Dagblad voor Schiedam en Celebes. Haar vriend. üii Rusland. 28ste Jaargang. Woensdag 5 Juli 1905 No. 8245 Het ^proer in Odessa. FEUILLETON. Algemeen Overzicht. Oorlog met Boni. >,Nu, wat zou dat?" vroeg hij. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dage.ijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week '10 cent. Franco per post door geheel Nederland f'l.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels 0.77 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 12 i/g cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 30. U't Indië komen verontrustende tijdingen. Ue vorst van Boni heeft het ultimatum, hem namens de Ned. Indische Regeering gesteld, ver worpen. Een oorlog is thans onvermijdelijk. Op Zuid- e'ebes zijn reeds verschillende garnizoenen aan- erbelijk versterkt, terwijl op Java de noodige troepen worden gereedgehouden om onverwijld t°t het uitzenden eener expeditie te kunnen over gaan. Doni zal bij dezen krijg niet alleen staan. Een gister onder «Laatste Berichten" opgeno- 'Oeo telegram van den correspondent der N. R.Crt. te Batavia, meldde, dat Loewoe, geallieerd met ooi, gemeene zaak met Boni maakt. Het bezetten van Paré-Paré, 't welk in zekeren z'o tot de voorbereidende maatregelen van een ooische expeditie kon worde» beschouwd, heelt aanleiding gegeven tot vijandelijkheden van den kant van Sidenreng, terwijl dit staatje en de ande- re van het bondgenootschap Adja-Tapparang, Waartoe het behoort, hun contracten met ons gouvernement hebben opgezegd. Wadjo's vorst is °os beslist vijandig gezind en zijn neef, de vorst van Gowa, heeft blijk gegeven, de zijde van Boni te zullen kiezen. Daar velen de feiten en gebeurtenissen, welke aanleiding gaven tot het conilict, niet kennen, kan bet volgende overzicht voor hen zijn nut hebben De verhouding der regeering tot Boni wordt beheerscht door het contract op 16 Februari 1896 te Watampone gesloten tu*schen den assistent- tesident J. A. G. Brugman en Lapawawooi Kraëng O 1 öegerie, bestuurder van genoemd rijk en zijne Wdsgrooten, welke overeenkomst den 4den Janu ari 1897 door den gouverneur-generaal, werd be krachtigd. Nadat in 1859 Boni door wapengeweld onder- Worpen was, werd de toenmalige vorstin vervallen Verklaard en in haar plaats tot leenvorst aange steld, Achmat Singkarroe Roekka Aroe Palakka rnet wien op den 13den Februari 1860 een con tract gesloten werd. Deze stierf op den 28sten Maart 1871. Onder ZlJne kinderen waren er twee die, op grond van afkomst hunner moeder, voor de troonsopvol ging in aanmerking kwamen nl. een dochter, Uanri Aroe Timoeroeng genaamd, en een zoon, toerirnaals Doeloeng van Adjang-gala. De keus viel °P de dochter, volgens sommigen omdat de zoon °P dat oogenblik niet in Boni aanwezig was en kot landsgebruik wilde dat in de ontstane vaca- ture onmiddellijk werd voorzien, volgens anderen, en dit is waarschijnlijk juister, omdat de dochter boor hare moeder van zuiverder vorstelijk bloed Was. Het met haar gesloten contract was in hoofd zaak gelijkluidend met dat van 1860. Eenige jaren 'ater trad zij in den echt met Kraeng Popo, zoon 19) „Weet je al wie zij is?" vroeg lady Blan che rnain. '„Neen nog niet/' zeide hij. „Tot nu toe weet ik alleen, dat zij een Oostenrijksche Sig- ftora Brandi bezoekt, die (ik begrijp niet waar- °n>) in (h|et paviljoen onder den klokketoron Woont. Maar morgen!" zijn gebaar zeide hel overige. „Zij zag er uit als een dame", zeide zijn vriendin nadenkend. „Dat doet zij zeker", zeide hij. „Toch als zij een Oostenrijksche is" zij hield °P en mijmerde. „Ge moet toch weten, of zij van adel is," zeide Lady Blanchemain. „In Oostenrijk als teen niet van adel is, dan is men totaal niets. Brandt klinkt niet erg adellijk. Wij mogen u niet verliefd laten worden, als zij niet van adel is." „Brandi klinkt verbazend on-adelijk", zeide John. „En zeer waarschijnlijk zal de bezoekster X»" ötgnora Brandi ook niet van adel zijn. van Radja van Gowahet gouvernement werkte dit huwelijk in de hand in 1882 werd een doch ter geboren Basse Daëng Baoe. De vorstin overleed op 17 Februari 1895. Toen waren er twee candidaten voor den opengevallen troon haar evengenoemde dochter en haar broeder, de voormalige doeling van Adjangala, later poeng- gawa van Boni en bij het over'ijden van zijne zuster rijksbestuurder van dat landschap. Gedurende let leven der vorstin had haar echtgenoot, Kraëng Popo, overwegenden invloed uitgeoefend en hij wenschte dezen te blijven behouden c.q. zelf den troon bestijgen. De toenmalige gouverneur Van Braam Morris koesterde echter de overtuiging dat de inmenging van den Gowaschen prins Boni niet tot zegen had gestrekt. Het volk was door zijn toedoen onbillijk zwaar belast, willekeur trad in de plaats der landsadat. Dit deed het wenschelijk voorkomen na het overlijden zijner echtgenoote diens invloed te eliinineeren en de gouverneur droeg aan de rijksgrooten schriftelijk op, niet tot een nieuwe verkiezing over te gaan alvorens hij zelf ter plaatse was. Desniettemin had bij zijne aankomst te Boni toch reeds de aanwijzing van den opvolger door de rijksgrooten plaats gehad, doch om aan den wensch van den gouverneur tegemoet te komen, was aan de handeling slechts een voorloopig karakter gegeven. De keus was gevallen op de minderjarige dochter; de gouver neur kon zich hiermede niet vereenigen, besprak de zaak nader met de leden van de Hadat na daardoor tot de overtuiging te zijn gekomen, dat zij, en met hen heel Boni, den rijksbestuurder tot leenvorst wenschten en alleen uit vrees voor Kraëng Popo zijne dochter hadden gekozen, ging hij er toe over dien rijksbestuurder onder nadere goedkeuring van den gouverneur-generaal tot leenvorst 'van Boni aan te wijzen onder den naam van Lapawawooi Kraeng Segerie. Spoedig daarop moest, om aan zijne intriges een einde te maken, aan Kraeng Popo het langer verblijf in Boni worden ontzegd zijne dochter liet hij achter bij den nieuwen vorst, overeenkomstig den wensch van haar overleden moeder, die er blijkbaar van overtuigd was, dat zij beter toevertrouwd was aan de zorgen van haar oom dan van haar eigen vader. De keuz^ vond tegenkanting bij de regee ring, omdat zij niet geheel regelmatig had plaats gehad, doch nadat de verkiezing alsnog in optima forma door de Hadat. was verricht, werd Lapawa wooi Kraeng Segerie, diet hans liet bestuur voert, bevestigd. Omtrent 's vorsten levensloop en karakter zijn het volgende medegedeeld: Evenals zijn vader ver liet hij tijdens de laatste expeditie tegen Boni het land en stelde zich ter beschikking van den com mandant der troepen, aan wien hij goede diensten bewees. Na de inlijving van het landschap Sindjai werd hij aan het hoofd geplaatst van het inlandsch bestuur op de Oosterdistricten. Op zijn dringend verzoek maakte hij in 1863 de expeditie in de Toratealanden mede. Tijdens de verwikkelingen met Kraeng Bonto Bonto in de Noorderdistricten in 1868/77 bewees hij nogmaals belangrijke dien sten, waarvoor hij de gouden medaille ontving. Maar voor mij is dat. nog grooter aantrekkelijk heid, als zij maar welopgevoed is. Ik ben geen Oostenrijker. Ik ben een Brit en een de mocraat. Ik voel, dat het mijn bestemming is, om wanneer ik ooit verliefd word op de dochter van een molenaar te verlieven, een rijke molenaar, die zijn dochter een goede opvoeding kon geven. „De molenprinses", dat zal de titel van mijn roman zijn. Wanneer deze vrouw mij bewijzen kan, dat zij een mole naarsdochter is, geloof ik, dat, ik direct op haar verliefd word. Nu, ik zal het morgen weten. Morgen, om dezen tijd ben ik van alles op de (hoogte. U zult er misschien wel belang in stellen, dat ik een detective in dienst heb pm haar ha te gaan?" „Een detective? Wat bedoelt gij?" zeide lady Blanchemain. „Een privé-detective een vrouwelijke detec tive, die ik de eerste maal, dat u weer naar Sant' Alessina komt, aan u zal voor stellen." „(Wpt. ter wereld bedoelt gij toch?" De aardigste, aanbiddelijkste kleine detec tive, die er bestaat," zeide hij. „Iedereen, die haar ziet moet om haar lachen en van Jiaar houden. Zij zal al de geheimen van mijn sfinx ontraadselen." Wat hebt gij er aan een oude vrouw te be spotten, die alleen door een toeval je groot moeder niet is?" zeide zij. „Lady Louisa Fitz Stephen, mejuffrouw Ccq- In 1871 werd hij door zijn zuster tot rijksbe stuurder benoemd: in deze betrekking wist hij het vertrouwen van de overige leden der Hadat te winnen en volgens den toenmaligen gouverneur werd zijn verheffing tot vorst in 1895 algemeen toegejuicht, en als kroon op het werk werd hij den 31sten Augustus 1898 begiftigd met de groo- te gouden ster van verdienste. 5 Juli. De rust schijnt langzamerhand in Odessa terug te keeren. Toch verkeert de stad nog in een jammer lijken toestand. De scheepvaart ligt geheel stil. Duizenden werkeloozen slenteren langs de ha vens. De krijgswet wordt uiterst streng toege past: overal sluiten schildwachten den weg af; na 9 uur brandt geen enkele lantaarn meer. Wie na dit uur nog buiten komt, loopt groot gevaar een kogel te krijgen of gevangen te worden ge maakt. De consulaten, banken en openbare gebou wen worden bewaakt door de troepen. Op den Nikola,as-iboulevard, waar anders duizenden wan delaars zich bewegen, zijn alle hotels gesloten en ziet men enkel patrouilles kozakken. Men ziet in de haven een twaalftal tot aan de wa terlijn afgebrande schepen liggenaan wal de puinen en groote pakhuizen. De schade wordt tusschen 30 en 50 millioen geschat. Veel men- schen zijn bij den brand omgekomen. Officieel schat men het aantal dooden in de vorige week op meer dan 6000, de meesten zijn onder het geweervuur gevallen. De nieu,we gouverneur-generaal heeft de redac teurs der bladen ontboden, hun de les gelezen over hunne vroegere houding en hun verboden een woord te zeggen over de gebeurtenissen; wie in 'tminst de voorschriften der regeering overtreedt,, zal onmiddellijk zijn blad geschorst zien. Het incident met de Cranley is reeds veref fend. Men heeft geen enkel revolutionair aan (boord der Engelsche stoomboot gevonden en deze is dan ook vrijgelaten. Particuliere berichten uit Odessa melden, dat 120 leden der koopmanschap aldaar den Rus- sischen minister van Financiën om een wissel moratorium tot het volledig herstel der rust in Odessa hebben verzocht. Ook op het transport schip Proet is de bemanning aan 't muiten ge slagen, maar onderwierp zich later aan admi raal Krieger. Ook de correspondent van de Standard te Odessa erkent dat de toestand eenigszins verbeterd is. Dat blijkt o. a hieruit dat het verbod van samen- pe," zeide haar huisknecht, de deur ope nende. i VI. Bij het gezang der nachtegalen, bij het licht der maan, der heldere Italiaansche maan van April, keerde hij naar huis. Toen hij door den purperen en zilveren tuin, in de geheimzinnige zoete geur van den nacht, het kasteel bereikte kag hij gedachtenloos op naar het paviljoen on der |de klok. Gedachtenloos, maar een oogen blik later was hij vol gedachten. Daar, op het lage balkon, geen tien voet hoven hem, stond in het volle maanlicht een gestalte, geheel in 'twit, met een wit kanten sluier over haar donker haar. De nachtegalen zongen en klaagden, de aarde ademde duizen den zoete geuren én zij stond daar beweging loos en zag en luisterde. Maar bij het gedruis van wielen in de laan wendde zij zich even om en zag haar beneden. Haar gelaat was schoon, teer en rein in (het maanlicht en haar donkere oogen schit terden. i Zij wendde zich om en zag naar beneden en haar oogen ontmoetten (die van John. „Zou ik op dit uur en deze plaats wel groe ten," dacht hij. Maar reeds was zijn hand onwillekeurig aan zijn hoed. Zij boog haar hoofd om zijn groet to beant- scholing ingetrokken is, en dat de vier Engelsche stoomschepen die vluchtelingen aan boord zouden nemen, afgecommandeerd zijn, terwijl gisteren ook reeds tien Engelsche schepen te Odessa Jverwacht worden. Voor een deel wordt de meerdere kalmte toegeschreven aan de afwezigheid van de Potemkin, maar te Odessa wist men eergisteren-avond toch, dat de Potemkin weer van de Roemeensche kust naar Odessa terugkeerde, zoodat velen nieuwe onlusten voorspelden. De correspondent van de Daily Mail meldt echter dat de overheid te Odessa vast besloten is geen schrikbewind van het oorlogsschip meer te dulden, en dat batterijen zijn opgesteld waarmede men de Potemkinzoo noodig, hoopt te kunnen beschieten. Deze correspondent voegt er bij, dat tien leiders van de oproerlingen te land zich op de Potemkin bevinden. Vermoedelijk zijn het deze mannen geweest die het sein van admiraal Krieger, om zich over te geven, beantwoordden met de vraag«Aan wien Daarop seinde Krieger terug: «Aan den Tsaar", maar de muiters antwoordden.' «Er is geen Tsaar meer. Volgens den correspondent van de Daily Mail wordt in het binnenland op tal van plaatsen geplunderd en gebrand de Duitschers hebben bij hun consul-generaal te Odessa aangedrongen op het zenden van hulp. I Gister-tochtend om half twaalf seinde de cor respondent van de Standard te Odessa, als een jgerucht, dat de Potemkin de stad naderde, maar naderhand, dat deze tijding voorbarig was. Ue correspondent vernam uit gezaghebbende bron, dat de Russische regeering allereerst be geert, dat de Potemkin vernield wordt, waarna zij de geheele bemanning der Zwarte Zee-vloot wil afdanken. Op de Pobjedonostsef braken gisteren opnieuw onlusten onder de matrozen uit. De bevelheb ber stelde de overhead hiervan in kennis en zette zes door kameraden geëscorteerde raddraaiers aan land. De in de haven zich bevindende torpedobooten zijn uitgevaren. UIT ANDERE STEDEN. St. Petersburg. Hedennacht werd uit St. Petersburg geseind, dat de directie der Poeti lof-fabrieken ineen bekend making de stakende arbeiders oproept om heden den arbeid te hervatten. Wordt de arbeid niet voortgezet, dan zullen de fabrieken gesloten worden. lntusschen hebben kozakken, infanterie, bereden en voetpolitie de fabrieken bezet. Naar 't heet hebben de arbeiders aan de fabriek van «Laferme" gister ook het werk neergelegd. Zooeven komt er een ambtelijk bericht, dat er over de 25.000 arbeiders staken. In alle buitenwijken patrouilleeren sterke afdeelingen infanterie en ko zakken. De orde is tot dusver nergens gestoord. Bjelostok. In het midden der stad in de Lipowstraat, waar een politiepost stond, is een bom geworpen. Het gerucht loopt, dat er verscheidene personen gedood zijn. In sommige straten is schieten gehoord. woorden en heel even veranderde de uitdruk king van haar gelaaf. JZij glimlachte 1" zeide hij met opgetogen verbazing. Die zachte verandering van haar gelaat kwam en ging door al zijn droomen. I. i „Goeden morgen, Prospero", zeide Annun- ziata. „Goeden morgen, bijdehandje," antwoordde John. Hij was in de achthoekige kamer op de pia no nobile van het kasteel, waar de edelvrou- wen uit lang vervlogen tijden hem tegenlach ten in haar lijsten. Hij had een geluid van trippelende voetstappen gehoord en toen was Annunziata's klein grijs figuurtje, bleek ge zichtje en groote ernstige oogen jn de besne den en vergulden deurlijst verschenen, als een schilderij temeer. „Ik heb overal naar ji gezocht", zèide zij klagend. „Arme lieveling en kon je pie niet vinden?" Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 1