Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ingezonden. Gemengd Nieuws. Concessie. Concessie voor telegraphische verbindingen Me- nado-Jap—Guam en Jap—Shanghai is verleend lo. aan den heer J. J. Ie Roy, als vertegenwoor diger van een syndicaat van Nederlandsche finan ciers 2o. aan de firma Feiten Guilleaume Karlswerk Aktiengesellschaft, te Mülheim aan den Rijn, die het voornemen hebben tot voorschreven doel met Nederlandsch en Duitsch kapitaal eene naamlooze vennootschap op te richten. Prov. Staten. De Provincialen Staten van Zuid-Holland be noemden gister tot buitengewoon lid van Gedepu teerde Staten, de heer Schippers met 43 van de 74 stemmen, tegen 29 op den heer De Bie en enkele stemmen op anderen. Overeenkomstig het voorstel van Ged. Staten wordt de jaarwedde van den griffier gebracht op f4500 tot f5500, en die van den tegenwoordigen griffier op f5500 Het tractement van de leden van Ged. Staten wordt vastgesteld op f3000. Staalfabrieken te Ter Neuzen. Men schrijft uit Zeeuwsch-Vlaanderen Zooals wij onlangs meldden, heeft de Naam looze Vennootschap »Forges et Aciéres Neer- landaises", gevestigd te Brussel, hare fabrieken te Ter Neuzen, met alles, wat er bij behoort, verkocht aan den heer Boël te La Louvière. Deze heer, welke te La Louvière ook belang rijke fabrieken bezit, is voornemens de staalfa brieken te Ter Neuzen op grootsche wijze te ex- ploiteeren. In werking zullen komen verschillende hoog ovens (en daarvoor aanvoer van ijzererts) ten einde met de daaruit verkregen producten, de fabrieken te La Louvière te voorzien. Electriciteit zal als beweegkracht den stoom vervangen. Men berekent, dat er ëen 800 arbeiders werk zullen vinden. Een en ander is voor Ter Neuzen en omstre ken van groot belang en het is daarom te hopen, dat de plannen van den heer Boël spoedig in vervulling mogen komen. i aw l J L-J.il.! t-. i i Ongelukken. Men meldt ons uit 's-Gravenhage Aan den Schenkweg werd gister-avond een 8-jarig knaapje door een automobiel aangereden. Zwaar inwendig gekneusd werd de jongen per raderbaar naar het Gemeenteziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is levensgevaarlijk. De Vlissingsche visscherspink no. 15 geraakte gister door het weigeren van 't roer op 't Wes- terhoofd te Vlissingen. Zij sloeg geheel aan stukken. g^De bemanning, bestaande uit 6 koppen, werd met veel moeite gered. Het schip is niet geassureerd. Te Breskens is tusschen de buffers van een zandtrein een 5-jarig jongetje beklemd geraakt. Kort daarna is hij aan de gevolgen overleden.; Het 10-jarig zoontje van den boschwachter C. te Hoogerheide (N. Br.) kreeg voor een tweetal dagen in eene weide een trap van een paard tegen het onderlijf. Het knaapje is na een hevig lijden overleden. Persmanieren. De Schied. Crt. vindt dat wij de goede pers manieren wel wat heel erg verwaarloosden door plaats te verleenen aan het ingezonden stuk van «Meester". In den laatsten tijd schijnt zij ons nogal gaarne te willen voorschrijven wat w(j al dan niet in onze kolommen mogen opnemen. In herinnering brengen wij hier slechts de kwestie met de advertentie «Schiedam Vooruit". Wij hebben in deze de adviezen van de Schied. Crt. niet noodig. Verder is het opmerkelijk dat de Schied. Crt. behoefte gevoelt om herhaaldelijk te doen uitkomen dat door haar het een of ander Ingezonden stuk niet is geweigerd. Misschien denken de ingezonden-stukken-schrij- vers wel, dat zij toch een vergeefschen gang naar het bureau van de Sch. Crt. zullen doen. Wat de Schied. Crt. beweegt om van minder goede persmanieren te spreken is ons niet erg duidelijk, vooral niet omdat in haar geschrijf van den laatsten tijd (b.v. in haar nummer van 8 dezer) zeer weinig van goede persmanieren te bespeuren valt. Door den heer A. Dirkzwager is heden bericht ingezonden dat door hem de benoe ming als raadslid voor district II wordt aangenomen. Hierdoor zal dus in district III een nieuwe ver kiezing moeten plaats hebben. Het Bestuur van den Aalkeet-Bin- nenpolder te Maasland heeft aan de firma Ingelse en Co. alhier de levering opgedragen eener nieuwe Cornwallstoomketel van 40 M5 verwarmingsopper vlak en 7,2 atmospheer stoomdruk, ten dienste van dezen polder. Hedenmorgen is door den vleesch- keurmeester het vleesch van een pasgeboren kalf, dat door den eigenaar vervoerd werd, voor de comsumptie afgekeurd. Gisteravond omstreeks8uurwerd bij de politie kennis gegeven, dat in de drukkerij van de Schiedamsche Courant, in de Boterstraat, brand was ontstaan. Onmiddellijk rukte de politie met den slangen wagen uit, doch behoefde geen dienst te doen, daar de brand reeds door eigen personeel gebluscht was. De brand is vermoedelijk ontstaan, doordat een knecht bij eenige balen papier licht had ontsto ken. De aangerichte schade is gering. H e d e n-m orgen is de 7-jarige Johan- nes Dijkstra, wonende in de Polderstraat, bij het vischjesvangen in de Schie gevallen. Door den spoelinghaler J. van Leeuwen, wonende Noorder straat, werd het kind met behulp van een haak behouden op het droge gebracht. UIT DELFT. Door de diaconie der Ned. Ilerv. gemeente te Delft wordt voor haar aandeel in de gift van H. M. de Koningin aan al hare bedeelden deze week een dubbele bedeeling uitgereikt. Te vens wordt aan de verpleegden in het oude mannen- en vrouwenhuis een extra onthaal bereid. Een en ander zal plaats hebben op aanstaanden Donderdag. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Van ingezonden stukken wordt de kopy niet teruggegeven. Maatregelen tegen Verspreiding van stank. Mijnheer de Redacteur Mag ik naar aanleiding der bespreking van artikel 14 der Agenda van de Gemeenteraadsver gadering een plaatsje in uw blad verzoeken Aan de hand van uw verslag, wenschte ik de volgende opmerkingen te maken le. De heer De Groot verkeerde blijkbaar in een niet benijdenswaardige positie. Dat een kleine zeventig gezinnen getroffen werden in hun be staan woog hem zwaar, doch hét belang van frissche lucht woog bij hem nog zwaarder, reden waarom hij voor het voorstel van B. en W. zou stemmen. Precies het zelfde als met den Elevator aan de Gasfabriek. Het lot der werklieden weegt bij hem zwaar, maar hij kan het ook niet helpen dat juist wat het directe belang der betrokken werklieden in den weg staat, bij hem nog zwaarder weegt. Met allen eerbied voor de gevoelens van mijnheer De Groot, dat hij mij toch moeten toestemmen, dat de slotsom van deze gevoelens is, dat de magen der werklieden onder al dat zware gewicht plat gedrukt worden. 2e. Waar de heer Gouka op economische gron den, het drogen van bedorven graan bestrijdt, daar neme hij eens de moeite, zijn geacht mederaads lid. den heer «Kranen" te vragen, of zijne indus- strie aan den Noordvestsingel lijdt, onder de in de nabijheid zijnde Chemische fabriek. UOmtrent de schade welke berokkend zal worden aan de gemeente, door verhuizing van particulieren zij alleen dit opgemerkt, dat zoover mij heugt, nooit in eene gemeente eene plaatselijke belasting opgeheven is, omdat vele particulieren om haar verhuisden. 3e. Zeer terecht heeft de heer Wittkampf op het zwakke punt in deze zaak gewezen. Wat is bedorven graan en wat niet Vooral waar het gaat over den stank van het drogen, hetwelk de hoofdkwestie is. Het is bekend, dat het eene be- bedorven graan, bij het drogen bijna geen stank verspreid, naar proportie vergeleken bij het andere. 4e. Waar de heer v. d. Drift met zijne vraag, zeker het oog had, op andere stankverspreidende inrich tingen en waarschijnlijk bevreesd was, dat er gemeten zou worden (zij het ook ter goeder trouw) met twee maten, daar moet het toch bepaald lichtvaardig genoemd worden van den heer Ris, om in een zoo ernstige zaak als deze, roet de kwestie van «meerdere" of «mindere" hinderlijken stank aan te komen. Die grens is toch te vaag, om daar het wel of wee van kleine zeventig gezinnen aan te verbinden. Wij hopen dan ook, dat de te nemen maatre gelen, het drogerijbedrijf niet zóó zullen belemmeren, dat het hier ter stede opgeheven zou moeten wor den. U, Mijnheer de Redacteur, dank zeggende voor de mij toegestane gastvrijheid in uw blad, heb ik de eer te zijn, EEN WERKMAN. Een speelbank te Amsterdam. Am sterdam heeft sinds eenigen tijd zijn speelbank, zoo goed als Homburg, Ostende en Monte-Carlo, zegt het N. v. d. D. Zij is niet minder weelderig ingericht en vol strekt niet weggestopt in 't een of ander kroegje van een obscuur steegje in het «donkerste Am sterdam". Drie onzer wethouders en ettelijke Ge meenteraadsleden kunnen als 't ware, in hunne woningen, het snorren van het ivoren balletje op de roulette-tafel hooren. Als men onze schoone, deftige Vondelstraat bijna teneinde is, dan trekt, even voor men aan den achteringang van het Paviljoen-Vondelpark komt, een fraaie villa de aandacht, van den open baren weg gescheiden door een goed onderhouden voortuin, binnea een hek met vergulde speer punten. Dadr het perceel is gemerkt No. 67 is de bank gevestigd en ondanks het vrij duidelijke verbod in het Wetboek van Strafrecht, schijnt zij er gevestigd te zullen bl(jven. Zij is in dit opzicht gelukkiger geweest dan een paar van haar voor gangsters. die 't, na een zeer ephemerisch bestaan, in haar worsteling met de Nederlandsche Wet hebben moeten opgeven. De inrichting in de Vondelstraat heeft op hare statuten de Koninklijke goedkeuring weten te verkrijgen Het Koninklijke besluit is gedateerd 28 April 1904 No. 83 en draagt dus de sanciie van het MinLterie op welker program de opheffing van de Nederlandsche Staatsloterij voor kwam. Natuurlijk hebben de oprichters een trucje moeten te baat nemen om dit resultaat te ver krijgen. Zij zonden naar Den Haag statuten van de «Club" International de Bienfaisance (Interna tionale Liefdadigheidsvereniging). die gevestigd zou worden te Amsterdam, in het boven aange duide perceel. De directie is zelfs zoo beleefd geweest een doorloopende toegangskaart voor de politie be schikbaar te stellen, zoodat deze zich ten allen tijde overtuigen kan, dat inderdaad de letter van de Nederlandsche strafwet niet overtreden wordt. In werkelijkheid komt de zaak nu hierop neer, dat iedereen, die zich opgeeft voor het «lidmaat schap" en als zoodanig wordt aangenomen, vrij en ongehinderd spelen kan. Leden van alle nationali teiten worden aangenomen, alleen Nederlanders zijn uitdrukkelijk uitgesloten. Men beweert, dat de directie hiertoe zou zijn gekomen door de ervaring, dat deze toch de ware spelers niet zijn. De bank heeft in alle landen hare agenlen, die leden aanwerven en onderzoek doen naar hunne gegoedheid. In het buitenland moet zij al een vrij aardig reputatie hebben, want van heinde en ver komen de bezoekers opdagen en wat verder in het reisseizoen wordt een nog grootere opkomst ver wacht. Zij komen uit Frankrijk, Duitschland, Rus land, maar vooral uit Amerika. Een paar weken geleden heeft een van de Van - derbilts zijn geluk er beproefd en een bejaarde Amerikaansche dame, die in het American-hótel gelogeerd was, deed dat ook, met het gevolg, dat zij alles wat zij bij zich had verspeeld heeft. De bank is toen zoo vriendelijk geweest om, gelijk dat ook te Monte-Carlo geschiedt, haar hotel re kening en de terugreis naar de Nieuwe Wereld te betalen. Op het oogenblik verwacht men de komst van een Russisschen prins en prinses. Ten bewijze, dat 't geen gekheid daarmede is, kan dienen, dat de directie aan verschillende lief dadigheids-inrichtingen geld heeft geschonken. O.a. heeft zij een flinke bijdrage doen toekomen aan.... het politiefonds, welk geschenk echter met een bedankbrief is teruggekomen. Een zeldzaam feest. Den 19n Juli zullen K. Smit en zijn echtgenoot M. de Ituyter, wonen de te Broek in Waterland, het zeldzame feest kunnen vieren 70 jaren gehuwd te zijn. De man is alsdan 92 jaar oud en zijn vrouw 88^. Van hun 8 kinderen zijn er nog 3 in leven, terwijl het aantal kleinkinderen 26 en achterkleinkinderen 55 bedraagt. De man ziet er, hoewel het gaan hem bezwaarlijk wordt, nog tamelijk krachtig uit, ter wijl zijn vrouw zoodanig haar gezichtsvermogen heeft verloren, dat alleen plotseling ontsteken van licht nog door haar bespeurd wordt. Het denk vermogen is van beide oudjes nog uitstekend, voor al van de vrouw. De moord op den Duivelsberg. Op 24 Juli zal voor de rechtbank te Luik terecht staan de beklaagde van den moord op den Dut velsberg. De dagvaarding, een zeer lijvig stuk, geeft de geheele geschiedenis van dit drama nog eens weer, van het vinden van het lijk van Marie Droixhe, van het logeeren in het hotel Mulder te Nijmegen onder een schuilnaam, enz., enz., kortom de geheele geschiedenis, zooals we die indertijd onzen lezers hebben medegedeeld. Het belangrijkste gedeelte uit deze dagvaarding is, waar de wijze besproken wordt waarop be klaagde zijn alibi tracht te bewijzen. Op 18 Februari zegt hij des morgens te 8£ uur in het universiteitsgebouw te Luik geweest te zijn, daarna een wandeling gemaakt te heb ben met Duchêne, luitenant van het 14e linie regiment, tot half elf, vervolgens thuis te zijn gaan eten, te half 1 den trein naar Visé geno men te hebben en vanaf Visé naar Maastricht gewandeld te zijn al studeerend. Te 6 uur 10 is hij weer uit Maastricht ver trokken, te 7£ uur te Longdoz aangekomen en vervolgens naar huis gegaan om niet meer uit te gaan voor den volgenden morgen 9£ uur, wan neer hij naar Namen is gespoord om in de val lei van Hoyoux te gaan loopen studeeren. Van de menschen, die hij daar ontmoet heeft kende hij er geen. Des avonds laat is hij weer gekeerd naar zijn kamer in Luik. Den daaropvolgenden dag is hij naar Huy ge spoord en heeft van daaruit weer in het Hoyoux- dal loopen studeeren. Te 53/4 uur dien dag weer in Luik teruggekomen, heeft hij bij Carlier ge soupeerd en is des avonds naar den heer Krant zen gegaan om les te nemen. Van 21 Febr. tot 8 Maart is hij in Luik geble ven. Den 8en in de couranten lezend, dat hij ver dacht werd, is hij ijlings naar zijn oom te La- they gevlucht. Den Hen Maart ten slotte heeft hij zich zelve ter beschikking der justitie gesteld. Op onderzoek uitgegaan, heeft de officier van justitie nóch in de streek van Namen, nóch in die van Huy in 't Hoyoux-dal iemand kunnen uitvinden, die den beklaagde gezien heeft, op de bewuste dagen, terwijl toch alle personen, langs wier huizen hij gegaan moet zijn, ondervraagd werden, en het hun getoonde portret van be klaagde allen niet herkenden. Ook heeft op de bewuste dagen niemand be klaagde te Luik gezien van 18 tot 20 Februari. Wel echter heeft beklaagde op 13 Februari een pakjesdrager bevel gegeven de koffers van Marie Droixhe te halen en ze naar het station te brengen, waar hem het depótbewijs is afge- geven. Ook heeft een andere pakjesdrager op 48 Fe bruari de pakken van het Station du Palais voor beklaagde moeten overbrengen naar het Station des Guillemins. En ten derde heeft een sjouwer op 8 Maart de bakken weer van de Guillemins naar de Long doz moeten brengen. Deze drie sjouwers geconfronteerd met den beklaagde hebben in hem onmiddellijk den man herkend, die hun de overbrenging der pakkage van Marie Droixhe gelast heeft. Eindelijk hebben ook alle Hollandsche getuigen uit Nijmegen en omstreken hem terstond her kend en ten slotte heeft een deskundige in de handteekening van het gastenboek van het NiJ- meegsche hotel de hand van beklaagde weten aan te toonen. Niettegenstaande dit alles blijft beklaagde per tinent volhouden dat hij onschuldig is. LK.) R e c l a m e I Een handelaar in meubelen, te Londen, laat ons zien, dat ons reclamewezen eigenlijk nog in de kinderschoenen staat. Hij be loofde het jonge paar dat in de étalage van zijn magazijnen z'n huwelijksfeest wilde vieren, een prachtig geschenk. Een matroos van 'n oorlogs schip was er voor te vinden. Twintig gasten werden genoodigd, een tafel gereed gezet, met een feestelijk maal, en het feest kon beginnen. De koopman had natuurlijk niet nagelaten in heel de reuzenstad bekend te maken, welk schoon schouwspel in zijn uitstalling te zien zou zijn, en een opgepakte menschenmenigte stond voor zijn winkel. Ja, zelfs hadden, om het feest vooral van dichtbij te kunnen zien, honderden menschen hun plaatsen van te voren besproken, alsof het een première in een schouwburg gold. Het straatver keer werd bijna gestremd. De rijtuigen, waarin de gasten gezeten waren, en deze zelf werden bedolven onder confetti. Het jonge paar werd toegejuicht. De gasten namen in de versierde étalage plaats, lieten zich de spijzen goed smaken en vierden naar hartelust feest. Toen het gejoel buiten en het pretgemaak binnen te luid begon te worden, kwam de politie er bij te pas, en gasten en toeschouwers werd vriendelijk verzocht naar huis te gaan. De koopman is er zeer wel bij gevaren en hij is van plan, indien de politie het toestaat, elk jaar een dergelijk feest in zijn magazijn tearran- geeren. Lotgevallen van renpaarden. Koning Edward van Engeland heeft onlangs het skelet Van een vetrdienstólijk renpaard geschonken aan 't vëoraïtsenijikundig museum. Dit is niet de eerste 'halrddravfer, die zoo voor de nakomelingschap be waard blijft; het scelet van „Elipse", den stani- Vader van bet groobe volibloedras, die 130 jaar geleden leefde, benëvëns hot geraamte van twéé andere 'renpaarden worden in Engeland bewaard- De merrie Quiver" werd door Koningin Vicr tori,a vëïeend met een grafmonument bij de stoe terij te Hampton Courtvoor „King Tom" werd door zijn dankbaren meester een marmeren stand beeld opgericht in een park. In Frankrijk is men minder sentimenteel ten opzichte van het paard. Weliswaar siert de huid van den eens beroemden „Omnium II" de 'hal van een landhuis de meeste landeigenaars echtek vergenoegen zich met uit de hoeven van 'be- kende paarden inktkokers en presse-papier te la te maken. Over het lot van paarden, die eenmaal de koningen van de renbaan waren, worden dikwijls hartroerende Verhaten gedaan. Men schildert daarin, hoe de trotsche dieren, eenmaal beter verzorgd dan de meeste menschen. op hun ouden dag stijf en stram zich moeten voortslepen als huurkoetsiersknol. Voligens de geloofwaardige Verklaring van den directeur eener grojote stoeterij te Parijs, is dit Volstrekt niet waar. De overwinnaars bij1 de groote rennen komém, als vOor hen geen lauweren meer te oogsten vallen, op stal in de stoeterij! en hebben daar bij! goed en rijkelijk Voer, een leven als in Ma honie (Is paradijs. Soms zelfs werden ze al te rijk gevoed, zoo- dat ze op 13 of 14-jarigen leeftijd al sterven, anderen echtef bereiken den ge zogend en leeftijd Vain 30 of 35 jaar. Openbaren zich ziekten of gebreken des ouder- doinS, dan wordt het einde kunstmatig verhaast- Genoemde sportman was slechts één geval be kend, dat een uitstekend Volbloed afdaalde tot huurkoetsierspaardni. „Mansour", die eens d® 3e was bij den Grand Prix te Pairijs. De hindernispanrden worden veelal later jacht paarden of ingelijfd bij het leger. Him verderen levensloop verliest zich in het duister. Dank zij den haVtslbocbt Voor het wedden, waar door de belangstelling Voor de courses steeds toe neemt, wordt de waarde van goede renpaarden slbeeds boogeir. In 1888 werd de prijs van 65.000 francs betaald voor „Plai santerie", buitenspo' lë geacht. Een kleinzoon van dit paard „Camargo bracht 'tal to,t 200.000 francs,. Een Frabsch paardenfokker kocht den Engel- schen Flying Fox" voor een rond millioen francs, deze hengst brengt hem jaarlijks 600.000 franc»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2