Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. ten getale, dat de troepen ontboden moesten worden. Deze gaven eenige salvo's met het ge volg dat elf mensehen gedood en ongeveer veer tig, onder wie vrouwen en kinderen, gewond werden. De gewonden bleven verscheiden uren op straat liggen, want toen de geneesheeren er bij kwamen, dreigde men op hen te zullen schieten als zij de gekwetsten hulp verleenden. ZWEDEN. Het Nya Daglegt Allehanda weet te vertellen, dat de regeering Dinsdag haar verzoek om ontslag heeft ingediend. Het blad verlangt, dat een coa litie-ministerie uit alle partijen wordt gevormd. ENGELAND. Balfour deelde gister mee, dat de regeering een wetsontwerp zou indienen, waarbij bijzondere be voegdheden worden toegekend aan de koninklijke commissie, die een onderzoek moet instellen naar het Zuid-Afrikaansche proviand-schandaal. De oppositie zal den 26sten een motie van afkeuring voorstellen in verband met deze kwestie. DUITSCHLAND. In Keulen is een oproer uitgebroken. De Bhein. Zeitung meldt, da,t de bezoekers van een daar gehouden volksvergadering zi<^h in een, gevaar lijken toestand bevonden. Toen zij het lokaal verlieten, werden zij door de politie aangeval len en wie zic,h niet ijlings uit de Voeten maakte, kon sabelhouwen oploopen. Er heerscbt ver ontwaardiging over het toomeloos optreden van vele politieagenten. Arbeiders, vrouwen en kin deren zijn door sabelhouwen gewond. Alleen in het Israëlitische gasthuis zijn eergisterenavond achttien personen binnengedragen, waaronder ewaar gekwetsten. FRANKRIJK. De FransC|he nota betreffende Marokko is gis teren-avond aan den Duits^hem gezant overhan digd. Zij is vijftien bladzijden groot. Naar men verzekert, geeft Bouvier in het stuk een geschied kundig overziCjht van de kwestie. Hij laat uit komen, dat Frankrijk tegenover Marokko op een geheel afzonderlijk standpunt staat, en, zegt, dat de Franse,he regeering zich steeds de Voorstan der getoond beeft van de open deur in Marokko en de onschendbaarheid van het gebied en de souvereiniteit van den sultan. Rouvier neemt noch een internationale conferentie noch ver werpt hij haar. Hij behandelt alleen wat er Voor en wat er tegen pleit, en de omstandigheden, waaronder de conferentie in de oogen der Fran- scjie. regeering reden van bestaan heeft. Er liepen gister te Parijs pessimistische geruch ten over het Fransch-Duitsche conflict. Rouvier vei klaarde in de wandelgangen der Kamer, dat deze geruchten volstrekt ongegrond waren. De onderhandelingen hebben het meest normale ver loop. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Toen de leden van het nieuwe ministerie Woens dag de Kamer binnentraden, werden zij met tee kenen van afkeuring |ontvangen. De minister president Fejervary verzocht Ren voorzitter der Kamer 's koning brief voor te lezen waarin van de benoeming der nieuwe ministers kennis wordt gegeven. Vervolgens las de premier een verkla ring voor betreffende Re omstandigheden waar onder het kabinet optreedt. Fejervary haalde toen nog een brief van den Koning voor den dag en wilde pok dezen laten voorlezen, maar dit wekte opgewondenheid. Onder groot geraas Verzetten de afgevaardigden zic,h tegen het voor lezen van den brief, onderstellende dat de ver daging der zitting daarin aangekondigd werd; zij wensqhten eerst een motie Van wantrouwen in het kabinet dn stemming gebracht te zien. De vergadering werd gescjjorst. Na de herope ning besloot de Kamer de beraadslaging over het onderwerp dat aan de orde was, te hervat ten, en daarna den brief des Konings te laten voorlezen. De leden van het kabinet verlieten de zaal. Frans Kossuth stelde namens de meer derheid een motie Van wantrouwen in het mini sterie voor, en de Kamer nam die met groote meerderheid aan. Vervolgens werd de brief van den Koning voorgelezen, behelzende dat de zit ting tot 15 September verdaagd wordt. Dit wekte groote opschudding. Men roept Tisza toe: 'tls schande 1 't Is een laagheid I De vergadering wordt te midden van hevig lawaai gesloten. Na de voorlezing der koninklijke boodschap teekende baron Banfort namens de coalitie ver zet aan tegen de verdaging der zitting; hij achtte dezen maatregel in strijd met de recRten dip van rechtswege aan de natie toekomen. Hij zeide dat het aanblijven van het kabinet na de motie van wantrouwen tegen de constitutie strijdt, en dat deze regeering niet bevoegd is, lichtingen op te roepen, belasting te heffen of handelsver dragen te sluiten. In het Huis der magnaten werd 's middags door Fejervary dezelfde verklaring voorgelezen als in de Kamer van afgevaardigden. Het Huis nam een motie van wantrouwen aan in de regee ring die met het parlement en de grondwet in strijd is. In de politieke kringen te Weenen let men aan dachtig op den toestand in Hongarije, die zeer verergerd is na de Kamerzitting van Dinsdag De Neue Freie Presse sc,hrijft dat de moeilijk heden grooter geworden .zijn nu de Kamer ver- daagd js- Bet blad zegt dat tijdens het voorlezen Van de koninklijke boodschap tot verdaging der Kamer de tooneelen die Voorvielen een bepaald revolutionair karakter droegen. ITALI8. De Kamer heeft met 190 tegen 48 stemmen het wetsontwerp tot Verhooging der uitgaven voor leger en Vloot verworpen. MAROKKO. De Standard verneemt uit TandzjerDe troe pen van den sultan zijn verrast door het bericht, dat Boehamara twee maxims heeft en ruimschoots van geweren en munitie, alsook van levensmidde len, is voorzien. De troepen van den sultan heb ben aan de Algerijnsche grens dertig muilezels, beladen met voorraad voor Boehamara, buitge maakt. Officiëele berichten. Bij Koninklijk besluit zijn benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau ds S. H. J. de Wolff, predikant bij de Neder- duitsch Hervormde gemeente te Leiden, en voor zitter der Wijkvereeniging Levendaal aldaar; en J. J. Vernieuwe, pastoor te Leiden. Bij Koninklijk besluit zijn lo. benoemd a. tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, dr. J. van Leeuwen Jzn., hoogleeraar aan de rijks universiteit te Leiden b. tot officier in de orde van Oranje-Nassau, J. Korevaer P.-Azn wethouder der gemeente Leiden c. tot ridder in de orde van Oranje-Nassau, J. J. Hasselbach, lid van den gemeenteraad van Lei den mr. M. C. de Vries van Heyst, secretaris der gemeente Leidenen is 2o. de eere-medaille der orde van Oranje-Nas sau, in zilver, toegekend aan A. Heisterborg, ad judant-onderofficier bij de dienstdoende schutterij van Leiden en aan H. Buitendijk, meesterknecht van de firma Loeber te Leiden. Bij Koninklijk besluit zijn benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau, de luitenant-kolo nels D. F. H. Helbach, commandant van het 4de regiment infanterie; en jhr. A. J. B. Six, van het 2de regiment veld-artillerie. Bij Koninklijk besluit is de eere-medaille der orde van Oranje-Nassau, in brons, toegekend aan S. Boersma, banketbakkersknecht in dienst van A. van Sisseren, te Leeuwarden en aan W Meulman, tuinman in dienst van mr. W. C. J. J. Cremers, op het landgoed Vilsteren, gemeente Ambt-Ommen. De herstemmingen. De Vrijzinnig-democratische Kiesvereeniging te Leiden besloot in hare gisteren gehouden leden vergadering, bij de herstemming tusschen dr. Den Houten en Mr. Wi. van der Vlugt, de kandida tuur van den heer Van der Vlugt krachtig te steunen. De vrijzinnigndemoc^atische kiesvereeniging „Burgerrecht", te Leeuwarden, heeft besloten zich bij de ^herstemming in het district van advies te onthouden. De afdeeling Leeuwarden van de cjhristen-de- moc^ratenclub zal den heer Wibaut (soc.-dem.j steunen. Omtrent de houding van de afdeeling Haarlem der S. D. A. P. bij de herstemmingen deelt de O. H. Ct. het volgende mede: Bij de vaststelling van de houding, die de S. D. A. P. zal aannemen bij de a.s. herstemming voor de Tweede Kamer, bleek een groot versc{hil van gevoelen te bestaan. Vooraf echter stond het vast, dat de S. D. A. P. als zoodanig zich van steun onthoudt, wan neer er eene herstemming plaats vindt tussqhen een cjericaal en een oud-liberaal, doch men was het er aanvankelijk niet over eens, op welke wijze uitvloering aan dit besluit gegeven moest worden. Eenerzijds werd betoogd, dat de leden der S. D. A. P. zich allen van deelname aan de her stemming moesten onthouden, en ook de socia listische kiezers geadviseerd moest worden het zelfde te doen; anderzijds was men van mee ning, dat men door dit laatste advies de ver kiezing van den cjoricaal bevorderde en dit niet in de bedoeling van het Gongresbesluit had ge legen. Vele stemmen gingen echter op ten gunste Van vrijlating der leden en onthouding van ad vies aan de kiezers. Ten slotte werd Voorgesteld, dat de leden der S. D. A. P. zich van deelname aan de herstem ming zullen onthouden. Dit voorstel werd echter Verworpen. Daarna werd Voorgesteld: „De afdeeling Haar lem der S. D. A. P. onthoudt zic(h van deel name aan de herstemming tussqhen de heeren Van Lennep en Van Styrum," Dit voorstel werd aangenomen en tevens besloten het besluit te publieke ren met de toelichting ingevolge het be sluit genomen op het Socr-dem. Congres. Heden-aVond zal door het bestuur der S. D. A. P. de motie en toelichting Volledig worden ge publiceerd. Men schrijft aan De (antir.) Rotterdammer uit Amsterdam In een druk bezochte vergadering besloot »N. en O." Amsterdam UI, na breedvoerige discus sie, zic,h bij de herstemming tusschen Troelstra en Eland Van aanbeveling te onthouden, de anti revolutionaire kiezers in hunne keuze vrijlatende. Nog verneem ik dat ook de Chr.-Historischen tot gelijk besluit kwamen. Ook Het Volk ontving de volgende ongetee- kende mededeel ing: In eene' ledenvergadering, die zeer druk was bezoqht, besloot de' Jriesvereenigirig „Nederland en Oranje III" jte' Amsterdam) hare leden vrij te laten bij de a.s. herstemming tussqhen Troel stra en Eland. Een besluit in denzelfden geest is bereids door ide c,hristelijk-historischen ge nomen. i In Het Volk worden weder eenige antwoorden Van Kamercfindidaten op Re' gestelde vragen be treffende het algemeen kiesrecht medegedeeld. De vfersc,hillende aifdeelingen fier S. D. A. P. hebben naar aanleiding (rain die antwoorden be sloten bij de herstemmingen officjeel te steunen de qandidatuur Van de heeren De Klerk in Rot terdam II, Limburg |in 's-Gravenhage I en Rink in Arnhem. i Den officieel en steun (zullen moeten derven de heeren Jansen in 's-Gravenhage III, van Styrum in Haarlem. De afdeeling Amsterdam VII der S. D. A. P. besloot tot onthouding ivan aanbeveling bij de herstemming tussqhen dr. (Blooker en mr. Heems kerk. Vad Uit Dordrecht wordt gemeld In een vergadering van het centraal verkie zingscomité, bestaande uit de arbeiderskiesveree- niging afdeeling Dordrecht van de S. D. A. P., is besloten, dat men de candidatuur van den heer Van Gijn niet kan steunen, doch de vergadering deed duidelijk blijken, dat de verkiezing van den heer Van Gijn wenschelijk was, en men advi seerde ieder, die op den heer Van Zadelhoff had gestemd, thans op den heer Van Gijn te stemmen. Gardenparty. Van het Loo wordt gemeld Heden is er gardenpaty in het Koninklijk park. Er zijn 300 genoodigden. Het feest zal opgeluisterd worden door de staf- muziek uit Amersfoort. Koninklijk bezoek aan Breda. Het officieele programma, betreffende het be zoek van H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins is thans bekend. De aankomst van de vorstelijke personen is be paald op ongeveer 12 uur. Op het perron van het Staatsspoor voorstelling van verschillende burger- en militaire autoriteiten. Daarna vertrek naar de Kon. militaire academie, waar IJ. M. en Z. K. H. zullen blijven tot 3 uur. Hierna heeft de onthulling plaats van het monument in het Val kenberg. Vervolgens bezoeken de Hooge gasten het Beggijnhof, de Groote Kerk en het Diacones- senhuis en zullen om 5 uur op het gemeentehuis arriveeren, waar de Raadsleden aan H. M. en Z- K. H. zullen worden voorgesteld. Ongeveer 6 uur vertrek van de vorstelijke personen naar het sta tion, alwaar o. m. ook een eere-compagnie van cadetten der academie zal aanwezig zijn. De Japansche prins en prinses in Nederland HH. Keizerl. HH. prins en prinses Arisoegawa hebben gistervoormiddag te9.45 met den Franschen trein Den Haag verlaten, hun reis voortzettende naar Brussel. In de wachtzaal van het Hof waren tot uitge leide aanwezig de Ministers van Buitenl. Zaken, Marine en Financiën, luit. gen. Scherer, gouver neur der Residentie, de burgemeester en de secretarissen en attachés der Japansche missie De Japansche gezant vergezelde het echtpaar tot aan de grens. De prins en prinses reikten allen autoriteiten de hand. Boni. De correspondent van de Telegraaf te Batavia seinde gister Hr. Ms. pantserschip De Ruyter en Hr. Ms. pantserdekschepen Holland en Zeeland zijn giste ren, 21 Juni, naar Makassar vertrokken om aan den vorst van Boni het ultimatum onzer regeering over te brengen. De vorst van Boni heeft een week bedenktijd. Indien het antwoord onbevredi gend is, vertrekt medio Juli een expeditie naar Celebes. Baron van Lynden. Men meldt ons van betrouwbare zijde dat, minis ter Kuyper den post van Commissaris der Koningin in Utrecht heeft aangeboden aan den oud minis ter van Buitenlandsche Zaken Melvil baron van Lynden. De heer Melvil heeft het voorstel echter niet in overweging genomen en volgens onze inlichtingen is er nog altijd sprake van, dat jhr. van Citters, secretaris-generaal aan het departement van Finan ciën voor een benoeming zal worden voorgedragen. Indien tenminste de regeering onder de huidige- omstandigheden tot een voordracht zal overgaan. De tegenwoordige Commissaris in Utrecht legt echter 1 Aug. zijn functie neer. Vaderl De vice-president van den Raad vau Indië. Men bericht aan het Hbld. uit Den Haag, dat tor. Tb. de Meester, gebeel hersteld van de ziekte die hem verleden jaar tot repatrieeren dwong, door de geneeskundige commissie is goedgekeurd en tegen '1 October zijne laatstelijk bekleede be trekking, die van vice-president van den Raad van Nederl.-Indië, weder zal aanvaarden. Lustrumfeest tc Leiden. Men meldt uit Leiden De plechtigheid der investituur is uitstekend geslaagd. De Koningin en Prins Hendrik werden enthousiast toegejuicht. Bij 't bezoek aan 't Stad huis schonk de Koningin duizend gulden aan de armen en honderd aan de politie. Haven- en Dokbedrijf. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft zich tot de Kamer van Arbeid voor haven- en dokbedrijf te Amsterdam gewend, ten einde te vernemen, of de toestanden te Amsterdam soort gelijke maatregelen al* te Rotterdam genomen zijn, ook voor de hoofdstad gewenscht maken. Ongelukken. Te Dordrecht is een milicien van het korps pontonniers een ernstig ongeluk over komen. Bij de zwemoefening in de garni- zoens-zwemplaats bemerkte de sergeant-zwem meester, dat genoemde milicien op eenigszinS vreemde wijze dook. Een ongelnk vreezende, sprong de sergeant onmiddellijk te water en vond den pontonnier met. het hoofd in de modder steken. Hij bracht den man boven water en hoewel hij slecjhts een paar seconden onder wa ter wast geweest, was hij reeds bewusteloos. Hij kwam spoedig bij, maar biteek gedeeltelijk ver lamd, ten gevolge van een inwendige kwetsuur aan de 'halswervels, waarom hij in het militair hospitaal werd opgenomen. Hier is hij Dinsdag morgen overleden. De man behoorde te Rot terdam thuis en was sedert eenige weken ge huwd. Een 3-jarig kind te St. Jansteen had dezer dagen het ongeluk achterover in een ketel met kokend water, die op den vloer der kamer stond, te vallen, waarbij het zóó deerlijk gebrand werd, dat het thans aan de gevolgen is overleden. Te Meerssen is het 2^-jarig zoontje van den landbouwer de J. in een pot met kokende soep gevallen en aan de gevolgen overleden. Jaarverslag over 1904 van de K nner van Koophandel. HOOFDSTUK III. Scheepvaart. a. Algemeene beschouwingen. Gedurende het jaar 1904 zijn er alhier uit zee aangekomen 48 stoomschepen met een inhoud van 119915 M3. en 21 zeilschepen met een in houd van 5312 M3., dus te zamen 69 schepen met een inhoud van 125257 M3. (Hieronder zijn niet begrepen een 4 maal hier aangekomen Bel gische aviso en 296 visscherschepen 2)Het aan tal hier aangekomen schepen was dus in 4904 iets hooger dan in 1903, toen er hier 62 schepen uit zee aankwamen. Daarentegen was 1904 de gezamelyken inhoud dier schepen geringer dan in 1903, daar die in dit laatste jaar 132666 M3. be droeg. Evenals in 1903 liet ook in het afgeloopen jaar de omvang der scheepvaart-beweging op onze havens van schepen als de zooeven bedoelde veel te wenschen over. Daarentegen hield de reeds in een vorig jaarverslag door ons geconstateerde voortdurende vooruitgang in het aantal visschers- schepen dat hier ter stede aankomt aan De opbrengst der havengelden was in 1904 f 32152.673, tegen f 31.908.58 in 1903 en f28.521.18 in 1902. Van de bovenbedoelde 69 zeestoom- en zeezeil schepen, welke, in 1904 alhier binnenkwamen, was er 1 geladen met graan, 2 met hout, 40 met steenkolen, 1 met teer, 10 met boekweitdoppen, 5 met rijstdoppen, 4 met zout, 1 met vloeispaath en 5 in ballast of ledig. Hoofdstuk IV bevat mededeelingen en jaarcijfers van de stoomtram RotterdamSchiedam, Schie- damsche Tramweg-maatschappij, correspondent schap der Ned. Bank, Nedl. Handelmaatschappij, Algem. Handelsentrepót, NutsspaarbankSpaarbank van de afdeeling Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond, Verzekerings-Maatschij, sSchiedam", Posterijen, Telegrafie en Telefonie, corporatiën der graanmeters-wegers, de kolenmeters-wegers en van het St. Antonius-gilde, Schiedam Vooruit en Scheeptimmerwerven. Hoofdstuk V is geheel gewijd aan de Kamer en hare werkzaamheden. Het verslag bevat voorts een zevental bijlagen. Hier en in het vervolg dezer algemeene be schouwingen wordt telkens de bruto-inhoud be doeld behalve waar het tegendeel gezegd wordt. 2) Onder deze 296 visscherschepen zijn begre pen de beugvisscherschepen. Volksbadhuis. In de week van 12—18 Juni 1905 werden geno men 326 baden léte kl. 2de kl. kuipbaden 25 kuipbaden 53 regen 22 regen 190 school kinder a 5ct30 Vervroegde winkelsluiting. De heer J. G. Jacobs, Hoogstraat, zal, blijkens achterstaande advertentie, hier ter stede het eerst vervroegde winkelsluiting invoeren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2