Dagblad voor Schiedam en Omstreken. De Tsaar en Keizer Heli. DE 00BL0G. 28ste Jaargang Zaterdag 29 Juli 1905. No. 8266 EERSTE BLAD Officieele Berichten. Kennisgeving. Gymnasium te Schiedam. Algemeen Overzicht. Binnenland. Toelatingsexamen. Dr. c. j. vinkesteijn DENEMARKEN. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dage.ijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzondérlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels 0.77 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 12i/a cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingeu 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Bit nummer bestaat uit twee bladen en een ®e<lltistreerd Zondagsblad. De Burgemeester van Schiedam; Brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen het kohier van de belasting op bedrijfs- en "tedere inkomsten No. 8 dezer gemeente, over het *j|enstjaar 1904/5, door den heer directeur der mrecte belastingen te Rotterdam op den 28sten u'* 1905 executoir verklaard, op heden aan den ?dtvanger der directe belastingen ter invordering 's overgemaakt. Voerts wordt bij deze herinnerd, dat een ieder ^Plicht is, zijnen aanslag op den bij de wet •^Paalden voet te voldoen alsmede dat heden de errnijn van zes weken ingaat, binnen welke ezwaarschriften tegen eenen aanslag, op genoemd Eohier voorkomende, behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het "ehoort, den 29sten Juli 1905. De Burgemeester voornoemd, Mr. W. H. Jansen, W. B. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, ?u'len op 10 Augustus a.s. 's namiddags 2 uur ln het openbaar aanbesteden Jo- Het aanleggen, riolecren en bestraten Yj411 4 straten tusschen de Groenelaan en den Havendgk (bestek no. 4 van 1905) -°- Het leveren en leggen, opnemen en '"'Heggen van kei- en klinkerbestratingen en Hottoirbamlen met bijkomende werken (bestek ,l°. 5 van 1905). Bestek en teekeningen tegen 50 cent per stel verkrijgbaar ten Raadhuize. ^Aanwijzing 7 Augustus 2 uur aan degemeente- Inlevering der inschrijvingsbiljetten ten Raad- u'ze voor 10 Augustus 's middags 12 uur. Onder nadere goedkeuring van curatoren zal er (letl le September a.s. gelegenheid gegeven borden tot het afleggen van Belanghebbenden worden verzocht vóór 10 "Justus a.s. zich schriftelijk te wenden tot gym. rector. Be Directeur van Gemeentewerken erzoekt prijsopgaaf voor de uitvoering van .Het opstellen en onderdakbrengen van het totorgemaal aan den Havendijk te Schiedam. Omschrijving van het werk met teekening lig- sen ter inzage op werkdagen van 9 —12 uur op et Bureau van gemeentewerken. Aanbiedingen in te leveren ten Raadhuize vóór Augustus a. s. 's middags 12 uur. '29 Juli. IMeejr Licht ovier de keizerstojjieenkomst wil alsnog schijnen. Heel, wiajt rollen courantenpapier ZlJïl al bedrukt mot allies, wat goed- en slecht- Scstemde phantasie gelieft neer te schrijven. In ■"Hand heeft men zulks waarschijnlijk ingezien etl misschien wel om noodelooze uitgaven aan Papier J© beperken, ten bate van een komende Oorlogsschatting de pers eenvoudig verbo- etl op dit stramien Verder te borduren. Vijf Cl,culaires op één dag heeft men hiertoe noodig geacht. Be Tsaar gaat. intusschen voort zijn omgeving ^'t §en uj.tstekend humeur te verblijden. Som- 'tegen o, di© zwartgallige, menschen mee- ^n, da,t vadertje zpo in zijn schik is, omdat hij Hte achter diens rug zoo'n aardige poets heeft Kteinen spelen. Engeland heeft er weer ©ens wat anders op jP'Vonden. Keizer Wilhelm heeft het samen- 0'ristje uitsluitend bedacht om Engeland weer Oens onaangenaam te zijin. Want, ge kunt nooit AV( ten, er mocht eens een Engelsch-Russischje y"'ente in de l;u,cht hangen 1 Eenst Marokko, om ALbion en de Frojnsche Vrienden te sto ken; nu Bjorko, oni der Britten toch zoo innige geVoelens voor Rusland verdacht te maken. Naar idle Hamburger Nachrichten meldt, zou grootvorst Wladimir degeen zijn die de samen komst tusschen d© twee Keizers bedisseld heeft. Een correspondent van de Daily Telegraph 'heeft aan boord van de Kaiser Wilhelm, na het vertrek uit Cherbourg, een gesprek gehad met Witte, en daar per draadiooze telegraphic, een Verslag gezonden aan zijn blad. Witte verklaar de noch met RouVier noch met anderen in Frank rijk ovér een Leening of andere financieele za ken gesproken te hebben. Dat zou, ook in strijd zijn geweest met het ©enige doel vhn zijn zen ding, nl. met Japan Vrede te sluiten. Van de kansen op vrede zeide Witte, dat d© zaken nu. staan gelijk tien dagen geleden. Veel hangt er aif van de houding van de Japansche' gemach tigden, alsook van de grens hunner volmacht. We zijn heden dus een boel wijzer geworden. De Tsaar lacht in. zijn vuistje en Witte kan het buiten géild stellen. De Duitschers heihben iets anders ontdekt. Bij kris en kras hielden ze viol, dat de voorslag tot een samenkomst van Nicolaas was uitgegaan. En nu is niet de Tsaar ter begroeting op de Hohenzollern gekomen, doch heeft hun keizer de eerste visite afgestoken. Wat toch eigenlijk op het tegendeel van hun beweren wijst. De Vossische Zeüung is er achter. sKijk eens hier", zegt ze. »De Tsaar heeft het onderhoud gevraagd. Maargraaf Lamsdorfi heeft rondgestrooid, dat keizer Wilhelm het heeft verzocht. Hij heeft zich met een leugentje van de zaak willen afmaken, Frankrijk ten gerieve." Duidelijk, nietwaar Of er echter, na het samenkomen te Bjorko, voorloopig wel iets van vrede zal komen »De Tsaar heeft gelachen", wie weet of deze woorden niet binnenkort historisch zullen worden. De Temps, die voor eenige weken nog zoo vredesge zind was, plaatst nu een correspondentie uit St. Petersburg, vol hoopvol en oorlogszuchtig ent housiasme. Zou het vuurtje onder »het gele gevaar" weer eens worden opgestookt De vredesonderhandelingen. De officieele kringen in New-York weten alvast te vertellen, dat Japan zal vragen vijf milliard francs als oorlogsschatting, afstand van Sachalin en van den spoorweg Port-Arthur-CharbinJa- pansch overwicht op Korea en teruggave van Mantsjoerjje aan China. Komoera's secretaris verklaart, dat er bij de ontvangst door Roosevelt geen vraagstukken van eenig belang met betrekking tot de onderhande lingen zjjn aangeroerd. Komoera zeide gisteren ik verzeker u, dat Roosevelt niet om een wapen stilstand vroeg. Sachalin. Bij de Japansche legatie in Den Haag is uit To kio het volgende ambtelijke telegram over de krijgsverrichtingen op Sachalin ontvangen ïUit het kamp op Sachalin wordt berichtDen 24en heeft een detachement den vijand nabij het voorwerk verdreven en bezette 't een linie, die zich uitstrekt van Polowinka tot het tweede voor werk. De vijandelijke macht bestond uiteen bataljon infanterie, eenige vrijwilligers en ongeveer acht veldstukken. De vijand vluchtte in wanorde naar Lonikof. Voordat gevecht was een ander detache ment, onder dekking van torpedojagers, naar het hoofd Alexandrowsk gezonden, welk hoofd de vij and trachtte in brand te steken. Het detachement slaagde er in bezit te nemen van het hoofd, ter wijl het nog niet in brand gestoken was, waarbij de vijand herhaaldelijk werd teruggeslagen. Ook Moegati werd door onze troepen bezet, die den vijand verdreven, met de hulp van torpedojagers. Na 3 uur 's namiddag bezette een detachement de derde linie, terwijl een ander naar Alexandrowsk oprukte en die plaats bezette. 's Avonds 7.15 bood de vijand opnieuw tegen stand uit een ten O. van de stad gelegen reduit en van de hoogten ten noordoosten van de stad. In den vroegen ochtend van den 25en hervatten w\j den aanval en drongen den vijand terug, naar Nowo-Michaelofsky. Denzelfden dag viel Doei (ten Z. van Alexandrowsk, eveneens aan de Westkust) 'n onze handen. Ook hier konden de onzen brand stichting verhinderen. Wij maakten 200 gevan genen." Officieel wordt uit Tokio gemeld De laatste Russische strijdmacht op Sachalin is opgesloten zestig mijlen ten zuidoosten van Alexandrowsk en hare onderwerping is spoedig te verwachten, wat de Japanners tot de feitelijke meesters van het geheele eiland zal maken. De göede uitslag der expeditie is hier aanleiding tot vreugdebetoon. Admiraal Kataoka bericht, dat vier stukken geschut op de Japansche flottielje geschoten hebben van het vasteland, zestig mijlen ten noord westen van Alexandrowsk. Zij werden spoedig tot zwijgen gebracht. Een magazijn vloog in de lucht en de stad stond in brand. RUSLAND. De politie heeft een huiszoeking gedaan bij Colowin, voorzitter van het permanente bestuur van het zemstwo van Moskou en voorzitter van het bureau van het jongste congres, en bij Poll- ner, secretaris van dit bureau. Zij heeft al de documenten, rakende dit congres en al de ver slagen meegenomen. Golowin zal te Petersburg een klacht indienen wegens huisvredebreuk. De Russische minister van Binnenlandsche Zaken heeft de uitgave van de courant Nowosli voor twee maanden verboden. ZWEDEN en NOORWEGEN. Noorwegen heeft de volksstemming aangenomen. En de afscheiding van de Unie zal met verplet terende meerderheid uit de bus komen. Meer dan ooit komt daarna als de scheiding wettig voltrokken zal zijn de kwestie van ko ninkrijk of republiek aan de orde. De meerderheid van het eenvoudige democra tische Noorsche volk zal ongetwijfeld de republiek begeeren. Maar er wordt toch nog altijd, ook in Christiania, veel over een eventueelen koning ge babbeld. Dat de troon aan een prins uit het huis Bernadotte werd aangeboden, is ongetwijfeld alleen een daad van verstandig beleid geweest. Meer moet men er niet achter zoeken. Liever dan een Zweedschen prins, zouden tal van aanzienlijke Noren prins Karei van Denemar ken binnenloodsen. Ook daarom, wijl prins Karei met een dochter van koning Edward gehuwd is, en dus de jonge staat al aanstonds op den steu n van het machtig Albion zou kunnen houwen. Maar in Zweden zal de grijze koning ook niet enkel naar het kloppen van zijn hart, maar wel degelijk ook naar het hameren in zijn slapen luisteren. Hij zal zijn hersens nog wel eens laten werken Een bijtroontje voor de familie is niet te versmaden. De hoofdzaak bij de heele affaire is echter wat het Noorsche volk wil. Het Storting heeft gister-avond met algemeene stemmen overeenkomstig het voorstel van een commissie ad hoe besloten, den 13en Augustus een volksstemming te houden over de vraag van de ontbinding der unie met Zweden; zulks, nadat het voorstel van den afgevaardigde Egede Nissen om de vraag der toekomstige grondwet van Noorwe gen mede in deze volksstemming op te nemen, met algemeene stemmen behalve die van den voorsteller was verworpen. Het besluit van den Rijksdag over het vraag stuk der vereeniging van Zweden en Noorwegen is gister officieel medegedeeld aan den voorzitter van het Noorsche Storting Het verluidt dat het plan om de zitting van den Rijksdag van Zweden te verdagen, is opgegeven. De Rijksdag wordt komende week gesloten zoo dra het nieuwe ministerie gevormd is. Keizerin Eugénie heeft den Koning op het kas teel Bernstorff en het Kroonprinselijke paar te Charlottenluna bezocht. DUITSCHLAND. Keizer Wilhelm is Donderdag aan boord van de Hohenzollern te Pillau aangekomen en naar Cadinen gegaan, waar hij door de Keizerin en zjjne kinderen ontvangen werd. De Daily Telegraph meldt dat het Engelsche kanaaleskader den 28sten Augustus voor Swine- münde zal aankomen, den 3lsten van daar zal vertrekken en van 1 tot 4 September te Neufahr- wasser zal ankeren. ENGELAND. Het Lagerhuis heeft gister beraadslaagd over het wetsontwerp, dat machtigt tot een uitgaaf van 5,835,000 pond sterling voor werken der marine. Lee verklaarde, dat de admiraliteit be sloten was het werk te Rosyth flink voort te zetten en thans niet te beginnen aan de uitbreiding van de dokken te Chatham. Aan de oostkust ware meer ruimte noodig geweest, doch tengevolge van het opruimen der buiten dienst gestelde schepen uit de marine, was die meerdere ruimte zoo min te Rosyth als te Chatham noodig. Er was beslist, dat Rosyth groolere strategische en economische voordeelen aanbiedt dan Chatham de strategische voordeelen lagen voor iedereen voor de hand. Ontwerpen van de meest volledige detailleering zijn gereed gemaakt voor een marine basis te Rosyth. De admiraliteit is niet voor nemens, de basis thans op zulk een schaal te bouwen, maar indien de admiraliteit in de toe komst mocht verlangen de werken uit te breiden, dan zou zij dit kunnen doen. Het tegenwoordig plan der marine-basis van Rosyth sluit een gesloten bassin in en een groot scuoonmaakdok. Het ongeluk met den electrischen sneltrein schijnt veroorzaakt doordat deze op een verkeerd spoor liep. De bestuurder van den eersten wagen, die verpletterd werd, is dood, zoomede de meeste reizigers in dien wagen, onder wie vrouwen en kinderen. De meeste lijken zijn onherkenbaar ver minkt; verscheiden zijn onthoofd. FRANKRIJK. Naar de Ilumanité mededeelt, heeft de Fransche regeering de bijeenroeping van de Nationale Ver gadering tot het kiezen van den president nu reeds op 26 Januari van het volgende jaar bepaald. De Sjah van Perzië, die zich te Parijs nog steeds best amuseert en zijn tijd verdeelt tusschen visites ontvangen, biljart spelen en ritjes doen in het Bois, denkt heden de stad te verlaten. In het kolenbekken van de Chiers is het sedert eenigen tijd onrustig door een werkstaking van mijnwerkers. Woensdag zijn werkstakers en gen darmes handgemeen geweest. De stakers wierpen met steenen, de gendarmes maakten van hun sabel gebruik. Er zijn verscheiden gewonden. Ook uit Longwy komen berichten van een botsing tusschen stakers en soldaten. TURKIJë. Het onderzoek te Konstantinopel naar den dynamietaanslag schijnt geëindigd te zijn, zonder dat het tot eenige uitkomst geleid heeft. Officieele berichten. Bij Kon. Besl. is de heer G. H. ten Broek, vice- consul der Nederlanden te St. Louis, onder dank betuiging voor de door hem bewezen diensten, eervol ontheven van zijne betrekking als regee- ringscommissaris bij de aldaar in 1904 gehouden wereldtentoonstelling. Bij Kon. Besl. is de heer G. II. ten Broek, eer vol ontslagen regeeringscommissaris voor de in 1904 te St. Louis gehouden wereldtentoonstelling, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. De crisis. Met eenige zekerheid kunnen wij mededeelen, dat aan de volgende heeren portefeuilles aange boden zijnmr. Rikker, Financiënmr. van Leeuwen, burgem. van Amsterdam, Buitenlandsche Zaken, en mr. de Meester, vice-president van den Raad in Indië, Koloniën. Deze heeren moeten de portefeuilles onder zekere voorwaarden hebben aangenomen. Centr Drankwet. Stbl. no. 240 bevat een Kon. Besl. van 17dezer houdende aanwijzing van sterke dranken, die bjj geringere hoeveelheid dan twee deciliter verkocht

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 1