Staten-Generaal. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. ner werd Verbeurd verklaard, de kapitein tot drie jaren -tuchthuisstraf veroordeeld en de manschap pen Jot zes maanden, gevangenisstraf. De, (premier Laurier beloofde de zaak aan de Engelsclhe (regeering voor" te leggen. (De Canadeescjhe katoendrukkerijen hebben zich ibij de Canadeesdhe regeering beklaagd, dat Japan iNoord-Amerikaansche katoentjes bevoor- keurt. De Canadeezen vinden dat Japan de Ca nadeesdhe katoentjes op gelijken v'oet moet .be handelen tegenover Canada's medewerking om de anti-Japansche wetgevende maatregelen in Britsch Columbië te stuiten. Anders bestaat ge vaar dat de oostelijke provincies van Canada zul len gaan meedoen met Britsch Columbië pp het stuk van anti-Japansche wetten. EERSTE KAMER. Zitting van Donderdag 18 Mei. Besloten wordt tot toelating van den heer J. A. Laan. Bij de behandeling van de wet op het Hooger Onderwijs oppert de heer Van der Feltz bezwaren tegen vermeerdering van het aantal afdeelingen der Polytechnische school bij maatregel van be stuur, en dus zonder medewerking der wetgevende macht. De heer Van Houten protesteert tegen 's ministers uiting in de Tweede Kamer, dat hq, spreker het Kabinet met grof geschut bestrqdt. Spr. blijft de onderwijs-politiek van dezen minister afkeuren, zoowel wat betreft het Hooger- als het Lager Onderwijs. De grootste eenzijdigheid is ten opzichte van de subsidiën betracht. Verder zal het ontwerp den weg banen tot katholieke universi teiten geheel in de lijn van de katholieke kerk. De heer W o 11 j e r bestrijdt het betoog van den vorigen spr. Heden zal hij zijn rede voortzetten. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 18 Mei. Reservekader. Bij de voortzetting van de beraadslaging over het wetsontwerp tot regeling van den rechtstoe stand van het personeel van de reserve der land macht, is de minister van Oorlog aan het woord, ter beantwoording van de gister gemaakte opmer kingen. Onjuist is het, dat de verplichtingen gedurende het dienstverband worden verzwaard. De belangen van de onderofficieren worden in liet oog gehouden, doch de regeling van hun po- suie behoort niet thuis in deze wet. De gemaakte vergelijking tusschen milicien en reservist gaat niet op, al dadelijk omdat den mili eu n zijn verplichtingen door den Staat worden opgelegd, de reservist deze vrijwillig op zich memt. Wat het bezwaar aangaat, dat men nog een langen tijd na zijn uittreding uit den dienst tot dienstpre- siutie zonder loon kan worden gedwongen, ant woordt de minister, dat dit uitsluitend het geval is met hen, die in genot van pensioen zijn. De algemeene beschouwingen over het ontwerp gesloten zijnde, worden de artikelen 1 tot en met 4 goedgekeurd. Bjj artikel 5 vraagt nog eens de heer van Asch van Wijck voorziening in de belangen van het mindere personeel. De heer Verhey vraagt vermindering van den tijd, gedurende welken officieren van gezond heid na hun werkelijken diensttijd zullen moeten opkomen. De heer Duymaer van Twist vraagt, of de minister toezegging zou kunnen doen, dat in het betreffend kon. besluit zou worden bepaald, dat de acht maanden verplichte dienst in drie deelen zullen kunnen worden geplitst. De heer Ter Laan dringt o.a. aan op een andere regeling omtrent de rechtspraak, waaraan de reservist onderworpen is. Hij wil ook hierbij meer in het oog doen houden, dat de reservist burger is. De heer Röell sluit zich aan bij die leden, welke aandrongen op een duidelijker omschrijving van den diensttijd bij kon. besluit. Eveneens acht hij het wenschelijk, dat de keuze van opkomst tusschen Mei en October aan den reservist blijft. Nadat het wetsontwerp tot wijziging van de Provinciale Wet zonder stemming was goedge keurd, werden de beraadslagingen voortgezet over het ontwerp tot regeling van den rechtstoestand van het reservepersoneel dtr landmacht. De minister van Oorlog zei toe, dat het tijdstip van opkomst der reservisten zal worden bepaald tusschen 1 Mei (in plaats van 1 Juli) en 1 October. Het is niet de bedoeling, de geheele reserve overmatig lang onder de wapenen te houden in tijden van oorlogsgevaar, doch slechts zoodanig gedeelte, als noodig is om diensten te verrichten wanneer de militie naar huis gaat. Het is de bedoeling, de reservisten der tweede kategorie hoogstens 168 uren per jaar voorberei dend militair onderricht te doen geven. De be voegdheid om reservisten krijgstuchtelijk te straffen, kan niet worden gemist. Een amendementVerhey, om in bijzondere gevallen ontheffing van den sergeanten-cursus mogelijk te maken, werd door den minister over genomen. Een amendementTer Laan, om te doen vervallen de bevoegdheid der Regeering, om de reservisten »zooveel langer als noodig is" buiten gewoon onder de wapenen te houden, werd door den heer Ter Laan ingetrokken, na toezegging van een wijzigingswet door de Regeering. Een ander amendementTer Laan om te doen vervallen de oproeping der reservisten voor het ondergaan van krqgstuchteiijke straf, werd verworpen met 55 tegen 2 stemmen. In den loop der discussie nam de minister nog over een amendement—Röell, om den leeftijd, waarop het pensioen ingaat, te bepalen op 55 jaar voor officieren, 50 voor onderofficieren, 45 voor korporaals en minderen. De eindstemming over het ontwerp zal plaats hebben op een nader te bepalen dag. Ten-slotte werden nog eenige kleinere wetsont werpen goedgekeurd. Heden eindstemming over het Loterijwetje en de Reservekaderwet. Vervolgens behandeling van een groot aantal kleinere wetsontwerpen en con- clusiën. Onderscheiding. Naar men verneemt heeft H. M. de Koningin benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau, markies de Marguérie, vroeger secretaris der Fran- sche legatie te 's-Gravenhage, die sedert eenige maanden overgeplaatst is naar St. Peters burg. RestaHratie van 't oude Loo. Uit Apeldoorn wordt gemeld Woensdag-morgen vertoefde geruimen tijd ten paleize Het Loo de architect der Rijksmuseumge bouwen te Amsterdam, dr P. J. H. Cuypers, met wien Z. K. H. de Prins een onderhoud had. Wij vernemen hieromtrent nader, dat dit onder houd betrekking had op de restauratie van het oude Loo, die aan dr. Cuypers is opgedragen en waarvan de werkzaamheden reeds in vollen gang zijn. De grenskwestie in Guyana. Reuter seint uit Parijs Een nota van Havas meldt, dat de commissie, die naar 's-Gravenhage gezonden was op initiatief van Hubert, afgevaardigde voor de Ardennen, te Parijs is teruggekeerd. Zij heeft volmaakt succes gehad. Het ontwerp-verdrag is met algemeene over eenstemming der gedelegeerden van de Fransche en Nederlandsche regeeringen aangenomen. De grenzen van Nederlandsch en Fransch Guyana zijn definitief vastgesteld, eveneens de souvereiniteit over de wateren en eilanden van de Maroni-rivier en de regeling van de uitbaggering van de mon ding van de rivier aan de grensscheiding. Dank zij eene vindingrijke en nieuwe oplossing ter zake van het internationaal recht, welke oplos sing te danken is aan het intiatief van onze afgevaardigden, is de verdeeling van de rivier in vakken om de beurt aan iedere mogendheid toe gewezen. Alle moeilijkheden zijn thans uit den weg ge ruimd. Frankrijk verkrijgt concessie op het betwiste grondgebied tusschen de Itany- en Maroni-rivier, over een uitgestrektheid van 250.000 hectaren. Bovendien verkrijgt Frankrijk de Hawa-eilanden en de voornaamste eilanden ten zuiden van de Maroni-rivier. Uitvoering der Kinderwetten. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsont werp tot verhooging van hoofdstuk IV der Staats- begrooting voor dit dienstjaar, ten einde den minister van Justitie de gelden te verstrekken noodig om de Kinderwetten in werking te bren gen op 1 September a. s. Met het oog op het spoedeischende van dit ontwerp zal het heden in de afdeelingen worden onderzocht. De brand te Vriezenveen. Gisteren werden te Vriezenveen door de genie tenten opgeslagen voor hen die anders geen onder dak zouden hebben. De schade wordt globaal ge raamd op 4 a 5 ton. Naar men verneemt, heeft Hare Majesteit de Koningin een bedrag van duizend gulden doen toekomen aan den burgemeester van Vriezenveen, ter leniging van den meest dringenden nood in deze zoo zwaar getroffen gemeente. Ongelukken. De Volendammer visscher Fr H., iemand met een groot gezin, is omgeslagen met zijn roeiboot hoewel levend opgehaald, is hij toch aan de gevolgen gestorven. De heer dr. C. J. Vinkestein, rector van het gymnasium alhier, is bij Kon. Besl. be noemd tot lid der commissie aan welke in 1905 wordt opgedragen het afnemen van het examen, bedoeld in art. 42 der wet tot regeling van het hooger onderwijs. In deplaats van den heer G. C. Beu kers, aan wien wegens vertrek Hit deze gemeente eervol ontslag is verleend, is benoemd tot lid-werk gever der commissie bedoeld in art. 86 der On gevallenwet de heer E. J. M. Beukers. Van de vereeniging «Volkshuis vesting", alhier, zijn de Koninklijk goedgekeurde statuten gevoegd bij de Staats-Ct. (no. 116) Deze vereeniging heeft uitsluitend ten doel de verbetering der volkshuisvesting te Schiedam door a. het bouwen en in stand houden van doel matige, hechte, gezonde en uit zedelijk oogpunt goede woningen b. het aankoopen van onbewoonbare woningen om ze af te breken en zoo mogelijk door goede te vervangen c. het aankoopen van minder geschikte wo ningen om ze te verbeteren d. het bevorderen der plannen van het ge meentebestuur tot regelmatige uitbreiding der gemeente en tot verbetering van den toestand in de bebouwde kom. Het bestuur is niet bevoegd tot eenige ha nde- ling, die iets anders beoogt dan verbetering der volkshuisvesting. De vereeninging verhuurt haar woningen tot den prijs, die onder normale omstandigheden voor gelijksoortige woningen te Schiedam wordt betaald. Een uitzondering kan op dezen regel tijdelijk worden gemaakt ten behoeve van personen, die door maatregelen in het belang der volkshuis-ves ting te Schiedam hun woning verlaten moeten en niet in staat zijn den bovenbedoelden huurprijs van een voor hun gezin bewoonbare woning aldaar te bekostigen. Met nummer 116 van de Staats. Crt. zijn verzonden de afdrukken der statuten van den Christelijken Glasbewerkersbond in Nederland, alhier. UIT ROTTERDAM. Het bij den Rotterdamschen ge meenteraad ingediend \porstel om de gemeente bibliotheek als volksbibliotheek te bestendigen is in druk verschenen. De belangstelling, in deze bibliotheek getoond, geeft B. en W. volle vrijheid dit voorstel te doen. Van den beginne heeft echter voor oogen ge staan de boekerij uit het gebouw van het Mu seum-Boymans te verwijderen, omdat de ruimte te klein is, en 's avonds geen verlichting kan worden aangebracht en deze ruimte op den duur ook voor de schilderijenverzameling zal noodig blijken. Daarom wenschen B. en W. de bibliotheek over te brengen naar het vroegere schoolgebouw aan het Van Hogendorpsplein, en zal de inrichting van deze f21,000 kosten. De zich in de bibliotheek bevindende doch in een volksbibliotheek minder thuis behoorende verzameling geneeskundige tijdschriften, zou dan naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel worden overgebracht. Op een en ander vragen B. en W. thans de goedkeuring van den Raad, terwijl zij verder nog een extra krediet van hoogstens f1000 aanvragen voor het aanstellen van nog een helper in de bibliotheek. Het stoomschip Mascotte, komende van Leith, is gistermiddag, na machtiging van den inspecteur der Volksgezondheid, uit quaran taine ontslagen en opgestoomd naar Rotterdam. Ontoerekenbaar. Uit Den Haag verne men wij, dat de psychiaters, die het onderzoek hebben ingesteld naar de geestvermogens va Marinus Brouwers, verdacht van den moord in de Scheveningsche Boschjes, hem ontoerekenbaar hebben verklaard. Vad Een waarschuwing De hoofdcommissa ris van politie te 's-Gravenhage bericht nader, in verband piet zijn waarschuwing tegen de fir ma Th. Gori en Co., dat deze firma thans in de nieuwsbladen pdvtertentiëm plaatst, waarbij 'gefa ter leen wordt aangeboden, zonder ver melding Van naam, doqh onder het adresPost bus nr. 93, 's-Gravenhage. Voorde bliin den. Het hoofdcomité voor de an Den Haag gehouden fancy-fair ten bate van de Nationale Blindenzorg van den Nederland- schen Blindenbond heeft, dank zij den grooten steun, ondervonden ,van vele winkeliers daar ter stede, peer dan f 10.000 aan den Blindenbond kunnen pfdragen. H e t d r ama teHaarlerp. Aan den rechter commissaris is door iemand daar ter stede mede- deeling gedaan, dat hij Maandag 8 dezer den heer Muller, 's ochtends te elf uur, heeft zien fietsen in de Jansstraat. Zooals behend, heett het echt paar Hageman, dat het perceel in de Sp uiten - boschstraat bewoonde, opgegeven, dat de heer Miiller sedert Maandagochtend niet was thuis ge weest. Echter is het overschot van zjjn fiets in het verbrande perceel gevonden. De heer Müller had volgens den inlichter geen verzoek gedaan de courant die hij las, op te zenden aan het adres, dat hij anders gewoon was op te geven als hjj de stad uitging. De staking te Amsterdam. De werk staking, die gisteren onder de timmerlieden, werk zaam bij de veranderingen aan het westelijk via duct en bij het bemantelen der caissons op het westelijk Stationseiland, uitbrak, is denzelfden dag geëindigd. Heden-morgen gaan de timmerlieden weer aan het werk. Een adres aan de straatj eugdl Het volgende adres komt voor in De Winkelier Aan de straatjeugd, alias straatbengels der ge meente Amsterdam. Geven met verschuldigden eerbied te kennen de ondergeteekenden, allen winkeliers en neringdoen. den te dezer stede dat zij met klimmende belangstelling de bewon derenswaardige volharding hebben gadegeslagen waarmee gij u er op toelegt, hun spiegelruiten te bekrassen en hun puien te verminken en te beschadigen, door er met uw kleine zakmesjes stukken af te snijden dat zij in aanmerking genomen hebben, dat gq voor hun zuurverdiende belastingpenningen wordt onderwezen en misschien weldra voor dieze ltde belastingpenningen zult worden geschoeid, ge" kleed, gevoed en gebaad dat zij overwogen hebben, hoe gij, wanneer u aan de justitie overleverden, ook nog zoudt ge" huisvest worden op hun kosten. Redenen, waarom zij zich met aandrang tot u wenden met het eerbiedig verzoek 1. om, wanneer hun spiegelruiten het «moeten ontgelden, voor uw verheven doel in 't vervolg gebruik te maken van het stukje zeep van de waschtafel uwer ouders, zooals dezer dagen door een veelbeloovenden kleinen vriend met schittc* rend succes werd bewerkstelligd; 2. om het spuwen tegen de winkelruiten na te laten, niet omdat deze uiting uwer belangstelling door requestranten niet hoogelijk wordt gewaar deerd, maar omdat uw kostbare gezondheid door het spuwen zeer wordt benadeeld, zoodat gq tel1 slotte nog op hun kosten naar een sanatorium voor longlijders zoudt moeten worden gezonden- Requestranten roepen daarom, o teedergeliefde straatjeugd, uw hooggewaardeerde clementie voor hun spiegelruiten, en winkelpuien in. 't Welk doende, enz. (Volgen de handteekeningen van een duizendtal winkeliers.) In hechtenis genomen. Door de poh* tib te Baarn is Woensdag zekere D. L. uit Eem- nes iln hechtenis genomen, die den 26 Aug. fl op de kermiis te Laren (N.-H.) iemand ,uit Hil versum doodstak en daarna, naar Duitschlamd vluchtte. Hij was thans in het land teruggekeerd om de begrafenis van eene zijner betrekkingen bij te wonen. Bosch- en heidebrand. Op het gebied Van Hemrik en Lippenhuizen (Fr.), woedde gis teren een vrij hevige heidebrand; ook eenig® bosschen werden aangetast. Eene boerderij dreig de in vlammen, op te gaan, doch bleef door het nemen vhn doeltreffende maatregelen, behouden- Valsche munter. Te Uden is v. d. H-, een koperslager, gearresteerd, verdacht valsche guldens te hebben vervaardigd. Hij had reeds verschillende geldstukken uitge geven en was bij zijn arrestatie nog in bezit van verscheidene valsche guldens. Het randschrift ontbreekt, de kleur is iets bleeker, het gewicht iets lichter. Overigens zijn ze goed nagemaakt. In de woning van den gearresteerde werden verschillende gereedschappen en lood in beslag genomen. Belangrijke aanhouding te Brus sel. Vijf jaar geleden werd te Napels jn een hotel, ten nadeele van een reiziger, een dief stal. van diamanten gepleegd, ten bedrage van 200.000 tot 250.000 francs. De vermoedens vie len op den tolk, die op dat oogenblik plotseling Verdween en bij zijn indiensttreding gezegd had, Brisi te heeten. Uit een onderzoek bleek echter, dat hij Min- gozzi heette, ,45 jaar oud was, en reeds meer malen Veroordeeld was geweest. Zijn signale ment werd rondgestuurd, doch Vruchteloos. De Vermoedelijke dief werd niet gevonden. Nu eenige n tijd geleden vernam men, dat een deel der gestolen juweelen te koop was aan geboden te Weenen, door een persoon, die als zeer achtbaar ,te Brussel gekend iis. Het parket Van Weenen ondervroeg den verkooper en dezo Verklaarde te handelen voor M. S., een Italiaan, die een zeer weelderige woning te Brussel be trok. De magistraten zochten Verder en kwa men tot de overtuiging, dat de Italiaan in kwes tie niemand anders was dan Mingozzi of de val sche Brisi. Hij werd dus aangehouden. Mingozzi is scheikundige van beroep en tevens taalleeraar. Tijdens den diefstal was hij secre taris yan het Hotel de Geneve te: Napels, en in die hoedanigheid bezat hij de sleutels van de brandkast, waar de reizigers hun waarden in te bewaren gaven. In den nacht van 14 pp 15 Juni van gezegd jaar ontvreemdde hij twee zakjes diamanten en 5000 fr. in geld, toebehoo- rende aan reizigers. Te Brussel, woonde hij in de Franklinstraat, en zijn weelderig leven deed voor hem en de 'vrouw, die met hem woonde, gemakkelijk de salons der tijken open. Ziehipr wat tot zijn 'ontdekking leiddeM. Al fred Daniels, van Schaarbeek, toakelaar in dia manten, was Verleden Zaterdag 'te Weenen, waar- hij M. Torzcyner, een der bestolenen van Na pels, paarlen ter waarde Van 20.000 fr. aan bood. M. Torczyner herkende de paarlen, die hem ontstolen, waren, en de Oostenrijksche jus- ti.tip werd met de zaak' bekend gemaakt. M. Daniels Verklaarde te handelen voor den heer Serra, een Italiaan, "te Brussel woonach tig, en die van 'zijn kant de vertegenwoordiger was van een pandleenhuis te Londen, dat de niet afgehaalde kostbaarheden, te 'gelde wilde maken. Het Oostenrijksche gerecht hield M. Daniëls in verzekerde bewaring, terwijl er per telegraaf inlichtingen werden gevraagd. Middelerwijl toon de men aan, Daniëls het portret van den pit Napels ontvluchten Brisi; en deze herkende in hem zijn lastgever Serra. Verder onderzoek heeft ook npg doen ontdek ken, dat Serra vroeger nog onder een anderen naam te Brussel heeft geleefd, dat hij te Rome heeft verbleven als priester vermomd, en dak

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2