Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Schiedam ontwaakt! 28ste Jaargang. Zaterdag 22 Juli 1905. No. 8260. EERSTE BLAD. Officieele Berichten. Algemeen Overzicht. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dage.ijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van '16 regels ƒ0.77 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 12i/8 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor her h aaldel ij k adverteeren worden lijke overeenkomsten aangegaan. uiterst b i 1 - Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. SCHOUW °Ver de distilleerketels, stutten, rollagen en ascligaten in branderyen en distilleerderijen. Durqemeesxer en Wethouders van Schiedam, rengen ter openbare kennis dat de schouw over e distilleerketels, stutten, rollagen en aschgaten n branderijen en distilleerderijen, ingevolge de .er°rdening op de Brandweer, zal gedreven wor- en van 31 Juli tot en met 10 Augustus a. s. e'kens des namiddags van 2£ tot 5 uur. Schiedam, den 22 Juli 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Mr. W. H. JANSEN, W. B. üe Secretaris, V. S1CKENGA. Het oude stedeke aan de Scye, dat door 's graven Sunst, stedelijke rechten verkreeg, en in heel <*en loop der grafelijke en prinselijke regeering een niet onbeduidende rol in 's Lands historie heelt gespeeld, scheen in de laatste tientallen der Vorige eeuw in diepen slaap te zijn verzonken. Nadat het nog eenige opflikkering van leven had vertoond, scheen het voor goed te gaan belmoren tot de villes mortes", die ons een bekend Hransch schrijver zoo geestig schetste. Hare aloude lrulustrie steeds meer verkwijnend, een droevige rtu'ne toonend in tal van uitgebroken panden, haar u'-tgestrekt grondgebied braak liggend aan de °eyers van den prachtigen waterweg, die den lijver van heel Europa wektde kortstondige f'tbreiding gestaakt met tal van onafgewerkte P'annen en een gedrochtelijke uitzetting aan den °°stkant zonder eenig vast plan en met veelal d°odloopende straten. Dat was het droevig beeld ^an een fel kwijnende en diep slapende stad, 1 welk Schiedam in het laatste tijdperk der negentiende eeuw te aanschouwen gaf. Maar allengs kwam er beweging in dat schijn- aat levtnlooze lichaam. De zieke slaapster begon tekenen van leven te geven. Zoowel het hoofd a's de leden begonnen zich te ontspannener kvvam leven in de ziekekamerde veeljarige s'aapster richtte zich eindelijk op, wreef zich de °°gen en kon bijna niet gelooven dat zij zoo ang geslapen hadSchiedam was ontwaakt. Zoowel het hoofd als de leden, zeiden wij daar z°° even, begonnen zich te ontspannen. Het hoofd, c. het gemeentebestuur, begon in te zien, dat er iets voor de arme verkwijnende stad moest ge ^aan worden't bracht verfraaiingen aan, die den vreemdeling een beteren dunk van het zwart cbiedam als woonplaats moesten geven, 't ont wierp plannen om de braak liggende terreinen aan de Maasmeer productief te maken, 't begun- stlgde de plannen die door particulieren werden °ltworpen om het oud-Schiedam uit zijn langdu- riSen slaap meer en meer te doen ontwaken. Want niet alleen het hoofd, maar ook de leden egonnen zich te ontspannen. Allereerst Schie- ams nijveren begonnen in te zien, dat zy bij het Verloopen van het getij de bakens moesten verzet ten> dat zij de aloude industrie moesten voeren °P nieuwe banen. Ook won meer en meer de lening veld, dat Schiedam eigen industrie niet ®te*r bijna de uitsluitende bron van bestaan kon ZlJn, dat naast haar nieuwe industrieën leven en vertier in de kwijnende stad moesten brengen, de ^gebroken panden moesten benut worden tot nieuwe doeleinden. Toen dit denkbeeld al meer riJPte, ontstond «Schiedam Vooruit". Zij bracht °nder leiding van haren wakkeren directeur, nieuw eyen, nieuw bloed in het oude corpus. Vreemde- ngen, die de veelbesproken jeneverstad beter had- en leeren kennen en hooger waardeeren, vestigden *,ch binnen hare muren. Nijveren, attent gemaakt °P hare gunstige ligging aan den breeden wereld- 'tfoom, °P hare goedkoope panden aan havens en parten, kwamen er met nieuwe industrieën of achten de oude over. Zoowel het hoofd als de leden begonnen zich te ontspannen. Schiedam was ontwaakt. O, dat die langdurige verkwijnende slaap zoo lang moest durenHoe kon het oud-Schiedam zoo lang sluimeren aan de oevers van den lachenden stroom, die haar tot nieuw leven en nieuw vertier wekte Daardoor was 't mogelijk dat het mogelijk dat het wakkere Rotterdam haar zoo ver voorbij streefde, dat 't een groot deel van het handels verkeer in beslag nam, 't welk haar rechtmatig toebehoorde. Was Schiedams Westerhaven tot in de Maas doorgegraven, wat een geheel ander beeld zou thans dat gedeelte der stad te zien geven dan 't nu te aanschouwen geeft Maar ook hier gelde het aloude spreekwoord beter laat dan nooit. Schiedam, toch eenmaal ont waakt, sluimere niet meer in, houde 't flink de oogen open, stare 't met onbevangen blik in de toekomstga 't onverpoosd voort op de nieuwe banen, die 't nog ter elfder ure terecht heeft in geslagen. Mogen zoowel het hoofd als de leden zich meer en meer ontspannen. Het hoofd, door dat ons gemeentebestuur waakzaam blijve, zelf plannen ontwerpend en uitvoerend, die nieuw leven in de oude stad brengen en den onderne mingsgeest der leden steunend en begunstigend. De leden, door voort te stevenen in den nieuwen koers, dien het aloude schip heeft genomen, nieuwe passagiers tot zich trekkend en trachtend nieuwe kusten te bereiken. Dan zal het «Schie dam ontwaakt" volle waarheid blijken en het her bloeide stedeke aan Maas en Schie een nieuw, glorievol leven tegemoet gaan. 22 Juli. Ambtelijk wordt te Tokio medegedeeld dat op verschillende plaatsen op Sachalin 461 Russen zich overgegeven hebben, onder wie een kolonel en veertien andere officieren. Volgens particuliere berichten uit Godsiadan zijn Japansche oorlogsschepen gezien dicht bij de kust ter hoogte van Nikolajefsk (aan de mon ding Van de Amoer). Een deel der bevolking van Nikolajefsk en Wladiwostok vlucht naar Cha- barofsk. De Kölnische Zeitung verneemt uit Charbin, dat de Russen hun toerustingen ijverig voort zetten; Wladiwostok is thans de sterkste vesting op het geheele oorlogisterrein. Alle' batterijen zijn met het hoofdkwartier telegrafisch en telefonisch verbondendaartoe zijn 2.500.000 meter telegraaf draad gebruikt. Volgens berichten uit Londen zou ook aan den Japanschen kant op eens weer groote be drijvigheid merkbaar zijn. RUSLAND. De Tsaar is gisteren aan boord gegaan van zijn jacht Poolster. Zijn afwezigheid zal vier dagen duren. Volgens den Petersburgschen correrpondent van de Matin zal in de Zweedsche wateren een ont moeting plaats hebben tusschen den Tsaar en Wilhelm II. De Standard Verneemt uit Moskou: Het voor naamste in de beraadslagingen van het zemstwo- congres was het heftig gestelde rapport van de commissie, waarin de nu al zes maanden du rende binnenlandsche crisis besproken werd, als mede de behandeling Van Boelygin's ontwerp, dat algemeen afgekeurd werd. Bij het debat zin speelden een paar sprekers op de totstandkoming der Magna Oharta in Engeland, wat telkens luide toejuichingen uitlokte. Gister-middag om half vier heeft een man Kella Crocope is zijn naam op de Wibor- gesplanade te Helsingfors twee revolverschoten af gevuurd op Kramorensko, een luitenant der gen darmes. Luitenant Kramorenkos is gister-avond aan zijn wonden overleden. De dader is gepakt. Gisteren is de slotenmaker Okrtseja te War schau terecht gesteld. Hij werd 24 Juni ter dood veroordeeld, omdat hij op 2G Maart op de binnen plaats van het politiebureau in de stadswijk Praga een bom had laten ontploffen, waardoor 6 personen gewond werden. ENGELAND. Omtrent de zitting van het Engelsche Lager huis van Donderdag seint Reuter nader, dat de nederlaag der Regeering geheel onverwacht was. Het debat had een normaal verloop gehad. Red mond en andere Iersche nationalisten hernieuwden de critiek op de uitoefening van de Iersche Landwet, ten einde hun misnoegen kenbaar te maken. Redmond verkleinde de waardeering er voor. zijnde dit de gebruikelijke parlementaire methode, om zijn misnoegen uit te drukken over de politiek van eenige afdeeling van besluur. De ministerieelen hadden de zitting niet in grooten getale bijgewoond, ten spijt van den kort te voren door Balfour gedanen oproep, en toen deze leden uit de koffiekamer terugkeerden, waar zij stemmen opteekenden, nam de opgewondenheid toe. En toen het duidelijk werd, dat de regeering geslagen was, stonden de liberalen en nationalis ten op, zwaaiende met hoeden, juichende en roe pende «bedanken, bedanken Telkens herhaalde zich het noera-geroep, wanneer bekende personen werden aangekondigd. Onmiddellijk nadat de hoofdelijke stemming was aangekondigd, vroeg Cambell Bannerman aan Balfour wat hij denkt te doen, naar aanleiding van de nederlaag. Balfour antwoordde, dat hij thans hierover nog niets kon zeggen. Redmond vroeg op driftigen toon of Balfour deze beleediging zou slikken zooals hij vorige be- leedigingen geslikt had. Balfour zeide dat tot dezen avond de regeering den steun ontving van de groote meerderheid van het Lagerhuis. Wij kunnen met waardigheid met de landszaken voortgaanwij zullen niet trachten het door te zetten, wij willen overwegen of wij het Lagerhuis zullen vragen de stemming nietig te verklaren. Maar voor eenige beslissing bekend te maken, wensch ik mijn ambtgenooten te raadplegen en daarna te overwegen. De zitting, die gedurende al dezen tijd zeer rumoerig was geweest er werd gesist en ge juicht werd hierna verdaagd. Gister was het in het Lagerhuis stampvol, de leden waren zeer opgewonden, en in gespannen verwachting naar den afloop der ministerieele crisis. Campbell-Bannerman stelde voor, de zitting te verdagen, daar het bijna ongepast was, het Huis te laten beraadslagen terwijl er zoo veel als een interregnum bestond. Balfour antwoordde dat hij van het Huis niet verlangen zou dat het debat teerde, terwijl de regeering nog geen beslissing genomen had, maar wel verzocht hij, voort te gaan met het wetsontwerp betreffende de Schot- sche kerkendat was geen partijzaak. Bannerman's motie werd verworpen, maar de beraadslaging over het wetsontwerp was binnen eenige minuten afgeloopen, en het Huis ging dadelijk uiteen. In de wandelgangen heerschte groote drukte. In liberale kringen verwacht men dat de regee ring ontslag zal nemen, maar niets is nog bekend ten aanzien van Balfour's plannen. Een later telegram meldt Naar men bericht, is Balfour gisteren-avond op audiëntie bij den Koning geweest. Hij heeft aan Z. M. meegedeeld, dat hij en zijn ambtgenooten waren overeengekomen, dat het in de gegeven omstandigheden volstrekt niet voor de hand lag, dat zij hun ontslag indienden. BELGIë. In de Ste Gudule te Brussel is gister-morgen een plechtig Te Deum gezongen. De Koning heeft geantwoord op een rede, naar aanleiding van het vaderlandsch feest uitgesproken door d ui kardi naal van Mechelen. De koning wees op liet over wegend aandeel, dat de geestelijkheid had gehad in de stichting van België. Voorts zeide de Koning, dat hij altijd gearbeid had voor het welzijn des vaderlands en daarmee zou hij voortgaan zoolang God hem het leven liet. Hij dankte de Belgische zendelingen voor het zendingswerk in den Kongo- staat. De Koning heeft in antwoord op de adrer-sen, hem aangeboden bij gelegenheid van het vader- landsche feest, verklaard, dat er naast woorden, daden noodig zijn om het leven der volken te verzekeren. Wanneer de mannen van 4830 niet ge handeld hadden, dan zouden wij er thans niet zijn Moge de 75ste verjaardag der onathankelijkheid ge kenmerkt worden door de aanneming van het schoo- ne ontwerp, aan de Kamers voorgelegd, het nuttig ste ontwerp, dat sedert den aanleg der spoorwegen is ingekomen. Immers het draagt bij tot den bloei van onzen handel en waarborgt onze veiligheid, zonder dat de belastingen verhoogd of het leger uitgebreid behoeft te worden. Mogen de Belgen door verstandige daden hun onafhankelijkheid weten te bewaren. ITALIë. In sommige buitenlandsche bladen komen min of meer onrustbarende berichten voor over den gezondheidstoestand des Pausen. De Romeinsche correspondent van den Figaro verzekert dat al die berichten overdreven of tendentieus zijn. De H. Vader, zegt hij, lijdt alleen veel van de warmte, die in het Vaticaan heerscht en van bet ge mis aan voldoende lichamelijke beweging. Wat nu de eigenlijke ongesteldheid van den Paus be treft deze bepaalt zich tot een ontsteking Van het tandvleesch, welke hem intusschen niet verhinderd heeft, Dinsdag de leden der Romein sche aristocratie en tal van vreemdelingen in audiëntie te ontvangen. De Paus, gaat dezelfde correspondentie voort, onderbreekt in geen enkel opzicht zijn dagelijksche bezigheden; dezer da gen heeft de H. Vader besloten tot maatrege len, die een hervtorming der katholieke scholen te Rome tengevolge zullen hebben, in dien zin, dat deze krachtig zullen kunnen wedijveren met de leeken- en gemeentescholen; ook heeft Z. H. het voornemen een reorganisatie, te doen tot stand komen onder de parochies van Rome, en toont Hij bijzonder vteel belangstelling in het transport van behoeftige zieken uit Italië naar Lourdes. Donderdag-ochtend had in de Sixtijnsche kapel een plechtig Requiem plaats Voor de zielerust Van wijlen Z. H. Leo XIII. De Paus, lal van kardinalen, hef bij den H. Stoel geaccrediteerde „corps diplomatique" en al de leden der familie Pecci woonden de plechtigheid bij. Na de H. Mis verrichtte Z. H. de absolutie. TURKIJë. Aanslag op (len Sultan. Gister is een aanslag gepleegd op het leven van den sulan van Turkije. De aanslag is echter mis lukt. De Kölnische Ztg. verneemt uit Konstantinopel d.d. 21 Juli, dat er bij den plechtigen optocht van het hof tot het houden van het middaggebed, met een bom geworpen is. De Sultan is ongedeerd. Een telegram uit Konstantinopel aan de Petit Bleu bericht, dat er gister, bij het selamlik, een bom ontploft is op de plaats van de moskee, vlak bij den sultan. Deze is zelf niet getroffen, maar van zijn gevolg zijn verscheiden personen gedood of gewond. Tal van personen zijn in hechtenis ge nomen. Reuter seint uit nog uit Konstantinopel Door het ontploffen van een dynamietbom op de straat voor de moskee, toen de Sultan na het selamik de moskee verliet, zijn 40 personen gedood, Turken en soldaten, vreemdelingen zijn er niet gedood. De Sultan keerde ongedeerd en vol komen kalm in het paleis terug. Kort daarop ont ving hij den Oostenrijkschen gezant. De dader is waarschijnlijk gedood. Een mededeeling van de Turksche ambassade te Londen bevestigt het bericht van de ontploffing. MAROKKO. Langwerth, de zaakgelastigde van Duitschland te Lissabon, vertrekt naar Tandzjer omdat Tatten- bach ziek geworden is. ZUID-AFRIKA. Op het congres te Bloemfontein hebben Woens dag Fischer en generaal de Wet aangeraden, de vervanging der tegenwoordige Engelsche re geering door een liberaal bewind af te wachten, alsvorens verdere stappen te doen tot herstel van de grieven der burgers. Het congres nam een motie aan, waarin het 't antwoord betreurt, door de regeering gegeven op de motiën den 2en en 3en December aangeno men door het congres te Brandfort, en verklaar!

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 1