Algemeen Overzicht. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. natie. De buitengewoon drukke opkomst der kie- fceris maakt tiet duidelijk dat de alkeer van dit vierjarig régime van, geweld en leugen een ster ke strooming heeft doen ontstaan tegen dezen man- Verder zegt het blad, dat er op de sociaal democratische oandidaten G5743 stemmen zijn uitgebracht, tegen 38279 in 1901. Zij had Amsterdam III (aftredend lid mr. Troel stra) beter gewenscht, daar moet, zegt zij, eigen lijk geen herstemming meer voorkomen. Zij meent intusschen, dat er hoogstens voor een kleine teleurstelling, zeker niet voor ontevredenheid re den bestaat. Lochem noemt zij het groote leed voor de sociaal-democratische partij. 19 Juni. De vredesonderhandelingen. Het staat nu, vast, dat Washington de plaats van samenkomst zal zijn voor de gevolmach tigden van Rusland en Japan. Na d» aanwijzing van Washington als plaats van bijeenkomst der gevolmachtigden, poogde Rusland op de kwestie terug te komen en had er eenige gedachtenwisseling tusschen de Rus sische en Amerikaansche regeeringen plaats. Ambtelijk wordt medegedeeld, dat een wij ziging der keuze niet waarschijnlijk is een an dere plaats te kiezen zonder Japan's toestem ming en dit land heeft reeds bezwaar gemaakt tegen de keuze van een Europeesche hoofdstad. De zaak beschouwt men nu als afgedaan. Volgens Renter is men te Tokio wel tevreden over de keuze van, Washington als plaats voor de onderhandelingen. Men had wel liever eenj plaats in het noorden van China gehad, om dat de besprekingen dan eerder konden begin nen, maar men klaagt toch niet over de be slissing. De Petersburgsche oorrespondent van de Matin seinde Zaterdag, dat te St. Petersburg alles be halve gunstige geruchten loopen over de vre- deskwestie. Dat Japan niet toeschietelijk is, zou niet zoozeer zijn reden vinden in aarzeling ten aanzien van de plaats waar de besprekingen gehouden zullen worden, ajs wel in ergernis over de houding die de Russische regeering aan neemt in de kwestie waar 'top aankomt. Linjewitsj zoo meldt de correspondent nog heeft telegrammen, gezonden over gevechten die in zijn voordeel afgeloopen zouden zijn. De Japansche krijgsgevangenen beklaagden zich over de ontberingen die zij te velde te verduren had den: rijst en munitie raken op. Het is wel merkwaardig, zegt de correspondent, te zien hoe, bij het begin van de besprekingen over vrede, de Russen zich de overwinning toeschrijven en) de Japanners over den honger klagen 1 Te Londen is men, naar de correspondent van de Matin aldaar meldt, vrij optimistisch gestemd over den, kans op vrede. De Japan ners te Londen geven te veTstaan dat er niet izooveel verschil is tusschen hetgeen Japan ver langt en hetgeen Rusland bereid is te geven. (Hoe weten de Japanners te Londen dit laatste?) Japan zou niet staan op ontmanteling van Wla- wostok, daar het toch den spoorweg tot aan Char- bin zal krijgen en Wladiwostok dus niet veel kwaad meer kan doen. Zij begrijpen ook dat men van een groote mogendheid als Rusland niet ver langen kan dat het zich verbindt, geen vloot in de Oost-Aziatische waterente onderhouden ook is deze kwestie voor Japan nu niet dringend, om dat de Russische vloot niet meer bestaat. En wat den afstand van Sachalin betreft, ook, deze eisch zal niet gesteld worden door Japan, dat zijn vis- scherij-recht toch behoudt, en voor 't overige is dat eiland waardeloos. Rusland zou Mantsjoerije willen ontruimen, Liaotong met Port Arthur willen afstaan, den spoorweg naar Charbin prijsgeven en een oorlogs schatting betalen. Het bedrag van die oorlogs schatting zou vastgesteld worden op een aanstaan de vredesconferentie (bedoeld is vermoedelijk aan de beslissing van het Haagsche hof onderworpen worden), maar men zal zien dat het door Japan verlangde bedrag niet al te hoog geacht zal wor den. Is men eenmaal bijeen dan zal men 't, met oprechtheid en goeden wil, spoedig klaar spelen. Dit bericht lijkt wel eenigszins op een proefballon. Koeropatkin heeft aan den adelsmaarschalk van Moskou medegedeeld, hoe hij het betreurt, dat de zemstwo's en, steden de beweging voor vxede inleidden, terwijl het Russische leger de vaste overtuiging van overwinnen koesterde. Van liet oorlogsterrein. Generaal Linjewitsj seinde Vrijdag uit zijn hoofdkwartier aan den Tsaar Heden-ochtend viel onze voorhoede den vijand aan ten westen van den spoorweg. Een post ten zuiden van Palitoen werd door twee compagniën Japanners teruggeworpen. Zondag werd te Tokio ambtelijk het volgende bekend gemaakt Vrijdag heeft de Japansche centrumsafdeeling de Russische voorposten te Len-tsjia-peng terug gedreven (?5 KM. ten N.O. van Lang-ping), en de vervolging voortgezet. Na een gevecht werd de stelling van Liaojang-Woping bezet; de vijan delijke ruiterij die noordwaarts terugtrok, werd beschoten en leed zware verliezen. Ten slotte raakte de vijand in verwarring. De Japansche linker-kolonne wierp granaten tusschen de Rus sische ruiters. Volgens de krijgsgevangenen was de stelling bezet door 5000 ruiters met 20 kanon nen, van Misjtsjenko'safdeeling. Blijkbaar heerschte er een paniek onder de Russen, die voorraad en kleeren in den steek lieten. De Japanners hadden 30 dooden en 135 gewondenhet verlies der Russen is onzeker, maar moet aanzienlijk zijn. Een protest. Zaterdagmiddag is een krachtig vertoog van Engeland aan de Russische regeering overgebracht met betrekking tot het in den grond boren van Engelsche koopvaardijschepen door Russische krui sers. De Engelsche gezant, die het protest overbracht, heeft LamsdorlTs aandacht gevestigd op het geval van de stoomboot Sai7it Kilda. die is gezonken doordien de Russen er op hebben geschoten. De gezant wees op den ernst van den toestand, door zulke incidenteivontstaande en vroeg verder of er behoorlijke schadevergoeding zal worden gegeven en of er onmiddellijk stappen waren gedaan om de herhaling van zulke voorvallen onmogelijk te maken. Lamsdorff beloofde onmiddellijk over de zaak te zullen spreken met den minister van Marine en voegde daaraan toe, dat de assuranties voor ge zonken neutrale schepen in het vorige jaar goed gebleven zijn en het geval van de Saint Kilda afzonderlijk staat en waarschijnlijk aan misver stand is te wijten. RUSLAND. De Tsaar en de Tsaritsa hebben zich Zaterdag met hunne kinderen van Tsaarskoje-Zelo naar Peterhof begeven voor het zomeroponthoud. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Reuter seint uit Boedapest De nieuwe minister van Onderwijs Lukacs ver klaart in een Open brief, dat het programma van het nieuwe ministerie bestaat in de opwek king van alle krachten der meerderheid ter weg ruiming van de hinderpalen, die aan de vorming van een parlementair kabinet in den weg staan. Het ministerie-Fejervary zal de dringenste bestuurs zaken afdoen en zich daarbij door geen partijbe slommering laten leiden. FRANKRIJK. Het Journal Officiel bevat de benoeming van Rouvier tot minister van Buitenlandsche Zaken en van Merlou tot minister van Financiën. SPANJE. Het congres is bijeen onder voorzitterschap van Robledo. De ministerieele candidaat voor het vice-presidentschap is geslagen. De commissie voor de financiën besloot den 20sten het begrootings- onderzoek voor 1905 voort te zetten. Men acht een crisis onvermijdelijk. IT ALK. In de Kamer werd Zaterdag de behandeling van het ontwerp betreffende verhooging der marine- en legercredieten voortgezet. Admiraal Mirabello zeide, dat de vloot niet had kunnen worden afge werkt met de door de wet van 1901 toegestane middelen. Het was noodig om de beschikking te geven over nieuwe middelen. De minister geeft een uiteenzetting van de verschillende bestem mingen der gevraagde bedragen voor den. bouw van torpedojagers, kruisers, pantserschepen, enz. De minister besluit met de verklaring, dat de regeering zich voorbehoudt om bij de tenuitvoer legging van haar programma rekening te houden met bizondere omstandigheden. De minister der schatkist gaf een formeele ver zekering, dat de aanneming van het ontwerp den toestand der schatkist niet zal schaden. Carcano gewaagde in de Kamer van den ge zonden toestand der begrooting, die over 1904- 1905 een overschot zal geven van 30 millioen en over 1905-1906 van 25 millioen. MAROKKO. De Standard verneemt uit Washington Roo sevelt heeft toegestemd in Duitschland's voorstel betreffende een Marokkaansche conferentie, onder voorwaarde dat alle belanghebbende mogendheden samengaan. Roosevelt erkent de juistheid van Duitsehlands argument dat de Engelsch-Fransche entente aangaande Marokko niet te vereenigen is met art. 17 van het tractaat van 1880, dat van kracht is tot 1910. Aan de Standard seint men uit TandzjerVan gezaghebbende zijde wordt tegengesproken dat Duitschland den sultan van Marokko gevraagd heeft een Duitsche leening te aanvaarden tegen de toe kenning van territoriale of commercieele voordee- len aan Duitschland. Verkiezingen voor de Tweede Kmner. De uitslag van de verkiezingen in de districten Breda, Grave, Hontenisse en Sittard is door ons bericht zonder vermelding der uitgebrachte stem men. Deze ontvingen we later en deelen we thans ter aanvulling mede Breda. Uitgebracht 5134 geldige stemmen, waarvan 3616 op den heer L. P. M. H. baron Michiels van Verduynen (r.-kath.), 595 op den heer G. C. A. Fabius (vrijz.-dem.), en 923 op den heer dr. J. van den Brink (soc.-dem.). Grave. Uitgebracht 5038 geldige stemmen, waarvan 2490 op Mr. D. A. P. N. Kooien, (r.-kath.) 2270 Mr. J. J. I. Harte van Tecklenburg. (r.-kath.) en 278 op den heer J. M. P. Broeder, (r.-kat.). Hontenisse. Uitgebracht 6089 geldige stem men, waarvan 3341 op den heer P. F. Fruijtier (r.-kath.), 2488 op mr. J. G. van Deinse (oud-lib.) en 260 op dr. J. van den Brink (soc.-dem.). Sittard. Uitgebracht 2241 geldige stemmen, waarvan 1919 op den heer J. 11. J. Beckers (R.-Kath.) en 322 op den heer Aug. Kamps (R.-Kath.). Voorts ontvingen we nog enkele verbeteringen in de medegedeelde stemmencijfers. In het district Bergen op-Zoom bekwam J. Brink huis 410 stemmen. In het district Delft bekwam Bergmeijer 582, mr. v. d. Velden 3386 en mr. Zimmerman 2028 stemmen. In het district Dokkum kreeg A. v. d. Heide 595 stemmen. In het district Bruten bekwam mr. Duijn- stee niet 3041 maar 2586 stemmen en jhr. Van Nispen tot Sevenaer niet 1305 maar 1363 stemmen. In het district Haarlem kreeg F. W. Hugen- holtz 1072 stemmen. In het district Hilversum bekwam Franoy821, baron v. Heemstra 4464, Lieftinck 112 en v. Roggen 1996 stemmen. In het district Loosduinen werden op de hee- ren A. Brummelkamp en mr. A. Ferf niet onder scheidenlijk uitgebracht 5175 en 2254, maar resp. 5378 en 2298 stemmen, In het district Oosterhout bekwamen jhr. Van denBerch van Heemstede en de heer Thijssen niet resp. 3335 en 774, maar resp. 3470 en 825 stemmen. In het district Leeuwarden kreeg de heer Het- tinga 1439 in plaats van 4379 stemmen. In het district Tilburg kreeg A. Mutsaers 295 st. In het district Wijk bij Duurstede Mr. II. C. Dresselhuys 2065 stemmenJ. Oudegeest 129 en mr. N. de Ridder 4233. Oji den uitslag der verkiezingen hebben die cijferverbeteringen natuurlijk geen invloed. Door een specialen dienst op het telegraafkan toor ten paleize het Loo is de Koningin tot zelfs zeer laat in den avond voortdurend op de hoogte gehouden van den stand der stemmingen. De liberale commissie van advies deelt het volgende mede »De commissie van advies overwegende dut waar antirev. ot roomsch kath. met sociaal-dem. in herstemming komen, de beginselen dier candidaten te zeer afwijken van die welke in het manifest aan de lib. kiezers zijn uiteengezet, onthoudt zich van het aanbevelen van een algemeene gedragslijn en zal niet trachten invloed te oefenen op de beslissing der kiezers in zoodanige gevallen." Uit Heerenveen ontvingen wij het verontrustend bericht, dat te Steenwijk de gemoederen door den uitslag der verkiezingen zoozeer waren verhit, dat het noodig werd geacht een detachement rijks politie daarheen te zenden tot handhaving van de orde. Wegens den Zondagsdienst aan de telegraaf kantoren was het onmogelijk iets naders omtrent de gebeurtenissen daar te vernemen. (Hdsbl.) Technische Hoogeschool. De opening der Technische Hoogeschool zal niet op 8, doch op 10 Juli plaats hebben en worden bijgewoond door de Koningin, de Koningin-Moe der en Prins Hendrik. De Japanschen prins en prinses in Nederland. De trein die gister-avond prins en prinses Ari- soegawa van Japan uit Frankfort naar 's-Graven- hage voerde, kwam met circa een kwartier ver traging aan het Staatsspoorwegstation aan. Uit het salonrijtuig door de regeering te Zeve naar voor de vorstelijke personen en hun gevolg beschikbaar gesteld, stapte het eerst de Japansche gezant uit, die de hooge verwanten van zijn sou- verein uit Frankfort herwaarts begeleid had. Daarna verscheen de prinses, eene vrij slanke vrouw, ge heel in Europeesch licht-grijs reistoilet met witten hoed, gevolgd door haren gemaal, klein van ge stalte, en gekleed in de admiraalstenue der Ja pansche marine, welke uniform veel geljjkt op de Europeesche marine-tenue. De heer Mitsoehasje stelde aan het vorstelijk echtpaar voor baron Sirtema van Grovestins, Hr. Ms. grootmeester, gekleed in demi-gala, die uit naam van Koningin Wilhelmina de vorstelijke personen verwelkomde en die de prinses met den handkus begroette. Hr. Ms. vertegenwoordiger stelde aan den prins voor jhr. v. d. Bosch, kamerheer, en kapitein graat Du Monceau, adjudant, onder mededeeling dat heiden aan Z. K. H. waren toegevoegd, voor welke eer de prins zeer vleiend dank betuigde. Omstuwd door een talrijk gevolg begat het echtpaar zich vervolgens in de koninklijke ont- vangsalon, al waar het werd opgewacht door den minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. van Weede, den burgemeester, baron Sweerts, den luit.-generaal Scherer, gouverneur der residentie, en baron Bentinck, opper-stalmeester, allen voor deze gelegenheid in ambtsgewaad gekleed. Met allen onderhield zich de prins, die aan hardhoo- righeid schijnt te lijden, daar hij bij het voeren van een gesprek telkenmale de hand aan het rechteroor brengt. In de-Rijnstraat stond een gesloten gala-rijtuig uit de koninklijke stallen gereed, waarmede de gasten ,an H. ML naar het koninklijk paleis, waar i j l aj- ren, reden, 't Was reeds avond, zoodat de opeen gepakte menigte, tusschen wier rijen de koets zich in beweging stelde, weinig kon zien. Dit nam niet weg dat, toen de Oostersche vorst en vorstin voorbijtrokken, er een krachtig gejuich apgWgi dat tot aan den Bezuidenhout voortgolfde, wa®r 't ook wemelde van menschen. Op het perron van de Staatsspoor mocht me' mand worden toegelaten. Uit de tegenover be' station gelegen woning van den gezant van den Mikado was de Japansche vlag ontplooid. Heden-middag te 1 i/j uur vertrokken de prms en zijne gemalin naar Het Loo, om een bezoek te brengen aan H. M., vanwaar zij des avonds te lilt uur in de Residentie terugkeeren. De vredesonderhandelingen. Reuter seint uit Stockholm De regeering heeft tot gezant in den Haag l>e' benoemd baron Falkenberg, gezantschapraad te Kopenhagen. Uit de Gigoelanden. De correspondent van de Tel. te Kota-Radja seinde gistermorgen In de Gajoeloeos werd luitenant Rhemrev zwaM" gewond. De Rijksmiddelen. In Mei hebben de gewone rijksmiddelen voor 's lands schatkist f 14,466,441.95| opgebrachteen bedrag, dat bevredigend kan genoemd worden- Het overtreft 1/12 gedeelte der raming voor he' geheele jaar, terwijl gewoonlijk de middelen 'n het laatst van het jaar ruimer vloeien dan in het begin, met f2,218,882.02j en de opbrengst der gewone middelen in Mei van verleden jaar me' f 1,174,638.90toen was echter, vergeleken met Mei 1903 ruim f 9 ton minder ontvangen, zoodat het in de afgeloopen maand in de schatkist ge' vloeide bedrag slechts met f2 ton het bedrag) ontvangen in dezelfde maand twee jaar geleden, overtreft. Prof dr. J. L. C. Schroeder van der Kolk. t Na een langdurig lijden, dat af en toe symptomen van beterschap gaf, doch ten slotte den lijder sloopte, is te 's-Gravenhage aan hartvergrooting; waarbij nog nierziekte zich voegde, overleden prof- dr. J. L. C. Schroeder van der Kolk, hoogleeraar aan de Polytechnische School te Delft. Maskerade te Utrecht. Wij vernemen uit Utrecht, dat in een gisteren gehouden vergadering van het Utrechtsch Stu dentencorps het plan der Maskerade-commissie voor een in 1906 te houden maskerade, voorstel lende den triomftocht van Keizer Germanicus binnnen Rome in het jaar 17 na Chr., zonder stemming werd aangenomen. NCt.) Nijverheidsten toonstelling. Zaterdag-avond is door mr. A. E. J. baron Van Voorst tot Voorst, commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant, in zijn qualiteit van beschermheer der te 's-Hertogenbosch van 17 Jum tot 3 Juli te houden Nijverlieidstentoonstelling> deze tentoonstelling geopend. Een talrijk publiek woonde de plechtigheid bij. De tentoonstelling geeft een vrij getrouw beeld van de Noord-Bra- bantsche nijverheid. Ongelukken. Door de sneltrein 80 van Vlissingen is Zater dagochtend op het emplacement Roosendaal over reden de arbeider W. van Loenhout. Het hoofd en een been waren geheel van het lichaam gescheiden. De man was gehuwd en laat een weduwe met kinderen achter. Een kindje van den stukadoor V. L. te Tiel» slikte Zaterdag eene naald in. De tweejarige kleine overleed tengevolge daarvan kort daarna. Ned. R. K. Volksbond. Afd. Schiedam. Gisteren had in »Musis Sacrum" de gewone maandelijksche vergadering plaats der afd. Schiedam van den R. K. Volksbond. Nadat de Voorzitter, de heer Th. J. Mou- wens, de vergadering geopend had, sprak hy eenige woorden naar aanleiding van de verkiezing van den heer Passtoors, die met zulk een groote meerderheid te Beverwijk herkozen is. Verder bracht hij hulde en lot aan de zangvereeniging »S'- Caecilia" en wenschte haar geluk met het groote succes, dat zij te Haarlem bij gelegenheid van het zangconcours had behaald, waar zij den tweeden prijs verkreeg. Eveneens wenschte hjj de scherm- vereeniging »St. Michaël" geluk met het welslagen van den door haar uitgeschreven wedstrijd. Nadat nog eenige nieuwe leden geïnstalleerd waren, werd overgegaan tot herziening van het huish- reglement, dat in deze vergadering geheel werd afgehandeld. Hierna had de herstemming plaats tusschen de heeren Hilkhuizen en Van Noori voor den Centralen Raad. De uitslag van deze stemming was, dat op den heer Hilkhuizen 5ö> op den heer Van Noort 107 stemmen waren uit' gebracht, zoodat laatstgenoemde gekozen was. Drie stemmen waren van onwaarde. De uitslag van de verkiezing voor drie verifieurs tot het nazien der boeken is nog niet bekend. Door den penningmeester, den heer VoorwakL werd vervolgens het halfjaarlyksch verslag uitge- bracht, waaruit bleek, dat de ontvangsten be droegen t2020.39.j en de uitgaven fl975.14i' alzoo een saldo van f 45.25. Gedurende de vergadering werd door de zang vereeniging »St. Caecilia" de nummers ten gehoor® gebracht, waarmede zij te Haarlem den 2en pnjs verwierf. Deze nummers werden op uitmuntende wijze uitgevoerd en het bleek, dat de ineiaille,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2