Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Ingezonden Mededeelingen. Laatste Berichten. Scheepvaart. TELEGRAMMEN. LONDEN, 29 Mei. (2 uurn.m.) Volgens hier ter stede ontvan gen telegrammen is de vloot van Rozjestwensky totaal ver slagen. Kunst en Letteren. Hof van Arbitrage. Men meldt uit Weenen, dat door den Koning van Italië, op verzoek der twee daarbij betrokken mogendheden, in het geschil tusschen Frankrijk en Engeland met betrekking tot het sultanaat van Mascate, tot opperarbiter is benoemd prof. dr. Lammasch, lid van het Oostenrijksch Hee renhuis. Het scheidsgerecht, dat vermoedelijk in den loop van dezen zomer te 's-Gravenhage bijeen zal komen, bestaat derhalve thans uit de heeren prof. H. Lammasch, voorzitter, Melville W. Ful ler, president van het Hooggerechtshof in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman, lid der Tweede Kamer. Technische Hoogeschool. Met zekerheid kan worden gemeld, dat de ope ning van de Technische Hoogeschool te Delft voorloopig bepaald is op 8 Juli a.s. en dit met eenige plechtigheid zal geschieden. Door Burgemeester en Wethouders zijn tot tijdelijke onderwijzers benoemd aan school E., hoofd de Hage, de heer J. Rijkse en wel te re kenen vanaf 15 Mei tot 1 Juli a.s. gedurende het aan Mej. Smit verleende verlof, en aan school G., hoofd de heer van der Hout, de heer J. A. Bijloo, gedurende het verlof verleend aan den onderwijzer S. Houtman In den op 15 Juli a.s. tehoudenzang- wedstrijd te Breda zal de zangvereeniging »Cres- cendo" alhier, uitkomen in de 3e afdeeling. Gister-avond ongeveer 6 uren viel een zesjarig jongetje in De Kolk en werd daaruit gered door een man, die zich daartoe gekleed te water begaf. F e h r i s L a b o r i c a. Zaterdag-middag trok teen vaartuig, tot een woonschip ingericht, in het Rapenburg, bij ,de universiteits bibliotheek te Lei den, de bijzondere aandacht niet alleen door den naam vWeemoedmaar ook en niet min der door een opschrift in den mast gehangen Besmettelijke ziekte Feb ris Labor ica." Men vertelde er ook aan ons bureel, schrijft het L. D., allerlei dingen van. Daar zouden, zoo luidde de lezing, die het ,ten slotte van al de andere won, studenten wonen, die het piet met de gewone levensbeschouwing eens waren, die er allerlei vreemde gebruiken hadden in gevoerd, enz., enz. Wij zijn daarop ,eens' pp informaties uitgegaan en vonden, dat in het vaartuig woonden twee heeren, de student in de rechten W. A. C. van JJam en de kunst schilder ,J. L. Bron. De heeren ontvingen ons vriendelijk en ^va ren gaarne bereid alle mogelijke inlichtingen tte geven. i - In De heer Van Dam, een zeer sympathieke persoonlijkheid, deelde ons mede, dat hij, die zich los wilde maken Ivan de conventie en zich aangetrokken gevoelde tot de natuur, het vo rige najaar dit vaartuig fiad gekocht, pm het met zijn vriend, den kunstschilder, te be wonen. De laadruimte werd overdekt en tot een ge zellige kamer ingericht, aardig geschilderd en behangen met kunstproducten van den schil der zelfde schuit, een dorpskerkje van de Brasemermeer gezien en andere. De kajuit was ingericht tot een slaapstede. In het voorste gedeelte 'bevindt zich een klein vertrekje, dat voor studeerkamer dienst doet. Als de heer Van Dam .daar zit, is hij omringd door boeken en heeft een prachtigen kijk naar buiten. De heer Bron maakt zijn Schetsen bij voorkeur op het dek. Liefst zwerven zij op de Brasemermeer, maar de .student denkt spoedig zijn candidaatsexamen te .doen en daarvoor heeft hij ,de academiestad noodig. Hij is nog altijd korpslid en leeft met zijn collega's pp goeden voet, dodh zou. piet graag weer pp zijn kamer terug willen. Beide heeren zien ,er dan ook zeer welvarend uit als echte zonen .der natuur. En wat beteekent nu dat opschrift in den mast? zal menig lezer vragen. Dat is in goed Hollandsch vertaald „Werkziekte" of „Werk- koorts", pn onze aanstaande candidaat in de rechten, pioet nu hard werken en hoopt daar door lastige bezoekers van het lijf te houden. Doorde waterleiding. Door rijksambte naren te Maastricht is proces-verbaal opgemaakt tegen een brander, welke op sluwe wijze zijn ge distilleerd door de buis der waterleiding, van zij ne branderij in een naburig huis liet loopen, en zoodoende aan den man bracht. Dezelfde brander is al verscheidene malen wegens smokkelen ver- baliseerd. Een y r e e s e 1 ij k e ramp heeft Vrijdag-nacht de familie J. in de Jekerstraat te Maastricht getroffen. Door pen zeer treurig toeval werden haar ml. twee zoons in den bloei der jaren (17 en 26 jaren) pntrukt. De gebroeders J. waren, schrijft de L. K., bezig aan de achterzijde van de gebouwen der Zusters, Onder de bogen, aan de zijde van de Rommel, .den daar liggende beerput te reinigen. Reeds had men' ettelijke wagens beer vervoerd, zoodat er nog slechts een betrekkelijk geringe laag jn de put aanwezig was. Daar nu van bo ven pf niet langer, met emmers kon geschept wordep, besloot een der gebroeders J. zich langs eep haak af te laten zakken en aldus be neden de overige meststoffen naar boven aan te geven. Nauwelijksechter ia de nabijheid van den bodem gekomen, sloeg de ongelukkige bewuste loos ,neer en gaf geen teeken van leven. De daar verzamelde stikstoffen hadden hem bedwelmd neergeworpen. Radeloos ,van angst wilde zijn broeder even een,s .naar beneden om te redden en hoewel met alle .moeite tegengehouden, wist ook hij naar be neden ,a.f te dalem, waar een zelfde vreeselijk lot. hem .trof. De .inmiddels met den politieagent Lemmens ten tooneele verschenen hoofdagent Claessens, stelde terstopd alle pogingen in 'twerk om hulp te biedep. Hij liet allereerst was bosjes stroo uitbranden om de stikstoffen zooveel mogelijk te doen ver dwijnen en slaagde er toen met zijn helpers, na schier bo ven me n schel ij kp moeite, in, een der on gelukkige broeders op te halen. Helaas, 't was slechts een lijk, dat naar boven werd gebracht, zooals de op 't terrein aanwezige dr. Nyst onmiddellijk constateerde. Wat men verder ook in 't werk stelde, de an dere broeder J. kom niet bereikt worden en de hoofdagent Cl. achtte 't volstrekt niet raad zaam door in dien put af te laten dalen, nieuwe menschenlevens op 't spel te zetten. Hij zond daarom naar den brandweer om hulp, en spoedig waren de brandweermannen J. Sporken en J. Hufkems ten tooneele van wel ke de eerste met den rookjhelm op, zich onver schrokken in dein put waagde en daar na ©eni gen tijd zoekens, heel in den hoek neergezon ken, het lichaam ontdekte van den anderen broe der J., hetwelk hij terstond opwaarts voerde. Ook hier viel slechts de dood te constateeren. In een paardenspel te Bakewell in Enge land is tijdens de voorstelling een olifant wild ge worden. Eerst sloeg hij met zijn slurf eeu bewaker om, waarna het beest met zijn gewicht op den man ging liggen. Toen rende hij den stal in en ram melde de wanden, dat de geheele tent er van dreunde. De directeur van het paardenspel werd vervolgens door het woedende beest omgegooid, en met een van zijn tandendoorboorde het den man het dijbeen. Eindelijk kon men den olifant met zware ketenen vastleggen. Een salvo, afge vuurd door eenige vrijwilligers en yeomen, maakte toen een einde aan zijn leven. 25 cent per regel. Koopt geen kat in den Zak. Dat wil zeggen Koopt niet op loszinnige wijze het geneesmiddel, waarmede gij U wilt genezen. De weg, dien gij met geen lichten tred moet betre den is die der gezondheid. In tegendeel doet Uwe oogen goed open. Neemt rechts en links de benoo- digde inlichtingen, vraagt er naar of het genees middel, dat gij van plan zijt te nemen, geneest en of het bewijzen van genezingen gegeven heeft. Als gij geen bevrediging bekomt, als de bewijzen U niet geleverd worden, neemt als dan de Pink- Pillen, die alle dagen hun bewijzen van genezing leveren. Raadpleegt de dagbladen en in de meeste nummers zult gy attesten vinden van genezingen door de Pink-Pillen verkregen niet van onbe kende personen, maar van personen wier naam en toenaam ter dege vermeld wordt. Ziehier het attest van Mejuffrouw de Wed. J. de Vries gegeven aan onzen verslaggever omtrent hare dochter en wonende Visschersdijk te Enk huizen. Hare dochter, 25 jaren oud, was gedurende twee jaren lijdende geweest aan bloedarmoede en maagziekte. Zulks was van lieverlede al erger en erger geworden en de middelen die hiertoe tegen ingenomen werden bleven geheel en al vruchte loos. Met dat alles was de spijsvertering zeer slecht, zij klaagde over maagkrampen, steken in de zijde, kortademigheid en hartkloppingen. Hare moeder verklaarde met de grootste blijdschap dat de Pink-Pillen van Dr. William hare dochter er boven op gebracht hadden want de andere genees middelen hadden hoegenaamd geen verlichting gegeven. Zij heeft ze sedert een paar jaar niet meer ingenomen en de ongevallen die wij hier boven vermelden hebben zich nimmer meer voor gedaan hetgeen dus wel een bewijs is van de krachtdadige werking van bovengenoemde Pillen. Prijs f 1.75 de doos, f 9.per 6 doozen, ver krijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rotterdam, hoofd-depothouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Brand Schie. Hedenmiddag omstreeks 3 uur werd brand ont dekt in de branderij van den heer R. Kleipool aan de Schie. Bij onderzoek bleek, dat het vuur hoofd zakelijk woedde aan het dak aan de voorzijde van genoemd perceel. Hoewel de brand zich aanvan kelijk ernstig liet aanzien, wist de politie door baar krachtdadig optreden den brand tot het dak te beperken. De brandweer verscheen inmiddels ter plaatse. Spuiten 1, 4 en 5 werden spoedig in werking gesteld, terwijl nog met eenige slangen op de waterleiding werd gewerkt. Met de spuiten kon niet veel worden uitgericht, zoodat de politie met behulp van bijlen en andere werktuigen hier en daar heL brandende hout van het dak moest verwijderen. Het vuur was men in betrekkelijk korten tijd meester, want om 3'/4 uur werd order gegeven met den aanvoer van het blusch water te stóppen. Toen het blusschingswerk was afgeloopen, was eerst duidelijk te zien, welke schade het vuur had aangericht. De brand had zich alleen be paald tot het dak, terwijl de waterschade nog al belangrijk is. Assurantie dekt de schade. De oorzaak van den brand is vermoedelijk, dat vonken uit den schoorsteen op het dak zijn ge vallen, waardoor het hout, dat reeds warm was van de hitte der zon, vlam vatte. Wij hebben verbaasd gestaan over de onbehol penheid en het absoluut gebrek aan leiding waar door onze brandweer heeft geschitterd. YY ie had hier de leiding. De gemeente-archi tect of wie anders De eenige die getoond heeft vlugheid aan cordaatheid te paren was de pol tie. Geen enkele straal van de brandspuit kon den nok van het dak halen en terwijl brandweer mannen de slangen vóór het pand ingereedheid brachten, waren hulpvaardige handen bezig de mannen daar beneden op de vlucht te jagen door uit alle macht dakpannen als anderszins op hunne hoofden nêer te werpen. Een treurig beeld van verwardheid, onbeholpen heid en totaal gemis aan leiding en dat al bij een branddewat zal het zijn bij een grooten brand! De minister van Waterstaat. Uit 's-Hage meldt men ons De minister van W. H. en N. vertrok heden naar Velzen. RIJNHOOGTE. Caub 29 Mei2.63 M0.09 M val Huningen 29 Mei2 75 M 0.10 M Kehl. 29 Mei3.11 M0.06 M Keulen 29 Mei2.76 M0.09 M Mannheim. 29 Mei: 4.26 M; 0.13 M Rurhort 29 Mei: 2.13 M; 0.05 M Sinds 24 uur gevallen of gewassen. .Officieele apgave van heden-middag van filial© inrichting van het Kon. Mat. In stituut te Rotterdam. Normale temperatuur te Rotterdam voor lieden morgen 8 u. 14.8° O. In den voormiddag zijn de barometers bier te lande niet veranderd. De algemeene toestand duidt op Zuid- Oostelijken wind. Temperatuur te Rotterdam te 11 u 30 m 22.4 °C. Hoogste temperatuur gister-middag 3 u. 20.4° C. Laagste temperatuur heden-morgen 4 u. 12.4° C. Schiedam, 29 Mei. Aangekomen s.s. Noord- Holland, met steenkolen, van Leitli. TOKIO,29 Mei. (2.25 n.m.) Officieel. De vloot van Rodzjestwensky is feitelijk vernietigd. Twaalf Russische oorlogsschepen zijn gezonken of buitge maakt. Twee transportschepen, twee torpedoboot- jagers zijn eveneens gezonken. LONDEN, 29 Mei. De Daily Telegraph meldt, dat een particulier telegram gister in hooge regee- ringskringen te Londen ontvangen, meldt, dat de zeeslag geëindigd is met een groote overwinning voor Togo TOKIO, 29 Mei. Gisteren heerschte in de Ja- pansche Zee een afwisselende misttoen deze op trok bij hoogen wind, scheen de zon prachtig op een ruwe zee. De Russische schepen werden het eerst gezien te zes uur in den morgen, toen zij het eiland Tsoesjima naderden. Naar men meent, was het eskader samengesteld uit zes eerste-klas slagschepenzij naderden onder bedekking van den mist, die echter optrok. Toen trok liet Rus sische eskader terug. Berichten melden dat 21 andere Russische schepen in de nabijheid waren. LONDEN, 29 Mei. Uit Washington wordt ge meld, dat volgens daar ontvangen berichten de twee Russische slagschepen, die gezonken zijn in de straat van Korea, de Orel en de Borodino zijn; drie andere gezonken schepen zijn, naar men meent, kruisers. Slechts een herstellingsschip is overgebleven PARIJS, 29 Mei. Een Havas-bericht uit Iviaut- sjau meldt dat niet de geheele Russische vloot deelnam aan den slag in de straat van Korea, Alle mindervarende schepen zijn om Japan heen- gestoomd. De Japansche verliezen zijn, voor zoo ver bekend, 1 kruiser en tien torpedobooten. LONDEN, 29 Mei. Een telegram uit Tokio aan de Daily Telegraph, meldt, dat volgens berichten uit Sjanghai, de Japansche oorlogsschepen Zater dagmorgen te negen uur ter hoogte van YVoesoeng aankwamen en het Russische eskader aanvielen. U.t een later telegram blijkt, dat de Russische transportschepen te Sjanghai bleven, terwijl de schepen der vrijwillige vloot een Duitsche of Fran- sclie haven zullen opzoeken. LONDEN, 29 Mei. Een Time.s-telegram uit To kio meldt, dat de zeeslag Zaterdagnamiddag tus schen 2 en 3 uur begon. Bij liet afzenden van dit telegram was nog een officieel nieuws bekend gemaakt. TS1NGTAU, 29 Mei. Volgens mededeelingen van de bladen wordt gevochten in Straat van Korea bij liet eiland Tsoesjima. Daar is niet de geheele Russische vloot bijeen; de langzaam-stoomende schepen varen om Japan heen. De Japanners ver loren, naar gemeld wordt, een kruiser en tien torpedobooten. YYASHINGTON, 29 Mei. Het telegram, Zater dag bij het departement van Buitenlandsche Zaken ontvangen uit Tokio, luidtDe Japanners zijn in de namiddag slaags geraakt met de Oostzee-vloot in de straat van Korea. Het gebulder van het ge" schut werd aan de kust gehoord. LONDEN, 29 Mei. Aan de Daily Mail wordt uit Tokio geseind De Russische vloot is uiteen gedreven verschillende Russische schepen zijn onbruikbaar gemaakt. De rest is op de vlucht, door de Japanners achtervolgd. WASHINGTON, 29 Mei. Bij het departement van Buitenlandsche Zaken is bericht ontvangen dat het gezonken Russische slagschip('de Borodino is. De Russische en Japansche gezanten hebben noë geen officieel bericht over den uitslag ont vangen. LONDEN, 29 Mei. De Morning Post verneemt uit Sjanghai: Een telegram uit Peking meldt, dat de Oostzeevloot verslagen is bij het eiland Tsoesjima, en in noordelijke richting vlucht. Vier Russische schepen, waaronder de Borodino, zijn ge zonken. Het geschutvuur werd gehoord buiten YVoesoengeen kruiser met twee schoorsteenen kwam des morgens te Woesoeng en verliet die plaats spoedig daarna. Het stoomschip Folk, op reis van Nagasaki, ontmoette 33 Japansche oorlogsschepen het stoomschip Sootra ontmoette vier Japansche kruisers, Vrijdag-nacht, 27 mijlen Zuid-zuid-west van den vuurtoren van Kasati. Naar men meent, heeft de Russische vloot zich verdeeld in drie eskaders, ten einde te trachten door de Straat van Korea, door de Straat van Isoengaroe en door de Straat La Perouse te drin- gen. De ochtendbladen bevatten een telegram uit fokio, meldende dat volgens daar ontvangen be richten gisteren twee Russische oorlogsschepen gezien werden te 1 uur in den namiddag te Masaki op Hokkaido, stoomende in Zuidwestelijke richting. ÏOKIO, 29 Mei. Drie Russische torpedobooten werden gezien nabij Uchikawa op Hokkaido. In Mnntsjoerije. TOKIO, 29 Mei. Het Japansche leger bezette Sumingtsjeng, zes Japansche mijlen ten noorden van Sjangtoe. Dit is een zeer belangrijke beweging. Uit Servië. BELGRADO, 28 Mei. De leider der onafhanke lijke radicalen, Lioebemir Steyanowitsj is er in geslaagd, een nieuw kabinet saam te stellen, waarvan hij president en minister van Binnen- landsche Zaken is verder zijn daarin opgetrede n als minister van Onderwijs Jovan Zoujowitsjals minister van Justitie Nikola Nikolitsj als minis- tter van Oorlog kolonel Givkowitsj als minister van Financiën Markowitsj als minister van Openbare Werken Wladimir Todorowitsj als mi nister van Handel Pavitsjewitsj. Zangwcdstrijd te Haarlem. In de feestelijk versierde zaal der sociëteit Veree- niging ving Zaterdagavond de zangwedstrijd aan) uitgeschreven door de vereeniging Proza en Poëzie, bij gelegenheid van haar 15-jarig bestaan. Te 7^ uur betrad het eere-comité het podium, uit welks midden naar voren trad jhr. mr. F. W. van Styrum, die én de feestgevende vereeniging èn de deelnemers aan den wedstrijd een welkom toeriep en de beste wenschen uitsprak voor het slagen van den wedstrijd. Namens de kunstlievende leden der feestgevende vereeniging werd den voorzitter een zilveren lau werkrans overhandigd, ten dienste van het vaandel. Den directeur werd een groene lauwerkrans over handigd. Dadelijk daarop vingen de wedstrijden aan voor de derde afdeeling. Daaraan namen 15 afdeelingen deel. De zangwedstrijd heeft den volgenden uitslag gehad, Zaterdagnacht om half een bekend ge maakt 1ste pr. Aurora, Amsterdam, met alge meene stemmen2de pr. Kunst door oefening) Haarlem met 4 tegen 3st. 3de pr. Harmonie, Vianen aan de Lek, met 6 tegen 1 st.4de pr- St. Ursula, Delft, met 4 tegen 3 st.5de pr. a. Werkman's Kunstgenot, Wormerveer, met 5 tegen 2st.; 5de pr. b. Zang en Vriendschap, Rotterdam, niet 4 tegen 3 st.6de pr. a. Orpheus, Druten, met 4 tegen 3 st.6de pr. b. Exelsior, Beverwijk, met 4 tegen 3 st. Zondagmiddag werd de wedstrijd geopend met het zingen van een Feestgroet door Proza en Poëzie. Deze zang was getoonzet door den heer C.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2