Dagblad voor Schiedam en Omstreken. !1 28ste Jaargang. Zaterdag 15 Juli 1905. No. 8254 TWEEDE BLAD. Gemengd Nieuws. Y isscherij -berichten. ABONNEMENTSPRIJS: Bit blad verschijnt dage.ijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels ƒ0.77 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 121/2 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden lijke overeenkomsten aangegaan. uiterst bil- Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Op het socialisten-congres te Amsterdam is aan komen de verklaring, dat de partij »bij herstem- min§ alleen die candidaten zou steunen, die zich Verklaren voor de urgentie van algemeen stemrecht." ^e't daarentegen is, dat de socialisten met hun fanhang bij de herstemming volledigen steun heb- en verleend aan candidaten, die zich vierkant 'Het alleen tegen de urgentie van het algemeen stemrecht, maar tegen dit stemrecht in beginsel Verhlaard hadden. Nu zou men naar de gewone logica zeggen Dit loPt niet. Er is gehandeld in lijnrechten strijd 11161 het Congresbesluit. Z°o oordeelde dan ook de socialist Dr. Panne- °e», observator aan de sterrewacht te Leiden. Dierover echter wordt hij door Het Volk af gestraft. De socialisten toch, zoo blijkt uit deze afstraf- ln§> houden er een aparte logica op na, en vol- jjens deze socialistische logica is het besluit van aet Congres om aan wie niet voor de urgentie is, 8®en steun te verleenen, juist stiptelijk uitgevoerd ^°°r aan de tegenstanders van de urgentie den ^eest volledigen steun te bieden. Dit wordt dan goedgepraat door de casuïstiek hulp te roepen. Dij het nemen van het besluit op 't congres is een geval als zich op 16/28 Juni voordeed, niet ter sprake gekomen. Het is er niet bij overwogen. Det kan er dus niet in begrepen zijn. Dn dat het er zelfs niet in begrepen kan zijn, blijkt hieruit, dat de socialistische kiezers toch a's één man op de tegenstanders der urgentie *°uden gestemd hebben, ook al had het partij be duur onthouding gelast. Neem dit aan, doch wat volgt er dan uit? Ten eerste, dat de heeren Troelstra, c. s., op Det congres tegenwoordig, zoo onnoozel dom zijn Seweest, dat ze het geval van 16/28 Juni niet hebben voorzien, niettegenstaande het vlak voor hand lag, ja, in de lucht zat. Of ten tweede, zoo ze het wel hebben voorzien, **at ze, van tweeën één, het toen wel terdege in het besluit begrepen hebben, of voorbedachtelijk er over gezwegen hebben, met de »reservatio men- falis" om er vlak mee in strijd te handelen. Ten derde, dat aan zulke Congresbesluiten alle reëele beteekenis moet worden ontzegd, en dat ze niets dan nfanfaronnades", om den lieden zand in oogen te strooien. Ten vierde, dat het partijbestuur der groep ten °"zent zich niet regelt naar de Congresbesluiten, ""aar naar hetgeen het vermoedt, dat de kiezers d°en zullen. Ten vjjfde, dat de leden van het partijbestuur 111 eigen kring een besluit nemen, als bestuursle- ^etb onderwijl ze als particulieren overal raden er Dak tegen in te handelen. Dn ten zesde, dat als heel de groep, met de bestuursleden incluis, tegen een Congresbesluit handelt, het Congresbesluit toch wordt geacht Afgevoerd te zijn, indien maar het officieele bestuur niet tot stemmen op de tegenstanders der Urgentie adviseert. Doo ziet men, hoe ten slotte zoowel het con- ëresbesluit als het advies van het partijbestuur op "iets dan apenkooi uitloopt, en dat de realiteit, Waaraan men zelf den stoot geeft, met besluit en advies vloekt. (St.) Saterdag 8 Juli 1.1. is eene vergadering van het Partijbestuur van de Sociaal-Democratische Arbei derspartij, naar aanleiding van een ingezonden stuk v"n dr. A. Pannekoek in Het Volk, waarin deze beweerde, dat genoemde partij zich niet aan de op het j.l. congres aangenomen motie, bepalende de hou ding der sociaal-democraten bij de herstemmingen, heeft gehouden, de volgende verklaring afgelegd »Het partijbestuur keurt de uitspraak van partij genoot Pannekoek, die de eer der partij verloren acht door den afloop der herstemmingen, ten sterkste af, als in tegenspraak met de feiten, en Van desorganiseerende strekking. Het partijbestuur wijst namens de partij deze beleedigende beschul diging beslist af." Tegen spraak. Volgels het Nbl. v. Sliedrecht en Omstreken zou, gelijk gemeld, de landbouwer B. te Gij beland (Alblasserwaard) een echt buiten kansje gehad hebben, door het vinden van een aantal munten, vertegenwoordigende een waarde van f50.000. Ook het Hbld. nam op gezag van het blad dit bericht over en was zoodoende oor zaak dat een Amsterdammer-penningkundige, die er een reisje naar Gij beland voor over had, een verloren dag had het bericht bleek, volgens het Hbld., onwaar te zijn. Kuipers. Naar aanleiding van het bericht uit Scheveningen over de firma Pot te Elsfleth (Fischerei Actiën Gesellschaft »Weser"), meldt men dat alle aangenomen kuipers daarheen en aan 't werk zijn. Ontploffing. Donderdag-namiddag ontplof te een trommel met gevulde slaghoedjes in een der gebouwen van de Artillerie-Inrichtingen aan de Hembrug te Zaandam. Gelukkig werden slechts twee man licht ge wond. Tevens werd eenige materieele schade aan gericht. 1000 gulden voor één gulden. De vrachtrijder W. de Vries te Drogeham (Gr.) bezat een gulden met de beeltenis van Koning Willem I en heeft daarvoor thans volgens zijn eigen mede- deeling meer dan f 1000 ontvangen. Een ingezetene van Buitenpost bezit twee der gelijke guldens, aldus y»Land en Volk". Men kan dien vrachtrijder geluk wenschen, daar deze guldens slechts 90 ets- waard zijn, zelfs onder liefhebbers. Een oudje. De oudste ingezetene van Nieu- wepekela (Gr.), mej. wed. Mosbach, die binnen enkele dagen haar 102den verjaardag zou kunnen gedenken, is Donderdag plotseling overleden. Tegen de muggenplaag geeft ie- mand het volgende middel, dat hij gedurende zijn '15-jarig verblijf in Indië met goed gevolg aanwendde. In het slaapvertrek plaatse men, reeds in den vooravond, een schoteltje met cajepoetolie. bij het ter ruste gaan neme men het weg. De zegsman beweert, dat de lieve mugjes zich met den looppas verwijderen. Als een paard op de knieën geval- 1 e n is, raadt de Veldpost, brenge men het langzaam in den stal, giete 2 emmers water op de wond om ze zuiver te hebben, droge dan (zonder te wrijven) met een stuk zacht linnen de wond af, leggedaar op een vinger dik uitgeplukt katoen of wondwatten en bevestige dit met een niet te vast aangetrok ken knieleder. Zoo laat men het paard 3-4 dagen uitrusten, zonder aan het verband te komen. Dan wordt alles zorgvuldig afgenomen, vooral het pluk sel op watten, zonder de korst, die zich gevormd heeft aan te raken. Dan leidt men het paard een poosje rond, maar in stap, opdat de korst niet breekt. Vervolgens legt men op het pluksel of de watten, die nog aan de korst kleven, een nieuwe laag watten en legt het verband weer op dezelfde wijze als den eersten keer. In 12 a 13 dagen valt de korst vanzelf af en men ziet een nieuwe huidjer on der, die met haren bedekt is, zonder eenige ver andering, zelfs niet in de kleur der haren. Blauw licht. In plaats van chloroform wordt tegenwoordig »Blauw licht" gebruikt om personen voor operaties »weg temaken". Een blauwe gloei lamp wordt zoo gesteld, dat het licht op de oogen van den patient valt op een afstand van zes duim en dit maakt hem spoedig bewusteloos, welke be wusteloosheid duurt, totdat het blauwe licht ver wijderd wordt. De kleine operatie van tand trek ken kan thans pijnloos geschieden na twee minu ten aan zulk een licht te zijn blootgesteld ge weest. Voor velen een uitkomst Verduistering. Te Almelo is gearresteerd de post-ambtenaar Van O., verdacht van verduis tering van gelden. Pa puss is zoowaar weder in ons land terug gekeerd Hij gaat nu te Arnhem voorstellingen geven in het hongerlijden (met of zonder knakworstjes vleesch meer dan acht dagen goed houden, zonder dat er een bijsmaak aan komt. Wil men het ge bruiken, dan wordt het goed afgewasschen en goed afgedroogd. De gestremde melk kan dan nog voor de varkens dienen. Drama te Groesbeek. Uit Arnhem wordt gemeldMet zekerheid kunnen wij mededeelen, van officieele zijde ingelicht en tot het doen van deze mededeeling gemachtigd, dat het fantastisch verhaal omtrent het drama te Groesbeek van a tot z onjuist is. De proporties door het publiek- gerucht aan die zaak gegeven, zijn niet alleen overdreven, doch ten eenenmale bezijden de waarheid. De zaak komt hierop neer, dut het bewuste kind, een meisje van 14 jaar, een minder aange naam leven sleet ten huize van haren vader en stiefmoeder, tengevolge waarvan het zich bij den officier van justitie te Arnhem vervoegd heeft. Van zoodanige mishandeling en wederrechtelijke vrijheidsberooving in een kelder, waaruit het kind vervuild en met afgeknaagde lippen en vingers zou te voorschijn zijn gekomen, als waarvan op het oogenblik verhalen in de couranten de ronde doen, is geen sprake. Evenmin is de dienstbode uit het verhaal de dochter van een rijksveld wachter, met wiens hulp zij het kind zou ontvoerd hebben, maar de dochter van een gewezen gemeenteveldwachter, die evenwel reeds lang overleden is. Intussclien is het een feit dat de vader uit de vaderlijke macht ontzet is. Van een onderwijzer. Men meldt uit ScherpenisseVóór eenige jaren slaagde bij het onderwijzersexamen een persoon van hier, die te vergeefs naar eene betrekking solliciteerde en ten slotte genoopt was schippersknecht te worden. Thans is hij evenwel geslaagd voor kommies bij 's rijks directe belastingen, zoodat hij uit de minder begeerde betrekking van schippersknecht ontslag kon vragen. Electriciteit als insectendooder. Het Electrical Magazine beschrijft een reeks proe ven, die stelselmatig de vernietiging van voor den landbouw schadelijke insecten ten doel hadden. Een ingenieur te Monaco, die in de open lucht met een electrische machine werkte, bemerkte dat metaalstaven, die in den grond gestoken wer den en dan verbonden met een dynamomachine van 110 volt, de insecten in de nabijheid zicht baar uit hun onderaardsche sluiphoeken opjaag den. Alle insecten kwamen haastig aan de opper vlakte van den grond, waarin de stroom gevoerd was. Deze waarneming bracht den ingenieur tot het vermoeden, dat de electriciteit dienstbaar kon worden gemaakt aan de vernietiging van in secten in 't groot. Waarschijnlijk zijn voor de verschillende insectensoorten ook verschillende stroomsterkten noodig. Het ideaal zou natuurlijk bestaan, den grond op een dusdanige manier met electriciteit te be handelen dat alleen de schadelijk insecten getrof fen werden. In het artikel wordt verder een toestel beschre ven, uitgevonden door den Rus Lokoezejeffski, en bestemd tot het dooden van schadelijke kevers Een dynamo wordt op een handkar opgesteld zoodanig, dat er geen electriciteit wordt voortge bracht, zoolang de kar niet in beweging gebracht wordt. De stroom gaat aan den eenen kant door de ijzeren wielen van de kar en aan de andere zijde door koperdraad, dat op den achterkant van de kar is aangebracht, den grond in. Onderzeesche booten. Naar aanleiding van het vreeselijk ongeluk met de Fransche on- derzeesche boot Farfadet vroeg Sir John Leng in het Engelsche Lagerhuis aan den Burgerlijken Lord der Admiraliteit of er geen kleppen waren aan te brengen aan zulke booten om de beman ning gelegenheid tot ontsnappen te geven. Bij de Farfadet toch waren evenals bij de Engelsche onderzeesche booten 1, 5 en 8 bij het zinken bijna alle opvarenden omgekomen. Pretyman antwoord de, dat zulke kleppen geen redding zouden geven, maar integendeel het water doen binnenstroomen en de inzittenden doen verdrinken. En bij de Farfadet èn bij de Engelsche A 8 was juist het openlaten van kleppen, die toe hadden moeten zijn, de oorzaak der ramp. De zeldzaamste bloem van Europa. Dit is een blauwe roos, die in het voorjaar van 1899 in den aan een zekeren Statcheff in Kizanlek (Bulgarije) toebehoorenden tuin bloeide. Deze merk waardige bloem, die reeds door tal van tuiniers beproefd werd om te kweeken, ontwikkelde zich op een stok, die vroeger lichtgele rozen gedragen had en in dat jaar vijf turkooiblauwe bloemen ontwikkelde. Een andere, ten minste in Europa, zeldzame bloem is het Judasoor (Auricula Judae) een zeld zame soort van paddestoel, die in Nieuw-Zeeland vaak voorkomt en waarvan jaarlijks voor 300.000 gulden naar China gezonden worden, waar men ze als geneesmiddel of als soepgroente, doch ook voor de bereiding van lak bezigt. Een exemplaar daarvan werd onlangs aan en op een zeer ouden boom in Niddrie gevonden. Daar zij altijd aan dezelfde boomsoort voorkomt en een oorvorm heeft, heeft dit aanleiding ge geven tot den opvallenden naam van Judasoor. Bewaren van vleesch. Een Fransch tijd schrift geeft het volgende middel aan, dat in som mige streken van Frankrijk wordt toegepast, om het vleesch te bewaren in de warme zomerdagen. Het middel is in groote schalen of Keulsche pot ten, die in den kelder of in de provisiekamer staan, en vol zijn met gestremde melk (of ont- roomde melk, die spoedig dik wordt) het- vleesch te leggen. Om het vleesch onder het vocht te houden, wat bepaald noodzakelijk is, legt men er schoone steenen op. Op die wijze kan men het Koninklijke tuiniers. Verzameld de ko ning van Siarn lucifersdoosjes, koning Eduard VII van Engeland houdt veel van tuinieren. Bij koning Eduard kwam de liefde voor de na tuur reeds vroeg aan den dag. Als kleine jongen al zaaide en plantte hij en kon urenlang bij een bloembed zitten, waar de eerste spruitjes opkwa men van planten, die Jiijzelf had gezaaid. Ook nu nog tuiniert de koning veel. Hij heeft er te Sandringham eigen gereedschap voor. Ook de koning van Italië doet graag tuinwerk. Hij zaait in het voorjaar zelf en brengt dan des zomers vaak zijn ochtenden en avonden door met het begieten van de bloemen. De Sjah van Perzië is een van de meest enthu- siaste bloemenliefhebbers onder de koningen. Hij wijst zelf de veranderingen aan, die in zijn tuinen moeten worden aangebracht, en geeft voor nieuwe aanplantingen jaarlijks duizenden uit. Het nut van den koekoek. Het depar tement van Landbouw in de Vereenigde Staten houdt zich steeds bezig met het onderzoeken be treffende nuttige en schadelijke vogels. Zoo wer den niet minder dan 155 magen van koekoeken op haar inhoud onderzocht, om zoo met zeker heid te kunnen constateeren, wat het dier eet. In slechts één der 155 magen vond men plantaardig voedsel. Verder vond men kevers, sprinkhanen, mieren, rupsen en spinnen. Overwegend is het anntal ruspen en sprinkhanen en zij leveren zoo wat de helft van het voedsel der koekoeken. Nog eens is dus aangetoond, hoe groot het nut van den koekoek is en hoe wel men doet met dat dier te beschermen. De h i 11 e. In de laatste dagen heeft de hitte de oostelijke staten van Noord-Amerika te pakken. Te New York sterven iederen dag een dozijn menschen aan de gevolgen van zonnesteek de thermometer stijgt tot 33o C., en de sterke vochtigheid maakt de plaag nog erger. VLAARDINGEN, 15 Juli. Statistiek der liaring- visscherij tot en met 12 Juli 1905 Aanvoer in 1902 door 33 loggers 7718 ton en 1 bom 49 ton, tezamen 7767 ton tegen in 1903 door 19 loggers 3793 tonin 1904 door 14 loggers 4880 tonin 1905 door 3 loggers via Leith 1921 ton. Prijzen waren: in 1902 op 12 Juli VH. f19, 118.50. M.H. f 17, f 16.25 in 1903 op 13 Juli VH. f21.50, f23.50. M.H. f 13, f 12.75; in 1901 op 13 Juli V.H. f24 25, 124.50. MH. f 16.25, f 15.75.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 5