Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Audiëntie. De gewone audiënties van de ministers van Oorlog en Justitie zullen deze week niet plaats hebben. Boerenbond en verkiezingen. Men meldt thans, dat het bestuur van den »Ned. Boerenbond" het voorstel van het dagelijksch be stuur, om aan candidaten voor de Tweede Kamer vragen te stellen met betrekking tot hun meening in zake de bekende Congres-moties, met groote meerderheid is verworpen. Men wenscht in den Boerenbond geen politiek en deze over te laten aan de kiesvereenigingen. Hieruit blijkt dus, dat de brief aan de candida ten nog niet verzonden was. Monument Mgr. dr. Schaepman. De door Z. D. H. den Aartsbisschop van Utrecht aangewezen jury ter oordeeling der ontwerpen, ingezonden in den prijskamp voor een monument ter eere van mgr. dr. H. J. A. M. Schaepman, waarvoor 27 ontwerpen waren ingekomen, deed gisteren uitspraak. Zij kwam eenparig tot de beslissing, dat geen der ontwerpen voor uitvoering kon in aanmerking komen. Zij meende intusschen, ter erkenning van de moeite door de mededingers aan dezen arbeid be steed, de uitgeloofde prijzen wel te moeten uit- keeren en kende eveneens eenstemming, den eer sten prijs toe aan het ontwerp onder mottoEen Wapen, den tweeden prijs aan dat onder motto Defunctus adhuc loquitur, en den derden aan dat onder motto Een driehoek in twee cirkels. Bij opening der briefjes bleek, dat no. 1 was ingezonden door den heer Wolter te Riele Gzn., architect te Deventer, no. 3 door den heer F. H. Baeh, leeraar aan de Teekenacademie «Minerva" te Groningen, no. 3 door den heer Henri Minder- op, architect te Rotterdam. Het rapport ter motiveering van haar oordeel zal nader door de jury worden gepubliceerd. Pensionneering. Een navolgenswaardig voorbeeld deelt men ons mede van de firma A. F. Smulders, industrieel te Utrecht. Zooals bekend is, nadert de tijd, waarop de fabriek aan de Lauwerecht zal overgeplaatst worden naar Schiedam. Met het oog daarop is de firma overgegaan tot het pensionneeren van oude werk lieden. Eerst genoten 2 werklieden het voorrecht «en wekelijksch pensioen te krijgen en thans heeft de firma weder een drietal in dat genot doen dee- len. En dat het pensioen de moeite waard is, bewijzen de cijfers, want naar verhouding van hun tractement krijgen de oudjes f4, f5, f 6 en f 7.50 per week. Moge dit besluit een voorbeeld voor anderen zyn. VD.J De timmerliedenstaking te Hilversum. De Patroonsvereeniging heeft op een verzoek der R. K. Timmerliedenvereeniging »St. Joseph" Om de bij die vereeniging aangesloten timmer lieden weder in dienst te nemen, geantwoord dat die timmerlieden, zooveel als mogelijk is, mits hiertegen geen bijzondere redenen zijn, weder in dienst zullen worden genomen. Betreffende de timmerlieden van D. E. V. en de Prot. Christ. Timmerliedenvereeniging werd geantwoord, dat zij alleen dan zouden worden aangenomen, wanneer door hun vereeniging de staking was opgeheven. (Dit is inmiddels geschied.) Voor hen, die geen lid zijn van een der genoemde vereenigingen of voor hun lidmaatschap bedankt hebben, is dit besluit niet van toepassing, doch zal van hen een schrif- tel\jke verklaring gevraagd worden, dat zij buiten een vereeniging staan. Ook zij zullen zooveel mogelijk weder in dienst worden genomen, mits hiertegen geen bijzondere redenen zijn. Ongelukkeu. Op eene drukkerij te Amersfoort had Zaterdag een jongen van 15 jaar het ongeluk te dicht bij 't vliegwiel van den gasmotor te komen, waardoor hij werd gegrepen en rondgeslingerd, met 't ge volg dat beide beenen hoogst ernstig gekneusd werden. Het een zelfs zoo erg, dat de voet bene den den enkel werd afgerukt. Uit lerseke wordt gemeld, dat Zaterdag een visschersvaartuig, b(j het invaren van de Zandkreek, is omgeslagen, met het gevolg dat de drie opva renden, drie broeders, zjjn verdronken. De fsney-fair. Begunstigd door heerlijk lenteweer had gister middag in de S. O. V. de matinee plaats, die welwillend door de stafmuziek der d.d. schutterij aan het Comité was aangeboden. Honderden hebben den middag gister in de S. O. V. doorgebracht enkzich ten zeerste geamuseerd. Het zeer gevarieerde programma werd voortreffelijk uitgevoerd. Was het bezoek de vorige avonden buitenge woon groot, ook gister-avond bewogen zich onder de opwekkende tonen van het fanfare-gezelschap «Oefening baart Kunst" buitengewoon veel men- schen over het Spaansche marktplein. De gezel lige stemming, die overal heerschte, was wel het beste bewijs, dat men zich uitstekend vermaakte. Gister trok op de fancy-fair een met linten en bloemen getooid varken in het bizonder de aan dacht. Zaterdag-avond boden eenige heeren den voor zitter van de Schied. Gezondheidskolonies, den heer Horn, voor de fancy-fair dit varken aan, dat afkomstig was uit den stal van den heer Herman Jansen. Dit aanbod werd door den heer Hom dankbaar aanvaard. Men besloot het varken te verloten. Voor de lootjes bleken zeer veel lief hebbers te zijn, want al spoedig had men 200 loten a 50 cent verkocht. Het toeval wilde, dat het varken viel op het lot van het lid van het comité, den heer D. Ris. De heer Ris schonk den krulstaart weer aan het comité, dat het beest publiek verkocht. De heer Herman Jansen werd voor f 19 kooper. Het varken, dat dus slechts een bezoek aan de fancy-fair heeft ge bracht, bezorgde haar het niet onbelangrijke voor deeltje van 119 gulden Omstreeks 9 uur hield de voorzitter, de heer Horn, een toespraak, waarin hij hulde en lof bracht aan den heer J. A. Hingman, op wiens initiatief het artistieke Spaansche marktplein is tot stand gekomen en overhandigde hem een fraaien lauwerkrans. Bij de sluiting van de fancy-fair zeide de heer Horn in warme bewoordingen het Schiedamsche publiek dank voor den flinken financieelen steun. Hij wees verder op de goede verstandhouding, die wars van alle partijvorming, gedurende de fancy- fair alom geheerscht had. In het bizonder werd door hem een woord van dank gebracht aan de heeren J. Vormer alhier, en Evertsen van Rot terdam voor den grooten ijver en de moeite, die zij zich hebben getroost, bij het ten uitvoer bren gen van de plannen van den heer Hingman. De kinderen, die het publiek op alleraardigste wijze hebben vermaakt met hunne dansen en mej. Westerbach, die deze dansen had ingestu deerd, werdendaarvoor hartelijk dank gezegd. Bovendien werd door den heer Horn een woord van dank gebracht aan mej. Julia Beukers, die avond aan avond de piano bespeelde, aan de damesJansen,! die de kinderen kleedden, den ma joor-commandant van de 'd.d. schutterij, die de matinee gister aan het comité had aangeboden, als mede aan het fanfare-gezelschap «Oefening baart Kunst", dat gister-avond een concert gaf en aan de schenkers van het varken, de leden van het comité en de dames, die hun medewerking hadden ver leend, werden in zonderheid bedankt voor hun krachtigen steun. De heer Horn hoopte de le den van het comité later in besloten kring nog maals te bedanken. Nog dankte de heer Horn de winkeliers voor hetgeen zij aan de fancy-fair hebben geschonken en de pers, in het bijzonder de Schiedamsche, die zooveel had bijgedragen tot het welslagen van de fancy-fair. Tot aan het sluiten van de fancy-fair werd de aangename stemming geen oogenblik verstoord. Zeer tot genoegen van de laatste aanwezigen werd nog eenigen tijd gelegenheid tot dansen gegeven. Op de fancy-fair is een zilveren armband ge vonden. De eigenares kan hem terug bekomen bij den heer M. Horn, Emmaplein. Per r ij tuig is gister naar z ij n wo ning in de Bakkerstraat overgebracht de 42-jarige ketelmaker M. Kanters, die op een fietstocht tus- schen Den Haag en Delft door een anderen wiel rijder was aangereden, waardoor hij ernstig aan het hoofd verwond. De man was eerst in een aan dien weg gelegen woning binnengebracht en verbonden. Heden-morgen was hjj nog niet tot bewustzijn gekomen. Giste r-m iddagis de 4-jarigeB. Me- der, wonende in de Kinderbuurt, door een fiets rijder bij ongeluk omvergereden. Bij een geneeskundig onderzoek bleek, dat het sleutelbeen van den rechterschouder van den knaap was gebroken. Z a t e r d a g-n acht is een zekere C. v. d. Linden, wonende in de Munnikenbuurt, doordat hij zich in een twist mengde, door een onbekend persoon in den pols gestoken. Hjj vervoegde zich op het politiebureau, vanwaar hij naar den politiedokter werd gezonden, die hem verbond. In de Lange Kerkstraat had giste- ren-middag tusschen eenige personen een vecht partij plaats. J. v. d. D. kreeg een messteek aan de rechterhand, terwijl R. J. B. L. met een boks beugel door zekeren B. verwond werd. De vechtersbazen werden allen na het politie bureau overgebracht, waar J. v. d. D. werd ver bonden. Na verhoor werden zij weder op vrije voeten gesteld. De heeren J. Rijkse, A. van der Wal en J. A. Bijloo alhier, hebben te 's-Gravenhage allen met gunstig gevolg het examen Lager Onderwijs afgelegd. Mej. Th. C. Van R h ij n is tot t ij d e 1 ij k onderwijzeres benoemd aan school D. De heer M. Flohil en zijn echtge- noote zijn benoemd tot vader en moeder in het Weeshuis der Hervormden te 's-Hertogenboscb. UIT VLAARDINGEN. Niaar men verneemt sluit de reke ning over den winter 1904—1905 van de „Com missie voor Kindervoeding" .alhier, trots een twee de bijdrage van enkele gegoede ingezetenen, nog met een tekort Van ongeveer f 100. Door vrouw F. in de Ma a straat was Zaterdag-morgen een kastje buiten gezet, waarop een beurs met 12 gulden lag. Toen zij een oogen blik in huis was geweest, was bij haar terugko men het beursje verdwenen. De politie met deze zaak in kennis gesteld, stelt een onderzoek in, maar tot heden zonder resultaat. Het drama te Haarlem. Naar men ver neemt, heeft de heer Hageman, de bewoner van het perceel in de Spruit en Boschstraat, bij den brand waarvan de heer Muller zoo ongelukkig om het leven kwam, verklaard, dat hij Dinsdagnacht in de meening verkeerde dat Müller niet thuis was. Om 10 uur was de vrouw van II. nog op de kamer van M. geweest; toen was er niets ver dachts te bespeuren. H. vermoedt dat M. na dien tijd thuisgekomen is. M. was iemand, die geen misbruik maakte van sterken drank. Zaterdag ging het gerucht, dat H. zou aangehou den zijn, doch dit kunnen wij beslist tegenspre ken. Een goed vruchtenjaar. Men schrijft uit den Bommelerwaard aan dc N. Arnh. Ct. De heerlijke bloei der kersenboomen belooft veel. Als reusachtige ruikers prijken ze met teeder- blanke bloesems tusschen .heldergroen en laten een sneeuwregen van donzen blaadjes vallen, waar de vrucht reeds gezet is. Pruime- en pereboomen zijn één en al bloesem, appelaars dragen een schat van rose-witte bloem knoppen. Mogen we bevrijd blijven van ruwen wind en kille regenvlagen, vooral van nachtvorsten, die al dat jeugdige leven en daardoor veler hoop kunnen vernietigen, dan staan we voor een rijk vruchtenjaar. De moord te Sluis. Deze week zijn Schaut en Huygelaere, die verdacht worden den moord gepleegd te hebben op de 80-jarige alleen wo nende vrouw te Oudenburgsche Sluis, bij Zuid- dorpe, in vrijheid gesteld. Zij zijn 63 dagen in arrest geweest. De politie schijnt op een nieuw spoor te zijn. Men verwacht andere aanhoudingen. T o o n e e 1 b ri 11 e n. Volgens een Engelsch tijd schrift heeft een Vernuftig opticien te Londen brillen |en lorgnetten bedacht ,voor bijziende too- neelspelers. De glazen hebben zulke kleine len zen en zitten zoo dicht bij den oogappel, dal zij ,uit de zaal niet te zien zijn; het neusknij- pertje, dat beidé brillenglaasjes verbindt, is met een vïeeschkleurig vliesje bedekt. Drie arbeiders verpletterd. In de Simplon-tunnel is op de plek, waar bij de boring een warmwaterbron zooveel last heeft gegeven, een groot rotsblok uit het gewelt op een troep Italiaansche arbeiders gevallen. Drie werden er verpletterd. Groote brand in Polen. In den nacht van den 12en Mei heeft een groote brand gewoed in de Poolsche stad Chencin, gouvernement Kiel- sche. Door den wind aangewakkerd nam het vuur spoedig groote afmetingen aan. Niettegenstaande de brandweer alle pogingen aanwendde om den vuurgod te bestrijden, werden 234 huizen een prooi der vlammen. Ongeveer 500 inwoners zijn zonder onderdak. Van de 20 bakkerijen, die in de plaats waren, zijn 17 totaal vernield. Chencin is een stad met ruim 600 inwoners. Zij werd in 1318 gesticht en is hoogst werkwaardig door de ruïnen van oude kasteelen. Weleer was de streek beroemd om haar grooten mineralen rijkdom. Tegenwoordig worden er uitgebreide marmer-groeven geëxploiteerd. Doodgeschoten. Uit New-York wordt bericht, dat mr. Eldridge, een bekende millionair en spoorwegmagnaat, Dinsdag-ochtend een ande ren spoorwegmagnaat, mr. Calhoun, in den Ar- kansas-sneltrein heeft doodgeschoten. De beide heeren hebben vroeger deel uitgemaakt van het bestuur der Cane Belt Railway en waren sedert geslagen vijanden. Toen Eldridge Dinsdag-mor gen uit den slaapwagen in den salonwagen kwam, zag hij daar Calhoun zitten, en naar oud Texasch gebruik trokken de beide heeren oogenblikkelijk hun revolver. Calhoun schoot het eerst, maar zijn kogel miste. Daarop zond Eldridge zijn vijand drie kogels in de borst. Het is niet de eerste maal, dat bestuurders en oudbestuurders van de Cane Belt Railway op elkaar geschoten hebben, het gerucht wil, dat het zelfs haast een gewoonte geworden is, dat de heeren, zoodra ze elkaar zien, hun revolver voor den dag halen. Eldridge is voorloopig in hechtenis genomen, maar men denkt, dat hij wel gauw weer losgelaten zal worden, omdat hij uit noodweer zou hebben gehandeld. Honorarium lop tijd. 25 gulden per mi nuut ontvangt de zangeres Veste Tilley volgens contract, als zij in pen der drie schouwburgen van den Amerikaanschem directeur Percy G. Wil liams zingt. 1 Daar zij tweemaal per flag optreedt en gemid deld 20 minuten te zingein heeft, is dit honor-1* rium niet kwaad. - Het contract is met 1 Mei ingegaan; .betaald wordt slechts de .tijd, dat werkelijk gezong?11 wordt; noch opkomen of weggaan, ook niet hot terugroepen, noch het buigen worden meegere- kend zoo stipuleert ,het contract ten over vloede. i Men moet de tijdopnemers flan ook met ha° stopwatches bezig zien, terwijl mevr. Vesta zingL haar echtgenoot, de agent yan Williams en onpartijdige regisseur hebben geen oog van hun secondenwijzers pi. Maar points-d'orgue mogen niet langer dan één minuut gerekt worden Zeebaden. In de Meimaand overweegt de zomerplannen, zal men op reis gaan, of- naar zee 1 Het aan zee zijn, het strandleven, het ge-brin ken der zeebaden is voor de helft fier zomer gasten, een vast nummer op het vacantiepr0' gramma. Zoo zijn zeebaden jaar in, jaar uit, eeuwen en eeuwenlang een ontspanning, pen heilzame kuur voor de menschheid geweest. Een Grieksch geneesheer, Melampus heette hij. zou reeds de dochter van den koning .van Ar- gos genezen hebben, door haar dagelijks zee baden te laten nemen; (dit was al vóór den Argonautentocht. Niet alleen oude kultaarvolken, reeds de wild6 oervolken daarvoor baadden in zee, en niet slechts om godsdienstige plechtigheden te vervullen, maar ook om gezondheidsreden. De eene generatie baadde na de andere. P° Romeinen vooral hadden reusachtige sommen over om hun zee-baden behoorlijk ingericht te hebben; overgebleven ruïnes getuigen nóg va" deze iuxueuse bpdpaleizen. Historisch laat zich het eerst gebruik der zee baden (natuurlijk niet vaststellen; maar men z°u wel haast aannemen, dat poolang er menscfaeu bestaan en zoolang ex water in de zee golft, de een het ander heeft ppgezocht. De eerste landverhuizers in Amerika zagen ten minste de oerbewoners, de Indianen, een gre tig gebruik maken van zeebaden, vooral als ge neesmiddel tegen verschillende, op geen andere wijze te bezweren kwalen. Torpedo's in den tegenwoordige11 oorlog. De torpedo's die de tegenwoordige oor logsschepen lanceeren, zijn zeer volmaakte werk tuigen, die men met groote zlekerheid op het doel weet te verrichten, ondanks de zeer verander lijke toestanden, waarin de wateroppervlakte van een groote wereldzee kan Vexkeeren. Wij spreken hier niet Van deze kleine meester werken van toegepaste mechaniek, maar van de zoogenaamde wakende torpedo's, die op zekere hoogte Vastgelegd, tusschen twee waterlagen drij ven en bestemd zijn pm te ontploffen, zoodra er schepen voorbijkomen. 'tZijn machtige uitrustingen, deze wakende torpedo's. Gevuld met schietkatoen of roburiet meliniet, (pyroxylien, enz., springen de waken de torpedo's uiteen, ft zij onder de werking van een plectrischen stroom, vanaf het vasteland aan gebracht, 't zij door dén stoot zelf van het schip, dat ze ontmoet. Sommige zijn voorzien van een wig, die door den schok van een schip naar binnen wordt gedreven, zelfs wanneer de torpedo drijvende is- Dezte wig, breekt, bij: haar naar binnen .dring611 de buizen stuk, die zwavelzuur bevatten. Dit züur verspreidt zich pver een mengsel Van chloraat, potasch pn suiker, en veroorzaakt een Volledigen brand. Door middel van fulmi nant ontploft .Vervolgens liet kruit van de torpedo. Het is het princiep van de kantelbom. Bij deze laatste evenwel .verspreidt zich het zwavelzuur, in pen eenvoudig vaasje, bakje, of schoteltje Vervat, pver het bechloord mengsel zoodra het toestel kantelt pf ovërhelt. Er zijn ook t.orpedo's, die men enkel behoeft te doen overhellen, om eene ontploffing te weeg te brengen. Dit laatste bewerkt men door een bal, die tusschen twee holstaande platen rolt. Zoodra deze bal de beide platen te gelijk aan raakt, sluit hij het contact van een plectrisch stangetje, dat in de torpedo zit besloten. Ook verkrijgt men hetzelfde resultaat door een kleine, hoeveelheid kwikzilver, die ,twee stalen fe tan gen bereikt en zoo den electrischen stroom sluit; er yfolgt pen vonk, die den juand ontsteekt, in het kruit yan de torpedo. De uitwerking van een wakende torpedo hangt af van hare leiding, haar minder of meer diepe Jigging, en van den afstand, die haar scheidt van het te vernielen schip. Beladen ,met 50 K.G. schietkatoen en 6 meter beneden het wateroppervlak gelegd, brengt zij een kolom wa ter 30 meter omhoog en te zelfder ,tijd rijst het water, rondom deze jcolom, in den vorm ,van een koepel. De kolom bereikt een hoogte Van 100 meter en de koepel .wordt 35 tot 60 meter breed, hij een katoenlading van 25750 K.G. De diepte der indompeling groeit met de lading: Van af 5 meter voor 50 K.G. tot 22 meter voor 750 K.G. Het schip, dat ide ontploffing véroorzaakt, wordt dikwijls door den koepel opgelicht, uit elkaar geslagen en door den kolom water in de diepte

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2