Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. drukkelijken wensch haar betere betrekkingen met Duitschland heeft te kennen doen geven. Thans wordt 'in een 'bericht uit Londen graaf Seckendorf als deze persoon van vertrouwen ge noemd, tegenover \vien de Koning o. a. ook het bezoek der Britsche vloot ir. ds fïostzee als een uiting van .vriendschap noemde. Secken dorf is 'kort geleden, nis gevolmachtigde dos Kei zers bij familiefeesten aan het Engelsche hof geweest. De Duitsche slagvloot heeft hevel gekregen, den lOdcn dezer te Kiel terug te keeren en zich daar voor de hert'stmanoeuvres gereed te maken. Gisteren kwam het tweede Duitsche eskader in de Stockholmsche scheren op bezoek. He den geeft koning Oskar een groot feest, voor de Duitsche marine. ENGELAND. Odowd was van plan in de middag-zitting van het Lagerhuis gister de admiraliteit te vragen ot tengevolge van de protesten in Duitschland gere zen, de kruistocht van de Britsche vloot in de Oostzee niet zou doorgaan, maar de vraag werd niet gesteld. Reuter verneemt, dat het antwoord dat Prety- man zich voorgenomen had op de vraag te geven was Geen protesten waren noodig en geen enkel was ontvangen. FRANKRIJK. Generaal Pendezec, de chef van den generalen staf van het Fransche leger, is benoemd tot lid van den oppersten raad van Oorloggeneraal Brun volgt hem op aan het hoofd van den staf. Twee andere benoemingen hebben een politieken bijsmaakgeneraal Peigné, die indertijd veel ge noemd is in verband met de aanbrenging, en op wachtgeld stond, treedt weer in den actieven dienst als lid van de technische artillerie-commis sie, en generaal de Nonancourt, die eenigen tijd geleden wegens een anti-republikeinsche uiting ter beschikking was gesteld, krijgt het bevel over het kamp van Ch&lons. MAROKKO. De nota van de Fransche regeering betreffende de vaststelling van het program van de Marok- kaansche conferentie is gister aan de Duitsche. ambassade overhandigd. Zij zet uiteen, wat het program is, dat Frankrijk in Marokko wenscht toegepast te zien, zonder de beslissingen van de conferentie te prejudicieeren. De nota deelt de opvattingen mede, welke de Fransche regeering heeft over een practische wjjze om het land te hervormen. De twee hervormingen dia meer in het bijzonder worden behandeld, zijn die betreffende de veiligheid van personen en de financieele vraagstukken. Verjaardag Koningin-Moeder. Uit Baarn wordt gemeld: De verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder, AmbachtsvTüuwe dezer gemeente, werd weer op gewekt gevierd. Zooals naar gewoonte was het Koninklijk Echtpaar ten Paleize Soestdijk; thans vierde ook de Groothertogin van Mecklenburg den verjaardag van de beminde Vorstin mede. De tegenwoordigheid van het Koninklijk Echtpaar verhoogde niet weinig de algemeene feestvreugde. Op initiatief van de Verfraaiingscommissie van,' Baarn werd van 3 tot 4 uur een bataille de fleurs (bloemenstrijd) gehouden op den prachtigen Soestdijkerstraatweg, kort bij het Koninklijk Pa leis. Tegen 3 uur kwamen op den Viersprong bij jjen Oranjeboom een ontelbaar aantal voer tuigen van allerlei vorm en grootte bij elkaar. In twee onafzienbare rijen reden de rijtuigen Van den Oranjeboom tot het Paleis Soestdijk heen en terug. In bonte rij volgden de hooge Hol- landsche sjees, de Engelsche postwagen met vier span, de hittenwagen, de automobiel, de bokken wagen, ja zelfs enkele kinderwagens. Een aantal keurige equipages en huurrijtuigen Voltooiden het geheel. De meeste vioer tui gen waren keurig met bloemen, donker beukenlof of eikenbladeren ver sierd. De deelnemers aan den bloemenwédstrijd wierpen elkaar in het voorbijrijden ontelbare bloe men toe, tot zelfs de toeschouwers werden met deze geurige projectielen beschoten. Toen te kwart voor 4 de Koninklijke Familie het hbk uitreed om een korten rijtoer te doen, kwam er geestdrift in de menigte. Een oorver- doovend gejuich steeg uit de menschenmassa op, toen het eerste rijtuig, waarin de beide Konin ginnen waren gezeten, den Soenstdijker straatweg overstak om langs het zijpad zijn, weg te ver- Volgen. In het tweede rijtuig zaten de Groothertogin Van Mecklenburg en de Prins der Nederlanden; ook deze Werden. geestdriftig toegejuicht. Na een korten rijtoer door de gemeente Baarn keerde de vbrstelijk© familie om half vijf naar bet Paleis terug. Van half vier tot half 6 werd op het met vlaggen en masten versierde Brink plein een keurig programma uitgeVoerd door het Baarnsche fanfarekorps „Crescendo." Uit 's-Gravtenhage Het avondfeest i|n de residentie slaagde uit muntend. De traditaoneele verlichtingen voor de departementen van algemeeen bestuur en andere openbare gebouwen gelukten uitstekend bij de bijna. Volkomen windstilte, evenzoo het vuur werk in het Malieveld. In de fraai verlichte tent in het, bosch gaf de Koninklijke Militaire Kapel een concert, in den Dierentuin de stafmuziek Van het vierde regiment infanterie. Men bericht dat de hertogin Marie van Mecklen burg, moeder van Z. K. H. Prins Hendrik, aan II. M. de Koningin-Moeder ter gelegenheid van Haar verjaardag een kostbaar geschenk heeft gegeven, bestaande in antiek Mecklenburgsch koperwerk. De Crisis. Het onlangs door Het Centrum medegedeelde bericht, als zouden de voorloopige pogingen van den heer Goeman Borgesius, om een kabinet sa men stellen, hebben gefaald, is onjuist. Evenzoo de gevolgtrekking, die de Arnhemsche Cowant maakte uit mr. Drucker's vertrek naar het buitenland, dat n.l. geen enkel vrijzinnig democraat in het komend ministerie zitting zou nemen. Ons kwamen andere geruchten ter oore, schrijft Het Vaderland, waarvan wij reden hebben te ge- looven, dat zij op goeden grond berusten, geruch ten, volgens welke de oplossing der ministerieele crisis in voor vrijzinnigen kant zeer gewenschte richting, reeds binnen enkele dagen waarschijnlijk is te achten. Als a.s. ministers worden o.a. genoemd gene raal Staal, de sous-chef van den generalen staf, en mr. J. D. Veegens. Meer in het bijzonder voor het departement van Justitie, noemt men de na men van het Kamerlid mr. Rink, en van den Commissaris der Koningin in Zeeland, mr. Roest. Uit de beste bron wordt gemeld, dat een spoe dige oplossing van de ministeriëele crisis te wachten is. Aan de besprekingen daarover nam o. a. deel mr. Rink, die gisteravond te Tiel terug keerde. Krijgsverrichtingen in Ned-Indië. Blijkens uit Indië ontvangen telegraphische berichten zijn sedert de jongste mededeelingen dienaangaande in de Nederlandsche Staatscourant van 5 Juli 1905, no. 155 bij de krijgsver richtingen a. in Atjeh en onderhoorigen zwaar gewond, de korporaal O. Franke, no. 54274, licht gewond de sergeant E. J. van Elfe ren, no. 50861, en de fuselier M. van de Braak, no. 50565 b. op Borneo overleden aan zjjne voor den vijand bekomen wonden de korporaal M. König, no. 49747 c. op Celebes gesneuveld de 2de-luitenant der infanterie F. Pothast, en de sergeant M. J. J. Bruining, no. 47970 zwaar gewond, de sergeant C. A. P. Porzig, no- 55183, en de fuseliers C. Dupuis, no. 58006, N- van Kalkeren, no. 58534 en J. Koczorowski, no. 52119 licht gewond de Iste-lmitenant der infanterie G. Kepper, de adjudant-onderofficier J. H. de Roode, no. 54507/1080, de sergeanten G. T. A. Anschutz, no. 48997, J. Snentpetery, no 51193 en F. Wentsel, no. 40549, en de fuseliers J. C. Portier, no. 54094, A. Norberhuis, no 58043, en J. P. Windau, no. 58921. Stct Boni. Blijkens uit Oost-Indië ontvangen bericht zijn op 28 Juli bij Badjoa zwaar gewondde matroos 3de klasse W. J. J. Weiman licht gewond de kwartiermeester P. W. Erkelens de matroos 1ste klasse F. K. Smit; de matrozen 2de klasse J. Langenberg en P. C. Koenegrasde matroos 3de klasse W. Visser en de marinier 1ste klasse J. Smits. De voorzitter van het hoofdcomité van het Nederlandsche Roode Kruis, K. J. G. baron van Hardenbroek van Bergambacht, bericht, dat een ingezetene van Amsterdam bereid is f 100 te schenken aan het Indische Roode Kruis, ten be hoeve van onze expeditionaire troepen op Celebes, zoodra hem door het hoofdcomité zal zijn bericht, dat bij genoemd college ook van andere zijden gitten voor het zelfde doel zijn ingekomen. De Gouverneur van Suriname. In Surinaamsche kringen, waar men er prijs op stelt, dat de heer Lely weder door een tech nicus wordt opgevolgd, heeft het bevreemding gewekt, dat als aanstaand gouverneur nog niet genoemd is de ingenieur D. H. Havelaar, hoofd van het bouwdepartement in Suriname. Vad P. Nolting. Naar men verneemt, is de heer P. Nolting, lid van de Tweede Kamer en van den Gemeenteraad van Amsterdam, vrij ernstig ongesteld. Landverhuizing Canada. Door den vice-consul te St. Paul wordt de aan dacht gevestigd op het feit, dat Nederlanders vóór eenigen tijd als landverhuizers naar Noordwest Canada (Winnipeg) en andere plaatsen vertrok ken, zeer teleurgesteld die streek weder hebben verlaten. Aan hen, die voornemens mochten zijn naar Canada te emigreeren, wordt daarom groote om zichtigheid aanbevolen. (Stct.) Geen artillerie-officieren. Als bewijs van het groote incompleet aan officieren der artillerie, diene dat te Gorinchem waar 9 compagnieën vesting-artillerie in garnizoen liggen, bij iedere compagnie nog slechts 1 luitenant is ingedeeld, terwijl er volgens de formatie bij iedere conpagnie 3 behoorden te zijn. Jeugdig scheepsvolk. Op verzoek van den minister van Marine wor den, door tusschenkomst van de burgemeesters der gemeenten, aan de hoofden- van openbare en bijzondere scholen, van wie de noodige medewer king kan worden verwacht, circulaires tot bevor dering van dienstneming van jeugdig scheepsvolk bij de marine ter verspreiding uitgereikt. Staking glasblazers Zwijndreeht. Men schrijft pit Dordrecht. aan Het Volk: De oorzaak van de plotseling uitgebroken staking aan de glasblazerij te Zwijndreeht moet gezocht worden in een order vlan de directie, waarmede inbreuk werd gemaakt op den gewo nen gang vim werkzaamheden, zooals die aan alle glasfabrieken, in ons land gevólgd wordt. De glasmaker gebruikt bij zijn werk spanen, en, het halen daarvan is het werk van den zoo- genaamden indra'ger. De directeur der Ziwijndrechtsche fabriek gaf order, dat de glasmakers voortaan de spanen zelf moesten hailen, en toen dezen den directeur er op opmerkzaam maakten, dat dit het werk Van de indragers was, en het tegen alle ge bruik in, is, om het den glasmakers op te dra gen, werd daarop geen acht, geslagen. Men wei gerde toen dit werk te verrichten, en de arbeid werd neergelegd. Een asyl. Onder leiding der uit Frankrijk verdreven zus ters, genaamd Dochteren der Wijsheid, zal te Druten in het volgend jaar worden geopend een asyl voor vrouwelijke idioten. Dezer dagen wordt met den bouw ervan begonnen, naar de plans en teekeningen van den heer Ed. Cuijpers, te Am sterdam. Ongelukken. Uit Scheveningen wordt gemeld Voor het vinden van het lijk van mej. Rhoten- stein, de dame die eergisteren in zee verdronk, is door den vader f 1000 belooning gesteld. Voor de weduwe van Toet zijn hier en daar te Scheveningen zoomede in de hotels inzamelin gen gehouden. Buitendien heeft men allen grond te meenen dat nader blijken zal, dat de weduwe en haar ge zin niet onverzorgd zal achterblijven. Een paard van den landbouwer A. v. N., te Poortugaal, dat zoogenaamd den dissel niet ver dragen kon, begon eergister-middag bij het rijden van een afweg, waarbij de wagen eenigszins door schoot, in dier mate te slaan, dat daardoor de 25-jarige C. v. N., die op het kistje van den wagen zat, getroffen en inwendig zoo ernstig en gevaarlijk verwond werd, dat men voor het behoud van zijn leven vreest. Zekere Loyens, fruitkoopman te Ivlein- Spauwen, is te Hoelbeek, nabij Bilzen dood op zijn fiets gevonden in den vroegen morgen. Door de duisternis misleid schijnt de 40-jarige rijder van den weg afgedwarld te zijn en van een hoogte gevallen met het hoofd tegen een muur. Het lijk zat nog op de zadel, de voeten op den trappers en 't hoofd over het stuur hangend. De onmiddellijk geroepen dokter Vanherkenrade constateerde den dood. Bij Kon. Besluit is benoemd tot inspecteur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Emmen jhr. A. van Bülow, adjunct-inspecteur derzelfde middelen te Schiednm. Het bouwen der Schoollokalen voor de St. Willibrordus Stichting aan de West- vest alhier, is gegund aan den minsten inschrijver, den heer Th. I. M. Zoetmulder alhier voor de som van f 6577. Bij het gister te Dordrecht gehou den concours van Christelijke fanfare- en harmo nie-korpsen verkreeg het fanfare-korps «Excelsior" van hier in de derde afdeeling den 3en len prijs. Bij het te Gorinchem gehouden eind-examens H. B. S. slaagden o.m. de heeren M. den Breems, D. Bender, A. Noordwijk, J. P. San ders, van de H. B. S. alhier. Gisternacht om 2 uur zaten P. v. H., A. van B. en C. B., drie Schiedammers, op de leuning van de brug over de Aelbrechtskolk te Delftshaven te slapen. Een agent van politie, die voorbijkwam, wekte hen, om te voorkomen dat zij een ongeluk kregen. Hierover waren zij zoo verstoord, dat zij een dreigende houding aannamen en de agent tot zelfverdediging genoodzaakt was zijn sabel te trekken, om zich de mannen van het lijf te houden. Later zijn zij alle drie gearres* teerd en naar het politie-bureau gebracht. H e d e n-m iddag is door de politie uit Vlaardingen hier bij de politie aangebracht een minderjarige jongen, die te Amsterdam thuis behoorde. Hij is van hier op transport gesteld naar Am sterdam om door tusschenkomst van de politie aldaar aan de ouders uitgeleverd te worden. UIT VLAARDINGEN. Door Z. D. IJ. den BisschopvanHaar- len, is de Zeereerw. Heer P. J. Wouterlood, Pas toor te Vlaardingen, op zijn verzoek ontheven van het adviseurschap der Bondsafdeeling en in zijn plaats benoemd is de Weleerw. Heer J. H. Bitter, Kapelaan te Vlaardingen. «Sursum Corda" van Vlaardingen behaalde gister in de derde afd. van het concours van christ. fanfaren- en harmonie-corpsen den len prijs. Aan het strand te Loosduinen is gister een lijk opgehaald. Op een der klompen stond VL 33 en zoo verneemt de politie zoo juist uit Vlaardingen, dat dit een vermiste visschers- jongen van 12 jaar uit die plaats is. UIT DELFT. Een 12-j arige knaap, wonende in de van der Mastenstraat te Delft, die door zijn moeder werd onderhouden over een zeer gering feit, ont stak zoodanig in drift, dat hij uit het raam der 3e verdieping op straat sprong. In de woning gebracht, constateerden eenige geneesheeren, dat hij noch in- noch uitwendige kneuzingen had bekomen. Het gezicht was slechts door den val opgezet. Rumor in Ga;sa. -Naar .aanleiding- van het ontslag van den adjun,ct-directeur, den heer mr. J. Nieuwenhuisen, en den .wiskundigen adviseur, den heer 'F. J. W. Drion, hebben bfij de 's-Gra- vtenha;a,gsche Alg-emeene. (Maatschappij van .Ver zekering op staanden Voet hun, ontslag genomen de boekhouder en de le klerk hij de wiskun dige afdeeling. Het ontslag Ivan de- heeren Nieuwenhuisen en Drion houdt (verhand met reeds sedert Decem ber 1904 bjj deze piaatschappij bestaande ern stige onaangenaamheden, Itusschen den directeur en genoemde hoofdambtenaren oVer den finan- cieélen toestand der maatschappij. {Tel.) Bevende huizen. Naar het Vad. verneemt, is een ernstig onderzoek in gang van een com missie van gemeente-ambtenaren, naar de oorza ken van het beven van verschillende Schevening- sche huizen. Het speelhuis in de Vondelstraat te Amsterdam is niet gesloten, maar de directie heeft de ontvanguren van 's avonds naar overdag verplaatst. Men kan er nu van 105 uur zijn geluk beproeven, na donker voor loopig niet. Inbraak. Bij de Zuandamsche politie is aan gifte gedaan, dat in den nacht van Dinsdag op Woensdag is ingebroken in een perceel aan het einde van den Zuiddijk, waarin door P. J. het bedrijf van koffiehuishouder wordt uitgeoefend. Vermist worden een zilveren horloge, eenige gouden en zilveren sieraden en f30 aan geld. Daar de bewoners niets hadden gehoord en bij het ontwaken over pijn in de keel klaagden, wordt vermoed, dat de dieven een bedwelmend vocht hebben aangewend, om ongestoord hun werk te kunnen verrichten. De ledige portemonnaie's en het geldbakje uit de toonbanklade zijn op het Weerpad gevonden. Ook is in denzelfden nacht nog getracht bij de wed. R. in te breken. Hier zijn de dieven echter gestoord. De politie stelt een uitgebreid onder zoek in. Opdehooge zandgronden in Fries land groeit bijna geen gras meer in de weide. Een veehouder in de gemeente Schoterlanddie per dag gewoonlijk 130 liter melk van zijne koeien kreeg, moet zich nu met 40 liter tevreden stellen, terwijl de dieren vermageren. Een tekort. Uit Assendelft schrijft men Naar wij vernemen, zijn aanzienlijke tekoaten ont dekt in de kassen van den onlangs overleden heer L. alhier, secretaris-penningmeester van een viertal polders en boekhouder der vereeniging »Het Be grafenisfonds". Men spreekt van duizenden 1 Dorpszede. Uit Meppel schrijft men Woens dag-avond, te ongeveer half elf, werd Johannes van Lunzen te Darp, gemeente Ilavelte, door. het inslaan van een ruit in zijn woning plotseling ge wekt. Hij en zijne vrouw sprongen onverwijld van bed alwaar hun bijna 3-jarig kind bleef slapen. Van L. kreeg kort daarop door de stuk geslagen ruit een schot hagel uit een geweer in den rechterbe- nedenarm. Het arme kind in de bedstede evenwel kreeg het grootste deel van het schot in het hoofd. Daarna viel een schot op zij van het huis. De vrouw snelde de deur uit om hulp te halen de man was door bloedverlies in onmacht geval len. De buren snelden ter hulpe en de dokter werd onverwijld gehaald. Deze verbond het vree- selijk bloedend kind en daarna den arm van den man. Het kind verkeert in levensgevaar. Van den dader is nog niets bekend. Een griezelige vondst. Te Urk is bij het graven voor de te plaatsen petroleumtank voor de American Petroleum Compagnie, te Amsterdam,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2