Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ingezonden. Gémengd Nieuws. De Ieren en hun vrienden in Engeland zijn uitteraard verbittert over het vermelde regeerings- plan met een nieuwe indeeling der kiesdistricten. Zij noemen het door de regeering vastgestelde minimum-bevolkingscijfer dat een plattelandsdis trict aanspraak geeft op een zetel in het Lager huis, geheel willekeurig, en alleen opgesteld om zetels voor haar eigen partij te winnen. Velen achten overigens Balfour's kabinet niet krachtig genoeg om een zooveel omvattenden maatregel tot een goed einde te brengen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Fejervary is uit Ischl naar Weenen gereisd, waar (h ij met von Pilreich, den gemeenschappe- lijken minister van Oorlog, confereerdehij keerde Maandag-middag naar Boedapest terug. Te Isclhl deed Fejervary den Keizer-koning ver slag van den stand van zaken in Hongarije, Een beslissende stap is niet te wadhten vóór den af loop van Frans Jozefs verblijf te Ischl. Officieele berichten. Bij Kon. Besluit is C. Geel, directeur van de Martha-stichting te Alphen a/d Rhijn, benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. BijgJKon. Besluit is de eeremedaille in de orde van Oranje Nassau, in brons, toegekend aan Aaltje Brand, dienstbode bij mevrouw de wed. Heynis geb. Boeke, te Heemstede. Bij Kon. Besl. zijn, met ingang van 16 dezer, bij het departement van Binnenlandsche Zaken benoemd tot administrateur, rar. J. B. Kan, thans referendaristot referendaris, mr. S. J. Blaupot ten Cate, thans hoofdcommies. Van de Koninklijke familie. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins heb ben gister-avond te kwart voor zeven de Resi dentie verlaten en, zijn per S.S. naar het jL-oo teruggekeerd. Zij: werden uitgeleid door baron Bentinck, le stalmeester. In de Rijnstraat werd het Koninklijk Echtpaar door een talrijke menigte toegejuicht. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins zijn Voornemens van de laatste dagen van Juli af tot 3 Augustus op het lustslot Soestdijk door te bren gen, ten einde 2 Augustus, den verjaardag vanH. M. de Koningin-Moeder aldaar te vieren. De groothertog van Oldenburg. Ten 6.31 vertrokken per H. IJ. S. M. yan 's-Gravenhage naar Amsterdam H. D. H. H. de groothertog en de groothertogin van Oldenburg. Hen werd uitgeleide gedaan door jhr. v. d. Poll, hun door H. M. de Koningin toegevoegd en denj Dujtschen gezant, den heer Von Schlöser. Te Amsterdam begaven de vorstelijke personen zich met him gevolg aan boord van het stoom schip, dat hen naar WiMemshavien zou, brengen. Huisorde van Oranje. H. M. de Koningin heeft de groothertogin van Oldenburg het grootkruis verleend in de huis orde van Oranje. Dr. Kuyper. Men deelt aan de Limb. Koer. mede dat hoogst waarschijnlijk dr. Kuyper persoonlijk op 19 en 20 dezer het Middenstandscongres te Maastricht zal komen bijwonen. De verkiezing in Den Helder. Naar De Tijd van welingelichte zijde uit's-Gra venhage verneemt, vindt het denkbeeld eener candidatuur-Ellis bij de aanstaande verkiezing in het district Den Helder ook in invloedrijke katho lieke kringen veel bijval. Van andere zijde wordt ons bericht, dat als candidaat der liberalen en vrijzinnig-democraten in hetzelfde district zal gesteld worden prof. Treub, die thans in het buitenland vertoeft en zich omtrent de aanneming zijner benoeming te Assen nog niet heeft uitgelaten. Ook de candida- tuur-Staalman, zal, naar het blad verneemt, zeker weder gesteld worden. Naar de Alkm. Ct. verneemt, gaan er in het district Den Helder stemmen op van vrijzinnige zijde om den heer Frans Netscher candidaat te stellen voor de Tweede Kamer. In dit district zou deze candidatuur zeker goede kansen van slagen aanbieden. Van andere zijde wordt genoemd mr. Zadok van den Bergh, lid van den gemeenteraad van Amsterdam. Vervroegde Winkelsluiting. De Vereeniging voor vervroegde winkelsluiting te 's-Gravenhage iieeft dezer dagen aan de 26 candidaten voor den gemeenteraad de vraag gesteld, of zij voorstanders waren van een gemeenteveror dening, vaststellend een vervroegd sluitingsuur voor winkels, magazijnen en kantoren. Het resultaat was als volgttwee candidaten zonden geen antwoord, 3 waren tegenstanders, 1 candidaat zond een onbeslist antwoord, terwijl 20 candidaten schriftelijk verklaarden, dat zij voor standers van zulk een verordering waren. Het bestuur ziet hierin een bewijs, dat ten aan zien van het vraagstuk der vervroegde winkel sluiting de denkbeelden vooruitgaan en acht het verkregen resultaat een gunstig verschijnsel voor de vereeniging, wanneer zij eerstdaags, op grond der door haar gehouden enquête, zal gaan petiti- onneeren tot het verkrijgen der door haar ge- wenschte regeling van overheidswege. Ongelukken. Zondag 1.1. maakte de heer v. L. met eenige heeren een automobieltocht naar Woestduin, toen ter hoogte van de buitenplaats van wijlen den heer Verschuer, op den straatweg naar Haarlem, plotseling de stuurstang brak, waardoor de auto niet meer te regeeren viel. De bestuurder haalde spoedig met kalmte en beleid de remmen over, waardoor de vaart der auto eenigszins getemperd werd. Evenwel liep ze, geheel aan zichzelf over gelaten, tegen den berm op, en vloog tegen een aan den weg staanden zwaren boom te pletter. De slag was zoo hevig dat de auto pl.m. vijftien centimeter in den boom drong en het stalen chassis- raam als een veer in elkander boog. De auto was bijna geheel vernield. Een der heeren welke naast den chauffeur zat sprong nog tijdig vóór de bot sing uit de auto. De anderen konden er niet uit en maakten de botsing mede, waardoor zij door elkander werden geslagen en, behoudens eenige ontvellingen en lichte kneuzingen, wonder boven wonder gered werden Een hevige schrik had hen bevangen, doch overigens bleek al spoedig de kalmte teruggekeerd te zijn. Gistermorgen is uit het stroompje De Beerse, te Oirschot levenloos opgehaald de bierbrouwers knecht F. L. Bij het visschen is hij waarschijnlijk in slaap gevallen, te water geraakt en verdronken Schied. Gezondheidskolonies. Gisteren-avond had de laatste vergadering plaats van het Comité voor den fancy-tair, gehouden ten voordeele der Schiedamsche vacantie-kolonie. De penningmeester, de heer Th. A. J. Zoet mulder, legde rekening en verantwoording af, waaruit bleek, dat de fancy-fair een batig saldo had opgebracht van f4287.50, welk bedrag hij in handen stelde van het Bestuur der vacantie- kolonie, dat hem onder hartelijke dankbetuiging voor de vele moeite, dechargeerde. Ook aan de secretaresse mej. Elzevier Dom, werd dank gebracht voor het vele werk, dat zij met groote bereidwilligheid op zich nam. Daar de vacantie-kolonie een klein kapitaaltje bezat van ruim 700 gld., besloot het bestuur dit ook te voegen bij het door den fancy-fair verkregen bedrag voor een eigen gebouw, zoodat daarvoor thans f 5000 beschikbaar is. Vrije dagen. Het volgend schrijven is verzonden aan de Ka mer van Arbeid voor de Voedings- en genotmid delen en voor u Bouwbedrijven. »Naar aanleiding van Uw missive, betreffende het geven van vrije dagen aan de werklieden, be sloot de Schiedamsche Patroonsvereeniging (Ver eeniging van Patroons, behoorende onder de Ka mer van Arbeid voor de Bouwbedrijven). Op hare vergadering van 10 Juli 1905, vrije dagen bij aanvraag toe te staan. Met groot meerderheid werd echter besloten voor die dagen geen loon toe te kennen. Namens de Schiedamsche Patroonsvereeniging De Secretaris, G. VAN MEURS. Door de politie zijn gisteren de gebroeders G. en H. Th., 11 en 10 jaren oud, aangehouden. Zij worden verdacht een lade in een winkel aan de Laurensstraat te hebben gelicht. Naar verhoor zijn zij aan hun ouders terugge geven. Gistermiddag omstreeks 7 uren zakte een kermiswagen met een der achterwielen tot aan de as in de straat by den overweg van het spoor aan de Overschieschestraat alhier. Een gedeelte van den wagen kwam hierdoor schuin over een der spoorlijnen te staan. De treinen, die moesten vertrekken en aankomen, ondervonden hierdoor geruimen tijd vertraging. Na veel moeite slaagde men er in den wagen er uit te trekken en om 7^ uur was de spoorlyn wederom vrij. UIT VLAARDINGEN. Het geschil tusschen de arbeiders van de glasfabriek en den meesterknecht omtrent de plaatsing der z. g. stellers is bijgelegd, waarna de stakende arbeiders weder aan den arbeid zijn gegaan. De Herstemming. Kiezers voor den Gemeenteraad in de districten II en III, weldra staat de Raadsstembus weer voor u geopend. Het werk, dat op den 5n dezer slechts ten halve werd gedaan, moet worden voltooid. Uw stem zal moeten beslissen of de Raad blijft sa mengesteld, zooals hij sedert enkele jaren gevormd is, dan wel of er eene belangrijke wyziging in de samenstelling van het gemeentelijk beheer zal ko men. Van uw stem zal het athangen of de chris telijke meerderheid in onza vroedschap zal be stendigd worden of dat daar het radicale groepje in samenwerking met eenige oud-Liberalen den hoogsten toon zal aanslaan. Christelijke kiezers in II en III, begrijpt toch wat zwaarwichtige belangen in uwe handen zijn gelegd! Zoo dikwijls hoort men zeggen, o de ge meenteraad, 't geeft zoo weinig, welke principieele kwesties worden daar behandeld. Zij die zoo spreken, toonen al zeer slecht op de boogie der zaken te zijn zij weten blijkbaar niet, dat het gemeente bestuur met de uitvoering van tal van wetten is belastzij bedenken niet, dat de wetgever aan het gemeentebestuur de vrijheid heeft gelaten in tal van aangelegenheden, waarbij niet alleen de principieele kwestie sterk op den voorgrond treedt, maar ook het persoonlijk financieel belang der burgers ten nauwste is gemoeid. Denken wij slechts aan de schoolgelden, aan subsidie - verleening, aan schoolvoedingen kleeding. Zal bijv een liberale Raads- meerderheid de schoolgelden niet tot zulk een mini mum kunnen verlagen, dat de kosten van het onder wijs nog veel zwaarder gaan drukken op het gemeen telijk budget Hebben wij van een liberalen Raad eene bestendiging van het subsidie voor de Bonds- teekenschool, die zoo nuttige instelling, te wach ten 1 Zal niet de liberaal-radicale groep, tot eene meerderheid versterkt, school-voeding en kleeding tot het uiterste uitbreiden en ons nog andere uit spattingen op onderwijsgebied bezorgen, die diep zullen grijpen in de zakken der belastingbetalende burgers Christelijke kiezers in II en III, dit weinige zij U slechts bij voorbeeld genoemd van hetgeen u van een zoogenaamde vrijzinnige meerderheid in den Raad te wachten staat. De meerderheid, die men thans van de overzijde in den Raad wil vor men, zal niet alleen uiterst vrijzinnig, maar ook uiterst vrijgevig zijn, n.l. in het beschikken over de penningen der belasting betalende burgers. Komt zij tot stand, dan zult ge weldra op het aanslagbiljet der inkomstenbelasting bemerken, wat zegeningen u het liberaal gemeentebestuur heeft gebracht. Christelijke kiezers in district II en III, begrijpt, dat met het zwaarwichtig belang der gemeente uw welbegrepen eigen belang by deze herstem ming gemoeid is. Laat u dus niet verlokken door het zoet gefluit van den liberalen vogelaar, die u nog in deze laatste uren in zijne netten tracht te vangen. Volgt onverdeeld het spoor u door uwe beproefde leiders gewezen en kiest de mannen, die de christelijke meerderheid in den Raad zul len bestendigen en versterken. Dan is de zege ons en wordt het belang der geheele gemeente en van al hare nijvere burgers gediend. Deze Raad zij U bescheiden gegeven door. Iemanddie reeds lang met het bijltje heeft gehakt en 'ter nog niet bij wil neerleggen. Anti-stof. Verleden week Maandag en Don derdag zijn in Den Haag, op het straatvak Konin ginnegracht tusschen Laan Copes en Javastraat, proeven genomen met de nieuwe stofvastleggende materie Anti-stof, het product van de te Amster dam gevestigde chemische fabriek van de firma Spalteholz Ameschot. De proeven zijn volkomen geslaagd. Het straatvak voornoemd ligt thans, tot groote tevredenheid natuurlijk van de stof vrije bewoners, sedert de vorige week, zonder dat het één stofdeeltje doet opwarrelen. Fietsen en auto's rijden er over heen zonder liet geringste stofwolkje te doen opstuiven. Natuurlijk zal deze bewerking onderhouden moeten worden en het zelfde proces over 5 a 6 weken herhaald. Naar men ons verzekerde, zijn ook de direciiën van de Publieke werken en van de Reiniging ïïy^ zonder tevreden over het aanvankelijke resultaat^ Tegenover het westrumiet moet het anti-stof, behalve technische, ook belangrijke economische voordeelen hebben. Een even groote hoeveelheid westrumiet kost f130 tegen f80 de anti-stof, waarby dan nog komt het verschil in de trans portkosten, uit Berlijn, waar het westrumiet ver vaardigd wordt, of uit Amsterdam, waar dr. Spal teholz' scheikundig mengsel wordt bereid. Voor zoover de nu reeds genomen proeven, die voortgezet worden, tot oordeelen in staat stellen, rekent men dat de .kosten van een geregelde straatbesproeiing minder dan 1 c. per M2. 'sjaars zullen bedragen. Inbraak. In de Laan van Nieuw Oost-Indië te 's-Gravenhage zijn gister-nacht twee woningen door inbrekers bezocht, die er op hun gemak hun slag hebben geslagen. De perdee-len 131 en 147, resp. bewoond door kapitein W. Vosmaer en de familie Scihiff, gren zen met ihun tuinen aan een weide-, waarvan ze door een scfhuttdng zijn gescheiden. De dief, mogelijk zijn 't «er meer dan een, is op prectiej*. dezelfde wij-ze aan be-ide huizen te werk gegaan. Door een laddertje, dat door de politie is ge vonden, is hij: over de schutting geklommen. Na door den tuin gegaan te zijn, kwam hij aan een breede dubbel-openslaande deur in den ach tergevel Van het huis, die rechtstreeks toegang geeft tot een p.uite. Met ee(h vlrijt breede boor werd nu in schuine richting een gat ge-hoord on der de spanjolet. Daarna is door dat gat pen voorwerp gebracht, dat als hefboom gebruikt, de spanjolet opwipte, zoodat de deur geopend kon worden. Nu stuitte de- inbreker niet meer op moeilijkheden, daar noch bij- den heer Vosmaer, noch bij de familie Schiff, wier huizen eender yan houw en inrichting zijn, de kasten gesloten waren. Bij den heer Vosmaer zij-n gestolen1 serve|t,j gemerkt J. T., 1 trekpot, 1 melkkan, 1 suiker mandje, 1 fepelvlaas,, 1 theebusstop, 12 theelepel tjes, 5 lppels (groot), 6 vorken, 6 kleine lepels, 6 kleine vorken, 1 jamlepel, 2 theeschejpjes, 6 kurken, alles Van zilv-er, 1 bonbon-lepeltje, Nporsch maaksel met emaille en Verguld, van karakteristiek voorkomen, 2 zuurvörkjes, 2 saus lepel tjes, 1 kleine suikertang, 2 theelepeltjes, ge merkt A. v. S. en 1 roomsclhepje, alles van zil ver. Bij de familie Schiff: achttien gulden aan zil veren muntsp-eqie, waaronder veel nieuw geld, 12 lepels (groot couvert), 12 Vorken (groot cou vert, 12 lepels (klein couvert), 12 vorken (klein couvert), alles ongemerkt, 2 sauslepels, 2 eierle peltjes, 9 theelepeltjes, mét figuurtjes, als een motentje, een eng-elsclhe penning, enz., 1 lepeltje, in een knopje- eindigend en met gedraaiden steel, 1 soeplepel, 2 zuurvörkjes, 1 fruitsc|hepj 1 kinder couvert, 1 antieke penning, vooralsnog niet op te geven wellke, eiy 1 rpomschepje, alles van zilver. Protesten. Nuar de N. C. verneemt zullen eenige villabewoners van den Hoogen Zeekant, te Scheveningen, bij het gemeentebestuur protes ten inzenden tegen de iiooge schutting die men voor de automobielen wedstrijden langs den hoogen weg Zeekant gaat timmeren en hun allen uitzicht uit hun villa's op strand en zee beneemt. Onweer. Omtrent het gebeurde in de leger plaats bij Zeist meldt het U. D. naderZondag avond omstreeks 7| u. was het in de legerplaats bij Zeist een geweldig noodweer. Het felle licht en de daarop volgende donderslagen waren ont zettend. De regen viel met stroomen neder en weldra was het geheele kamp, waar het regiment genietroepen gelegerd is, één waterplas. De milicien W. de Boer en de geniesoldaat G. Giesen, hadden een wandeling naar Zeist gemaakt en waren daarvan juist in hun legertent terugge keerd. Na eenigszins te zijn uitgerust, zeide Giesen tegen De Boerik leg mijn sabel in mijn kist, doe dat ook, je weet nooit wat er gebeuren kan waarop De Boer ook aanstalten maakte om zyn sabel in de kist te bergen. Op hetzelfde oogenblik echter sloeg de bliksem in de tent, waarin De Boer en Giezen gezeten waren. De milicien De Boer werd getroffen en was na eenige oogenblikken overleden, terwij de geniesol daat Giesen, die licht getroffen werd aan handen en voeten, door den geweldigen schok uit de tent werd geslingerd. Daar zijne handen en voeten krachteloos waren, kroop hij op elleboogen en knieën verder de Compagniesstraat in om hulp te roepen. Het geheele kamp was weldra op de been. Na eenige oogenblikken kreeg Giesen de kracht in handen en voeten terug. Het is ontzettend hoé de bliksem in bedoelde tent heeft huis gehouden. De aanwezige kisten, geweren en sabels werden letterlijk stuk geslagen en gespleten kortom 'alles werd vernield, terwijl het ligstroo in brand sloeg, doch ommiddellijk werd £ebluscht. £n n;et alleen in deze tent, maar ook in de op 15 M. afstands tegenoverliggende tent heeft de bliksem verwoesting aangericht geweren en sabels vernield. Gelukkig dat op dat oogenblik in deze tent niemand aanwezig was. De begrafenis van den milicien De Boer zal heden (Woensdag) plaats hebben. De oudste inwoonster van Ned er- landGistermorgen is te Kampen overleden mevr. AbrahamsWijnbergen, die den leeftyd be reikte van 106 jaar en 3 maanden. B e I a n g r ij- k e aanhouding. De politie te Enschede heeft een belangrijke arrestatie gedaan met iemand, die voorgeeft Friedrich BLeckman te heeten en handelsreiziger in Duitsehland te zijn. Hoewel hij aanvankelijk verklaarde slechts ruim 100 Mark te bezitten bleek bij fouilleering, dat hij ruim 5000 Mark aan coupons bij zich had, waarvan hij de herkomst weigerde op te geven. Bij, ontvangst aan het politiebureau van het Duitsche politieblad bleek het, dat daarin mel ding werd gemaakt, dat bij een inbraak te Haus- berge, bij Minden (Duitsehland,) aldaar coupons waren gestoten, waarvan de nummers precies overeenkwamen met de bij B-teckmann gevonden papieren. Hoewel B. bij zijn ontkenning bleef, is hij toch ter beschikking van de justitie te Almelo ge steld. Een g r a p p e n m a k e rIn t jongst versche nen nummer van De Prins komt» onder de portretten van in Juni gekozen Kamerleden er een voor van een oud-gemeente-secretaris van Grave, indertijd naar Amerika „abgereist", waar onder men feest.mr. dr. D. A. P. N. Kooien, afgevaardigde van Grave. Hert. Ct) De waarde van vingerafdrukken. Voor de rechtbank te Rochester stond dezer dagen een aardig soort misdadiger terecht. Op de vraag naar zijn naam antwoordde hij John Smith te heeten, doch voegde er onmiddellijk aan toe, dat dit niet zijn ware naam was. Hij gaf den valschen op om na te gaan of de theorie der vingerafdrukken werkelijk van waarde was. Hy was reeds tweemaal veroordeeld. Daar de politie in beide gevallen vingerafdrukken van hem genomen had, moest zij ook, indien deze waarde hadden, in staat zyn, vast te stellen, wie hy was. Daarop werden te Rochester verscheidene vinger afdrukken van hem genomen en opgezonden naar Scottland Yard, waar de vingerafdrukken van alle wegens inbraak veroordeelden bewaard worden. Een paar dagen later kon men Smith vertellen, dat zijn werkelijke naam Frank Cotton luidde en dat hij een keer veroordeeld was tot vier maanden en de tweede maal tot drie maanden gevangenis straf. Het feit, dat de vingerafdrukken een dergelijke waarde hebben, scheen Cotton meer te interes seeren dan het andere feit, dat hij ditmaal tot tien maanden gevangenisstraf werd veroordeeld. Ontploffing in een myn. In een steen kolenmijn te Wattstown, Glamorganshire, heeft l-J I -.) i - 1 F i 1 (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Van ingezonden stukken wordt de kopy niet teruggegeven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2