Staten-Generaal. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 16 Mei. Aan de orde is de voortzetting van de beraad slaging over de wijziging van de Provinciale wet en wel over dat onderdeel, dat op de belasting heffing betrekking heeft. De heer Janssen verdedigt namens de com missie van rapporteurs een amendement om te bepalen, dat de opcenten op bedrijts- en vermo gensbelasting eerst mogen worden geheven, wan neer die op de personeele belasting 20 bedragen en slechts de helft van deze opcenten mogen zijn. De heer Ferf handhaaft daartegenover zijn amendement om uitsluitend te bepalen, dat de opcenten op bedrijfs- en vermogensbelasting niet meer dan de helft mogen bedragen dan die op de personeele belatting. De heer Ferf meent, dat alleen z ij n amen dement in de historische lijn voortschrijdt. De heer Zijffma gaat het amendementFerf echter niet ver genoeg. Ook wil de heer Zijlma het mogelijk maken dat op de vermogensbelasting meer opcenten worden geheven dan op de be drijfsbelasting. Hij belichaamt dezen wensch in een sub-amendement. De heer van Dedem acht het niet juist,den provincialen besturen recht te geven opcenten te heffen op de aanslagen van de vermogens- en be drijfsbelasting. De heer ter Laan maakt een wijziging in het amendement van hem en zijn partijgenooten, waarbij wordt bepaaldt, dat de opcenten niet meer dan 50 mogen bedragen. De heer T r e u b, de rede van den minister, Vrijdag uitgesproken, beantwoordende, noemt als belasting-objecten voor de provinciepaarden, vee en grond. Een fout van het regeeringsstelsel acht hij het, dat de minister reeds nu erkennen moet, dat voor Groningen uitzonderingsbepalingen moe ten worden gemaakt. Het amendementTer Laan is nu voor spr. veel aannemelijker geworden, doch de splitsing tusschen vermogens- en bedrijfs- belastings acht hij een bezwaar. De minister van Binnenlandsche Zaken beroept zich op de geschiedenis van het betrokken Grondwetsartikel tot staving van zijn meening, dat de Grondwet eischt, dat de gewone wetgever positieve voorschriften geve voor de pro vinciale belastingheffing. Tegen het socialistisch amendement blijft de minister gekant, ook na de wijziging, waardoor het van sociaal-democratisch alleen demokratisch is geworden. Het voorstelFerf wijkt den minister te veel van het Regeeringsontwerp af, hoewel hij wel geneigd is, eenige meerdere vrijheid aan de pro vinciale besturen te geven. Hij laat overigens de beslissing omtrent beide amendementen geheel aan de Kamer over. Het sub-amendement Zijlma acht hij evenwel in geen geval aannemelijk. Het amendement van de socialistische Kamer- groep wordt verworpen met 53 tegen 13 stemmen. Het amendement-Ferf wordt, nadat de heer Zijlma zijn sub-amendement had ingetrokken, verworpen met 40 tegen 26 stemmen. Het amendement van de commissie van rappor teurs wordt met 48 tegen 19 stemmen aange- nomen. iSSCÜgStiï De heer van Dedem trekt zijn amendement in. De heer Treub verdedigt een amendement, om heffingen alleen als retributie niet te onder werpen aan de bepalingen op provinciale be drijven. j, De minister acht het amendement onaan nemelijk. De heer Treub trekt het amendement in en gaat over tot de verdediging van zijn amendement, strekkende tot het machtigen van de provinciale besturen om in bepaalde streken afzonderlijke heffingen te maken. De minister bestrijdt dit amendement. Het amendement wordt verworpen met 44 tegen 20 stemmen, De heer Sasse van Ysselt, verdedigt een amendement om de vaste uitkeering voor de be taling der ambtenaarstraktementen niet naar het betaalde in 1900, maar naar het betaalde in 1904 te berekenen. De heer Sasse van Ysselt, trekt zijn amendement in, ook de heer Ferf, doet alzoo ten opzichte van het niet overgenomen deel van zijn amendement. Het amendement Fock wordt verworpen met 40 tegen 19 stemmen. De overige artikelen worden zonder debat of hoofdelijke stemming aangenomen. De eindstemming zal op nader te bepalen dag worden gehouden. Aan de orde is het wetsontwerp nopens de artsen(jbereidkunde. Het ontwerp wordt aangenomen. Heden om elf uur voortzetting van de behan deling der Loterij wet. Offlciëele berichten. Bij Kon. Besl. is benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, dr. H. P. N. Muller, lid der commissie belast met het afnemen der consulaire examens. Bij Kon. Besl. is dr. L. de Blieck, onder-direc teur van het abattoir te Nijmegen, benoemd tot bacterioloog aan de rijksseruminrichting te Rot terdam. Yan de Koninklijke familie. H. M. de Koningin Moeder kwam gister-middag om 1.55 aan de halte Soestdijk aan, opgewacht door de burgemeesters van Baarn en Soest, be nevens door graaf Schimmelpenninck, van Baarn. Z. K. II. Prins Hendrik zal bij zijn bezoek aan Haarlem ter gelegenheid van de vergadering van de Holl. Maatschappij van Wetenschappen tevens de werf Conrad aldaar bezoeken. Audiënties. De gewone audiëntie van den minister van Marine zal Vrijdag niet plaats hebben. Eerste Kamer. De leden van de Eerste Kamer der Staten-Ge- neraal zijn bijeengeroepen tegen 18 dezer, 's-na- middags om twee uur, voor de openbare behan deling van de wet op het hooger onderwijs. Dr. P. H. Eykmans «stichting voor internationalisme.'' In de Gospel of Weath heeft Andrew Carnegie de vraag gesteld, wat een rijk man met zijn geld heeft te doen. Dr. P. H. Eykman heeft daarop geantwoord met zijn bekend plan betreffende de «Stichting voor Internationalisme". De Telegraaf weet thans te melden, dat Car negie zich bereid heeft verklaard, de voor die stichting benoodigde som van 20,000,000 dollar te verstrekken. Zeebad—Scheveningen Op Donderdag 1 Juni (Hemelvaartsdag) zal de opening van het Kurhaus der Maatschappij «Zee badScheveningen" plaats hebben. Door de directie is weer veel gedaan om het verblijf te Scheveningen voor de bezoekers aange naam te doen zijno.a. zijn weer tal van solisten geëngageerd, om op de Woensdagavondconcerten op te treden. Gemeenteambtenaren. De afdeeling Zuid-Holland van den Nederland schen Bond van Gemeente-ambtenaren hield dezer dagen eene vergadering te Dordrecht. Na medededeeling van de ingekomen stukken wer den respectievelijk tot afgevaardigde en plaatsver vangend afgevaardigde ter bondsvergadering op 1 Juni a.s. te 's-Gravenhage te houden, gekozen de heeren E. de Groot te Noortwijk en J. A. H. de Voort te 's-Gravenhage. Voorts werden verschillende voorstellen van het hoofdbestuur behandeld, o. a. die betreffende het houden eener tentoonstelling op administratief gebied en het stichten van een bondsbibliotheek. De rekening werd goedgekeurd, terwijl verwor pen werd een voorstel van de onderafdeeling «de Maasstreek" om te trachten voor gemeenteambte naren den vrijen Zaterdagmiddag te verkrijgen, omdat zulks niet altijd met de belangen van den dienst zou strooken. Aan het rapport betreffende voorgestelde wijzi gingen in de gemeentewet zal een afzonderlijke vergadering worden gewijd. Landbou w-journalisten. De volgende week zullen eenige Engelsche land- bouw-journalisten een bezoek aan ons land bren gen. Aan het bezoek zullen deelnemen de heeren dr. Fream, van de Times, Charles Macdonald, van de FieldA. W. Stanton, van de Mark Lane Ex press en Farm, Field and Fireside, Edw. Tho mas, van de Farm and Home, James Macdonald, van de Farmer and Stockbreeder, I. L. Green, van de Rural World, Loudon M. Douglas, van de Creamery Journal, F. Sanders, van de Profita ble Farm and Garden, J. B. Buer, van de Meat Trades Journal, W. H. Simmonds, van de Grocer, F. Hellier, van de Grocers' Review, J. W. Ro bertson Scott van de County Gentleman, James Brown, schrijver van Round the World in Search of a Farm, mevr. E. W. Walker (vertegenwoor digende verschillende bladen op het vaste land), en E. F. Walker, van de Western Daily Press, die het bezoek op touw heeft gezet. Het reisplan is 22 Mei (Maandag) Serum-instituut te Rotterdam. Per stoomboot naar Hoek van Holland. Export slachthuizen. Tocht door het Westland (tentoon stelling) naar den Haag. 23 Mei Melkboerderij (Landbouwvereeniging). Tocht naar Voorschoten. Maken van Goudsche kaas. Staatszuivelstation Leiden. Spoor naar Am sterdam. 24 Mei Purmerend. Door de Beemster. Maken van Edammer kaas. Proefstation Hoorn. Groninger markt. Over Zuiderzee naar Leeuwarden. 25 Mei congres van melkboeren te Bolsward en van Hollandia te Sneek. Over de meren naar Groningen (coöperatieve melkerij). Terug (spoor) naar Leeuwarden. 26 Mei Veemarkt te Leeuwarden. Landbouw- huis. Boter-contröle-station. Boerderij van den heer K. N. Cuperus te Marssum en van den heer Wassenaar te Jelsum. 27 Mei Groningen, Proefstation. Terug per trein naar Rotterdam. Hertog Johann van Mecklenburg. Uit Vlissingen wordt nader gemeld, dat Hertog Johann Albrecht van Mecklenburg-Schwerin en zijn gemalin niet van boord zijn gegaan. Zij wer den namens onze Koningin verwelkomd door graaf Schimmelpenninck. De Burgermeister vertrok na ontscheping van passagiers en mail naar Hamburg, waarheen ook het hertogelijk echtpaar reisde. De opgravingen op het terrein van den brand te Haarlem worden ijverig voortgezet. Zooals wij gisteren mededeelden, zijn twee geldkistjes gevonden. Het eene bevatte naar het yillaarl. Dagbl." meldt verkoold papieD het andere niets. Het horloge en de huissleutel, die bij elkan der gevonden werden, geven voldoende aanwij zingen om aan te nemen, dat het verkoolde lij'' werkelijk dat van den heer Muller was. Omtrent de lijkschouwing, verneemt bovengenoemd blad nog, dat geconstateerd is, dat het hart geheel gevuld was met bloed, zoodat dood door verbloe ding hier totaal buitengesloten is. Hiermede is dus afdoende bewezen, dat het vermissen van het hoofd niet in verband staat met den dood van den heer Muller. Het is dus als zeker aan te nemen, dat het hoofd evenals de ledematen totaal verpulverd en bij het instorten van het brandende huis vernietigd is. Over het justitieel onderzoek kan nog gemeld worden, dat de politie beslag heeft gelegd op een brief door Hageman na den brand geschreven- Daarin stond wel iets over den brand, maar niets over den heer Miiller. Hageman heeft tegen iemand, die hem Maan dag te Haarlem sprak, ongeveer het volgende gezegdIk weet wel, dat de menschen mij voor een moordenaar en brandstichter houden en zeg gen, dat ik geld medegenomen heb, maar dat zijn maar praatjes, waar ik mij niet aan stoor- Ik zal ze ook niet tegenspreken, maar ze stil laten uitwerken. Bovendien vergeten ze, dat iemand, die van zijn geld leeft, maar geen kapitaal heeft liggeni doch dat bij een of andere bank heeft uitstaan. Hageman is Maandag wederom naar Rotter dam gegaan. De electrische tram in Amster dam. Bij de gemeentetram te Amsterdam z»l eerstdaags een nieuwigheid worden ingevoerd, waarmede de proefnemingen op lijn 3 zullen be ginnen. Men zal nl. in de wagens plaatsen een automatischen halteaangever, t.w. een toestelletje, waarin bij elke halte een plaatje zal verspringen, waarop de naam der halte, terwijl tevens een electrische schelletje de passagiers waarschuwt- Dit te voorschijn springen van het plaatje zal ge schieden doordat ter hoogte van de plaats, waar halten zijn, in den electrischen geleiddraad een toestelletje zal worden aangebracht. Wanneer de beugel van den motorwagen daarmede in aanra king komt verspringt het plaatje in den wagen- Daarnevens blijven de halteaanwijzingen op straat natuurlijk bestaan. Voor de passagiers, die thans dikwerf buiten hun schuld 'de .halte, waar zij verlangden uit te stappen voorbijrijden, zal deze nieuwigheid zeker een groote verbetering zijn. Die toestellen zullen worden aangebracht zonder bezwaar voor de tram-gemeentekas. De maatschap pij die de toestellen bezit welke in andere trams uitstekend hebben voldaan heeft het recht om de toestellen te plaatsen, gepacht voor f 10,000. Daarmede heeft de maatschappij tevens het recht gepacht om advertenties aan en bij het toestel te plaatsen. De advertenties op de glazen (transparenten) zullen dan verdwijnen of verminderen. Een andere nieuwigheid zal wezen dat men de halte-praatjes zal doen verdwijnen. Er is eenigen tijd geleden sprake van geweest die paaltjes te vervangen door eenigszins sierlijke zuilen. Deze zouden 'savonds flink verlicht zijn geweest en dienstbaar gemaakt zijn tot het aanbrengen van reclames. Reeds had zich een pachter daarvoor aangemeld, doch B. en W. lieten dit plan los, omdat men er blijkbaar tegen op zag nog meer op den openbaren weg te zetten. Thans is het voornemen de halte-aanduidingen aan te brengen aan de lantaarnpalen en deze 's avonds te ver lichten. In verband daarmede zullen dan hier en daar lantaarnpalen verplaats moeten worden. Vergiftiging. In de gemeente Utinge ra- deel is de 33-jarige predikant ds. T., overleden, vermoedelijk tengevolge van vergiftiging. In een pan was rabarber gekookt en deze pan schijnt vergiftige bestanddeelen bevat te hebben. Spoedig na het gebruik van de rebarber werd ds. T. on gesteld en hij bezweek na enkele uren. Inbraak in ,,De Kruisberg. Omtrent de inbraak in het Rijksopvoedingsgesticht „De Rrujisberg" bij Doetinchem, wordt nog gemeld, dat de dief pl dieven achter het gebouw over de gracht zijn gekomen. Eerst werd toen een bezoek gebracht in de kerk, waar getracht werd de tabernakel te openen, dat echter mislukte. Vandaar zijn ze door het keuken raam de woning tvan den directeur ingegaan, wiaarna het geheele Ruis doorzocht werd. Zelfs op de slaapkamer waar de directeur en zijn echtgenoote sliepen, [werd een kast openge broken en zijn yian een nachtkastje twee gouden remontoirs weggenomen. Uit het bureau van den directeur werd een kistje inhoudende f570 aan papierengeld wegge nomen. Het ledige geldkistje is op de speel plaats teruggevonden. De marechaussee doet pnderzoek. Vloeibaar gas. Volgens de Gesundheits- Ingenieur wordt thans te Uugsburg een lichtgas vloeibaar gemaakt, en aldus in den handel gebracht. Evenals lucht en andere gassen, kan natuurlijk ook steenkool- en oliegas vloeibaar gemaakt wor den door gelijktijdige afkoeling en grooten druk. De Nederlandsche taal. Wij lezen in de Neerlandia De Staatscourant bevatte onlangs de volgende mededeelingvan het departement van Buitenland- sche Zaken «Op 27 April heeft de heer J. Barendrecht, consul der Nederlanden, de waarneming aanvaard van het consulaat der Nederlanden te Pretoria. Aan den heer Barendrecht kan in de Nederlandsche taal geschreven worden." Stel u vooriemand met een goed Nederland schen naam van Barendrecht, consul der Neder landen te Pretoria, hoofdstad van een land, bewoond voor de helft ongeveer door een volk sprekende de Nederlandsche taal en bovendien door een aanzienlijk aantal Nederlanders en oud-Nederlanders en nu doet de Nederlandsche regeering in de Nederlandsche Staatscourant aan het volk der Nederlanden kennis ende kond, dat er aan den heer Barendrecht in het Nederlandsch kan worden geschreven. Dit zou wel zeer belachelijk wezen, als er niet de treurige waarheid achter stak, dat ons land in den vreemde, ook waar 't gemakkelijk anders kon, op zoovele plaatsen vertegenwoordigd wordt door consuls, aan wie men niet kan schrijven in de taal van het volk, dat zij vertegen woordigen en welks belangen zij moeten voorstaan. De onge rijmdheid van dien toestand kon moeilik korter en krachtiger zijn gekenschetst dan door die, aan het departement van Buitenlandsche Zaken geens zins overbodig geachte, mededeeling, dat wij Nederlanders aan onzen landgenoot, die ons volk te Pretoria vertegenwoordigd, zoo waar in onze gemeenschappelijke, eigenlijke taal kunnen schrij ven. Onderlinge Verzekering. Onder goedkeuring en onder zeer warme aan beveling van Zijne Doorluchtige Hoogwaardigheid Mgr. A. J. Callier, bisschop van Haarlem, is opgericht eene Sint Augustinus-Vereeniging tot onderlinge verzekering van Roomsch-Katholieke priesters. De directie resideert te Amsterdam. De Vereeniging heeft ten doel: elkander stoffelijk te steunen, door het stichten Yan eene wederkeerige verzekeringsmaatschappij met een drievoudig Fonds Fonds A verzekert pan R. K. priesters, die door eerVol ontslag buiten bediening geraken. „eene toelage", waardoor een passend levenson derhoud mogelijk wordt. Fonds B Verzekert pan R. K. priesters, die door ziekte tijdelijk yerhinderd worden hunne geestelijke bediening waar te nemen: „eene tege moetkoming." Fonds C verzekert aan R. K. priesters op1 ge vorderden leeftijd „een lijfrente." Het doel Van fonds A en B tracht de Vereeni ging te bereiken door een betrekkelijk geringe, jaarlijksche contributie en |d°or schenkingen en testamentaire beschikkingen, het doel van fonds C door het storten van eene bepaalde som. CRsb0 Het kiesdistrict Schiedam voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal bevat 7696 kiezers en wel Schiedam 11029 II1348 III1250 Vlaardingen 1892 II1222 III793 Overschie. 584 Kethel277 Vlaard. Amb277 Schiebroek74 Menverzoekt ons te willenmelden dat de volgende prijzen van de extra verlotingen, die op de Fancy-fair hebben plaats gehad, nog niet zijn afgehaaldhet kussen, gevallen op no. 38; de lampekap, gev. op no. 94; de sigarenkist (no. 9.) gev. op no. 12de sigarenkist (no. 4), gev. op no. 10de sigarenkist (no. 8)", gev. op no. 20 en de Noord.-Holl. pop gev. op no. 47. H e d e n-m orgen ongeveer 11 uren is in het Groenweegje een paard, gespannen voor een kapwagen, waarin de landbouwer Van der Heijden met zijn vrouw waren gezeten, op hol gegaan, doordat het van een aldaar liggend stuk papier schrok. Bij de brug naar de Kinderbuurt reed de wagen tegen een aldaar liggend vat aan, waardoor de strengen braken en de wagen kan telde. De heer v. d. H, en zijn vrouw werden uit den wagen geholpen en bleken geen letsel te hebben bekomen. Het paard, dat inmiddels de Noordvest was opgehold, werd aldaar gegrepen en had een wondje aan den achterpoot bekomen. Gisteren werd de h u 1 p d e r p o 1 i t e ingeroepen om een ontslagen werkman van het terrein der kistenmakerij van den heer Berkelaar aan de Noordvest, te verwijderen. Hij had n.m. den meesterknecht eenige klappen in 't gezicht gegeven. UIT VLAARDINGEN. Door den burgemeester zijn met ingang van 15 dezer bevorderd de inspecteur van politie J. J. Hoitsma tot hoofdinspecteur en d« adjunct-inspecteur van politie, J. M. van der Hout, tot inspecteur van politie. Het drama te Haarlem. Men meldt uit HaarlemNaar aanleiding van een door den rechter-commissaris gedanen oproep van personen, die in staat waren inlichtingen te geven omtrent de aanwezigheid, waar ook, op Maandag 8 dezer van den vermoedelijk verbranden heer Mulle r, ver voegden zich, gister-ochtend bij Z. E. A. de onbezol digd rijksveldwachters Ploeg en Smit, die steeds in den Hout vlak bij de Spruitenboschstraat waar het drama voorviel, surveilleeren. -> - 'I'll IÜ8 ÉLLV1 - i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2