. Verder zal zij geopend zijn op Donderdag, Vrijdag, Zaterdag en Zondag van 25 en van 7—10 uur. Maandag j.l. is het Begrafenis-con tract, dat onder de zinspreuk »Uit Voorzorg" in 1804 alhier werd opgericht, ontbonden. Heden herdacht de heerJ. Warna- wa, magazijnmeester aan de Schiedamsche Kunst smederij en Machinefabriek, voorheen G. J. Vin cent en Co. alhier, den dag, waarop hij vóór 35 jaren bij genoemde firma in dienst trad, tevens vierde Warnawa vandaag zijn gouden huwelijks feest. Hedenmorgen werd hij in het versierde maga zijn ontvangen, waarna hij met zijn echtgenoot* in het particulier vertrek van den directeur werd toegelaten, die hem onder hartelijke en welge meende woorden een kostbaar geschenk overhan digde. Hierna werd hij toegesproken door den b*er Marie Vincent, die hem namens het kantoorper soneel een fraaien stoel aanbood. Heden-middag ontving de jubilaris van het personeel der fabriek een mooi fornuis ten ge schenke. De heer Warnawa bedankte met de hartelijkste woorden voor de hem toegesproken woorden en aangeboden geschenken. Zondag a. s. zal zijn dub- bel-Jubileum in den huiselijken kring worden gevierd. B (j de hed e n geho u den ve r k iez i n g voor twee leden patroons voor de kamer van Arbeid voor de Voedings en Genotmiddelen zijn uitgebracht 22 stemmen, waarvan het hoogste aantal stemmen werden uitgebracht op den heer H. Stooker (21) en A. van den Brink (20), zoodat beiden gekozen zijn. Door deze verkiezing is ook de Kamer van Arbeid voor de Voedings- en Genotmiddelen voltal lig geworden. Hedenmiddag heeft aan den Rot- terdamschen dijk een hevige vechtpartij plaats gehad naar aanleiding van twist over loon. Gistermiddag werd doordepolitie in een slop aan de Noordvest een beschonken man, met een belangrijke wonde aan den linker pols, aangetroffen. Hij werd naar het politie-bu- reau overgebracht en door een inmiddels ontbo den genetsheer verbonden. Hij bleek te zijn de 49-jarige S. D. G, de vo rige maand uit Rijkswerkinrichting ontslagen. Thans zocht hij als bakkersknecht naar werk, doch dit niet kunnende vinden, had hij getracht door het afsnijden van den linkerpols zich van het leven te berooven. Na ontnuchterd te zijn, is hij weder op vrjje voeten gesteld. In de slachtplaats van den slach- ter J. Poot in de Baan, is gister een koe losge broken en door een poortje in het woonhuis ge- loopen, waar zij nog al schade aanrichtte. Met veel moeite gelukte het de koe weder uit het huis te krijgen en in de slachtplaats terug te brengen, maar zij wist weder los te breken en het huis binnen te dringen. Door verschillende personen geholpen, kon de ongewenschte bezoekster slechts na verschillende vergeefsche pogingen voor den tweeden keer uit het huis verwijderd worden. Toen het dier nu weder in de slachtplaats was gekomen, werd het afgemaakt. UIT VLAARDINGEN. De benoeming van een opperbrandmeester heeft nog niet plaats gehad._ Uit het aanbevolen drietal brandmeesters konden B. en W. geen keuze doen omdat die personen, volgens hun zeggen, reeds een te hoogen leeftijd hebben bereikt, respect. 56, 42 en 43 jaren, niettegenstaande de Verordening als maximum ouderdom voor het ambt van opper brandmeester aangeeft 65 jaar. B. en W. wenschen jonge krachten bjj de brandweer. Met spanning ziet men thans eene benoeming tegemoet, omdat de overige leden van het College van brandmeesters, op één na, reeds op een leef tijd zijn waarop men gevaar loopt niet meer be noemd te worden, één zelfs is nagenoeg 80 jaar. Er blijft B. en W. dus geen keus over uit genoemd College. Naar aanleiding van de reeds plaats gehad hebbende verwikkelingen tusschen B. en W. en het College van brandmeesters, hebben sinds gis teren reeds drie brandmeesters als zoodanig ont slag genomen, n.l. de heeren A. v. Rossen, H. M. de Lange en A. de Haan. Maskarade te Leiden. Men meldt uit LeidenNaar w(j vernemen, hebbe* de meeste bewoners van Breestraat, Rapenburg en Steen- schuur gehoor gegeven aan den oproep van de Vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer, om de verlangde bijdrage te storten, ten einde de vereeniging in staat te stellen tydens de maskerade een smaakvolle, de plechtigheid waardige versiering en verlichting in die straten, die het middelpunt der feestviering zullen vormen, tot stand te brengen. E 'e n d i e r e n b e u 1. In de Veerstraat te Haar lem is men gisteren getuige geweest van een allerschandelijkst bedrijf. Een slagersjongen van ongeveer 18 jaar moest een varken brengen uit de Veerstraat in de Berke- rodesteeg. j Het beest liep den jongen niet hard genoeg. Hij sloeg en trapte het dier pm het tot spoed te manen. Toen zulks niet lukte deed deze slagersjongen zoo iets verschrikkelijks, dat wij ijzen het neer te schrijven. Het jonge mensch stak met den vinger het vlarken een oog uit. Van plan zijnde om zijn marteling voort te zetten en het arme beest een tweede oog ift

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2