Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Ingezonden. gelegenheid van de bijzetting van, Paul Jones' Stoffelijk overschot. Aangewezen zijn voor dit eerbewijs de gepantserde kruisers Gloire, Conde en Arniral Aube. ENGELAND. Men verwacht algemeen, dat Balfour vandaag in het Lagerhuis de mededeeling zal doen, dat de regeering niet zal aftreden als een gevolg van de aanneming der motie Redmond op 20 dezer. De hoofdorganen der regeeringsgezinde pers verzekeren, dat Balfour definitief heeft besloten om aan te blijven en dat zelfs te betwijfelen valt of hij morgen wel de ontbinding van het parle ment in den herfst zal aankondigen Cambel-Bannerman zeide Zaterdag-avond in een redevoering te Woodford op een bijeenkomst der liberale partij, dat zulk een beslissing van Bal four ongrondwettig zou zijn. De eerste-minister verklaart weliswaar, dat hij mag aanblijven zoo lang hij zich verheugt in den steun der parlemen taire meerderheid, maar, zei Bannerman, dat is eveneens ongrondwettig, want het Lagerhuis ver tegenwoordigt niet langer het Engelsche volk, dat ontegenzeggelijk dat kabinet moede is en een andere regeering verlangt te zien optreden. Ban nerman critiseerde onder deze omstandigheden scherp Balfours' voorstellen tot herindeeling der kiesdistricten, die de liberale leider verklaarde, dat hoofdzakelijk tegen Ierland gericht waren. Men meldt uit Zutphen In dit dittrict wordt van antirev., R. C. en neutrale zijde ijverig gewerkt, om den heer R. P J. lutein Nolthenius te Amsterdam, voorzitter der rijkscommissie voor den middenstand, candidaat te stellen voor de Tweede Kamer. In 1901 was van diezelfde zijde de heer Nol thenius candidaat tegenover mr. Goeman Borge- sius. Bij de herstemming op 21 Juni van dat jaar verkreeg hij 2481, de heer Borgesius 2874 stemmen. Breda. Als candidaten voor de a.s. Tweede Kamerver kiezing te Breda worden genoemd, minister Harte van Tecklenburg, Boogaardt, die bij de jongste kamerverkiezing candidaat was voor Zevenbergen, mr. Pelster, Alb. v. d Kallen, hoofdredacteur van het Dagblad van Noord-Brabant en mr. W. Ingen-Housz, lid van den Bredaschen gemeente raad. Ongelukken. Onder Oostburg is een tweejarig knaapje, dat een ketel kokende thee over het lichaampje kreeg, na vreeselijke pijnen overleden. - Een lange houtwagen geraakte te Nes (N.-H.) van den hoogen wal en te water. Een 7-jarig jongetje, dat op den last zat, is gedood. - Een kindje van 18 maanden is te Stratum in een emmer met water gevallen en verdronken. dwangmaatregelen zou willen toegepast zien op patroons, die na 9 uur 's av. zelf hun winkelzaa' nog eenigen tijd wenschen open te houden. Met beleefden dank verblijve M. d. R., Uu) dienstw. dienaar T. O. Schiedam, 24 Juli 1905. B ij het te 's-G raven hage gehouden examen Hoofdacte slaagde o m. de heer C. F. Zuiderwijk van hier. Officieele berichten. Bij Kon. Besl. zijn benoemd tot vertegenwoor digers der Nederlandsche regeering bij het in Augustus e.k. te Luik te houden vierde internationale congres voor de voorthelping van ontslagen gevangenen en de bescherming der jeugd, jhr. mr. D."*0. Engelen, president der arron- dissements-rechtbank te Zutphen, en dr. J. Th. de Visser te Amsterdam. Bij Kon. Besluit is benoemd tot vertegenwoor diger der regeering op het van 20 tot 22 Augus tus e.k. te Luik te houden internationaal congres inzake verbetering van het lot der doofstommen, P. Roorda, directeur van het Instituut voor doof stommen te Groningen. De Graafsche zetel weer open Men schrijft uit Cuyk aan de Gelderlander Vrijdag-namiddag vergaderden in het hotel van Duynhoven alhier de heer J. van Erp, voorzitter der kiesvereeniging in 't district Grave, en vele ingezeten kiezers, met het doel eene afdeeling van genoemde vereeniging op te richten. Daar som mige aanwezigen er nog niet zoo direct voor te vinden waren, werd besloten in de volgende week een nieuwe vergadering te houden. Naar wij vernemen, zou deze vergadering in verband staan met een voornemen van mr. dr. Kooien om te bedanken als Kamerlid voor 't district Grave. Deze afstand van den Graafschen Kamerzetel zou, naar men beweert, zijn reden vinden in mr. Koolen's lidmaatschap van den Centralen Raad van Beroep voor de ongevallenverzekering. Bij de politie alhier, is aangifte gedaan, dat in den nacht van 22 op 23 dezer, '10 a 12 kippen en 5 konijnen ten nadeele van M. Most, uit een schuur aan den Vlaardingschen dijk zijn ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. het Loo. „Bet Kind van Staat op Door iemand die de Voorstelling van Schim mel'» historisch werk ten paieize Het Loo hejeift bijgewoond, wordt, aan L. en V. daarvan nog het volgende gemeld: De zaal bood, door het groot toilet Voor al len, waaronder vele uniformen van militaire auto riteiten uit de naburige garnizoenen, een prach- tigen aanblik. H. M. had, om de Voorstelling zoo schitterend mogelijk te doen slagen, Ver gunning gegeven om een splinternieuw decora tief te schilderen, zoodat de scènes bij de|n Prins Van Oranje werden afgespeeld in ejen prach tige 17e eepwsche kamer met eikenhouten lam- foriseeringj waarboven goudleer, geschilderd door den kunstschilder Fabri uit Rotterdam, naar de aanwijzingen van den artistieken leider van het gezelschap officieren. Voeg daarbij een prach tig antiek gesneden houten meubilair, met goud geel damast bekleed, een schat van gedreven kannen, bekers, schotels in brons, koper, tin, koperen lustres en kronen, Vensters met in lood gezette ruitjes, echte Oranjeportretten aan den wand; alles uit den rijken voorraad van het paleis mede door den leider uitgezocht en ge hebt het milieu, waarin zich de spelers in schit terende kleeding met ge(mak fen zwier bewogen.. Door de herhaalde opvoeringen Was het sa menspel, volgens het oordeel Van het publiek, eóó Voortreffelijk, dat elk ïjdée aan dilettantis me, in de slechte beteejkenis van het woord, verdween. Na ieder bedrijf gaven de vorstelijkej perso nen .steeds het sein tot hartelijke: toejuichingten, terwijl aan het slot, alle medewerkenden, thans in juniform gestoken, door H. M. en den Prins werden toegesproken en gecomplimenteerd Voor de schitterende uitvoering. Herhaaldelijk gaf de vorstelijke familie haar ingenomenheid met het genotene te kennen. Boni. van de Tel. te Weltevreden De correspondent seint Een gevangen Boniër heeft luitenant G. Kepper licht gewond. Den Beider. De antirevoutionaire kiesvereeniging Vaderland en Oranje te Den Helder besloot met algemeene stemmen zich van candidaatstelling voor de a. s Tweede Kamer-verkiezing te onthouden. Std De centrale liberale kiesvereeniging te Den Helder heeft met 376 van de 415 stemmen mr Z. van der Bergh (vrijz.-dem.), te Amsterdam candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. De heer Ellis, minister van Marine heeft voor de hem te Helder aangeboden candidatuur bedankt. Zutph»n. In de te Zutphen gehouden vergadering der Centrale .Liberale Kiesvereeniging is de heer Lief- tinck met 223 stemmen, terwijl op den heer K Eland 7 stemmen waren uitgebracht, definitief candidaat gesteld. {Z> G.) no. worden Postzegels van f 10. De Nieuwe Courant schrijft het vblgende „Bij Kon. besluit Van 22 Maart j.l., Stbl. 113, is bepaald oi. a, dat in gebruik gesteld postzegels Van, f 10. „Een, onzer lezers, groot liefhebber v'an post zegels Verzamelen, schrijft ons, herhaaldelijk ten post kantore alhier tevergeefs om een exem plaar te hebben, gevraagd. Doch het antwoord luidde steeds minder bemoedigend en hedenda.t die postzegels waarschijnlijk nooit zouden ko menl „Ziedaar een, sterk staaltje van verschil schen wet en pcaclijk, al zou ook, naar Veronderstellen, bet bedoelde; zegeltje niet paald een courant artikel worden." Op eene informatie van het Hbld. aan postkantoor bleek, dat wel bij Kon. besluit js bepaald dat postzegels van f 10 zulten worden ingeVoerd, doch het tijdstip der invoering daar bij niet is genoemd. Het zal vermoedelijk pog een half jaar duren eer de postzegels algemeen Verkrijgbaar gesteld worden,. UIT VLAARDINGEN. In de Vrijdag-aVönd gehouden raadsvergade ring werd mededeelinjg gedaan van het Konink lijk besluit, waarbij tot 1 Mei 1909 aan deze gemeente vrijs telling is verlecfnd va,n de ver plichting tot het buiten de avonduren geduren de 96 uren aan meisjes geven van herhalings onde rw ijs. Hierna werden de geloofsbrieven onderzocht en in orde bevonden, en daarna tot toelating besloten van de nieuwbenoemde raadsleden. ■Een gekozen lid, de heer J. Zonnevldld, heeft de, iben|Oieming niet aangenomen. Tot 1. September 1905 is aan, deze gemeente ontheffing verleend van de verplichting inge volge het bepaalde bij art. 14 der wet op het' mjdd. onderwijs, tot oprichting van tenminste één, burgerschool, dag- en avondschool. Waar naar de, meening van burg. en weth. door een burgeravondschool voldoende in de be hoefte wordt voorzien,, stelten zij, den raad voor verlenging van den termijn waarbij ontheffing was verleend te vragen. Aldus werd besloten. tus- wij be- het Afscheidsgroet Zaterdag zijn de dames Ocolijcsaniji, dochters van den te 's-Gravenhage overleden Oostenrijk- schen gezant, naar haar vaderland teruggekeerd. Aan den trein van het Staatsspoor bevonden zich graaf Schimmelpenninck, als vertegenwoor diger van H. M. de Koningin-Moeder de minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. Van Weede voorts vele gezanten en leden van het corps diplomatique zoomede vele dames en heeren om de jonge dames, die door vele jaren verblijf daar ter stede vele vriendschapsbetrekkingen hadden aangeknoopt, een afscheidsgroet te brengen. Automobielen. B. en W. van 's-Gravenhage hebben den meenteraad machtiging gevraagd om aan R. H. Haagen te Amsterdam tot wederopzegging ver gunning te verleenen om met automobielen te doen stationeeren op nader aan te wijzen standplaatsen tegen een jaarlijksche vergoeding van f 75 per auto mobiel. Werkstaking te Haarlem. Sinds 29 Mei 1.1. zijn de sigarenmakers van de firma Voet te Haarlem in staking. Het geschil ontstond over slechte grondstoffen en over een artikel in 't fabrieksreglement, waarbij eene fa- briekscommissie niet wordt erkend. De patroon willigde de eischen der stakers ten opzichte van betere tabak, en om loonsverhooging voor de be werking der mindere soorten, in, doch hand haafde zijn eisch in zake de fabriekscommissi e. Sedert duurt de staking voort. Het personeeh een man of zestien, wordt door de organisatie ge steund. Gisteren zijn in de nabijheid van de fabriek aan het publiek circulaires uitgegeven, waarin het verloop der zaak kalm wordt uiteen gezet, en op steun wordt aangedrongen. UIT ROTTERDAM. Gister-ochtendstoomdehetstoo ra schip Cassia de rivier te Rotterdam op, met be stemming naar de Centrale Guano-fabrieken te Kralingscheveer. Om de Koningshaven te passeeren werd de hulp van een sleepboot vereischt, doch bij den ingang van den mond dier haven bleken stroom en zuiging van het water zóó sterk, dut ondanks alles de Cassia al meer en meer naar het Prinsenhoofd afdreef'. Tevergeefs gelastte de kapitein om achteruit te stootnen, de schroef wei gerde en het anker, dat men liet vallen, kreeg geen houvast. Meer en meer naderde het stoom schip den wal, totdat het ten slotte met volle kracht midden op het Prinsenhoofd liep aan de zijde van de Prins Hendrikkade VVz., waar geen remmingswerk den basaltmuur beschermt. Ge weldig was de schok, de basaltglooiing werd open gescheurd en ingedrukt, de hardsteenen leening, daarop geplaatst, boog achterover, en twee tot drie meter diep landwaarts in zijn de gevolgen waar te nemen. Het plantsoen, aan de zijde van die kade op het Prinsenhoofd gelegen, is ter voor koming van erger voor het publiek afgesloten. De Cassia zelf, die oogenschijnlijk geen schade bekwam, heeft later de reis naar het Kralingsche veer voortgezet. Het gedeelte van Prinsenhoofd, waar de aanleg plaats van de bootjes van den veerdienst Heen en Weer is, bleef van schade gevrijwaard. Op het hoofdbureau van politie aan het Haagscheveer te Rotterdam meldde zich gister nacht de sedert 28 Februari jl. voortvluchtige be heerder H. J. H., van de firma G. J. Rossmölder, Hollandsche en Duitsche broodbakkerij in de Mo- lensteeg, verdacht zich ten nadeele dier firma aan verduistering van ongeveer f 4000, in Nederlandsch bankpapier van f60, f40, f25 en f10, te hebben schuldig gemaakt. De rechtbank te Rotterdam verleende tegen den voortvluchtige rechtsingang met bevel tot gevangenneming. Hij is naar het huis van bewaring overgebracht. Van het verduis terde bedrag was, toen II. J. H. zich bij de poli tie meldde, geen gulden meer in zijn bezit. Den meesten tijd vertoefde hij in het buitenland. Historische optocht. Op 31 Augustus zal te Hengelo een historische optocht worden gehouden, voorstellenden den doortocht van Prins Maurits door Twente in 1587 vóór de inneming van Enschedé, Grol, Oldenzaal enz. Ruim 250 personen met 70 paarden zullen er aan deelnemen. Dé hoofdgroep zal Prins Mau rits met zijn staf van bevelhebbers voorstellen verder krijgt men te zien 3 vendels voetknech ten uit dien tijd, eenige kanonnen, een drietal muziekkorpsen, ook van dien tijd, de Hollandsche zegemaagd op een wagen, getrokken door zes paar den en begeleid door ruiters enz. Monte Carlo in Rotterdam. De cor respondent vUn de N. C. te Parijs schrijft Teneinde fa,et mijne bij te brehgen tot iet5' wat ,mij schijnt the topic of the day in Hol land te worden, deel i,k mede dat yldrschilten<Je personen te Parijs de statuten ontvangen h<FJ" ben van den „Club international de bienfaisance a MaesLricht." Om tot toetreding als lid op 10 wekken, is daarbij ingesloten een circulaire va» den zoogenaamden „Kring Rotterdam", geves tigd Leuvchaven 159. Dat rondschrijven is voor een Hollander werkelijk lezenswaard. Na ver haald te hebben 'dat Rotterdam is: „belle f1 riche .vilte", de 'grootste haven der Nederlan den en 'een der belangrijkste der Nederlanden en een der belangrijkste der wereld, gaat (l*3 steller aldus voort„De stad is doorsneden door talrijke kanalen, gelegen han Öe Maas, vijf hur Van de 'zee 'en 'vijf „liieues" van Dep Haag, „residence de 'la Vaillante feine Wilheflimine- De aaneenkoppeling in feén Zinsnede van zulke heterogene begrippen 'zou, hls fejclame niet on aardig mogen heeten, Indien 'het slechts een ou dere zaak dan hen speelhuis betrof. Doch geest- terdaan te 'komen, gaat men oVer de beroemde terdam te komen, 'daat men over de beroemde brug van het 'Hollandsch Diep, „construction sur un bras de hier." Die zeearm heeft waarschijnlijk ten doel hen, die nog niet Door „la vaillante Reine iWilhel' mine" bewogen werden, 'tot den ovtertoeht te noodzaken. Er staat niet bij Vermeld, of er fiOg sirenen in dat 'Hollandsch Diep huizen. Dat het er iets van 'heeft of er thans in de nabijhdid roofridders gevtestigd waren, 'zal echter niemand tegenspreken. Scheveningen wordt voorts hls grof geschut aangevoerd. Daar is 'het „rendez-vous d'une trés élégante société" Vernemen 'zij die dat nog niet wisten en wat de deur toe doet: „Sc heiven i"' gue est en quelque sorte un faubourg de La Haye". Ten slotte belooft het bestuur van de clm> zijn best te doen het „weldadige doed" dat het Voor oogen heeft, 'te bereiken, en daartoe zoo veel mogelijk ïeden te verkrijgen, en de aan trekkelijkheden, die 'Rotterdam reeds bezit, aan merkelijk te 'verhoogen. Met de aanhaling van het devies „Joie 'et charité" eindigt de bricE Te Rotterdam heeft zich een co mité gevormd tot de voorbereiding eener feest viering op groote schaal, te houden in de maan den Mei of Juni van 't volgend jaar, waarvan de baten zullen strekken ten voordeele van het St. F ranciscus-Gasthuis. De Iioogeerw. heer deken A. A. Verbeek is eere-voorzitter. Vervroegde winkelsluiting. De Redactie der N. Schied. Crt. alhier. Mijnheer de Redacteur, Onder bovenstaand opschrift las ik in Uw Cou rant van Zaterdag 1.1. de motie aangenomen door de S. B. B. Ofschoon het uit de laatste alinea dezer motie niet blijkt, ligt het natuurlijk in de bedoeling, van den S. B. B. den boycot, in deze alinea uit gesproken, alleen toe te passen op die winkeliers, die niet genegen zouden zijn hun personeel 's avonds na 9 uur vrijaf te geven, wanneer het zulks verlangt, en de werkzaamheden het toelaten. Ik kan niet veronderstellen dat de S. B B. Het speelhol te Amsterdam. Een reporter van de Telgr. heeft een bezoek gebracht aan het speelhol in de Vondelstraat te Amster dam. Aan het slot van een schets deed hij Zon dag een volgenden oproep »Ik roep u op, burgers van Amsterdam, voor een veertiendaagsche levée en masse. Veertien dagen lang vraag ik ieder, die door de Vondelstraat of door het Vondelpark wandelt om énkele minuutjes voor het perceel Vondel straat 67 te willen verwijlen. Het moet er vól staan. Het moet een zwijgend® belegering worden. Dat wie rijk is, en een onaf hankelijk vreemdeling, het niet langer meer kan dragen." En gisteren bleven er tal van nieuwsgierige11 voor de Club Internationale de Bienfaisance stil staan. Onder het publiek waren verscheidene personen, wier vooropgesteld plan het scheen, nu eens tegen het speelhol te demonstreeren. Daarbij paste men op, niet met de politie in conflict te komen dat ging goed tot omstreeks 9 uur s' avonds. 't Stond er vol menschen, die allen het huis met het vergulde hek hieven aanstaren, fantasee- rend over den rijkdom, die daar binnen moest heerschen, over 't verspelen van geld. Een agent en twee rechercheurs maanden tot doorloopen aan, trachtten de menigte te versprei den. 't Hielp niet, 't werd slechts een heen en weer geschuiften slotte hebben de rechercheurs van den gummistok gebruik gemaakt en liepen een paar jongens een tik op. Maar zulk een optreden belet niet, dat er toch menschen blijven kijkeneerder zal hun aantal toenemen. Zoo is nu eenmaal de stad Amsterdam- Verscheidene der omstanders lieten zich erover uit, dat hier inderdaad van een tactisch optreden van het publiek sprake isanderen verklaarden, dat reeds een veertigtal personen allen vreem delingen het speelhol waren binnengegaan- Tot laat op den avond bleven er nieuwsgierige11 voor No. 67 in de Vondelstraat staan, die nu en dan door een rechercheur tot doorloopen aange* maand werden. Verzanding in het Noordzeekanaal- Zondag-morgen te 5.45 verliet het stoomschip Bulijsses de sluis te IJmuiden, komende van Port' Arthur, geladen met petroleum, bestemd voor Amsterdam, gezagvoerder kapitein Tulleij- Eet schip had een diepgang van 79 d.M. nabij de oude spoorbrug onder Velzen gekomen, geraakte de boot aan den grond Vermoedelijk door zandverscbuiving, ontstaan bij het opruimen van de oude spoorbrug, was de vaargeul aanmerkelijk minder diep, waar door de boot met zulken diepgang in het zan vast liep. Met behulp van de sleepbooten Noord' holland 2 en 6, later nog geassisteerd door d« (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Van ingezonden stukken wordt de kopy niet teruggegeven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2