DE OORLOG. Binnenland. daar°p- 1I;! ftII Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Generaal Linjewitsj seinde Maandag, dat de vijand den SOsten Juni tegen Hailoentsjen tot Oaet dorp Lioetsjoechedzy benevens tegen den ongeveer tien werst ten noorden van Joelangtse liggenden na,uwen pas en het dorp Gangoetse oprukte, dan teruggeslagen werd en op zijn vroe gere stellingen terug Gok, waarbij hij door de Russische cavalerie werd vervolgd. Den lsten Juli ondernamen Russische troepen een aanval op den vijand, die een stelling hij het dorp Sanwaitse, ongeveer 16 werst ten zui den van Liautsjoenpen bezet hield. Om zeven uur 's avonds werden de bevestigde stellingen na een voorbereidend artilleriegevecht met een stormaanval genomen. De Russen vervolgden den vijand drie werst ver en vernietigden een batal jon Japansche infanterie. Te Tokio werd. gisteren ambtelijk meegedeeld, dat 400 man Russische cavalerie met zwaar ver lies zijn teruggeslagen op 2 dezer zes mijl ten noorden van Joesjung in Korea. Een af deeling Japanners maakte een wijde omtrekkende be weging, verraste en verstrooide de terugtrekken de Russen. In den morgen van den lsten Juli werden 600 Russische cavaleristen teruggesla gen bij Pinnoeiho, dertien mijl noordoost van Kangpin in Mantsjoerije. Een andere Russische strijdmacht, bestaande uit cavalerie en infan terie, met 18 kanonnen, viel gelijktijdig Sjighi- koe aan, acht mijl noordwest van Pinnoeiho. Het treffen duurde tot zonsonderging op 2 de zer, toen de Russen verslagen waren. Hun ver liezen bedroegen over de 400; die der Japan ners 90. DUITSCHLAND. Naar officieus te Berlijn wordt verteld, heeft de gezant prins Radolin nu het antwoord van de regeering te Berlijn op Frankrijk's bereidverkla- ring, om aan de conferentie deel te nemen, ont vangen. Een ambtelijke wisseling van nota's heeft in de zaak tot dusver niet plaats gehad, maar wel een ongedwongen gedachtenwisseling over de wederzijdsche opvattingen van beide regeeringen, die, naar nu kan gezegd worden, volkomen be vredigend verliep. De Post verheugt zich, dat Jaurès zijn voorge nomen Berlijnsche reis wel zal opgeven, daar hem een openbaar optreden en een of andere politieke werkzaamheid niet zou worden toegestaan. MAROKKO. Graaf Tattenbach is al een week lang niet in het paleis van den Sultan van Marokko op be zoek geweest. Hij legt het er blijkbaar op toe om vragen van den Sultan over de Fransch-Duitsche besprekingen, waarover men zich te Fes niets ge rust gevoelt, te ontwijken. Lowther, de Engelsche vertegenwoordiger, blijft met kracht op vervulling der Britsche eischen aandringen. Oeze bedragen tezamen 250,000 Spaan- sche dollars en dagteekenen alle van de laatste drie jaren. Wegens* de armoede van het land is er van betaling dier som geen sprake, maar daar is het ook niet om te doen wél om den Sultan het leven moeilijk en hem zoodoende wat volgza mer voor Engeland's wenschen te maken. Van de Koninklijke familie. De Koningin houdt zich thans dagelijks bezig met het schilderen van Rhododendrons in het koninklijk park. 11. M. legt zich tegenwoordig bij voorkeur toe op het schilderen van stillevens. Z. K. H. Prins Hendrik wordt hedenavond te Amsterdam verwacht ter begroeting van een bloed ver wacht ter begroeting van een bloedverwant, die met zijn jacht te Ymuiden wordt verwacht. De vorstelijke personen zullen ten Paleize te Amsterdam overnachten. Z. K. H. de Prins der Nederlanden, bescher- heer van het Nederl. Landhuish. congres, brengt te Veendam tijdens het congres op Donderdag 13 Juli een bezoek aan eenige fabrieken. Koninklijk bezoek aan Friesland. Omtrent het voorgenomen bezoek van H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins der Nederlanden aan Friesland schrijft de Lw. Courant: «We hebben dit verblijdend bericht per bulle tin in onze stad en aan onze agenten in de pro vincie bekend gemaakt en zijn overtuigd, dat het in oris gewest met groote vreugde is vernomen. Sedert de onvergetelijke Juni-dagen van het jaar 1892, toen het destijds elfjarig prinsesje, be geleid door de Koningin-Regentes, Friesland be zocht, hebben we het voorrecht niet gehad, de Koningin in ons midden te hebben. Thans opent zich dat vooruitzicht. Het stemt blijde en dankbaar. Friesland zal in de gelegenheid g< - el wor ieu, zijn jonge Koningin en Haar koninklijken Gemaal te zien en op ondubbelzinni ge wijze uiting te geven aan zijn trouwe aanhan kelijkheid aan Haar en Haar Huis." Verjaardag prinses von Wied. Ter gelegenheid van den verjaardag van Prin ses von Wied, geboren Prinses Maria der Neder landen, had heden Woensdag 12 uur in het Ma lieveld te 's-Gravenhage een parade plaats. De troepen werden gecommandeerd door kolonel Smeding, commandant van het 3e regiment huza ren en geïnspecteerd door luitenant-generaal van Ermel Scherer, gouverneur der residentie. Tijdens deze wapenschouwing werd aan den gepens. dirig. officier van gezondheid le klasse den heer C. de Mooij, het ridderkruis der Mill. Willemsorde uitgereikt. Audiënties. De gewone audiënties van de ministers van Financiën, Oorlog, Marine en Binnenlandsche zaken zullen resp. op 6, 7, en 8 dezer, die van de mi nisters van Waterstaat en Koloniën tot nader order niet plaats hebben. De Kabinetscrisis. Men meldt ons uit Apeldoorn H. M. de Koningin ontving gisteren het Kamer lid jhr. De Savornin Lohman in audiëntie. (N. Ct.) Demissionaire ministers. Hier en daar is het denkbeeld geopperd om enkele van de demissionaire ministers in het nieuwe Kabinet op te nemen. De Standaard ziet daarin een teeken, dat de oppositie pen onverantwoordelijk 'spel heeft gedreven en nu voor de gebakken peren zit. „Onze mannen" mogen zich echter niet lee- nen tot hetgeen van hen gevergd wordt. No zelfs mannen als Roëll en Van Karne- beek op het schild der socialisten in de Ka mer zijn gedragen, is er natuurlijk geen flau we hoop zelfs, dat zij zich onder een verflauw de Christelijke banier zouden scharen. Neen, onze mannen zouden zich moeten scharen onder een verwaterde liberale banier. Onzerzijds zou men moeten medewerken, om alle beginselvastheid weer uit onze politiek te bannen, en de water- en melk-politiek uit de dagen van Heemskerk senior zou nogmaals haar intocht doen. Zoo liep het vroeger, toen we kerkelijke man nen (als graaf Van Zuylen, mr. van der Brug- ghen, en later een graaf Van Lynden yan San- denburg in soortgelijke kabinetten zagen optre den; en niot te zeggen is het, wat inspanning 'het heeft gekost, om de noodlottige gevolgen, van die politieke fout weer te boven te komen. Eerst door het kabinet-Mackay, dat de fusie- idée guiten sloot, en nu weer door dit kabinet, dat op gelijke coalitie als dat van 1888 steun de, zijn onze beginselen weer in eelre gaan ko men, heeft men weer geloofd aan onzen prnst, en is er weer serieu.se kracht van ons uitge gaan. j j 1 jj j En nu acht mén ons van links dwaas ge- .noeg, om weer te vervallen in dezelfde fout, [waarvan de naweeën ons van '57 tot '88 mach- i teloos gemaakt hebben. Natuurlijk speculeeren onze tegenstanders Zij zetten de val op. Dan waren ze voorgoed meester in het land. Althans voor twintig jaren. Doch dit durven we wel voor vast zeggen: van de anti-revolutionaire partij zal niemand in die val gevangen worden. En ook de andere partijen der coalitie zul len er zich wel niet toe laten vinden. Mr. C. Pijnacker Hordijk. Reeds eenige malen is in de pers, ook in ons blad, de naam genoemd van mr. C. Pijnacker Hordijk, den oud-gouverneur-generaal van Neder- landsch-Indië, in verband met de samenstelling van een nieuw ministerie. De heer Pijnacker Hordijk doet naar aanleiding hiervan ons opmerken, dat hij reeds in het laatst van April 1894, eenige maanden na zijn terugkeer uit Indië, bedankt heeft voor een plaats in het Kabinet, dat toen gevormd werd, en dat de poli tieke en persoonlijke redenen, die hem destijds leidden tot niet-aanneming van het hem gedane aanbod, ook thans nog bestaan, zij het ook in eenigszins gewijzigden vorm. Vad De christelijk*historischen concentreeren zich. Tegen Donderdag a.s. is door de christelijk- historische kiesvereeniging te Bolsward eene ver gadering bijeengeroepen, in het Wilhelmina-ge- bouw- i 1 De oproep is, zegt de Lw. Ct., gericht tot bekende voormannen in de politiek, die zich met het streven der Friesch chr.-hist. niet kun nen vereenigen en dientengevolge aansluiting zoe ken bij de chr.-hist. partij (groep-LohmanDe Visser). Men wil op deze vergadering, zoo moge lijk, tot een flinke organisatie komen. In de desbetreffende circulaire is te lezen: „Nu de verkiezingsstrijd achter den rug ligt, en de uitslag bekend is, zal ongetwijfeld de scheuring en verdeeldheid in de christelijke partijen ipjls oorzaak van menig verlies moeten worden opgegeven. Met name tengevolge het optreden van den Friesch Chr.-Hist. Bond, is meer dan één zetel bij herstemming verloren gegaan, die bij eerste stemming gewonnen had kunnen worden. Reeds bij deze eerste stem ming heeft de wijze van handelen door ge- noemdein Bond een krachtig verzet van her vormde zijde uitgelokt, inzonderheid in 't district Sneek, en werd er over gesproken, om te ko men tot andere partijformatie en zich hier en daar aan te sluiten bij de chr.-hist. partij (Loh man—De Visser). Ongelukken. Uit den Haag wordt gemeld Bij het zwemmen in de Laakhaven is gister middag een 20-jarige verpleegde uit het R.-K. weeshuis aldaar verdronken. Uit Denekamp wordt ons gemeld Zaterdagna middag begaven zich twee neefjes, oud 8 en 9 jaar, zoontjes van Hemmers en Moekorte, te Nord- horn in de Vecht te water. Bij den oliemolen ge raakten ze in de diepe kolk en kwamen jammer lijk om het leven. Gemeenteraadsvcr kiezing. De uitslag der Gemeenteraadsverkiezing zal heden-avond aan ons bureau worden bekend ge maakt. De Kermis. De kermis is dit jaar van niet veel beteekenis. Bekende dingen als een bioscope-tent, stoomca- roussel, draaimolen ontbreken natuurlijk niet. Een van de meest interessante tenten is die waar de kleinste paarden der wereld, uit het dierenpark van Garl. Hagenbeek te Hamburg, zijn te zien. In het geheel zijn er 6, afkomstig uit Rusland, Shotland, Java, Transvaal, Hongarije, enz. Het grootste ervan is 6, het kleinste 4 jaar oud. Alle maken verschillende kunstjes, terwijl het kleinste met hoefijzers ter groote van een gulden, door den directeur op den arm wordt gehouden. Bijzonder leuk is Diana, die door kop- of pootbewegingen aangeeft of een dame getrouwd is, of, en hoeveel kinderen (jongens en meisjes gespecificeerd) zij krijgen zal enz. Tevens weet zij den juisten tijd aan te geven, waarvan een aardig staaltje werd afgelegd. Een aanwezig heer liet het beest op zijn horloge kijken en door streepen met den rechter voorpoot, vertelde het aan het publiek, dat het 3 min. over tienen was. We kunnen een bezoek, ook met kinderen, gerust aanbevelen. Verder trekt op het kermisterrein het beken de «Theatre National" van Wed. Princellie- Schent- ke bizonder de aandacht. lederen avond ten 8 ure is er groote voorstel ling, waarbij alle artisten optreden. Wij hebben er gister-avond eens een kijkje ge nomen en waren verbaasd over hetgeen men daar zooal voor zijn dubbeltjes te zien krijgt. Eerst werden eenige acrobatische toeren ten beste ge geven, daarna had de opvoering plaats van «Robert en Bertram", waaronder de lachspieren van bet publiek herhaaldelijk in beweging werden gebracht. Het optreden der gedresseerde honden, de hoogst belangwekkende goocheltoeren van prof. Boscoco en de militaire dans, uitgevoerd door een drietal dames, hadden veel succes. Een bezoek aan het «Theatre National" kunnen wij dan ook ten zeerste aanbevelen. Volksbndhuis. In de week van 26 Juni—2 Juli 1905 werden genomen 388 baden lste kl. 2de kl. kuipbaden 34 kuipbaden 60 regen 30 regen 224 school kinder»ft 5ct40 Gedurende de maand Juni 1905 werden genomen 1187 baden. lste kl. 2de kl. kuipbaden 99 kuipbaden 195 regen 82 regen 697 school kinder A 5 ct 114 Arbeidsbeurs. (Opgaaf 5 Juli 1905.) Gevraagde Arbeidskrachten. Smidsknechts. (bekwame vuurwerkers). Meubelmakers (halfwas.) Stoffeerder. Tuinmansknecht. Jongen voor Sigarenfabriek. Loodgieter (bekwaam vakman). Vuurwer- kers, (gewoon bij stoomhamer te werken.) Mo delmaker. Lompensorteerder. Boerenknechts. Jongen voor kurkenfabriek. Wagenmakers (bekwame vaklieden). Dienstbode. Smids jongen (15 a 16 jaar. Aangeboden Arbeidskrachten. Timmerman. Timmermansjongen. Slagers knecht Drukkers.Kistenmakers.letterzetter, Kistenmakersjongen. Winkelbediende Kan toorbediende. Jongens voor kantoor. Reiziger. Depöthouder. Bakker. Tuinmansknecht. Smidsknechts. Smidsjongen. Kuiper. Portier. Nachtwaker Stoker. Bankwerker. Machinist-bankwerker-stoker. Machinist-sto ker. Machinist-bankwerker. Mouter. Bran dersknecht. Gistzifter. Gistbewerker. Dis tillateursknechts. Pakhuisknechts. Loodgie ter. (halfwas). Stucadoor. Metselaar. Schoenmaker. Koperslager. Leerling-metaal- industrie. Gediplomeerde boekhouders. Boekbinderswerk aan huis gevraagd. Per sonen voor lichte werkzaamheden. id. schrijf werk. id. voor loopwerk. Gelegenheid ge zocht voor jongens ter opleiding in kuipersvak. timmervak. Schoonmaaksters. Wasschen aan huis gevraagd. Dagmeisjes Kindermeis jes. Baker. Ter gelegenheid van den 64en v e r- jaardag van H. K. H. Wilhelmina Frederika Anna Elisabeth Maria, gemalin van Z. D. H. Prins von Wied, wapperde heden de nationale vlag van den toren der Groote kerk. De zangvereeniging «St. C e c i 1 i a alhier zal in de tweede afdeeling van den door het mannenkoor «Caecilia tegen 2 en 3 Sept. in «Kunstmin" te Dordrecht uitgeschreven zangwed strijd voor mannenkoren deelnemen. Hedennacht om 2uur is aan het Politiebureau verbonden zekere C. H. uit Rot terdam, die op de Hoogstraat alhier, d or een anderen Rotterdammer, zekeren G., aan het hoofd werd verwond. Bij een winkelier in hetBroersveld werd in den afgeloopen nacht om uur een ruit verbrijzeld, doordat iemand een ander daartegen duwde, naar men zegt, bij ongeluk. De schade werd vergoed. UIT VLAARDINGEN. Het verbouwen van het pakhuis op den hoek Westhavenplaats en Smalle Havenstraat tot drie winkelhuizen is gegund aan de laagste inschrij vers, de heeren N. van der Velden Co. Het aantal deelnemers, dat zich voor het in den komenden winter alhier te geven voorbe reidend militair onderricht heeft aangemeld, be draagt 36, zoódat het houden van den cursus verzekerd is. UIT ROTTERDAM. V. P N In een gister-avond gehouden vergadering der tentoonstellingscommissie van de onderafdeeling Rotterdam en omstreken der V. P. N., onder presidium van J. M. J. van der Minne, is besloten hare tentoonstelling te houden op 18, 19 en 20 November a.s. in het gebouw van Kunsten en Wetenschappen. Zijn vader bestolen. De politie te Am sterdam heeft een 14-jarigen knaap aangehouden, die in Duitschland zijn vader voor ongeveer 2000 mark had bestolen. Een groot deel van het geld is op hem bevonden, terwijl tevens een man is gearresteerd, die in zijn gezelschap was en een deel van het geld had helpen verteren. Zij ston den op het punt naar Brussel te vertrekken. Te Zandvoort zijn thans aanwezig 183^ badgasten. Den 23 Juni van dit jaar bedroeg het getal 1690, tegenover 1103 en 1901. Branden. Te Lekkerkerk brandde gister ochtend de boerderij van den heer K. M. af. De brand was ontstaan, doordat kinderen met lucifers speelden bij den hooiberg. Alles is verzekerd de inboedel echter laag. Uit Nieuwenhoorn wordt gemeld Gisternacht is er brand ontstaan in de woning' van Jb Smit, staande aan het Voornsche kanaal, waardoor geheel het boerderijtje met hooiberg in de asch werd gelegd. Behalve het vee, dat in de weide liep, is er slechts weinig behouden gebleven. Ernstige verwonding. Omstreeks h alf elf Zaterdag-avond is de 27-jarige arbeider L. in de Broekstraat te Velp, na een woordentwist ern stig met een mes bij het linkeroor gestoken, ook kreeg hij een snede van ongeveer 10 cM. over het hoofd. Daar het voorval plaats greep onder een groep boomen, kon de verwonde niet zien wie zijn aanvallers waren hij werd in het Ziekenhuis door dr. v. d. Feltz behandeld. De politie stelt een ijve rig onderzoek in. Moord te Roozendaal. Gisternamiddag heeft op de werken van het nieuwe station te Roozendaal een grondwerker zjjne kostvrouw, aan wie hij nog geld schuldig was voor kost, met 't achtereinde van de schop een slag tegen de borst gegeven, waardoor de vrouw achterover viel en terstond een lijk was. De dader heeft de vlucht genomen. Vergiftiging. Aan de Koningshoeve te Tilburg werd Maandagmiddag het gezin J., be staande uit vader, moeder en vijf kinderen, na het eten van soep zoodanig ongesteld, dat genees kundige hulp moest worden ingeroepen. Dr. Heusen constateerde vergiftiging van een gelukkig niet ernstig karakter. Een verder onder zoek zal worden ingesteld. Poging tot doodslag. De politie te Maas- stricht heeft aangehouden zekeren M. aldaar, ver dacht van poging tot doodslag, door een pistool schot te lossen op zekeren D., met wien h(j in twist was geraakt. Contrabande. De logger VL 128, schipper J. K. Koster, van den reeder Joh. v. d. Berg te Vlaardingen, is bij aankomst te Lerwick geïnspec teerd, waarbij contrabanden gevonden werd. De schipper werd tot een hooge boete veroordeeld en eerst tegen borgstelling van f600 op vrjje voeten gesteld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2