Dagblad mor Schiedam en Omstreken DE HERSTEMMING. Uit Rnslanfl. 28ste Jaargang. Zaterdag 8 Juli 1905. No. 8248. K. K. Kiesvereeniging „Recht^ Plicht en Orde," Christ. Historische Kiesvereeniging „Eendracht en Anti-Rev. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje": EERSTE BLAD Met den meesten aandrang worden door ons bij de op Donderdag *3 Juli plaats hebbende Herstemming aanbevolen In District II (Doele) de Heeren: EN In District III (Gymnastieklokaal) de Heeren EN De Stembureaux zijn geopend yan 8 tot 5 uur. Officieele Berichten. Kennisgeving. Kennisgeving. SCHOUW Algemeen Overzicht. Onthullingen. De Knjaz Potemkin. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dage.ijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 1—6 regels ƒ0.77 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 121/2 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. de caudidaten der* Dit nummer bestaat uit twee bladen en een ^eDlustreerd Zondagsblad. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de artt. 56 en 57 der Verordening op t'e Brandweer van 18 Juni 1880 (gemeenteblad tl°- 11 van dat jaar) Brengen bjj deze ter kennis, dat bij hun besluit Y*n den 6n Juli jl., eervol ontslag is verleend aan W. van Zon Pz. als onderbrandmeester aan £Puit no. 3, en in diens plaats is benoemd Ris Hz. Schiedam, 8 Juli 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, V. SICKENGA. over Wegen, Voetpaden en Kunstwerken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Voldoende aan het bepaalde bij art. 7 van het J"eglement op de wegen en voetpaden in deze Provincie Brengen het volgende proces-verbaal door aan plakking ter kennis van belanghebbenden Op heden den 3den Juli 1905, is door den on- o^geteekende, GERARD GERLAGH, Directeur van Gemeentewerken van Schiedam, als daartoe 8®machtigd door Heeren Burgemeester eu Wet houders van Schiedam, bij hun besluit van den Zesden April daaraan voorafgaan de, ter voldoening *an het voorschrift vervat in art. 7 van het Reg iment op de wegen en voetpaden in de Provincie ■j-uid-Holland en overeenkomstig de publicatie van *3 Mei 1905, de schouw gedreven over de niet oider beheer van eenig Polder- of Waterschaps bestuur staande wegen, voetpaden en Kunstwerken, gelegen binnen het grondgebied van de Gemeente Schiedam, en dienende tot hoofdverbinding tus schen de verschillende bebouwde gemeente-kommen. Daarbij is gebleken, dat aan de na te melden *mgen eu werken, de aangegeven verbeteringen belmoren te worden aangebracht, om te voldoen aan de bij art. 5 van gezegd reglement gegeven voorschriften. De Hooge Schielandsche Zeedijk, volgnummer 5 van den legger, onderhoudsplichtige: de onder neming der bestrating. Herstellingen van den straatweg worden ver- eischt op de navolgende plaatsen. Van telefoonpaal 29 tot 31van 47 tot 48 van 55 tot 58van het huis Rott. dijk no. 7 tot 156van 160 tot 178 en van 190 tot aan den tolboom. De Delflandsche Maasdijk, volgnummer 15 van den legger is niet geschouwd, daar zij reeds bij de opneming op 5 Mei jl. in orde bevonden was. Wordende tevens bepaald dat de naschouw be doeld in art. 8 van meerverme'.d Reglement zal worden gehouden op den 7den Augustus a. s. Aldus opgemaakt ten jare en dage voornoemd. De Directeur der Gemeentewerken, G. GERLAGH. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort den 8sten Juli 1905. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, VERSTEEG. De Secretaris, V. SICKENGA. 8 Juli. In de Courrier Europeen worden door zekeren »Dalny" zeer merkwaardige onthullingen gedaan over de voorgeschiedenis en de aanleiding van de muiterij op de Russische vloot. »Dalny" schrijft dan Einde 1903 meldden twee infanteristen, te Se- wastopol in garnizoen, aan de militaire overheid dat kameraden hen meegenomen hadden naar een vereeniging, waar een burger dikwijls kwam om revolutionaire redevoeringen te houden. Er werd teezicht uitgeoefend, en het bleek dat die burger bij de militairen was aanbevolen door een matroos van de Knjaz Potemkin. Men ontdekte toen ook dat het personeel van dat slagschip sterk door de revolutionaire propa ganda was aangetast. De overheid kwam in bewe ging, een vijftig matrozen werden in hechtenis genomen, admiraals kwamen uit Petersburg en er werden allerlei maatregelen genomen. De jongste gebeurtenissen hebben bewezen hoe onvoldoende deze maatregelen waren om het kwaad te keeren de roode vlag is geheschen op een der grootste schepen van de Russische vloot. Het is duidelijk dat men hier niet te doen heeft met een opwelling van verzet, uit ontevredenheid, maar met een behoorlijk voorbereide en goed geleide revolutionaire onderneming, en dit maakt het ge val nog veel erger. Er is inderdaad met den grootsten ijver door de revolutionairen gewerkt onder de bemanning der Zwarte Zee-vloot. Zoo sterk hadden die denk beelden daar wortel geschoten, dat admiraal Tsjoech nin wellicht zal men 't zich nog herinneren eenigen tijd geleden een dagorder uitvaardigde, om do socialistische beginselen te bestrijden. De terechtstelling der belhamels na de muiterij van verleden jaar November heeft den voortgang der woelingen niet kunnen stuiten. Nog betrekkelijk kort geleden bevatte de Bode van Sewastopol een kennisgeving, waarin admiraal Tsjoechnin zeide dat de gisting onder de bemanning der vloot nog voortduurde. Den 2en Mei werd op straat de kwartiermeester Krisjanofski aangehou den men vond een opruiende proclamatie bij dezen man. In het jongste nummer van het blad de Soci aal-Democraat zijn een aantal brieven van sche pelingen op de Zwarte Zee-vloot openbaar gemaakt. De mannen vertellen allerlei leelijks over den toe stand op de vloot, de voeding, enz. De soep is vaak bedorven, de beschuit muf en vol wormen, het vaatwerk smerig, en terwijl de officieren ruim betaald worden, krijgen de matrozen een soldij van 21 kopeken per maand. Daarvan moeten zij nog alles betalen wat zij breken of bederven aan boord. Het bericht, dat de Potemkin nabij Feodosia in de lucht is gevlogen, is niet bevestigd. Hieruit zou men dus kunnen afleiden, dat het bericht met opzet is verspreid om de bevolking tot rust te krijgen. In Feodosia moet het, volgens den bericht gever van de Daily Mail, treurig uitzien. De stad staat in brand, de bevolking heeft Feodosia ontvlucht en het garnizoen is aan het muiten. De Potemkin bombardeerde verscheidene keeren de stad. De correspondent van de Standard te Odessa vermoedt dat de Potemkin daar binnenkort zal terugkeeren, tenzij de muiters in staat zijn, het schip eerst naar Batoem te brengen, om daar samen met de oproerige bevolking het tuighuis te vermeesteren, wat heel Kaukazië in opstand zou kunnen brengen. De gouverneur heeft, tegenover raadgevingen om de Potemkinners vergiffenis te schenken, ge zegd dat er van amnestie geen sprake was, omdat het dan met alle tucht aan boord van de vloot gedaan zou z\jn. De Turksche forten aan den Bosporus houden een uiterst scherpe wacht. Op alle vooruitsprin gende punten langs de kust wordt het oog ge houden op voorbijvarende schepen. Men vreest voor een strooptocht van de Potemkin naar het ko- lendepot van Heraclia. In hoever daarvoor werke lijk gevaar bestaat is niet te zeggen, maar de Turksche regeering zit er erg over in en haar vloot in den Gouden horen is niet in staat zee te kiezen. Te Petersburg wordt beweerd dat het slagschip Katharina de Groote zich bij de Potemkinners heeft aangesloten. Er zou zich ook nog een torpedoboot bij de Potemkin hebben gevoegd. In Odessa. Reuter verneemt uit Odessa, dat de politie iederen nacht honderden menschen in hechtenis neemt, waaronder aanzienlijke burgers, advocaten enz. Velen worden de stad uitgezet. De po'itie vindt ook telkens weer bommen, bijna uitsluitend in de joodsche wijk. De Standard ontving van haar correspondent te Odessa bericht, dat daar o.a. den voorzitter der orde van advocaten en twee hoogleer.iren is aan gezegd dat zij de stad binnen twei etmalen moeten verlaten, maar niet naar Moskou noch naar Pe tersburg mogen gaan. Het gerucht gaat, dat prins Troebetskoj en andere leiders der hervormingsbeweging gearres teerd zijn. In Zuidelijk Rusland. De boerenopstand in zuidelijk Rusland moet zich geweldig uitbreiden. Op vijf plaatsen in Cherson hebben de troepen gemeene zaak gemaakt met de opstandelingen. Men zegt dat de officieren den Tsaar een ultimatum zullen zenden, om politieke rechten te eischen. FRANKRIJK. Jaurés over Vou Bulow's uota. De heer Jaurès, die naar aanleiding van het schrijven ,van vorst Bülow, aan den Duitschan gezant te Parijs, van zijn reis naar Berlijn heeft afgezien, schrijft in zijn blad Rumanité o. a. het volgende „Natuurlijk zal het gebeurde in geen enkel op zicht (Onze zienswijze ten afinzien van de betrek kingen tusschen Frankrijk en Duitschland wij zigen. Al bebben wij sedert Vele jaren ge)- wenscht, da,t tusschen beide landen eerst de spanning jopboude en een toenadering volstaan zou, pm daarna te komen tot 'n vasten en duur- zamen vrede, hebben wij toch geen enkele minuut lang er aan geloofd, dat de Duitsche regeering met de democratie en het socialisme een ver drag zou kunnen aangaan. Maar niettemin spre ken wij dé overtuiging uit, dat „overeenstem ming tusschen Duitschlajid en Frankrijk voor den wereldvrede noodzakelijk (is", en dat de dei- mocrajie pn het proletariaat zich slechts in dezen toestand Van vrede kunnen ontwikkelen.'" Dat ,b lijft nu, zoo goed als het dat vroeger was, onze yaste overtuiging en de basis onzer poli tiek. De rijkskanselier heeft mij niet als Fransch burger, piaar als socialist, als „strijdmakker der Duitsche sociaal-democraten", van Duitsche ver gaderingen geweerd. Hetgeen gelbeurd is, kan, zelfs pJ betrof het een gewichtiger persoon dan ik pen, het werken aart de bevordering van den Vrede tusschen beide landen, waartoe de socia listen bij voortduring bijdragen, niet verhinde ren. I L PARIJSCHE KRONIEK. Van onzen Parijschen correspondent.) Parijs, 23 Juni/7 Juli 1905. De scheiding; van Kerk en Staat in de Kamer. Wij wanen in de Vorige week tot art. XVII ge komen, waarin het getal leden bepaald wordt, waaruit het bestuur der genootschappen van eere- dienst zal moeten bestaan en onder welke voor waarden men pr lid van zal kunnen worden, en en weder uitgaan. Hoe zij beheerd zullen worden en wat hunne juridische toestand zijn zal. In de zitting van 19 Juni stelde de abbé Gayrand een amendement voor, dat er in de gemeenten van minder dan 5000 zielen, zeven, leden en in die boven de 5000 zielen, 12 le den in het bestuur zullen moeten zijn. Dit amen dement werd verworpen, evenals dat van den heer (de Castelnau, die een andere basis voor de indeeling der gemeenten of parochiën vroeg en wenschte, die zooals dit in de wet van 1809 bepaald is, te laten blijven. Bij de bestrijding dezer amendementen ver klaarde de rapporteur, dat de beheervoerders en de directeur alleen verantwoordelijk voor het he iteer der genootschappen zullen zijn. Het amendement de Castelnau werd veïwor- pen met 322 tegen 241 stemmen. De eerste pa ragraaf van art. XVII werd goedgekeurd en ver scheidene (amendementen ingetrokken, doch die der heeren Peronneaju en Cruppi, betreffende de contributie der leden van genootschappen van eeredienst en de jaarlijksclhe goedkeuring der ad ministratie en rekeningen dier genootschappen door de algemeene vergadering, werden aange nomen. Op paragraaf 3 trachtten de heeren J. Auf- fray en Rudelle amendementen te doen aanne men, waardoor de genootschappen gemachtigd zouden worden gelden en legaten te kunnen out- J. G. VON BF3IEL SASSE, J. VAN DER MOST J. C. A. NDLET. G. KLEIN J. VAN DER MOST.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 1