Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. vangen, wat zaken van den eeredienst 'betreft, als .vtoor begrafenissen, graven, missen, voor de armen enz. Waarom, zoo vragen zij, aan de genootschappen te weigeren, wat aan de kerk besturen was toegestaan, die zij gaan opvolgen? De minister verwerpt met kracht deze amen dementen onder voorgeven, dat de bevoegdheid om ongelimiteerde bedragen te kunnen ontvan gen, groote gevaren zou, opleveren en de in be handeling zijnde wet liberaal genoeg is. De amen dementen werden met 80 stemmen meerderheid verworpen. De heer Jules Legrand poogt nog te verkrijgen, dat de genootschappen kunnen ge nieten van de voor het levensonderhoud en do huisvesting der bedienaars van den eeredienst gevormde fondatiën. Zonder discussie vraagt de rapporteur deze motie te verwerpen, wat na poin- tage met 294 tegen 271 stemmen geschiedde. Paragraaf 3 en 4 werden pu aapgenomen. Nu doet de heer Georges Berry nogmaals een poging om de laatste paragraaf van art. XVII te doen schrappen, luidende„De genootschappen zullen „onder welken vorm ook van den Staat, de de partementen of gemeenten geen geldelijke bij dragen of subsidiën ontvangen", doch alles is vruchteloos en nadat de nationalist Millevoye ook zeer heftig dit amendement had verdedigd, werd het verworpen met 326 stemmen tegen 240. Den 20sten Juni bespraken de heeren de La Ferronnays en de kolonel Rossel, de aflossingen der schulden der kerkbesturen en nadat een amendement jvan den heer aibbé Gayrand verwor pen en nog verschillende waren ingetrokken, werd pok paragraaf 5 van art. XVII aangeno men en ook geheel het art. XVII met 363 tegen 219 stemmen. De socialisten Vaillant en Allard willen per amendement ,de federatie der genootschappen van eeredienst beletten, alsmede hun centraal be heer en kas. De rapporteur is daarvoor niet te winnen en bestrijdt dit amendement, dat met 486 stemmen tegen 102 verworpen wordt. Na eenige bemerkingen en een ametadement van den heer Rifbot, waardoor art. XVIII voor allen aan nemelijk wordt, werd het met groote meerder heid aangenomen. Art. XIX, wat over de administratie en de controle der genootschappen handelt, wordt, na door den heer Flayelle bestreden te zijn, die het als pnnoodig wenschte, geschrapt te zien, met 338 stemmen tegen 234 aangenomen. In de fitting van 21 Juni was men aan art. XX gekomen, waarin de wijze beschreven wordt, op welke (ie gelden der genootschappen zullen moeten belegd ^worden. Ook hier komt de heer Ribot een andere en veel breeders redactie voor stellen, welke de rapporteur bestrijdt, doch door den 'heer Barthou, gesteund wordt. De heer Re- ville stelt nu het volgende amendement voor: „De genootschappen pn vereenigingen kunnen „hunne beschikbare middelen tot het daarstellen „van een reservefonds, waarvan het globale be- „drag met het drievoudige der gemiddeld jaar lijks uitgegeven inkomsten overtreft, gebruiken", hetwelk de regeering aanneemt, doch door de heeren Ribot en Rose wordt bestreden. Deze laatste slaagt er in zijn amendement, wat voor de kleine parochiën nog voordeeliger is, dan dat van den heer Reville, in aanmerking te zien nemen, jnadat de minister Bienvenu Martin we der pp zijn gewone onhandige manier tusschen beiden is gekomen. .Art. XX aldus gewijzigd wordt aangenomen. In de zitting van 22 Juni waar men aan de strafbepalingen pn het politie-reglement over de genootschappen van eeredienst genaderd was, werden de artikels XXI, XXII en XXIII in be handeling genomen. Met boeten van fr. 16 tot fr. 100 en een gevangenisstraf yan zes dagen tot drie maan den, worden de directeuren of betheervoerders bedreigd, die overtredingen in de artikels XVI, XVII, XVIII, XIX en XX bedoeld, zullen be dreven hebben. Verder wordt er in paragraaf 2 zelfs met ontbinding van de vennootschap of vereeniging bedreigd. De heeren Grosseau en Rudelle onderste'unen' amendementen, waarin de gevangenisstraf ver valt, waarop de rapporteur beweert, dat de ge nootschappen van eeredienst met meer bevoegd heid begiftigd zijnde dan andere Vereenigingen, het natuurlijk is, dat er speciale waarborgen van hen gevorderd moeten worden en deze zijn de gevangenis, de confiscatie en de ontbinding. Niettegenstaande dit beweren werd het amen dement Grosseau, waarbij de gevangenisstraf ver- Valt, met 308 tegen 275 stemmen aangenomen en nu worden de artikels XXI en XXII beiden met 363 tegen 182 gestemd. Art. XXIII verklaart de samenkomsten der ge nootschappen van eeredienst, in de kerken enz. aan 'hen afgestaan, openbaar. Zij blijven onder de bewaking der autoriteiten in 't belang der open bare orde. Zij moeten opgaven doen der dien sten en der lokalen, waar zij zullen gehouden worden. Eén opgave zal voor de geregelde dien sten voldoende zijn. De heer Burggraaf du Rodcaot biedt een amen dement aan, waarin hij de bijeenkomsten der genootschappen van eeredienst aan het algemeiene recht wil onderworpen zien, doch hoe billijk ook, werd het niet in overweging genomen. De abbé Gayrand en de heer Auffray bespreken nog en kele gevallen, waarbij de kerk voor bizondere diensten niet voor het publiek open kan zijn. Nadat de rapporteur voor enkele gevallen heeft toegegeven, werd de zitting tot Maandag den 26sten Juni verdaagd, toen de artikels XXÜI en XXIV werden aangenomen en art. XXV, dat over de processies handelt, een onstuimig debat deed ontstaan, waarbij' de Commissie en de re geering een nederlaag leden door het in over weging nemen van het amendement van den heer Noulens, later door den heer Ribot over genomen, waarbij de processies, die in het ont werp der Commissie rondweg Verboden werden, nu onder de toepassing der artikels 95 en 97 der gemeentewet van 1884 zullen blijven. De in overweging neming werd met 294 tegen 255 verkregen en verwekte de woede der sectarissen in de hoogste mate. Den 27sten Juni kwam de rapporteur rnede- deelen, dat de Commissie zich maar met het amendement Noulens-Rifoot zal vereenigen, zoo dat het de eerste paragraaf van art. XXV wordt. De artikels XXV, XXVI, XXVII XXVIII, XXIX en XXX betreffende het luiden der klokken, de kruisbeelden en heilige beeldejn op de wegen, straten pn kerkhoven enz. enz., werden nu ach tereenvolgens piet haastigen spoed afgehandeld en met eenige wijzigingen ten goede, aangeno men, zoodat men den 28sten Juni het einde der discussies begon te overzien. Tegen art. XXVIII verhief de heer Ribot zijn stem, waar de personen met straffen bedreigd worden, dié andere personen zouden dwingen tot een eere dienst.bij te dragen of wel ze daarin te belet ten. Hij verlangt meer duidelijkheid in de re dactie. Wat verstaat men door bedreiging? Zon der hierop ^.ntwoord te ontvangen wordt ook dit .artikel evenals XXIX en XXX aangenomen. In de zittingen Van 29 en 30 Juni werden eindelijk de laatste zes artikels XXXI tot XXXVI afgedaan. Zij beoogön voornamelijk de bestraf fing der geestelijken, die in de kerk en door redevoeringen en door voorlezen of uitdeden! van geschriften den burger, een openbaar ambt bekleedend, zouden beleedigeh, en wel met boe ten van fr. 300 tot fr. 3000 en gevangenisstraf van een maand tot een jaar. Deze speciale wet tegen de geestelijken wordt krachtig bestreden door de heeren de Castetb nau en Ribot. Na de scheiding moet men geen onderscheid meer tpsschen hen en een ander burger maken en daarvoor zijn de gewone, be staande wetten voldoende dm deize overtredingen te weren. Zoo er overtredingen gepletegd zijn, moeten ^ij evenals die van andere burgers door het gerechtshof pn een jury geoordeelld worden. De rapporteur, heeft het ongeluk daarop te antwoorden, „dat het in het belang Van den Staat „waarborgen genomen moeten worden." „Dan „had men het Concordaat moeten behouden, „roept Ribot hem toe, en ik neem nota van „uw Verklaring." De bespreking over het gebruik der gelde|n, welke bij de begrooting van eeredienst, na de scheiding beschikbaar zullen komen, Veroorzaakte nog veel geharrewar, tot eindelijk den 30sten Juni tegen 9 uren 's avonds, de motie Briand- Castelneuve, werd aangenomen, waarbij die gel den tusschen de gemeenten, naar hare ge'ldie- lijke toestanden genomen, verdeeld zullen worden. Den Jaatsten dag was eindelijk den 3den Juli voor de scheidingsdebatten aangebroken. N,a eene zitting, tweemaal onderbroken, werd deze in prin cipe onrechtvaardige wet, hier en daar door de opwellingen Van enkele nog vrijzinnige geesten wat geamendeerd en verdragelijfcer ge'maakt te gen piiddernacht met 108 stemmen meerderheid) aangenomen, wat door een uitbundig gejuich der sectarissen en vrijmetselaars begroet werd. Dci- schanel stemde, bij gebrek aan beter, voor, doch Ribot ptemde tegen. Het Concordaat, dat honderdjarig verband tus schen ,den Heiligen Stoel en Frankrijk is door het stoken van godsdiensthaters en zoogenaamde vrijdenkers kunnen verbroken worden. Niettegenstaande de wijze waarschuwingen van zoovele .oprechte en goedgezinde Franschen, heeft de Kamer aan den haat der sectarissen vol doening gegeven door een wet aan te nefmen,, welke jhet land noch door haar onverdraagzaam heid pn nog minder door hare jacobijnsche be doelingen, zal bedriegen. Laat ons hopen, dat zij spoedig in verval moge raken en aan velen de -pogen zal doen opengaan. Fidelius. MAROKKO. Volgens een telegram dat de Daily Chronicle uit Tandzjer ontvangt, zijn de Engelschen in Marokko ontevreden over het volslagen gemis van bescherming van de zijde der overheid. De moor denaar van den vice-consul Madden is ook nog niet gestraft. CANADA. Vijf leden van de bemanning van den kruiser van het Canadeesche gouvernement Canada zijn we gens insubordinatie gevangen genomen. Van de Koninklijke familie. Z. K. H. Prins Hendrik en de Hertog van Olden burg zijn gister per automobiel naar Soestdijk vertrokken. De aankomst van H. M. de Koningin-Moeder per Staatsspoor op 12 dezer te 's-Hertogenbosch is vastgesteld op 11.45, het vertrek op 5.34. H. M. zal dejeuneeren bij den commissaris der Ko ningin en haar bezoek geldt alleen de nijverheids tentoonstelling. Het tentoonstellings-comité zal dan ook de ontvangst van H. M., enz. regelen. De groothertog van Oldenburg. Men meldt uit Apeldoorn De Groothertog van Oldenburg zal ook Delft en Den Haag bezoeken. Z. K. H. blijft vermoedelijk 10 dagen in ons land. De Sjah. Wij vernemen, dat het tijdstip van de komst van den Sjah van Perzië naar 's-Gravenhage nog niet bepaald is, doch dat Z. M., die thans te Contrexeville vertoeft, daaromtrent weldra een beschikking zal nemen. Prins Gustaaf van Zweden Met de nachtmailboot Koningin Wilhelmina arriveerde gisterochtend te Vlissingen prins Gus taaf Adolf van Zweden, die met den aansluitenden Duitschen mailtrein de reis naar Hamburg voort zette. De oorlogsbegrooting voor 1906. Naar aan de Arnh. Crt. uit goede bron verzekerd wordt, zou de ontworpen oorlogsbegrooting voor 1906 tusschen 12 en 13 ton hooger geraamd zijn dan die voor 1905, «niettegenstaande zoo wordt er bij gevoegd aan het departement van Oorlog al het mogelijke is gedaan om het eindcijfer laag te houden." Prettig vooruitzicht Onze Oorlogsvloot. Naar wij vernemen zullen Hr. Ms. pantsersche pen Piet Hein en Evertsen, respectievelijk onder bevel van den kapt. ter zee, H. Backer en P. C. Swaan, den lOen Juli a.s. een gezamenlijken oefe- ningstocht doen, waarop een bezoek zal worden gebracht aan San Sebastiaan (Noordkust van Spanje) ter bijwoning van een daar te houden Regatta (roei- en zeilwedstrijd). Van 14 tot 25 Juli zullen de schepen daar vertoeven. Daarna zal de Piet Hein een bezoek brengen aan IJsland en de havenplaats Reijkiavik aandoen, de Evertsen bezoekt dan een Engelsche haven, waarna de schepen weder te Nieuwediep terug zullen keeren. Verder vernamen wij, dat op een nader te be palen datum naar Vlissingen worden gezonden, teneinde tegenwoordig te zijn bij het bezoek, dat Hare Majesteit de Koningin voornemens is te brengen aan de uit Oost-Indië thuisvarende di visie, onder bevel van den schout-bij-nacht J. G. Snethlage, de monitor Reinier Claeszen, de stoom- schoener Zeehond, de pantserschepen Piet Hein en Evertsen en 2 groepen torpedobooten. Het stafmuziekkorps der Kon. marine zal geëmbar keerd worden aan boord van het vlaggescliip. (Vad.) Ongevallenverzekeringen Ook de Ned. Stalhouders-Bond heeft besloten in zake de ongevallen-verzekering het daaraan verbonden risico van alle deelnemers onderling te dragen. Zuiderzee-Expeditie Gisteren had de eerste tocht plaats van het ssimultaan-onderzoek", dat ter voorbereiding van de stelselmatige studie van de Zuiderzee moet dienen. Door een zevental heeren, die zoo gelijktijdig, als practisch uitvoerbaar was, uit Amsterdam zijn vertrokken, worden watermonsters genomen op de stoomvaartlijnen van Amsterdam naar Hoorn, Harlingen (via Enkhuizen), Lemmer, Meppel, Kampen en Elburg. Aan boord worden tempe ratuur, en soortelijk gewicht bepaald en het zoutgehalte hieruit benaderend vastgesteld. Later worden die monsters op het laboratorium nauw keuriger onderzocht. Op deze wijze hoopt men een overzicht van den toestand op heden te krijgen. Den 14en Juli vertrekt de kern van de expe ditie uit Utrecht, op de voor haar doel ingerichte stoomboot, de Amsterdam, ter nadere oriënteering, terwijl Maandag 17 Juli nog eenige heeren deel nemers te Amsterdam zullen worden afgehaald. Spoorwegpersoneel. In den regel werd vroeger aan het personeel der Nederl. Centraal Spoorweg Mij. per jaar 14 dagen verlof gegeven. Thans is het personeel dier maatschappij medegedeeld, dat het in 't vervolg slechts 7 dagen verlof kan krijgen. Deze bepaling heeft onder het personeel, dat had gehoopt op een wettelijke vaststelling van 14 dagen verlof per jaar, groote ontevredenheid verwekt. Temeer daar die ongunstige bepaling niet van toepassing is op hen, wier dienst niet bij de wet is geregeld, die dus een geregelden en korten arbeidsdag hebben. Ziekenhuis. Naar het Utrechtsch Dagblad verneemt is het kolossale pand der Erven Schuurman, staande Oude Gracht, b. d. Geerteburg, te Utrecht aan gekocht door een combinatie van heeren, om daarin een ziekenhuis voor gevaarlijkeoperatiën te vestigen. In den tuin zal een operatiezaal worden gebouwd Ongelukken. Gister-morgen te half 12 ongeveer is aan den Zijlweg te Haarlem een zeer droevig ongeval ge beurd. De ruim 50-jarige metselaar P. van Buren is, terwijl hij op het dak van een in aanbouw zijnde yilla aan het werk was', daaraf gevallen en met .zijn hoofd op de straat terechtgekomen, ten gevolge wa,arvan hij onmiddellijk overleed. De fleelneming met den op zoo noodlottig0 wijze |Om het leven gekomen man, die de kost winner ,waj» van een vrij groot gezin, is algemeen- De heer Van Hattum van Ellewoutsdijk, lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland, Is gister-middag ,te 's-Gravenhage aan een dreigend gevaar pntsnapt. Uit de Herderstraat kwam zijn coupéetje rijden over den Gedempten Burgwal, over, terwijl het rijtuigje vreeselijk slingerde en tot tweemaal toe dreigde om te slaan. Gelukkig be hield de koetsier izijn tegenwoordigheid van geest en wist zijn paard, geholpen door voorbijganger3' bij (le Wagenstraat tot staan te brengen. De heer .Van Hattum, hoewel hevig verschrikt, kon nu ^ongedeerd uitstappen, terwijl koetsier en pal frenier ook met den schrik vrijkwamen. Jn de Stadhouderslaan te 's-Gravenhage ig een 12-jarig meisje, dat met haar jurkje in aan raking kwam met de Vlam van een gastoes.tel, m brand geraakt. Met veel moeite gelukte het ein delijk de vlammen te dooven, maar toen had het arme kind al zulke hevige brandwonden bekomen, dat het 's avonds onder smartelijk lijden lS gestorven. (Een werkman, zekere Krielaart, ongev'teek 65 jaar oud, viel gister-ochtend te Gorincheffl Van pen hpoge stelling, en is eenige urejn daar na, pan de gevtolgen bezweken. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het commissariaat van politie twaalf penningen van een coöp. bakkerij, een ring met 5 sleutels, een ring met 3 sleutels. Terug te bevragen aan de volgende adressen een paar klompen bij C. Bos, Hoofdstraat 135 een glazen sigarenpijpje bij J. Bitter, Rott. dijk 49 i een muntbiljet bij G. P. v. Poolen, Plantageweg 55, 2 X bellen, Rotterdameen koperen gieter bij P. C. M. Jansen, Warande 175een vrouwen zak met portemonnaie, zakdoek, knoopenhaak enz., bij P. Romein, Lange Kerkstraat 86; een aard- appelschop bij T. Mejjer, Spinhuispad 9; een gouden oorbelletje bij N. v. d. Wilk, Zijlstraat 52 een portemonnaie met geld bij M. v. Apeldoorn, Hoogstraat 169een vrouwenschort bij P. de Koning, Broersvest 25. De Arbeidsbeurs. Ingevolge het onlangs vastgestelde reglement op de Arbeidsbeurs zijn door Burgemeester en Wethouders benoemd tot leden der Commissie voor die beurs als leden-patroons de heeren A- Koning, M. H. Kranen en F. J. Smit en als leden werklieden de heeren J. H. Jacob, W. M. Klop* pers en A. Godschalk, terwijl de voorzitter door den Raad zal worden benoemd. De Gezondheids-commissie heeft verklaard dat de stank, die in den laatsten tijd over onze stad hing, schadelijk is voor de gezondheid- Ook heeft zij besloten eene Commissie te benoe men, welke zal hebben te onderzoeken de oorzaak van het sterven van boomen in de Plantage, welke wordt toegeschreven aan dampen uit de witglas- fabriek aan den Buitenhavenweg. Op verzoek van den vaderisgister- middag aangehouden een 20-jarig meisje, dat zich alhier met een kermisreiziger ophield. Het meisje is door de politie aan den vader medegegeven. Bij de Rijks directe belastingen is met ingang van 1 Augustus verplaatst de kom mies le klas A. C. J. Borgmans van Schiedam naar Rotterdam en de kommies le klas H. Pul lens van Helmond naar Schiedam Ten nadeele van G. H. v. V. is giste ren uit een in aanbouwzijnd perceel aan de Kortlandstraat een zilveren horloge ontvreemd. Door de politie isgis tere n een ke r- misreiziger, zekeren J. R. K., aangehouden, die m het Algemeen Politieblad gesignaleerd stond voor f 4.boete, subs. 4 dagen hechtenis. De boete werd door hem betaald. Het r ij wiel, indertijd door zekeren Starreveld ten nadeele van den rijwielhandelaar Brinkman alhier verduisterd, is door de politie in een herberg aan den Rijswijkschenweg, onder Den Haag, in beslag genomen, alwaar S. het beleend had. UIT VLAARDINGEN. De uitslag der gisteren gehouden stemming ter verkiezing van twee leden van den gemeenteraad in elk der kiesdistricten 1, 2, en 3 is als volgt* Kiesdistrict I. Aantal gestemd hebbende kiezers 657, van onwaarde 6, geldige stemmen 651* Hiervan verkregen H. de Bordes (ant.) 330 stemmen, P. van Gelderen (chr. his., aftr.) 333 stemmen, J. C. Hoorweg (volkspartij) 258 stem men, S. A. Maarleveld (lib.) 304 stemmen. Zoodat gekozen zijn de heeren H. de Bordes en P. van Gelderen. Kiesdistrict II. Aantal gestemd hebben de kiezers 883, van onwaarde 7, geldige stemmen 876. Hiervan verkregen A. de Haan (chr.-hist.) 382, A. Hoogendijk Jzn. (lib., aftr.) 485, J. Hooget" werf (volkspartij) 331, M. Versteve (ant., aftr.) 486 Zoodat gekozen zijn de heeren A. Hoogendij zn. en M. Versteve.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2