Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ingezonden. Gemengd Nieuws. gister-nacht in de R.-Kath. Ziekenverpleging overleden. In de Baljuwslaan te Haarlem viel gister een werkman uit een dakgoot. Hij is overleden. Maandagavond omstreeks 7 uur is het 9- jarig zoontje van schipper P. Huygen, liggende met zijn vaartuig in de Waal, nabij het fort Kraijenhoff, bij ongeluk overboord geslagen en verdronken. Het lijkje is tot heden nog niet ge vonden. Te Hilversum deed zich gisteren opnieuw een zeer droevig ongeval voor. Een 2-jarig kind van den metselaar G. Landzaat, uit de Huizerstraat, is verbrand. De moeder, die de kamer verlaten had, vond bij haar terugkeer het wicht in lichter laaie staan. Het had een lichtje, dat op tafel stond, naar zich toegetrokken en zoodoende vlam gevat. In deerniswaardigen toestand werd het naar de ziekenverpleging vervoerd, waar het spoedig over leed. De Kamerverkiezing. In de groote zaal van de S. O. V. trad gister avond in een openbare vergadering, uitgeschreven door de vrijzinnige kiesvereenigingen «Algemeen Belang" en «Schiedam", als spreker op de heer M. C. M. De Groot, candidaat der vrijzinnigen voor de ^Tweede-Kamerverkiezing, met het on derwerp De Kamerverkiezing. De V o o r z i 11 e r, de heer van Meurs, heette de aanwezigen hartelijk welkom en deelde mede, dat van den heer dr. v. Leeuwen bericht was ont vangen, dat hij, indien geen ernstige redenen hem verhinderden, de vergadering zou bijwonen en van den heer Graat van Limburg Stirum, dat hij we gens bizondere omstandigheden tot zijn leedwezen verhinderd was, om aan de vriendelijke uitnoodi- ging gevolg te geven. Daarna gaf de Voorz. het woord aan den heer M, C. M. De Groot. De heer De Groot begon met teconstateeren, dat er onder de aanwezigen een vrij aanzienlijk aantal vrouwen was. Hierin zag spr. een bewijs, dat de belangstelling in de openbare zaken toe neemt. Art. 86 van de Grondwet, vervolgde spr., zegt «De leden stemmen zonder last van of ruggespraak met hen, die benoemen." Ieder lid stemt dus vol gens eigen overtuiging, zonder rechtstreekschen invloed. Dit is zeker een zeer mooi beginsel, dat, naar spr. hoopt, de Ned. Staat steeds zal hand haven. Het sluit echter niet in, dat er geen band mag bestaan tusschen kiezers en den gekozene. We- derzijdsche bekendheid van den afgevaardigde is noodig zijn persoon moet bij de kiezers bekend zijn, opdat ze kunnen beoordeelen of de candidaat dengene is, aan wien zij naar hun overtuiging hun stem kunnen geven. Spr. zal dezen avond niet over personen spreken, daar het geen personenstrijd geldt. Ook onnoo- dige scherpte zal spreker trachten te vermijden, evenwel hier en daar toch de verschillende zaken behoorlijk onder de oogen zien. Dit zal hen, die van een hanengevecht houden, wel teleurstellen. Allereerst besprak nu de heer De Groot de districtsbelangen. Hij verklaarde een geheel-ont houder te zijn en betoogde, dat dit zeer goed ver- eenigbaar is met zijn beroep van commissionair in gedistilleerd. In ons land bestaat een vereeniging, die beoogt een wettelijk verbod te verkrijgen voor de fabri cage en den invoer van sterken drank. Indien een voorstel in die richting in de Tweede Kamer in behandeling mocht komen, wat spr. echter zeer onwaarschijnlijk acht, dan zou hij vóór dit verbod stemmen, mits het algemeen belang het vordert en de industrieelen door onteigening wer den schadeloos gesteld. Uitdrukkelijk verklaarde spr. in de Kamer de belangen van de branderijen voor te zullen staan, mits zij niet strijden tegen het algemeen belang, daar dit behoort voor te gaan. In zake den stand der politieke partijen zeide spr,, dat er een scheiding bestaat tusschen vrij zinnigen en rechtzinnigen. Die scheiding is in den laatsten tijd vooral ver boven normale grootte opgeblazen. Ze is in den grond niet onjuist. Eigenlijk behoort ze thuis op kerkelijk gebied, want de scheiding van rechtzinnigen en vrijzin nigen is oorspronkelijk van de kerk. Wie ka rakter en overtuiging heeft, kan deze niet weg laten. Men moet zijn overtuiging altijd doen blij ken, maar de groote fout is gebrek aan onder scheidingsvermogen, om die tweedracht niet on- noodig scherper te maken dan zij is. Spr. vertelde vervolgens dat hij in zijn jeugd katholiek was geweest, schetste zijn zieleleven voor het verlaten van het katholicisme en hoe hij tot de overtuiging kwam, dat dogma's geen noodza kelijke voorwaarde zqn om goed te wezen. In zijn leven heeft hij goeden en kwaden ontmoet en waargenomen, dat de verhouding tusschen ker- keiijken en anderen ongeveer eender is. Na het verlaten van het katholicisme heeft spr. den bijbel gelezen en ontdekte daarin, dat Christus toornde tegen de schriftgeleerden en pharizeën Christus predikte een leer van liefde en niet van vormen. Wat is nu het geval, vraagt spr. Dr. Kuyper heeft gesproken van christenen en paganisten en zijn medestanders hebben het nog aangedikt door «voor of tegen Christus", «satanskinderen" en «Christus zal zegevieren over de vrijzinnigen". Al gelooft spr. niet aan dogma's, toch laat hij zich den naam van christen niet ontroven. De scheiding werkt ook door op staatkundig terrein, maar in veel te sterke verhouding. Door de geschiedenis toch is aangetoond, dat dogma's niet thuis behooren op politiek terrein, want men krijgt daardoor gewetensdwang en ketterjacht. Uit eigen ervaring kan spr. verklaren, dat dogma's ontbeerd kunnen worden. 13 jaren is hij lid van den Raad, bovendien bestuurslid der Coöperatieve Bakkerij, van Volkshuisvesting en steeds heeft spr. met kath. en anti-rev. vriendschappelijk samenge werkt, zonder ooit een dogma te hebben ontmoet. Deze laatste instellingen zijn toch sociale instel lingen en juist de sociale werken zijn hoofdzaak jn de Staatkunde. We weten het allen, dat juist op het gebied van dogma's de rechtzinnigen het zeldzaam oneens zijn. De scheidingslijn tusschen vrij- en rechtzinnigen wordt beheerscht door de maatschappelijke, sociale kwestie die zeer in scherpte is toegenomen. De sociale kwestie omvat de verdeeling van goederen, productie en economische nijverheid. Voorts besprak hij de theorie, die in het laatst der 18e eeuw is opgekomen, de theorie van laisser fair, laisser passer en trachtte de inconsequentie dezer theorie aan te toonen. Deze theorie heeft een bittere teleurstelling in het leven geroepen. Hij wees op den kinderarbeid van 183050 in fabrieken in Engeland De wet is tusschen beide gekomen om aan de ouders de vrijheid te ontne men, hunne kinderen op te offeren en de fabrikan ten, om de kinderen te misbruiken. Spr. herinner de er aan, dat in 1874 hier te lande de eerste wet op den kinderarbeid werd verkregen, deze wet was van den heer van Houten. Die ontnuch tering was het begin der sociale kwestie, want mannen en vrouwen verkwijnden en den kinderen werd hunne toekomst ontnomen. De oogen zijn toen open gegaan en men drong aan op krasse maat regelen. Hierna behandelde hij staatsinmenging en staats onthouding. De scheidingslijn tusschen demo craten en conservatieven bepaalt le of men tevreden is met de economische hervormingen en 2e of en in welke mate men bemoeiing met de gemeen schap nuttig oordeelt. Alsnu trad spr. in een uitvoerige beschouwing over de verdeeling der verschillende partijen de rechtzinnigen en vrijzinnigen, hetgeen door hem op een op het podium geplaatst bord nader werd toegelicht. Er bestaan in het maatschappelijk leven twee stroomingen het individualisme en socialisme en het is een moeilijke taak het juiste evenwicht tusschen die twee stroomingen te vinden. Bij dat zoeken worden de V. D. geleid door hun beginsel. Wij willen niet dat allen gelijk zijn, omdat ieder zijn gaven behoort te kunnen ontplooien. En voor die ontwikkeling moet de maatschappij geen be lemmering in den weg leggen. Onze ernstige grief tegen de tegenwoordige maatschappij is, dat die ontplooiing niet naar behooren kan plaats hebben. Op 12-jarigen leeftijd worden kinderen gedwongen geld te verdienen in industrie of landbouw, juist dus op den leeftijd, wanneer zij zich het best kunnen ontwikkelen. De V. D. wenschen dan ook verhooging van den leeftijd, waarop kinderen arbeid mogen verrichten. Hierna besprak de heer De Groot het verschil tusschen de liberalen over de punten van over eenstemming en de verhouding der soc.-dem. tot het heden en hun standpunt voor de toekomst. Met cijfers werd door hem betoogd, dat de be volking in 74 jaren tijds is verdubbeld, dat zij leven kon, vooruit is gegaan in leeftijd en pliy- sieke ontwikkelingde loonen stegen, de wijze van bewoning verbeterde, het verbruik der voe dingsmiddelen nam toe, zij bleek in staat hoogere belastingen te betalen en de spaarzaamheid ver meerderde. Hij leidde hieruit af, in strijd met het geen de socialisten beweren, dat het volk vooruit gaat. Vervolgens ging spr. na wat het tegenwoordige kabinet heeft tot stand gebracht. De eenige sociale wet, die in het Staatsblad verscheen, was die van de verbetering van de loonen der postbo den. Wel-is-waar zijn een aantal belangrijke wets ontwerpen als Ziekteverzekering, Arbeidscontract enz. ingediend, maar deze geven alle reden tot ontevredenheid. Ten slotte werd door spr. de Tariefwet en het blanco-artikel ter sprake gebracht, en voorlezing gedaan van het program van actie van den V. D. bond. Hij eindigde met den wensch, dat er een juistere partijgroepeering tot stand mocht komen, die samenwerking brengt tusschen de democraten van rechts en links. Debat. Nadat er eenige minuten was gepauseerd, werd er gelegenheid gegeven voor debat. Als debaters hadden zich opgegeven de heeren dr. van Leeuwen, Dienske en Kraag. De heer dr. Van Leeuwen, die het eerst het woord verkreeg, verklaarde dat door hem alle opvattingen van den heer De Groot thans niet kunnen worden bestreden, daar zou hij een paar uur voor noodig hebben. Uit deze vergadering blijkt weer, welke ellendi ge manier van propageeren de liberalen er op na houden. De liberalen hebben, behalve op een ver gadering van mej. Roland Holst, op geen enkele vergadering van de soc.-dem. gedebateerd. De heer De Groot heeft heden-avond een politieke en ker kelijke geloofsbelijdenis afgelegd, waarmede hij wel wat vroeger voor den dag had behooren te komen. Uitvoerig besprak deb. de liberale con centratie en het blanco-artikel, dat hij een wassen neus noemde. Het werkprogram, waarmede de liberalen nu voor den dag zijn gekomen, bevat zeer veel mooie dingen, die zij niet hebben gedaan en nu beloven. Dit getuigt niet van beginsel. Men wil verheffing van het volksonderwijs, maar het zijn de liberalen geweest, die het onderwijs hebben beperkt tot beneden het 12e jaar. Toen de socialisten bij de behandeling der Leerplichtwet den leeftijd van 13 op 14 jaar wilden brengen, werd dit door de liberalen niet noodig gevonden ook van schoolvoeding en kleeding wilden de liberalen niets weten. In hun regeeringsperiode zijn de belastingen met 19 millioen gestegen, allicht hadden zij hiervan een paar millioen voor klee ding en voeding kunnen geven, maar slechts schoorvoetend, met 1 stem meerderheid werd ie^ in die richting gedaan. Van gelijke subsidie der biz. scholen voor schoolvoeding en -kleeding wil den de liberalen niets weten. Toen zij vier jaar geleden aan het bewind waren, hadden zij de regeeringsmacht in handen en het geld om het volksonderwijs te verheffen, maar ze hebben het niet gedaan. Het is hun alleen te doen om de meerderheid te krijgen. Uitvoerig behandelde deb. verder de houding dei- liberalen en vrijz.-dem. bij de behandeling der Ver zekeringswetten. Voor het opnemen van landbouw en visscherij onder de Ongevallenwet hadden zij geen ooren. Door de soc.-dem was toch aan de hand der statistiek van Pruisen aangetoond, dat alleen in Pruisen 2300 sterfgevallen in één jaar, tengevolge van ongelukken in den landbouw, waren voorgekomen. Bezuiniging in militaire uitgaven en invoering van een volksleger, dat thans op hun program prijkt, beteekent ook al niets; de tegenwoordige onbillijke legerwet hebben we aan de liberalen te danken. Vier jaar geleden hadden zij de macht, maar zij hebben er geen gebruik van gemaakt. Voorts bracht hij de «handhaving der vrijzin nige handelspolitiek" ter sprake, en meer speciaal de belastingkwestie. De belastingen, die wij nu hebben, vonden de liberalen in 1848, toen zij aan de regeering kwamen. Zij hebben wel veranderingen in enkele belastingen gemaakt, doch dat was lap werk het stelsel werd niet aangetast. Met cijfers werd door hem aangetoond, dat vooral onze voedingsmiddellen o.a. de suiker zwaar zijn belast. De arbeider betaalt 43s7/100% van zij» inkomen aan belasting; de middenstand ruim 15% en de rijke 11%. Deze cijfers zijn door de liberalen nooit weersproken. Deb. eindigde met een verheerlijking van het georganiseerde proletariaat, dat optrek kende in den a.s. verkiezingsstrijd, zijn leuze boven al zal doen weerklinken. De tweede debater, de heer Dienske (a.-r.) protesteerde tegen het gelach, dat hij in de zaal en aan de bestuurstafel had waargenomen, toeri de mededeeling van den heer van Limburg Stirum werd voorgelezen. Hij toonde aan dat het bij den aanstaanden strijd niet gaat om personen, maar om bet beginsel. Wij moeten, zeide spr.. personen hebben, die Gods ordonnantiën ook op politiek gebied eerbiedigen. Het is een beleediging van God, indien men die in een hoek wil terug dringen. Men behoort de Christelijke regeering nog 4 jaren in de gelegenheid te stellen de talrijke soci ale wetten, welke zij heeft ingediend, ten uitvoer te brengen. Ook de schoolstrijd en het blanco-artikel werden door deb. nog besproken en hij deed uitkomen, dat de liberalen met niets anders dan iets negatiefs voor den dag kunnen komen, terwijl de christelijken iets positiefs, een scherp omlijnd beginsel daartegen over kunnen stellen. De heer Kraag, de derde debater, vroeg, op wien de heer De Groot stemmen zal, indien er eene herstemming mocht zijn tusschen dr. v. Leeuwen en Limburg Stirum. Verder zegt hij, dat dit kabinet na 1889 het eerste is geweest, dat iets voor de postboden heeft gedaan. Hij vroeg voorts hoe het mogelijk is, dat de secretaris van de Kamer van Kooph., een liberaal, voor de Ta riefwet is. Karei Marx heeft gezegdwie tegen de protectie is, is tegen de proletariërs. De heer De Groot, die hierna aan het woord kwam, beantwoordde de verschillende debaters. Den heer Kraal antwoordde hij, dat bij een even- tueele herstemming door hem op van Leeuwen zou worden gestemd. De secretaris van de Kamer van Koophandel hier is katholiek, dus begrijpt spre ker de bedoeling van de vraag des heeren Kraal niet, evenmin als van laatste uitlating over een gezegde van Marx. Tegenover den heer Dienske hield spr. vol, dat Gods ordonnantiën niet als richtsnoer in de politiek behooren te dienen. Hij verzekerde, dat de liberalen bereid zijn grooteren steun aan de biz. school te geven, mits er vol doende waarborgen worden gegeven. Hierna bestreed de heer De Groot de opwer pingen van dr. van Leeuwen, in het bizonder in zake het blanco-artikel. Door hem werd voorlezing gedaan van een gedeelte van het verslag van het laatste congres der S. D. A, P., waaruit blijkt, dat de heer Troelstra en anderen voor het blanco- a'rtikel waren. Toen spr. tegenover dr. van Leeu wen nog eens zijn standpunt ten opzichte van de democratische beweging had uiteengezet, werd de vergadering omstreeks middernacht door den Voorzitter met een woordp'an dank gesloten. De Voorzitter constateerde dat de orde in de vergadering geen enkele maal was gestoord en deelde voorts mede, dut de heer De Groot nog te Overschie en Vlaardingen zal spreken, terwijl den 5en Juni dr. van Raalte uit Dordrecht hier zal optreden. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der gemeente Schie dam op Woensdag 31 Mei 1905, des namiddag8 uur, ten Raadhuize. Gisteravond had alhier de lede n- vergadering plaats van de afdeeling Schiet'11 der Nederlandsche Zuid-Afrikaansche Vereenl' sing. Nadat de Voorzitter de vergadering ba geopend, had de voorlezing van het jaarverslag plaats, waaruit o. a. bleek, dat het ledental sta- tionnair was gebleven. Door den penningmeester werd rekening en verantwoording gedaan van zijn beheer. De heer VV. A. Beukers A. Jz., die periodiek als bestuurslid aftrad, werd als zoodanig bC' kozen. De beschrijvingsbrief voor de Algemeene Ver gadering gaf geen aanleiding tot breedvoerige be spreking. Tot afgevaardigde werd gekozen de heer J- Lechner. Ten slotte deelde de Voorzitter nog mede, dat weinig boeken voor Zuid-Afrika inkwamen en werkte allen op, om toch aan dit nuttige doel mede te werken. Voorts herinnerde hij er aan, dat Hollandsche lectuur, voor dit doel be* stemd, bezorgd kan worden bij den concierge van het Gymnasium. Heden-middag, omstreeks 12^ uur, ontstond in het achterste gedeelte van de stoom- zeep-fabriek, «Schiedam" aan de Nieuwe Haven, nabjj den stoomketel een begin van brand. Een partijtje hout, papier en afval, dat daar in een hok was opgestapeld, had vlam gevat. De fabrikant, de heer Kruisheer, die het eerst den brand ontdekte, trachtte eerst alleen het vuur te blusschen, doch toen dit hem niet gelukte, werd de hulp van voorbijgangers ingeroepen. Het vuur werd echter spoedig gebluscht. De schade is gering. De politie begaf zich met den slangenwagen naar de fabriek, doch behoefde geen dienst te doen. Door de politie is hedenmorgen in een logement een zekere K. V. aangehouden, die in het Politieblad gesignaleerd stond voorf 3boe te subs, 2 dagen hechtenis. Nadat hij de boete betaald had is hij ontslagen. Gisteravond is uit de Buitenhaven de 9 jarige J. v. d. Laar gered door P. J. v. d. Berg, wonende Broersveld 115, die zich daarvoor gekleed te water begaf. Hedennacht brak brand uit in den winkel van den barbier M. J. J. van Pinxteren aan den Singel. Op het lawaai, dat door de ontdekkers van den brand werd gemaakt, kwam spoedig de politie opdagen, die de groote winkelruit verbrijzelde Bij onderzoek bleek, dat de brand onder de toon bank woedde. Het vuur kon echter met behulp van emmers water door de politie en burgers worden gebluscht. De bewoners wisten nog in tijds langs de ach terzijde het huis, dat met een dichte rook was gevuld, te ontvluchten. De schade is vrij aanzienlijk, doch wordt door assurantie gedekt. De brandweer, die mede was uitgerukt, behoef de geen hulp te verleenen. De Warande. Mijnheer de Redacteur Wie langs de Warande wandelt, voornamelijk het gedeelte tusschen de Franken- en de Laurens- straat, moet zich ergeren, dat dit schoonste gedeelte van onze stad bedorven wordt door het gerij van vrachtwagens, inzonderheid van molenwagens en spoelingkisten, die dezen weg zóo fijn rijden dat bij het minste windje wolken van stof, zoowel de wandelaars als het groen der boomen bedekken en dit terwijl vanaf de Frankenstraat tot de School straat deze wagens daar absoluut niet noodig hebben. Zoo de bevoegde autoriteit een verbod uit vaardigde voor genoemde vrachtwagens om dien weg te berijden, zou zij èn de wandelaars èn de bewoners van de Warande zeer verplichten. X. Lustrumfeesten te Leiden. Gister in den Vroegen morgen, tusschen drie en vier uur, werden te Leiden met de door zes. paarden be spannen staatiekoets, die als zoodanig dienst zal doen bij 'de maskerade, proefritten afgelegd langs een gedeelte vlan den weg dien de stoet zal pas- seeren. Men was n.l. niet gerust dat het ge vaarte er goedschiks zou kunnen rijden. De vrees is door de welgeslaagde proef geheel opgeheven. Aardbeien. Gister-morgen heerschte er onder de tuinders om Beverwijk een paniek. Gisteren-nacht zijn zoo goed als alle in bloei staande aardbeien-planten bevroren, waardoor de eerste pluk geheel verloren is en van de tweede bitter weinig zal terecht komen. Men ging zelfs zoover van te spreken van een ramp. Een ,1 ij:k gevonden. Aan het Zuiderzee- strand onder Doornspijk is gevonden het lijk va» een onbekend manspersoon, gekleed met Engelsch- (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Van ingezonden stukken wordt de kopy niet teruggegeven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2