Ingezonden. Ingezonden Mededeelingen. Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. Raad in beginsel zien uitgemaakt, dat maatregelen zullen worden genomen. B. en W. doen daartoe het voorstel. Spreekt de Raad zich daarvoor uit, dan besluite hij tevens de Commissie belast met het ontwer pen der strafverordeningen uit te noodigen af doende maatregelen te beramen en de noodige voorstellen te doen. Art. 43, le lid, Drankwet. Tot den Raad richtte zich het Bestuur der Afdeeling Schiedam van re Vereeniging «Vergun ning", met het verzoek, dat de Raad ingevolge het 2e lid van art. 43 der Drankwet, H. M. de Ko ningin zal voorstellen ten aanzien van deze Gemeen te ontheffing te verleenen van het bepaalde in het 2e lid van dat artikel, voorzoover betreft het ver bod om in eene voor het publiek toegankelijke localiteit, waarvoor door Burgemeester en Wet houders eene vergunning is verleend, personen beneden 16 jaar anders dan in gezelschap van een meerderjarige toe te laten. Onder terugzending van het in hunne handen gestelde adres berichten B. en W. daarop het vol gende Bovenbedoeld verbod van art. 43, le lid, der Drankwet is met 1 Juli 1.1. in werking getreden. Het is echter voor deze Gemeente niet nieuw. Het komt in de plaats van art. 9 der Ver ordening op de tapperijen enz. van 30 Augustus 1892 (Gemeentelblad no. 18), dat tappers verbiedt kinderen beneden 16 jaren in hunne tapperijen toe te laten, welke bepaling nu met de inwer kingtreding van bovenbedoeld verbod van de wet ingevolge art. 151 der Gemeentewet vervallen is. Meermalen is tegen tappers wegens overtreding van dat artikel dier verordening proces-verbaal opgemaakt en steeds betrof het jongens die hier woonachtig waren. Ongeveer 13 jaar heeft men nu in dat verbod berust, doch nu de Drankwet met zijn verbod komt, wordt een overvloed van bezwaren ingebracht. B. en W. zouden het ten zeerste afkeuren de tapperijen weder open te stellen voor jongens be neden 16 jaar. Waar de lust daartoe bij velen be staat, zou daarvan ongetwijfeld ook door de hier wonende jongens gebruik worden gemaakt. Heeft men nu bezwaar tegen de wijze waarop het verbod in de wet is geregeld, dan moet worden tegemoet gevoerd, dat de wet er is en moet wor den uitgevoerd. Voor ontheffing is natuurlijk niet de gelegen heid gelaten met het oog op algemeene, maar met het oog op plaatselijke bezwaren. Ontheffing is mogelijk gemaakt met het oog op die Gemeenten, waar geen andere gelegenheid voor onderkomen bestaat, zoodat de bepaling onuitvoerbaar zou zijn. Van zjodanige reden is hier geen sprake. Integendeel, zoo ergens, dan is er voor deze Gemeente geen motief voor ontheffing, waar het verbod reeds bij verordening bestond. Op grond van het bovenaangehaalde kunnen B. en W. de bezwaren, gericht tegen de wijze waarop het verbod is geregeld, voorbijgaan. Het gaat verder dan dat van de verordening ging, in zooverre het niet alleen geldt voor de tapperijen doch oak voor de slijterijen. Het is daarentegen milder in zooverre het niet geldt, als de persoon beneden 16 jaar in gezelschap van een meerder jarige is. Mocht het verbod ten aanzien van slijterijen in sommige gevallen tot bezwaren aanleiding kunnen geven, de voorbeelden door adressante aangehaald, hebben op B. en W. geen grooten indruk ge maakt doch wat daarvan ook zij, het verbod is wet en deze moet worden geëerbiedigd. Op grond van het bovenstaande stellen B. en W. voor adressanten te berichten, dat er geen termen zijn aan hun verzoek te voldoen. Inrichting gebouwen Korte Haren. In de vergadering van 27 Juli 1904 werd door den Raad besloten tot den aankoop van het huis aan de Korte Haven met pakhuis en twee uitge broken branderijen en open grond, belendende aan de stadswerf. Deze aankoop geschiedde met het oogmerk om deze gebouwen en grond te trekken bij de stads werf, om daardoor behoorlijke kantoren, werk- en bergplaatsen voor dien tak van dienst te verkrijgen. In zijne vergadering van 23 December 1904 be sloot de Raad reeds tot overbrenging van de Ge- meentewaag en daarbij behoorend magazijn en de werkplaats van de metsel werf naar de aangekochte gebouwen en machtigde B. en W. daartoe eenige herstellingen aan te brengen, zoover de begrootin gen van 1904 en 1905 dat toelieten. Intusschen heeft de Directeur der Gemeente werken zich onledig gehouden met het ontwerpen van een plan nopens de inrichting dier gebouwen waardoor deze aan hun bestemming zouden kun nen beantwoorden. Onder overlegging van een door den Directeur opgemaakte lijst, waarin wordt opgegeven, wat met de gebouwen moet gebeuren, met raming van kosten, adviseert de Commissie voor de Gemeen tewerken dat tot de verbouwing en herstelling zal worden overgegaan. Deze lijst voegen B. en W. hierbij. De kosten worden geraamd op f10200. B. en W. stellen voor tot de verbouwing te besluiten en het benoodigde bedrag van f 10200. beschikbaar te stellen. Later kan dan worden uitgemaakt in hoeverre de uitgave door buitengewone inkomsten behoort te worden gedekt. B. en W. stellen derhalve voor te besluiten dat zal worden overgegaan tot de verbouwing en herstelling van de bij raadsbesluit van 27 Juli 1904 aangekochte panden aan de Korte Haven om deze dienstbaar te maken aan een verbeterde inrichting van de stadswerf. dat de financieele gevolgen dezer aangelegenheid nader zullen worden geregeld. Arbeidsbeurs. (Opgaaf 15 Juli 1905.) Gevraagde Arbe idskrachten. Smidsknechts. (bekwame vuurwerkers). Meubelmakers (haltwas.) Stoffeerder, Tuinmansknecht. Jongen voor Sigarenfabriek. Loodgieter (bekwaam vakman). Vuurwer kers, (gewoon bij stoomhamer te werken.) Mo delmaker. Lompensorteerder. Boerenknechts. Jongen voor kurkenfabriek. Wagenmakers. Smidsjongen of halfwas (voor kachelwerk). Boerenjongen. Barbiersleerling (met het vak bekend). Kappersbediende. Jongens voor touwslagerij. Jongens voor sorteeren van touw werk. Aangeboden Arbeidskrachten. Timmerman. Timmermansjongen. Slagers knecht Drukkers.Kistenmakers. letterzetter, Kistenmakersjongen. Winkelbediende —Kan toorbediende. Jongens voor kantoor. Reiziger. Depóthouder. Bakker. Tuinmansknecht. Smidsknechts. Smidsjongen. Kuiper. Portier. Nachtwaker Stoker Bankwerker. Machinist-bankwerker-stoker. Machinist-sto ker. Machinist-bankwerker. Branders knecht. Gistzifter. Gistbe werker. Dis tillateursknechts. Pakhuisknechts. Loodgie ter. (halfwas). Stucadoor. Metselaar. Schoenmaker. Koperslager. Leerling-metaal industrie. Gediplomeerde boekhouders. Boekbinderswerk aan huis gevraagd. Per sonen voor lichte werkzaamheden. id. schrijf werk. id. voor loopwerk. Gelegenheid ge zocht voor jongens ter opleiding in kuipersvak. timmervak. Schoonmaaksters. Wasschen aan huis gevraagd. Dagmeisjes Kindermeis jes. Baker. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het Commissariaat van politie een broodmes, een bruin glacé handschoen, sleu tels, een brandersknechtsschort, stalen behangsel papier. Terug te bekomen aan de volgende adressen een kip, P. Winkelman, schip Pieter, Buitenha ven een zilveren horlogeketting, wed. Steenhorst, Laurensstraat 12een meisjesschort, L. v. d. Toorn, Raam 24. Bij Kon. Bes 1. is de reserve-tweede luitenant F. B. M. B. Schiphorst van het 7e reg. inf. benoemd tot reserve-eerste luitenant. Mej. M. De Kok, onderwijzeres aan school G heeft tegen 1 September e.k. eervol ontslag gevraagd. In de gisteravond gehouden ver gadering van de Kamer van Arbeid voor de Bouwbedrijven alhier is in de plaats van den heer A. Bubberman benoemd tot patroon-voorzitter, de heer T. A. J. Zoetmulder. De Schiedamsche mannenzangver- eeniging «Crescendo" zal morgen deelnemen aan het zangconcours te Breda. Bij de politie alhier is aangifte gedaan, dat zekere K., wonende alhier, gistermid dag een hond levend zou gevild hebben, na hem eerst aan de achterpooten te hebben opgehangen Hedenmiddag is door H. Laarman, wonende Noorderstraat, uit een sloot aan den Laanslootschenweg gered een 15-jarig meisje, ge naamd A. K, dat door onbekende oorzaak daarin gevallen was. Glasblazers. Mijnheer de Redacteur, Naar aanleiding van het verslag in uw blad van j.l. Maandag over de te 's-Gravenhage in zake de glasblazers plaats gehad hebbende vergadering wensch ik gaarne het volgende op te merken Er wordt gezegd «de heer Treub was afwezig". Dit is aleen in zoover juist, dat de heer Treub had geschreven dat h(j niet meer beschikbaar was. Daarna lees ik in bedoeld verslag«De zes maanden proeftijd gedurende welke de door fa brikanten vastgestelde loonlijst zou figureeren, waren afgeloopen". Hierbij heb ik op te merken, dat wel de proeftijd was afgeloopen, maar de eindcijfers waren niet ter tafel. De cijfers, die gegeven werden, liepen over 15—18 weken, maar de eindcijfers over de 26 weken waren nog niet bekend. Waar verder gezegd wordt, dat «in eenige fa brieken, waardoor de staking was uitgebroken, een loonsverhooging (was) ontstaan, is de waar heid, dat wel loonsverhooging is geconstateerd, maar alleen aan de glasfabriek «De Schie" en de Zuid-Hollandsche glasblazerij. Verder lees ik nog: Alleen aan de flisschenfa- briek Delft was voor vierk. flesschen de verlaging iets meer dan 10 De waarheid is, dat de loonsvermindering nu reeds 11 47/100 bedraagt voor kelderflesschen en telt men hierbij nog de drie weken, die nog aan het halfjaar ontbreken, dan zal die vermindering nog meer bedragen. Waar er verder sprake van is, dat «duidelijk gebleken was, dat 105 °/a eene loonsverhooging zou veroorzaken, moet ik opmerken, dat dit alleen geconstateerd is aan één fabriek van «De Schie" (de oudste), maar. aan de beide andere niet kon geconstateerd worden. Tenj slotte lees ik in bedoeld verslag«Na eenig over en weer praten namen de arbeiders met de uitspraken der commissie genoegen en werd de vergadering, nadat door de patroons zoowel als door arbeiders hartelijk dank was ge zegd aan de bemiddelingscommissie voor haar belanglooze goede diensten, gesloten". Vooral de aanvang van dien volzin bevat de grofste leugen die ooit gedrukt is. Volstrekt on waar is 't, dat de arbeiders met de uitspraken der commissie genoegen namenDelft zeide de zaak te zullen bespreken, «St. Laurentius" van Schiedam verklaarde de voorstellen te zullen mede- dragen en te doen bespreken, maar de beslissing was aan de leden. Trouwens dat de patroons zelf niet die opvatting van dat genoegen nemen had den, blijkt wel uit de woorden van den heer Jan van Deventer: 't Lijkt wel, dat wij hier alleen zitten als toehoorders. Van de patroons waren die van de flesschenfabriek der firma Jeekel te Leerdam afwezig. Met dank voor de opname, Hoogachtend, D. H. W. v. Oorschot. 25 cent per regel. WIJ LATEN U ZELF OORDEKLEN. Geloof niet onze woorden, hecht geen waarde aan hetgeen een vreemdeling zegt, doch lees dé onderstaande verklaring van een bewoner van Schiedam en oordeel zelf. Mejuffrouw M. Sitton, wonende Broersveld 98, te Schiedam zegt ons: Het is reeds twee jaren dat ik aan de nieren geleden heb. Onophou delijk had ik hevige pijn in de lenden en linkerzij en daar ik me haast niet bukken kon van de pijn, veroorzaakte dit mij zeer veel last in mijn werkzaamheden. Gedurig werd ik gekweld door duizelingen en het schemerde mij veel voor de oogen. Toen men mij zeide dat Foster's Rugpijn Nieren Pillen hiervoor het aangewezen genees middel was, liet ik dadelijk een doosje komen. Ik volgde de gebruiksaanwijzing stipt op en hoe groot was mijn verwondering en blijdschap toen ik na, gebruik van een enkele doos volkomen genezen was van mijn pijn en thans ik me weervolkomen gezond gevoel, wensch ik U te bedanken voor Uw uitstekende pillen, die mij zooveel goed gedaan hebben. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wijize, die U goed dunkt. Rugpijn duidt aan dat er een overmatige hoe veelheid urinezuur in het lichaam is. Dit ver gif veroorzaakt de urine-ongesteldheden, want het verstopt niet ,alleen de nieren, doch belem mert tevens de kanalen welke van de nieren naar de blaas gaan en tegelijkertijd brengt het de prikkeling en ontsteking der blaas met zich mede. Het urine-zuur is de hoofdoorzaak der blaasontsteking, van stoornis der urine, van het verlies der eiwitstoffen enz. Foster's Rugpijn Nieren Pillen lossen het urine-vuur op en hel pen de nieren om het op natuurlijke wijze af te voeren. Verzeker U dat men U de échte Foster's Rug pijn Nierenpillen geeft, dezelfde die mejuffrouw Sitton gehad heeft. Zij zijn te Schiedam verkrijgbaar bij de heeren KAPPELHOF HOVINGH, voor heen Frans Visser. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één of f 10. voor zes doozen. Het zwaard der Japanners. Nergens misschien heeft het zwaard eene zoo groote rol gespeeld en is het maken daarvan tot eene zoo hooge trap van volmaking gekomen als in Japan. De werkplaatsen, waar zwaarden worden ge maakt, zijn bijzonder klein. Zij bevatten aan den eenen kant alleen de blaasbalgen en vlak voor de windpijpen daarvan een kuil in den grond, welke vol houtwol is en waarin het staal heet wordt gemaakt. Als aambeeld doet een niet al te groot blok jjzer dienst, dat aan de oppervlakte hard is gemaakt en in den grond vast staat. Vrouwen en kinderen mogen nooit zulk een werkplaats betreden. Men vreest, dat zij het staal zouden bederven, omdat zij altijd door booze gees ten worden vergezeld. De eenige werktuigen, welke men er gebruikt, zijn twee groote smidshamers en een kleinere hamer, niet zwaarder dan een kilogram, welken de meester-wapen-smid in de hand houdt. Men gebruikt voor de zwaarden alleen Japansch staal, hetwelk daardoor wordt verkregen, dat ijzer erts in een houtskooloven gesmolten en terstond in koud water gegoten wordt Het staal wordt gevormd tot klompen van kilogram en vijftien van die klompen zijn noodig voor het maken van een zwaardkling, welke, als zij gereed is (zonder scheede, enz.) niet meer dan 3U a 1 kilogram zwaar is. Eerst wordt zulk een staalblok witgloeiend ge maakt en tot eene plaat gesmeed, welke men, terwijl zij nog gloeiend is, in koud water werpt, waardoor zij hard wordt. Die plaat wordt dan in 20 a 30 stukken gebroken, welke allen nauw keurig worden nagezien. Vertoonen zij, waar ze doorgebroken zijn, een gelijkmatig, fijnkorrelig vlak van grauwe kleur, dan wordt het staal als bruik baar beschouwd; anders wordt het stuk wegge worpen. Die kieskeurigheid bij het uitzoeken is de oor zaak dat er zooveel staal wordt gebruikt voor hef maken van eene onberispelijke kling. Nu wordt alles gloeiend gemaakt tot een staal- klomp en daarna uitgeklopt tot een platten staaf, welke in de lengte wordt gespleten in twee dee- len, 60 a 75 millimeter breed. De aldus verkregeI1 stukken staal worden op elkaar gelegd, nogmaals in het vuur gloeind gemaakt en met hamers be werkt, totdat alles in een vaste massa is samen gesmeed. Men heeft dan echter eerst een blok staal van 10 a 12^ centimeter lengte, 3£ centi meter breedte en 8 a 9 millimeter dikte. Drie van zelke staven worden dan eindelijk door den meester-wapensmid en twee helpers met den kleinen hamer tot eene zwaardkling gesmeed- Ten slotte wordt het staal hard gemaakt en daar bij roept men onder gebeden den god der wapen smeden aan. Het Japansche zwaard is, eenmaal afgewerkt, in zijne soort een der voortreffelijkste wapenen, welke men ter wereld kan vinden De mooiste dierentuin der wereld- New-York bezit thans de mooiste diergaarde ter wereld. Zij is een van de grootste en meest moderne diergaarden, die ooit zijn aangelegd, een waar paradijs voor dieren van alle soorten. Eenig denkbeeld van den enormen omvang krijgt men als men weet, dat zij achtmaal zoo groot is als het Regent's park te Londen, of vier maal groot als de beroemde Berlijnsche dierentuin, of, om 't in nog duidelijker sprekende cijfers te zeggen: 261 morgen. Zij dankt haar ontstaan aan de pogingen der New-Yorksche Zoölogische Maat schappij, die in Juli 1898 een grooten lap grond aankocht in de buitenwijken der stad voor het doel, waarvoor zij was opgericht. De stappen, door haar .sinds dien tijd gedaan, grenzen eenvoudig aan het wonderbaarlijke. Vijftien groote dierengalerijen zijn opgericht, mistgaders v(jf en-twintig spelonken en vogelkooi en. Twee-en-twintig ruimten voor de grootere dieren zijn afgepaald en mijlen en mijlen ijzerdraad zijn gebruikt, voor omheining van kooien en afrastering van wegen en voetpaden. De Zoo, zooals de Dier gaarde kortweg genoemd wordt, bezit 2200 dieren vertegenwoordigend meer dan 500 diersoorten of bijna zooveel dieren als in den Dierentuin te Lon den te zien zijn. Al deze dieren z(jn gekocht en verzameld in de laatste vier jaren. Het park is gevestigd in de voorstad Bronz in Grooter Nevv- York en heet daarom vaak het Bronz-park of de Bronz-zoo. Het is nagenoeg een mijl breed. Een derde van deze groote uitgestrektheid is bedekt met zwaar geboomte, een derde met lichter, ter wijl het overblijvende derde open ruimte is, bloem perken, gazons, enz. In aantrekkelijkheid volgt het met zwaar geboomte begroeide gedeelteeen overblijfsel van een oorspronkelijk woud op de dierenverzameling, en om die reden wordt er zeer streng toezicht op gehouden. In dit «tuintje" zyn vier groote meren, terwijl er ook een flinke rivier doorloopt. Landlooperij in Zwitserland. In Zwitserland wordt reeds sedert een halve eeuw een eigenaardig stelsel toegepast om de land looperij binnen de perken te houden. Volgens het Bondsstatuut van 1850 wordt met bedelaars en landloopers gehandeld overeenkomstig de wet ten van het Kanton waar de hand op hen gelegd wordt, en de zwervers van vreemde nationaliteit worden onverbiddelijk over de grenzen gezet. De indentificatie van beroepszwervers door de politie wordt gemakkelijk gemaakt door het in Zwitser land van kracht zijnde stelsel van verplichte cer tificaten van oorsprong en van ontslag uit vroeger verrichtte werkzaamheden. Dit stelsel van inden tificatie verlicht ook in belangrijke mate het werk van de Inter-kantonnale Unie tot beteugeling van de landlooperjj. Deze Unie, die haar fondsen betrekt gedeeltelijk uit particuliere bijdragen, ge deeltelijk uit subsidiën van openbare kassen, heeft haar arbeidsveld verdeeld over 14 van de 22 kan tons, wier besturen een deel van hun armenver zorging aan die Unie hebben overgedragen. Aan de gegadigden worden boekjes uitgereikt, waarin werkgevers aanteekening houden van den aard en den duur van het ontslag uit het werk door den houder bjj hen verricht, benevens de redenen die tot het entslag hebben geleid. Ook worden in die boekjes aangeteekend de ondersteuningen aan de houders in verschillende kantons verstrekt. I® het bezit van zoo'n boekje kan de bena fide werk- looze door een groot deel van Zwitserland trekken en geniet daar aan de door de Unie opgerichtte stations kost en logies tot zoolang hij werk ge vonden heeft. Nagenoeg elk station heeft ten minste één werkhuis, waarheen de zoogenaamd werkschuwen voor den t(jd varieerende van drie maanden tot twee jaar worden opgezonden, met het doel om hen daar weer aan geregelden arb-id te gewennen. De Zwitsersche politie kan intusschen bedelaars, die niet in het bezit zijn van een boekje, arres teeren en voor den rechter brengen, die bevoegd is hen een korte gevangenisstraf op te leggen. Bij recidive en weigering om te werken, kan een vonnis volgen van twee tot zes maanden gevan genisstraf, of van zes maanden tot twee jaar opzending naar een gedwongen werkhuis. Muiterij. Uit Rotterdam meldt men ons Aan boord van het in de Maashaven liggende Rumeemsche stoomschip Jassy is gisteravond (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Van ingezonden stukken wordt de kopy niet teruggegeven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2