Dagblad voor Schiedam en Omstreken. DE OORLOG. 28ste Jaargang. Zaterdag 15 Juli 1905. No. 8254. EERSTE JlLAD. Officieele Berichten. Kennisgeving. Algemeen Overzicht. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dage.ijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 1—6 regels ƒ0.77 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 12i/g' cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor her h aaldel ij k adverteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 30. Dit Oeiu, nummer bestaat uit twee bladen en een Ustreerd Zondagsblad. g commissie - voor de gemeente-reiniging te ciiiedam, verzoekt prijsopgave voor de levering 7® 27000 KG. Ie kwaliteit Gieserdamscli ®rwaarden hooi, gewas 1905. v e levering moet geschieden vrij op den zolder alda ^Cn Paarclensta,l aan c'en Buitenhavenweg t voorwaarden van levering liggen ter inzage a kantore van den Reinigingsdienst, jt^ukiedingen worden ingewacht vóór 20 Juli 15 Juli. De Begeeringsbodc bevestigt Witte's benoeming tot gevolmachtigde ter vredesconferentie te Was hington. Deneraal Linjewitsj seinde den 13en Volgens een van den vorigen dag gedateerd br-' ericht van generaal Liapoenof heeft een van de ussische afdeelingen in den nacht van 10 op 11 uli een bajonettengevecht gehad met een aanzien. IJke Japansche strijdmacht tusschen J "'adimirofka op Sachalin. aanzien- Jelang en Een gisteren openbaar gemaakt regeeringscom- htuniqné deelt mee, dat de gebeurtenissen in den ^Uukasus gedurende de afgeloopen twee weken cl werk der revolutionaire partijen te Tiflis zijn geweest. Over de jongste bommenaanslagen te wlis voegt de Regeeringsbode aan het reeds bekend gewordene toe een van 11 dezer geda- 'ceide mededeelilig uit het district Tiflis, vol gens welke een werkplaats voor het vervaardigen \;U| bommen is ontdekt, waarin gevonden werden v»er gevulde, 24 nog niet afgewerkte dynamiet- 'j°nittieri en tegen de 500 pakjes dynamiet, nitro glycerine, enz. Een poging, om in het labora torium een ontploffing te veroorzaken, mislukte 'i°or de voorzichtigheid der politie. Bij het door deken der omliggende tuinen werden geweer- eri revolverschoten gewisseld. In 't geheel zijn twaalf personen in hechtenis genomen; een dezer Pleegde in de gevangenis zelfmoord. De rechtbanken te Odessa hebbfen uitspraak gedaan over 103 personen, beklaagd van dief- s'a'> plundering, brand, oproer, enz., gedurende 'tc laatste incidenten aan de haven. Zij spraken, Ml gebrek aan bewijis, 74 personen vrij, hoewel zeker schuldig waren, 28 kregen 6 weken ge- Vahgenis. Dit vonnis wordt beschouwd als een protest ,fegen de militaire rechtbanken en het bureaucra tisch bewind; het bewijst het toenemende con- D'ct tusschen de regeering en het stadsbestuur. De bevolking keurt zelfs de vrijspraak van '^'sdadigers goed, alleen omdat die vrijspraak gehate bureaucratie een slag in 't aangezicht geeft. Dit Odessa wordt aan de Standard gemeld, 'Dit admiraal Krieger uitgenoodigd is, ontslag te "C'Oen, om te voorkomen dat hij voor een krijgs- 1 'la'l gebracht zal worden. Sedert het voorval met de Potemkin hebben <le oorlogsschepen in de Zwarte zee een beman- ,l|ng die voor de helft uit soldaten bestaat, voor de helft uit matrozen. Uit Moskou wordt geseindSjoewalofs Moordenaar is vroeger leeraar te Petersburg ge weest. Hij verklaart tot een strijdorganisatie van de sociaal-revolutionaire partij te behooren. Sjoe- walot had op de lijst van ter dood veroordeelden gestaan. Het geheele personeel bij de spoorweglijn ^arschau-Weenen heeft eenstemmig besloten Van heden af de Poolsche taal als diensttaal te gebruiken en Poolsche opschriften te bezigen. In dien de overheid zich tegen de uitvoering van dit besluit verzet, zal het werk gestaakt worden. De correspondent te Petersburg van het Berl. Tageblatt meldt, dat de minister van Bin- nenlandsche Zaken Boeligyn gister naar Peterhof zou gaan om het ontwerp van een wet op de volksvertegenwoordiging door den Tsaar te laten bekrachtigen. Tegelijk zou worden beslist, of de Tsaar de bijeenroeping van de volksvertegenwoordiging op den 29en dezer maand persoonlijk te Moskou zal afkondigen, wat na den moord op Sjoewalof nog niet zeker is. Te Riga is een heel transport revolutionaire geschriften en proclamaties, die uit het buitenland per schip aankwamen, in beslag genomen. Toen de douanebeambte tot arrestaties wilde overgaan, werd hij doodgeschoten en de smokkelaars ont kwamen. De proclamaties voor Esthen en Letten waren in hun taal gesteld. ZWEDEN. Donderdag-avond is aan boord van de Hohen- zollern ter eere van koning Oskar een feestmaal gegevendaarna stoomde de Koning met de Drott naar de feestelijk verlichte stad terug. Na een ontbijt aan boord van de Drott ter eere van keizer Wilhelm, zijn de Koning en de Kroonprins naar Stocholm teruggekeerd. Keizer Wilhelm heeft koning Oskar van Zweden benoemd tot groot-admiraal a la suite bij de Duitsche vloot. De Duitsche vloot zal een bezoek aan Zweden brengen. Göteborg en Uddevalla worden aange daan, de eerstgenoemde haven den 20en dezer door de slagschepen, de anderen door de kruisers op 3 Augustus. Daarna gaan eenige oorlogssche pen naar Stockholm ook Karlskrona zal bezocht worden. SPANJE. Volgens de bladen zal een ministerieele crisis nog voorkomen worden. De afwezigheid van den minister van Financiën in den ministerraad gisternamiddag is een bevestiging van het bericht, dat hij zijn ontsla j heeft gevraagd. Villaverde is ernstig ziek. De ministeraad heeft het ontslag van Urzair aangenomen. JAPAN. De uniformen van het Japansche leger worden geheel gewijzigd. Voortaan zullen alle troepen bij alle wapens khaki dragen, en die van officieren en soldaten zullen slechts door een kleine schou derbedekking van elkaar te onderscheiden zijn. Officieele berichten. Bjj Kon. Besl. zijn benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau de eerste-luitenant der infanterie van het Oost-Indische leger, thans met verlof buiten bezwaar van den lande in Nederland, A. Franssen Herderschee, leider der in de kolonie Suriname ondernomen Gonini- en Tapanahoni- expedities, en de luitenant ter zee 2de klasse C. H. de Goeje, lid dier expedities. De Kabinetscrisis. De duidelijk© strekking van het ons gisteren toegezonden bericht, of, zoo men wil, de aan het medegedeelde feit verbonden onderstelllinjg, was beslist onjuist. Nóch door mr. Goeman Bor- gesius, nóch door eenig ander staatsman is lot op dit oogenblik de opdracht aanvaard tot vor ming van een Kabinet. Len F.) Dankbetuiging van Dr. Kuyper. In de Standaard komt de volgende adverten tie voor „Dankbetuiging. Na mijn jongste advertentie ontving ik nog zulk een stroom van brieven en telegrammen van particuliere personen en al lerlei vereenigingen, met het oog op den uitslag van '28 Juni jl., dat bet mij behoefte is, mijn dankbetuiging voor zooveel blijken van sympa thie hiermede te herhalen. In antwoord op veler viraag, of het mijn voornemen zou zijn, voor vier jaren bet land te verlaten, voeg ik hieraan toe, dat zulk een voornemen nooit bij mij is opgekomen. 'fe-Gravenhagé, 11 Juli 1905. KUYPER.M Celebes. Blijkens een bij het departement van Koloniën ontvangen telegram, heeft 12 dezer eep aanval plaats gehad op onze vestiging te Paftgkadjene, afdeeling Noorder-districten, van het gouverne ment Celehes en onderhoorigheden, en is daarbij een sergeant gesneuveld en een sergeant licht ge wond. i De aanvallers werden verdreven. Draadlooze telegrafie. Naar wij vernemen, moet bij de maatschappij, Zeeland het voornemen bestaan om voor haar dienst draadlooze telegrafie in te voeren. Ongelukken. Te Vaals heeft eene vrouw, die bij het aan maken van een kachel daarbij petroleurn gebruikte, zulke hevige brandwonden bekomen, dat zij na een paar uren aan de gevolgen is overleden. Eergisteravond is het zesjarig dochtertje van den veerman v. D. te Genemuiden al spelende in het Zwarte Water gevallen en verdronken. Gister-morgen is te Zaandam de 28-jarige houtwerker C. K. bij het zwemmen in de Zeehaven verdronken. De man was gehuwd. Eergisteren-avond is te Dodewaard een elfjarige schoolknaap bij 't baden verdronken. Te Rijsbergen, gem. Zundert, is gisteren het elfjarig zoontje van de wed. Th. G. al spelende in het riviertje de Aa gevallen en verdronken. Gemeenteraadsverkiezing. Naar wij van betrouwbare zijde vernemen, be dankt de heer Dirkzwager voor zijn benoeming in district III. Gemeenteraad. In de vergadering vaii den Gemeenteraad van Maandag 17 dezer zullen alsnog aan de orde worden gesteld lo. Benoeming van een Curator van het Gym nasium wegens periodieke aftreding van den heer Ds. C. L. v. d. Broek. Aanbevolen worden de heeren a. Ds. C. L. van den Broek. b. Mr. C. Jentink. 2o. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om de tijdelijke aanstelling van de leeraren aan de Burgeravondschool, A. C. Lindschoten en A. Smit, weder met een jaar te verlengen 3o. de rekeningen over 1904 van a. het pakhuis de Nederlanden, b. het Stads Ziekenhuis, c. den Reinigingsdienst, d. de Gasfabriek, e. de Drinkwaterleiding. Splitsing klassen Burger-Avondschool. B. W. stellen den Raad voor te besluiten om gedurende den cursus 1905/6 aan de Burger- Avondschool de le klasse in drie en de 2e klasse in twee afdeelingen te splitsen. Herziening voorwaarden van Erfpach'. Toen in de vergadering van den Raad van 13 Juni 11. naar aanleiding van een verzoek van J. J. Gabel om hem grond aan de Nassaustraat te ver- koopen, het voorstel werd behandeld om in dezen vast te houden aan erfpacht, kwam de vraag tér sprake, of in verband met de telkens blijkende ongeneigdheid van bouwondernemers om op erf pacht in te gaan, het niet noodig zou ziju de voor waarden van erfpacht te herzien. Door den Voorzitter werd toen te kennen ge geven, dat deze zaak in voorbereiding is en dat. reeds een ontwerp van nieuwe voorwaarden door den Secretaris is opgemaakt. Thans heeft genoemde aanvrager Gabd weder te kennen gegeven zich met het niar aanleiding van zijn bovenbedoelde aanvrage genomen be sluit niet te kunnen vereenigen, wat betreft het geven in erfpacht. In deze omstandigheden komt^het B. en W. voor dat het gewenscht is, dat deze zaak spoedig tot een oplossing wordt gebracht. Ter aanvulling van de mededeelingen van den Voorzitter kunnen B. en W. berichten, dat bo venbedoeld ontwerp van nieuwe voorwaarden met korte toelichting reeds eenigen tijd geleden, na gedrukt te zijn, is toegezonden aan een aantal hy potheekbanken met verzoek te berichten, of aan een zoodanig geregeld erfpachtsrecht naar hunne meening van een hypotheekstandpunt nog bezwaren zouden zijn verbonden. Door den Voorzitter werd reeds in bovenver melde vergadering te kennen gegeven dat hij geen bezwaren had tegen de instelling van een raadscommissie die de zaak zou onderzoeken. Bij nadere overweging komt B- en W. dat in derdaad het meest geschikt voor. Zij stellen derhalve den Raad voor over te gaan tot de instelling van eene Raadscommissie die naar aanleiding van bedoeld ontwerp de zaak zal onderzoeken en den Raad de noodige voor stellen zal doen. Maatregelen tegen stankverspreiding door drogen van bedorven maïs en dergelijke. Waar thans van het voorjaar af vrijwel aan houdend in deze Gemeente een walgelijke stank wordt verspreid door het drogen van bedorven maïs en dergelijke in verschillende mouterijen, is. door B. en W. overwogen of voor het vervolg daartegen geen afdoende maatregelen behooren te worden genomen. Daartoe hebben B. en W. de Gezondheids- Commissie gevraagd, of naar haar oordeel het belang der openbare gezondheid het nemen van zoodanige maatregelen zou rechtvaardigen. De Commissie deelde als haar opinie mede, dat de stank zooals die in den laatsten tijd bijna blijvend wordt opgewekt, schadelijk moev zijn voor de volksgezondheid. De Commissie wijst er op dat een goede hy giëne eischt, dat onbedorven lucht wordt inge ademd en dat, al moge het waar zijn, dat ook op andere wijze binnen deze gemeente nog zwaar wordt gezondigd tegen dezen eisch, hetgeen thans geschiedt, in verschillende mouterijen over de geheele stad verspreid en waarvan zelfs één speciaal voor dat doel in werking is gesteld, de maat zoodanig doet overloopen, dat maatre gelen daartegen ten spoedigste dienen te worden genomen. Thans zijn bij B. en W. klachten ingekomen waarmede ongetwijfeld het overgroote deel der ingezetenen instemt. Met de ervaring vooral van dit jaar voor oogen aarzelen B. en W. niet als hunne meening uit te spreken, dat in dit euvel niet langer mag wor den berust. Gedurende den besten tijd van het jaar is de stad aanhoudend dan hier dan daar verpest met een stank die inderdaad walgelijk is. Hinder van dien aard zou reden zijn waarom elk be drijf waardoor dit wordt veroorzaakt moest wor den geweerd, hoe nuttig dit bedrijf mocht zijn en aan hoe.vele handen het werk mocht geven. Nuttig kan dit bedrijf echter niet eens wor den genoemd waar dikwijls een vrijwel waardeloos product overblijft, dat lot velerlei vervalschingen, kan dienen. Wel kan gerust worden gezegd, dat de be langen der Gemeente door dit langer toe te la ten in 'h ooge mate zouden worden geschaad. Het zou een sterke prikkel zijn om elders te gaan wonen, en reden om niet dan bij hooge noodzakelijkheid hier te komen wonen, en een ernstige belemmering voor het vreemdelingenver keer en ten slotte tot gevolg hebben dat de stad algemeen den naam zou verkrijgen van een plaats te zijn, waar het hoogst onaangenaam is te wonen. B. en W. zijn overtuigd, dat alles moet worden gedaan wat mogelijk is om het tegenovergestelde te bewerken, ook omdat zonder dat geen welvaart in de Gemeente denkbaar is. Ook zijn B. en W. het eens met de Gezondheids- Commissie, dat deze stank, zij het indirect, na- deelig voor de gezondheid moet zijn. Alvorens wordt uitgemaakt, welke maatregelen zijn te nemen, zouden B. en W. gaarne door den i, ■-A

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 1