Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. „zing welke hetzij door de vertegenwoor digers der instelling, hetzij door decreet ge daan is, voor: den Raad van Staten betwist kun- „nen worden, welke met a.1 de omstandigheden „der feiten rekening zal houden." De strijd welke' nu aanving liep voornamelijk over de kwestie, of het de gewone rechtbanken of de Raad van Staten zal zijn, welke in het vermelde geval uitspraak zal doen. De heer Cruppi verdedigt den. Raad van Staten en zegt dat hij niet aanneemt, dat de recht banken de beslissing van den bisschop zullen af 'te wachten hebben, alvorens te mogen oor- deelein. De heeï Ramel. „Met uw theorie zal de recht bank beslissen, wie de ware katholieken zijn." De heer Grappa. „Dat is onze bedoeling niet, wij willen niet tot heit schisma aanzetten en wil len, evenmin art. IV vernietigen. De heer Ribot. De oiylerteekenaars van uw amendement zijn zij die tegen art. IV gestemd hebben. De heer Cruppi. Ja, maar dat is, omdat de wijze waarop men, art. IV wil uitleggen niet door de republikein^che meerderheid dezer Ka mer kan worden aangenomen. De heer Ribot besteeg n,u de tribune en spreekt een zijner vurigste en welsprekendste reden uit. .Wat hij zegt is zoo. vol „bon sens", dat alleen eene meerderheid van godsdiensthaters en ver volgers er nieit door overtuigd kon worden. Het is hier eene kwestie van eerlijkheid. „Wij staan tegenover goederen door kathoke- „ken geschonken voor den katholieken eeredienst. „Het is ons allen voorgekomen, dat het 't loyaalst „zou zijn, dat de inrichtingen, welke gaan ver dwijnen, zelve' die inrichtingen en goederen over droegen aan haar, wie zij daarvoor gekozen „en aangewezen hadden. Wat wij gestemd heb ben is zooi eenvoudig en duidelijk, dat, indien „ge er op terug wilt komen, dit plleen bewijst „dat ge partijdig werk in zin hebt. De dele gatie van links heeft eene nieuwe commissie „gevormd, welke de Kamercommissie pretendeert „te vervangen. Wat hier plaats grijpt, is dus „louter komediespel. (Herhaald applaus rechts en in het centrum.) „Ge duidt het mij ten kwade, „dat ik de Kamer overtuigde, omdat ik niet tot „uw coterie of kliekbehoor. (Levendige goed keuringen op de'zelfde banken.) „Zoo de be sluiten elders genomen worden, wat hebben wij „hier dan te doen? Moeten de goederen aan „de katholieken geschonken voor den katholie ken eeredienst niet aan die genootschappen ge geven worden, welke volgens de algemeene re- „gels en organisatie gevormd zijn? Ik heb toen „doen bevestigen dat de geregelde katholieke ge nootschappen accoord moesten gaan met den „bisschop en den Paus. De „bon sens" wees „het aan. Wij bevestigden alleen de> hierarchic „der Katholieke Kerk. Gij wilt nu, dat wan neer een genootschap van eeredienst op ge- „regelde wijze zich de goederen heeft zien toe- „wijzen, 10, 15, 20 jaren daarna eene nieuwe „vereeniging van eeredienst1 deze geregeld gedane „toewijzing kan komen betwisten. Maar dat is „in strijd met alle recht. Dat is pene groote „domheid, (levendige beweging links). Gij spreekt „van processen, maar gij gaat ze in 't leven „roepen. Uw procedure is slechts een masker „om den politieken toer te verbergen, welke hier „gespeeld wordt. (Hevig tumult, de woedende radicalen willen Ribot het verder spreken be letten.) De heer Ribot. „Gij wilt den Raad van Staten „halen itn zaken, waarin zij niet te oordeelen „beeft en zij zal dus kunnen beslissen, zooals „hij zelf goed zal vinden zoo gij de goe deren niet aan de katholieken geven wilt, zegt „het dan zooals Ailard en Combes, die er hunne Jbedoelimgen mede hebben. Gij weet niet wat „ge wilt. Gij hebt lang over scheiding gespro ken) doch hebt de moeielijkheden, noch de diep- „ten van het probleem gepeild. En nu maakt „ge een regime van verdrukking, van strijd, van „tyrannie, wat niets op eene loyale scheiding „gelijkt. En wij hebben dit voor den heer Leygnes „hooren verdedigen. De heer Leygnes. „Neen wij willen geen partij- werk maken." De heer Ribot. „Dan hadt gij hier moeten „discussieeren en de delegatie Van links had niet „moeten tussehen beiden komen. Door art. IV heb- „ben wij willen helpen de scheiding aannemelijk „en vreedzaam te maken. Indien gij dit door „ellendige belangen ongedaan wilt maken. Doet het dan. Wij laten u er de geheele verantwoor delijkheid Van." (Levendige toejuichingen rechts en in 't centrum.) De zitting wordt hierop tot Woensdag ver daagd. Fidelius. SPANJE. De koningin-Moeder van Spanje heeft een dank dienst bijgewoond in de kapel van de H. Maagd der Paloma te Madrid voor den gelukkigen afloop van den aansl.g te Parijs op haar zoon gepleegd. Bij liet verlaten der kerk was de koningin-Moeder het voorwerp van een grootsche ovatie. ITALI5. Uit Rome. Bij de plechtige pauselijke Mis in de St. Pieter tot opening van het Eucharistisch Congres waren 28 kardinalen tegenwoordig; men schat het aantal geloovigen op 20.000. De eerste zitting in de kerk der Twaalf Apostelen werd bijgewoond door 14 kardinalen, veertig bisschoppen en 2000 congres leden. Kardinaal Respighi presideerde en heette 1 de congresleden welkom met een rede, naar aan leiding van den tekstBonum fratres in unum. Mgr. Heylen, bisschop van Namen, hield de feest rede en gaf een overzicht van de 25 jaren, die het Congres gehouden was. Daarna spraken Ober- dorffer, pastoor te Keulen, Réné Bazin van de Fransche Academie, Mg. Marini, Kurth, professor te Luik, de Consul van Minorka als vertegenwoor diger van Spanje en David Flemming hield een rede in het Engelsch. Het is nagenoeg zeker, dat het volgend Congres te Keulen zal gehouden worden. Offlciëele berichten. Bij Kon. Besl. is jhr. mr. A. van der Goes, ge zantschapssecretaris 2de klasse bij Hr. Ms. gezant schap te Rome, bevorderd tot gezantschapssecre taris 1ste klasse bij dat te Brussel en is mr. C. Crommelin, gezantschapssecretaris 2de klasse bij Hr. Ms. gezantschap te Brussel in die hoedanig heid overgeplaatst bij dat te Rome. Bij Kon. Besl. is verleend de eere-medaille, ver bonden aan de orde van Oranje-Nassau in zilver, aan P. van Bergeyk, meesterknechtin brons, aan P. Verleysdonk, pakhuisbaas, en P. de Groot huis vrouw van J. Joosten, sigarenmaakster, allen werk zaam in de fabriek van de firma Mignot en de Block, sigarenfabrikante te Eindhoven. Onderscheiding:. Uit Berlijn wordt geseind, dat keizer Wilhelm aan baron Bentinck, opperstalmeester van H. M. de Koningin, de orde van den Rooden Adelaar verleende. Zooals men weet, is baron Bentinck door H.M. de Koningin aan Z. K. H. Prins Hendrik, die Hare Majesteit bij de huwelijks-plechtigheid aan het hof te Berlijn vertegenwoordigt, toegevoegd. Monument Karei v. d. Heijden. Te Arnhem is' Zaterdag het monument voor ge neraal van der Heyden onthuld. Wij ontleenen het volgende aan bet llbld.het gedenkteeken moet het denkbeeld geven van een hcnting waarop een missigit zich verheft. De eerste is pit Ober- kircher, Udelfarger en Bentheimer zandsteen op getrokken, afgezet met banden van hardsteen. In Zweedsch graniet verheft zich hierop de gesymboliseerde imissigit door een adelaar op den koepel gekroond, met een mortier op het lagere gedeelte. Onder den koepel zijn de wapens van Arnhem en Batavia aangebracht en daaronder prijkt in gulden letteren de naam Karei y. d. Heyden en de jaarcijfers 18261900. Iets lager staat een medaillon et de buste van de gene raal, een werkstuk van Wienecke. Het geheele gedenkteeken wordt geflankeerd door twee koperen lilla's. De grootste lengte van het gedenkteeken is ruim 9 Meter, de groot ste hoogte pl. m. 7 nieter. Bij de onthulling, die Zaterdag te 3 uur plaats had, waren zeer vele genoodigden op den Berkenheuvel samengekomen. 11. M. de Koningin deed zich bij de plechtigheid vertegenwoordigen door majoor Schdmmelpenninck van der Oye, Prins Hendrik door den luitenant ter zee le klasse Zegers Rijser. De ministers van Oorlog en van Kolioniën hadden als vertegenwoordigers gezonden onderscheidelijk luit.-kolonel Wittevecn uit. Doesburg en luit.-kolonel R. C. Doorman, commandant der Koloniale Reserve te Nijmegen. Verder behoorden tot de aanwezigen leden van het gemeentebestuur, chefs van militaire dien sten, leden der rechterlijke macht en anderen, ve ten met hunne' dames. De onthullingsrede werd gehouden door luite nant-kolonel jhr. N. C. van Heum, commandant van het Koninklijk Militair Invalidenhuis Bron beek, die den evrtegenwoordiger dor Koningin verzocht het monument wel te willen onthullen. Vervolgens aanvaardde de burgemeester van Arnhem jhr. mr. A. Röell het gedenkteeken na mens de gemeente Arnhem. Na afloop der plechtigheid begaven de genoo digden zich naar Sonsbeek waar een concert ;werd gegeven. Vleeschvoeding; van den soldaat. Men schrijft uit 's-Gravenhage Het vergiftigingsgeval ten gevolge van het ge bruiken van ongebraden varkensgehakt, hetwelk in de infanteriekazerne te Amsterdam heeft plaats gehad, heeft de goede zijde, dat, op last van den minister van Oorlog, maatregelen worden over wogen om een goede vleeschvoeding van den sol daat beter te verzekeren, al zouden de kosten daardoor moeten stijgen. De buitengewoon lage prijzen, waarvoor in zonderheid het rund- en varkensvleesch ter levering wordt aangenomen, hebben den minister er mede toe gebracht in deze belangrijke zaak in te grijpen. Een Persdelict. De correspondent van De Telegraaf te Bata via seint «De heer M. Vierhout, hoofdredacteur van De Locomotief, wordt vervolgd en is gegijzeld wijl hij weigerde zijn zegsman te noemen inzake een ar tikel in De Locomotief van 18 Nov. inhoudende defensie-onthullingen." Aan de (/V. 11. Ctwordt geseind «De hoofdredacteur van de Locomotief Vierhout is op last van den Raad van Justitie te Semarang in gijzeling gesteld, zoolang hij weigert den inzen der te noemen van in zijn blad gepubliceerde defensiegeheimen. De Nieuwe Courant schrijft «Uit Indië kwam het verbazingwekkende bericht, dat onze algemeen geachte collega Vierhout, die nog geen twee jaar geleden mr. Broosliooit als hoofdredacteur van De Locomotief opvolgde, op last van den Raad van Justitie te Semarang in gijzeling is gesteld, omdat hij weigert den inzender te noemen van in zijn blad geopenbaarde gehei men betreffende de defensie. «Dit bericht zal niet alleen in journalistieke kringen, maar ook daarbuiten, naar wij hopen, alleszins gerechtvaardigde ergernis verwekken. Als de hoofdredacteur van De Locomotief zich door het openbaren van landsgeheimen aan wet of ver ordening vergrepen heeft, behoort hij te worden gestraft zij het zelfs op grond van een Indisch- reglement dat als «gewrocht der duisternis be kend staat. Maar dat men een verantwoordelijk redacteur gewetensdwang aandoet door hem te stellen voor de keus tussehen zijn persoonlijke vrijheid en het schenden van vertrouwen tegenover dengene die zich op zijn eere-woord verliet is kortweg schandelijk. «Het bewaren van het beroepsgeheim is een allereerste moreele en professioneele plicht van dengene die met de leiding van een blad be last is. Daaromtrent kan geen verschil van meening bestaan en daarmee gaat strafrechte lijke verantwoordelijkheid voor den inhoud van het blad gepaard. Natuurlijk bereikt men ove rigens met inquisitorale maatregelen als het rechtscollege te Semarang goedvond toe te pas sen, tegenover een man van eer niets. En de gijzeling van den heer Vierhout zal dan ook heel kort of... heel lang duren. »Zonder ernstig protest mag dit ergerlijke voor val niet voorbijgaan. Het zal, naar wij verwachten, ook niet zonder invloed blijven op de gezindheid der Juristen-vereeniging" ten aanzien van het persgeheim, hetwelk als onderdeel van het ambts- en beroepsgeheim in haar aanstaande vergadering ter sprake komt". Ongelukken. Op de steenfabriek te Culemborg is Zaterdag middag de 16-jarige arbeider D. door den ketting (staaldraad) gegrepen en onmiddellijk gedood. Bij binnenkomst van een trein te Meers*en is de heer F. G., wonende aldaar aangereden met het treurig gevolg dat hij kort daarna is overleden. Zaterdagmorgen is te Venlo bij het binnen komen van een trein van Maastricht de wegwerker V. aangereden en belangrijk aan het hoofd verwond. Een tweejarig kind van C. te Groesbeek is daar in een beerput gevallen en dood er uit ge haald Uit Heerlen meldt men Op de kolenmijn te Terwindselen hebben Zater dagnacht bij het verrichten van hun werkzaam heden twee personen het leven verloren. Het onge luk moet ontstaan zijn bij het beschieten der muren. Te Maastricht hebben twee kinderen, 5 en 8 jaren oud, uit een vuilnishoop een üeschje opge raapt en van den inhoud gedronken. Eenige uren later werden zij, onder verschijnselen van vergif tiging, in het hospitaal Calvariënberg opgenomen. Hun toestand is zorgwekkend. Zaterdag-namiddag is te Middelburg in de Langeviele door de tram een 5-jarig jongetje middendoor gereden. Spoel's Vocaal-Ensemble. Op het concert van Spoel's Vocaal-Ensemble zal het volgend programma worden uitgevoerd 1. a. Tenebrae factae sunt, Paleslrina f1514 1594). b. Mitten wir im Leben sind, Wilhelm Berger (1861). 2. a. Bede voor het Vaderland, b. Dankgebed. 3. a. Lied op het ontzet van Bergen op Zoom, b. Loflied op den Hollander en den Zeeuw, c. Houd het roer recht, Oud-Nederl. liederen uit den Gedenckclank van Valerius (1625) bewerkt door Julius Röntgen (1855). 4. Liederen voor Alt (Mej. Phine de Bruyn), a. Novembre, Trémisot (1867J, b. Ich denke oftans blaue Meer, Felix Weingartner (1863), c. Wal- desruh, Arnold Spoel (1859). 5. a. Avond, Cornélie van Oosterzee (1863). b. Ons Hollandsch lied, Catharina van Rennes (1858), 6. a. 'k Kwam laest over bergen en dalen, b. Bellootje, Oud Nederl. liederen uit de 18de eeuw bew. door Fl. van Duyse (1843). Pauze. 7. Van een Ruiter en eene Koningsdochter (ballade), Joh. Verhulst (1816-1891). 8 a. La Violette; b. Grisélidis, Oud-Fransche liederen (Brunettes) uit de 17de eeuw. 9. Liederen voor Bariton (de heer Aarsse)a. Siehst du das Meer, Georg Henschel (1850)b Frisch gesun- gen, Arnold Spoel (1859). 10 a. Audite Nova, Orlando di Lasso (1532—1594); b Klaertje, Ilu- malda du Eysinga (1843)c. Slaap, kindeken slaap, oud Nederl. lied uit de 18de eeuw bewerkt door Florimond van Duyse (1843). 11. Liederen voor Sopraan (mej. Marie Ilaagmans); a. Nel cor non piu mi sento (op verzoek) Giovanni Pai - siello (17411816); b. Ganz leise, Hans Sommar (1837). 12. Domine salvam fac reginam no«tram, A. Giescn (1843). Sclierinvereeniging »St. Michael". De uitslag van den gister plaatst gehad heb bende Nationalen Scherm wedstrijd is als volgt Corps wedstrijd: (Sabel.) 1ste prijs de schermvereeniging «Eendracht maakt Macht" van Rotterdam, door den heeren L. v, d. Merwe, A* H. Hofmeester en A. de Boer2e prijs door de Schermv. «St. Lodewijk IX" van Rotterdam, door de heeren v. Wingerden, A. Buying en M. *an Leeuwen; 3e prijs de Schermv. Wilhelmina" van Rotterdam, door de heeren G. v. Oostrum J. van Helden en A. J. Bingleij. Corpswedstrijd: (Lange Stok.) 1ste pnjs de Schermv. «Oranje" door de heeren D. W. de Rooi, J. van Noortwijk en A. K. van der Weide, van Rotterdam2de prijs de Schermv. «Rotterdam van Rotterdam door de heeren P. Kruit, J Mercei) en P. v. Holten 3de prijs de Schermv, »St. Mi' chaël" te Delft, door de heeren Schgoers, Jutte en Dijkman. Personeele wedstrijd: (Degen) 1ste prijs M. v. Leeuwen, van «Lodewijk IX", van Rotterdam, 2de prijs P. van Holten, «van Rotterdam" te Rot terdam, 3de prijs H. Jamin, van «St. Michaël van Dordrecht. Personeel (Sabel.) 1ste prijs door J. MerceiJ van «Rotterdam" te Rotterdam, 2de prijs L. van Wingerden van «Lodewijk IX" van Rotterdam, 3de prijs J. Groenenwegen van «Lodewijk IX van Rotterdam. Personeel. (Lange stok.) 1ste prijs H K* v. d. Weide, van «Oranje" van Rotterdam 2de prijs J. van Noortwijk van «Oranje van Rotterdam, 3de prijs Buying van «Lodewijk IX" van Rotter dam. G is t e r-m orgen, omstreeks 9.) uur, kreeg de machine van de stoomtram nabij het roode hek een defect, waardoor zij niet verder kon gaan. De tram van Rotterdam kon hierdoor ook niet passeeren. Om 11 uren was de dienst weer geregeld, nadat een andere machine de defecte naar de remise had gebracht. Zaterdag-namiddag vroeg een jon gen van 18 a 19-jarigen leeftijd aan een 10-jari- gen knaap, die boodschappen had gedaan, hem eenig geld te wisselen. Nadat deze aan zijn ver langen had voldaan, bemerkte hij eenige oogen- bhkken later, dat hij f 3 te weinig had terug ontvangen. Dadelijk ging hij den 19-jarigen jongen achterna, doch deze had zich reeds in de richting van den Rotterdamschen dijk verwijderd. Hetdramate Haarlem. Het gerechtelijk onderzoek in zake den geheimzinnigen brand in Spruitenboschstraat te Haarlem, waarbij een verkoold lijk werd gevonden, duurt nog steeds voort. Tegen Maandagmiddag zijn weder eenige personen gedagvaard om voor den rechter-com- missaris te verschijnen. Krankzinnig geworden. Wij verne men, dat de wed. K., die onlangs te Haarlem werd gearresteerd wegens oplichterij zij loo- geerde met haar dochter in de voornaamste ho tels, kocht bij verschillende winkeliers allerlei artikelen en betaalde nimmer in de gevan genis krankzinnig geworden is. (H. D.) Het Burmaniahuis. Naar het N. v. I' uit goede bron verneemt, zal het van ouds beken de Burmaniahuis te Leeuwarden met zijn rijk historisch verleden, na het eindigen van den huurtijd, in Mei 1906, hoogstwaarschijnlijk ver dwijnen, en moet reeds besloten zijn, dat op het vrijkomend terrein een kruisstraat zal worden aangelegd, waar tachtig werkmanswoningen tegen billijken huurprijs zullen verrijzen. Zooals men weet, is Burmaniahuis gebouwd op de oudste plek van de stad naast de Oldehove en hebben daar de eerste ridders gewoond, die aan de kruis tochten naar het Heilige Land hebben deelgeno men. Inbraak in een grafkelder. Uit Assen meldt men aan de' Zw. Ct.Dooi de justitie en politie is een officieel nader onderzoek in gesteld naar de schending van den grafkelder en de daarin bijgezette lijken van den heer Val- kensteyn en zijn echtgenoote d'Arenay. De kis1 der laatste met looden omkleedsel 'bleek met beitels opengebroken, doch de sprei of het kleed met de fraaie franjes bleek, (hoewel het ruw w»s afgerukt, nog aanwezig te zijn. Alles was nage noeg tot stof vergaan, alleen de beenderen der overledene werden aangetroffen. Deze laatste zul len nu in een nieuwe feislt worden overgebracht en weder bijgezet. Aan de kist van 't lijk van Vialkensteyn werd geen bijzonders waargenomen; het verkeert in bijna, ongeschonden staat. Eeö nader onderzoek zal nog worden ingesteld. Mo t o r t rei n e n. Naar wij vernemen, is de in wording zijnde Maatschappij tot Exploitatie van motortreinen (systeem-Renard) voornemen» automobieldiensten te openen tussehen Amstfii" dam eii Muideriberg, Haarlem en Bloemendaab ArnhemUe Steeg en Den HaagAlfen. De motortreinen, bestaande uit personen- en goederenwagens, welke alle met een doorioopend

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2