Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. De 'heer Lasies zegt, „dat onder die fundaties „welke 'men wil toeëigenem, cr zijn om arme „kinderen in de seminariën op te voeden. Deze „zou men in ieder geval moeten remboursee- „ren, of liever zij zouden dat moeten doen, die „thans de pastoors aanvallen, door wie zij vroe ger 'zijn opgevoed." Daar verscheidene afgevaardigden, radicalen en, socialisten, de steek gevoeld hebben, doet zich een hevig incident voor. Zij protesteeren en, willen Lasies, die naar zijn plaats gaat, te lijf. Men komt tusschen beiden. De radicaal Ratner, mengt zich ook in het geschil en La sies werpt hem: „Ik dineer niet met bisschop pen toe, waarop Rabier verdween. Dumont die Lasies wil oitdagen, krijgt zijn bescheid, met: „De vogel die zijn nest bevuild, is een smerig dier." Het tweede gedeelte der 1ste paragraaf van, art. IVbis werd met 317 tegen ,263 stemmen aan genomen, zoomede de geheele paragraaf. De heeren de Castelnau en Mare, Reville stel len amendementen voor ter regeling van de be legging der, gelden, voortkomende van de losse en, vaste goederen der kerkbesturen en over ,de verantwoordelijkheid der nieuwe eigenaars. Na eenige bemerkingen van den rapporteur worden zij gewijzigd aangenomen, en evenzoo de be paling, dat de goederen door den Staat, de depar tementen of gemeenten opgeëischt, niet mogen worden, toegewezen of overgedaan, dan nadat de rechtbanken, bij eventueele oppositie, uit spraak hebben gedaan. Hierop werd art. IVbis in zijn geheel aangenomen. Met art. IVter komt men aan de regeling der schulden op de gebouwen, kerken en andersinds rus tónde, welke aan den Staat, de departemen ten of gemeenten zouden terugkomen. De dis cussie wordt op vele punten zeer verward, vooral nadat de heer, Maurice Sibelle een geval heeft aangehaald van een kerk te Nantes, welke fr. 300.000 kostte en waarvan de geheele schuld nog niet betaald is. Daar niemand meer weet wat de tekst bedoelt, wordt op voorstel van den heer Paul Rertrand, besloten de behande ling tot den volgenden dag uit te stellen, in de hoop dat de nacht raad zal brengen. Fidelius. SPANJE. Onder de wetsontwerpen welke, met machti ging van den Koning, bij de Cortes zullen inko men is er een betreffende den aanbouw van een nieuwe vloot, bestaande uit 8 pantserschepen van 14,000 ton, 5 pantserkruisers en verscheidene andere eenheden. De uitgaven ervoor worden verdeeld over zes opeenvolgende begrootingen. ZUID-AFRIKA. De Daily Chronicle verneemt uit Johannesburg dat de mijnen van den Rand tegenwoordig maar 16,'200 blanken in dienst hebben tegen 144,000 Kaffers en Chineezen. Het aantal der laatsten is sedert Mei 1904 meer dan verdubbeld. Selborne is vrij populair, ook omdat hij zich ont houdt van goedkeuring van Milner's beleid. AUSTRALIë. De Daily Chronicle verneemt uit Melbourne De International Telegraph Construction Company heeft aan de regeering van het Australische ge- meenebest aangeboden, het vasteland van Austra lië met Nieuw-Guinea en Nieuw-Zeeland door middel van telegrafie zonder draad te verbinden en ook zes Australische oorlogsschepen van toe stellen te voorzien. Men zegt, dat de Australische regeering het aanbod wil aannemen, na rtiet de Engelsche regeering raad gepleegd te hebben. Offlciëele berichten. By Kon. Besl. is Zijne Excellentie, de Minister van Staat, mr. 2E. baron Mackay, Voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, bevorderd tot ridder Grootkruis in de orde van den Neder- landschen Leeuw. Bij Kon. Besl. is aan den gepensionneerden wachtmeester A. J. Meijer, laatstelijk van de 1ste divisie koninklijke marechaussee, voormalig com mandant der brigade van dat wapen te Zundert, de eere-medaille der orde van Oranje-Nassau, in zilver, toegekend. Het Koninklijk Echtpaar te Amsterdam. Uit Amsterdam wordt van gister gemeld: Tegen den middag ontlastte zich een flinke re genbui over de feestelijk getooide stad, en de zon schuilde weg. Maar gelukkig was bet al weer droog toen Hare Majesteit en de Prins om half vijf uitreden om een bezoek te bren gen aan de gewone voorjaarstentoonstelling in Arti. Bij; het vertrek gebeurde leen ongeval met het rijtuig van baron Hardenbroek Van Bergambacht, opperkamerheer van Hare Majesteit. Een der paarden viel en het andere hierdoor ver schrikt sloeg een boom kapot en beschadigde Üen bok. Gelukkig werden ide dieren spoedig ge kalmeerd. Baron Hardenbroek was ongedeerd en besteeg een ander rijtuig. Over den overvollen Dam en langs het Rokin, waar de kijkers ook in dichte drommen ge schaard waren, bereikte de stoet het gebouw der maatschappij. In de met groen, bloemen en tapijten versierde vestibule werden de vor stelijke bezoekers ontvangen door het bestuur der maatschappij, bestaande uit de heeren Bart van Hove, voorzitter A. M. Gorter, John F. Hulk, C. G. 't Hooft en J. van Oor.t. Nadat de eerste zijne medebestuursleden had voorgesteld, schreed het hooge gezelschap dadelijk naar de tentoon stelling, waar de commissie voor de kunstzalen en de beer Wenckebach, die op deze tentoonstel ling de gouden medaille der Koningin behaalde, Werden gepresenteerd. Tevens waren daarbij te genwoordig de commissie voor de kunstbeschou wingen, het bestuur van het fonds voor wedu wen en weezen en de dames van het bestuur en de kommissiën. Jongejuffrouw Willy Atto- ma, een .nichtje van den voorzitter, bood aan Hare Majesteit (een bouquet aan. Met belangstelling werd daarop de tentoon stelling in ^ogenschouw genomen. Van Arti ging het. met een wijden omweg naar het Centraal station om H. M. de Koningin-Moeder af te ha len, die jnet den trein Van 5 uur 8 uit Soest- dijk arriveerde. De begroeting van Koningin Em ma en Hare kinderen was zeer hartelijk. Behalve bet Vorstelijk Echtpaar waren ook op het per ron aanwezig burgemeester van Leeuwen, de commissaris der Koningin in Noord-Holland, mr. Van Tienhoven, e. a. De hulde van het publiek was wederom buitengewoon treffend, overal zwaaiden de boeden en zakdoeken en een krach tig hoera .vergezelde de Koninklijke familie van het station ,naar het Paleis. Te 7 uur ying het diner aan, waarbij aanzaten de leden van Gedeputeerde. Staten. Eerste Kamer. Men meldt uit Den Haag; De Eerste Kamer zal zich na de openbare ver gadering op Maandag-namiddag, naar de afdee- lingen begeven om de laatstelijk van de Tweede Kamer ontvangen wetsontwerpen te onderzoeken. Het plan is verder Dinsdag de openbare behan deling aan te vangen van de daartoe aangewezen wetsontwerpen, waaronder de onderwijsnovelle. Tweede Kamer. Hoewel de Tweede Kamer op recès is, wordt de arbeid der commissiën voortgezet. Gister-middag vergaderde de commissie van voorbereiding voor het tarief van invoerrechten, klaarblijkelijk met het doel om haar verslag nog in dit zittingjaar te doen verschijnen. De Sjah. Men bericht ons thans uit Den Haag, dat de Sjah van Perzië half Juli hier te lande wordt ver wacht. Celebes. Uit een telegraphisch bericht van den gouver neur-generaal van Nederlandsch-Indië blijkt, dat, volgens mededeeling van den gouverneur van Ce lebes en onderhoorigheden, de tot Adja Tapparang behoorende staatjes, in het landschap Maiwa, op aansporing van Gowa, de met hen gesloten con tracten terugzonden. De kroonprins vanSidenreng (een der Adja-Tappaarangsche landen) nam bij een bezoek van den resident Brugman te Parepare, waar eene compagnie gelegerd is, een vijandelijke houding aan. De kroonprins en de geheele bevol king zijn gevlucht. Een nieuw geldstuk. Door de Rijksmunt is eenigen tijd geleden een aantal proeven voor een nieuw 5-centsstukaan den minister ter beoordeeling gezonden. De stichting van het Internationalisme. De heeren Eyckman en Horrix zijn van hun reis naar Amerika te 's-Gravenhage terugge keerd. Hun reis moet, zooals men ons van betrouw bare zijde verzekert, niet zonder resultaat geweest zijn ja, dr. Eyckman is lang niet ontevreden over den afloop der conferentiën, welke hij daar met den heer Carnegie en andere voorname mannen had. Toegelicht door kaarten, heeft hij zijn plannen met den heer Horrix ontvouwd en breedvoerig heeft hij tot in de kleinste bijzonderheden het terrein van den Musschenberg, het duin nabij de Waaldorpsche vlakte, waar zij het Vredespaleis hebben willen, verklaard. De heeren toonden daarbij aan, hoe gedrongen het Vredespaleis op Zorgvliet in de toekomst zou komen te liggen, wanneer uitbreiding van straten aanleg gaat geschieden en wezen daarbij als gun stige tegenstelling op de geprojecteerde plannen der «Foundation of Internationalism", waar het vredespaleis als triomftempel der beschaving zich hoog boven alles uit verheffen zal. De verschillende verdere plannen International academy of Pedagogy, Hygiëne and Economy, het Institute of Pedagogical reform, Hygeian reform, Economical reform (wored capital) werden zeer toegejuicht. In Amerika bleek men van de locale toestan den uitnemend op de hoogte te zijn, en toegege ven moest worden, dat beter voldaan kan worden aan den eisch van den bouw van het Vredespa- lies nabij een park door het op dr. Eyckman's terrein te stichten, dan op Vader Cats, gronden. Wanneer de Regeering het plan-Vedespale is- Zorgvliet zou laten varen en de voorkeur aan dr. Eyckmans terrein zou geven, zou de heer Carnegie lang niet ongenegen zijn,'om dr. Eyckman's schoone plannen krachtig te steunen. Dr. Eyckman moet thans met alle kracht pogin gen aanwenden om de leden der Eerste Kamer voor zijn plannen te winnen, in de hoop, dat zij ingang mogen vinden en met succes worden bekroond. Land en Volk.) De Engelsche landbouwpers iu ons land. Men meldt uit Leeuwarden Gister, wekelijksche maktdag, bij uitnemend geschikt om de Engelsche journalisten in de ge legenheid te stellen zich tê overtuigen van de hoedanigheid van het Friesche vee Meer dan 5000 stuks waren er aangevoerd, waaronder ruim 1000 stuks hoornvee. Bovendien was er een tentoon stelling van een verzameling van het uitstekendste Friesche stamboekvee. Een catologus in Engelsch werd den vreemdelingen aangeboden.Verder was voor gister aan de orde de bezichtiging van het Boter- contróle-Station, een bezoek aan de kaaskeuring van de Friesche coöperatieve zuivelexportvereeni- ging, het eierenverzendingslokaal van de afdeeling Friesland van V. P. N., de boterkeuring van den Bond van coöperatieve zuivelfabrieken in Fries land. De Engelsche heeren waren een en al be wondering voor den veestapel en de zuivelberei ding. Na het lunch werd er by prachtig weder een rijtoer gedaan en een bezoek gebracht aan de boerderij van K. N. Kuperus, de coöperatieve zuivelfabriek te Marssum en de boerderij van Jan A. Wassenaar te Jelsum. Heden-ochtend aanvaard den de journalisten de terugreis via Rotterdam naar Londen. Gemeentezaken. Art. 108. Wij moeten de Commissie toegeven dat pen dak in elk geval een behoorlijke bedek king moet geven, ook al zijn op den zolder geen slaapplaatsen ingericht en stellen U derhalve voor te schrappen de woorden„wanneer op den zol der slaapplaatsen zijn." Voor bij het inwerkingtreden dezer verordening bestaande woningen is de eisch van het beschie ten der daken te streng en niet door te voeren. Terwijl ook op andere wijze een voldoende bedek king zou kunnen verkregen Worden, zou het aan brengen der beschieting dikwijls moeilijk en kost baar zijn. Ook zou, het onnoodig zijn dat zol ders, alleen als bergplaats gebezigd, bijv. boven een keujken of bergruimte, beschoten waren. Art. 123. Wij meenen dat het verbod van het hebben van winkels van lompen enz. in een woning te streng is. Wij achten het bij nader inzien beter, dat de goederen die behooren tot een handel in lompen enz. in art. 123 niet meer met name worden genoemd. Wij stellen derhalve voor art. 123 te lezen «Voor de toepassing van het voorgaand artikel komt de inhoud van een woonvertrek, dat tevens winkel is, niet in aanmerking zoo in dien winkel levensmiddelen worden verkocht, of goederen aan wezig zyn, die naar het oordeel van Burgemee ster en Wethouders de lucht verontreinigen of een merkbaren reuk in de omgeving afgeven, en in andere gevallen slechts voor de helft. Art. 126. In dit artikel werd niet van varkens of schapen gesproken, omdat ten aanzien van deze reeds een regeling is getroffen in de veror dering op de openbare reinheid enz. Bij nadere overweging der zaak komt het ons voor dat dit punt beter en vollediger is geregeld, wanneer de bepaling wordt gelezen als volgt «Het houden van een of meer paarden, koeien, schapen, bokken, geiten, konijnen of uitvliegend pluimgedierte in of nabij een woning is verboden, nadat door Burgemeester en Wethouders ter kennis van den aansprakelijken persoon is gebracht, dat daardoor hinder wordt veroorzaakt. Varkens mogen niet in of nabij een woning worden gehouden. Burgemeester en Wethouders kunnen van de voldoening aan dit verbod vrijstel ling verleenen." Wij stellen derhalve voor dit artikel gelijk boven is aangegeven te lezen. Art. 169. Hoewel de opmerking van de Com missie theoretisch juist is te achten, meenen wjj dat het toepassen der strafmaat en strafsoort binnen de aan den Gemeentewetgever in handen gegeven keus van straffen en maxima, in de praktijk veilig aan den rechter kan worden over gelaten. In geen geval deelen wij de zienswijze van de Commissie dat het maximum voor de overtreding van het belangrijke art. 12 speciaal, een te zwaar maxium zou zijn. Wij maken van deze gelegenheid gebruik eeni ge verbeteringen in ons ontwerp voor te stellen. Art. 6, le lid, 3e regel, achter «gedeelte" in te voegen «onderdeel." Art. 14. Alleen in geval van gedeeltelijke ver nieuwing behoort vrijstelling mogeljjk te zijn. Art. 95 moet zijn art. 96. Het artikel is te lezen Ten aanzien van de artt. 6, 7 en 10 kan met betrekking tot na het inwerkingtreden dezer ver ordening voor een gedeelte vernieuwde gebouwen bij ,dat inwerkingtreden bestaande, van het vol doen van een of meer der eischen omschreven in de artt. 23 tot en met 96 door Burgemeester en Wethouders vrijstelling worden verleend." Art. 29. Achter art. 14 behoort art. 29 te vol gen. Reeds in de memorie van toelichting werd het daarmede in verband gebracht. In dit artikel is in het laatste en voorlaatste lid, waar het woord rooilijn voorkomt driemaal telkens daarachter te voegen «lijn van groot ste bouwdiepte". Wat de rooilijn is aan de straatzijde van het bouwblok is deze lijn aan de zijde, van de straat afgekeerd. Wat hier voor de rooilijn is bepaald, moet ook voor haar gelden. Art, *23, 25, 26, 27 en 30. De uitbouwingen behooren te worden uitgere kend van het gevelvlak, straat- (voor) of erf (achter) gevelvlak. Derhalve is te lezen in art. 23in plaats van «rooilijn zooals die door of vanwege Burgemeester en Wethouders is aangegeven («rooiingsvlak) «straatgevellijn (straat gevelvlak)". in art. 25; in plaats van «lijn der grootste bouwdiepte, zooals die door ot vanwege Burge meester en Wethouders is aangegeven", «erfge- vellijn (erfgevelvlak)". in art. 16in plaats van «rooiingsvlak" «straat gevelvlak". in art. 27idem. Art. 30. «De straat en erfgevellijnen voor de gebouwen en alle bouwwerken van welken aard ook, moeten met inachtneming van de rooilijn en de grootste diepte van het bouwblok een en ander geldende krachtens bepaling door den gemeente raad gedaan en van de aanwijzingen, bedoeld onder 2e en 3e van het eerste lid van art. 21, waar deze zijn geschied, vanwege Burgemeester en Wet houders zijn aangegeven en ter plaatse aange wezen. Voordat dit is geschied mag geen aanvang met bouwen zijn gemaakt. Art. 99. Zoolang de erfgevellijnen niet zijn be paald, moeten als zoodanig worden aangenomen, die welke de bestaande gebouwen aangeeft. Aan het tweede lid is derhalve toe te voegen «en als erfgevellijnen, die welke de bestaande be bouwing aangeeft." In het laatste lid is achter straatgevellijnen «erfgevellijnen" in te voegen met een komma tusschen beide. Art. 112. Waar bij de overgroote meerderheid der thans bestaande gebouwen afvoerpijpen voor hemelwater enz. wel in het voorgevelvlak zy a aangebracht, en waar het dikwijls zeer moeiijjk zal zijn dit te veranderen, komt het ons, bij nader inzien voor, dat het verbod van art. 90 voor bij het inwerkingtreden der verordening bestaande gebouwen niet kan worden gesteld. Wij stellen derhalve voor dit artikel uit in art. 112 genoemde artikelen te schrappen. Gemeenteraad. Vergadering op Woensdag 31 Mei 1905, des namiddags ten 2 ure. Vaststeling der notulen vorige vergadering van 2 Mei jl. Mededeelingen. Ingekomen stukken. Agenda 1. Voorstel van B. en W. tot verhooging der jaarwedde van den leeraar aan het Gymnasium Dr. W. Bouwman. 2. Verzoek van Mej. M. T. Oosthoek, onderwij zeres aan school D., om buiten deze gemeente te mogen wonen, met advies van B. en W. 3. Verzoek van de Vereeniging «Vergunning" betreffende de benoeming van deskundigen bij reclame tegen den aanslag in het vergunnings recht. 4. Reclames tegen het vergunningsrecht van J.M. Wirsel, J. C. van Rossen, G. Zagwijn, Wed. F. ter Hofstede, J. B. Wasman, J. C. v. d. Meer en voor stel daaromtrent van B. en W. 5. Beken ing der Gezondheidscommissie over 1904. 6. Rekening van het St. Jacobs-Gasthuis over 1904. 7. Rekening over 1904 en begrooting voor 1905 van de Hofjes van Belois. 8. Vaststelling kohier no. 5 der Inkomsten belasting. 9. Ontwerp-besluiten tot wijziging der ge- meentebegrooting over 1904 en 1905. 10 Adres van de Schiedamsche Tramwegmaat schappij, houdende verzoek tot uitstel van het leg gen der lijn BroersvestBeurs, met advies van B. en W. 11. Voorstel van B. en WT. tot wijziging der verordeningen tot regeling van den cursus ter opleiding voor Hoofdonderwijzer of Hoofdonder wijzeres te Schiedam, en tot invordering van de bij dragen in de kosten van den cursus voor de akte van Hoofdonderwijzer of hoofdonderwijzeres te Schiedam. 12. Voorstel van B. W. betreffende de jaar wedde van den len Keurmeester van het vleesch. 13. Voorstel van B. en W. om voor den bouw van 2 nieuwe ovens in de gasfabriek, over een bedrag van f4500 te beschikken uit het afschrij vingsfonds. 14. Door de Commissie, belast met het ontwer pen der strafverordeningen, opgemaakte ontwerp- bouwverordening. En verdere voorstellen en mededeelingen. Arbeidsbeurs. (Opgaaf 27 Mei. 1905.) Gevraagde Arbe idskrachten. Smidsknechts. (bekwame vuurwerkers). Meubelmakers (haltwas.) Stoffeerder Verver. Jongens voor Sigarenfabriek. Loopjongens voor een winkel. Vuurwer kers, (gewoon bij stoomhamer te werken.) Me- taaldraaisrs. Modelmaker. Koperslagers. Lompensorteerder. Wagenmakers (bekwame vaklieden) Dienstmeisjes, (16 A 18 jaar.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2