Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. Het Japansch-Engelsch verbond. De meermalen half-ambtelijk geïnspireerde Berliner Neueste Nachrichlen meent, dat de verlenging van het Japansch-Engelsch verbond, waardoor beide mogendheden elkaar hun Aziatisch bezit waarborgen, reeds een voldongen feit is. NOORWEGEN. In de namiddagzitting van het Storthing dien de de regeering gister een ontwerp in betreffende een volksstemming over de opheffing der Unie met Zweden. De stemming zal 13 Augustus plaats hebben en wel op dezelfde wijze als de laatste ver kiezingen voor het Storthing en volgens dezelfde kiezerslijsten. Het regeeringsontwerp werd naar eenbizondere commissie verwezen, die terstond bijeenkwam. ZWEDEN. Beide kamers van den Rijksdag hebben gister ochtend, zonder beraadslaging, hef verslag van de bijzondere commissie over het upie-vraagstuk goedgekeurd. In de Eerste Kamer geschiedde dit zonder beraadslaging. ENGELAND. Bij de debatten in het Lagerhuis over de be grooting van Koloniën oefenden de sprekers der oppositie critiek op de nieuwe Transvaalsche grondwet en rieden aan om uitgebreider bevoegd heden aan de kolonie toe te staan. Lyttelton ver klaarde, dat de politiek der regeering was om ge leidelijk de verwijdering tusschen beide rassen uit den weg te ruimen en dat als grooter bevoegd heden waren toegekend aan de kolonie op een tijdstip, dat de door den oorlog opgewekte gevoelens zich nog deden gelden, de rassenstrijd scherper zom zijn geworden. Ter ondersteuning van zijn betoog verwees hij naar de jongste handelingen van de Boeren-organisatie Het Volk. BELGIë. De koning der Belgen is voor de onafhanke lijkheidsfeesten te Antwerpen aangekomen. In ant woord op een toespraak van den burgemeester zeide Z. M.„Wij1 zijn gelukkig in dit stadhuis te hooren bevestigen dat geheel Antwerpen het gouvernementeel ontwerp toejuicht. Hopen wij dat de vertegenwoordiging van 'tvolk het ont werp zal aannemen." De toespraak Van de vertegenwoordigers van den handel beantwoordend, zeide de vorst: „Het ontwerp voldoet aan de moderne eischen en de ingenieurs prijizen het eenstemmig. In België is men Vrij: wantrouwend van aanleg. Een volk dat niet meer voorwaarts gaat, geraakt achter uit en stelt zich bloot pan 't vervallen jn een soort lèthargie, den dood niet ongelijk. Wilt gij dat men u sleept op den verderfelijken >veg van ontaarding (Kreten vanNeen, neen I Leve de Koning!) Versper dan den weg naar 'tver val." i l Het ontwerp zal Van Antwerpen een der groot ste havens van de wereld maken, en verzekert den voorspoed, dus ook 'theil van België. In 't Vlaamsch voegde de koning hier nog aan toe eerstens Voor Antwerpen en bovenal voor ge heel België. TURKIJë. De nasporingen en inhechtenisnemingen, in Ver band met den aanslag, duren vöort zij hebben echter nog niet tot een stellige uitkomst geleid. De Mahsoeseh Stoomvaartmaatschappij; heeft last ontvangen, om een stoomschip klaar te hou den, naar men vermoedt, om verdachten jn Jjal- lingschap weg te voeren. Friesche kunstnijverheid. Door H. M. de Koningin was de wensch ken baar gemaakt om tijdens haar bezoek aan Fries land proeven te zien van Friesche kunstnijver heid. Ten einde aan dien wensch geVolg te kunnen geven (heeft zich te Leeuwarden eene commissie gevormd om eene tentoonstelling van Friesche kunstnijverheid-producten te organiseeren gedu rende de dagen, dat H. M. aldaar vertoeft. Deze commissie bestaat uit mevr. de douaireère bsse. A. van Harinxma thoe Slooten, geb. bsse. Cöllot d'Escury, mevr. F. van Eijsinga, geb. Rinia Van Nauta, jonkvr. A. A. van Eijsinga en de heeren R. Bloembergen Ez., mr. W. B. Buma en A. J. Brouwer. Zij heeft eene circulaire gericht tot eenige bé kende kunstnijveren in de provincie Friesland en zal in den loop dezer week piet hen eene be spreking houden, hoe het best de zaak tot een goed einde kan worden gebracht. (Leeuw. Ct.) Dr. Kuyper. Naar we vernemen, is er geen sprake van dat dr. Kuyper nu reeds zijn voorgenomen reis zou ondernemen. Van de medische zijde is hem een reeds te lang uitgestelde kuur in een Duitsche badplaats voorgeschreven, waartoe hem als mi nister de tijd ontbrak, en die hij nu hoe eer hoe beter denkt aan te vangen. Als de oplossing der crisis zich nog lang laat wachten, zou vertrek, hangende de crisis, zelfs noodzakelijk kunnen worden. (Stand.) Bloemengevecht. Op den verjaardag van H. M. de Koningin-Moe der zal er te Baarn op den straatweg nabij het paleis Soestdijk des namiddags van 3 tot 4 uur een »Bataille de fleurs" (bloemengevecht) worden gehouden, waaraan ieder kan deelnemen. Dit feest gaat uit van de verfraaiingscommissie, die de hoop uitspreekt, dat de rijtuigen en auto's versierd zul len worden. Men verwacht, dat de Koninklijke familie van dezen vreedzamen strijd getuige zal zijn. De crisis. Te Apeldoorn meent men vrij zeker te weten, dat door H. M. Koningin nog geenerlei opdracht tot het vormen van een nieuw kabinet is gegeven. H. M. moet geadviseerd zijn, daarmede te wach ten tot na de Zutphensche en Heldersche verkie zingen. Naar ons uit vertrouwbare bron wordt bericht, hebben de staatslieden, behoorende tot de zooge naamd oud-liberalen, die aangezocht zijn zitting te nemen in het Kabinet dat in wording is, ge meend daaraan geen gevolg te moeten geven. Onder bijvoeging evenwel, dat zulks geenszins de geneigdheid uitsluit om aan een te vormen vrij zinnig Kabinet steun te verleenen, wat trouwens voor de hand ligt, nu men bij de verkiezingen te zamen tegen het huidige Kabinet is opgetreden. (Hbld.) Militaire pensioenen. Niettegenstaande op de oorlogsbegrooting voor het loopend jaar f 2.925.000 voor militaire pensi oenen is uitgetrokken dat is f 390.000 meer dan over 1903 is nu reeds bekend, dat het toegestane bedrag verre van voldoende zal wezen en een suppletoire begrooting noodig is. Dit is een gevolg van het verlaten van den dienst van veel onder-officieren en officieren in hoogen rang, die bij de reserve overgaan. Deze uitkomst is heel anders dan de minister van Oorlog in 1900 aan de Tweede Kamer voor spiegelde, nl. vermeerdering van uitgaven voor de militaire pensioenen behoeft geen onvermijdelijk gevolg van een maatregel als de voorgestelde (invoering van reserve-officieren en onderofficieren getrokken uit gepensionneerden) te zijn. Het is zelfs zeer wel mogelijk, dat de ervaring leert, hoe, juist door een maatregel als deze, zonder schade voor eenig dienstbelang, ja zelfs onder verbetering van de bestaande toestanden, daling van het pen- pensioencijfer kan worden verkregen. Accountant. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Groningen heeft met vreugde vernomen, dat de Regeering zich bezig houdt met de voorbereiding van een wettelijke regeling van het beroep van accountant. De proeve eener zoodanige regeling, in 1900 door het bestuur van het Nederlandsch Instituut van Accountants ontworpen, komt der Kamer een zeer bruikbaar concept voor voor eene wettelijke regeling van het accountantswezen. Doch haars inziens bestaat er geen reden om de leden van genoemd Instituut van het examen vrij testellen, evenmin als hen, die, zonder lid van het Instituut te zijn, gedurende vijf jaren het beroep accoun tant hebben uitgeoefend. Van rechten der leden kan moeilijk sprake zijn, terwijl bij onvoldoende bekwaamheid een toelating als beëedigd accountant niet verdedigbaar zou zijn. De Kamer verklaart in eene missive aan den minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, dat aan de werkzaamheid der accountants groo- te waarde moet worden gehecht, immers, in steeds toenemende mate wordt van hunne diens ten gebruik gemaakt. Ook verwacht de Kamer van eene wettelijke regeling van het accoutants- wezen zeer belangrijke gevolgen, die natuur lijk zeer in beteekenis toenemen, naarmate wet, kroon en rechter het inroepen der tusschen komst van accountants voorschrijven. Al was het alleen, dat de wet hun opdroeg controle te oefe nen bij de oprichting van en op den gang van zaken bij naatnlooze vennootschappen, dan was reeds daardoor de wettelijke regeling van het beroep van accountants voldoende gerechtvaardigd De Graafsche Kamerzetel. In antwoord op het telegrafisch verzoek van de Geld. aan mr. dr. Kooien, om het blad te willen inlichten over de waarde der geruchten, die in het kiesdistrict Grave rondloopen over een hem toegeschreven voornemen om het Kamer lidmaatschap neer te leggen, ontving het blad het volgende draad-antwoord Interlaken, 26/7 '05. Bericht natuurlijk totaal uit de lucht gegrepen. Kooien. Postzegels van f10. Men deelt aan het Hbl. mede dat het verkrijg baar stellen van postzegels van f 10 wordt ver traagd, omdat men nog altijd zoekende is naar de goede kleur. Ongelukken. Donderdagavond is, naar de O. H. Ct. meldt, door een wagen van E. S. M. tusschen de viaduct en het stoomgemaal aan de Leidsche vaart te Haarlem een man overreden. Hij was 75 jaar oud. De man moet aan den berm van den weg gelegen hebben en vervolgens, toen hij den wagen der E. S. M. hoorde aankomen, de rails zijn overgesto ken. De wagenvoerder remde uit alle macht, doch wat kan men doen, wanneer iemand vlak voor den wagen plotseling de rails oversteektDe wagen greep den man, die, zwaar verminkt, ter stond een lijk was. - Op den Ouden Scheveningschen weg reed Zondagmiddag jl. eene omstreeks 40-jarige juffrouw bij het uitwijken met haar fiets, tegen een boom. Het stuur drong haar zoo tegen het lijf, dat zij inwendig gekwetst werd en, in het Ziekenhuis opgenomen zijnde, een operatie moest ondergaan. In weerwil hiervan is zij aldaar aan de gevolgen overleden. Op den overweg tusschen Tilburg en Oister- wijk is gistermiddag de met huiden beladen en van Tilburg komende wagen van J., voerman te Oisterwijk, door een trein aangereden, doordat de slagboomen niet neergelaten waren. Het paard werd terstond gedood en wagen en inhoud over den weg geslingerd. De voerman, die achter den wagen liep, bleef ongedeerd. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der gemeente Schie dam op Vrijdag 4 Augustus 1905, des namiddags 2 uur, ten Raadhuize. 25-jarig jubilè. Heden herdacht J. Fijten, meer bekend onder den naam van »Jan de Portier", van het station der H. IJ. S. M. alhier, den dag waarop hij vóór vijf-en-twintig jaren te Amsterdam in dienst trad bij genoemde Maatschappij. In November 1880 had Jan te Amsterdam het ongeluk door een trein te worden overreden, ten- i gevolge waarvan amputatie van den rechterarm moest plaats hebben. Na zijn herstel kwam Jan den 28en Februari 1881 te Schiedam in functie en van dien dag af was hij hier onafgebroken werkzaam. Bij iedereen staat Fijten hoog aangeschreven omdat h(j naast nauwgezette plichtsbetrachting jegens het publiek steeds groote hulpvaardigheid aan den dag legt. Vandaag was het dan ook voor Jan een echte feestdag. Zijn woning in de Spoorstraat no. 16 was alleraardigst met vlaggen, draperieën en groen versierd, en den ganschen dag was het in zijn woning vol bezoekers, die Jan met zijn zilveren feest kwamen complimenteeren. Om 9 uur werd Jan reeds verrast met een ge schenk van de abonne's, een reusachtige taart en een cadeau in couvert, waarbij een commissie uit de spoorweggeabonneerden hem met dezen heug lijken feestdag geluk wenschte. Omtreeks 10 uur ont bood de inspecteur Jan ten bureele van den stations chef, waar deze hem feliciteerde en namens den Raad van Admininistratie een oorkonde in eiken houten lijst en een cadeau in enveloppe overhandigde. Hierna werd Jan door den stationschef, den heer Ph. J. Dodenhuis, toegesproken, die hem namens het personeel een fraaien tafel en een beeld met zuil als blijk van sympathie ten geschenk aan bood. Nadat Jan door verschillende aanwezigen was gelukgewenscht, begaf hij zich weder naar zijn huis in de Spoorstraat, waar een buitengewoon groot aantal belangstellenden, familieleden, vrienden en collega's hem kwam feliciteeren. Aanbesteding. Heden-middag om 3 uur werd door het Bestuur der St. Willibrordusstichting alhier aanbesteed het bouwen van een school op het terrein aan de Westvest no. 94. Ingekomen waren 7 biljetten. Th. I. M. Zoetmulder, alhier, f6577J. H. Wuisman, alhier, f6659; Th. Stolk, alhier, f6720 B. P. H. Wuisman, alhier, f 6782 Th. v. d. Kleij, Hoek van Holland, f6945; H. Seelen Terlingen, Rotterdam, f8274 en Z. Gelens en J. v. d. Wal, Den Haag, 8392. De gunning werd aangehouden. De veiling van diverse panden en perceelen grond in de Hagastraat en Dwarsstraat is heden niet doorgegaan. Bij officieele kennisgeving is be kend gemaakt, dat van 31 Juli 10 Aug. hier ter stede de ketelschouw in branderijen en diste- leerderijen zal worden gehouden. Naar wij verne men, zal voortaan van gemeentewege alleen aan de patroons van deze schouw worden kennisge geven. De patroons moeten nu zorgen, dat de meestersknecht hiermede in kennis wordt gesteld teneinde den schouwers gelegenheid te geven hun taak te vervullen. Gister-avond is aan het Politiebu- reau alhier, een zwerver gebracht, die ziek tegen den Vlaardingschen dijk lag. Op advies van den politiedokter is hij naar het Ziekenhuis overgebracht. G i s ter - middag 5 uren is aan de Nieuwe Haven een met paard bespannen wagen, beladen met graan van den molen »De Draak' door het afloopen van een der wielen gekanteld, met het gevolg, dat de koetsier op straat viel en een wond aan het hoofd bekwam. Een man, die op den wagen was gezeten, sprong er af, doch bezeerde hierdoor zijn voet. H e d e n-v oor middag ruim 11 uren brak op de Noordvest van een met paard bespan nen, beladen sleperswagen een der voorwielen. Hierdoor moest de lading, welke uit stukken hard steen bestond, op een anderen wagen worden overgeladen. Bij dit werk kreeg een der werk lieden een stuk hardsteen op den rechtervoet, waardoor de groote teen gekneusd werd. Brutale aanranding. Zondagavond 1-1- omtreeks half elf uur is in de Emouslaan onder Heemstede, een 20-jarige juffrouw, wonende te Haarlem, aangerand door een als heer gekleed persoon tusschen 25 en 30 jaren oud, die, na haar te hebben aangesproken haar heeft beetge pakt, op den grond geworpen en getracht heeft haar een prop in den mond te duwen. Ten slotte wierp de aanrander de dame in een sloot aldaar, toen zij uit alle macht was gaan schreeuwen. Zij is zelf uit de sloot gekropen 6° is verder in bescherming genomen door twee heeren en dames, die op haar gegil waren toe geschoten. Hare kleeding was haar van het lijf gescheurd- De dame was gekomen van Heemstede, waarheen zij eene vriendin had gebracht. De Haarlemsche en de Heemsteedsche politie doen onderzoek. Reeds zijn verschillende personen gehoord. HD Twee gevangenen ontsnapt. Men meldt uit Middelburg: W,oensdag-middag zijn twee gedetineerden uit het huis van bewaring weten te ontvluchten, door over een hoogen muur te klimmen. Een hunner is een Belg, die in voor arrest zat om te worden uitgeleverd aan de Bel gische justitie, terwijl de ander een Duitscher is, gedetineerd wegens door hem gepleegden dief stal te Vlissingen. Naar alle richtingen is terstond geseind ge worden, zoodat het hun niet gemakkelijk zal val len Walcheren te Verlaten. Nader wordt gemeld: Van de twee ontvluchte gevangenen is gister ochtend de Duitscher bij de sluizen te Veere onder hevig verzet gearresteerd, nadat de politie reeds op hem gevuurd had. De Belg is gister-nacht tusschen Arnemuiden en Veere achterna gezeten, doch het is niet ge lukt hem te pakken. Prins oflandlooper? Te Londen is een jonge Schot gevangen genomen, onder verdenking dat hij door valsche voorspiegelingen getracht heeft geld los te krijgen. Hij vertelde een prins te zijn van het beroem de geslacht van Condé, een lid van het vorsten geslacht van Bourbon, een afstammeling van het Poolsche adelijke huis Sohuski en het hoofd van de Schotsche Clans Ailpein en Mac Lennan. De zonderlinge vreemdeling was drie weken geleden voor 't eerst in Zuid-Engeland gezien en had overal werk als schaapherder gezocht. Hij droeg een Schotsch Hooglanders-kostuum en wekte door zijn bescheiden, schuchter voorkomen, gepaard aan voornaamheid van optreden, de be langstelling van een predikant, die hem in zijn huis opnam en geld gaf. Later echter vatte de predikant door verschil lende omstandigheden wantrouwen tegen hem op en liet hem gevangen nemen. De jonge man noemt zich Sheamus Sobieski-Bourbon Abragh; hij vertelt, dat zijn voorouders Schotsche edellie den geweest zijn; dat de eenige dochter van het hoofd der familie getrouwd is met een prins van Condé; dat bij het uitbreken van de Fransche revolutie het toenmalige hoofd der familie naar Polen geëmigreerd is en daar in het huwelijk getreden meteen vrouw uit het geslacht Sobieski. Na den val van Napoleon is de familie naar Schotland teruggekeerd en heeft daar een totaal teruggetrokken herdersleven gevoerd in de ruïnen van hun oud kasteel, tot de zucht tot reizen den jongen man de wereld ingedreven heeft. De gele koorts. De stedelijke zoowel pis de staatsoverbeid neemt te New-Orleans krach tige maatregelen tegen de gele koorts, vooral in de Italiaansche wijk, waar de ziekte het eerst uitgebroken is. De waterleidingen en waterbak ken daar worden gereinigd of gesloten. Verder wordt een verdeldingsoorlog gevoerd tegen de muskieten, die de epidemie zouden overgebracht hebben. Een eigenaardig verschijnsel is dat Ha vana, weleer de bakermat van de gele koorts, thans strenge quarantaine-maatregelen uitvaardigt tegen New--Orleans. Vice-Admiraal Tadema. De vice-admiraal Tadema, oud-commandant der Indische Zeemacht, zal binnenkort den dienst verlaten. Controleur voor den havenarbeid. Uit Rotterdam meldt men ons Met ingang van 1 Aug. zijn tot tijdelijk Contro leur voor den havenarbeid alhier benoemd de hee ren L. Camphuis en J. N. de Lange Wendels. Valschheid in geschrifte. Men meldt ons: De sergeant-menagemeester A. H. V. van het regiment grenadiers en Jagers, is heden door den Krijgsraad, wegens valschheid in geschrifte, ver oordeeld tot 4 maanden gev. en gedegradeerd tot soldaat.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2