Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. gij wel uw vertrouwen hebt willen uitspreken in het hootd van den grondwettigen staat, dat gedu rende veertig jaren, zijn eed aan de grondwet eerbiedigende, staag belang heeft gesteld in het openbare welzijn, zoo staat mij toe, u te verzoeken mij te steunen, wanneer ik de aandacht der natie vraag voor ingediende wetsontwerpen, welke nuttig zijn voor hare ontwikkeling en welke geen enkele partijkwestie raken. Lange toejuichingen volgden. De sjah van Perzië wordt Dinsdag te Oostende verwacht. Men zal hem een luisterrijke ontvangst bereiden. MAROKKO. De Standard verneemt uit Tandzjer, dat de Sultan het aanbod van een Duitsche firma voor het bouwen van een havenhoofd aldaar aannam, nadat hij het aanbod van een Engelsche firma had afgewezen. Een Havas-bericht zegt, dat de mogendheden aan haar toestemming tot de Marokkaansche conferentie de voorwaarde hebben verbonden dat de Sultan het program der conferentie vooraf aan haar ter goedkeuring voorlegt. Frankrijk zou thans een ontwerpprogram hebben opgemaakt en aan Duitschland ter kennisneming hebben gezonden. Zijn beide rijken het eens geworden dan zal op dit ontwerp de goedkeuring van den Sultan en van de andere mogendheden worden gevraagd. ROEMENIë. De overheid te Constanza, in Roemenië, heeft onder Turksche bewoners een wijdvertakte samen zwering tegen den Sultan van Turkije ontdekt. In verschillende huizen heeft men groote hoeveel heden geweren, revolvers, patronen en compromit- teerende papieren gevonden. Verder vond de Roe- meensche overheid geweren, in kisten gepakt aan boord van een Turksche stoomboot, die te Con stanza was aangekomen, t j i CANADA. De jaarlijksche statistiek van landverhuizing naar Canada toont aan dat de immigratie uit Engeland toe, die uit Amerika af is genomen. De immigratie is in totaal vermeerderd met 16,000 personen. Officieele berichten. Bij Kon. Besl. is genoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau, de gepensionn eerde kapitein, met rang van majoor, W. Hoogenboom, oud-directeur van het marktwezen en van het abattoir te Amsterdam, oud-lid van de Staats commissie ter voorlichting van den minister van oorlog omtrent de meest economische wijze waarop zal kunnen worden voorzien in de behoefte aan vee en in de verzorging van den veestapel bij eene eventueele insluiting van de Stelling van Am sterdam in oorlogstijd. Bij Kon. Besl. is lo. de commissie tot voorlich ting van de Min. van Oorlog omtrent de meest economische wijze waarop ware te voorzien in de behoefte aan en in de verzorging van den vee stapel bij eene eventueele insluiting van de Stelling van Amsterdam in oorlogstijd, ingesteld bij Kon. Besl. van 23 Maart 1904, ontbonden 2o. aan den voorzitter, de leden en den secretaris der com missie Harer Majesteits dank betuigd voor de wijze waarop zij zich van hunne opdracht hebben ge kweten. (Sf.-Cf.) Tan de Koninklijke familie. De Koninklijke familie kwam Zaterdag te ruim 6 uur per automobiel ten paleize Soestdijk aan en werd hartelijk verwelkomd door de Koningin-Moe der op het bordes. Dr. Kuyper. De minister Kuyper zal, zoodra hij van Den Haag vertrekken kan, op raad van zijn geneesheer een badkuur te Kissingen ondergaan. Dc crisis. Nader vernemen wij, dat het dezer dagen ver melde besluit der oud-liberale staatslieden met betrekking tot het te Vormen ministerie slechts in. dezen zin moet worden geïnterpreteerd, dat daarbij alleen sprake is van hen die behooren tot de fractie van dien naam in de Tweede Ka mer, zoodat zeer zeker de mogelijkheid blijft besta*111, dat het komende ministerie leden zal tellen die naai- hun politieke overtuiging tot de oud-liberalen zijn te rekenen. (Hbld.) Naar het Centr. thans ,uit goede bron ver neemt zouden de pogingen yan mr. Goeman Bor- gesius, om een vrijzinnig concentratie-Kabinet saam te stellen, niet zijn geslaagd. Men ver wacht nu een „cabinet d'affaires", met liberale tint. Ongeveer 14 datgen zouden, volgens het blad, nog verloopen, eer het nieuwe Kabinet de finitief zal gevormd zijn. De Arnh. Ct. schrijft Men meldt ons, dat de heer mr H. L. Druc- ker, voorzitter der vrijzinnig-democratische Kamer club, Donderdag naar het buitenland is vertrokken. De gissing is wel niet gewaagd, dat deelneming van de vrijzinnig-democraten aan de Kabinetsfor matie uitgesloten is. Breda. Naar wij met zekerheid vernemen, zal mr. L. baron Michiels van Verdwijnen eerst 30 Septem ber als lid voor de Tweede Kamer ontslag ne men, daar zijn functie van secretaris van het Hof Van Arbitrage met 1 October a.s. ingaat. 'Een hisschentijdsche Verkiezing behoeft dus in Breda niet plaats te hebben. {Tijd.) Boni. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seint De landing benoorden Badjowa is gelukt. De versterking is opgeruimd en in onze handen vielen 260 gesneuvelde Boniërs. Aan onze zijde is ge sneuveld luitenant Potharstgewond zijn twaalf minderen. (Met luitenant Potharst zal bedoeld zijn de tweede luitenant der infanterie F. Potharst, gebo ren in 1879.) De correspondent van de Tel. te Weltevreden seint d.d. 30 Juli De landing onzer troepen te Badjowa is gelukt. Ook zijn de cavalerie en de artillerie geland. Het getal dooden en gewonden onzerzijds bedroeg 25, dat van den vijand 285. Onderscheiding. In verband met de plechtige overbrenging in dertijd van het stoffelijk overschot van den Oos- tenrijsch-Hongaarschen gezant bij ons Hof, den heer Okolicsanye d'Okolicnia uit het sterfhuis naar het station der Staatspoor is door den keizer Franz Joseph verleendhet commandeurskruis der Franz Joseph-orde, aan kolonel baron Van Voorst tot Voorst, commandant van het regiment grenadiers en jagersde ridderorde 3e klasse van de ijzeren kroon, aan jhr. Melvill van Carnbee, legatie-secretaris, werkzaam aan het departement van Buitenlandsche Zakenhet ridderkruis der Franz Joseph-orde aan jhr. DeStuers, attaché bij dat departement. Voorts is toegekend het zilveren kruis van ver dienste met de kroon, aan den bode Van Dyck, bij het ministerie van Buitenlandsche Zaken. Onze Oorlogsvloot. De Nederlandsche pantserschepen Piet Hein en Evertsen zijn te Kingstown (Ierland) van Bilbao aangekomen en zullen naar IJsland vertrekken, na drie of vier dagen te Dublin te hebben ver toefd. Beurtvaart Amsterdam—Rotterdam. In het belang van handel en scheepvaart werd te Rotterdam gisteren eene druk bezochte verga dering gehouden van belanghebbenden, waarin werd besloten tot de oprichting van een geregelde beurtvaart tusschen Amsterdam en Rotterdam vice-versa, met pl.m. 24 ijzeren schepen, speciaal voor dit doel gebouwd en ingericht, zoo noodig aangevuld met motorbooten. De medewerking is verzekerd van iemand, die sinds jaren zijn sporen verdiend heeft-op het ge bied van scheepvaart en vervoer, wien de directie zal worden opgedragen. Gemeentebelangen De algemeene vergadering der Nederlandsche Vereeniging voor Gemeentebelangen zal dit jaar, in verband met het 25-jarig bestaan der vereeni ging, den 26sten Augustus te Utrecht worden ge houden, waar de zetel is gevestigd. Journalisten. Een 100-tal buitenlandsche journalisten zullen waarschijnlijk een bezoek aan ons land brengen. Theorie en praktijk. In Het Volk van 23 Juli staat met groote letters: Aan Het Volk kunnen twee 1 o o p e r s(s t e r s) g e p 1 a atst wor de n, die soliede borgen kunnen aanwijzen. AanbevelinginpersoonGel- derschekade 117." 't Zou nu wel eens aardig zijn, de snorkende frases uit de oude nummers van Het Volk op te snorren, waarin de heer P. L. Tak heftig te velde trok tegen het staangeld, in Minister Loefï's arbeidscontract. Dat een patroon op die wijze mogelijke schade, hem door een arbeider toegebracht, zou kunnen verhalen, 't was schandelijk, ergerlijk, en weet ik, wat al meer. Maar nu is Tak zélf werkgever. Hij heett nu krantenloopers noodig. Maar die sociaal-democra tische krantenloopers zijn blijkbaar niet erg zuiver in de leer van het eigendomsrecht. Want nu is Tak als werkgever niet eens met een paar gulden staangeld tevreden, neen, nu eischt hij van de arme stakkers nog soliede borgen. Of blijven v. Kol en Wibaut altijd borg (K. S. W). Ongelukken. Te Lungeveen, gem. Tubbergen, gingen twee jongens van 13 en 18 jaar in het hooiland aan het stoeien. De 13-jarige trof daarbij den ander met een hooivork in den slaap. De getroffene overleed een uur later. Volgens door het Ii.bl. ontvangen bericht, werd dominee Huizinga uit Loppersum (Gronin gen) op het station Neermoor, Oost-Friesland, door een trein overreden en gedood. Men meldt uit Groningen van Zaterdag: Gister-middag is mr. R. Dorhout Mees van Zuidlaren, toen hij wilde uitwijken voor een hond op den Rijksstraatweg achter Haren met zijn automobiel tegen een boom gereden. De boom knapte bij den grond af. De rnoeder van den eigenaar werd /waar gewond naar het ziekenhuis te Groningen gebracht. De overige inzittenden, de eigenaar en de chautfer kregen slechts lichte ver- Wondingen. Uit Geldermalsen meldt men Bij het zoogenaamde musschenkeeren van een graanveld had een droevig ongeluk plaats. Een jonger broertje van den keerder, ook eens willen de schieten trof zich in den buik. Directe opne ming in het Ziekenhuis te Utrecht achtte de dadelijk ontboden geneesheer noodzakelijk. De toestand van den getroffene werd aldaar zeer be denkelijk gevonden. Men meldt uit Amersfoort Toen de landbouwer v. B. met zijn vrouw huiswaarts reden, sloeg aan den Hoogeweg alhier het paard op hol. Door het hevige schokken van den wagen viel de vrouw van v. B. er af en werd tusschen het voertuig en een muur, waartegen de wagen werd geslingerd, bijna onmiddellijk dood gedrukt. Uit Uitgeest meldt menBij het rangeeren van wagens, waarin de wei wordt aangevoerd voor de Holl. Melksuikerfabriek, is de arbeider B. van deze fabriek tusschen de buffers geraakt en gedood. De man was 28 jaar en laat een vrouw met kind na. In de Maas voor Pouderoijen is bij het baden verdronken de heer P. L. v. E., uit Leiden, die gelogeerd was bij ds. Locher, te Zuilichem. Een 4-jarig kindje van V. in de Terheyden- schen hoek onder Breda is in een pot kokend water gevallen. Alhoewel direct geneeskundige hulp werd ingeroepen is het Vrijdag-nacht na een verschrikkelijk lijden in het gasthuis overleden. Ned. R. K. Volksbond. Afd. Schiedam. Afscheid van adv. Van den Berg. De afd. Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond hield gisteren hare maandelijksche vergadering in de concertzaal van sMusis", waar het binnentreden van den eerw. adviseur met applaus werd begroet. De Voorzitter, de heer T. H. J. Mouwens. de vergadering openend, deed daarna lezen de notulen der vergaderingen van 30 April en 18 Juni 1.1., die behoudens eene kleine wijziging, werden goedgekeurd. Namens de commissie van verifiers voor bet nazien der laatste halfjaarsrekening bracht daart.a de heer Bremer verslag uit, hulde brengende aan de goede accurate boekhouding. De heer Bremer voegde daaraan toe een wenk omtrent het uittrekken van kosten voor hen, die als afge vaardigden naar eene vergadering gaan, welke wenk door het bestuur zou worden ter harte genomen. Daarna was het woord aan den eerw. adviseur. Indien hij ooit met zekeren weemoed het woord had gevoerd, dan was 't vandaag zoo verze kerde de weleerw. heer Van den Berg. Door Z. D. H. den Bisschop tot rector van het R. K. Weeshuis te Rotterdam benoemd, is hem aldus eene geheel nieuwe betrekking toevertrouwd, maar eene betrekking, die tengevolge heeft, dat hij van hier moet scheiden. En nu vindt die weemoed niet zijn oorsprong in de benoeming-zelve, want oprecht gesproken die benoeming heeft hem verheugd en hij is dankbaar voor de bekomen promotie. Maar de scheiding van alles wat hij heeft leeren achten, beminnen en liefhebben, vervult hem met weemoed. Bijna tien jaren toch heeft hij hier gearbeid en hij is gelukkig geweest. Met groote vreugde ziet hij terug op zijn arbeid, daar hij naar zijne zwakke krachten er toe heeft mogen bijdragen de Bondsafdeeling te doen groeien en bloeien, in de vervulling van die taak steeds door aller medewerking bijgestaan. Zeer zeker zal de te nieuw te benoemen adviseur der Schie- damsche Bondsafdeeling geen al te moeilijke taak hebben immers allen zijn hier bezield met eerbied voor den priester en bereid den eerw. adviseur hunne medewerking te verleenen. Onder grond- hartigen dank voor den eerbied en het vertrouwen hem zoo lange jaren geschonken, uit spr. den wensch, dat diezelfde eerbied en dat vertrouwen aan zijn opvolger zal ten deel vallen (applaus). Dank brengt adv. verder aan het bestuur der Bondsafdeeling en de besturen der onderafdeelin- gen voor de medewerking die hij altijd heeft on dervonden bij al hetgeen hij in het belang en voor het welzijn der Bondsafdeeling heeft ondernomen. Als hij aan zijn laatste woord nog een vermaning mag toevoegen, dan is 't, dat de leden het bestuur zullen steunen in zijn zeer grootsche maar moeilijk uit te voeren plannen tot uitbreiding van het Bondsgebouw. Slechts door aller medewerking door te zorgen dat de Bondsafdeeling krachtig blijve en in ledental toeneme, kan het doel bereikt wor den, dat ook alle groote vergaderingen in de eigen zaal van het Bondsgebouw gehouden worden. Opwekkend tot ijver voor het vereenigingsleven, bidt adv. ten slotte Gods zegen over allen af. God zegene hen in deze afd. van den Volksbond, in hunne personen, huisgezinnen, allen die hun dier baar zijn en voorwien ze hebben te zorgen. Leve, groeie en bloeie de afdeeling Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond onder den zegen van Hem van wien allen wasdom komt, den zegen van den Almachtigen God." (Daverend applaus). De Voorzitter, namens deleden een woord van waardeering op dit afscheidswoord doen volgend, zegt, dat allen met leedwezen den eerw. adviseur zien heengaan. Na zoovele jaren eendrachtig te hebben samengewerkt onder zijne leiding blijven wij als weezen achter. Persoonlijk heeft voorz. in de vijf jaren die hij met den eerw. adviseur heeft samengewerkt zeer veel nut en voordeel van zijne wijze ieiding genoten. Gewagend van aller sympathie, den eerw. adviseur zoo herhaaldelijk gebleken, wenscht hij hem namens allen met zijn promotie, maar uit tevens aller spij over zijn heengaan. Wel homden zij zich oyertuigoj dat onze Bisschop, die wijs en goed is, der Bonds afdeeling een bekwaam opvolger zal geven, maar zij wenschen, dat die even verstandig, wijs en liefdevol zal zijn als kap. Van den Berg. Eigenlijk is dit afscheidswoord geen afscheid» want wij hopen den scheidenden adviseur nog meermalen in ons midden te zien (applaus). Als blijk van waardeering wenscht voorz. hem staande de vergadering te benoemen tot eerelid der Bonds afdeeling. Lang leve onze adviseur, kapelaan, nu rector Van den Berg (Hoerah), De eerw. adviseur wil nog een enkel wooru spreken, daar hij deze vergadering niet tot het einde kan bijwonen, 't Is hem hoogst aangenaam dit eerelidmaatschap der Bondsafdeeling te aan* vaarden. Waar hij zoo dicht in de buurt blijf' al hij zeker wél het noodige hooren van de Bondsafdeeling, waarin hij het meeste belang blijft stellen. Heeft men nog eens iemand noodig voor een woord van opwekking, dan is een enkele brief voldoende om hem te doen komen (applaus)- Scheidend wenscht hij allen nogmaals Gods besten zegen. De Voorzitter, aan dit laatste woord nog ie's toevoegend, zegt na vertrek van den eerw. adviseur, dat den scheidenden adviseurs Van Puchem en Zuidgeest niet alleen het eerelidmaaf" schap der Bondsafdeeling maar ook een stoffehjk blijk van waardeering is geschonken. Aan kap- Van den Berg, die ons zoovele jaren onvermoeid en ijverig heeft bijgestaan, wenschen wij een dergelijk huldeblijk aan te bieden. Nadat de verga dering door applaus instemming met het denkbeeld had betuigd, werd, na eenige discussie over de wijze waarop dit zal worden verstrekt, tot het aanbieden van het huldeblijk besloten. Nadat een drietal leden van sAlberdingk Thym enkele voordrachten hadden ten beste gegeven, deed de Voorzitter nog eenige mededeelingen allereerst over het overlijden van enkele Bonds leden, de toetreding van een tweetal nieuwe leden en een tweetal leden, die hun zilveren bruilof' hebben gevierd. Tot afgevaardigden voor den Centralen Raad zijn gekozen de heeren Frederiks, Groenendaal, Van Hees, Marrevee, Mouwens en Van Noortde noodige voorbereiding zal eerlang plaats hebben- Aan den Gemeenteraad is verzonden het ver slag van de Teekenschool met de rekening en verantwoording benevens het verzoek de subsidie van f200 tot f500 te verhoogen. Het medelid Kloppers is gekozen tot bestuurslid in de gemeente arbeidsbeurs. Van den Ned. Bond van Confectie-bedienden lS ingekomen het verzoek mede te werken om °P Zondag niet te koopen. Het bestuurslid Van Hees vraagt daarna nog, hem te willen steunen met inlichtingen omtrent het door hem ter Cent. Verg. te bespreken pu nt het drukken van den loonstandaard door het jon gensstelsel. De vergadering wordt daarna met gebed ge" sloten. Door Z. D Hw, den Bisschop van Haarlem is benoemd tot kapelaan der O. L. Vrouw Visitatiekelk alhier de weleerw. heer H. B. J- Warnink, sedert 1902 kapelaan te Berkenrode (Heemstede). De heer G. Visser Bzn., wethouder van Publieke werken, is Zaterdag-avond van zlJn buitenlandsche reis alhier teruggekeerd. Bij het te 'sGravenhage gehouden examen Hoofdacte slaagde o.m. de heer J. Goed volk van hier. De heer C. v. d. Wetering, van de H. B. S. te Schiedam, legde Zaterdag te Gorinchcn met gunstig gevolg het eindexamen H. B. S. af- Zaterdagmiddag is in het Z w e m- bassin aan het Spuikanaal, ten nadeele van C. Lau rens, wonende alhier, uit diens broekzak een porte- monnaie met f 5,85 ontvreemd. UIT ROTTERDAM. Brand. Men meldt uit Rotterdam Als een loopend vuurtje verspreidde zich gister avond omstreeks halftien in Rotterdam het gerucht »de Doelen staat in brand!" Werkelijk vertoonde zich aan de achterzijde van dat gebouw aan de Coolvesteen vlammenzee, maar het bleek slechts da' op onverklaarbare wijze een houten plankier voor een der vensters van het gebouw had vlam gevat- Toen dit was afgebrand, vonden de vlammen tegen de steenen muren geen voedsel meer. Een groot gedeelte der brandweer was uitgerukt, en een groote menschenmassa sloeg vanaf den Coolsingel dit ongewone schouwspel gade. De gestolen Frans Hals terug. De .gestolen schilderij' is gaaf en goed terug" gevionden. tie Antwerpen. Het Hbdl. v. AntH'- geeft ,de vlolgende bijzonderheden Verleden .Wpcnsdag bood een welgekleed heer zich pan ben huize van een xentemier-kunèttf®. hebber te Antwerpen, en bood hem te koop een1? oude schilderij, in dewelke de liefhebber eene oc casie izag, (tjie meer daar hem vioor het stuK maar 1000 fr. werden gevraagd. De inari sloot den koop en betaalde den be" zit,ter 1000 fr. uit. Hoe, het nu gegaan is-, en of er iemènd dcT1 kooper opmerkzaam heeft gemaakt op den in den Haag gepleegden. diefstal, wij weten het niet, in alle geval, reeds Woensdagavond was de koO' per ten huizfe Van advocaat Roost, om hem zlJn geval te vertellen.. De heer Roost seinde Donderdag aan den hed Bredius, conservator van het Mauritshuis, welk15

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2