Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. hoofdmacht in den nacht van den 27en in ver warring op de vlucht sloeg in zuidelijke richting. Een detachement te zijner vervolging afgezonden, ontmoette den 28 den vijand op een 8 K. M. ten zuiden van Lowikof gelegen punt. 's Vijands in fanterie was ongeveer 800 man sterkvan dezen werden 200 man gedood en 500 ten slotte ge vangen gemaakt. De vijand die sinds 27 Juli onze rechter-kolonne bedreigde, bestond uit 3000 man infanterie en 8 stukken geschut, terwijl de vijandelijke macht te genover onze linkerkolonne 2000 man infanterie sterk was met 4 stukken. RUSLAND. Over de muiters van de Knjas Potemkin zal 7 Augustus krijgsraad worden gehouden te Se- bastopol. De muiters worden thans bewaakt op het transportschip Proet in de haven van Se vastopol. Het militaire gerechtshof ligt aan de kade. De manschappen van de Knjas Potemkin zullen dus gemakkelijk van de Proet naar de rechtzaal kunnen worden overgebracht. DENEMARKEN. Het jacht Hohenzollern, met den Duitschen keizer aan boord, is gisternamiddag te Kopenha gen aangekomen. DUITSCHLAND. De Germania bevat heit program van den 52en Duitschen Katholieken-dag, die te Straats burg zal gehouden worden van 20 tot 24 Augus tus. Daaruit zij medegedeeld, dat op Zondag 20 Augustus des morgens ten half tien de fees telijkheden beginnejn met een Pontificale Hoog mis in de Munster, terwijl de eerste besloten vergadering zal plaats hebben des Maandags- ochtends om half tien in de, Sangerhaus en de eerste openbare bijeenkomst, des middags om 5 uur in de Fes thaile. Op Donderdag 24 Augus tus heeft aldaar de laatste openbare vergadering plaats, die gevolgd wordt door een feestmaal ten 2 uur in het Sangerhaus. SERVIë. De einduitslag der verkiezingen toont dat ge kozen zijn 81 regeeringsgezinden en 78 oppositie leden. Eén verkiezing moet nog plaats hebben. De Skoupchtina zal 7 Augustus samenkomen. Uit Duitsch Zuid-West Afrika. Naar uit Kameroen ontvangen ambtelijke me- dedeeling over de Duitsch-Fransche grenskwestie, in 't zuid-oosten van het beschermd gebied afge speeld, moet de Duitsche factorij te Missoem wederrechtelijk door Senegaleezen zijn lastig ge vallen. De chef van 't grensdistrict, die zich toen juist in 't zuidelijk deel van zjjn gewest ophield, werd bij 't binnenrukken van Missoem-Missoem beschoten. By 't verweer door zijn lieden zijn vijf aanval lers gedood en vier gevangen genomen. De gouverneur van Kameroen zond den com mandant der keizerlijke troepen om te protes teeren en de aangelegenheid te regelen naar Ga- boen. Met den gouverneur van Fransch Congo werd ter plaatse een grensregelingscommissie benoemd. Hieraan heeft de gouverneur van Kameroen zijn goedkeuring gehecht. AMERIKA. De Amerikaansche arbeiderspartij verzet zich heftig tegen de poigang der Amerikaansche kooplui om het boycot der Chineezen op Amerikaansche goederen op te heffen door; de Amerikaansche Chineezenwetten af te schaffen, althans te ma tigen. De arbeiderspartij beweert, dat die po,- ging feitelijk uitgaat van trustmannen, die een! invoer van Chineezen verlangen, teneinde de ar beiders te beter ermede te kunnen dwarsboomen. Koninklijk bezoek aan Marken. Omtrent hlet bezoek vap Hare Majesteit de Koningin met Z. K. H. den Prins der Neder landen en H. K. H. de Groothertogin van Meck lenburg, wordt uit Monnikendam gemeld Een ha,venstoomboot van Amsterdam bracht te half één het ^Vorstelijk Gezelschap op het eiland. Hoewel in den beginne niemand zich hiiervau bewust was, verspreidde de mare zich al gauw als een loopend vuurtje onder de be volking. Het bezoek duurde tot hiajf drie, waar na, de boot van Monnikendam via Broek in Wa terland naar Amsterdam vertrok. Per motorbootje aldaar aangekomen, stapten de Hooge Bezoekers op 't Stationsplein aan wal en begaven zich; te voet naar de Koninklijke wachtkamer. Het op 't perron uitgelegde tapijt trok de aandacht der aanwezige reizigers, die zich bij het vertrek yap H. M. en Gezel schap weerszijds schaarden en eerbiedig groetten. Te 5.24 vertrok de trein. Te 6.20 te Baarn aangekomen, reed 't Hoo ge Gezelschap in twee hofrijtuigen naar Soest- dijk. Nader meldt men: Het wajs een verwonderlijke paniek, toen de Markers, nadat H. M. met jZ. K. H. den Prins, de Groothertogin van Mecklenburg, graaf Du- moncea#i en verder gevolg reeds een kwartier op Marken waren en een paar huisjes be zocht hadden, ontdekten) dat de Koningin op hun eiland was. Eerst vertrouwden zij het niet, want 'die jonge, lieve verschijning, zou dat onze Majesteit kunnen zijn; maar zie, de bur gemeester kwam er bij, die ^oo heel diep en herhaalde malen boog,- ja! dat kon niet an ders, Zij was het, en een stroom van opwinding doortrilde biet voor het Koninklijke Huis zoo ge voelige hart, en bracht aller zenuwen in span ning. Het. w.a,s een leuke offerte van een Marker vrouwtje, die H. M. niet kennende, aan de juf frouw vroeg, of Zij niet. pens haar huisje wilde zien, wat. natuurlijk bereidwillig werd aange nomen. De kerk, een leelijke starin-den-weg, werd, on der geleide van den heer J. de Ridder, bur gemeester, kort bezichtigd, om een bezoek a,an het welbekende huis, nog in yroegeren toestand .gehouden, van Altena, te gaan zien. 'De vrouw was, vóórdat H. M. kwam, onthutst, dat op het bericht, dat hare; dochter omtrent de komst van de Koningin bracht, zij uitriep: O! God, mijn hart! En toen was hét een drukte om toch alles te laten zien wat mooi was, dat moeder en dochter, om strijd aan de mouwen van H. M. trokken', om het bruidsgewaad van een paar eeuwen her waarts en gedragen door bet- en nog eens bet overgrootmoeder te vertooncn, met alle attribu ten, die er bij waren, zoodat H. M. geen oog-en genoeg had om dat alles jn korten tijd te aan schouwen en te, bewonderen. Vreemd was het, dat daar juist een Fransche, dame zat, die, niets van al die drukte begrijpende, en geen besef had, dat zij in gezelschap jvan de Koningin was, zoo onverstoorbaar bleef zitten en tegen den Prins en het gevolg maar glimlachte. Vervolgens werden de beide scholen bezocht, o,m, na een kort bezoek pan het huis van den burgemeester, weer naar de boot terug te kee- ren, alwaar nu honderden, waaronder jnassa'jg kinderen, aanwezig waren, die onder fuiven en hoera-geroep getuigenis van vreugde en pnthu- siasme aan den dag legden. Da;t vertrek was werkelijk een eenig gezicht, dat blijkbaar H. M. zeer pantrok. De dag was ook verrukkelijk mooi, een heerlijk windje, zonne schijn, niet al te veel, jen daarbij de helle kleuren van de Marker Meeding, die pan alles een bij zonder aantrekkelijken tint gaven. Het hooge gezelschap stoomde verder langs Monnikendam naar Breek en Waterland, ,waar de burgemeester, de heer Wijnvëldt, H. M. op wachtte, om ook daar de verschillende beziens waardigheden in oogenschopw te nemen. Jammer dat de tijd te kort was. En zon Voer de boot, begeleid door gezang, hoerageroep en wuiven weer naar Amsterdam terug, om de hooge bezoekers vérder pér trein naar Soestdijk terug te, brengen. Gedenkteeken voor Koniningin Emma. Naar het Hbld. verneemt is H. M. de Koningin- Moeder uitgenoodigd tot bijwoning van de onthul ling van het gedenkteeken, te harer eere opgericht op het Regentesseplein te 's-Gravenhage, doch heeft Zij voor de uitnoodiging bedankt. De regelings-commissie heeft zich gewend tot de Koningin en Prins Hendrik met hetzelfde ver zoek, doch nog geen antwoord ontvangen. Tevens is aan H. M. overgelaten een datum voor de ont hulling vast te stellen. Er bestaat kans dat die zal samenvallen met het bezoek van den Sjah van Perzië aan de residentie. Het ligt niet in de bedoeling van de commissie de onthulling met groot vertoon te doen plaats hebben. Men denkt over een kinderkoor of iets dergelijks. Van de militaire autoriteiten zullen slechts de gouverneur van de residentie en de corpscommandanten uitgenoodigd worden. Van militair vertoon is geen sprake. De crisis. Men schrijft aan de Tel Mr. Smeenge deelde in een gesprek mede, dat aan den oud-minister mr. Cort v. d. Linden de vorming van een nieuw ministerie is opgedragen, als staande buiten de partijen. Boni. In Den Haag is gister het volgende oflicieele bericht ontvangen Heden op 28 dezer heeft te Bona (noordelijk van Badjoewe) de landing onzer troepen plaats gehad onder bescherming van het geschutvuur van zeven schepen en van gewapende sloepen. Alle versterkingen te Bona werden stormenderhand genomen. De uit Lonrae opgedrongen vijand werd ver dreven en liet 256 dooden en 9 gewonden liggen. Bivaks werden betrokken op de kuststrook tus- schen Bena Lonrae en Badjoewe. Het debarkement werd voortgezet. Drankwet. De minister van Financiën heeft de volgende circulaire verzonden aan de directeurs der regi stratie en domeinen Door een gemeente-secretaris werd inlichting gevraagd omtrent de toepassing van art. 34, no. 5, der Drankwet, of n.l. daar verleende vrijstelling van zegelrecht kon worden toegepast op de aan belanghebbenden uit te reiken afschriften van de genomen besluiten. Bedoeld wetsartikel stelt van zegel vrij «het verzoekschrift, waarbij het verlof wordt gevraagd, en de beschikking daarop". Het komt mij voor, dat het in de bedoeling van den wetgever heeft gelegen om daaronder te begrijpen het aan de belanghebbenden uit te reiken afschrift der beschikking de minuut toch valt onder de algemeene vrijstelling van art 27 A, no. 3, der zegelwet. Ik verzoek U, deze beslissing mede te deelen aan de daarbij betrokken ambtenaren in uw ge meente. De gouverneur van Suriname. Dezer dagen kwam het Vaderland een gerucht ter oore, als zou mr. dr. C. F. Schoch, hoofddi recteur van de Surinaamsche Bank te Amsterdam, oud-directeur der Surinaamsche Bank te Paramaribo en oud-gouvernementssecretaris van Suriname, niet geneigd zijn, een eventueele benoeming tot gou verneur van Suriname te aanvaarden. Wij kunnen thans mededeelen, zegt het Vader land, dat de heer Schoch zelf van dit gerucht geheel onkundig was en zich nooit in den aange geven zin heeft uitgelaten. Aan hetzelfde blad wordt uit Suriname geschre ven, dat daar een adres rond gaat, dat druk ge- teekend wordt, waarin leedwezen wordt uitgespro ken over het bericht, dat de heer A. C. Wesen- hagen zich niet beschikbaar wilde stellen voor de benoeming tot gouverneur van Suriname en waarin verzocht wordt van dit besluit terug te komen. Aan het slot van het adres wordt gezegd Voor u zal een benoeming een groote onder scheiding zijn en voor Suriname een zegen door een zijner beste zonen bestuurd te worden. Uw schoone geestesgaven en uw liefde voor uw geboorteland rechtvaardigen onze verwachting, dat gij voor Suriname zult zijn wat de gouverneur- generaal Van der Wijck voor zijn geboorteland Java is geweest. S. Hartogensis. Een telegram uit Mannheim meldt dat de heer S. Hartogensis, consul-generaal der Nederlanden te Mannheim en lid van den raad van toezicht van verschillende bankinstellingen, aldaar overleden is. Onze Oorlogsvloot. Naar men verneemt zullen de drie pantsersche pen der Java-divisie op hun terugreis naar Neder land nog Tanger, de hoofdplaats van Marokko, aandoen Concessie-aanvrage. Naar men verneemt, is door den heer YV. H. Scheffer concessie aan de regeering aangevraagd voor den aanleg van een electrische baan I eizij een zweefbaan dan wel een grondspoor) ter ver binding van den Hoek van Holland met Ter lleijde. Kijkduin en Scheveningen. Een goede tijding. Gister werd te Utrecht de acte gepasseerd, voor den aankoop van een terrein, waarop, naar ons ter oore kwam, een inrichting zal verrijzen voor de ontwikkeling van het Katholieke Nederland van de hoogste beteekenis. Centr Werkstaking. De timmerlieden, te Winschoten, die het werk gestaakt hadden, hebben toegeven en den arbeid op de oude voorwaarden hervat. Ongelukken. Zondag-avond is de 80-jarige A. Kuijer bij het station Soestdijk door den lokaaltrein gegrepen en gedood. Een 12-jarig knaapje, dat Zaterdag-namid dag met kameraadjes te Scheveningen in de dui nen was gaan spelen, geraakte in een kuil onder afschuivend zand bedolven, en is daarbij door ver stikking om het leven gekomen. Een te hulp ge roepen geneesheer kon slechts den dood consta- teeren. PROGRAMMA van de Muziekuitvoering door de Stafmuziek van de d.d. schutterij, kapelmeester de heer C. H. L. Burgdorffer, op Woens dag 2 Augustus, des n. m. 6 uur, bij gunstig wederin de Plantage. 1. Marsch. 2. Ouverture «Berlin wie es wient und LachfConradi. 3. Sirenenrauber «Walzer", E. Waldteufel. 4. Fantaisie, W. v. Perck. 5. In der Waldmühle, de Chamone. 6. Volksliederen. Verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder zal morgen-middag om 1 uur op het exercitie-terrein alhier inspectie worden gehouden over het korps d.d. schutterij. Morgen zal het carillon van den Grooten Kerk toren worden bespeeld. Door de stafmuziek der d.d. schutterij zal morgen-avond bij gunstig weder een concert worden gegeven in de Plantage. Schied. Tramweg Maatschappij. De Schiedamsche tramweg-maatschappij ver voerde gedurende de maand Juli 33185 passa giers. Volksbadhuis. In de week van 24—30 Juli 1905 werden geno men 302 baden lste kl. 2de kl. kuipbaden 23 kuipbaden 36 regen 17 regen 182 school kinder a 5ct 44 Tot t ij del ij k leeraar aan h et G y"1' nasium worden door curatoren aanbevolen voor Natuurkunde de heer M. J. de Boer en voor Hoog- duitsche taal de heer C. Bethe. Aan A. J. Groene veld en W. Vrijland, beiden met ingang van 1 Juli eervol ontslagen werklieden in dienst der gemeente, is door B. en YV. een pensioen verleend, respectievelijk van f 305 en 380 per jaar gerekend te zijn inge gaan 1 Juli jl. II e d e n-m orgen half negen heeft in de fabriek van de firma Smulders alhier de werk man L. Moree, wonende Dirkjemeesterstraat, onder het rijden een ijzeren plaat op het linker been gekregen, waardoor dat been gedeeltelijk is ontveld- Op de fabriek werd hij voorloopig verbonden en daarna per rijtuig naar zijne woning vervoerd. Spoorloos verdwenen. Te Bussum is de '18jarige G., werkzaam als loopknecht in de ban ketzaak van de firma Van der Veen aldaar, spoor loos verdwenen met een bedrag van circa f 200, dat hij bij het innen van quitantiën had ontvangen- Door het drankmisbruik. Op den Juttaaschen weg te Utrecht een buurt, die vooral des Zondags niet altijd even veilig genoemd mag worden is een 52-jarig persoon door een slungel van 19 jaar op onverantwoordelijke wijzft toegetakeld. De aanvaller, die in niet geringe mate van zeker geestrijk vocht had genoten, sloeg zijn slachtoffer waar hij hem slechts raken kon, en gooide hem ten slotte in het water. Per bran card werd de man meer dood dan levend en met verschillende verwondingen aan het hoofd naar het Ziekenhuis vervoerd. De dader is bekend. De brand te Vriezen veen. In het dorp Vriezenveen, dat 10 Mei jl. door brand werd geteisterd, zijn thans ongeveer 175 perceelen in herbouw. Er zijn ongeveer 1000 arbeiders van elders werkzaam. Dezen zijn bij particulieren ge huisvest, wonen in keeten of gaan eiken avond naar Almelo. De bepalingen van de nieuwe bouw- en woning verordening worden streng gehandhaafd, hetgeen, waar men in Vriezenveen nog al gehecht is aan het oude, vaak tot mopperen aanleiding geeft. Ongenoode gasten. De heer en mevrouw v. I., uit Amersfoort, waren, eenige dagen op reis geweest en bemerkten bij hun thuiskomst al heel gauw, dat er tijdens hun afwezigheid ongenoode gasten in hun huis waren geweest. Er werd wel iswaar niet veel vermist, maar de sporen van inbraak lieten aan duidelijkheid toch niets te wenschen over. De politie werd gewaarschuwd en ging weldra op zoek, met aanvankelijk heel weinig succes. Echter kreeg zij op geheel onverwachte wijze hulp. Een vriendin van mevrouw v. I., kwam even aan en vroeg zoo terloops, «hoe zij er nu toe geko men waren om tijdens hun afwezigheid zoo'n raren huisbewaarder aan te stellen." »Een huisbe waarder" antwoordde de gastvrouw heel verwon derd, «hoe kom je daaraan, dien hebben we nooit gehad". En wat bleek De vriendin, niet wetend dat de familie v. I., voor eenige dagen afwezig was, had bij haar aangebeld, en was toen opengedaan door een joggie van een jaar of twaalf, die haar heel keurig netjes inlichtte, dat de familie de stad uit was en dat hij op het huis moest passen. En toen de dame zeide, dat zij eenige noodzakelijke mede- deelingen voor mevrouw v. I. had, bracht de huisbewaarder haar heel galant papier en potlood, en beloofde dat hij de schriftelijke mededeelingen onmiddellijk aan mevrouw, als zij thuiskwam, zou ter hand stellen. Dank zij deze onthullingen, was nu het diefje gauw opgespoord. Het bleek, dat hij door het inslaan van een ruit, zich toegang tot het hui» verschaft, en eenige recht genoeglijke dagen inde comfortabele woning doorgebracht had. En zijn kleine zus werd in den kinderwagen overdag van huis gehaald en genoot in den tuin van de villa volop van het zomersche weer. De «huisbewaarder" heeft alleen ontvreemd een antiek zilveren mandje, dat h\j naar zyn zeggen begraven heeft. G e 1 ij k n a m i g e n. Te Lichtenvoorde (Gelderl.) heeten na de jongste stemming voor den gemeen teraad vijf van de elf raadsleden Hulshof. Inbraak. Tijdens zijn uitstedigheid is ten huize van den heer Keurenaer, Barbarossastraat 62 te Nijmegen, door een tweetal inbrekers een brutaal stukje uitgehaald. De Nijm. Ct. meidter o. m. het volgende van Na door het kelderluik het huis te zijn binnengedrongen en zich aan

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2